Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Κορίτσια σας παρακαλώ πείτε μου αν γνωρίζετε.. Την Πέμπτη η χοριακη μου 4250 κ Δευτέρα 4 ημέρες μετά, 11313..στα calculator hcg στο ίντερνετ, δείχνει οριακά φυσιολογική την αύξηση.. Πήγα έκανα υπερυχο, εκεί που έκανα εξωσωματική, κ είδαν ένα σάκο, κ μου είπαν να ξαναπάω σε δύο εβδομάδες κ ότι όλα είναι καλά.. Είμαι 5 εβδομάδων +2. Πήρα τηλ άλλο γυναικολόγο καθηγητή, κ δεν του άρεσε η αύξηση αυτή, κ μου είπε κ αυτός να πάω σε 10 με 15 μέρες.. Κ μου αύξησε το salospir από 100mg σε 160mg κ να το παίρνω βράδυ κ όχι πρωί.. Σε άλλη παλινδρομη πριν δύο χρονια, κάπως έτσι ξεκίνησε η παλινδρομησε, με τιμές χοριακης που δεν αυξανοντουσαν σωστά, αλλά τότε θυμάμαι είχα κ λίγο αίμα που κ που.. Τώρα δεν έχω.. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο κ τελικά να προχώρησε η κύηση? 

Καλημέρα!! Οι τιμές είναι πολυ καλές, γιατρός δν είμαι φυσικά αλλά η χοριακη δεν είναι ανάγκη να διπλασιάζεται, τριπλασιαζεται από κάποιο σημείο κ μετα.. 

Θα σου πω τις δικές μου χοριακες στο περίπου   1η   1435 

2μερες μετα   3500

4μερες μετά   9356     

Χαμηλότερες τιμές από σένα, λιγότερη αυξηση από σένα κ ήταν δίδυμη κυηση..καθε οργανισμός είναι διαφορετικός βέβαια αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτό το σπορακι πουναι στην κοιλιτσα σου θα το κρατήσεις αγκαλιά του χρόνου την άνοιξη!!! 

j7W7p3.png

πρίν από 7 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Καλημέρα!! Οι τιμές είναι πολυ καλές, γιατρός δν είμαι φυσικά αλλά η χοριακη δεν είναι ανάγκη να διπλασιάζεται, τριπλασιαζεται από κάποιο σημείο κ μετα.. 

Θα σου πω τις δικές μου χοριακες στο περίπου   1η   1435 

2μερες μετα   3500

4μερες μετά   9356     

Χαμηλότερες τιμές από σένα, λιγότερη αυξηση από σένα κ ήταν δίδυμη κυηση..καθε οργανισμός είναι διαφορετικός βέβαια αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτό το σπορακι πουναι στην κοιλιτσα σου θα το κρατήσεις αγκαλιά του χρόνου την άνοιξη!!! 

Από 1η σε 2η είχες διπλασιασμό! Από 2η σε 3η ανέβηκε αλλά όχι με διπλασιασμόυς.. Άρα λες όσο ανεβαίνει να μην διπλασιαζεται το ίδιο? Με απογοήτευσε κ ο γιατρός, μου είπε ε δεν είναι και η καλύτερη αύξηση.. Σε ευχαριστώ πααααρα πολύ για την απαντηση

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

παντως να σου πω οτι εχω αυτη τη στιγμη τρια παραδειγματα γυναικων που εμειναν εγκυες φυσιολογικα,ενω εχουν εμβολιαστει.η μια τον επομενο μηνα,η 2η εντος 3μηνων κ ενω καν δεν το προσπαθουσε ("ατυχημα") και η 3η εντος 4μηνων...αυτο οσον αφορα την δυνατοτητα για εμφυτευση...τωρα αν καποιος/οι γιατρος/οι την αδυναμια εμφυτευσης την αποδιδουν (ακομα) και σε αυτο...τι να πω...προσωπικα μονο ερωτηματικα για τον ιδιο το γιατρο μου προκαλει αυτη η αποψη...

Κι εγώ… αφού σκεφτόμουν μετά από τρεις αποτυχίες να πετύχω την 4η μετά από το φάιζερ, μήπως κάνω ετ στην τρίτη δόση μου!!! Τόσο γουρλίδικο το θεώρησα!! Δεκαετία και σύλληψη καμία, αλλά με το εμβόλιο πέτυχα! 

Πέρα από την πλάκα, δεν σχετίζεται με το αναπαραγωγικό σύστημα. Άλλο που μπορεί κάποια συμπτώματα να επηρεάσουν γενικά τον οργανισμό πχ ένας υψηλός πυρετός που σπάνια συμβαίνει σε κάποιους μετά την πρώτη δόση. Τα δέκατα που ανέβασα εγώ ήταν για λίγες ώρες και λίγο παραπάνω από τα δέκατα που είχα όλες τις μέρες για όσο διάστημα ήμουν έγκυος. Και για να σας προλάβω, κατέληξε σε παλίνδρομη λόγω τρισωμίας, ενώ τα ωάρια τα είχα δώσει προ εμβολίου. Για να μην νομίζει κανείς/ καμία ότι επηρεάζεται το dna…  

Αντιθέτως γυναίκες έχουν χάσει το μωρό τους λόγω κόβιντ… ψάξτε στο youtube περιπτώσεις. Προσέχετε όποια απόφαση κι αν έχετε πάρει για το εμβόλιο!! Προσοχή μεγάλη! 

4 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Κορίτσια σας παρακαλώ πείτε μου αν γνωρίζετε.. Την Πέμπτη η χοριακη μου 4250 κ Δευτέρα 4 ημέρες μετά, 11313..στα calculator hcg στο ίντερνετ, δείχνει οριακά φυσιολογική την αύξηση.. Πήγα έκανα υπερυχο, εκεί που έκανα εξωσωματική, κ είδαν ένα σάκο, κ μου είπαν να ξαναπάω σε δύο εβδομάδες κ ότι όλα είναι καλά.. Είμαι 5 εβδομάδων +2. Πήρα τηλ άλλο γυναικολόγο καθηγητή, κ δεν του άρεσε η αύξηση αυτή, κ μου είπε κ αυτός να πάω σε 10 με 15 μέρες.. Κ μου αύξησε το salospir από 100mg σε 160mg κ να το παίρνω βράδυ κ όχι πρωί.. Σε άλλη παλινδρομη πριν δύο χρονια, κάπως έτσι ξεκίνησε η παλινδρομησε, με τιμές χοριακης που δεν αυξανοντουσαν σωστά, αλλά τότε θυμάμαι είχα κ λίγο αίμα που κ που.. Τώρα δεν έχω.. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο κ τελικά να προχώρησε η κύηση? 

Από τη δική μου εμπειρία θα σου έλεγα να μην κοιτάς τις τιμές της χοριακής. Σε εμένα ανέβαινε κανονικά μέχρι και την ημέρα που το αφαίρεσα. Μεγάλωνε ο σάκος ενώ το έμβρυο είχε σταματήσει. Η χοριακή λοιπόν στα ύψη! Από ένα σημείο και μετά οι υπέρηχοι δείχνουν την πορεία του. Είδατε σάκο την 5η εβδ άρα είσαι φουλ έγκυος! Υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο… μη πολυσκοτίζεσαι με τις τιμές της χοριακής αν γίνεται. 

Εύχομαι τα καλύτερα είτε ένα είτε δυο να είναι γερά!!!! 

• Μου αρέσει 5

7 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Κορίτσι καρυοτυπο αλλά και εξέταση για Κυστική ινωση μπορείς να κάνεις δωρεάν στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας. Έκανα κι εγώ για αυτό σου λέω. Πριν 2 χρονιά.

Καλημέρα!!Ευχαριστώ πολύ!!για κυστικη έχω κλείσει στο παλιό.Αν μου ζητήσει καρυοτυπο θα ξέρω να πάω πανεπιστημιακό!Εισαι από Λάρισα;είχες γιατρό εδώ;

18 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Κρίμα, είχατε βάλει τριών ημερών έτσι; Την επόμενη φορά βάλτε βλαστοκυστη. Έχετε στη κατάψυξη; Σίγουρα να συζητήσεις με το γιατρό τί μπορεί να πήγε στραβά, ίσως ήταν κ τυχαίο...ειλικρινά για να πετύχει κάποια με τη πρώτη πρέπει οοοοολα να είναι καλά, ενδομήτριο, μήτρα, έμβρυο, ορμόνες κ δε συμμαζευεται.

Ποια κοπέλα είναι που είχε κάνει ωοληψια κ είχε πάρει 40 ωάρια; Άραγε πόσα να έφτασαν βλαστοκυστες....

Καλησπερα εγω ημουν με τα  40  ωαρια .. τα 9 ηταν ανωριμα οποτε πηραμε τα 31 .. γονιμοποιηθηκαν τα 19 και μου εδωσαν 11 βλαστοκυστες.. καλα δεν ειναι κοριτσια μ;; 

• Μου αρέσει 10

Διαφημίσεις

Κορίτσια μου τελικα ο γιατρός ειπε να παρω τις ovamax εγω κ ο αντρας μου τις mfs plus...Οποτε θα παρουμε αυτα...

• Μου αρέσει 5

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

1 ώρα πρίν, Visit a vis είπε:

Κι εγώ… αφού σκεφτόμουν μετά από τρεις αποτυχίες να πετύχω την 4η μετά από το φάιζερ, μήπως κάνω ετ στην τρίτη δόση μου!!! Τόσο γουρλίδικο το θεώρησα!! Δεκαετία και σύλληψη καμία, αλλά με το εμβόλιο πέτυχα! 

Πέρα από την πλάκα, δεν σχετίζεται με το αναπαραγωγικό σύστημα. Άλλο που μπορεί κάποια συμπτώματα να επηρεάσουν γενικά τον οργανισμό πχ ένας υψηλός πυρετός που σπάνια συμβαίνει σε κάποιους μετά την πρώτη δόση. Τα δέκατα που ανέβασα εγώ ήταν για λίγες ώρες και λίγο παραπάνω από τα δέκατα που είχα όλες τις μέρες για όσο διάστημα ήμουν έγκυος. Και για να σας προλάβω, κατέληξε σε παλίνδρομη λόγω τρισωμίας, ενώ τα ωάρια τα είχα δώσει προ εμβολίου. Για να μην νομίζει κανείς/ καμία ότι επηρεάζεται το dna…  

Αντιθέτως γυναίκες έχουν χάσει το μωρό τους λόγω κόβιντ… ψάξτε στο youtube περιπτώσεις. Προσέχετε όποια απόφαση κι αν έχετε πάρει για το εμβόλιο!! Προσοχή μεγάλη! 

Από τη δική μου εμπειρία θα σου έλεγα να μην κοιτάς τις τιμές της χοριακής. Σε εμένα ανέβαινε κανονικά μέχρι και την ημέρα που το αφαίρεσα. Μεγάλωνε ο σάκος ενώ το έμβρυο είχε σταματήσει. Η χοριακή λοιπόν στα ύψη! Από ένα σημείο και μετά οι υπέρηχοι δείχνουν την πορεία του. Είδατε σάκο την 5η εβδ άρα είσαι φουλ έγκυος! Υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο… μη πολυσκοτίζεσαι με τις τιμές της χοριακής αν γίνεται. 

Καλημέρα κι εγώ φοβαμαι σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν κολλήσεις τί γίνεται. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να κάνω ωοληψια κ σε δύο μήνες από τώρα ,να αφήσω τον οργανισμό να ξεκουραστεί για ένα διάστημα. Οπότε μήπως κάνω τότε το εμβολιο...Ελπίζω τουλάχιστον να γίνει τώρα μια ωοληψια κ να δώσει έμβρυο/α.

πρίν από 10 λεπτά , Natassou85 είπε:

Καλησπερα εγω ημουν με τα  40  ωαρια .. τα 9 ηταν ανωριμα οποτε πηραμε τα 31 .. γονιμοποιηθηκαν τα 19 και μου εδωσαν 11 βλαστοκυστες.. καλα δεν ειναι κοριτσια μ;; 

Α ωραία! Είχες πολλά γι'αυτό δεν ξέρω πόσες περίπου βλαστοκυστες υπολόγιζαν οι γιατροί. Νομίζω καλός αριθμός είναι..

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

πρίν από 4 λεπτά , Moomin είπε:

Καλημέρα κι εγώ φοβαμαι σε περίπτωση εγκυμοσύνης αν κολλήσεις τί γίνεται. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι να κάνω ωοληψια κ σε δύο μήνες από τώρα ,να αφήσω τον οργανισμό να ξεκουραστεί για ένα διάστημα. Ελπίζω να γίνει τώρα μια ωοληψια κ να δώσει έμβρυα.

Α ωραία! Είχες πολλά γι'αυτό δεν ξέρω πόσες περίπου βλαστοκυστες υπολόγιζαν οι γιατροί. Νομίζω καλός αριθμός είναι..

Μακαρι να πανε ολα για ολες μας καλα κ να καταφερουμε να κρατησουμε στα χερια μας ενα μωρακι .. Σας το ευχομαι μεσα απο τη ψυχη μ σε ολες … Επισης εχθες εκανα τη πρωτη δοση εμβολιου.. ο γιατρος μου μ ειπε μετα την ωοληψια να το κανω για να ειμαι καλυμμενη στην εμβρυομεταφορα .. 

• Μου αρέσει 4

10 ώρες πρίν, Pontikis είπε:

Ευχαριστω πολύ Τροια μου, κατεβασα τον οδηγό, πολύ χρήσιμος!!!

Απλά δεν ξέρω εάν κάνει να χασω βαρος 2-3 μηνες πριν την προσπάθεια. 

Καλό καλοκαίρι και καλό κουραγιο με τον καύσωνα!

Δεν το ξέρω καθόλου αυτό, ίσως τα άλλα κορίτσια να μπορούν να σου απαντήσουν. Αυτό που ξέρω είναι ότι βοηθάει να έχουμε φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος. Καλό καλοκαίρι και σ' εσένα!

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Σήμερα πήγε 12792 από 11313 εχθές.. Να μην ανησυχώ?? Μα είναι τόσο μικρή αύξηση... Το έχω ξαναπάθει δυστυχώς.. 

Διαφημίσεις

@Pontikis εύχομαι όλα καλά να πάνε! Ίσως αλλάξει λίγο ο κύκλος σου, το να χάσεις λίγα κιλακια δεν θα έχει μεγάλη διαφορά.

πρίν από 15 λεπτά , Natassou85 είπε:

Μακαρι να πανε ολα για ολες μας καλα κ να καταφερουμε να κρατησουμε στα χερια μας ενα μωρακι .. Σας το ευχομαι μεσα απο τη ψυχη μ σε ολες … Επισης εχθες εκανα τη πρωτη δοση εμβολιου.. ο γιατρος μου μ ειπε μετα την ωοληψια να το κανω για να ειμαι καλυμμενη στην εμβρυομεταφορα .. 

Όλα καλά να πάνε, να είσαι καλά κ σίγουρα σε αυτές τις βλαστοκυστες θα είναι τα παιδάκια σου!

πρίν από 9 λεπτά , Zzeezze είπε:

Σήμερα πήγε 12792 από 11313 εχθές.. Να μην ανησυχώ?? Μα είναι τόσο μικρή αύξηση... Το έχω ξαναπάθει δυστυχώς.. 

Η χοριακη δεν ανεβαίνει όπως στις αρχές. Μη της δίνεις καν σημασία, αφού έχετε κάνει ήδη υπέρηχο. Πλέον από εκει θα τσεκαρετε το φασολάκι. Ηρεμία, αισιοδοξια κ χαλαρά...

• Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

πρίν από 17 λεπτά , Zzeezze είπε:

πανω απο 1000 μοναδες η χοριακη παυει να διπλασιαζεται και η κυηση παρακολουθειται υπερηχογραφικα. τσαμπα ταλαιπωριεσαι κι αγχωνεσαι με αιμοληψιες και τιμες πλεον.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 5 λεπτά , Pagotoula είπε:

πανω απο 1000 μοναδες η χοριακη παυει να διπλασιαζεται και η κυηση παρακολουθειται υπερηχογραφικα. τσαμπα ταλαιπωριεσαι κι αγχωνεσαι με αιμοληψιες και τιμες πλεον.

Έτσι μου είπε ο ένας γιατρός.. Ο άλλος όμως με ανησύχησε.. Κορίτσια αν σταματήσει θα είναι η τρίτη αποβολή, χωρίς να μετράω τις βιοχημικες.. Έχω καλυφθεί αιματολογικα από τα πάντα.. Εκτός από το μάτι της πεθεράς μου! 

• Χαχα 7
  • Λυπημένη/-ος 1

Κορίτσια Καλημέρα! Την Πέμπτη θα κάνω την πρώτη μου (ελπίζω και τελευταία) ωοληψια και εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο.  

Σχετικά με το εμβόλιο επειδή βλέπω πως το συζητάτε ο γιατρός μου πρότεινε να εμβολιαστω μετά την ωοληψια τουλάχιστον με την πρώτη δόση και μετά ανάλογα με το αποτέλεσμα της εμβρυομεταφορας βλέπουμε τι θα γίνει με τη δεύτερη. Το γράφω γιατί διάβασα εδώ πως υπάρχουν γιατροί που δεν το προτείνουν και μου έκανε εντύπωση. 

Πάντως κι εγώ ανησυχώ πολύ σχετικά με παρενεργειες τόσο από το εμβόλιο όσο και από τον ιό. 

5 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα!! Πρέπει να τα έχεις στο ψυγείο

Καλημερα.Ευχαριστω πολυ.Δεν το ηξερα οτι πρεπει να τα βαλω στο ψυγειο.

5 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Εχω βαλει εγω ειναι τ ιδιο ακριβως. 

Ευχαριστω πολυ.Θα δοκιμασω στο ψυγειο.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα