Recommended Posts

Just now, Konsta said:

Καλησπέρα Andri, ναι κατάλαβα έκανες καταστολή με daronda από τον προηγούμενο κυκλο και μετά σικλακουρ. Να σε ρωτήσω κάτι στον κύκλο που πήγε καλά έπαιρνες κ dermestril; Τον προηγούμενο κυκλο που δοκιμάσαμε είχαμε κάνει καταστολή με arvecap και πάλι χάλασε τη 12η μέρα... ενώ την 8η μέρα ήταν καλά τριζωνικο μετά θόλωσε. Σε αυτον τον τελευταίο κύκλο πήγαμε χωρίς καταστολή, μόνο με σικλακουρ κ τσιροτα κ πάλι ενώ προχωρούσε, έργα μεν αλλά προχωρούσε, τη 15 μέρα χαλασε. Οι τελευταίες ορμονολογικες έδειξαν E2 841, lh 2,75 και PGR < 0,10 τη μέρα που ακυρωσαμε τον κύκλο. Είμαι Θεσσαλονίκη, ο γιατρός μου είναι ο Κυριάκος Παπανικολάου

Ναι, έπαιρνα και dermestril 100 mg μέρα παρά μέρα. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τις μετρήσεις των ορμονών γιατί δεν έχω εντρυφήσει σε αυτό το κομμάτι. Πάντως, η προγεστερόνη σου δεν ήταν αυξημένη. Ο γιατρός σου τί λέει?

πρίν από 36 λεπτά , Andri M είπε:

Καλησπέρα σου, ναι, έχει συμβεί σε εμένα. Δεν απεικονίζονται οι τρεις γραμμές καθαρά, δεν είναι τόσο φωτεινές. Δεν έχω κρατήσει σημειώσεις αν αυτό συνέβαινε μετά από κάποιο σημείο. Να σημειώσω ότι ήμουν πάντα σε τεχνητό κύκλο, δηλαδή έπαιρνα τα λευκά cyclacur και dermestril. Πάντως τον προβλημάτιζε πολύ τον γιατρό, και με είχε ρωτήσει μην τυχόν παίρνω και τα καφέ cyclacur, πράγμα που δεν έκανα. Έτσι, σε ένα κύκλο (πάλι τεχνητό), μου ζήτησε να μετρήσω προγεστερόνη. Ήμουν στην 21η ημέρα του κύκλου. Και βγήκε 9.6, ανεβασμένη. Στον επόμενο κύκλο έκανα καταστολή με ένα ενέσιμο σκεύασμα, το daronda, σε καθημερινή βάση. Αυτό έφτιαξε πολύ την εικόνα του ενδομητρίου. Συνέχισα μέχρι την ημέρα που ξεκίνησα τα utrogestan για να γίνει η εμβρυομεταφορά. Ποιόν γιατρό έχεις? 

Δηλαδη άλλαξες την καταστολη και πάλι πήρες λευκά cyclacur και dermestril για ενδομήτριο; 

Διαφημίσεις

Just now, anoulious said:

Δηλαδη άλλαξες την καταστολη και πάλι πήρες λευκά cyclacur και dermestril για ενδομήτριο; 

Έπαιρνα cyclacur + dermestril (για το ενδομήτριο) + daronda για την καταστολή (αυτό το τελευταίο, όταν το ξεκίνησα, το έπαιρνα συνεχώς, χωρίς διακοπή μέχρι την ημέρα που βάλαμε τα utrogestan και ξέραμε την ημερομηνία της εμβρυομεταφοράς)

• Μου αρέσει 2

Just now, Andri M είπε:

Ναι, έπαιρνα και dermestril 100 mg μέρα παρά μέρα. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τις μετρήσεις των ορμονών γιατί δεν έχω εντρυφήσει σε αυτό το κομμάτι. Πάντως, η προγεστερόνη σου δεν ήταν αυξημένη. Ο γιατρός σου τί λέει?

Ο γιατρός μου δε μου είπε κάτι συγκεκριμένο, δοκιμάζουμε κ βλέπουμε. Απλώς αυτές οι δοκιμές με έχουν καταβάλει. Θα πάμε. Γενικά το ενδομήτριο σου ήταν λεπτό; 

1 ώρα πρίν, Love!!! είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια!!!

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια που πέτυχαν το πολυπόθητο !!! Εύχομαι με ένα πόνο !!! Σε όλες εμάς που είμαστε ακόμα στη προσπάθεια εύχομαι καλή επιτυχία να έχουμε σύντομα!!

Λοιπόν τα δικά μου νέα ... θυμίζω ότι τον Ιανουάριο έκανα την πρώτη μου διέγερση με 300 gonal & cetrotide στον πρώτο υπέρχο ο γιστρος βλέπει ότ δεν έχω κσλή ανταπόκριση και με βάζει να κάνω πάλι ΑΜΗ η οποια βγήκε πολύ χαμηλή σε σχεση με τις εξετάσεις που είχα κάνει 1 μήνα νωρίτερα μόνη μου σε πολύ γωνστο κέτρο. ξεκινήαμε με λάθος στοιχεία λοιπον. το αποτέλεσμα πήραμε 6 ώαρια τα 5 ώριμα γονιμοποιήθηκε με μικρογονιμοποίηση μόνο το 1. τα υπόλοιπα 4 μου είπαν ότι ήταν τριπήρινα πράγμα πολύ σπάνιο και μου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλήμα στο DNA μου. Αυτό το 1 λοιπόν που γονημοπιήθηκε δεν είχε καλή εξέληξη και την τρίτη μέρα είχε μόνο 4 κύτταρα παρόλα αυτά εφόσον ήταν ακόμα ζώντανο αποφασίσαμε να το βάλουμε. φυσικά το αποτέλεσμα ήταν αρνιτικο. 

Μόλις αδιαθέτησα λοιπόν πήγαμε ξανά να δούμε το γιατρό μου ο οποίος μου λέει θα ξεκουραστούμε 1 μήνα και μετά θα προσπαθήσουμε ξανά με άλλη αγωγή αυτή τη φόρα ποιο κατάλληλη στη ΑΜΗ μου. Μας Έβαλε να κάμουμε και καρυώτυπο ο οποίος θα είναι έτοιμος σε 1 μήνα. Παρόλα αυτά μου λέει έλα να σε δω στο υπέρηχο... με βλέπει και μου λέει η εικόνα των ωοθηκών σου είναι πολύ τέλεια!!! μήπως να εκμεταλεύτουμε αυτό το μήνα μην το χάσουμε... φυσικά εγώ & ο σύζηγός συμφωνούμε ξεκινάω επιτόπου 2 διέγερση αυτή τη φορά με 2 Femara @ 150 Altermon αποτέλεσμα 5 ώαρια πήραν ώριμα και τα 5 γινιμοποιήθηκάν. και πήραμε 3 άριστές βλαστοκύστες και 1 μέτρια προχθές λοιπον έκανα ετ 2 άριστων βλαστοκύστεων & κατάφερα και έβαλα και κατάψυξή άλλες 2.

Απίστευτη διαφορά από κύκλο σε κύκλο... μου είπε η εμβρυολόγος ότι εφόσον έχω αυτή την εικόνα σε αυτόν το κύκλο δεν έχω πρόβλημα στο DNA μου και ότι απλά ο προηγούμενος κύκλος ή ηταν ένα πολύ κακός κύκλος που συμβαίνει γενικά ή ότι δεν μου ταίριαξάν καθόλου τα φάρμακά!!!

Όπωσ και να έχει εγώ μένω στο ότι κατάφερα να κάνω βλαστοκύστες... και αυτή τη στιγμή περιμένω μέχρι τισ 8/3 να δω εάν θα έχω και εγώ μπεμπακια αγκαλίτσα σε 9 μήνες!! στις 9/3 έχω Γεννέθλεια ... Είναι πραγματικά το μόνο δώρο που θέλω για φέτος!!

Τώρα όσο αφορά συμπτώματα παρόλο που παίρνω πάλι 3 utrogestan τη μέρα & 1 prolutex κάθε 3 μέρες το ίδιο με την προηγούμενη φορά δεν έχω τίποτα όυτε τσιμπήματα όυτε στήθος τίποτα τίποτα ένω την πρόηγούμε είχα τα πάντα... θα μου πείτε είσαι στη δευτέρη μερα ετ τι σύμπτώματα να έχεις όμώς την πρόηγούμενη φόρα είχα συμπτώματα απο τη μέρα της ετ μέχρι με 1 έβδομάδ μέτα που υποχώρησαν.

Ζητώ συγνώμη για το σεντόνι... απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι το αποτέλεσμα από 1 κύλκο σε έναν άλλο... την προηγούμενη φορά ήμουν στην κόλαση και τώρα στο παράδεισο ... δεν ξέρω εάν θα πετύχουμε αυτή τη φορά (το εύχομαι με όλη μου τη καρδία) αλλά είμαι πλέον αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρουμε!!!

Εύχομαι τα καλύτερα, κ φέτος στα γενέθλια σου να είσαι διπλή!!!! 

Θα ήθελα πολύ να μας ενημερώσετε για την εξέλιξη σου, αν μπορείς γράψε το ορμονολογικο σου προφίλ κ πόσο χρονών είσαι! 

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις θετικά αποτελέσματα!!! 

Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο εμενα κοριτσια. Ειχα ρωτησει και πριν λιγες ημερες μηπως ξερει καποια κοπελα αλλα δεν σχηματισα πληρη απαντηση.

21η ημερα του κυκλου ξεκινημα με ασπρα cyclacur κι αμεσως μετα, μολις ερθει περιοδος δλδ, παρακολουθηση για διεγερση με βραχυ πρωτοκολο κι ανταγωνιστη έχει τυχει να ξανακουσετε? Μπορει να χρησιμοποιηθει δλδ για ηπια καταστολη? Μου προτειναν να το ξεκινησω 7ημερες πριν απο τη διεγερση με ενεσεις προκειμενου να μη μεγαλωσει πολυ γρηγορα το ενα κυριαρχο ωοθυλακιο σε σχεση με τα υπολοιπα που θελουμε να παρουμε. Ερχεται ομως περιοδος ετσι? Ρωταω επειδη δεν εχει τυχει να ξαναπαρω ποτε cyclacur. 

11 ώρες πρίν, Freida είπε:

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, πολυ χρησιμη πληροφορια οτι μπορει να αλλαζουν τοσα πολλα απο κυκλο σε κυκλο...κ γω με gonal πηγα χαλια στον προηγ.κυκλο κ ακυρωθηκε κιολας γτ επαθα κορονοιο πριν την ωοληψια κ τωρα καπακι θα κανω με meriofert και go al  συνδυαστικα... κ βλεπουμε... 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι συνδιαστικά και ήταν ξεκάθαρο από τον υπέρηχο της 2ης μέρας περιόδου ότι ήταν ένας καλός κύκλος. αυτοί μπορούν να το δουν τελικά πριν ξεκινήσουμε τη διέγερση αυτό σε συνδιασμό με αλλαγή στα φάρμακα που by the way ήταν και 60% φθηνότερα που δεν ψάχνεις σε 100 φάρμακεια να τα βρείς... έφερε σε μένα το καλό αποτέλεσμα . Εγώ είπα στο γιατρό μου πάντως έαν χρειαστεί να κάνω νέα διεγερσή θα πηγαίνω κάθε μήνα και μόνο όταν δει καλό κύκλο θα ξανακάνω. 

8 ώρες πρίν, 7077maria είπε:

Εύχομαι τα καλύτερα, κ φέτος στα γενέθλια σου να είσαι διπλή!!!! 

Θα ήθελα πολύ να μας ενημερώσετε για την εξέλιξη σου, αν μπορείς γράψε το ορμονολογικο σου προφίλ κ πόσο χρονών είσαι! 

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις θετικά αποτελέσματα!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! το ίδιο εύχομαι για όλες μας!!!

Θα σας ενημερώσω εντός ημέρων!!

όλες οι εξετάσεις μου τη δεύτερη μέρα του κύκλου είναι φυσιολογικές εκτός από την ΑΜΗ που είναι 0,4ng χαμήλη δηλαδή. η ηλικία μου 39 τα κλείνω την ήμερα που περιμένω χωρίακη!!

2 ώρες πρίν, Love!!! είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι συνδιαστικά και ήταν ξεκάθαρο από τον υπέρηχο της 2ης μέρας περιόδου ότι ήταν ένας καλός κύκλος. αυτοί μπορούν να το δουν τελικά πριν ξεκινήσουμε τη διέγερση αυτό σε συνδιασμό με αλλαγή στα φάρμακα που by the way ήταν και 60% φθηνότερα που δεν ψάχνεις σε 100 φάρμακεια να τα βρείς... έφερε σε μένα το καλό αποτέλεσμα . Εγώ είπα στο γιατρό μου πάντως έαν χρειαστεί να κάνω νέα διεγερσή θα πηγαίνω κάθε μήνα και μόνο όταν δει καλό κύκλο θα ξανακάνω. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! το ίδιο εύχομαι για όλες μας!!!

Θα σας ενημερώσω εντός ημέρων!!

όλες οι εξετάσεις μου τη δεύτερη μέρα του κύκλου είναι φυσιολογικές εκτός από την ΑΜΗ που είναι 0,4ng χαμήλη δηλαδή. η ηλικία μου 39 τα κλείνω την ήμερα που περιμένω χωρίακη!!

Δεν εχω την υπομονη να περιμενω να σου πω την αληθεια....μακαρι να την ειχα κ θαυμαζω οσες την εχετε! Ακολουθω πιο επιθετικη η μαλλον βιαστικη :) πολιτικη κ κανω διεγερσεις συχνα... οταν λες οτι τα φαρμακα ηταν 60% φθηνοτερα τι εννοεις; 

Just now, Freida είπε:

Δεν εχω την υπομονη να περιμενω να σου πω την αληθεια....μακαρι να την ειχα κ θαυμαζω οσες την εχετε! Ακολουθω πιο επιθετικη η μαλλον βιαστικη :) πολιτικη κ κανω διεγερσεις συχνα... οταν λες οτι τα φαρμακα ηταν 60% φθηνοτερα τι εννοεις; 

μα και εγώ 2 μήνες στο καπάκι έκανα διαίγερση. τα femara που πήρα γράφονται όποτε πλήρωσα 3 ευρω και τα altermon κάνουν 7 ευρώ τα 75ml άρα την 1η φορά που έκανα με gonal & cetrotide μου κόστισαν όλα μαζί 1000 ευρώ αυτή την φορά μου κόστισε 250 ευρώ. την 1 έκανα 300 μονάδες και τη δεύτερη 150 μονάδες άλλα η τιμή δεν έπεσα απο τα 1000 στα 500 για τα φάρμακα έπεσς στα 250. Απλά τα aldermon δεν έχουν πένα όπως τα gonal είναι πίο δύσκολά στη χρήση. έκανα 150 μονάδες που σημένει 2 ενέσεις σε 1.

Βέβαια αυτό το φάρμακο ταίριαξε σε μένα... απλά ο γιατρός μου μου είπε ότι συνήθως γιατροί δεν το προτείνουν γιατί είναι δύσκολο στη χρήση.

• Ευχαριστώ 1

Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Love!!! είπε:

μα και εγώ 2 μήνες στο καπάκι έκανα διαίγερση. τα femara που πήρα γράφονται όποτε πλήρωσα 3 ευρω και τα altermon κάνουν 7 ευρώ τα 75ml άρα την 1η φορά που έκανα με gonal & cetrotide μου κόστισαν όλα μαζί 1000 ευρώ αυτή την φορά μου κόστισε 250 ευρώ. την 1 έκανα 300 μονάδες και τη δεύτερη 150 μονάδες άλλα η τιμή δεν έπεσα απο τα 1000 στα 500 για τα φάρμακα έπεσς στα 250. Απλά τα aldermon δεν έχουν πένα όπως τα gonal είναι πίο δύσκολά στη χρήση. έκανα 150 μονάδες που σημένει 2 ενέσεις σε 1.

Βέβαια αυτό το φάρμακο ταίριαξε σε μένα... απλά ο γιατρός μου μου είπε ότι συνήθως γιατροί δεν το προτείνουν γιατί είναι δύσκολο στη χρήση.

Οκ καταλαβα ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα!!!Αν κάποιες κοπέλες έχουν κάνει προσπάθειες με το μαντούδη θα ήθελα να μου στείλουν εντυπώσεις θετικές κ αρνητικές με πμ.Σας ευχαριστω!!!

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Love!!! είπε:

Απο που πήρες τα altermon τόσο φθηνά;

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα