Recommended Posts

1 hour ago, IsminiKal είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες :) Σας παρακολουθώ καιρό χωρίς να είμαι μέλος και με έχετε βοήθησει απίστευτα πολύ με τις εμπειρίες που καταθέτετε.

Είμαι 42, προ των πυλών για την πρώτη μου εξωσωματική και σύντομα περνάω από επιτροπή. Έχουμε συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα και υπάρχει ένα θέμα με το TSH μου το οποίο είναι στο 4.08 με τιμές αναφοράς 0.27-5 και αυτό συμβαίνει λόγω του  hashimoto που αντιμετωπίζω εδώ και αρκετά χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποια, αν υπάρχει περίπτωση να με κόψει η επιτροπή λόγω υψηλής τιμής TSH. Από το κέντρο μου είπαν οτι θα προτιμούσαν να είναι σαφώς χαμηλότερη και οτι είναι επίφοβη η τιμή. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες στη παρέα μας και να έχεις μια πολύ καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου χωρίς πολύ ταλαιπωρία!

Από τη στιγμή που είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια αναφοράς του διαγνωστικού, δεν πιστεύω ότι θα σε κόψουν! Από εκεί και πέρα, μπορείς να βγάλεις μια βεβαίωση από ενδοκρινολόγο για το hashimoto και ότι προσπαθείτε ακόμα να το ρυθμισετε με χάπι για το θυρεοειδή απλά για να είσαι σίγουρη. 

Όσον αφορά όμως την εξωσωματική αυτή καθαυτή καλό θα ήταν η TSH σου να είναι κάτω του 2 γιατί τα φάρμακα την επιρρεάζουν. Για αυτό οι γιατροί θέλουν να ξεκινάμε με χαμηλή τιμή.. τώρα κάποιοι γιατροί λένε ότι επιρρεάζει και στην εμφύτευση η τιμή της TSH, όπως και να έχει η οδηγία είναι πάλι ίδια, κάτω του 2 δηλαδή..

• Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

15 minutes ago, pakaki said:

και γω 33 εκανα την πρωτη εξωσωματικη και εκανα τον γιο μου. Όλα καλά  θα πάνε!

Ρε κορίτσια Όλα  αυτά τα φάρμακα τι επιπτώσεις έχουν στην υγεία μας; 

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου...

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι αφού δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα, τί πιθανότητες έχω για το μέλλον; περιπου 20 ωοληψιες/ 6 εμβρυομεταφορες 1 αναγκαστικη διακοπη κυσης και μια-δυο βιοχημικες...

Εγω πλεον δεν παιρνω φαρμακα για διεγερση γιατι στο παρελθον ειχα παθει σοβαρη ρηξη ωοθηκων με εσωτερικη αιμορραγια κατεληξα εντατικη οποτε ειμαι τελειως κατα των φαρμακων...

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

@KiddoΣε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Ο γιατρός μου έχει πει οτι θα πρέπει να πέσει κάτω από 2 για την εξωσωματική και για το λόγο αυτό η ενδοκρινολόγος μου έχει ήδη ανεβάσει το Τ4 από 137 σε 150. Ωστόσο μου είπε οτι θέλει περίπου 6 εβδομάδες για να φανεί η αλλαγή στα επίπεδα TSH οταν αλλάζεις τη δόση και δεν νομίζω οτι θα προλάβω για την επιτροπή. Θα το κοιτάξω να πάρω τη βεβαίωση και ας ελπίσουμε να πάει καλά τουλάχιστον με την επιτροπή σε πρώτη φάση και μετά το βλέπουμε. :(

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια,τι γρήγορα που γίνονται ολα;;; Δευτέρα πρωί πηρα την τελευταία δόση προγεστερόνης,μολις τωρα αδιαθετησα... Κ αισθάνομαι πολυ άσχημα κ περίεργα που ξερω πως μαζι με το αιμα θα απορριφθεί κ το εμβρυακι μου... Μέχρι προχθές ημουν έγκυος κ τωρα σκέφτομαι την επόμενη ωοληψια!!!:(

• Λυπημένη/-ος 18

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

10 minutes ago, winspert said:

Κορίτσια,τι γρήγορα που γίνονται ολα;;; Δευτέρα πρωί πηρα την τελευταία δόση προγεστερόνης,μολις τωρα αδιαθετησα... Κ αισθάνομαι πολυ άσχημα κ περίεργα που ξερω πως μαζι με το αιμα θα απορριφθεί κ το εμβρυακι μου... Μέχρι προχθές ημουν έγκυος κ τωρα σκέφτομαι την επόμενη ωοληψια!!!:(

Εγώ φιλενάδα δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα αλλά εννοείται σκέφτομαι ήδη την επόμενη ωοληψία....Χθες ηταν ακομα 40 η χοριακή οπότε νομίζω έχω ακόμα δρόμο λίγες μέρες τί λες;

• Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , mominthemaking είπε:

Εγώ φιλενάδα δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα αλλά εννοείται σκέφτομαι ήδη την επόμενη ωοληψία....Χθες ηταν ακομα 40 η χοριακή οπότε νομίζω έχω ακόμα δρόμο λίγες μέρες τί λες;

Οποτε δεν ειμαι τρελή που το σκέφτομαι!!! Λογικο αφου δεν εχει πεσει ακομα να αργησει λιγο περισσότερο...Εμενα ηταν 2,77 οποτε γι αυτό μου ηρθε γρήγορα...Το μονο που μου δινει δύναμη κάθε φορά ειναι το να σχεδιαζω την επόμενη κίνηση...Αφου να φανταστείς υπολογιζω τις μέρες,αν τα καταφέρουμε κ έχουμε έμβρυο αυτη τη φορά,αν θα προλάβω εμβρυομεταφορα πριν τις γιορτές...

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

12 minutes ago, winspert said:

Οποτε δεν ειμαι τρελή που το σκέφτομαι!!! Λογικο αφου δεν εχει πεσει ακομα να αργησει λιγο περισσότερο...Εμενα ηταν 2,77 οποτε γι αυτό μου ηρθε γρήγορα...Το μονο που μου δινει δύναμη κάθε φορά ειναι το να σχεδιαζω την επόμενη κίνηση...Αφου να φανταστείς υπολογιζω τις μέρες,αν τα καταφέρουμε κ έχουμε έμβρυο αυτη τη φορά,αν θα προλάβω εμβρυομεταφορα πριν τις γιορτές...

Τί τρελή παιδί μου τι λες....Εγω δεν αντεχω παλι κοντα στις γιορτες να κανω κατι..Θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου να αναρρώσει και να βρει δυνάμεις σωματικές και ψυχικές όσο και αν δε θέλω να καθυστερήσω τις προσπάθειες γιατί ξέρω ότι θα μου πάρει πολύ....

Χριστουγεννα περσυ εχασα το μωράκι, Χριστούγεννα πριν απο 4 χρόνια είχα πάθει τη ρήξη ωοθηκών και την είχα βγάλει στην εντατική. 

Φέτος τα Χριστούγεννα δε θα κάνω τίποτα, θα τα περάσω απλά με τον άντρα μου.

• Μου αρέσει 10
  • Λυπημένη/-ος 2

xu6xp2.png

πρίν από 11 λεπτά , mominthemaking είπε:

Τί τρελή παιδί μου τι λες....Εγω δεν αντεχω παλι κοντα στις γιορτες να κανω κατι..Θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου να αναρρώσει και να βρει δυνάμεις σωματικές και ψυχικές όσο και αν δε θέλω να καθυστερήσω τις προσπάθειες γιατί ξέρω ότι θα μου πάρει πολύ....

Χριστουγεννα περσυ εχασα το μωράκι, Χριστούγεννα πριν απο 4 χρόνια είχα πάθει τη ρήξη ωοθηκών και την είχα βγάλει στην εντατική. 

Αχ ρε συ... Λυπάμαι παρα πολυ...εχεις δικιο... Κ καλα θα κανεις...Ειπαμε...εμας μας κυνηγάει κ λιγο η ηλικια...Εσυ δεν εχεις λογο να αγχώνεσαι...Χαρειτε τις γιορτες κ ξεκινατε παλι...

Κ εμενα ο αντρας μου μου ειχε πει να το αφήσουμε για μετα τις γιορτές...Δεν ξερω...Ισως κανω κ μια δεύτερη ωοληψια κ ξεκιναμε μετα τις γιορτές...Θα δειξει...

• Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!!!

Χάθηκα για λίγο καιρό... μέτα απο 3 αποτυχημένες προσπάθειες ήθελα το χρόνο μου να μην το σκέφτομαι και να μην το συζητάω!! 

Τώρα αισθάνομαι έτοιμη να κάνω άλλη μία προσπάθεια σε νέο κέντρο πλέον στο embryobal. έχω μεταφέρει τις 3 βλαστοκυστούλες που έχω και είμαι έτοιμη για νέα προσπάθεια.

εχθές αδιαθέτησα και πήγα σήμερα για τος ορμονολογικές και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν πως ξεκινάμε!!!

Εύχομαι καλή μας επιτυχία!!

• Μου αρέσει 13

mUVMp2.png

4 hours ago, IrenP said:

Οχι ! Δεν πειραξα τιποτα στη μητρα.  Και ο γυναικολογος μου και ο Μαστρ. μου ειπαν οτι ειμαι οκ και οτι δε χρειαζομαι τιποτα απολυτως. Ειδαν το dvd της υστεροσκοπησης. Μονο ο σφακ. βλεποντας το dvd εκανε λογο για αντιβιωσεις. Και ειχα και 2 αποξεσεις, λογω διακοπης κυησης και παλινδρομης, πριν μπω σε εξωσωματικη λογω αναγκαιοτητας για προεμφυτευτικο. 

Και εγω στον ιδιο με μια παλινδρομη απο φυσικη συλληψη και αποξεση.

10 minutes ago, giannaher said:

Και εγω στον ιδιο με μια παλινδρομη απο φυσικη συλληψη και αποξεση.

δεν εκανα εγχυσεις κλπ.Υστεροσκοπηση και τελος,

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Love!!! είπε:

Χάθηκα για λίγο καιρό... μέτα απο 3 αποτυχημένες προσπάθειες ήθελα το χρόνο μου να μην το σκέφτομαι και να μην το συζητάω!! 

Τώρα αισθάνομαι έτοιμη να κάνω άλλη μία προσπάθεια σε νέο κέντρο πλέον στο embryobal. έχω μεταφέρει τις 3 βλαστοκυστούλες που έχω και είμαι έτοιμη για νέα προσπάθεια.

εχθές αδιαθέτησα και πήγα σήμερα για τος ορμονολογικές και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν πως ξεκινάμε!!!

Με το καλο! Καλη επιτυχια να εχουν τα εμβρυακια σου! Εκει ημουν κ εγω. Με ποιο γιατρο εισαι?

πρίν από 44 λεπτά , mominthemaking είπε:

Παρε αγκαλια τον αντρα σου, περαστε ομορφα τα Χριστουγεννα , ξεκουρασου γιατι περασες δυσκολα τελευταια κ ξεκινα μετα. Ειναι κ το εξωτερικο που σας δυσκολευει τις προσπαθειες αλλα εσυ εισαι δυνατη κ θα τα καταφερεις. Αλλαξε γιατρο νομιζω. Ξερεις την αποψη μου. Καποιος που θα ψαξει διεξοδικα το ιστορικο σας κ θ ασχοληθει. Θα το παρει προσωπικα ρε παιδι μου. Να τα καταφερετε. Γιατι θα γινει σιγουρα. Θα τα καταφερετε! Το σωστο γιατρο να βρειτε μονο

• Μου αρέσει 1

πρίν από 55 λεπτά , mominthemaking είπε:

Και πολύ καλά θα κάνεις. Τις γιορτές εκεί θα είναι μαγικά!!!!!!!

πρίν από 49 λεπτά , Love!!! είπε:

Καλώς την! Καλή επιτυχία να εχεις ! Να μας λες τα νέα σου.

• Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

2 ώρες πρίν, pakaki είπε:

και γω 33 εκανα την πρωτη εξωσωματικη και εκανα τον γιο μου. Όλα καλά  θα πάνε!

Ρε κορίτσια Όλα  αυτά τα φάρμακα τι επιπτώσεις έχουν στην υγεία μας; 

@mominthemaking το στρες για την δουλειά πως το έδιωξες??!! Αμην κ ποτε!! 

2 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Ναι καλέ 33 χρονω κορίτσι πάρε τον χρόνο σου να συνέλθεις κιεσυ και το σώμα σου έχει όλο τον χρόνο για ωοληψιες! Χαλάρωσε και περνά όμορφα με τον αντρα σου στόλισε δεντράκι μαγείρεψε κάντε καμία βόλτα πιείτε κανένα κρασακι!!!

1 ώρα πρίν, Malntalia είπε:

@mominthemaking το στρες για την δουλειά πως το έδιωξες??!! Αμην κ ποτε!! 

Ευκολακι, απλά δεν δουλεύεις!!

• Χαχα 6

Μόλις πήρα κ εγώ τα φάρμακα και περιμένω να μου έρθει περίοδος να δω πως θα ξεκινήσουμε 

Καλή μας επιτυχία η Παναγία να βάλει το χέρι της.

Γέμισα το σπίτι φάρμακα ελπίζω να μου βγει σε καλό.

• Μου αρέσει 9

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα