Recommended Posts

1 hour ago, [email protected] είπε:

Κορίτσια γεια σας! Σας έγραφα τις προάλλες τις τιμές της χοριακης και αναρωτιόμουν αν έχω ένα ή δύο έμβρυα... Τελικά όπως προβλεψατε οι περισσότερες έχω ένα. Έκανα υπέρηχο στις 5w1d, δηλαδή πριν μια εβδομαδα και την επόμενη εβδομαδα έχω ραντεβού για καρδούλα.

Όσες έχετε εμπειρία με θυρεοειδή πείτε μου μια γνώμη γιατί έχω πάθει σοκ με την αύξηση της tsh. Έχω χασιμοτο και παίρνω τ4. Τέλος Ιουλίου τελευταία μέτρηση ήταν 1,6 η tsh και σήμερα είναι 3,84!!!! Αύριο θα μιλήσω με τον ενδοκρινολογο. Πιστεύετε πως μπορεί ήδη να έχει προκληθεί ζημιά λόγω αυξημένης tsh ή είναι νωρίς ακόμα; Έχω διαβάσει όλο το Google που γράφουν όχι πάνω από 2,5.

καλησπέρα. δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. το όριο αν δεν κάνω λάθος είναι 4,2. σίγουρα να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο. εμένα μου είχε πει ότι θα χρειαστεί ενδεχομένως και να διπλασιασουμε την δόση κατά τη εγκυμοσύνη.

δεν χρειάστηκε όσο ήμουν έγκυος αλλά 4 μήνες μετά τη γέννα πηγε στο 7,5. 

σου δινουν κορτιζονη;

πρίν από 56 λεπτά , despina. είπε:

Ποσο καιρο περιθωριο εχεις να καταθεσεις τα χαρτια?
Να ρωτησω κατι?Ειναι η 6η μερα διεγερσης με Gonal και η 2η με orgalutran. Απο σημερα ειχα κατι συμπτωματα ωορρηξιας.Δικαιολογηται?
Δηλ ποναλακια χαμηλα,με ποναει το στηθος και λιγα υγρα

Δεν θυμάμαι καθόλου... Έχουν περάσει καποια χρονια απο οταν το εκανα κ τα εχω ξεχασει...Οσο για τα συμπτώματα ολα φυσιολογικά είναι...Μην ανησυχείς καθόλου

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Strawberry* είπε:

καλησπέρα. δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. το όριο αν δεν κάνω λάθος είναι 4,2. σίγουρα να μιλήσεις με τον ενδοκρινολόγο. εμένα μου είχε πει ότι θα χρειαστεί ενδεχομένως και να διπλασιασουμε την δόση κατά τη εγκυμοσύνη.

δεν χρειάστηκε όσο ήμουν έγκυος αλλά 4 μήνες μετά τη γέννα πηγε στο 7,5. 

σου δινουν κορτιζονη;

Όχι δεν παίρνω κορτιζόνη. Αμέσως μόλις είδα θετική χοριακη πήρα τον ενδοκρινολογο γιατί από όσα είχα διαβάσει εδώ ήξερα πως οι ορμόνες που παίρνουμε απορρυθμιζουν τον θυρεοειδή. Ωστόσο μου είπε να επικοινωνήσω την έβδομη εβδομάδα. Αν δεν μου έγραφε ο γυναικολόγος tsh δεν θα είχα ιδέα ότι ανέβηκε τοσο. Τι να πω... εγώ θεωρητικά σήμερα μπήκα στην έβδομη εβδομάδα 

Το όριο στην εγκυμοσυνη και πριν τη σύλληψη υποτίθεται πως πρέπει να είναι κάτω από 2,5 για να αποφευχθούν αποβολές και νοητικά προβλήματα στο εμβρυο 

2 ώρες πρίν, Earth είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Ισως κάποιες από σας με θυμάστε έχω πάρει μέρος σε πολύ λίγες συζητήσεις δημόσια ,αλλά έχω μιλήσει προσωπικά με πολλές από σας.Δεν υπήρχε μέρα ομως που να μην διαβάσω τις συζητήσεις σας.Λοιπον θα σας δώσω πολλές ελπίδες Μ αυτά που θα σας πω.Ναι μετά από εννέα εξωσωματικές ,πολλές ωοληψιες χωρίς αποτέλεσμα,άπειρες εξετάσεις και ενώ προσπαθούσα να συγκεντρώσω φάρμακα για την δέκατη εξωσ.τα καταφέραμε με φυσικό τρόπο.30/7 τελευταία περίοδος και ενώ ετοιμαζομουνα να αγοράσω τα φάρμακα να ξεκινήσω ,είχα εφτά μέρες καθυστέρηση.Εντελως μηχανικά κάνω τεστ ....θετικό.Λαθος το τεστ λέω .Ξανακάνω το ίδιο .Τι να σας πω πεθάναμε στο κλάμα.Την άλλη μέρα η χοριακη 13.500 χιλιάδες.Παιδια υπάρχει Θεός.Πρωτος υπέρηχος καλός.Ειδαμε εμβρυϊκό σάκο .Σήμερα ακούσαμε καρδούλα. Θέλουμε να χαρούμε αλλά δεν μπορούμε .Υπάρχει ο φόβος ,υπάρχει το μήπως .Αλλά προσευχόμαστε.Ετσι και αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.Τα φάρμακα που μας έδωσαν οι γιατροί και προσευχές.Ευχαριστω τα κορίτσια για την στήριξη.Ευχομαι σε όλες το  καλύτερο.Συντομα όλες μανουλες.

Η τύχη σου χαμογέλασε, μπράβο! Σου ευχομαι ένα γερό μωρό!

• Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

2 ώρες πρίν, Earth είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Ισως κάποιες από σας με θυμάστε έχω πάρει μέρος σε πολύ λίγες συζητήσεις δημόσια ,αλλά έχω μιλήσει προσωπικά με πολλές από σας.Δεν υπήρχε μέρα ομως που να μην διαβάσω τις συζητήσεις σας.Λοιπον θα σας δώσω πολλές ελπίδες Μ αυτά που θα σας πω.Ναι μετά από εννέα εξωσωματικές ,πολλές ωοληψιες χωρίς αποτέλεσμα,άπειρες εξετάσεις και ενώ προσπαθούσα να συγκεντρώσω φάρμακα για την δέκατη εξωσ.τα καταφέραμε με φυσικό τρόπο.30/7 τελευταία περίοδος και ενώ ετοιμαζομουνα να αγοράσω τα φάρμακα να ξεκινήσω ,είχα εφτά μέρες καθυστέρηση.Εντελως μηχανικά κάνω τεστ ....θετικό.Λαθος το τεστ λέω .Ξανακάνω το ίδιο .Τι να σας πω πεθάναμε στο κλάμα.Την άλλη μέρα η χοριακη 13.500 χιλιάδες.Παιδια υπάρχει Θεός.Πρωτος υπέρηχος καλός.Ειδαμε εμβρυϊκό σάκο .Σήμερα ακούσαμε καρδούλα. Θέλουμε να χαρούμε αλλά δεν μπορούμε .Υπάρχει ο φόβος ,υπάρχει το μήπως .Αλλά προσευχόμαστε.Ετσι και αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.Τα φάρμακα που μας έδωσαν οι γιατροί και προσευχές.Ευχαριστω τα κορίτσια για την στήριξη.Ευχομαι σε όλες το  καλύτερο.Συντομα όλες μανουλες.

Τελεια! Μια τελειομηνη και ανέφελη εγκυμοσυνη σου ευχομαι! Να εισαι αισιόδοξη!

• Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, [email protected] είπε:

Κορίτσια γεια σας! Σας έγραφα τις προάλλες τις τιμές της χοριακης και αναρωτιόμουν αν έχω ένα ή δύο έμβρυα... Τελικά όπως προβλεψατε οι περισσότερες έχω ένα. Έκανα υπέρηχο στις 5w1d, δηλαδή πριν μια εβδομαδα και την επόμενη εβδομαδα έχω ραντεβού για καρδούλα.

Όσες έχετε εμπειρία με θυρεοειδή πείτε μου μια γνώμη γιατί έχω πάθει σοκ με την αύξηση της tsh. Έχω χασιμοτο και παίρνω τ4. Τέλος Ιουλίου τελευταία μέτρηση ήταν 1,6 η tsh και σήμερα είναι 3,84!!!! Αύριο θα μιλήσω με τον ενδοκρινολογο. Πιστεύετε πως μπορεί ήδη να έχει προκληθεί ζημιά λόγω αυξημένης tsh ή είναι νωρίς ακόμα; Έχω διαβάσει όλο το Google που γράφουν όχι πάνω από 2,5.

Μην ανησυχείς, θα σου ρυθμίσει ο ενδοκρινολόγος το Τ4 και θα είσαι μια χαρά. Κι εμένα μου αύξησε τη δόση στην εγκυμοσύνη. 

3 ώρες πρίν, Earth είπε:

Εμείς δεν έχει τύχει να μιλήσουμε ποτέ με προσωπικό μήνυμα, ωστόσο σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη και με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου σε λίγους μήνες. Εγώ προσωπικά πιστεύω πολύ στα θαὐματα και στη δυνατότητα της φυσικής σύλληψης ακόμα και για εμάς που χαρακτηριζόμαστε σαν υπογόνιμοι. Πολλά συγχαρητήρια και πάλι! Να την απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου!

• Μου αρέσει 2

πρίν από 20 λεπτά , Troia είπε:

Μην ανησυχείς, θα σου ρυθμίσει ο ενδοκρινολόγος το Τ4 και θα είσαι μια χαρά. Κι εμένα μου αύξησε τη δόση στην εγκυμοσύνη. 

Εμείς δεν έχει τύχει να μιλήσουμε ποτέ με προσωπικό μήνυμα, ωστόσο σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη και με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου σε λίγους μήνες. Εγώ προσωπικά πιστεύω πολύ στα θαὐματα και στη δυνατότητα της φυσικής σύλληψης ακόμα και για εμάς που χαρακτηριζόμαστε σαν υπογόνιμοι. Πολλά συγχαρητήρια και πάλι! Να την απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου!

Τροία μου μάλλον δεν με θυμάσαι.Μιλησαμε πριν ένα χρόνο περίπου όταν έκανα προσπάθεια και έπαθα μόλυνση.Αν ανατρέξεις στα προσωπικά σου θα με θυμηθείς.Οπως και ναχει όμως σας ευχαριστώ όλες.Μου δινετε δυναμη που τόσο πολύ χρειάζομαι .

πρίν από 25 λεπτά , Troia είπε:

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Earth είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι! 

Σε σας ποιο ήταν το πρόβλημα; αν μπορούσες να μας πεις κ ηλικίες.

Το θαύμα έγινε! 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 23 λεπτά , silvy22 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι! 

Σε σας ποιο ήταν το πρόβλημα; αν μπορούσες να μας πεις κ ηλικίες.

Το θαύμα έγινε! 

38χρονων εγώ 37 ο σύζυγος.Πολυκυστικες με αντίσταση στην ινσουλίνη εγώ και χαμηλή κινητικότητα ο σύζυγος Είχα και λίγα κιλά παραπάνω τα οποία με διατροφή έχασα Το πόρισμα.;Ανεξήγητη υπογονιμότητα Το παλέψαμε περίπου μία δεκαετία.Και ενώ ετοιμαζόμασταν για εξωσωματική ήρθε μόνο του.

• Μου αρέσει 8

πρίν από 16 λεπτά , Earth είπε:

38χρονων εγώ 37 ο σύζυγος.Πολυκυστικες με αντίσταση στην ινσουλίνη εγώ και χαμηλή κινητικότητα ο σύζυγος Είχα και λίγα κιλά παραπάνω τα οποία με διατροφή έχασα Το πόρισμα.;Ανεξήγητη υπογονιμότητα Το παλέψαμε περίπου μία δεκαετία.Και ενώ ετοιμαζόμασταν για εξωσωματική ήρθε μόνο του.

Μπράβο συγχαρητήρια! Να είναι όλα εύκολα μέχρι το τέλος, όπως εύκολα προέκυψε, έτσι εύκολα να ολοκληρωθεί μέχρι να πάρεις το μωρό σου αγκαλιά! 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

11 hours ago, [email protected] said:

Ποια ζημια καλε?Ριλαξ! Θα αυξηθει η δοση και ολα οκ!

• Μου αρέσει 2

10 ώρες πρίν, Earth είπε:

Τροία μου μάλλον δεν με θυμάσαι.Μιλησαμε πριν ένα χρόνο περίπου όταν έκανα προσπάθεια και έπαθα μόλυνση.Αν ανατρέξεις στα προσωπικά σου θα με θυμηθείς.Οπως και ναχει όμως σας ευχαριστώ όλες.Μου δινετε δυναμη που τόσο πολύ χρειάζομαι .

Χίλια συγγνώμη! Ναι, σε θυμήθηκα τώρα, με τη μόλυνση....Αναγκάζομαι να σβήνω παλιές συνομιλίες, γιατί γεμίζει συνεχώς το inbox μου. Χωρίς να θέλω να γίνομαι απόλυτη, πιστεύω πολύ ισχυρά ότι η απώλεια βάρους έπαιξε σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα, καθώς σχετίζεται με την αντίσταση στην ινσουλίνη και την πολυκυστικότητα και έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα εμένα δεν μου φαινόταν και πολύ ανεξήγητη η υπογονιμότητά σας...Το αρρύθμιστο ζάχαρο απ' όσο γνωρίζω επηρεάζει, ανάμεσα στα άλλα, και την ποιότητα των ωαρίων. Επιπλέον, φαντάζομαι ότι ρυθμίστηκε και ο κύκλος σου, ο οποίος διαταράσσεται με την πολυκυστικότητα. Όπως και να έχει, είσαι ένα ακόμα παράδειγμα προς μίμηση, εμένα εκτός από θαύμα, το δικό σου μου φαίνεται σαν ένα αποτέλεσμα που έχει αιτία και συγκεκριμένο τρόπο επίλυσης που ήταν στα χέρια σου και το κατάφερες με θέληση και επιμονή (η απώλεια βάρους δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση). Πολλά συγχαρητήρια και πάλι και εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη συνέχεια της εγκυμοσύνης σου!

• Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

12 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Όχι δεν παίρνω κορτιζόνη. Αμέσως μόλις είδα θετική χοριακη πήρα τον ενδοκρινολογο γιατί από όσα είχα διαβάσει εδώ ήξερα πως οι ορμόνες που παίρνουμε απορρυθμιζουν τον θυρεοειδή. Ωστόσο μου είπε να επικοινωνήσω την έβδομη εβδομάδα. Αν δεν μου έγραφε ο γυναικολόγος tsh δεν θα είχα ιδέα ότι ανέβηκε τοσο. Τι να πω... εγώ θεωρητικά σήμερα μπήκα στην έβδομη εβδομάδα 

Το όριο στην εγκυμοσυνη και πριν τη σύλληψη υποτίθεται πως πρέπει να είναι κάτω από 2,5 για να αποφευχθούν αποβολές και νοητικά προβλήματα στο εμβρυο 

δεν νομίζω να δημιουργούνται τόσο εύκολα νοητικά προβλήματα. δεν πήγε στο 10 και το παραμελησες για μηνες. θα αυξησεις δοση θα το ελεγχεις καθε μηνα και δεν υπαρχει θεμα.

• Μου αρέσει 2

16 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

2 ε;;;;; Αντε να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. 

Να είσαι καλά, ευτυχώς τελειωσα με τις ενέσεις....εσείς σε τί φάση είστε;

14 ώρες πρίν, despina. είπε:

Ποσο χαιρομαι!Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα πανε!Να εισαι σιγουρη! :wub:

Ποσο καιρο περιθωριο εχεις να καταθεσεις τα χαρτια?
Να ρωτησω κατι?Ειναι η 6η μερα διεγερσης με Gonal και η 2η με orgalutran. Απο σημερα ειχα κατι συμπτωματα ωορρηξιας.Δικαιολογηται?
Δηλ ποναλακια χαμηλα,με ποναει το στηθος και λιγα υγρα

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο αλλά καλυτερα να ρωτήσεις στο κέντρο που σε παρακολουθεί. Ναι είναι λογικό να έχεις πονάκια κ υγρα.

15 ώρες πρίν, Earth είπε:

Να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη, τελικά συμβαίνουν και θαύματα!

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

T4Rzp2.png

πρίν από 35 λεπτά , Moomin είπε:

Να είσαι καλά, ευτυχώς τελειωσα με τις ενέσεις....εσείς σε τί φάση είστε;

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα χρονικό περιθώριο αλλά καλυτερα να ρωτήσεις στο κέντρο που σε παρακολουθεί. Ναι είναι λογικό να έχεις πονάκια κ υγρα.

Να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη, τελικά συμβαίνουν και θαύματα!

Καλημέρα! Χθες ήρθε η περίοδος και σμρ έχω υπέρηχο. Αν δεν υπάρχει κύστη θα ξεκινήσω διέγερση. 

• Μου αρέσει 10

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα