Recommended Posts

1 hour ago, despina. είπε:

Δεν αντιλεγω κοριτσι μου.Το χω διαβασει κι εγω.Γι αυτο ρωτησα και μου κανε εντυπωση που οι ανδρολογοι μου παν οχι.Ο ενας ειναι ο κοινος μας ανδρολογος στο Μητερα.Τον κο Ασβεστη δεν τον ρωτησα

O Ασβέστης μας είχε πει εμάς ότι είναι παράλογο η μετάλλαξη να ευθύνεται για ανδρική υπογονιμότητα και να μην έχουν δικαίωμα οι ουρολόγοι να γράφουν τη συγκεκριμένη εξέταση. Και μου το είχαν πει και στο Λαικό, επειδή είχαμε θέμα με το σπέρμα και τους έβαλε σε υποψίες αυτό. 

πρίν από 46 λεπτά , despina. είπε:

Εμας δε μας ειπε καν να την κανουμε την εξεταση.Την κανω με δικη μου πρωτοβουλια καθως δε μπορουσε κ να μας τη γραψει

Ούτε σε εμάς το είχαν πει, γιατί είχαμε θέμα με το σπέρμα, αλλά όχι τόσο σοβαρό ώστε να υποψιάζεται κάποιος τη μετάλλαξη. 

• Μου αρέσει 1

2 hours ago, Malntalia said:

Κορίτσια καλησπέρα! Επιτέλους αδιάθετησα(που φτάσαμε  α χαίρομαι με αυτό) και θα κάνω τις γνωστές αίματος για να κάνω "προετοιμασία" Για νικά τεστ και er maop.. Ερωτήσω : τι δε θέλουμε να δούμε στις εξετασεις για να ξεκινήσουμε τα outro και τα cyclacur?  Δηλαδή τι θα ήταν αποτρεπτικό για να ξεκινήσει η προετοιμασια? 

Από όσο θύμαμαι η οιστραδιόλη πρέπει να είναι σίγουρα κάτω από 50 την 1-2 μέρα της περιόδου. Σου έγραψε να κάνεις εξετάσεις αύριο?

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, Ellidr said:

Κορίτσια μου όλα πήγαν τέλεια είχα δύο άριστης ποιότητας 3 ημερών διαίρεσης 10 κυττάρων έγινεη εμβρυομεταφορα 

Όλα καλά μέχρι στιγμής 

Εν αναμονή λοιπόν

Τέλεια νέα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

• Ευχαριστώ 1

Ψαχνόμουν λίγο αυτές τις μέρες για της βιταμίνες γονιμότητας για καλύτερη ποιότητα ωαρίων κτλ, είχα ρωτήσει κι εδώ αλλά δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα έναν γιατρό στο YouTube που λέει ότι η ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει με συμπληρώματα και ότι είναι χάσιμο χρημάτων να τις πάρεις που είναι και πανάκριβες. Είπε όμως ότι οι βιταμίνες εγκυμοσύνης (prenatal) αν τις πάρεις πριν την εξωσωματική αυξάνουν τις πιθανότητες εμφύτευσης και μειώνουν την πιθανότητα αποβολής. Έχει πει σε καμία κοπέλα ο γιατρός της να πάρει τέτοιες? Εγώ έκανα εξέταση να δω σε τι επίπεδα είναι οι βιταμίνες μου, σίδηρο, φυλλικό οξύ κτλ (ότι έχουν μέσα αυτά τα σκευάσματα δηλαδή) και είναι όλες μέσα στο όριο αλλά χαμηλά και έτσι αποφάσισα να τις ξεκινήσω. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

eardp2.png

29 minutes ago, kateriiina25 said:

Ψαχνόμουν λίγο αυτές τις μέρες για της βιταμίνες γονιμότητας για καλύτερη ποιότητα ωαρίων κτλ, είχα ρωτήσει κι εδώ αλλά δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα έναν γιατρό στο YouTube που λέει ότι η ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει με συμπληρώματα και ότι είναι χάσιμο χρημάτων να τις πάρεις που είναι και πανάκριβες. Είπε όμως ότι οι βιταμίνες εγκυμοσύνης (prenatal) αν τις πάρεις πριν την εξωσωματική αυξάνουν τις πιθανότητες εμφύτευσης και μειώνουν την πιθανότητα αποβολής. Έχει πει σε καμία κοπέλα ο γιατρός της να πάρει τέτοιες? Εγώ έκανα εξέταση να δω σε τι επίπεδα είναι οι βιταμίνες μου, σίδηρο, φυλλικό οξύ κτλ (ότι έχουν μέσα αυτά τα σκευάσματα δηλαδή) και είναι όλες μέσα στο όριο αλλά χαμηλά και έτσι αποφάσισα να τις ξεκινήσω. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

Γενικώς νομίζω είναι ευρέως αποδεκτό (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι είναι σημαντικό να παίρνουμε φυλλικό οξύ τουλάχιστον 3 μήνες πριν την εγκυμοσύνη. Δεν μιλάω για τα πολύ υψηλά επίπεδα που περιέχει το φιλισίν, αλλά τα 600 mcg που περιέχουν οι περισσότερες prenatal βιταμίνες.

Τώρα για τον ποιότητα υποτίθεται ότι βοηθάει το CoQ10.  Εγώ δηλαδή το παίρνω εδώ και πολύ καιρό. Για το DHEA έχω διαβάσει και υπέρ και κατά. Και νομίζω πρέπει να παίρνουμε επαρκή ποσότητα Omega (DHA) είτε από τη διατροφή μας, είτε με συμπλήρωμα. 

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Mary.G είπε:

Από όσο θύμαμαι η οιστραδιόλη πρέπει να είναι σίγουρα κάτω από 50 την 1-2 μέρα της περιόδου. Σου έγραψε να κάνεις εξετάσεις αύριο?

Ναι ναι αυριο.. Αλλά αφου δεν  όσων για ωοληψια.. Δε ξερω γτ τις κάνω.. Και ξεχασα να ρωτήσω.. 

πρίν από 35 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όταν το ωάριο έχει θέμα στο κυτταρόπλασμα και στα μιτοχόνδρια αποτέλεσμα της ηλικίας συνήθως, ότι βοηθάει στην ενέργεια είναι επιθυμητό. Κύτταρο είναι το ωάριο. Του παίρνει 3 μήνες να καταφέρει να κάνει ωορρηξία. Όλες οι μιτώσεις που πρέπει να κάνει απαιτούν ενέργεια. Δε γίνεται πχ η έλλειψη βιταμίνης d να εκφυλίζει μέχρι και τον εγκέφαλο αλλά στις ωοθήκες να περνάει και να μην ακουμπάει. Επειδή και εγώ το είχα ψάξει πολύ, b d q10 ινοσιτόλη ω3 και ω6 είναι από τις πιο βασικές. Για ανεπάρκεια στις ωοθήκες προσθέτουμε και dhea. Ένα τρίμηνο τουλάχιστον όλα αυτά σε συνδιασμό με σωστή διατροφή. Οι γιατροί δεν ασχολούνται. Είναι από αυτά που τα ψάχνουμε μόνοι μας. 

• Μου αρέσει 5

dancing_kid_avatar_picture_57685.gif

Κράτα το

1 ώρα πρίν, Ellidr είπε:

Κορίτσια μου όλα πήγαν τέλεια είχα δύο άριστης ποιότητας 3 ημερών διαίρεσης 10 κυττάρων έγινεη εμβρυομεταφορα 

Όλα καλά μέχρι στιγμής 

Εν αναμονή λοιπόν

Καλή επιτυχία κορίτσι μου. 2 βάλατε ε; Λοιπόν ξεκούραση χαιδεμα κοιλιτσας ηρεμία και όλα θα πάνε καλά!!!

• Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

πρίν από 31 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου. 2 βάλατε ε; Λοιπόν ξεκούραση χαιδεμα κοιλιτσας ηρεμία και όλα θα πάνε καλά!!!

Ναι δύο χρυσά μου μου και το άλλο θα γίνει Πέμπτης μέρας και θα μπει κατάψυξη 

2 ώρες πρίν, nina21 είπε:

με το καλο κοριτσι μου!! Ποτε σου ειπε χοριακη? 

Σε 14 μέρες η χοριακη 

Όπως είπε και μια αλλη κοπέλα μια αιωνιότητα και μια μέρα

• Μου αρέσει 4

1 hour ago, Malntalia said:

Ναι ναι αυριο.. Αλλά αφου δεν  όσων για ωοληψια.. Δε ξερω γτ τις κάνω.. Και ξεχασα να ρωτήσω.. 

Δεν κατάλαβα τι γράφεις... Δεν θα κάνεις ωοληψια?

Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Ellidr είπε:

Ναι δύο χρυσά μου μου και το άλλο θα γίνει Πέμπτης μέρας και θα μπει κατάψυξη 

Σε 14 μέρες η χοριακη 

Όπως είπε και μια αλλη κοπέλα μια αιωνιότητα και μια μέρα

σκεψου οτι εσυ αυτη την στιγμη εχεις ηδη τα θαυματακια σου μεσα σου και κανε θετικες σκεψεις! Ισως να ειναι τα πιο μαγικα Χριστουγεννα φετος... <3

• Μου αρέσει 4

πρίν από 21 λεπτά , nina21 είπε:

σκεψου οτι εσυ αυτη την στιγμη εχεις ηδη τα θαυματακια σου μεσα σου και κανε θετικες σκεψεις! Ισως να ειναι τα πιο μαγικα Χριστουγεννα φετος... <3

Μακάρι το έχω πολύ ανάγκη να έρθει κάτι καλό και ευλογημένο στη ζωή μου

• Μου αρέσει 7

17 minutes ago, Ellidr said:

Θα έρθει καλή μου, είναι μέσα σου τα θαυματάκια αυτή τη στιγμή. Μόνο αυτό να σκέφτεσαι και να παίρνεις δύναμη!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 20 λεπτά , Ellidr είπε:

Θα ερθει... εχε πιστη στα θαυματακια π ειναι μεσα σου! Για ολες μας θα ερθει...για αλλες πιο γρηγορα και ευκολα, για αλλες πιο αργα και πιο δυσκολα... αλλα για ολες θα ερθει!! (ξεκαθαρα τα λεω για να τα ακουω κ γω! )

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα