Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Κι εγώ έχω έναν μικρό κοντά στα 3 με την πρώτη εξωσωματική! Τώρα προσπαθούμε για το δεύτερο! Τον Οκτώβριο πήρα αρνητική χοριακή, τον Νοέμβριο θετική με αποβολή την 6η βδομάδα! Είμαστε στη φάση που ετοιμαζόμαστε για νέα προσπάθεια! 

Είμαστε πολλές που προσπαθούμε για αδερφάκι :)

Σε δυο μήνες μπορείς να κανείς 2 προσπάθειες; Νόμιζα ότι έπρεπε να περάσουν 3-4 μήνες. 

Just now, maria1988 είπε:

Σε δυο μήνες μπορείς να κανείς 2 προσπάθειες; Νόμιζα ότι έπρεπε να περάσουν 3-4 μήνες. 

Τον Οκτώβριο πήγαμε με διέγερση, δυστυχώς δεν βάλαμε τίποτα κατάψυξη! Τον Νοέμβριο πήγαμε με φυσικό χωρίς φάρμακα, δλδ γονιμοποιήσαμε και μεταφέραμε το ωάριο του μήνα! Έχεις δίκιο, θέλεις 4μηνο για εξωσωματική με διέγερση, αλλά με φυσικό μπορείς back to back!

Διαφημίσεις

Just now, MaryH είπε:

Αν είναι μέσα στο ενδομήτριο πρέπει να το βγάλεις. Εγω είχα δυο μικρα ενδοτυχωματικα αλλά δε μου δημιούργησαν πρόβλημα στην εμφύτευση η στην εγκυμοσυνη

Όχι δεν μπαίνει μέσα, μόνο εφάπτεται προς το τέλος του κύκλου. Κ μένα ενδοτοιχωματικο ειναι αλλά όταν μου ειπε η ακτινοδιαγνωστρια ότι ακουμπάει όταν παχαινει το ενδομήτριο κ να το δούμε, αγχώθηκα..θα το συζητήσω με τον γιατρό βέβαια. Κ σε προηγούμενους γιατρούς που πήγα έλεγαν να μη το πειράξω αλλά δεν είχαν προσέξει ότι εφάπτεται. Λογικά θα είναι όπως τα δικά σου.

T4Rzp2.png

Just now, *Μυρτώ είπε:

Τον Οκτώβριο πήγαμε με διέγερση, δυστυχώς δεν βάλαμε τίποτα κατάψυξη! Τον Νοέμβριο πήγαμε με φυσικό χωρίς φάρμακα, δλδ γονιμοποιήσαμε και μεταφέραμε το ωάριο του μήνα! Έχεις δίκιο, θέλεις 4μηνο για εξωσωματική με διέγερση, αλλά με φυσικό μπορείς back to back!

Σε ευχαριστώ...  τρέμω να ξαναμπώ στη διαδικασία... σαν να μην την πέρασα ποτέ.  Με ένα 3χρονο, μια καραντίνα και όλη τη ζωή μας στον αέρα δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε.... καλή τύχη σε όλες μας εύχομαι...

• Μου αρέσει 1

9 hours ago, maria1988 said:

Σαν να διαβάζω την ιστορία μου!! Απλά εγώ έχω ένα μικρούλη που κοντεύει 3 ετών αποτέλεσμα εξωσωματικής! Στην κρυοσυντηρηση 4 βλαστό κύστες και σκέφτομαι γύρω στο Πάσχα να πάω για την επόμενη. Το έχω καθυστερήσει λόγω κορονοϊού γιατί μένω σε νησί και η εξωσωματική είχε γίνει στην Αθήνα. Και εμένα από δυο έμβρυα τα κατάφερε το ένα. Γιαυτο σκέφτομαι μήπως αυτή τη φορά ξανά βάλω 2 για να τα καταφέρει το ένα. Με φοβίζει λίγο η σκέψη των δίδυμων με ένα παιδί ήδη αλλά από την άλλη το προτιμώ από το να μην πετύχει κανένα!! Κι εγώ είμαι 33 τώρα. Περίμενα από περυσι να φτιάξουν τα πράγματα με την καραντίνα και τις μετακινήσεις αλλά επειδή βλέπω ότι όλο αυτό τέλος δεν έχει λέω σε δυο μήνες να μπούμε στη διαδικασία! Δεν έχω ακούει όμως από τον περίγυρο μου περιπτώσεις που έχουν κάνει δυο παιδιά με δυο εξωσωματικές γι αυτό αγχώνομαι λίγο. Οσες ξέρω είναι είτε με δίδυμαείτε με ένα παιδί και τέλος. 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Στην πρώτη φορά μη γνωρίζοντας και πηγαίνοντας με μια ευτυχισμένη άγνοια δεν με πειράζει καθόλου η σκέψη των δίδυμων. Ή αλήθεια είναι πως τώρα δεν θα το ήθελα ιδιαίτερα για αυτό σκέφτομαι να το πάω 1 Την φορά. Μην το λες πάντως αυτό. Έχω δική μου γνωστή που στα καπάκια 2 εξωσωματικες-2 εγκυμοσύνες η δεύτερη σε δίδυμα. Όλα γίνονται. Και στο τέλος τέλος ας σκεφτουμε και θετικά. Γιατί να παίρνουμε όλες τις περιπτώσεις που δεν εξελίχθηκε θετικά; Καλή επιτυχία εσύ θα προηγηθείς. Εγώ επειδή είναι να κάνω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας πρέπει να περιμένω να ανοίξει η μονάδα γιατί λόγω κορονοιου έκλεισε.

9 hours ago, MaryH said:

Καλημέρα και καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια! Δεν έχει σημασία η ηλικία σου κατά την εμβρυομρταφορα αλλά η ηλικία σου τη μερα της ωοληψιας. Δηλ τη μερα που τα βάλατε καταψυξη είναι σαν να παγώσατε το χρόνο

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Το γνωρίζω το περί ηλικιας για  έμβρυο. Ήμουν 30 στην ωοληψια-γονιμοποίηση. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Βλέποντας και κάνοντας.

6 hours ago, winspert said:

Σου εύχομαι καλη επιτυχία οταν το αποφασισεις...Κ εγω εχω εναν μικρό 16 μηνων απο εξωσωματική με την 6η ομως προσπάθεια...Κ δεν με περιμενουν εμβρυακια στην κατάψυξη...Κ εμεις θελουμε δευτερο παιδακι αλλα οπως καταλαβαίνεις είναι λιγο πιο δυσκολο γιατί θα πρεπει πρωτα να κάνουμε ωοληψια κ ολη τη διαδικασία αλλα παντα σε φκ πλεον...Βαλαμε δυο βλαστοκυστες κ εμεινε το ενα...Κ εγω σκεφτομαι στα 38 μου πλεον πως θα γινουν ολα γιατί εχω ενα παιδι ηδη κ δε μενω Αθήνα οπότε θα εχει πανω κατω συνεχεια κ πλεον είναι δυσκολο...Κ φυσικα μας εχει παει πισω η καραντινα...

Κοριτσια....Να ζητησω μια χαρη σε οποια παει στο γιατρό της σύντομα; Γιατί εγω μπορει να κανω κάποιους μηνες...Εχω δυο αποριες...Τη μια την ειχαμε ξανασυζητησει εδω κ είναι η εξης...Οταν μια γυναικα εχει μετατοπισμενο παράθυρο κ ιδιως οπως σε εμενα που ανοιγει νωρίτερα,εαν δεν υπάρχει αλλο προβλημα , γίνεται φυσιολογικη συλληψη;;;;;;;

Κ δευτερον...Η ωορηξια καθε μηνα γίνεται την ιδια ωρα; Πως γίνεται καθε μηνα συγκεκριμενη στιγμη; Κ κραταει παντα το ιδιο;Δεν ξερω αν ακούγεται χαζο αλλα αν κραταει το ελάχιστο 12 ωρες κ γίνεται συγκεκριμένη ωρα κ εμεις προσπαθούμε αλλη ωρα τότε γιοκ....

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εχω την εντύπωση ότι μιλάγαμε τότε πάλι που καναμε τις προσπάθειες μας. Κι εμείς είμαστε Βόλο και πρέπει να πάω Λάρισα, κοντά είμαστε μεν αλλά με τον μικρό δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι. Έκανες σε δημόσιο ή ιδιωτικό; Επίσης θα ξανακάνεις διέγερση ή φυσικό κυκλο;

• Μου αρέσει 2

Lilypie Pregnancy tickers

Διαφημίσεις

Just now, Rinaki88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εχω την εντύπωση ότι μιλάγαμε τότε πάλι που καναμε τις προσπάθειες μας. Κι εμείς είμαστε Βόλο και πρέπει να πάω Λάρισα, κοντά είμαστε μεν αλλά με τον μικρό δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι. Έκανες σε δημόσιο ή ιδιωτικό; Επίσης θα ξανακάνεις διέγερση ή φυσικό κυκλο;

Ναιιιι κ εγώ νομιζω οτι μιλαγαμε παλι τοτε....Ποσο είναι ο μικρός σου; Εμενα 16 μηνων...Εμεις έχουμε αποσταση 250 χιλιόμετρα απο την Αθήνα και μου φαίνεται βουνο αλλα θα α το ξανακανω...Σε ιδιωτικο εκανα,στο έμβρυο αρτ (βασικα εκει πετυχα) αλλα πλεον εχω τελειωσει με τις διεγερσεις.Ειχα βαλει οριο στον εαυτό μου μέχρι 3 κ αφου τις εχω κανει πλεον θα παω με φκ κ θα βαλουμε ενα ...Εσυ τι σκέφτεσαι; Θυμησε μου λιγο πως τα κατάφερες...Εμενα ηταν η 6η προσπαθεια...3 διεγερσεις ,δυο φκ κ μια σκετη εμβρυομεταφορα οπου μου χαρισε τον ερωτακο μου...

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

56 minutes ago, winspert said:

Ναιιιι κ εγώ νομιζω οτι μιλαγαμε παλι τοτε....Ποσο είναι ο μικρός σου; Εμενα 16 μηνων...Εμεις έχουμε αποσταση 250 χιλιόμετρα απο την Αθήνα και μου φαίνεται βουνο αλλα θα α το ξανακανω...Σε ιδιωτικο εκανα,στο έμβρυο αρτ (βασικα εκει πετυχα) αλλα πλεον εχω τελειωσει με τις διεγερσεις.Ειχα βαλει οριο στον εαυτό μου μέχρι 3 κ αφου τις εχω κανει πλεον θα παω με φκ κ θα βαλουμε ενα ...Εσυ τι σκέφτεσαι; Θυμησε μου λιγο πως τα κατάφερες...Εμενα ηταν η 6η προσπαθεια...3 διεγερσεις ,δυο φκ κ μια σκετη εμβρυομεταφορα οπου μου χαρισε τον ερωτακο μου...

Να σου ζήσει το καμαράκι σου κι εσείς να είστε γεροί να τον καμαρωνετε. Εμείς είμαστε 17 μηνών και σε λίγες μέρες πάμε 18. 

Εγώ διέγερση λέω να μην ξανακάνω. Να παλέψω με τα 4 που έχω κατάψυξη και βλέπουμε. Ελπίζω να πάει καλά. Αν δεν τα καταφέρω δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω άλλο. Θέλω πολύ κι ένα δεύτερο μπουμπούκι και να έχει αδερφάκι ο ζουζουνακος μου αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη, να είμαστε καλά, αλλά δεν ξέρω έτσι όπως πάει η κατάσταση αν θα έχει ανοίξει η μονάδα μέχρι τότε.

• Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

10 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Όχι δεν μπαίνει μέσα, μόνο εφάπτεται προς το τέλος του κύκλου. Κ μένα ενδοτοιχωματικο ειναι αλλά όταν μου ειπε η ακτινοδιαγνωστρια ότι ακουμπάει όταν παχαινει το ενδομήτριο κ να το δούμε, αγχώθηκα..θα το συζητήσω με τον γιατρό βέβαια. Κ σε προηγούμενους γιατρούς που πήγα έλεγαν να μη το πειράξω αλλά δεν είχαν προσέξει ότι εφάπτεται. Λογικά θα είναι όπως τα δικά σου.

Τα ενδοτοιχωματικα αν είναι έως 4 εκ συνήθως δεν τα πειράζουν. Εγω όχι μόνο είχα εμφύτευση αλλά δεν με απασχόλησαν καθόλου στην κύηση. Τα δικά μου βέβαια ήταν από 1 έως 2 εκ. Υπολόγισε βέβαια ότι με τις ορμόνες μεγαλωνουν. Ότι σου πει όμως ο ντοκ σου

10 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Στην πρώτη φορά μη γνωρίζοντας και πηγαίνοντας με μια ευτυχισμένη άγνοια δεν με πειράζει καθόλου η σκέψη των δίδυμων. Ή αλήθεια είναι πως τώρα δεν θα το ήθελα ιδιαίτερα για αυτό σκέφτομαι να το πάω 1 Την φορά. Μην το λες πάντως αυτό. Έχω δική μου γνωστή που στα καπάκια 2 εξωσωματικες-2 εγκυμοσύνες η δεύτερη σε δίδυμα. Όλα γίνονται. Και στο τέλος τέλος ας σκεφτουμε και θετικά. Γιατί να παίρνουμε όλες τις περιπτώσεις που δεν εξελίχθηκε θετικά; Καλή επιτυχία εσύ θα προηγηθείς. Εγώ επειδή είναι να κάνω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας πρέπει να περιμένω να ανοίξει η μονάδα γιατί λόγω κορονοιου έκλεισε.

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Το γνωρίζω το περί ηλικιας για  έμβρυο. Ήμουν 30 στην ωοληψια-γονιμοποίηση. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Βλέποντας και κάνοντας.

Πολύ μικρούλα! 29 ετών ήταν η δότρια μου κατά την ωοληψια . Σίγουρα θα έχεις παλι εγκυμοσύνη. Με το καλό!

• Μου αρέσει 1

Just now, MaryH είπε:

Τα ενδοτοιχωματικα αν είναι έως 4 εκ συνήθως δεν τα πειράζουν. Εγω όχι μόνο είχα εμφύτευση αλλά δεν με απασχόλησαν καθόλου στην κύηση. Τα δικά μου βέβαια ήταν από 1 έως 2 εκ. Υπολόγισε βέβαια ότι με τις ορμόνες μεγαλωνουν. Ότι σου πει όμως ο ντοκ σου

Πολύ μικρούλα! 29 ετών ήταν η δότρια μου κατά την ωοληψια . Σίγουρα θα έχεις παλι εγκυμοσύνη. Με το καλό!

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Πήγα για μια γνώμη σε άλλον γιατρό κ μου είπε να μη το πειράξω, εμένα είναι ήδη 3.5 εκ. Θα μιλήσω κ με τον εξωσωματικο που λογικά το ίδιο θα μου πει. Εμείς έχουμε μια βιοχημική κ μια αρνητική χοριακη στο ενεργητικό μας οπότε καταλαβαίνεις ψάχνω κ την παραμικρή λεπτομέρεια πριν προχωρήσω ξανά. Θα κάνουμε κ υστεροσκοπηση σε μερικές μέρες, αιματολογικά είμαι οκ. Να χαίρεσαι την κορούλα σου :x

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Just now, Moomin είπε:

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Πήγα για μια γνώμη σε άλλον γιατρό κ μου είπε να μη το πειράξω, εμένα είναι ήδη 3.5 εκ. Θα μιλήσω κ με τον εξωσωματικο που λογικά το ίδιο θα μου πει. Εμείς έχουμε μια βιοχημική κ μια αρνητική χοριακη στο ενεργητικό μας οπότε καταλαβαίνεις ψάχνω κ την παραμικρή λεπτομέρεια πριν προχωρήσω ξανά. Θα κάνουμε κ υστεροσκοπηση σε μερικές μέρες, αιματολογικά είμαι οκ. Να χαίρεσαι την κορούλα σου :x

Σ ευχαριστώ πολύ! Ρωτά κ τον εξωσωματικο σου και τι γίνεται όταν παίρνεις ορμόνες. Δηλ τι γίνεται αν μεγαλώνει πάνω από 4 εκ και μπαίνει μέσα στο ενδομήτριο. Αν βέβαια σου πει να το αφαιρέσεις θέλει προσοχή να πειράξεις τη μήτρα. Ευχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, MaryH είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Ρωτά κ τον εξωσωματικο σου και τι γίνεται όταν παίρνεις ορμόνες. Δηλ τι γίνεται αν μεγαλώνει πάνω από 4 εκ και μπαίνει μέσα στο ενδομήτριο. Αν βέβαια σου πει να το αφαιρέσεις θέλει προσοχή να πειράξεις τη μήτρα. Ευχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου

Να σαι καλά, ελπίζω να μη χρειαστεί...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Καλησπέρα κορίτσια!! Μεγαλοκοπελα εδώ ετών 39 με πρόωρη εμμυνοπαυση. Έχω ενα γιο 11 χρονων και απο το καλοκαίρι του 19 προσπαθουμε για το δευτερο παιδάκι. Μετά απο επίσκεψη σε εξιδεικευμένο γιατρό και με αμη 0.02  έκανα prp οωθηκών αλλα δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Ολο το 20 είχα περιοδο μονο 4 φορές και οι 2 με χάπια. Τελευταια περιοδο 22/01 πάλι με χάπια(syclacur). Μετα απο επισκεψη για υπερηχο διαπιστώσαμε πως δεν υπηρχαν καθόλου οωθηλάκια στις οωθηκες σε αυτόν τον κύκλο. Μηπως ξέρετε απο την εμπειρία σας αν πρεπει να κάνω και κάτι αλλο για να βγουν οσα τελος πάντων ωάρια μου απομένουν ακόμα? Αν πάω σε ενδοκρινολογο θα καταφέρω κάτι ή απλά θα μου δώσει τις ορμόνες που ήδη παιρνω για να έρθει περίοδος?  Σας ευχαριστώ πολυ και ευχομαι σε ολες σας να φουσκωσουν γρηγορα οι κοιλιτσες σας!!:x 

• Μου αρέσει 1

91P4p2.png

Καλησπέρα κορίτσια!!

Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα..

Θέλω τα φώτα σας..μόλις πήρα την εξέταση που είχα κάνει για ανασταλτινη-β.Βγήκε 8pg/ml και την είχα κάνει 2η ημέρα περιόδου.Μήπως ξέρει κάποια να με βοηθήσει;;διάβασα σε ένα site ότι αν είναι κάτω από 45 θεωρείται μη φυσιολογική..

On 4/2/2021 at 9:58 PM, Moomin said:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε ινομυωμα κοντά στο ενδομήτριο κ τελικά να δημιουργούσε πρόβλημα;

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω αν δημιουργεί προβλημα ή αν εχει κι αλλη κοπελα παρομοιο θεμα. Εχω κι εγω δυστυχως ενα ινομυωμα ενδοτοιχωματικο 4 εκ. αλλα ευτυχως ακομα δεν εφαπτεται του ενδομητριου - απο οτι μου λενε στους υπερηχους. Το θεμα ειναι οτι 3 γιατροι που επισκεφτηκα μου ειπαν οτι δεν επηρεαζει στην εμφυτευση κ να το αφησουμε οπως ειναι. Αυτος που ειμαι τωρα δεν πηρε απολυτα θεση, μου τονισε οτι ειναι σχετικα μεγαλο, ευτυχως δεν φαινεται να προβαλει μεσα στο ενδομητριο, ομως υπαρχει πιθανοτητα στην κυηση να μεγαλωσει αλλα δε θεωρει οτι πρεπει να μπω χειρουργειο στα 41 και να προχωρησουμε απευθειας σε εξωσωμ. Ενας αλλος γιατρος που πηγα προσφατα για 2η γνωμη μου ειπε οτι επειδη μπορει να μεγαλωσει με τα φαρμακα της εξωσωμ. αλλα κ στη διαρκεια της κυησης ισως ειναι καλυτερα να το αφαιρεσουμε με λαπαροσκοπηση πριν την προσπαθεια. Με προβληματισε αρκετα γιατι το θεμα ειναι πως κοντευω 41 και φοβαμαι μη χασω χρονο με χειρουργεια, αποθεραπειες κλπ. Δε ξερω τι ειναι καλυτερο να κανω παντως....ειμαι κι εγω μπερδεμενη.

Σημειωτεον ακομα δεν εχω ξεκινησει προσπαθεια. 

19 ώρες πρίν, Rinaki88 είπε:

Να σου ζήσει το καμαράκι σου κι εσείς να είστε γεροί να τον καμαρωνετε. Εμείς είμαστε 17 μηνών και σε λίγες μέρες πάμε 18. 

Εγώ διέγερση λέω να μην ξανακάνω. Να παλέψω με τα 4 που έχω κατάψυξη και βλέπουμε. Ελπίζω να πάει καλά. Αν δεν τα καταφέρω δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω άλλο. Θέλω πολύ κι ένα δεύτερο μπουμπούκι και να έχει αδερφάκι ο ζουζουνακος μου αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη, να είμαστε καλά, αλλά δεν ξέρω έτσι όπως πάει η κατάσταση αν θα έχει ανοίξει η μονάδα μέχρι τότε.

φιλεναδαααααααααα ποτε πηγε  το θεριο σ 18 μηνων...ποοοοοοο πως περνάει  ο καιρος...εγω σε θυμάμαι κ πολυ καλα μαλιστα...εσυ???? φιλακια σρην οικογένεια 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα