Recommended Posts

Just now, anoulious είπε:

Καλα και η Τσεκουρα δεν ξερω αν ειναι ειδικη για ολα τα θεματα.Μια πολυ καλη αιματολογος ειναι που το δικο μου το θεμα δεν το αντιληφθηκε ακριβως (το πιο βασικο δεν εδωσαν λυση)και σιγουρα δεν ανακαλυψαν αυτο ιδιαιτερο γονιδιο που εχω και που μου προκαλει την ενδομητριτιδα.Αρα ολα σχετικα ειναι και ευτυχως που δεν αρκεστηκα και συνεχισα να το ψαχνω. Θα μου πεις ειχες κατι που εχει μια στις 10000.Που να το φανταστουν..Ναι αλλα για να παιδευομαι τοσα χρονια δε θα ειχα κατι που εχει ενας στους 10!Ο Σουβ που ειναι πολυ ψαγμενος και διαβασμενος οταν του το εδειξα ,απορησε που το βρηκε ο γιατρος και ειπε μπραβο του που το εψαξε!!

Ε τότε μήπως να μην πάρεις καλύτερα ... απλά η Τσεκούρα λόγω τόσων χρόνων εμπειρίας ίσως έχει συναντήσει κι άλλες κοπέλες που παίρνανε μετά την ετ και έχει μια άποψη να σου πει 

Επισης ο Σφακ που ξέρει το πρόβλημα σου, δεν πιστεύω να σε αφήσει έτσι. Ξέρω ότι δίνει αντίβιώσεις αν χρειαστεί ακόμα και μετά τη θετική χοριακή . Έχω πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό σου γενικά, πιστεύω ότι μαζί του θα πετύχεις . 

Just now, thalasa είπε:

Ε τότε μήπως να μην πάρεις καλύτερα ... απλά η Τσεκούρα λόγω τόσων χρόνων εμπειρίας ίσως έχει συναντήσει κι άλλες κοπέλες που παίρνανε μετά την ετ και έχει μια άποψη να σου πει 

Αυτό που έγραψα πιο πάνω το εγραψα για να δείξω ότι κάποιες φορές όταν νιώθουμε ότι κάτι  "λείπει" από τη συνολική εικόνα πρέπει να το ψάχνουμε.. Πχ στη δική σου περιπτωση κάτι φαίνεται να έχει ξεφύγει. Εφτυσα κυριολεκτικά αίμα για να βρω μόνη μου τα θέματα μου. Δε το θεωρώ τόσο σοβαρό για να στείλω email,  να της εξηγήσω ποτέ πήγα, να με θυμηθεί που πηγα πριν Χ χρόνια και να περιμένω πότε θα απαντήσει.. Πιο εύκολο και πιο σχετικός νομίζω   θα  είναι ένας γυναικολογος. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Αυτό που έγραψα πιο πάνω το εγραψα για να δείξω ότι κάποιες φορές όταν νιώθουμε ότι κάτι  "λείπει" από τη συνολική εικόνα πρέπει να το ψάχνουμε.. Πχ στη δική σου περιπτωση κάτι φαίνεται να έχει ξεφύγει. Εφτυσα κυριολεκτικά αίμα για να βρω μόνη μου τα θέματα μου. Δε το θεωρώ τόσο σοβαρό για να στείλω email,  να της εξηγήσω ποτέ πήγα, να με θυμηθεί που πηγα πριν Χ χρόνια και να περιμένω πότε θα απαντήσει.. Πιο εύκολο και πιο σχετικός νομίζω   θα  είναι ένας γυναικολογος. 

Ναι έχεις δίκιο . Για αυτό σου έγραψα ότι εχω εμπιστοσύνη στο σφακ , πιστευω ότι θα σε βοηθήσει να πετύχεις αυτή τη φορά 

• Μου αρέσει 1

Just now, *Μυρτώ είπε:

Αυτό δεν το γνωρίζω, για να είμαι ειλικρινής. Πάντως, για το φυσικό σίγουρα ισχύει, γιατί την Τετάρτη έγινε ωοληψία ενός ωαρίου χωρίς μέθη (τροποποιημένος φυσικός) και τη Δεύτερα έκανα covid test.

Μάλιστα γιατί σε μας δε ζητάνε όταν δεν κανεις μέθη!

πρίν από 5 λεπτά , anoulious είπε:

Καλα και η Τσεκουρα δεν ξερω αν ειναι ειδικη για ολα τα θεματα.Μια πολυ καλη αιματολογος ειναι που το δικο μου το θεμα δεν το αντιληφθηκε ακριβως (το πιο βασικο δεν εδωσαν λυση)και σιγουρα δεν ανακαλυψαν αυτο ιδιαιτερο γονιδιο που εχω και που μου προκαλει την ενδομητριτιδα.Αρα ολα σχετικα ειναι και ευτυχως που δεν αρκεστηκα και συνεχισα να το ψαχνω. Θα μου πεις ειχες κατι που εχει μια στις 10000.Που να το φανταστουν..Ναι αλλα για να παιδευομαι τοσα χρονια δε θα ειχα κατι που εχει ενας στους 10!Ο Σουβ που ειναι πολυ ψαγμενος και διαβασμενος οταν του το εδειξα ,απορησε που το βρηκε ο γιατρος και ειπε μπραβο του που το εψαξε!!

@anouliousετσι από περιέργεια, τι γονίδιο είναι αυτό και πως το βρήκες; Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω με βεβαιότητα για το θέμα των προβιοτικων μετά την ετ. Ο λοιμωξιολογος τι λέει; Ο Σφακ πάντως λογικά θα σου δώσει αντιβίωση καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. 

Διαφημίσεις

Just now, Αγγελίνα είπε:

Αα.. Αλήθεια;; αυτό δν το ήξερα! Για την αιτία εννοώ.. Ειμαι καινούρια στη δουλειά, οπότε δν έχω ιδέα από άδειες κτλ..ειμαι στον 5ο μήνα βέβαια.. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Αυτές οι μέρες είναι με αποδοχές; γνωρίζετε πόσες μέρες δίνουν συνήθως για εξωσωματική; 

Αν μιλάμε για 5-7 μέρες είναι με αποδοχές ναι. Ο γιατρός κρίνει πόσες μέρες σου δίνει.

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Freida είπε:

Ειχα ζητησει εγω μεθη γτ φοβομουν... επισης υποθετω φοβηθηκέ...πες αυτο δε με πειραζει να φοβηθηκε αλλα μη μου πει να παω στο αττικο;;;; !!!!!!! Δεν εχω κουραγιο καν να τον παρω τηλ!!! Θελω να δω τι εξηγηση θα.δωσει πραγματικα 

Εμένα πάντα μου ζητάνε μέθη έστω κ ένα να έχω, για να μη γίνει καμία ζημιά. Θα ρωτήσω κ γω όταν πάω τι γίνεται στη περίπτωση αυτή. Ίσως χάνεται ο κύκλος αν δεν είναι πολλά τα ωάρια.

T4Rzp2.png

Just now, mirtouli12 είπε:

Αν μιλάμε για 5-7 μέρες είναι με αποδοχές ναι. Ο γιατρός κρίνει πόσες μέρες σου δίνει.

Εμενα μου ειχε γραψει 14 μερες κ περναω απο επιτροπη για εγκριση.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Ελπίζω να είστε όλες καλά.να ρωτήσω... Γνώμες για σκράτσινγκ;

Και αν ναι, πότε γίνεται; Θεωρείτε ότι σε περιπτώσεις που γίνονται εμφυτεύσεις χρειάζεται; 

Εμένα μου έκανε με.την υστεροσκοπηση, πριν την ωορρηξία βέβαια.

• Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

Just now, happykar είπε:

Μάλιστα γιατί σε μας δε ζητάνε όταν δεν κανεις μέθη!

@anouliousετσι από περιέργεια, τι γονίδιο είναι αυτό και πως το βρήκες; Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω με βεβαιότητα για το θέμα των προβιοτικων μετά την ετ. Ο λοιμωξιολογος τι λέει; Ο Σφακ πάντως λογικά θα σου δώσει αντιβίωση καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. 

Βρέθηκε ετεροζυγωτια της παθογόνου μετάλλαξης c.542C>A(g.36674C>T, p. A181E-  rs72553883) που έχει συσχετιστει παθογενετικα με αντισωματικες ανεπάρκειες( και ενδομητριτιδες μου είπε ο γιατρός) και ειδικά    με κοινή ποικίλη  ανοσοανεπαρκεια.. Αντε βγάλε ακρη. Είναι επίσημη βεβαίωση από Δημόσιο Νοσοκομείο. Το βρήκα από το ψάξε ψαξε σε αρκετές  δεκάδες γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων. Ενδεικτικά να σου πω ότι από  αιματολογικά  σε Δημόσια Νοσοκομεία έχω κάνει έλεγχο στο Έλενα Βενιζ, στο Παπαγεωργιου, στον Αγ. Παύλο, στο Πανεπιστήμιο Νοσοκμ Λάρισας και σ αυτό που ήτανε η Κωτση(μου διαφεύγει το όνομα του)! 

Οσο για το αν θα μείνω έγκυος κάποια στιγμή λόγω απόστασης δε θα έχω γυναικολόγο το Σφακ.Σε περιπτωση εγκυμοσύνης θα αυξηθεί και η δόση της θεραπείας που κάνω, άρα δεν ξέρω πραγματικά αν θα πάρω αντιβιωση.. Τότε να δω πως θα βγει άκρη.. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου για το ενδιαφέρον. Εμείς τα έχουμε πει και είμαι σιγουρη ότι τα προβιοτικα δε κάνουν κακό απλά έλεγα αν  το θέμα έχει απασχολήσει καμμία κοπελα.. 

• Μου αρέσει 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1

Διαφημίσεις

σ αυτό που ήτανε η Κωτση(μου διαφεύγει το όνομα του)! 

Στο Λαικό ήταν, το οποίο είναι εξειδικευμένο στα αιματολογικά. Νομίζω η αιματολογική κλινική του είναι πανεπιστημιακή, αν δεν κάνω λάθος...

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Στο Λαικό ήταν, το οποίο είναι εξειδικευμένο στα αιματολογικά. Νομίζω η αιματολογική κλινική του είναι πανεπιστημιακή, αν δεν κάνω λάθος...

Ναι στο Λαικό. Μολις τώρα το θυμήθηκα και εγώ. Έχω περασει και από εκεί. 

2 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Αα.. Οκ, σε ευχαριστώ! Άρα τωρα ούτε για την εξωσωματική δικαιούμαι ε; ξέρει καμια τι γίνεται με την αναρρωτική της εξωσωματικης; πόσες μερες δικαιούμαστε; 

Δικαιούσαι, νομίζω, τις 7 μέρες που δίνει ο νόμος για τις εξωσωματικές. Αυτές είναι και για ιδιωτικούς υπαλλήλους, αλλά στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιο δύσκολο να τις πάρεις. Εσύ όμως δουλεύεις στο δημόσιο, οπότε δεν θα σου πουν όχι. 

3 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Πήρα μόλις τα δικαιολογητικά για την επιτροπή, και αναφέρει τρίπλεξ όσχεος. Είναι απαραίτητο αυτό; Δεν υπήρχε παλιά...Χωρίς επιβεβαιωμένο πρόβλημα ζητούν και αυτό; Επίσης, τους παλαιότερους φακέλους μας τους κρατούν, λογικά, ε; 

Εγώ πέρασα τον Οκτώβριο και δεν μου το ζήτησαν. Στο πιο πρόσφατο έντυπο παραπομπής που υπάρχει στο site, το οποίο αναρτήθηκε τον Ιούλιο, δεν βλέπω να υπάρχει αυτό στα δικαιολογητικά...

• Μου αρέσει 2

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Βρέθηκε ετεροζυγωτια της παθογόνου μετάλλαξης c.542C>A(g.36674C>T, p. A181E-  rs72553883) που έχει συσχετιστει παθογενετικα με αντισωματικες ανεπάρκειες( και ενδομητριτιδες μου είπε ο γιατρός) και ειδικά    με κοινή ποικίλη  ανοσοανεπαρκεια.. Αντε βγάλε ακρη. Είναι επίσημη βεβαίωση από Δημόσιο Νοσοκομείο. Το βρήκα από το ψάξε ψαξε σε αρκετές  δεκάδες γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων. Ενδεικτικά να σου πω ότι από  αιματολογικά  σε Δημόσια Νοσοκομεία έχω κάνει έλεγχο στο Έλενα Βενιζ, στο Παπαγεωργιου, στον Αγ. Παύλο, στο Πανεπιστήμιο Νοσοκμ Λάρισας και σ αυτό που ήτανε η Κωτση(μου διαφεύγει το όνομα του)! 

Οσο για το αν θα μείνω έγκυος κάποια στιγμή λόγω απόστασης δε θα έχω γυναικολόγο το Σφακ.Σε περιπτωση εγκυμοσύνης θα αυξηθεί και η δόση της θεραπείας που κάνω, άρα δεν ξέρω πραγματικά αν θα πάρω αντιβιωση.. Τότε να δω πως θα βγει άκρη.. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου για το ενδιαφέρον. Εμείς τα έχουμε πει και είμαι σιγουρη ότι τα προβιοτικα δε κάνουν κακό απλά έλεγα αν  το θέμα έχει απασχολήσει καμμία κοπελα.. 

Ομολογω πως πρώτη φορά το ακούω! Οπως και να' χει είναι σημαντικό που το ανακάλυψες και μακάρι να σου δώσει και την τελική λύση. Ελπίζω να βρεις τον καλύτερο γυναικολόγο εκεί που βρίσκεσαι, σκέφτομαι άραγε να ζητούσες από τον Σφακ να είχαν μία συνέργασία; Μπορεί να βοηθήσει. Λέω γω τωρα. Να πανε ολα κατ' ευχην!

Just now, happykar είπε:

Ομολογω πως πρώτη φορά το ακούω! Οπως και να' χει είναι σημαντικό που το ανακάλυψες και μακάρι να σου δώσει και την τελική λύση. Ελπίζω να βρεις τον καλύτερο γυναικολόγο εκεί που βρίσκεσαι, σκέφτομαι άραγε να ζητούσες από τον Σφακ να είχαν μία συνέργασία; Μπορεί να βοηθήσει. Λέω γω τωρα. Να πανε ολα κατ' ευχην!

Το πιο αναμενόμενο ήτανε να μην το ξέρεις. Εδώ ένα σωρό αιματολογοι  δεν το σκέφτηκαν.. Ο γυναικολογος μου είναι εξαιρετικός και τον βρήκα χάρη στο Σφακ γιατί συνεργαζονται. Ο Σφακ μου τον είχε προτείνει.. Αυτό το θέμα γυναικολόγου σε κυηση μου φαίνεται τόσο μακρυνο.. Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα