Recommended Posts

3 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Στα Φαλάσαρνα δεν πηγαίνω ποτέ μου πέφτει μακρυά και είναι κ βαθιά για το παιδί. Πηγαίνουμε σε πιο safe παραλίες .

Ειχαμε ξεκινήσει μπάνια γαμωτο και μας τη χάλασε ο ιός. Τεσπα όλα καλά πρώτα η υγεία μας.

Και οι δικοί μου σάκοι είχαν διαφορά 7 ημερών περίπου. Ωστόσο προχώρησε και το μικρότερο. 

Και σε σένα δίνει μεγάλο ποσοστό επιβίωσης ο γιατρός άρα θα πάει καλά. Αυτός κάτι ξέρει. 

Θα τα δεις σε 15 μέρες λογικα. Η αγωνία στο κόκκινο.

Ελα, στον νόμο Χανίων έχει πολλά ωραία κολπάκια  ρηχά που μόλις γίνεις καλά θα πάτε για βουτιες με τον γιο σου. Και τον Σεπτέμβρη μπορείτε να κάνετε μπανια, έχει καλό καιρό κατω.

5 ώρες πρίν, ssisi2019 είπε:

κορίτσια μόλις γυρισα από τον υπέρηχο. Εξακολουθούν να υπάρχουν δυο σάκοι, ο ένας πιο μεγάλος ο άλλος πιο μικρός.Στον πιο μικρό δεν ακούσαμε την καρδούλα.Ο γιατρός του δίνει 80% ποσοστό επιβίωσης

σε αυτήν την περίπτωση (δλδ διαφορετικός ρυθμός ανάπτυξης) τα έμβρυα έχουν διαφορετική ηλικία;συγχωρέστε με αν η ερώτηση ειναι μπαρούφα,δεν ξέρω τπτ απο διδυμες κυήσεις και ομολογώ ότι αγχώθηκα και δεν ρώτησα τον γιατρο όσα έπρεπε, θα επικοινωνήσω πάλι μαζί του

Εγω ΣΙσσυ που είχα διδυμα, είχαν ίδια ηλικία κ ρυθμό ανάπτυξης.Αλλα συμβαίνει καμία φορα κάποιος σάκος να είναι μικρότερος  απ την χρονολογική ηλικία.Σου έδωσε  καλα ποσοστά επιβίωσης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό αύριο αυτές τις λεπτομέρειες γιατι έτσι αγχωνεσαι χειροτερα

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Επειδη μ εχουν πει ακριβως τ ιδιο και δεν ηξερα τ να πιστεψω ποιος στο ειπε οτι δεν ηταν Αα; Αν θες πες τ αρχικα τ να καταλαβω αν ηταν ο ιδιος π τ πε σε μενα 

Ουπς έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία.. Στο ιασω μου τα είχαν βγάλει αα, αλλά κ εμένα άλλως εξωσωματικος μου είπε ότι δεν του έμοιαζαν ΑΑ. Άρα ή το ιασω μας δουλεύει ή ο άλλος εξωσωματικος λέει σε όλες ότι δεν είχαμε αα... Πείτε κορίτσια που είχατε τις εμπειρίες αυτές?? 

Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , MaryH είπε:

Ελα, στον νόμο Χανίων έχει πολλά ωραία κολπάκια  ρηχά που μόλις γίνεις καλά θα πάτε για βουτιες με τον γιο σου. Και τον Σεπτέμβρη μπορείτε να κάνετε μπανια, έχει καλό καιρό κατω.

Εγω ΣΙσσυ που είχα διδυμα, είχαν ίδια ηλικία κ ρυθμό ανάπτυξης.Αλλα συμβαίνει καμία φορα κάποιος σάκος να είναι μικρότερος  απ την χρονολογική ηλικία.Σου έδωσε  καλα ποσοστά επιβίωσης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό αύριο αυτές τις λεπτομέρειες γιατι έτσι αγχωνεσαι χειροτερα

αν σου πω ότι είσαι στο μυαλό μου όλη μέρα θα με πιστέψεις;δεν το θυμομουν ότι είχαν ιδια ηλικία και ανάπτυξη

• Μου αρέσει 1

πρίν από 24 λεπτά , ssisi2019 είπε:

αν σου πω ότι είσαι στο μυαλό μου όλη μέρα θα με πιστέψεις;δεν το θυμομουν ότι είχαν ιδια ηλικία και ανάπτυξη

Όλα ίδια. Το ένα πάνω το άλλο κατω.

Τα αφήνουν στο εργαστήριο να ανΠτυχθουν τις ίδιες μέρες κ τα αποψυχουν μαζί. Ο ρυθμός ανάπτυξης όμως μπορεί να έχει απόκλιση. 

Προσπαθησε να εισαι χαλαρή κ να μην αγχωνεσαι. Ο γιατρός θα σου τα εξηγήσει αναλυτικά. Έχει καλά ποσοστά επιβίωσης. Από και κ πέρα ότι θέλει ο Θεός.

Η μπεμπα σου περπατάει; Πως τα πάει;

8 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Επειδη μ εχουν πει ακριβως τ ιδιο και δεν ηξερα τ να πιστεψω ποιος στο ειπε οτι δεν ηταν Αα; Αν θες πες τ αρχικα τ να καταλαβω αν ηταν ο ιδιος π τ πε σε μενα 

Μαστρ…..

Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Μαστρ…..

Κ μενα .... μαλιστα...βεβαια εμενα τα ειδαν κ αλλοι γιατροι κ μ ειπαν τ ιδια με τ μαστρο οτι δεν ηταν καλα τ εμβρυα π μ εβαλαν στο γενες. Τωρα τ ν σ πω πλεον ολα τ περιμενω απο ολους. Ποιος λεει ψεμματα δν ξερω

1 hour ago, Zzeezze είπε:

Ουπς έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία.. Στο ιασω μου τα είχαν βγάλει αα, αλλά κ εμένα άλλως εξωσωματικος μου είπε ότι δεν του έμοιαζαν ΑΑ. Άρα ή το ιασω μας δουλεύει ή ο άλλος εξωσωματικος λέει σε όλες ότι δεν είχαμε αα... Πείτε κορίτσια που είχατε τις εμπειρίες αυτές?? 

Εγω στο μαστρο μ ειπε οτι δν ηταν καλα τ γενεσις αυτα που μου εβαλαν.  Αλλα μ τ ειπαν τ ίδιο και αλλοι 2 γιατροι π ειχαν δει τοτε. 

13 ώρες πρίν, Troia είπε:

Εγώ δεν είπα κάτι αντίθετο. Είπα ότι για τα ταξίδια εσωτερικού, τα ίδια δικαιολογητικά ζητάνε είτε ακτοπλοικώς, είτε αεροπορικώς, ανάλογα με τον προορισμό. Ο πατέρας μου ανέβηκε την περασμένη εβδομάδα αεροπορικώς και δε χρειαζόταν να κάνει ούτε rapid test, δε λέω ότι δεν το έλεγξαν, επισήμως δε χρειαζόταν. Η αδερφή μου που κατέβηκε αεροπορικώς, χρειαζόταν rapid test, επειδή έφευγε από την Αθήνα και πήγαινε προς κάποιο νησί. Εσείς που θα ανέβετε σε λίγες μέρες πάνω, τι σας έχουν πει; Χρειάζεται; Μπορείτε να το δείτε και σε διάφορα επίσημα site το τι χρειάζεται. Εμείς για τον πατέρα μου ενημερωθήκαμε μέσα από το site του Ελ. Βενιζέλος. 

Και αυτό με το λιμενικό το ξέρω. Τον κουμπάρο μου π.χ. που ταξίδευε από Πειραιά προς Ηράκλειο δεν τον έλεγξαν, παρόλο που στα δικαιολογητικά που έπρεπε να έχει ήταν και το rapid test και αυτή η φόρμα που συμπληρώνουμε. Αλλά ο ίδιος επέστρεψε στην Αθήνα αεροπορικώς και μου είπε ότι στο Ν. Καζαντζάκης είχε μεγάλο συνωστισμό, και λογικό, γιατί το αεροδρόμιο είναι πολύ μικρό και δε μπορεί να εξυπηρετήσει τόσον πολύ κόσμο το καλοκαίρι...Η διαφορά για εμένα είναι ότι στο πλοίο μένεις μέσα πολλές ώρες, ενώ στα αεροδρόμια, αεροπλάνο για λιγότερη. Αλλά σκέψου ότι στα 2 αεροδρόμια και στο αεροπλάνο βρίσκεσαι μαζί με περισσότερο κόσμο, ενώ στην καμπίνα σου είσαι μόνος σου...Εγώ ακόμα δεν έχω σχηματίσει άποψη για το τι είναι ασφαλέστερο...

Για την ΑΜΗ το έχω ξαναδιαβάσει στο mammyland σε κοπέλα με ενδομητρίωση που έκανε μόνο διατροφή, η ΑΜΗ της ανέβηκε και συνέλλαβε φυσικά, έχοντας στο ιστορικό της 2 χειρουργεία. Μα και η fsh, αν δεις στον οδηγό διατροφής του site  to make a mommy (αλήθεια, τον έχεις κατεβάσει;), σου δίνει διατροφικά tips για να τη ρίξεις (π.χ. superfood γι᾽αυτό είναι το σιταρόχορτο). Οπότε εκτιμώ ότι ναι, γίνεται και να είσαι αισιόδοξη, αυτό είναι καλό σημάδι, όλα καλά θα πάνε!!!!

Για την FSH, αν έχεις αμφιβολία, πες στην Τσεκούρα να σου την ξαναμετρήσει, ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης με δεύτερο εργαστήριο. Την ΑΜΗ πρέπει να την ξαναπληρώσεις ιδιωτικά, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να τη μετράς συνέχεια...

Το είχα στον νου μου για την Τσεκούρα… βλέποντας τη διαφορά θα κρίνει και μόνη της ότι χρειάζεται φαντάζομαι.

Για τα ταξίδια τώρα. Οι φίλοι μας από Θεσσαλονίκη ελέγχθηκαν κανονικότατα για πιστοποιητικό εμβολιασμού και ράπιντ. Τώρα που θα φύγουν θα χει κι η κοπέλα 14 ημέρες από τη β δόση οπότε οκ. Για εμάς δεν με νοιάζει. Έχουμε το πιστοποιητικό το ευρωπαικό και δεν αναζητώ κάτι άλλο. 

3 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

To ιασω μας δουλευει...τοσο απλα!!! Οι βλαστοκυστες του δεν εχουν καμμια σχεση με αλλα εργαστηρια...μου το χουν πει 2 εξωσωματικοι που συνεργαζονται κιολας με το ιασω 

• Λυπημένη/-ος 1

5 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Κ μενα .... μαλιστα...βεβαια εμενα τα ειδαν κ αλλοι γιατροι κ μ ειπαν τ ιδια με τ μαστρο οτι δεν ηταν καλα τ εμβρυα π μ εβαλαν στο γενες. Τωρα τ ν σ πω πλεον ολα τ περιμενω απο ολους. Ποιος λεει ψεμματα δν ξερω

Εγω στο μαστρο μ ειπε οτι δν ηταν καλα τ γενεσις αυτα που μου εβαλαν.  Αλλα μ τ ειπαν τ ίδιο και αλλοι 2 γιατροι π ειχαν δει τοτε. 

Ε θα τρελαθώ.. Κ μένα ο μαστρ μου το πε πρώτος κ μετά ρώτησα κ άλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν την ψιλοκαθοδηγησα την απάντηση του τελευταίου οντασ επηρεασμένη.... 

πρίν από 34 λεπτά , Zzeezze είπε:

Ε θα τρελαθώ.. Κ μένα ο μαστρ μου το πε πρώτος κ μετά ρώτησα κ άλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν την ψιλοκαθοδηγησα την απάντηση του τελευταίου οντασ επηρεασμένη.... 

Κοριτσια, εγώ στο ιασω δεν θέλω ούτε απέξω να περάσω.. Μια πολύ κοντινή μου φίλη έκανε πριν λίγους μήνες εξωσωματική κ ζήτησε να τις βάλουν μια βλαστοκυστη, καθώς δεν ήθελε δίδυμα για κανένα λόγο.. Την ώρα που ηρθε το χαρτί της είχαν απόψύξει δύο βλαστοκυστες κ ζήτησε οπωσδήποτε μόνο τη μια.. Το αποτέλεσμα βρέθηκε με δίδυμα κ φρικάρει κ της είπανε ότι χωρίστηκε κ καλά η βλαστοκυστη, κάτι που δεν το πολύ πιστεύω αφού τα μωρά έχουν διαφορετικό πλακούντα κ σάκο.. Θα το μάθουμε όταν γεννηθούν από το εάν είναι ίδια ή οχι.. Αφού οι γονείς φρίκαραν εντελώς στην αρχή μη τυχόν κ τους έβαλαν κ αλλού ζευγαριού έμβρυο.. Εμένα η προσπάθεια στο ιασω, πεταμένα χρήματα κ ωαριακια, που ήταν φυσικά θέμα ιατρού, αλλά δεν έβλεπα κ τριγύρω όταν πηγαινα καμία κοπέλα χαρούμενη, αλλά μόνο κλαμένες που απέτυχαν.. Επίσης πριν ενάμιση χρόνο σε φυσική κύηση, πάω στο ιασω να κάνω intralipid κ ο γιατρός μου είπε 200ευρω.το ιασω μου έδωσε από λάθος ένα χαρτί τιμοκατάλογο για εξετάσεις όσο περιμενα κ έγραφε intralipid 80ευρω...κ κόντεψα να τους δείρω όλους μαζί. Το ιασω απλά κάλυπτε το γιατρό μετά..απαράδεκτοι. Στον Μαστρομηνα την intralipid μου την έκαναν δωρεάν!!! Κ όλα μου φάνηκαν πολύ πιο οικονομικά στο εμβρυογεννεσις.. 

5 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Πάντως ο μαστρομηνας δεν γράφει βαθμολογίες.. Την ώρα της εμβρυομεταφορας μου είπε μια άριστη κ μια πολύ καλή.. Ε η μία έπιασε, οπότε μάλλον μου ειπε την αλήθεια.. 

Κοριτσια, εγώ στο ιασω δεν θέλω ούτε απέξω να περάσω.. Μια πολύ κοντινή μου φίλη έκανε πριν λίγους μήνες εξωσωματική κ ζήτησε να τις βάλουν μια βλαστοκυστη, καθώς δεν ήθελε δίδυμα για κανένα λόγο.. Την ώρα που ηρθε το χαρτί της είχαν απόψύξει δύο βλαστοκυστες κ ζήτησε οπωσδήποτε μόνο τη μια.. Το αποτέλεσμα βρέθηκε με δίδυμα κ φρικάρει κ της είπανε ότι χωρίστηκε κ καλά η βλαστοκυστη, κάτι που δεν το πολύ πιστεύω αφού τα μωρά έχουν διαφορετικό πλακούντα κ σάκο.. Θα το μάθουμε όταν γεννηθούν από το εάν είναι ίδια ή οχι.. Αφού οι γονείς φρίκαραν εντελώς στην αρχή μη τυχόν κ τους έβαλαν κ αλλού ζευγαριού έμβρυο.. Εμένα η προσπάθεια στο ιασω, πεταμένα χρήματα κ ωαριακια, που ήταν φυσικά θέμα ιατρού, αλλά δεν έβλεπα κ τριγύρω όταν πηγαινα καμία κοπέλα χαρούμενη, αλλά μόνο κλαμένες που απέτυχαν.. Επίσης πριν ενάμιση χρόνο σε φυσική κύηση, πάω στο ιασω να κάνω intralipid κ ο γιατρός μου είπε 200ευρω.το ιασω μου έδωσε από λάθος ένα χαρτί τιμοκατάλογο για εξετάσεις όσο περιμενα κ έγραφε intralipid 80ευρω...κ κόντεψα να τους δείρω όλους μαζί. Το ιασω απλά κάλυπτε το γιατρό μετά..απαράδεκτοι. Στον Μαστρομηνα την intralipid μου την έκαναν δωρεάν!!! Κ όλα μου φάνηκαν πολύ πιο οικονομικά στο εμβρυογεννεσις.. 

Πάντως ο μαστρομηνας δεν γράφει βαθμολογίες.. Την ώρα της εμβρυομεταφορας μου είπε μια άριστη κ μια πολύ καλή.. Ε η μία έπιασε, οπότε μάλλον μου ειπε την αλήθεια.. 

Άσε που οι γιατροί ξέρουν τι κάνει το κάθε κέντρο.. Αν το ιασω κάνει μαϊμούδιες όσον αφορά τη βαθμολογία των βλαστοκυστων, οι γιατροί το γνωρίζουν, μαθαίνονται αυτά! 

Για να τα λέμε όμως όλα.... Ζήτησα στο εμβρυογεννεσις τη μέθοδο pcsci λόγω υψηλού κατακερματισμου.. Παίρνω τηλ λοιπόν κ ζήτησα να μιλήσω με το εμβρυολογικο κ η κοπέλα που μου μίλησε δεν την ήξερε καν τη μέθοδο κ αφού ρώτησε μου είπαν ότι δεν την κανουν.. Όταν πήγα από κοντά ξαναρωτησα κ μου έφεραν τον επικεφαλής του έμβρυολογικό, ένας ξένος κύριος, ο οποίος μου είπε ότι την χρησιμοποιούν τη μέθοδο, αλλά μου έδωσε να καταλάβω, ότι δεν ανοίγουν γενικώς τα χαρτιά τους..γενικώς μπερδεύτηκα με το τι ισχύει κ τι όχι.. Πάντως αν χρειαστεί λόγω σπέρματος, κάνουν μικρογονιμοποιηση χωρίς επιπλέον χρεωση

18 hours ago, MaryH said:

Καλημέρα λαγουδάκι! Άρα είναι κατ επιλογην.

Τι κάνουν τα μωρα; Πως τα πάτε;

Ναι είναι προαιρετικο και μέχρι κάποια ηλικία είναι 3 δόσεις, μετα γίνεται σε 2 δόσεις. Νομίζω πιο κοντά στα 2 έτη είναι 2 δόσεις αν το κάνεις.

Καλα είναι τα μικρουλια, σε φαση που θέλουν ολο να τρέχουν και να ανακαλυπτουν :mrgreen:

Η μιςς μπουτι μας πως είναι? :wub:

sBP3p3.png

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Ποιον γιατρό έχεις?? 

Καλημέρα!! Έχω τον μουστ.....ήταν παλιά στο Ακεσώ..εμένα μου άρεσε το ότι με πήγαινε βήμα βήμα μου εξηγούσε τα πάντα και το γεγονός ότι μου έκοψε λεφτά. Χτες διάβαζοντας τη συζήτηση για ποιότητα βλαστοκυστεων ρε κορίτσι δεν ξέρω τι με έπιασε και ξαναδιάβασα το χαρτί που υπογράψαμε. Εκεί πρώτη φορά έπεσε το μάτι μου ότι στην μορφολογία του σπέρματος έγραφε ότι το 98% ήταν ανώμαλα σπερματοζωάρια.

Δεν μας το ανέφερε ο εμβρυολογος αυτό καθόλου και ειλικρινά εκ των υστέρων απορώ αν έχει τόσο μεγάλη σημασία στο ότι τελικά δεν προχώρησε το εμβρυακι μου.

πρίν από 25 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!! Έχω τον μουστ.....ήταν παλιά στο Ακεσώ..εμένα μου άρεσε το ότι με πήγαινε βήμα βήμα μου εξηγούσε τα πάντα και το γεγονός ότι μου έκοψε λεφτά. Χτες διάβαζοντας τη συζήτηση για ποιότητα βλαστοκυστεων ρε κορίτσι δεν ξέρω τι με έπιασε και ξαναδιάβασα το χαρτί που υπογράψαμε. Εκεί πρώτη φορά έπεσε το μάτι μου ότι στην μορφολογία του σπέρματος έγραφε ότι το 98% ήταν ανώμαλα σπερματοζωάρια.

Δεν μας το ανέφερε ο εμβρυολογος αυτό καθόλου και ειλικρινά εκ των υστέρων απορώ αν έχει τόσο μεγάλη σημασία στο ότι τελικά δεν προχώρησε το εμβρυακι μου.

Καλημέρα μόνοι σας δεν έχετε ελέγξει το σπέρμα; αν ναι το σπερμοδιαγραμμα τι έλεγε; 

Καλημέρα είχαμε κάνει σπερμοδιαγραμμα τον Μάρτιο όλα ήταν κανονικά και στο σπερμοδιαγραμμα έγραφε φυσιολογικές μορφές 30% και ανώμαλα 70%.. 

πρίν από 24 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα είχαμε κάνει σπερμοδιαγραμμα τον Μάρτιο όλα ήταν κανονικά και στο σπερμοδιαγραμμα έγραφε φυσιολογικές μορφές 30% και ανώμαλα 70%.. 

Περίεργο, γιατί συνήθως στην εξωσωματικές μπουσταρουν το σπέρμα στην τελευταία σ εμας έλεγε 6 εκατ, και τον αλλο μηνα στο σπερμοδιαγραμμα τ Λυμ έλεγε 4 εκατομ ανα ml. Εσάς πως το έβγαλε χειρότερο κάνεις δεν ξέρει 

πρίν από 22 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα. Συνήθως τετοια ποσοστά βγάζουν τα κοινά εργαστήρια αλυσίδες που όλοι ξέρουμε. Εμείς όταν ξεκινήσαμε να ψαχνομαστε δείξαμε ένα τέτοιο σπερμοδιαγραμμα στον γυναικολόγο και μας είπε πως καλό είναι να κάνει την εξέταση κάπου πιο εξειδικευμένα και ότι με αυτά είναι πάντα καχύποπτος. Πράγματι έκανε και ενώ η ποσότητα σπερατοζωαριων βγήκε ίδια,οι φυσιολογικες μορφές ήταν 3% (τόσο νομίζω είναι και το όριο). Σε κάθε περίπτωση, αυτό ξεπερνιέται με την εξωσωματική, βοηθάει και η μικρογονιμοποιηση νομιζω

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα