Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

Η Τσεκούρα λέει ότι μία απλή καλλιέργεια αρκεί, γιατί οι εξετάσεις με μοριακό έλεγχο είναι πολύ ευαίσθητες και μπορεί να βρουν κάτι που είχες περάσει παλιά...

Ενδιαφέρον! Όμως αυτό που γράφει η κοπέλα είναι η βιοψία ενδομητρίου, κάνω λάθος; Κ αν υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται στην καλλιέργεια;

2 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Για τις αναρρωτικες κπ συνάδελφος μου είπε ότι δεν μπορούν να ξεπερνούν τις 3 συνεχόμενες μέρες.. Αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο.. Ισχύει; ή μπορούμε να πάρουμε όσες μας γράψει η γιατρός; 

Αν εννοείς για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς μπορούμε να πάρουμε παραπάνω από τρεις. Δεν ξέρω καθόλου τί ισχύει σε άλλες θέσεις. Οι αναπληρωτές μπορούμε να πάρουμε έως 15 μερες. Κανονικά θα έπρεπε  να ισχύει κ για μας η 7ημερη άδεια αλλά τί να πεις τώρα...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Ενδιαφέρον! Όμως αυτό που γράφει η κοπέλα είναι η βιοψία ενδομητρίου, κάνω λάθος; Κ αν υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται στην καλλιέργεια;

Το ngs δεν γίνεται με μοριακό έλεγχο; Δηλαδή κάνουν βιοψία, σου κόβουν κομματάκι και το στέλνουν για μοριακό έλεγχο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Διαφημίσεις

Just now, Troia είπε:

Το ngs δεν γίνεται με μοριακό έλεγχο; Δηλαδή κάνουν βιοψία, σου κόβουν κομματάκι και το στέλνουν για μοριακό έλεγχο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Αυτό νομίζω κ γω ότι είναι. Γι'αυτό έγραψα ότι μπορεί η καλλιέργεια να μη δείχνει κάτι αλλά αυτό να δείξει. Ιδίως αν δεν έχει γίνει υστεροσκοπηση πώς αλλιώς θα το βρουν. Δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται σίγουρα από όλες, όμως αν υπάρχουν αποτυχίες και όλα τα άλλα καθαρά ίσως πρέπει να κοιτάξουν κ αυτό.

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

πρίν από 11 λεπτά , Troia είπε:

Η Τσεκούρα λέει ότι μία απλή καλλιέργεια αρκεί, γιατί οι εξετάσεις με μοριακό έλεγχο είναι πολύ ευαίσθητες και μπορεί να βρουν κάτι που είχες περάσει παλιά...

Εμενα πάντως οι καλλιέργειες, και σε Νοσοκομείο ήτανε μια χαρά και στη μήτρα μου γινότανε χαμός. 

1 hour ago, Nastazia.k είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι : αν μια καλλιέργεια κολπικου υγρού δείξει ότι η χλωρίδα του κόλπου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα έχει νόημα να γίνει και το ngs endometriome? Θα κάνω την καλλιέργεια αυτή τη βδομάδα και σκέφτομαι αν θα προγραμματισω και το ngs endometriome. Επίσης μετά το ngs endometriome, αν αυτό βγει φυσιολογικό, μπορούμε να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο ή είναι καλό να περιμένουμε 2-3 κύκλους? 

Οπως έγραψα, και στην Τροία εμένα οι καλλιέργειες ποτέ μα ποτέ δεν έδειξαν κάτι και ειχα μεγάλο πρόβλημα. Το endometriome (μέθοδος ngs, μοριακός έλεγχος) από τη στιγμή που θα εχεις το αποτέλεσμα  αν είναι καλό φυσικά, να μην αργήσεις να κάνεις εμβρυομεταφορα για να μην αλλάξει και η κατασταση. Αν όμως σου λείπουν πχ αρκετοί γαλακτοβακιλλοι, είσαι κάτω από 70-75%, τότε αναπλήρωσε τους και μετά προχώρα σε εμβρυομεταφορα. Και υπάρχουν κοπέλες που βγήκε είτε από την  αρχή είτε μετά από θεραπεία αριστο..Άρα δεν βγάζουν  σε όλες τα ίδια. Το πιο δύσκολο στην όλη διαδικασία είναι η αξιολογηση ενός μετρίου ή άσχημου αποτελέσματος από κάποιο ειδικό. 

• Μου αρέσει 2

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια, πήρα αποτελέσματα εξετάσεων σήμερα και η tsh μου είναι 0,30!!! Πάντα είχα τιμη 1,00 περίπου, απορρυθμίστηκε στην εγκυμοσύνη όπου έφτασε το 0,14!! Έχει κάποια τόσο χαμηλή τιμή;;

Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα, ευχομαι σε ολες μας καλη επιτυχια και με πιστη ολες θα τα καταφερουμε. Ειμαι στην διαδικασια εξωσωματικης, δυστηχως μεχρι στιγμης μια που κατεληξε σε εξωμητριο και μια που δεν εγινε καθολου εμφυτευση. Εχουμε κανει απειρες εξετασεις και συνεχιζουμε και ψαχνουμε. Αν θα μπορουσες @Troia να επικοινωνησουμε με προσωπικο μηνυμα, χρειαζομαι την βοηθεια σου, σε κατι που ειχες αναφερει σε προηγουμενη αναρτηση σου, σε ευχαριστω πολυ.

Just now, Ελισώ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Θα τρελαθώ...έκανα τεστ 8η ημέρα σήμερα,  2 βλαστοκύστες, είναι θετικό;

Το ανέβασα στο προφίλ μου

Καλημερα !! Να τρελαθείς!!! Είναι θετικό!!! Συγχαρητήρια 

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Just now, maroullaki είπε:

Καλημερα !! Να τρελαθείς!!! Είναι θετικό!!! Συγχαρητήρια 

Σε ευχαριστώ!!!! Πρώτη φορά στη ζωή μου, θετικό τεστ!!! Κλαίω απο χαρά

• Μου αρέσει 14

Just now, Ελισώ είπε:

Σε ευχαριστώ!!!! Πρώτη φορά στη ζωή μου, θετικό τεστ!!! Κλαίω απο χαρά

Πάντα να κλαις από χαρα... μπράβο κοριτσι ... 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Just now, Ελισώ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Θα τρελαθώ...έκανα τεστ 8η ημέρα σήμερα,  2 βλαστοκύστες, είναι θετικό;

Είναι θετικοτατο!!!! Συγχαρητήρια κοπελα μου...Σε νιωθω οσο δεν παει...Καλη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!!

• Ευχαριστώ 1

m1Ogp2.pngZ8RNp2.png

Just now, Ελισώ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Θετικότατο.. πολλά συγχαρητήρια!! 

9 ώρες πρίν, Troia είπε:

Στα κολπικά υγρά; 

13 ώρες πρίν, CATHRINE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.   Να ρωτήσω Γίνεται σκρατσ στο ιατρείο του γιατρού δηλαδή ; θα με ενδιέφερε να ξέρω .  Υπάρχει πόνος έστω και με παυσίπονο ; και που κυμαίνεται το κόστος αυτού για να έχω μια ιδέα;  Ευχαριστώ θα με βοηθούσε ότι μου πεις. 

Ναι γινεται. Νομιζω δεν δεν ειχε πάρει κατι ως αμοιβή.

• Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngm2gGp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα