Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Troia είπε:

Δικαιούσαι, νομίζω, τις 7 μέρες που δίνει ο νόμος για τις εξωσωματικές. Αυτές είναι και για ιδιωτικούς υπαλλήλους, αλλά στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιο δύσκολο να τις πάρεις. Εσύ όμως δουλεύεις στο δημόσιο, οπότε δεν θα σου πουν όχι. 

Εγώ πέρασα τον Οκτώβριο και δεν μου το ζήτησαν. Στο πιο πρόσφατο έντυπο παραπομπής που υπάρχει στο site, το οποίο αναρτήθηκε τον Ιούλιο, δεν βλέπω να υπάρχει αυτό στα δικαιολογητικά...

Οι 7 ημέρες  μετά την ετ δεν ισχύουν για τις ιδιωτικές υπαλλήλους , ούτε για τις ΙΔΟΧ.

• Λυπημένη/-ος 1

gcglp2.png

Just now, Liakada είπε:

Οι 7 ημέρες  μετά την ετ δεν ισχύουν για τις ιδιωτικές υπαλλήλους , ούτε για τις ΙΔΟΧ.

Είναι σίγουρο αυτο; Δλδ εγω που δουλευω μεσω εσπα σε δημοτικό παιδικό σταθμό ιδοχ δε δικαιούμαι;

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Διαφημίσεις

Just now, winspert είπε:

Είναι σίγουρο αυτο; Δλδ εγω που δουλευω μεσω εσπα σε δημοτικό παιδικό σταθμό ιδοχ δε δικαιούμαι;

Οι 7 μέρες προβλέπονται από τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα. Οι ΙΔΟΧ υπάγονται στην εργατική νομοθεσία ως προς τις άδειες κλπ. Εκτός αν η σύμβαση σου αναγράφει ρητά ότι ως προς τις άδειες υπάγεσαι στο κώδικα δημοτικών υπαλλήλων.

• Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Just now, Liakada είπε:

Αλήθεια; Θυμάμαι ότι έγραφαν παλιά οι κοπέλες που δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα ότι τις δικαιούνται, αλλά δεν τις έχουν πάρει, επειδή δεν τολμούν. Μήπως ξέρεις αν οι ΙΔΟΧ δικαιούνται την άδεια για τον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο; Το ρώτησε χθες η @Αγγελίνα

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia είπε:

Αλήθεια; Θυμάμαι ότι έγραφαν παλιά οι κοπέλες που δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα ότι τις δικαιούνται, αλλά δεν τις έχουν πάρει, επειδή δεν τολμούν. Μήπως ξέρεις αν οι ΙΔΟΧ δικαιούνται την άδεια για τον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο; Το ρώτησε χθες η @Αγγελίνα

Και αυτή η άδεια προβλέπεται μόνο από τον ΔΥ Κώδικα. Δυστυχώς δεν υπάρχει προς το παρόν αντίστοιχη ρύθμιση για ιδιωτικό τομέα/ΙΔΟΧ. Για τις ΙΔΟΧ θα μπορούσε να ισχύει μόνο αν το γράφει ρητά η σύμβασή τους.

• Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Liakada είπε:

Και αυτή η άδεια προβλέπεται μόνο από τον ΔΥ Κώδικα. Δυστυχώς δεν υπάρχει προς το παρόν αντίστοιχη ρύθμιση για ιδιωτικό τομέα/ΙΔΟΧ. Για τις ΙΔΟΧ θα μπορούσε να ισχύει μόνο αν το γράφει ρητά η σύμβασή τους.

Κ οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στο δημόσιο δεν τη δικαιούνται. Το ρώτησα χθες. Άρα μόνο αναρρωτική...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

20 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Συνήθως γίνεται 18-20 ημέρα προηγουμενου κυκλου από την εμβρυομεταφορα.Αν γίνει με υστεροσκοπηση, δηλαδή πάρεις για κάποιο λόγο μέθη θα γίνει πιο "πολλή" δουλειά. Αν την κανεις στο ιατρείο με απλό παυσίπονο τότε προφανώς θα γίνει λιγότερο σκρατσ.Παλι μια χαρά είναι. Ίσως σε περιπτώσεις όπως τη δική σου ειναι περιττό. 

Καλησπέρα κορίτσια.   Να ρωτήσω Γίνεται σκρατσ στο ιατρείο του γιατρού δηλαδή ; θα με ενδιέφερε να ξέρω .  Υπάρχει πόνος έστω και με παυσίπονο ; και που κυμαίνεται το κόστος αυτού για να έχω μια ιδέα;  Ευχαριστώ θα με βοηθούσε ότι μου πεις. 

Just now, Liakada είπε:

Οι 7 μέρες προβλέπονται από τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα. Οι ΙΔΟΧ υπάγονται στην εργατική νομοθεσία ως προς τις άδειες κλπ. Εκτός αν η σύμβαση σου αναγράφει ρητά ότι ως προς τις άδειες υπάγεσαι στο κώδικα δημοτικών υπαλλήλων.

Τωρα αν σου πω οτι δεν ξερω...θα το ρωτησω....

• Μου αρέσει 1

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Καλησπέρα κορίτσια. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε προσωπική εμπειρία από το κέντρο εξωσωματικής F..i στη Θεσσαλονίκη. Πρόκειται να κάνω μια νέα προσπάθεια Μάιο - Ιούνιο και με ενδιαφέρει να μάθω λεπτομέρειες για το εμβρυολογικο εργαστήριο. Έκανα ραντεβού με τον γιατρό Κολ.........κη που συνεργάζεται εκεί, μου φάνηκε καλός αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρη και για το κέντρο. 

Έκανα και ακόμη ένα ραντεβού με εξωτερική γιατρό (Τσι......δου) που συνεργάζεται με το Em.......lab, η οποία μου φάνηκε επίσης καλή. Το συγκεκριμένο κέντρο, είναι αυτό που ακούγεται περισσότερο στην πόλη για τις επιτυχίες του και ξέρω ότι πολλές κοπέλες από εδώ τα καταφέρατε στο Em......lab. Απλά επειδή έχει πολύ κόσμο, δεν ξέρω εάν θα υπάρχει πράγματι η εξατομίκευση... 

2 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Το πιο αναμενόμενο ήτανε να μην το ξέρεις. Εδώ ένα σωρό αιματολογοι  δεν το σκέφτηκαν.. Ο γυναικολογος μου είναι εξαιρετικός και τον βρήκα χάρη στο Σφακ γιατί συνεργαζονται. Ο Σφακ μου τον είχε προτείνει.. Αυτό το θέμα γυναικολόγου σε κυηση μου φαίνεται τόσο μακρυνο.. Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα.

To καταλαβαινω...υπομονη, λιγο ακομα εμεινε και θα γινει...:wub:

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Moomin είπε:

Κ οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στο δημόσιο δεν τη δικαιούνται. Το ρώτησα χθες. Άρα μόνο αναρρωτική...

Just now, Liakada είπε:

Για τις αναρρωτικες κπ συνάδελφος μου είπε ότι δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 3 συνεχόμενες μέρες.. Αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο.. Ισχύει; ή μπορούμε να πάρουμε όσες μας γράψει η γιατρός; 

Just now, Αγγελίνα είπε:

Για τις αναρρωτικες κπ συνάδελφος μου είπε ότι δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 3 συνεχόμενες μέρες.. Αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο.. Ισχύει; ή μπορούμε να πάρουμε όσες μας γράψει η γιατρός; 

Μπορείς να πάρεις όσες μέρες θέλεις όμως μπορεί να χρειαστεί να περάσεις επιτροπή μετά.

• Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

2 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.   Να ρωτήσω Γίνεται σκρατσ στο ιατρείο του γιατρού δηλαδή ; θα με ενδιέφερε να ξέρω .  Υπάρχει πόνος έστω και με παυσίπονο ; και που κυμαίνεται το κόστος αυτού για να έχω μια ιδέα;  Ευχαριστώ θα με βοηθούσε ότι μου πεις. 

Καλησπερα.Φυσικα και γινεται.Καλο ειναι να παρεις πριν ενα αντιφλεγμονωδες και ενα παυσιπονο λιγο πιο δυνατο οχι  πχdepon. Yπαρχει καποιος πονος αλλα ειναι υποφερτος  γιατι ειναι και κατι πολυ συντομο.Πχ νομιζω αν μετρησεις μεχρι το 10 θα εχει τελειωσει.Ως προς τον πονο ας καταθεσουν και αλλα κοριτσια την εμπειρια τους.πχ νομιζω και η Καντι το εχει κανει στο ιατρειο

Ως προς την τιμη δεν μπορω ουτε στο περιπου να σου πω γιατι εγω το γιατρο μου τον πληρωνω συνολικα.Αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι ακριβο προφανως

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι : αν μια καλλιέργεια κολπικου υγρού δείξει ότι η χλωρίδα του κόλπου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα έχει νόημα να γίνει και το ngs endometriome? Θα κάνω την καλλιέργεια αυτή τη βδομάδα και σκέφτομαι αν θα προγραμματισω και το ngs endometriome. Επίσης μετά το ngs endometriome, αν αυτό βγει φυσιολογικό, μπορούμε να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο ή είναι καλό να περιμένουμε 2-3 κύκλους? 

Just now, Nastazia.k είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι : αν μια καλλιέργεια κολπικου υγρού δείξει ότι η χλωρίδα του κόλπου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα έχει νόημα να γίνει και το ngs endometriome? Θα κάνω την καλλιέργεια αυτή τη βδομάδα και σκέφτομαι αν θα προγραμματισω και το ngs endometriome. Επίσης μετά το ngs endometriome, αν αυτό βγει φυσιολογικό, μπορούμε να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο ή είναι καλό να περιμένουμε 2-3 κύκλους? 

Η Τσεκούρα λέει ότι μία απλή καλλιέργεια αρκεί, γιατί οι εξετάσεις με μοριακό έλεγχο είναι πολύ ευαίσθητες και μπορεί να βρουν κάτι που είχες περάσει παλιά...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα