Recommended Posts

1 hour ago, mominthemaking είπε:

Γεια σας κοριτσια!Ερωτηση. Φυσικός κύκλος.Στον προηγούμενο κύκλο  ειχα ένα κυστικο που έφυγε τώρα με την περίοδο και μετά μεγάλωσε ωοθυλάκιο με καλές ορμόνες σήμερα 13η μέρα οιστραδιολη 205 γύρω στα 19 χιλιοστά.

να την κάνω λέτε την ωοληψια η λόγω του κυστικού στην αρχή του κύκλου θα είναι μούφα;;;

Γιατί να μην την κάνεις καλέ; Το κυστικο δεν υπάρχει πια.

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

42 minutes ago, Konna! said:

Σχετικά με τον βελονισμό, εμένα η βελονιστρια που έχω πάει μου έχει πει ότι καλό είναι να κάνουμε 10 συνεδρίες μέσα σε διάστημα 1 μήνας, για να φανεί το effect στην αιμάτωση της μήτρας, και μετά όταν θα κάνω ετ, 2 συνεδρίες πριν την ετ και άλλες 2 μετά. 

Για ωοληψια δεν ρώτησα πότε κάνουμε βελονισμό. 

επισης εκεί που πήγα κάνουν ιατρικό βελονισμό και όχι κινεζικό (αν και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν).

Επισης δεν ξέρω ποια είναι η διάφορα..

@Troiaαν ξέρεις εσύ?.. 

Διαφημίσεις

Just now, Arriel_83 είπε:

Επισης δεν ξέρω ποια είναι η διάφορα..

@Troiaαν ξέρεις εσύ?.. 

Όχι, δεν ξέρω. Θα ρωτήσω αύριο την κυρία που μου κάνει. @Konna! είσαι σίγουρη ότι δεν κάνεις κινέζικο βελονισμό; Ρωτάω, γιατί η δικιά σου είναι ναι μεν γιατρός, αλλά στο βιογραφικό της είδα ότι έχει κάνει κάτι πάνω στην κινέζικη ιατρική. Δε θυμάμαι πώς ακριβώς το γράφει...

• Ευχαριστώ 1

9 ώρες πρίν, Troia είπε:

Αιματώνονται καλύτερα οι ωοθήκες για να ωριμάσουν καλά τα ωοθηλάκια. Θα ρωτήσω αύριο τη βελονίστριά μου να μου εξηγήσει ακριβώς πώς το effect. Εγώ ξεκίνησα βελονισμό πέρυσι το Νοέμβριο όταν έκανα σπερματεγχύσεις. Συνέχισα να κάνω και στο μεσοδιάστημα μέχρι τη διέγερση, αλλά on-off και λόγω του κορονοιού και λόγω οικονομικών. Η δικιά μου λέει ότι είναι καλό να ξεκινήσεις 3 μήνες πριν την προσπάθεια, γιατί θέλει το χρόνο της σαν μέθοδος...

Απλα αυτο αναρωτιεμαι...ωριμαζουν κ με τα φαρμακα τα ωαρια ετσι κ αλλιως...τον πιστευω τον βελονισμο πολυ απλα θελει τον χρονο του για να λειτουργησει κ κοστιζει ολο αυτο...αρα πι 4 συνεδριες δλδ το πρωτοκολο αυτο που λενε για την εξωσωματικη ποσο να λειτουργησει οταν σου λενε οτι θελει 3 μηνες για να δρασει;; 

9 ώρες πρίν, Konna! είπε:

Σχετικά με τον βελονισμό, εμένα η βελονιστρια που έχω πάει μου έχει πει ότι καλό είναι να κάνουμε 10 συνεδρίες μέσα σε διάστημα 1 μήνας, για να φανεί το effect στην αιμάτωση της μήτρας, και μετά όταν θα κάνω ετ, 2 συνεδρίες πριν την ετ και άλλες 2 μετά. 

Για ωοληψια δεν ρώτησα πότε κάνουμε βελονισμό. 

επισης εκεί που πήγα κάνουν ιατρικό βελονισμό και όχι κινεζικό (αν και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν).

Ολο αυτο ειναι τα μισα λεφτα μιας εξωσωματικης :(( 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Arriel_83 είπε:

Αυτό είναι αλήθεια.... :(

Οι 4 συνεδριες καπως παλευονται (με αμφιβολο παλι αποτελεσμα αφου θεωρουνται πολυ λιγες απ οσο καταλαβαινω απο τους ιδιους τους βελονιστες) αλλα 10 σε ενα μηνα μου φαινονται too much...

• Μου αρέσει 2

Just now, Freida είπε:

Απλα αυτο αναρωτιεμαι...ωριμαζουν κ με τα φαρμακα τα ωαρια ετσι κ αλλιως...τον πιστευω τον βελονισμο πολυ απλα θελει τον χρονο του για να λειτουργησει κ κοστιζει ολο αυτο...αρα πι 4 συνεδριες δλδ το πρωτοκολο αυτο που λενε για την εξωσωματικη ποσο να λειτουργησει οταν σου λενε οτι θελει 3 μηνες για να δρασει;;

Κοίτα, αν αυτός που ρώτησες, σου είπε 4 συνεδρίες, ΟΚ, έτσι θα το κάνει. Ο καθένας έχει το δικό του τρόπο. Για μένα το μεγαλύτερο καλό που είδα ότι έγινε ξανά φυσιολογική η ροή της περιόδου μου. Πριν από το βελονισμό διαρκούσε 2 μέρες και κοβόταν απότομα. Τώρα διαρκεί 5 με 6 μέρες με σταδιακά μειούμενη ροή. Στο μυαλό μου το συσχετίζω με το πάχος του ενδομητρίου.

• Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Just now, Freida είπε:

Οι 4 συνεδριες καπως παλευονται (με αμφιβολο παλι αποτελεσμα αφου θεωρουνται πολυ λιγες απ οσο καταλαβαινω απο τους ιδιους τους βελονιστες) αλλα 10 σε ενα μηνα μου φαινονται too much...

Ε ναι. 

• Χαχα 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Just now, Troia είπε:

Κοίτα, αν αυτός που ρώτησες, σου είπε 4 συνεδρίες, ΟΚ, έτσι θα το κάνει. Ο καθένας έχει το δικό του τρόπο. Για μένα το μεγαλύτερο καλό που είδα ότι έγινε ξανά φυσιολογική η ροή της περιόδου μου. Πριν από το βελονισμό διαρκούσε 2 μέρες και κοβόταν απότομα. Τώρα διαρκεί 5 με 6 μέρες με σταδιακά μειούμενη ροή. Στο μυαλό μου το συσχετίζω με το πάχος του ενδομητρίου.

Καλημέρα. Εγώ που κάνω χρόνια βελονισμο, στις προσπάθειες με βοηθάει πολύ στο πάχος ενδομητρίου. Ως προς την ωοληψια και τις ενεσεις που ρωτούσαν τα κοριτσια, όχι μόνο δεν δρα ανταγωνιστικα, αλλά ενισχύει το αποτέλεσμα τους.

• Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

9 hours ago, Troia said:

Όχι, δεν ξέρω. Θα ρωτήσω αύριο την κυρία που μου κάνει. @Konna! είσαι σίγουρη ότι δεν κάνεις κινέζικο βελονισμό; Ρωτάω, γιατί η δικιά σου είναι ναι μεν γιατρός, αλλά στο βιογραφικό της είδα ότι έχει κάνει κάτι πάνω στην κινέζικη ιατρική. Δε θυμάμαι πώς ακριβώς το γράφει...

Καλημέρα! Δεν μου περνάει τις βελόνες από τα καρβουνάκια και ούτε μου δίνει κινεζικά βότανα. 
μονο βελόνες μου βάζει για 20’. 

Διαφημίσεις

Just now, Konna! είπε:

Καλημέρα! Δεν μου περνάει τις βελόνες από τα καρβουνάκια και ούτε μου δίνει κινεζικά βότανα. 
μονο βελόνες μου βάζει για 20’. 

Aααα, ΟΚ, σιγά τη διαφορά βρε. Τα καρβουνάκια ούτε κι εμένα μου τα κάνει πάντα. Τα καρβουνάκια λέγονται μόξα. Και τα κινέζικα βότανα αν θέλεις τα παίρνεις. Εγώ τα παίρνω μόνο όταν πρόκειται να κάνω κάτι, π.χ. διέγερση, γιατί είναι κάπως ακριβά...

πρίν από 14 λεπτά , Freida είπε:

Εγώ κάνω 1 φορά την εβδομάδα και όχι τις μέρες που έχω περίοδο. Άρα βγαίνουν 3 το μήνα. Αλλά τη μέρα της εμβρυομεταφοράς η δικιά μου κάνει μία συνεδρία πριν και μία μετά.

• Μου αρέσει 1

Just now, Troia said:

Aααα, ΟΚ, σιγά τη διαφορά βρε. Τα καρβουνάκια ούτε κι εμένα μου τα κάνει πάντα. Τα καρβουνάκια λέγονται μόξα. Και τα κινέζικα βότανα αν θέλεις τα παίρνεις. Εγώ τα παίρνω μόνο όταν πρόκειται να κάνω κάτι, π.χ. διέγερση, γιατί είναι κάπως ακριβά...

Θα το ξεκαθαρίσω μαζί της αύριο που θα ξαναπάω! 
εγω έχω δει μεγάλη διαφορά στην περίοδο αλλά δεν μπορώ να  πω αν είναι αποκλειστικά από τον βελονισμό , γιατί έκανα την ύστερο τον Νοέμβριο που έλυσε τις συμφυσεις και έχω κόψει και ζάχαρη και γλουτένη τόσους μήνες  τώρα. Θεωρώ ότι όλα μαζί έχουν επιδράσει 

• Μου αρέσει 1

Just now, Konna! είπε:

Θα το ξεκαθαρίσω μαζί της αύριο που θα ξαναπάω! 
εγω έχω δει μεγάλη διαφορά στην περίοδο αλλά δεν μπορώ να  πω αν είναι αποκλειστικά από τον βελονισμό , γιατί έκανα την ύστερο τον Νοέμβριο που έλυσε τις συμφυσεις και έχω κόψει και ζάχαρη και γλουτένη τόσους μήνες  τώρα. Θεωρώ ότι όλα μαζί έχουν επιδράσει 

H ζάχαρη και η γλουτένη είναι για να μην έχεις φλεγμονές, δεν ξέρω αν βοηθούν στη ροή της περιόδου. Νομίζω αυτά που κάνουν καλό είναι το κρέας, ειδικά το αρνίσιο, επειδή το μοσχαρίσιο δεν είναι και ό,τι καλύτερο, και ό,τι κάνει καλό στο αίμα, δηλαδή όλα τα κόκκινα (π.χ. παντζάρι, ρόδι). Η υστεροσκόπηση πολύ πιθανό να βοήθησε, να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάνει, οπότε σίγουρα το δικό μου effect δεν ήταν από εκεί. Ναι, είναι πολυπαραγοντικό το θέμα, όλα μαζί επιδρούν.

• Μου αρέσει 1

Just now, MaryH είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω φίλη που έχει ΑΜΗ 4,3 και είναι 44 ετών. Καλά δεν είναι;

Καλησπέρα!

Εξαρτάται.. 4,3 σε ng/mL ή pmol/L ; Αν είναι σε ng/mL τότε είναι σούπερ η γυναίκα! Αν είναι σε pmol/L που σημαίνει 0,6ng/mL καλά είναι και πάλι, αλλά όχι και ότι καλύτερο.. Αν θυμάμαι καλά η @Nephele78 μας είχε 0,3 και τώρα κρατάει τα διδυμακια της! Δεν λέει τίποτα η ΑΜΗ από μόνη της..! Οι υπόλοιπες ορμόνες της πως είναι; 

• Μου αρέσει 3

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα