Recommended Posts

19 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Ναι οκ θέλουμε αρκετά ωάρια (άρα και έμβρυα) για να μπορέσουμε να προσπαθήσουμε περισσότερες φορές.. αυτό όμως δεν συνεπάγεται και καλύτερη ποιότητα! Αυτό λέω.. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και με τα σπερματοζωάρια.. ίσως μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεθεί κάποιο ποιοτικά καλό ναι, κάπως το καταλαβαίνω, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε ήδη με δεκάδες εκατομμύρια σπερματοζωάρια η διαφορά είναι ελάχιστη και το ρίσκο της λήψης τέτοιων φαρμάκων (ορμονών) πολύ επικίνδυνο για να αξίζει.. για αυτό αναφέρω κιόλας νωρίτερα ότι στα εργαστήρια οι εμβρυολογοι δεν θα κάνουν κατακερματισμό για να επιλέξουν τα σπερματοζωάρια οπότε η όλη επιλογή γίνεται πολύ "τυχαία" για να ξέρουμε σίγουρα πως επιλέχθηκε κάποιο και ποιοτικά καλό!

Αν δεν μιλήσω με κάποιο γιατρό να ξέρω σίγουρα πάντως, αυτό που περιγράφω είναι μόνο το πώς το σκέφτομαι εγώ..

Κοριτσια εχει χρησιμοποιησει καμμια merional η meriofert? Μου λεει ο γιατρος μου οτι μπορει να μου ταιριαξουν καλυτερα απο το μενοπουρ...

Just now, Arriel_83 said:

Μπήκα να γράψω και δημόσια πόσο ατομάρα είναι η Τσεκούρα!!

Να είναι καλά και @Troiaπου μας έχει φάει τα αυτιά. 

Τρελάναμε μας τώρα ότι πήγες!!! Δεν το πιστεύω!

Just now, Freida said:

Κοριτσια εχει χρησιμοποιησει καμμια merional η meriofert? Μου λεει ο γιατρος μου οτι μπορει να μου ταιριαξουν καλυτερα απο το μενοπουρ...

Εγω το έχω ξαναπεί, το menopour μου είχε κάτσει χάλια 

και με τις bemfola & meriofert είχα πάει πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν είναι λόγω κύκλου ή φαρμάκου 

καλη επιτυχία! Μίλησες μαζί του? Τι σου είπε για το Αττικό?

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

Just now, Konna! είπε:

Εγω το έχω ξαναπεί, το menopour μου είχε κάτσει χάλια 

και με τις bemfola & meriofert είχα πάει πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν είναι λόγω κύκλου ή φαρμάκου 

καλη επιτυχία! Μίλησες μαζί του? Τι σου είπε για το Αττικό?

Οκ ωραια ευχαριστω θα δοκιμασω meriofert τοτε να δουμε...το απογευμα θα τον παρω, θα σας ενημερωσω κατευθειαν μην ανησυχεις μολις μαθω!!!

Just now, Konna! said:

Όχι δεν πήγα. Επικοινώνησα μαζί της γιατί δεν ξέρω καν αν πρέπει να την επισκεφθώ για το δικό μου θέμα, το οποίο είναι η υψλή fsh.

Και όντως μου είπε ότι δεν είναι δικό της θέμα. Μου έδωσε κάποιες κατευθύνσεις τι πρέπει να κάνω, σε τι γιατρούς να πάω. Ήταν πολύ πολύ φιλική με ένα ειλικρινές ενδιαφέρον. Αυτό με εξέπληξε.. 

• Μου αρέσει 6

1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Σιγά τις οικονομικές. Νομίζω γύρω στα 220 το τρίμηνο. Οι profertil παλιά, δεν ξέρω τώρα, που τις παίρναμε από το γνωστό γερμανικό σαιτ ήτανε πιο φθηνές. 

Νομίζω οι profertil είναι ακόμα πιο ακριβές...Για το γερμανικό site δεν ήξερα...Εμάς όλοι όσοι μας τις έδιναν μας έλεγαν να πάρουμε να τις παραγγείλουμε από την εταιρία, όπου μας ρώταγαν ποιος γιατρός μας τις συνέστησε...

Just now, Arriel_83 είπε:

Όχι δεν πήγα. Επικοινώνησα μαζί της γιατί δεν ξέρω καν αν πρέπει να την επισκεφθώ για το δικό μου θέμα, το οποίο είναι η υψλή fsh.

Και όντως μου είπε ότι δεν είναι δικό της θέμα. Μου έδωσε κάποιες κατευθύνσεις τι πρέπει να κάνω, σε τι γιατρούς να πάω. Ήταν πολύ πολύ φιλική με ένα ειλικρινές ενδιαφέρον. Αυτό με εξέπληξε.. 

Το βασικό προσόν της Τσεκούρα είναι ότι είναι ανεξάρτητη. Δηλαδή δε συνεργάζεται με κανέναν εξωσωματιστή, δεν ανήκει σε καμία κλίκα κτλ. Και θα σου πει ό,τι πιστεύει χωρίς να σου χαϊδεύει αφτιά. Πάω στοίχημα ότι θα σε καθησύχασε και θα σου είπε ότι ίσως δε χρειάζεσαι καν εξωσωματική. Από εκεί και πέρα, όταν θα έχεις τελειώσει τον έλεγχο που σου είπε να κάνεις, αξίζει να προσπαθήσεις να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί της, απλώς για να σου κάνει το δικό της έλεγχο και να σου φύγει ένα βάρος από εκεί. Το πώς θα κλείσεις ραντεβού βέβαια είναι ένα άλλο θέμα...

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Ωραια,σε ευχαριστώ πολύ πολυ.. Ευτυχως ο αντρας μου δεν πινει,δεν καπνιζει,δεν τρωει λιπαρα...Τρωμε αρκετα καλα αλλα σιγουρα παιρνει κ καλυτερα...Οποτε θελουμε καμια βιταμινουλα εξτρα....

Και λίγη αερόβια άσκηση κάνει καλό. Κατά προτίμηση λίγο τρέξιμο, γιατί έχω διαβάσει ότι αυξάνει την τεστοστερόνη.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Troia είπε:

@winspert Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά ο Ασβέστης δίνει androfertil. Είναι πιο οικονομικές από τις profertil πάντως...

Οι τιμες ειναι ιδιες ..μη σου πω πιο ακριβες οι ανδροφερτι..κανα 20€ δηλαδη. @winspertεμεις με καλό σπερμα ο γιατρος του δωσε για 3 μηνες ανδροφερτι ,φιλισιν και πολυ D και εφτιαξε 1000%.

3 ώρες πρίν, Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα Θα ήθελα τη συμβουλή σας όποια μπορεί να με βοηθήσει. Πρόσφατα διαπίστωσα ότι έχω υψηλό σάκχαρο νήστεως. Έπειτα από επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε να παίρνω ένα χαπάκι τ4 των 50 mg το πρωί και ένα glycoplus των 1000mg μετά το μεσημεριανό φαγητό. Επειδή είχα θυροειδή 2,5 τον Ιούλιο που έκανα εμβρυομεταφορά Η ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε τότε Μου είχε δώσει την ίδια αγωγή και μετρώντας κάθε μέρα σακχαρο νηστεως όπως και μεταγευματικο είχα φτάσει σε εξαιρετικά επίπεδα. Το πρωί είχα πάντα κάτω από 90 συνήθως κυμαινόταν από 75 έως 85. Επίσης έπεσε και ο θυρεοειδής στο 1,83. Μετά τη βιοχημική κύηση το καλοκαίρι σταμάτησα να παίρνω οτιδήποτε με αποτέλεσμα ο θυρεοειδής να ανέβει ακόμα πιο πολύ και το πρωινό σάκχαρο νηστείας επίσης. Τώρα έχω περίπου 15 μέρες που παίρνω πάλι τα χάπια. Για το θυρεοειδή Δεν ξέρω δεν έχω κάνει μέτρηση ακόμα αλλά το σάκχαρο νηστείας που το μετράω το πρωί δεν πέφτει ποτέ κάτω από 100 συνήθως κυμαίνεται από 105 μέχρι και 116 το οποίο θεωρώ υπερβολικό. Έχει κάποια να μου δώσει μία συμβουλή κάτι για να μπορέσει να πέσει; Να σημειώσω ότι είμαι σε δίαιτα με διατροφολόγο από τον Οκτώβριο για απώλεια κιλών συνολικά έχω χάσει επτά μέχρι τώρα. Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου είναι πολύτιμη σας ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

Ελα κοπελα μου εγω δεν εχω ιδεα για να σου γραψω κατι..ο ενδοκρινολογος θα σου πει τι γινεται...Θυμησε μου τις εκανες τις  καμπυλες ινσουλίνης και σακχαρου; 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ZAeBp3.png

Just now, thalasa είπε:

Γιατί να το σταματήσει μετα την εμβρυομεταφορά ;...υπάρχει κάποιος λόγος ;

Ποιο ειναι αυτο το γνωστό γερμανικό σάιτ ; Εγω δεν το ξέρω ..

Αν παίρνεις προγεστερονη ή cyclacur ή κορτιζόνη , αυτά μπορεί να σου ανεβάζουν το πρωινό σακχαρο. 

Θυμησε μου λίγο ποιον ενδοκρινολογο έχεις; Την τελευταία φορά σε παρακολούθησε ο Σουβ;Αυτός μου έχει πει κάτι σχετικό για το γκλουκοφας να το αποφεύγω μετά την εμβρυομεταφορα. Το σαιτ είναι του φαρμακείου gesundshop24.de κάπως έτσι. Έχω πολλά χρόνια να παραγγείλω. Παλια ήτανε πολύ μεγάλη η διαφορά. Αργότερα καποια στιγμή που παρήγγειλα είχε διαφορά πάλι, αλλά όχι τόσο μεγάλη. Στο παλιό το parentsorg θα το βρεις. 

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Troia είπε:

@winspert Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά ο Ασβέστης δίνει androfertil. Είναι πιο οικονομικές από τις profertil πάντως...

Καλησπέρα!

Σωστά τα λέει η @anoulious

@winspert 119€ συγκεκριμένα τα 180 χάπια (3μηνη θεραπεία δηλαδή) από Γερμανία! Φυσικά με δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα και χωρίς εκτελωνισμο λόγο Ε.Ε. Ψάξε λίγο ηλεκτρονικά και θα βρεις φαρμακεία της Γερμανίας που τα δίνουν, αν θέλεις καλύτερα κάνε ένα translate την αναζήτηση σου στα Γερμανικά ώστε να στο πετάξει αμέσως και να μην ψάχνεις με τις ώρες.. αυτό είχα κάνει εγώ και δεν θυμάμαι που το είχα βρει για να σου το στείλω..

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

1 hour ago, anoulious είπε:

Θυμησε μου λίγο ποιον ενδοκρινολογο έχεις; Την τελευταία φορά σε παρακολούθησε ο Σουβ;Αυτός μου έχει πει κάτι σχετικό για το γκλουκοφας να το αποφεύγω μετά την εμβρυομεταφορα. Το σαιτ είναι του φαρμακείου gesundshop24.de κάπως έτσι. Έχω πολλά χρόνια να παραγγείλω. Παλια ήτανε πολύ μεγάλη η διαφορά. Αργότερα καποια στιγμή που παρήγγειλα είχε διαφορά πάλι, αλλά όχι τόσο μεγάλη. Στο παλιό το parentsorg θα το βρεις. 

Τον Σουβατζ έχω , αλλά δεν παίρνω γκλουκοφας , άλλα παρόμοια παίρνω , δεν μου τα σταμάτησε όμως μετά την έμβρυο μεταφορά 

Γενικά, από τα αντροφερτίλ και τα προφερτίλ , ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο κορίτσια για την βελτίωση της ποιότητας περισσότερο ;

Just now, thalasa είπε:

Γενικά, από τα αντροφερτίλ και τα προφερτίλ , ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο κορίτσια για την ποιότητα περισσότερο ;

Για τα androfertil έχουν γράψει καλά λόγια κοπέλες που τα έχουν πάρει οι άντρες τους. Θα μας πουν κι οι ίδιες.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, thalasa είπε:

Τον Σουβατζ έχω , αλλά δεν παίρνω γκλουκοφας , άλλα παρόμοια παίρνω , δεν μου τα σταμάτησε όμως μετά την έμβρυο μεταφορά 

Γενικά, από τα αντροφερτίλ και τα προφερτίλ , ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο κορίτσια για την βελτίωση της ποιότητας περισσότερο ;

Εγω  θεωρώ τα androfertil συν filicine( κάποιες έρευνες όχι πολλές έδειξαν ότι βοηθαει στον κατακερματισμο) και D και vitamin C 1000 κάποιες μέρες. Και ο Σφακ(δε ξέρω αν είχε όφελος) όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι μόνο με τις androfertil έχει δει διαφορά.  Υπάρχουν και άλλα κορίτσια που χρησιμοποίησαν και τα δύο. Δε ξέρεις πόσο σε σκέφτομαι. Αφού έλεγα μέσα μου το πινακάκι με τις επιτυχίες θα το ξανακάνω όταν εσύ και η  pocm  κάνετε την αυχενικη σας!! - Να με συγχωρήσουν τα υπόλοιπα κορίτσια αλλά πιστεύω καταλαβαίνουν.. Θα σας γράψω με μεγάλα γράμματα. 

• Μου αρέσει 6

Εμάς μας δώσανε androfertil και D  για δύο τρίμηνα τα τελευταία χρόνια και καταφέραμε βλαστοκύστες,. Μσλιστα και τις 2 φορές που φτάσαμε σε βλαστοκύστες, ήταν μετά το πέρας του ενός μηνός κι άς τα συνέχισε ο άντρας μου για τρείς.

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

4 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Γιατί να το σταματήσει μετα την εμβρυομεταφορά ;...υπάρχει κάποιος λόγος ;

Ποιο ειναι αυτο το γνωστό γερμανικό σάιτ ; Εγω δεν το ξέρω ..

Αν παίρνεις προγεστερονη ή cyclacur ή κορτιζόνη , αυτά μπορεί να σου ανεβάζουν το πρωινό σακχαρο. 

Παίρνω cyclacur λευκά και καφέ 2 μήνες τώρα

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Παίρνω cyclacur λευκά και καφέ 2 μήνες τώρα

Ίσως είναι από αυτό τότε ... σε κάθε περίπτωση ρώτα και το γιατρό σου καλύτερα

1 hour ago, anoulious είπε:

Εγω  θεωρώ τα androfertil συν filicine( κάποιες έρευνες όχι πολλές έδειξαν ότι βοηθαει στον κατακερματισμο) και D και vitamin C 1000 κάποιες μέρες. Και ο Σφακ(δε ξέρω αν είχε όφελος) όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι μόνο με τις androfertil έχει δει διαφορά.  Υπάρχουν και άλλα κορίτσια που χρησιμοποίησαν και τα δύο. Δε ξέρεις πόσο σε σκέφτομαι. Αφού έλεγα μέσα μου το πινακάκι με τις επιτυχίες θα το ξανακάνω όταν εσύ και η  pocm  κάνετε την αυχενικη σας!! - Να με συγχωρήσουν τα υπόλοιπα κορίτσια αλλά πιστεύω καταλαβαίνουν.. Θα σας γράψω με μεγάλα γράμματα. 

Γλυκούλα μου!.. κι εγώ σε σκέφτομαι πολύ και περιμένω πως και πως τα νέα σου. Και μην ακούω χαζά , εννοείται θα το συνεχίσεις το πινακάκι σου το ωραίο , άμα περιμένεις εμένα ... σώθηκες!! :x

• Μου αρέσει 1

Just now, thalasa είπε:

Ίσως είναι από αυτό τότε ... σε κάθε περίπτωση ρώτα και το γιατρό σου καλύτερα

Γλυκούλα μου!.. κι εγώ σε σκέφτομαι πολύ και περιμένω πως και πως τα νέα σου. Και μην ακούω χαζά , εννοείται θα το συνεχίσεις το πινακάκι σου το ωραίο , άμα περιμένεις εμένα ... σώθηκες!! :x

Νομιζω εχεις δικιο.Τα καφε σικλακιουρ νομιζω εχουν και κατι σαν προγεστερονη οποτε λογικο να ανεβαινει το σακχαρο. Εγω θα σας περιμενω

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα