Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Dindindan είπε:

Στα 400 περιλαμβάνεις και την παρακολούθηση μέχρι την κατάψυξη ή μόνο την κατάψυξη;

Οταν λες παρακολουθηση τι εννοεις?

16 minutes ago, despina. said:

Οταν λες παρακολουθηση τι εννοεις?

Τη διαδικασία μεταξύ ωοληψιας και έμβρυο μεταφοράς. Θέλω να πω η πληρωμή χωρίζεται σε ωοληψια, εμβρυολογικά και κατάψυξη;

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Dindindan είπε:

Τη διαδικασία μεταξύ ωοληψιας και έμβρυο μεταφοράς. Θέλω να πω η πληρωμή χωρίζεται σε ωοληψια, εμβρυολογικά και κατάψυξη;

Ναι,εννοειται...

3 ώρες πρίν, despina. είπε:

Γεια σας κοριτσια,σημερα πηγα πρωτη φορα στο τμημα αποβολων στο Ελενα.
Μαλλον πρεπει να χω κανει ολες τις εξετασεις και δε μου γραψε τιποτα.Απλα μου δωσε καποιες συμβουλες.
Και βασικα να κανω μονο στο Ελενα τη 10η μερα του κυκλου μια καλλιεργεια κολπικου υγρου για να δουμε λεει το περιβαλλον της μητρας.
Φυσικα εστιασε στο σπερμα που χουμε το πρβλημα.Κατα τα αλλα μου ειπε οτι οι εξετασεις θρομβοφιλιας εχουν γινει σαν καραμελιτσα και δε θα πρεπει να γινονται προληπτικα.
Εγω ειχα ομοζυγο εναν παραγοντα και ετεροζυγο εναν αλλο,ομως μου πε δε θεωρειται θρομβοφιλια.Με ειδε μια νεα κοπελα με ξανθο καρε μαλλι.Ειναι η γιατρος που λεγατε?
Ειχα αλλο ενα ραντεβου 9/12.Θα το χρειαστει καμια σας?

Ναι, είναι η Οικονομοπούλου. Δεν την έχω δει ποτέ, αλλά αυτή είναι μόνο εκεί τώρα. Όντως, τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας και η Τσεκούρα μας τις έκανε μόνο αν είχαμε αποβολή.

6 ώρες πρίν, Dindindan είπε:

Στο ιασω εκτός από καρδιογράφημα, τι άλλο κάνεις τη μέρα της ωοληψιας;

Δεν το κάνεις τη μέρα της ωοληψίας. Το κάνεις 2 μέρες πριν, τη μέρα που θα κάνεις και το μοριακό τεστ covid.

7 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Καλημέρα! Σιγά μην χάνανε τα 30€ για 2’ υπόθεση στο Ιασώ… :lol: εδώ χρεώνουν 40€ το άνοιγμα φακέλου κ σου δίνουν ένα ταμπλετ κ τα συμπληρώνεις όλα μόνος σου….μάλλον πάει με το δευτερόλεπτο η χρήση του ταμπλετ για να περάσεις τα στοιχεία σου χαχαχα

To 40άρι (που πέρυσι τέτοια εποχή ήταν 20άρι) είναι και για την κάρτα που σου δίνουν με την οποία έχεις πρόσβαση στο υλικό σου. Σκέψου ότι πέρυσι εμένα μου είχε φανεί πολύ το 20άρι, πόσο μάλλον φέτος που είναι 40άρι...

1 ώρα πρίν, Dindindan είπε:

Εγώ νομίζω ότι στο Ιασω είναι περισσότερο από 400; Στα 400 περιλαμβάνεις και την παρακολούθηση μέχρι την κατάψυξη ή μόνο την κατάψυξη;

Στο Ιασώ πληρώσαμε 400€ για τον 1ο χρόνο και 200€ για το 2ο. Για την καλλιέργεια βλαστοκύστεων είχαμε πληρώσει 200€ πέρυσι τέτοια εποχή.

19 ώρες πρίν, despina. είπε:

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα κι εψαξα γυναικολογο μεσω ΕΟΠΥΥ κ μου κανε τη χαρη κ μου την εγραψε.Θελει γυναικολογο αναπαραγωγης ή αιματολογο συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ.
Εχε υποψην σου οτι συνταγογραφειται η μια μονο μεταλλαξη κι αν θες να κανεις τις υπολοιπες πρεπει να πληρωσεις τη διαφορα.
Μονο στο Λαικο καλυπτεται με το παραπεμπτικο το συνολο των μεταλλαξεων

Δεν ειναι ασχετοι.Απλα δεν εχουν ολοι προσβαση.
Μπροστα μου πατησε ο ουρολογος τον κωδικο που λες και ηταν κλειδωμενη η εξεταση.
Το ιδιο κ δευτερος ουρολογος κι εννοειται ο γυναικολογος.
Πρεπει να βρεις γυναικολογο αναπαραγωγης μεσω της πλατφορμας του ΕΟΠΥΥ 

Νομίζω τη γράφουν όλοι οι γυναικολόγοι και το λέω επειδή δεν είναι εξέταση που σχετίζεται με την υπογονιμότητα, αλλά κανονικά γίνεται στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου στο α' τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Και εξηγώ λόγω του ότι το έψαξα πολύ πέρυσι τέτοιον καιρό, επειδή βγήκα φορέας της νόσου και έπρεπε να εξεταστεί και ο σύζυγος: Εμένα μου την έγραψε ο γυναικολόγος μου και εξωσωματιστής μου. Εννοείται ότι ούτε αυτός ούτε η γραμματέας του ήξεραν ότι γίνεται δωρεάν στο Λαικό. Όταν λοιπόν βγήκα φορέας και έπρεπε να εξεταστεί και ο σύζυγος, έψαχνα να βρω ποιος θα του την γράψει, δεδομένου ότι έπρεπε να κάνει το μεγάλο πακέτο στο Χωρέμειο που ήταν πανάκριβο. Ο γυναικολόγος μου δεν γράφει εξετάσεις σε άνδρες (κάποιος μου είπε ότι είναι παράνομο) και από το Χωρέμειο μου είχαν πει ότι τη γράφει γυναικολόγος ή παθολόγος. Είχα ρωτήσει τότε και την Τσεκούρα και τον Ασβέστη, κανείς από τους 2 δε μπορούσε να μου τη γράψει. Αλλά και από το Χωρέμειο δεν μου είχαν πει τίποτα ούτε για αιματολόγο, ούτε για ουρολόγο. Ο Ασβέστης μάλιστα μου είχε πει ότι είναι παράλογο να μη μπορεί να την γράψει, γιατί σε περιπτώσεις σοβαρής ανδρικής υπογονιμότητας, ζητάει από τους άνδρες να κάνουν την εξέταση, όμως ο ίδιος δε μπορεί να τους τη γράψει. Η Τσεκούρα μου είχε πει ότι της τη ζητάνε συχνά και το έχει ψάξει, αλλά δε μπορεί να τη γράψει. Για να μην πολυλογώ, αρχικά έψαξα σε διάφορους παθολόγους της περιοχής και δε μπορούσε να μου την γράψει κανένας (αργότερα έμαθα ότι πρέπει να έχουν πρόσβαση στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου) ώσπου βρήκα έναν απλό γυναικολόγο στην περιοχή μου που την έγραψε στο σύζυγο. Και είναι σίγουρο ότι ο γυναικολόγος αυτός δεν είχε σχέση με αναπαραγωγικά, ούτε με υπογονιμότητα.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

1 hour ago, Troia είπε:

Νομίζω τη γράφουν όλοι οι γυναικολόγοι και το λέω επειδή δεν είναι εξέταση που σχετίζεται με την υπογονιμότητα, αλλά κανονικά γίνεται στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου στο α' τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Και εξηγώ λόγω του ότι το έψαξα πολύ πέρυσι τέτοιον καιρό, επειδή βγήκα φορέας της νόσου και έπρεπε να εξεταστεί και ο σύζυγος: Εμένα μου την έγραψε ο γυναικολόγος μου και εξωσωματιστής μου. Εννοείται ότι ούτε αυτός ούτε η γραμματέας του ήξεραν ότι γίνεται δωρεάν στο Λαικό. Όταν λοιπόν βγήκα φορέας και έπρεπε να εξεταστεί και ο σύζυγος, έψαχνα να βρω ποιος θα του την γράψει, δεδομένου ότι έπρεπε να κάνει το μεγάλο πακέτο στο Χωρέμειο που ήταν πανάκριβο. Ο γυναικολόγος μου δεν γράφει εξετάσεις σε άνδρες (κάποιος μου είπε ότι είναι παράνομο) και από το Χωρέμειο μου είχαν πει ότι τη γράφει γυναικολόγος ή παθολόγος. Είχα ρωτήσει τότε και την Τσεκούρα και τον Ασβέστη, κανείς από τους 2 δε μπορούσε να μου τη γράψει. Αλλά και από το Χωρέμειο δεν μου είχαν πει τίποτα ούτε για αιματολόγο, ούτε για ουρολόγο. Ο Ασβέστης μάλιστα μου είχε πει ότι είναι παράλογο να μη μπορεί να την γράψει, γιατί σε περιπτώσεις σοβαρής ανδρικής υπογονιμότητας, ζητάει από τους άνδρες να κάνουν την εξέταση, όμως ο ίδιος δε μπορεί να τους τη γράψει. Η Τσεκούρα μου είχε πει ότι της τη ζητάνε συχνά και το έχει ψάξει, αλλά δε μπορεί να τη γράψει. Για να μην πολυλογώ, αρχικά έψαξα σε διάφορους παθολόγους της περιοχής και δε μπορούσε να μου την γράψει κανένας (αργότερα έμαθα ότι πρέπει να έχουν πρόσβαση στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου) ώσπου βρήκα έναν απλό γυναικολόγο στην περιοχή μου που την έγραψε στο σύζυγο. Και είναι σίγουρο ότι ο γυναικολόγος αυτός δεν είχε σχέση με αναπαραγωγικά, ούτε με υπογονιμότητα.

Δεν ξερω τελικα τι γινεται με αυτη την εξεταση...Παντως κι αυτο που λες οτι ο δικος σου γυναικολογος μπορουσε να τη γραψει μονο σε εσενα και ο αλλος γυναικολογος στον αντρα σου δεν εχει λογικη.
Εγω πηρα τηλ τουλαχιστον 10 γιατρους και διαγνωστικα για να βγαλω ακρη.Μου παν κι εμενα για παθολογο(ομως ειναι η αδερφη μου και ξερω δεν ισχυει),μεχρι και για ενδοκρινολογο μου ειπαν!
Για το αν πρεπει ο γυναικολογος να εχει να κανει με υπογονιμοτητα δεν παιρνω ορκο(ετσι μου ειπαν),ομως εγω κατεληξα οτι πρεπει να ναι με ΕΟΠΠΥ,γιατι ας πουμε ο Κελλαρης στο Μητερα μου πε δεν μπορει γι'αυτο το λογο.Πηρα 2-3 που δεν ηταν εξωσωματιστες και μου παν δε μπορουν και τελικα βρηκα εναν που ηταν και τις εγραψε και στους δυο.Πιαστο αυγο και κουρευτο!
Ισως καποιοι δε θελουν γιατι υπαρχει πλαφον και εξυπηρετουν μονο τους δικους τους και καποιοι αλλοι στα ιδιωτικα για να σε σπρωξουν να τις κανεις ιδιωτικα!
Παντως ο ανδρολογος εψαξε μπροστα μου και δε μπορουσε!

πρίν από 31 λεπτά , despina. είπε:

Δεν ξερω τελικα τι γινεται με αυτη την εξεταση...Παντως κι αυτο που λες οτι ο δικος σου γυναικολογος μπορουσε να τη γραψει μονο σε εσενα και ο αλλος γυναικολογος στον αντρα σου δεν εχει λογικη.
Εγω πηρα τηλ τουλαχιστον 10 γιατρους και διαγνωστικα για να βγαλω ακρη.Μου παν κι εμενα για παθολογο(ομως ειναι η αδερφη μου και ξερω δεν ισχυει),μεχρι και για ενδοκρινολογο μου ειπαν!
Για το αν πρεπει ο γυναικολογος να εχει να κανει με υπογονιμοτητα δεν παιρνω ορκο(ετσι μου ειπαν),ομως εγω κατεληξα οτι πρεπει να ναι με ΕΟΠΠΥ,γιατι ας πουμε ο Κελλαρης στο Μητερα μου πε δεν μπορει γι'αυτο το λογο.Πηρα 2-3 που δεν ηταν εξωσωματιστες και μου παν δε μπορουν και τελικα βρηκα εναν που ηταν και τις εγραψε και στους δυο.Πιαστο αυγο και κουρευτο!
Ισως καποιοι δε θελουν γιατι υπαρχει πλαφον και εξυπηρετουν μονο τους δικους τους και καποιοι αλλοι στα ιδιωτικα για να σε σπρωξουν να τις κανεις ιδιωτικα!
Παντως ο ανδρολογος εψαξε μπροστα μου και δε μπορουσε!

Μια χαρά μπορεί και ο δικός μου να γράφει σε άντρες, απλώς δε θέλει. Κάτσε, περίμενε, δηλαδή ο Κελλάρης στις εγκύους του δεν τη γράφει την εξέταση; Είναι πολύ σημαντική εξέταση του α΄τριμήνου της εγκυμοσύνης, διότι σχετίζεται με σοβαρή κληρονομική νόσο...

Επίσης, δε χρειαζόταν να ταλαιπωρηθείς τόσο και να ψάχνεις να σας τη γράψουν και στους 2. Η συγκεκριμένη εξέταση δε χρειάζεται να γίνεται εξαρχής και στους 2. Την κάνει πρώτα ο ένας, συνήθως η γυναίκα, και μόνο αν βγει θετική την κάνει και ο άντρας. Για να γεννηθεί παιδί που νοσεί πρέπει να είναι και οι 2 φορείς και πάλι υπάρχει πιθανότητα 25% να νοσεί το παιδί.

πρίν από 16 λεπτά , Troia είπε:

Μια χαρά μπορεί και ο δικός μου να γράφει σε άντρες, απλώς δε θέλει. Κάτσε, περίμενε, δηλαδή ο Κελλάρης στις εγκύους του δεν τη γράφει την εξέταση; Είναι πολύ σημαντική εξέταση του α΄τριμήνου της εγκυμοσύνης, διότι σχετίζεται με σοβαρή κληρονομική νόσο...

Καρυοτυπο σιγουρα δε γραφει,εγω επειδη ηθελα και τα δυο δεν ξερω...

Για την κυστικη ινωση σημερα στο Ελενα μου την ειπαν σαν "περιττη"εξεταση,απλα μου λεει αφου τα κανουμε ολα ας γινει και αυτη.Ειναι 1% πιθανοτητα νομιζω.Με ρωτησε μαλιστα αν εχω καποιον συγγενη με κυστικη ινωση.
Εσυ αληθεια ειχες καποιον στην οικογενεια?

πρίν από 16 λεπτά , despina. είπε:

Καρυοτυπο σιγουρα δε γραφει,εγω επειδη ηθελα και τα δυο δεν ξερω...

Για την κυστικη ινωση σημερα στο Ελενα μου την ειπαν σαν "περιττη"εξεταση,απλα μου λεει αφου τα κανουμε ολα ας γινει και αυτη.Ειναι 1% πιθανοτητα νομιζω.Με ρωτησε μαλιστα αν εχω καποιον συγγενη με κυστικη ινωση.
Εσυ αληθεια ειχες καποιον στην οικογενεια?

Αχχχχχχ, πρέπει να γράφω κατεβατό πάλι για να εξηγήσω τα περί κυστικής ίνωσης.....Έπρεπε να σου το εξηγήσει η Οικονομοπούλου.....

Κοίτα, η συγκεκριμένη εξέταση δεν εμπίπτει στην ειδικότητά της διότι α) δεν έχει καμία σχέση με αιματολογικά, ούτε με ανοσολογικά και β) δεν έχει επίσης καμία σχέση με την υπογονιμότητα, τις αποβολές ή τις αποτυχημένες εξωσωματικές. Είναι εξέταση που γίνεται καθαρά στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου (εκτός κι αν ο άνδρας έχει σοβαρό πρόβλημα υπογονιμότητας, οπότε μπορεί να ευθύνεται το συγκεκριμένο γονίδιο, αλλά τότε θα τον παραπέμψει ο εξειδικευμένος ουρολόγος, αν απευθυνθεί σε αυτόν). Επειδή όμως σε αυτό το φόρουμ είμαστε προνοητικοί και μεταφέρουμε την πληροφορία περί Λαικού όπου γίνεται δωρεάν, αλλά τα ραντεβού είναι μακρινά, συστήνουμε οι γυναίκες που προχωράνε σε εξωσωματική, άρα έχουν χρόνο μπροστά τους μέχρι να επέλθει η εγκυμοσύνη, να πηγαίνουν εκεί να την κάνουν από πριν και να μη χρειάζεται να δώσουν ένα σωρό λεφτά όταν θα έρθουν προ τετελεσμένου γεγονότος στο α' τρίμηνο. Επίσης αν κάποια γυναίκα βγει φορέας, θα υπάρχει χρόνος να εξεταστεί και ο άντρας, όπως έγινε στην περίπτωσή μας. Κάποια κέντρα επίσης (βλ. Γένεσις) ζητάνε τη συγκεκριμένη εξέταση από πριν, αλλά φήμες λένε (τονίζω τη λέξη φήμες) ότι σου δίνουν στη γραμματεία φυλλάδιο συνεργαζόμενου διαγνωστικού, οπότε όλοι καταλαβαίνουμε γιατί το κάνουν.

Η κυστική ίνωση είναι μία πολύ συχνή κληρονομική ασθένεια της καυκάσιας φυλής (δεν έχω χρόνο να ψάξω και να βρω τα ποσοστά των ατόμων που νοσούν ή που είναι φορείς, πάντως οι φορείς ανερχόμαστε σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού). Επίσης η κυστική ίνωση είναι πολύ σοβαρή νόσος και το προσδόκιμο ζωής των νοσούντων είναι αρκετά χαμηλό (γύρω στα 30 έτη). Για να γεννηθεί παιδί που νοσεί πρέπει να είναι και οι 2 γονείς φορείς και πάλι η πιθανότητα να νοσήσει είναι μόνο 25%. Αν κάποιος είναι απλά φορέας, όπως εγώ, δεν επηρεάζεται σε τίποτα απολύτως η ζωή του. Η εξέταση αυτή λοιπόν είναι από το 2006 στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου στην Ελλάδα προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν θα γεννηθούν παιδιά που θα νοσήσουν. Ωστόσο η νύφη μου γέννησε 2 παιδιά. το 2013 και το 2015 και δεν της ζητήθηκε να κάνει την εξέταση στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου, ευτυχώς τα παιδιά είναι μια χαρά, γιατί στην οικογένειά μας υπάρχει το γονίδιο. Θέλω να πω ότι και σήμερα κάποιοι γυναικολόγοι δεν ζητάνε τη συγκεκριμένη εξέταση. Τώρα, αυτό που σε ρώτησε αν έχεις συγγενή με κυστική ίνωση είναι άκυρη ερώτηση, γιατί αρκεί να είστε φορείς εσύ και ο σύζυγός σου για να γεννηθεί παιδί που νοσεί, δηλαδή δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις κάποιον συγγενή που να νοσεί. Εγώ είμαι φορέας, αλλά δεν έχουμε στην οικογένεια κάποιον νοσούντα (είναι θέμα πιθανοτήτων καθαρά) κι επίσης σίγουρα το γονίδιο το κληρονόμησα από έναν από τους 2 γονείς μου ή και από τους 2, αλλά δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε από ποιόν, επειδή όπως είπα, πριν το 2006 δεν γινόταν η συγκεκριμένη εξέταση στο πλαίσιο του προγεννητικού ελέγχου. Η οδηγία σε εμένα ήταν να εξεταστούν όλα μου τα αδέρφια και τα πρώτα μου ξαδέρφια και από τις 2 πλευρές.

Για τον καρυότυπο τώρα, αυτή η εξέταση και άμεση σχέση με την υπογονιμότητα έχει και πρέπει να γίνεται και από τους 2, γι' αυτό και λέγεται καρυότυπος ζεύγους. Η εξέταση αυτή γράφεται επίσης από γυναικολόγο, σε εμάς γυναικολόγος την έγραψε. Θα ήταν λογικό να μπορεί να σου τη γράψει η Οικονομοπούλου, γιατί ο καρυότυπος σχετίζεται με αποβολές. Και απ' όσο γνωρίζω γίνεται δωρεάν με παραπεμπτικό στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγ. Σοφία.

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, anoulious said:

Nομιζω αυτο το ρωτουσε η Κateriiina25.Θα το δει πιστευω.

Ρωτούσα για το διάστημα από το αρνητικό τεστ (μακριά από μας) μέχρι την επόμενη εμβρυομεταφορά. Για έμβρυα που υπάρχουν ήδη. 

eardp2.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα… το γράφω και δεν το πιστεύω, τρέμω. Κρατάω θετικό τεστάκι εγκυμοσύνης 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Έκανα ένα One Step χθες βράδυ με αχνή αλλά σαφέστατη γραμμή. Έκανα και πριν λίγο ένα ClearBlue, καραθετικό. Βέβαια έκανα και άλλο ένα OneStep για να τα συγκρίνω, αλλά ήταν πιο αχνό από το χθεσινό. Δεν έχουν λήξει. Παίζει να ήταν ελαττωματικό αυτό το ένα;

Σάββατο πρωί θα πάω για χοριακή. Φοβάμαι τόσο πολύ ότι θα παλινδρομήσει και αυτό όπως τα προηγούμενα δύο. Ειδικά τις χοριακές τις βρίσκω μαρτύριο, μου έχουν δημιουργήσει ψυχολογικό.

• Μου αρέσει 14

πρίν από 15 λεπτά , koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα… το γράφω και δεν το πιστεύω, τρέμω. Κρατάω θετικό τεστάκι εγκυμοσύνης 2-3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. 

Έκανα ένα One Step χθες βράδυ με αχνή αλλά σαφέστατη γραμμή. Έκανα και πριν λίγο ένα ClearBlue, καραθετικό. Βέβαια έκανα και άλλο ένα OneStep για να τα συγκρίνω, αλλά ήταν πιο αχνό από το χθεσινό. Δεν έχουν λήξει. Παίζει να ήταν ελαττωματικό αυτό το ένα;

Σάββατο πρωί θα πάω για χοριακή. Φοβάμαι τόσο πολύ ότι θα παλινδρομήσει και αυτό όπως τα προηγούμενα δύο. Ειδικά τις χοριακές τις βρίσκω μαρτύριο, μου έχουν δημιουργήσει ψυχολογικό.

Έλα ρε κορίτσι μου 

Τι ωραία νέα 

Πότε έκανες την εμβρυομεταφορα;

14 minutes ago, Ellidr said:

Έλα ρε κορίτσι μου 

Τι ωραία νέα 

Πότε έκανες την εμβρυομεταφορα;

Δεν έκανα! Ήταν τροποποιημένος κύκλος που όμως τον σταμάτησα λόγω κακών εξετάσεων του συζύγου (έδειξαν υψηλό κατακερματισμό). Στην ουσία πήρα 4 ή 5 μέρες femara, και δεν έκανα menopur. Τεστάκια ωορρηξίας και φυσικές επαφές. 

2 διεγέρσεις και 1 εμβρυομεταφορά που έχω κάνει απέτυχαν. Αλλά είχαμε 2 φυσικές συλλήψεις που όμως παλινδρόμησαν 5η & 6η εβδομάδα.

Το θέμα είναι να καταφέρουμε να προχωρήσουμε παρακάτω!

• Μου αρέσει 4

9 ώρες πρίν, Dindindan είπε:

Στο ιασω εκτός από καρδιογράφημα, τι άλλο κάνεις τη μέρα της ωοληψιας;

Εγώ έκανα ωοληψια Δευτέρα κ πηγαμε το Σάββατο κ οι δυο να κάνουμε μοριακό, να συμπληρώσουμε όλη τη χαρτούρα κ να περάσω από καρδιολόγο. Αν πέσει άλλη μέρα πας την προηγούμενη, αλλά να ρωτήσεις μέχρι τι ώρα είναι εκεί ο καρδιολόγος τις καθημερινές γτ Σάββατο είναι μέχρι τις 2. Τη Δευτέρα που πηγαμε απλά υπόγραψε κάποια χαρτιά ο σύζυγος κ εγώ μπήκα σχεδόν κατευθείαν μέσα για να ετοιμαστώ.

4 ώρες πρίν, Dindindan είπε:

Εγώ νομίζω ότι στο Ιασω είναι περισσότερο από 400; Στα 400 περιλαμβάνεις και την παρακολούθηση μέχρι την κατάψυξη ή μόνο την κατάψυξη;

Εγώ που είμαι σε αυτή τη φάση ακριβώς μου είπαν 400 η κατάψυξη κ 200 η καλλιέργεια βλαστοκυστεων. Αλλιώς τα αφήνεις 3ης μέρας, τα βάζεις κατάψυξη κ πληρώνεις μόνο τα 400

3 ώρες πρίν, Troia είπε:

To 40άρι (που πέρυσι τέτοια εποχή ήταν 20άρι) είναι και για την κάρτα που σου δίνουν με την οποία έχεις πρόσβαση στο υλικό σου. Σκέψου ότι πέρυσι εμένα μου είχε φανεί πολύ το 20άρι, πόσο μάλλον φέτος που είναι 40άρι...

Όταν λες πρόσβαση στο υλικό μου…; Γτ μου έδωσαν την κάρτα αλλά δεν μου είπαν κάτι. Την πήρε η μια νοσοκόμα όταν με πήραν για ωοληψια κ μου την ξαναέδωσε μετά.

πρίν από 40 λεπτά , koukouvagia είπε:

Κοριτσάκι μου συγχαρητήρια! Τα one step επειδή τα έχω πάρει κ εγώ είναι με τις ώρες τους… είναι πολύ ευαίσθητα κ αν έχεις πιει πολλά υγρά ή έχεις κατουρήσει ξανά πρόσφατα μπορεί να βγουν πιο αχνα. Εμένα πάντως τα βραδινά τεστ πάντα έβγαιναν πιο σκούρα απο τα πρώτα πρωινά.

Τα δικά μου νέα κοριτσια είναι πως πήγα σήμερα για υπέρηχο 10η μέρα κ μου είπε να ξαναπάω την άλλη Τετάρτη… οποτε παίρνει παράταση η αναμονή για εμβρυομεταφορα. Συνεχίζω κανονικά 3 σικλακουρ τη μέρα κ βλέπουμε… εντωμεταξύ έχω αρχίσει κ έχω υγρά ωορρηξιας, όχι πολλά αλλά έχω. Ξέχασα να του το πω του γιατρού κ να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό…επίσης ώρες ώρες έχω μια αίσθηση στην κοιλιά λες κ θα αδιαθετησω.

zfL0p2.png

50 minutes ago, koukouvagia said:

Συγχαρητήρια! Ελπίζω να πάνε όλα καλά :) 

37 minutes ago, Patataki83 said:

Εγώ που είμαι σε αυτή τη φάση ακριβώς μου είπαν 400 η κατάψυξη κ 200 η καλλιέργεια βλαστοκυστεων. Αλλιώς τα αφήνεις 3ης μέρας, τα βάζεις κατάψυξη κ πληρώνεις μόνο τα 400

Εμένα δεν μου είπαν άλλη τιμή για 3ης μέρας και άλλη για 5ης. Πολύ έχω μπερδευτεί με τις χρεώσεις και συνέχεια έχω τον φόβο ότι θα μου πουν έξτρα χρήματα από το πακέτο που μου είπαν αρχικά.  

eardp2.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα