Recommended Posts

Just now, playbunny είπε:

Η ΑΜΗ που δειχνει την ποσοτητα των αυγων δεν ανεβαίνει, αλλά στην τελική για ενα επιτυχες αποτελεσμα έχουμε δει και πρακτικα εδω οτι δεν παίζει και τοσο ρόλο. Η ποιότητα είναι σημαντικοτερη από την ποσότητα. 

Εύχομαι να σου πανε ολα τελεια! :wub:

Μακαρι!!! Σ ευχαριστω πολυ!!! Καλη συνεχεια κ σε σενα!!! 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 56 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Σε αυτό θα συμφωνήσω! 

Αν έχεις πολυκυστικες πχ μακριά από dhea. Όπως επίσης αν έχεις φυσιολογικες ορμονες. Είναι κι αυτή μια προ ορμονη και θέλει προσοχή. 

ο γιατρος μου ειχε πει να μη παρω ντεα(εγω το ειχα προτεινει)κ του ειχα πει να παρω και φερτιλιμαξ και μου ειχε πει ΟΧΙ αλλα να παρω  λιφερτιλ.δεν ειχα ρωτησει ομως γιατι..και του ειχα πει και να κανω εξ.αιματος dhea kai παλι οχι ειχε πει..επειδη ειμαστε στα ιδια στο λεω..

• Μου αρέσει 2

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Konna! είπε:

Κορίτσι θυμάμαι ότι εσυ έκανες υπογλυκαιμίες και είχες εφίδρωση το βράδυ; Ή τα έχω μπερδέψει;

εχω 2 βδομαδες που στο ασχετο ξυπνάω μέσα στην νύχτα λουσμένη στον ιδρώτα και ψάχνω χυμό να πιω..και φοβάμαι μήπως κάνω υπογλυκαιμίες

Όχι δεν ήταν υπογλυκαιμίες αυτο

Όμως δεν έτρωγα σωστά, αυτό ήταν το θέμα μου, το μωρό είχε ανάγκες κι εγώ πχ έτρωγα ένα ντακο 6.30 και μετά τπτ! 

Όμως, ναι, είχα εφιδρωση που ήταν ενδεικτικό ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Αυτό σταμάτησε με τη σωστή διατροφή. 

Μετρητή έχεις?? 

Έχεις μιλήσει με ενδοκρινολογο?? 

Ο χυμός κρατάει όσα άτομα κάνουν υπογλυκαιμία, μήπως γι αυτό τον ζητάς? 

Εγώ έτρωγα γλυκό όχι γιατί το ζητούσα αλλά γιατί έβλεπα χαμηλό ζάχαρο Κ έλεγα ωχ γλυκό!!! 

Ενώ ήταν λαθος

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

5 hours ago, Nephele78 said:

ο γιατρος μου ειχε πει να μη παρω ντεα(εγω το ειχα προτεινει)κ του ειχα πει να παρω και φερτιλιμαξ και μου ειχε πει ΟΧΙ αλλα να παρω  λιφερτιλ.δεν ειχα ρωτησει ομως γιατι..και του ειχα πει και να κανω εξ.αιματος dhea kai παλι οχι ειχε πει..επειδη ειμαστε στα ιδια στο λεω..

Θα σου πω.. Εμενα γυναικολογος με background ενδοκρινολογου μου είπε να πάρω fertilimax για να κατεβάσω την fsh. 

Πήρα σκετο dhea. Έχοντας κάνει εξετάσεις για testo κτλ με απόλυτη προσωπική ευθυνη. Οι οποίες παρεμπιπτόντως βγήκαν πολύ πολύ χαμηλά (τα ανδρογόνα δηλαδη) 

Μετά ξεκίνησα διεγέρσεις με femara. Πήγαιναν σχετικά καλά από την άποψη ότι είχα 2-3 ωοθηλακια και πάντα περνάμε 1 ωάριο. Κακής ποιότητας βεωαια. Σταματάω το dhea γιατί ένιωθα ότι μου κάνει κυστικα. (είναι πάρα πολύ πιθανό δηλαδή να έκανε γι αυτό ίσως δεν το συστήνουν και οι γιατροί) 

Κάνω διεγερση με χαπια πάλι, τζίφος. Δεν μεγάλωσε ούτε ένα ωοθηλακιο. Μπορεί να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός μπορεί και όχι. Θα το ψάξω. 

ΑΛΛΆ. Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνεται - αν πρέπει να γίνεται- με παρακολούθηση γιατρού. Εγώ κάνω τέτοια πειράματα σε εμένα και ξέρω το σώμα μου καλά, χρόνια τώρα. 

• Μου αρέσει 4

Just now, Arriel_83 είπε:

Θα σου πω.. Εμενα γυναικολογος με background ενδοκρινολογου μου είπε να πάρω fertilimax για να κατεβάσω την fsh. 

Πήρα σκετο dhea. Έχοντας κάνει εξετάσεις για testo κτλ με απόλυτη προσωπική ευθυνη. Οι οποίες παρεμπιπτόντως βγήκαν πολύ πολύ χαμηλά (τα ανδρογόνα δηλαδη) 

Μετά ξεκίνησα διεγέρσεις με femara. Πήγαιναν σχετικά καλά από την άποψη ότι είχα 2-3 ωοθηλακια και πάντα περνάμε 1 ωάριο. Κακής ποιότητας βεωαια. Σταματάω το dhea γιατί ένιωθα ότι μου κάνει κυστικα. (είναι πάρα πολύ πιθανό δηλαδή να έκανε γι αυτό ίσως δεν το συστήνουν και οι γιατροί) 

Κάνω διεγερση με χαπια πάλι, τζίφος. Δεν μεγάλωσε ούτε ένα ωοθηλακιο. Μπορεί να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός μπορεί και όχι. Θα το ψάξω. 

ΑΛΛΆ. Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνεται - αν πρέπει να γίνεται- με παρακολούθηση γιατρού. Εγώ κάνω τέτοια πειράματα σε εμένα και ξέρω το σώμα μου καλά, χρόνια τώρα. 

Fertilimax έπαιρνα κι εγώ κι ήταν τα μόνα χάπια που μου ανέβασαν σίδηρο, βιταμίνες κλπ και είχα επάρκεια. Θα τα συνέχιζα αλλά αποφάσισα να πάω με δωρεά. 

Δε θυμάμαι αν το έχω πει πάλι δημόσια αλλά όταν αποφάσισα τη δωρεά, η fsh μου επεσε(Η Κούκου είχε δίκιο, μου έλεγε πάντα ότι πίστευε πως το ότι ανέβαινε οφειλόταν σε άλλους παράγοντες που μπλόκαραν τον οργανισμό μου ). Σε συνεχόμενους κύκλους, όχι σε έναν να πεις ήταν τυχαίο. Δε θεωρώ ότι οφειλόταν στις Fertilimax αλλά στη σιγουριά ότι θα έκανα παιδί. 

Θα σου έλεγα όσο γίνεται να χαλαρώσεις που ξέρω δεν είναι εφικτό ειδικά με τα όσα περνάμε εμείς που αντιμετωπίζουμε χρόνια την υπογονιμοτητα η που σε νεαρή ηλικία παίρνουμε άλλες αποφάσεις. 

Μην το ψάχνεις πολύ, κανείς το καλύτερο που μπορείς. 

• Μου αρέσει 7

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Διαφημίσεις

Just now, Arriel_83 είπε:

Σε αντίστοιχη κουβέντα με τη γυναικολόγο μου - τη ρώτησα, της ζήτησα βασικά να πάρω - το δέχτηκε υπό την προϋπόθεση να το λάβω για διάστημα 6-8 εβδομάδες αυστηρά (75 mg ημερησίως). Ο ενδοκρινολόγος του Έλενα φάνηκε να μη συμφωνεί με τη χορήγηση DHEA καθόλου ( θεωρώντας το αχρείαστο και μη αποτελεσματικό), του είπα ότι ήδη έχω ολοκληρώσει τις 6 εβδομάδες (παρενέργειες δεν είχα) και μου είπε κάτι του τύπου 'Εντάξει, τώρα το σταματάς'. Ο ίδιος μου είπε ότι αν μπορεί κάτι να βοηθήσει στην ποιότητα των ωαρίων ( τονίζοντας το ΑΝ), αυτό είναι το coq10 και ίσως βιταμίνη Ε. Σε κάθε περίπτωση όμως,  απαραίτητη προϋπόθεση συζήτηση με τη γιατρό μου.

Αυτό που λες για τα κυστικά μου κίνησε την περιέργεια και θα ρωτήσω τη γιατρό μου αν είναι γνωστή παρενέργεια του DHEA. Από περιέργεια, ο δικός σου γιατρός τι είπε για αυτό;

• Μου αρέσει 2

Just now, Thia1985 said:

Fertilimax έπαιρνα κι εγώ κι ήταν τα μόνα χάπια που μου ανέβασαν σίδηρο, βιταμίνες κλπ και είχα επάρκεια. Θα τα συνέχιζα αλλά αποφάσισα να πάω με δωρεά. 

Δε θυμάμαι αν το έχω πει πάλι δημόσια αλλά όταν αποφάσισα τη δωρεά, η fsh μου επεσε(Η Κούκου είχε δίκιο, μου έλεγε πάντα ότι πίστευε πως το ότι ανέβαινε οφειλόταν σε άλλους παράγοντες που μπλόκαραν τον οργανισμό μου ). Σε συνεχόμενους κύκλους, όχι σε έναν να πεις ήταν τυχαίο. Δε θεωρώ ότι οφειλόταν στις Fertilimax αλλά στη σιγουριά ότι θα έκανα παιδί. 

Θα σου έλεγα όσο γίνεται να χαλαρώσεις που ξέρω δεν είναι εφικτό ειδικά με τα όσα περνάμε εμείς που αντιμετωπίζουμε χρόνια την υπογονιμοτητα η που σε νεαρή ηλικία παίρνουμε άλλες αποφάσεις. 

Μην το ψάχνεις πολύ, κανείς το καλύτερο που μπορείς. 

Αυτό με την υψηλή fsh μου το είπε και η Τσεκούρα. Θα ξεκινήσω βελονισμό γιατί μόνη να χαλαρώσω δεν μπορώ. 

• Μου αρέσει 2

Κοριτσια για το dhea να πω την εμπειρια μου. Με amh στα πατωματα, στις 2 διργερσεις με γιατρο που μου εδωσε dhea και q10 για 40 μερες κ η amh μου αυξηθηκε κ εβγαλα κ 4 ωαρια πολυ καλης ποιορητας (το ενα μου εδωσε εγκυμοσυνη που δεν προχωρησε για αλλο λογο). Στην τριτη διεγερση με γιατρο που δεν πιστευε στο dhea κ δεν πηρα, ιδια φαρμακα ιδια διεγερση, εβγαλα ενα τζουφιο ωαριο κ δεν εκανα ουτε ετ. Σε εμενα μου ταιριαξε θελω να πω και το.πιστευω. Γενικα στη Μεση Ανατολη που κανουν απο 5 παιδια και απειρες εξοσωματικες το dhea το παιρνουν παρα πολυ!

• Μου αρέσει 3

Just now, Catalina said:

Σε αντίστοιχη κουβέντα με τη γυναικολόγο μου - τη ρώτησα, της ζήτησα βασικά να πάρω - το δέχτηκε υπό την προϋπόθεση να το λάβω για διάστημα 6-8 εβδομάδες αυστηρά (75 mg ημερησίως). Ο ενδοκρινολόγος του Έλενα φάνηκε να μη συμφωνεί με τη χορήγηση DHEA καθόλου ( θεωρώντας το αχρείαστο και μη αποτελεσματικό), του είπα ότι ήδη έχω ολοκληρώσει τις 6 εβδομάδες (παρενέργειες δεν είχα) και μου είπε κάτι του τύπου 'Εντάξει, τώρα το σταματάς'. Ο ίδιος μου είπε ότι αν μπορεί κάτι να βοηθήσει στην ποιότητα των ωαρίων ( τονίζοντας το ΑΝ), αυτό είναι το coq10 και ίσως βιταμίνη Ε. Σε κάθε περίπτωση όμως,  απαραίτητη προϋπόθεση συζήτηση με τη γιατρό μου.

Αυτό που λες για τα κυστικά μου κίνησε την περιέργεια και θα ρωτήσω τη γιατρό μου αν είναι γνωστή παρενέργεια του DHEA. Από περιέργεια, ο δικός σου γιατρός τι είπε για αυτό;

Δεν είναι από τις γνωστές παρενέργειες όχι. 

Γενικά είναι αμφιλεγόμενη η πρακτική του dhea όπως και του prp ωοθηκών, απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει αρκετά μεγάλη στατιστική (με διασπορά και τυχαιοποιημένα δείγματα) έρευνα. 

Επίσης, μία χαμηλή ΑΜΗ, μία υψηλή fsh μπορεί να έχει πάρα πολλές αιτίες. Οπότε ναι δεν είναι για να το παίρνει κάθε μία ελαφρά τη καρδία. 

(To q10 το έχω διαβάσει κι εγώ αλλά γιατί νιώθω ότι σε μένα δεν κάνει τίποτα; αχαχαχα) 

• Μου αρέσει 2

7 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Το τι πιστεύουμε οτι χρειάζεται είναι προσωπικό και οχι γενικό. Αρα ας αφήσουμε τους γιατρούς μας να πουν στην καθεμία εξατομικευμένα τι χρειαζεται. Κι αυτοί κλέφτες θα γίνουν? ;)

Γιατί διαβασε το βιβλίο που της προτεινες. Και θα επαιρνε dhea ολο χαρά. :)

Φαίνονται απλά τα κείμενα εδώ, αλλά μπορεί να έχουν συνεπειες οπότε θέλει προσοχή. 

Παιδιά, ξαναγυρίζουμε πίσω στο Δεκέμβριο του 2019. Όποια θέλει, μπορεί να επικοινωνεί μαζί μου με προσωπικό μήνυμα. 

• Μπερδεμένη/-ος 2

Διαφημίσεις

Just now, Catalina είπε:

Εμένα η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής. (Με αμη 0,3 και fsh κάτω από 10.)Με dhea 75, q10 400, b όλες σχεδόν 1 χάπι, d 25.000 και pregnacare (εγκυμοσύνης όχι τις απλές, έχουν και ω3 μέσα) σε έξι μήνες περίπου άλλες καθημερινά άλλες όπως το dhea σποραδικά είχα 3 ωοληψιες με ένα μόνο γονιμοποιημένο ωάριο και μια φυσιολογική σύλληψη που κατέληξε σε υγιές μωρό. Την δεύτερη φορά που πήρα δύο χρόνια μετά με fsh πάνω από 15 18 δεν προχώρησα σε ωοληψία γιατί οι τιμές σε κανένα κύκλο δεν ήταν καλές και είχα δύο φυσιολογικές συλλήψεις η μία με κενό σάκο και μια βιοχημική. Οπότε αν το δω για τον εαυτό μου βοηθάνε αλλά πρέπει και τα ωοθυλάκια μας να έχουν μια κάποια δυναμική. Σπρώχνουν το θέμα αλλά από ένα σημείο και μετά δεν κάνουν θαύματα δυστυχώς. 

Just now, Troia είπε:

Παιδιά, ξαναγυρίζουμε πίσω στο Δεκέμβριο του 2019. Όποια θέλει, μπορεί να επικοινωνεί μαζί μου με προσωπικό μήνυμα. 

Γιατί Τροία μου; Οι πληροφορίες είναι εκεί έξω όποιος θέλει τις βρίσκει και χωρίς να γράψεις εσύ κάτι. Επίσης κάθε μία είναι υπεύθυνη για τον εαυτό της και τον γιατρό της δεν είδα πουθενά να προτρέπεις κάποια να αγοράσει κάτι εν αγνοία του θεράποντα γιατρού της ούτε να παρακούσει συμβουλές διατροφής και βιταμινών. Κάτσε εδώ που κάθεσαι σε παρακαλώ. 

• Μου αρέσει 10

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

Just now, λουκουμαδακι said:

Εμένα η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής. (Με αμη 0,3 και fsh κάτω από 10.)Με dhea 75, q10 400, b όλες σχεδόν 1 χάπι, d 25.000 και pregnacare (εγκυμοσύνης όχι τις απλές, έχουν και ω3 μέσα) σε έξι μήνες περίπου άλλες καθημερινά άλλες όπως το dhea σποραδικά είχα 3 ωοληψιες με ένα μόνο γονιμοποιημένο ωάριο και μια φυσιολογική σύλληψη που κατέληξε σε υγιές μωρό. Την δεύτερη φορά που πήρα δύο χρόνια μετά με fsh πάνω από 15 18 δεν προχώρησα σε ωοληψία γιατί οι τιμές σε κανένα κύκλο δεν ήταν καλές και είχα δύο φυσιολογικές συλλήψεις η μία με κενό σάκο και μια βιοχημική. Οπότε αν το δω για τον εαυτό μου βοηθάνε αλλά πρέπει και τα ωοθυλάκια μας να έχουν μια κάποια δυναμική. Σπρώχνουν το θέμα αλλά από ένα σημείο και μετά δεν κάνουν θαύματα δυστυχώς. 

Έτσι είναι. Είναι ξεκάθαρο οτι βοηθάει την ωρίμανση του ωοθηλακίου. Αν αυτό θα έχει μέσα και ωάριο και μάλιστα ποιοτικό είναι άλλο θέμα. 

Just now, Troia είπε:

Δεν ξέρω τι έγινε το Δεκέμβριο του 2019 αλλά φαντάζομαι... και συμφωνώ με το @λουκουμαδακι. Το ότι μοιραζόμαστε πληροφορίες για οτιδήποτε - από συμπληρώματα μέχρι βελονιστές -  δε σημαίνει ότι γινόμαστε γιατροί ούτε ότι αντικαθιστούμε τους γιατρούς μας. Οι πληροφορίες είναι για να τίθενται στην κρίση μας, να συζητιούνται με τους γιατρούς μας και, από 'κει κι έπειτα, η καθεμιά να πράττει ό,τι εκείνη αποφασίσει.

• Μου αρέσει 3

Just now, Catalina said:

Δεν ξέρω τι έγινε το Δεκέμβριο του 2019 αλλά φαντάζομαι... και συμφωνώ με το @λουκουμαδακι. Το ότι μοιραζόμαστε πληροφορίες για οτιδήποτε - από συμπληρώματα μέχρι βελονιστές -  δε σημαίνει ότι γινόμαστε γιατροί ούτε ότι αντικαθιστούμε τους γιατρούς μας. Οι πληροφορίες είναι για να τίθενται στην κρίση μας, να συζητιούνται με τους γιατρούς μας και, από 'κει κι έπειτα, η καθεμιά να πράττει ό,τι εκείνη αποφασίσει.

Ακομη και η πηγές που αναφέρει η Τροια, αφενός στη μία η κοπέλα λέει "πράγματα που βοηθήσαν εμένα" (η οποία λέει τι προβλήματα είχε) και η άλλη πηγή λέει εγκυκλοπαιδικά κάποια facts αναφέροντας την dhea σε ένα κεφάλαιο ξεχωριστό και τι σκοπούς εξυπηρετεί. 

Από εκεί και πέρα η κάθε μία είναι υπεύθυνη για τον εαυτό της. 

• Μου αρέσει 4

Καλημέρα κορίτσια! Πετάγομαι σαν σφήνα και ρωτώ κάτι εντελώς άσχετο με αυτά συζητάτε! Όσες κάνατε/κάνετε ένεση προγεστερόνης prolutex νιώθατε ένα στιγμιαίο τσούξιμο κατά τη διάρκεια της ένεσης; Επίσης, μετά την ένεση νιώθατε στην κοιλίτσα σας έναν ελαφρύ πόνο, όπως όταν έχετε μια μικρή μελάνια;

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα