Recommended Posts

1 hour ago, anoulious είπε:

Αν θυμαμαι καλα τις averkap δεν τις δινουν στην επιτροπη.Εγω τουλαχιστον δεν τις πηρα ποτε απο την επιτροπη

Eρωτηση: Η averkap  είναι ανταγωνιστής... Αυτό δλδ που μας δίνουν για να μην πάθουμε υπερδιέγερση; 

JRlOp2.png

πρίν από 14 λεπτά , αστα είπε:

Eρωτηση: Η averkap  είναι ανταγωνιστής... Αυτό δλδ που μας δίνουν για να μην πάθουμε υπερδιέγερση; 

Καλησπέρα!

Όχι, γνωρίζω ότι η arverkap είναι αγωνιστής. Χρησιμοποιείται για τη καταστολή των ενδογενών ορμονών και τη δίνουν κατά κύριο λόγο στο μακρύ πρωτόκολλο, αν και έχω διαβάσει κάποιες περιπτώσεις που το έδωσαν και σε βραχύ πρωτόκολλο..

@Μπισκοτακι27 η arverkap είναι στη θετική λίστα φαρμάκων οπότε και δεν χρειάζεται να περάσεις επιτροπή για να τη πάρεις. Στη συνταγογραφεί ο γιατρός σου και τη παίρνεις με συμμετοχή από οποιαδήποτε φαρμακείο.

1 ώρα πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσια εχει κανει καμια απο εσας διεργεση πρώτα με averkap κ μετα με gonal??? Ξερετε ποσο κοστίζουν οι averkap αν τις συνταγογραφήσει ο γιατρός; Ή τις δίνουν κ αυτες μαζι με τις gonal στην επιτροπή;

Πρέπει να βγαίνει κανά 50€ περίπου γιατί έχουν αρχική 194€, αλλά δεν έχω πάρει ποτέ για να σου πω με βεβαιότητα πόσο..

Τι σου είπε ο γιατρός; Ότι θα ξεκινήσεις με arverkap και όταν σου έρθει περίοδος θα ξεκινήσεις και gonal; Αν είναι έτσι καταλαβαίνω ότι πρόκειται για το μακρύ πρωτόκολλο.. νομίζω η @silvy22 έχει εμπειρία και δεν θυμάμαι τώρα και ποια άλλη κοπέλα μπορεί για να τη κάνω tag.

• Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ πρώτη φορά κάνω έμβρυο μεταφορά χωρίς υπερήχο, είχα κάνει μια εβδομάδα πριν και το ενδομητριο μ ήταν μόλις 5,3χιλ. Που είναι πολύ λεπτό. Ξέρει καμία τι πάχος πρέπει να έχει το ενδομητριο για την εμβρυονεταφορα. Στην πρώτη πετυχημένη που έκανα είχα 8.2 περίπου. 

JRlOp2.png

πρίν από 24 λεπτά , αστα είπε:

Κορίτσια εγώ πρώτη φορά κάνω έμβρυο μεταφορά χωρίς υπερήχο, είχα κάνει μια εβδομάδα πριν και το ενδομητριο μ ήταν μόλις 5,3χιλ. Που είναι πολύ λεπτό. Ξέρει καμία τι πάχος πρέπει να έχει το ενδομητριο για την εμβρυονεταφορα. Στην πρώτη πετυχημένη που έκανα είχα 8.2 περίπου. 

Περίπου 8 πρέπει να είναι . Πότε θα κανείς ετ; 

Ή έκανες ήδη;

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 6 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Περίπου 8 πρέπει να είναι . Πότε θα κανείς ετ; 

Έκανα την Πέμπτη.... Χωρίς να ξέρω πάχος ενδομητριου... Είναι η δεύτερη έμβρυο μεταφορά.... Η πρώτη μου είναι εδώ δίπλα μου είναι 4 χρόνων 

πρίν από 7 λεπτά , αστα είπε:

Έκανα την Πέμπτη.... Χωρίς να ξέρω πάχος ενδομητριου... Είναι η δεύτερη έμβρυο μεταφορά.... Η πρώτη μου είναι εδώ δίπλα μου είναι 4 χρόνων 

Έκανα μια μεταφορά σε φυσικο κύκλο... Με ένα υπερήχο 7 μέρες πριν και lh προγεστερονη και οιστραδιολη 5 μέρες πριν την ετ

Νόμιζω έκανα χαζομάρα που δεν έκανα προετοιμασία ενδομητριου όπως την πρώτη φορά.... Όταν μια συνταγή είναι σωστή δεν την αλλάζεις... Μυριζομαι αρνητική χοριακη....

• Μου αρέσει 1

JRlOp2.png

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσια εχει κανει καμια απο εσας διεργεση πρώτα με arvekap κ μετα με gonal??? Ξερετε ποσο κοστίζουν οι arvekap αν τις συνταγογραφήσει ο γιατρός; Ή τις δίνουν κ αυτες μαζι με τις gonal στην επιτροπή;

Γειά σου Μπισκοτακι. Εγώ ξεκίνησα με Yasmin,μετά averkap που τη συνταγογραφήσε ο γιατρός δεν θυμάμαι να έδωσα πολλά χρήματα για την συμμετοχή και συνέχισα με menopur που τα πήρα από την επιτροπή και τέλος ovitrell. Ότι θέλεις με ρωτάς 

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Κοριτσια εχει κανει καμια απο εσας διεργεση πρώτα με averkap κ μετα με gonal??? Ξερετε ποσο κοστίζουν οι averkap αν τις συνταγογραφήσει ο γιατρός; Ή τις δίνουν κ αυτες μαζι με τις gonal στην επιτροπή;

Ειναι κλασσικο μακρύ πρωτόκολλο , οι αβερκαπ συνταγογραφούνται απο τον γιατρο σου με χαμηλή συμμετοχή τύπου 25 ευρώ.. Δεν δίνονται απο την επιτροπή.

στο μαρουσι επειδη περασα εκεί ολες τις φορές επιτροπή ηταν πολυ τυπικοί. Κόβανε σε όσους κατι έλειπε. Οι καυγάδες ηταν ομηρικοί.

• Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngm2gGp2.png

1 hour ago, αστα είπε:

Έκανα μια μεταφορά σε φυσικο κύκλο... Με ένα υπερήχο 7 μέρες πριν και lh προγεστερονη και οιστραδιολη 5 μέρες πριν την ετ

Νόμιζω έκανα χαζομάρα που δεν έκανα προετοιμασία ενδομητριου όπως την πρώτη φορά.... Όταν μια συνταγή είναι σωστή δεν την αλλάζεις... Μυριζομαι αρνητική χοριακη....

Πόσα εμβρυάκια μετέφερες; Καλή επιτυχία ευχομαι! Ο γιατρός θα είχε εικόνα του ενδομητρίου αλλιώς δεν θα προχωρουσε

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

On 9/23/2021 at 9:10 AM, despina. said:

Κοριτσια καλημερα!
Ποσες μερες ειχατε πονο μετα την ωοληψια?Ειναι η 3η μερα σημερα και εχω εναν πονο χαμηλα στην κυστη σα να θελω συνεχεια να ουρησω.Και πηγαινω και αρκετα συχνα,δηλ το βραδυ μπορει να σηκωθω 3 φορες.Δεν ειναι εντονος ο πονος αλλα ειναι πιο πολυ μια ενοχληση,σαν ερεθισμενο.Το βραδυ ας πουμε δε μπορω να βολευτω.
Μου δωσαν 2 μερες αντιβιωση πρωι-βραδυ.Αρκει ή να παρω το γιατρο μηπως συνεχισω?Ποσες μερες δικαιολογηται ο πονος?Εχω και διεγερμενες ωοθηκες

εγω τον εχω παντα αυτον τον πονο σε καθε φυσικη ωοληψια που κανω..αλλα ειναι και ευαισθητες οι ωοθηκες μου πολυ..

ξεκινανε να μαζευουν τα αδεια ωοθυλακια υγρο μετα απο μερικες μερες και κανουν πονο...

να τρως αλμυρα βοηθαει και ζεστα...

εμενα μου κραταει μια εβδομάδα και μετά περνάει. αποκορύφωμα είναι περιπου την 7η μερα μετα, λογω της αυξησης προγεστερονης..

Αν φυσικά αισθανθείς κάτι παραπάνω παίρνεις τηλ τον γιατρό εννοείται!

xu6xp2.png

πρίν από 32 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Πόσα εμβρυάκια μετέφερες; Καλή επιτυχία ευχομαι! Ο γιατρός θα είχε εικόνα του ενδομητρίου αλλιώς δεν θα προχωρουσε

1 βλαστοκυστη, και την πρώτη φορά μια βλαστοκυστη είχα μεταφέρει... Έχω ακόμα 2 βλαστοκυστες καταψηξη.. 

Δεν μου το μέτρησε... Με είδε πρώτη φορά στην ετ... Γιατί είμαι μακριά και τα λέγαμε τηλεφωνικά... Τον υπερήχο τον έκανα σε μια γιατρό που πήγα πρώτη φορά (ότι να ναι έχω κάνει)... Γι αυτό με έχει πιάσει η ανασφάλεια μ τώρα... Θα μου πεις εκ των υστέρων.... Ναι δυστυχώς.... 

JRlOp2.png

Διαφημίσεις

5 hours ago, Μπισκοτακι27 said:

εγω....ναι γραφονται κανονικα..ειναι τουρμπο το πρωτοκολλο αυτο...καλη επιτυχία εύχομαι!

2 hours ago, αστα said:

Καλή ηεπιτυχία εύχομαι!!μΜην προδικάζεις τίποτα!

• Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Κορίτσια καλησπέρα! Μ έχουν μείνει 300 μονάδες  menopur, 1 ovitrelle και μισό κουτί arverkap! Εάν κάποια τα θέλει ας μ στείλει μήνυμα!! 

3 ώρες πρίν, αστα είπε:

ugAHp3.png

jfV0p3.png

4 ώρες πρίν, αστα είπε:

Πολύ πολύ καλή επιτυχία! Άρα τη πρώτη φορά είχες κάνει σε τεχνητό κύκλο κ τώρα τσεκαρατε ορμόνες για να δεις την ωορρηξία σου να είστε σίγουροι. Κοίτα αν ο γιατρός είναι βέβαιος γιατί να μην τον εμπιστευτείς....περίμενε το αποτέλεσμα και μετά τα συζητάτε...

Πάντως κ με ενδομήτριο 7 προχωράνε σε μεταφορά. Είσαι σίγουρη ότι μια εβδομάδα πριν ήταν 5;

T4Rzp2.png

πρίν από 52 λεπτά , Moomin είπε:

Πολύ πολύ καλή επιτυχία! Άρα τη πρώτη φορά είχες κάνει σε τεχνητό κύκλο κ τώρα τσεκαρατε ορμόνες για να δεις την ωορρηξία σου να είστε σίγουροι. Κοίτα αν ο γιατρός είναι βέβαιος γιατί να μην τον εμπιστευτείς....περίμενε το αποτέλεσμα και μετά τα συζητάτε...

Πάντως κ με ενδομήτριο 7 προχωράνε σε μεταφορά. Είσαι σίγουρη ότι μια εβδομάδα πριν ήταν 5;

Ναι 5,3 ήταν και ο γιατρός μου είπε σε μια βδομάδα και 6,5 να πάει είναι καλά! 

Για να δούμε... Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα πάλι να τρέχω συνέχεια για υπέρηχους... Μετά την γέννα του γιου μ πήγα γυναικολόγο στις 40 μέρες.... Και δεν ξαναπατήσα 3 χρόνια! Ήθελα να ξεκουραστώ και έκανα ελεύθερες επαφές 4 χρόνια... Αλλά τζίφος. 

Και να μαι πάλι εδώ... Με τεμπελικη προσπάθεια... Δε πειράζει όμως... Όλα καλά! 

JRlOp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα