Recommended Posts

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ακόμη? Εάν περάσεις επιτροπή και θες να αλλάξεις κέντρο κ γιατρό δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα? Μέχρι πόσο καιρό μετά την έγκριση μπορείς να πάρεις τα φάρμακα? 

5 ώρες πρίν, nina21 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ακόμη? Εάν περάσεις επιτροπή και θες να αλλάξεις κέντρο κ γιατρό δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα? Μέχρι πόσο καιρό μετά την έγκριση μπορείς να πάρεις τα φάρμακα? 

Όχι κανένα πρόβλημα. Το αργότερο ένα χρόνο μετά την έγκριση. Αν περάσει ο χρόνος κ δεν τα έχεις πάρει ξαναπερνας επιτροπή. Το ίδιο ισχύει κ για τη δεύτερη προσπάθεια που σου δίνει η ίδια έγκριση.

Κοριτσια μια μέρα δεν μπήκα κ διάβαζα 10σελ μνμ για να σας προφτάσω! Χαχα :P

ειδα που λέτε για το ζάχαρο… εγώ οταν το μέτρησα τον Ιούνιο πριν την σπερματέγχυση ήταν 101 νηστείας κ γλυκοζυλιωμενη 5,2… το μόνο που μου είπε ο ενδοκρινολόγος ήταν να προσέχω λίγο τα γλυκα (είχα να φάω ζάχαρη ένα χρόνο!). Παρεπιπτόντως κ εγώ τον Μαστορακο έχω, μου τον σύστησε ο γυναικολόγος μου ( δεν θυμάμαι ποια κοπέλα σχολίασε ότι έχει αυτόν εκτός από την Νεφέλη που έχουμε μιλήσει αρκετές φορές).

Στις εξετάσεις που έκανα πριν δυο βδομαδες για την επιτροπή, τέταρτη μέρα είχα tsh 1,25, lh 4,5, fsh 6,5, prl 17,9,  E2 53, τεστοστερόνη 51 κ προγεστερονη 0,6… χρειάζεται λέτε να κλείσω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο πριν ξεκινήσω διέγερση την επόμενη εβδομάδα ή αρκούν οι εξετάσεις που θα μου ζητήσει ο γιατρός τη δεύτερη μέρα; Μην πάω να δώσω τσάμπα το 50αρι αν δεν υπάρχει λόγος κ μου γράψει απλά ότι κ ο άλλος γιατρός που δεν θα μου πάρει έξτρα λεφτά.

Μιας κ λέτε για το εμβρυολογικο του εμβιο… για το Ιασώ κ το institute of life έχουμε καθόλου εικόνα; Ο γιατρός μου εκεί κάνει εξωσωματικές κ σπερματεγχυσεις. 

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Για τον ενδοκρινολόγο λέω αλλά οκ κατάλαβα . Έχω θυρεοειδή όποτε αυτόν κ τα αντισώματα του τα ελέγχω ετησίως (παίρνω χάπι).

Καμπυλη κλπ δεν κάνω δεν έχω και διαβήτη δηλ. 

Μόνο θυρεοειδή. Τα αλλά περί σακχάρου όταν ήμουν έγκυος μόνο.

Ποιο σχήμα ακολουθήσατε αυτή τη φορά; Μακρύ ή βραχύ; Έκανες διέγερση εξ αρχής αν θυμάμαι καλά. 

Ακόμη και αν με τον γιατρό υπάρχει καλή σχέση και εμπιστοσύνη, μετά από επαναλαμβανόμενες αποτυχίες, είναι τελικά καλό να αλλάζει καμιά για ψυχολογικούς λόγους αλλά και γιατί οι μικροαλλαγές στην αντιμετώπιση φέρνουν διαφορετικά αποτελέσματα καμιά φορά. 

Βέβαια, είναι αλλιώς όταν υπάρχει ήδη ένα παιδί. Υπάρχουν περιορισμοί και κάθε ευρώ που ξοδεύεται αφαιρείται από την οικογένεια πια κι όχι από το ζεύγος. Αναζητάς οικονομικότερες λύσεις και τοπικά και χρονικά βολικότερες.  Θα ξαναπροσπαθήσετε; 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 11 λεπτά , Visit a vis είπε:

Ποιο σχήμα ακολουθήσατε αυτή τη φορά; Μακρύ ή βραχύ; Έκανες διέγερση εξ αρχής αν θυμάμαι καλά. 

Ακόμη και αν με τον γιατρό υπάρχει καλή σχέση και εμπιστοσύνη, μετά από επαναλαμβανόμενες αποτυχίες, είναι τελικά καλό να αλλάζει καμιά για ψυχολογικούς λόγους αλλά και γιατί οι μικροαλλαγές στην αντιμετώπιση φέρνουν διαφορετικά αποτελέσματα καμιά φορά. 

Βέβαια, είναι αλλιώς όταν υπάρχει ήδη ένα παιδί. Υπάρχουν περιορισμοί και κάθε ευρώ που ξοδεύεται αφαιρείται από την οικογένεια πια κι όχι από το ζεύγος. Αναζητάς οικονομικότερες λύσεις και τοπικά και χρονικά βολικότερες.  Θα ξαναπροσπαθήσετε; 

Καλημέρα μαρίνα μου!

Ναι σίγουρα θα ξανά προσπαθησουμε. Συμφωνω σε όλα όσα λες. Ακόμα και στην αλλαγή γιατρού. Πως όμως; Εσυ που είσαι Ηράκλειο πες μου καμία γνώμη.

Ωστοσο όπως πολύ σωστά έγραψες υπάρχει και ένα παιδί που δεν μπορώ να τον αφήνω για να πηγαινοέρχομαι για εξωσωματική εκτοσ Κρήτης .Είναι πρακτικά δύσκολο. 

Και φυσικά το οικονομικό που εδώ μου στοιχίζει ελάχιστα χρήματα.

Βραχυ με ανταγωνιστή ακολούθησα.

ugAHp3.png

jfV0p3.png

10 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Τα έχουμε ξαναπεί.. Είχα προσπαθήσει πολυ να μιλήσω με το εμβρυολογικο στο συγκεκριμένο κέντρο.. Δεν εμφανίστηκαν ΠΟΤΕ.. Καλη τυχη.. Για μένα το λέω ξανά.. ΜΑΚΡΥΑ από εκεί.. 

Θα συμφωνσω απολυτα μακρυα πολυ μακρυα  

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, winspert είπε:

Εχεις δικιο....Εμενα παρ ολα αυτα την κοιταγε γιατί δειχνει μια γενικότερη εικόνα...Για καμπυλη δεν με εστειλε ποτε...Μετραγα συνεχεια με το μηχανακι απο νωρίς αφου υπήρχε προδιαθεση..

Καλημέρα! Τελικά ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Εμένα μου είπε ότι μόνο η καμπύλη δείχνει ενώ το μηχανάκι είναι μόνο για χρήση ινσουλίνης στους διαβητικούς. Η γλυκοζιομενη λέει δεν μασ δίνει αξιοπιστεσ πληροφορίες. Μετά γιατί όλοι κάνουν  το νηστειασ κ γλυκοζιομενη; Γιατί αν είναι έτσι πρέπει η μισή Ελλάδα να βγει με διαβήτη αν μπουν όλοι στον κόπο να κάνουν καμπύλη.Ποιος ξέρει τι θα δείξει.

Εσύ ποτε έχεις χοριακη;

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω τα νέα σας αν και δεν σας γράφω συχνά... Θέλω να ας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον θυρεοειδή.. Είμαι στην 11η εβδομάδα εγκυμοσύνης και η τιμή της  tsh είναι 2. Ειχε ανέβει απότομα στο 3,8 όταν την είχα μετρήσει την έκτη εβδομάδα, ο γιατρός μου διπλασίασε τη δόση του τ4 από το 25 στο 50 και έπεσε στο 2. Τώρα ο γιατρός με αυτή την τιμή μου είπε πως είναι οκ και να τον επισκεφτώ ξανά μεταξύ 26ης και 28ης εβδομάδας.

Μου φαίνεται μεγάλο διάστημα μέχρι τότε να μην έχω ελέγξει θυρεοειδή... Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη και δεν έχω ιδέα τι ισχύει... Εσείς πόσο συχνά ελέγχετε τον θυρεοειδή στην εγκυμοσυνη;;

9 ώρες πρίν, nina21 είπε:

Καλημερα χαιρομαι που προχωρας  γενναια!θα σου προτεινα σθγουρα αλλαξε κεντρο αυτο το κεντρο δεν εχει καλες εντυπωσεις σχεδον απο καμια κοπελα επιπλεον συζητησε με την τραπεζα σπερματος τι μπορει να εφταξε δεν δικαιολογητε καλο σπερμα εσυ 28 χρονων να εχετε αυτο το αποτελεσμα !

Καλη δυναμη και μην μασας 

• Μου αρέσει 3

10 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Δείχνει πως τα πηγές τους δυο τελευταίους μηνες.

Α εμένα ήταν που χαμηλή.Ομωσ στο δεκατιανο με τ απαγορευμένα ανέβαινε. Δεν ξέρω τελικά αν είναι αξξοπιστη

πρίν από 34 λεπτά , [email protected] είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω τα νέα σας αν και δεν σας γράφω συχνά... Θέλω να ας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον θυρεοειδή.. Είμαι στην 11η εβδομάδα εγκυμοσύνης και η τιμή της  tsh είναι 2. Ειχε ανέβει απότομα στο 3,8 όταν την είχα μετρήσει την έκτη εβδομάδα, ο γιατρός μου διπλασίασε τη δόση του τ4 από το 25 στο 50 και έπεσε στο 2. Τώρα ο γιατρός με αυτή την τιμή μου είπε πως είναι οκ και να τον επισκεφτώ ξανά μεταξύ 26ης και 28ης εβδομάδας.

Μου φαίνεται μεγάλο διάστημα μέχρι τότε να μην έχω ελέγξει θυρεοειδή... Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη και δεν έχω ιδέα τι ισχύει... Εσείς πόσο συχνά ελέγχετε τον θυρεοειδή στην εγκυμοσυνη;;

καλημερα. καθε μηνα μαζι τις υπολοιπες εξετασεις.μην ανησυχεις, απλα να κρατας το μισαωρο χωρις φαγητο οταν παιρνεις το χαπι να κανει την καλυτερη δυνατη απορροφηση. 

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , MaryH είπε:

Καλημέρα! Τελικά ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Εμένα μου είπε ότι μόνο η καμπύλη δείχνει ενώ το μηχανάκι είναι μόνο για χρήση ινσουλίνης στους διαβητικούς. Η γλυκοζιομενη λέει δεν μασ δίνει αξιοπιστεσ πληροφορίες. Μετά γιατί όλοι κάνουν  το νηστειασ κ γλυκοζιομενη; Γιατί αν είναι έτσι πρέπει η μισή Ελλάδα να βγει με διαβήτη αν μπουν όλοι στον κόπο να κάνουν καμπύλη.Ποιος ξέρει τι θα δείξει.

Εσύ ποτε έχεις χοριακη;

Οντως ειναι μπερδεμα...Εμενα μου είχε εξηγησει πως η γλυκοζυλιωμενη δειχνει γενικα μια μέση τιμη κ για ωρες που δεν μετραμε... Υπάρχει κ καποιο σαιτ που βαζεις την τιμη της γλυκοζυλιωμενης κ δείχνει μια μεση τιμη σακχάρου...Εμενα δλδ μου εβγαζε μια μεση τιμη γυρω στα 80 να φανταστεις...Που σημαίνει οτι εκτος απο το νηστειας κ καποια μεταγευματικα ,γενικα ηταν πολυ καλα η τιμη του... Για καμπυλη δεν με έστειλε επειδη τρυπιομουν συνέχεια...Θα ηθελα ομως να ειχα κανει...Κακως...

Αχ,για χοριακη θα παω Παρασκευή κ κλασικα μου φαίνεται πολυυυυυυυ μακρια...Ετσι μου έρχεται απο αυριο να ξεκινησω να κανω καθε πρωί απο ένα τεστ...μιλαμε δεν κρατιεμαι....

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Οντως ειναι μπερδεμα...Εμενα μου είχε εξηγησει πως η γλυκοζυλιωμενη δειχνει γενικα μια μέση τιμη κ για ωρες που δεν μετραμε... Υπάρχει κ καποιο σαιτ που βαζεις την τιμη της γλυκοζυλιωμενης κ δείχνει μια μεση τιμη σακχάρου...Εμενα δλδ μου εβγαζε μια μεση τιμη γυρω στα 80 να φανταστεις...Που σημαίνει οτι εκτος απο το νηστειας κ καποια μεταγευματικα ,γενικα ηταν πολυ καλα η τιμη του... Για καμπυλη δεν με έστειλε επειδη τρυπιομουν συνέχεια...Θα ηθελα ομως να ειχα κανει...Κακως...

Αχ,για χοριακη θα παω Παρασκευή κ κλασικα μου φαίνεται πολυυυυυυυ μακρια...Ετσι μου έρχεται απο αυριο να ξεκινησω να κανω καθε πρωί απο ένα τεστ...μιλαμε δεν κρατιεμαι....

Εμένα Μ έπιανε το αγχοσ τελευταίες μέρες. Τώρα μπορείς να είσαι χαλαρη ακόμη.

Καλό είναι το τεστακι να το κάνεις μια δυο μέρες πριν για πιο σίγουρα. Βέβαια κάποιες το κάνανε το κόλπο με τα πρωινά τεστακια κ έδειξε.

πρίν από 25 λεπτά , MaryH είπε:

Εμένα Μ έπιανε το αγχοσ τελευταίες μέρες. Τώρα μπορείς να είσαι χαλαρη ακόμη.

Καλό είναι το τεστακι να το κάνεις μια δυο μέρες πριν για πιο σίγουρα. Βέβαια κάποιες το κάνανε το κόλπο με τα πρωινά τεστακια κ έδειξε.

Ειμαι πολυ ανυπομονη σαν άνθρωπος...δεν κρατιεμαι με τίποτα... βέβαια δεν θελω και να απογοητευτω αν το κανω νωρίτερα και δειξει λάθος...Ισως περιμενω για Τετάρτη...δεν ξερω...Πολυ αγχος:???:

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Ειμαι πολυ ανυπομονη σαν άνθρωπος...δεν κρατιεμαι με τίποτα... βέβαια δεν θελω και να απογοητευτω αν το κανω νωρίτερα και δειξει λάθος...Ισως περιμενω για Τετάρτη...δεν ξερω...Πολυ αγχος:???:

Ρώτα την Κάντυ ποια μάρκα τεστακια έπαιρνε κ έκανε καθημερινα. Σωστά έδειχναν

πρίν από 10 λεπτά , MaryH είπε:

Ρώτα την Κάντυ ποια μάρκα τεστακια έπαιρνε κ έκανε καθημερινα. Σωστά έδειχναν

Εχω ηδη πολλα...Εχω απο αυτα τα φθηνα τα home....οποτε θα κανω απο αυτα...Ξερω οτι δεν θα δείξει πολυ νωρίτερα...Οπως ειχα ξαναγραψει με κοντα 900 χοριακη ,η γραμμη την προηγούμενη μέρα ηταν αχνη...δεν εχω απαιτήσεις...αχαχαχαχα

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα