Recommended Posts

2 hours ago, koukouvagia said:

Γενικώς νομίζω είναι ευρέως αποδεκτό (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι είναι σημαντικό να παίρνουμε φυλλικό οξύ τουλάχιστον 3 μήνες πριν την εγκυμοσύνη. Δεν μιλάω για τα πολύ υψηλά επίπεδα που περιέχει το φιλισίν, αλλά τα 600 mcg που περιέχουν οι περισσότερες prenatal βιταμίνες.

Τώρα για τον ποιότητα υποτίθεται ότι βοηθάει το CoQ10.  Εγώ δηλαδή το παίρνω εδώ και πολύ καιρό. Για το DHEA έχω διαβάσει και υπέρ και κατά. Και νομίζω πρέπει να παίρνουμε επαρκή ποσότητα Omega (DHA) είτε από τη διατροφή μας, είτε με συμπλήρωμα. 

2 hours ago, λουκουμαδακι said:

Όταν το ωάριο έχει θέμα στο κυτταρόπλασμα και στα μιτοχόνδρια αποτέλεσμα της ηλικίας συνήθως, ότι βοηθάει στην ενέργεια είναι επιθυμητό. Κύτταρο είναι το ωάριο. Του παίρνει 3 μήνες να καταφέρει να κάνει ωορρηξία. Όλες οι μιτώσεις που πρέπει να κάνει απαιτούν ενέργεια. Δε γίνεται πχ η έλλειψη βιταμίνης d να εκφυλίζει μέχρι και τον εγκέφαλο αλλά στις ωοθήκες να περνάει και να μην ακουμπάει. Επειδή και εγώ το είχα ψάξει πολύ, b d q10 ινοσιτόλη ω3 και ω6 είναι από τις πιο βασικές. Για ανεπάρκεια στις ωοθήκες προσθέτουμε και dhea. Ένα τρίμηνο τουλάχιστον όλα αυτά σε συνδιασμό με σωστή διατροφή. Οι γιατροί δεν ασχολούνται. Είναι από αυτά που τα ψάχνουμε μόνοι μας. 

Τέλεια! Άρα καλά έκανα και τις πήρα. Χαίρομαι. Αυτές που πήρα δεν έχουν CoQ10 και ούτε θυμάμαι κάποια prenatal απ όσες είδα να έχει. Ξέρετε εσείς κάποια; Σύγκρινα τα συστατικά όλων μία προς μία και κατέληξα στην Pregnazon της healthAid. Είχε σε όλα την καλύτερη περιεκτικότητα σε σχέση με τις υπόλοιπες και με καλή τιμή. Ω3 παίρνω χωριστά και έχω ξεκινήσει και διατροφή εδώ και κάποιες μέρες. Θέλω να ξέρω πως από μεριάς μου έκανα ότι περνούσε απο το χέρι μου να βοηθήσω. 

• Μου αρέσει 1

eardp2.png

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ψαχνόμουν λίγο αυτές τις μέρες για της βιταμίνες γονιμότητας για καλύτερη ποιότητα ωαρίων κτλ, είχα ρωτήσει κι εδώ αλλά δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα έναν γιατρό στο YouTube που λέει ότι η ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει με συμπληρώματα και ότι είναι χάσιμο χρημάτων να τις πάρεις που είναι και πανάκριβες. Είπε όμως ότι οι βιταμίνες εγκυμοσύνης (prenatal) αν τις πάρεις πριν την εξωσωματική αυξάνουν τις πιθανότητες εμφύτευσης και μειώνουν την πιθανότητα αποβολής. Έχει πει σε καμία κοπέλα ο γιατρός της να πάρει τέτοιες? Εγώ έκανα εξέταση να δω σε τι επίπεδα είναι οι βιταμίνες μου, σίδηρο, φυλλικό οξύ κτλ (ότι έχουν μέσα αυτά τα σκευάσματα δηλαδή) και είναι όλες μέσα στο όριο αλλά χαμηλά και έτσι αποφάσισα να τις ξεκινήσω. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

Για μενα οι βιταμινες ειναι απαραιτητες κ σε μενα βοηθησανε παρα πολυ! Ειχα  ακαταλληλα ωάρια (φεβρουαριος 2020 ) και μετά τον μαιο και ιουνιο ειχα τελεια και γινανε κ βλαστοκυστες ..το ιδιο ισχυει και για τον αντρα μου που  πηρε κ εκεινος ντε ,φιλισιν και ανδροφερτι και συγχρονως καναμε κ σουπερ διατροφη..

3 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Κορίτσια μου όλα πήγαν τέλεια είχα δύο άριστης ποιότητας 3 ημερών διαίρεσης 10 κυττάρων έγινεη εμβρυομεταφορα 

Όλα καλά μέχρι στιγμής 

Εν αναμονή λοιπόν

Είναι και 10 κυτταρων! Οκ τελεια! Ειμαι σιγουρη θα ακουσουμε ευχαριστα! Το ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου!

• Μου αρέσει 4

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ψαχνόμουν λίγο αυτές τις μέρες για της βιταμίνες γονιμότητας για καλύτερη ποιότητα ωαρίων κτλ, είχα ρωτήσει κι εδώ αλλά δεν μου απάντησε κάποια κοπέλα. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο βρήκα έναν γιατρό στο YouTube που λέει ότι η ποιότητα ωαρίων δεν αλλάζει με συμπληρώματα και ότι είναι χάσιμο χρημάτων να τις πάρεις που είναι και πανάκριβες. Είπε όμως ότι οι βιταμίνες εγκυμοσύνης (prenatal) αν τις πάρεις πριν την εξωσωματική αυξάνουν τις πιθανότητες εμφύτευσης και μειώνουν την πιθανότητα αποβολής. Έχει πει σε καμία κοπέλα ο γιατρός της να πάρει τέτοιες? Εγώ έκανα εξέταση να δω σε τι επίπεδα είναι οι βιταμίνες μου, σίδηρο, φυλλικό οξύ κτλ (ότι έχουν μέσα αυτά τα σκευάσματα δηλαδή) και είναι όλες μέσα στο όριο αλλά χαμηλά και έτσι αποφάσισα να τις ξεκινήσω. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

Δεν ισχύει, βέβαια το ίδιο είχε πει και ο δικός μου γυναικολόγος και φυσικά δεν τον άκουσα. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τοβιβλίο it starts with the egg. Τα εξηγεί αναλυτικά.  Αν θέλεις σου στέλνω link να το κατεβάσεις δωρεάν.

• Μου αρέσει 2

21 minutes ago, Troia said:

Δεν ισχύει, βέβαια το ίδιο είχε πει και ο δικός μου γυναικολόγος και φυσικά δεν τον άκουσα. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τοβιβλίο it starts with the egg. Τα εξηγεί αναλυτικά.  Αν θέλεις σου στέλνω link να το κατεβάσεις δωρεάν.

Και εγώ αυτό βιβλίο έχω ως οδηγό. Πιθανότατα να το διάβασα εδώ από εσένα Troia μου σε παλαιότερα ποστ. Μάλιστα κάνω συνειδητή προσπάθεια και άλλαξα ακόμα και τα πλαστικά τάπερ μου σε γυάλινα, το ίδιο και με τα καλλυντικά μου σιγά-σιγά. Ό,τι μπορούμε να κάνουμε για να δώσουμε έστω και 1% πιθανότητα παραπάνω στη γονιμότητά μας αξίζει.

• Μου αρέσει 2

Ρε κορίτσια είναι φυσιολογικό να έχω λίγο αιματακι απλά ελάχιστο στο σκούπισμα σήμερα ;

Λέτε να είναι από τη διαδικασία ;;. .

Ή όπως μπήκαν βγήκαν;

Διαφημίσεις

42 minutes ago, Troia said:

Το βρήκα και το κατέβασα, σε ευχαριστώ πολύ. Συγκεκριμένα αυτός ο γιατρός έλεγε ότι επειδή η γυναίκα έχει έτοιμα τα ωάρια της από πάντα δεν μπορεί να αλλάξει την ποιότητα τους αλλά μπορεί να αλλάξει άλλα προβλήματα που μπορεί να βοηθήσουν και την ωορρηξία. Ενώ ο άντρας που παράγει συνέχεια σπερματοζωάρια μπορεί να αλλάξει πολλά με τις βιταμίνες. Τώρα τι να σου πω κι εγώ? 

CoQ10 τι ποσότητας παίρνετε εσείς? 30mg αρκεί? Γιατι βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες. 

eardp2.png

πρίν από 21 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το βρήκα και το κατέβασα, σε ευχαριστώ πολύ. Συγκεκριμένα αυτός ο γιατρός έλεγε ότι επειδή η γυναίκα έχει έτοιμα τα ωάρια της από πάντα δεν μπορεί να αλλάξει την ποιότητα τους αλλά μπορεί να αλλάξει άλλα προβλήματα που μπορεί να βοηθήσουν και την ωορρηξία. Ενώ ο άντρας που παράγει συνέχεια σπερματοζωάρια μπορεί να αλλάξει πολλά με τις βιταμίνες. Τώρα τι να σου πω κι εγώ? 

CoQ10 τι ποσότητας παίρνετε εσείς? 30mg αρκεί? Γιατι βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες. 

Πάρε την ποσότητα που γράφει στο βιβλίο. 

Πάντως η Τσεκούρα στο έλενα έλεγε ότι η ποιότητα των ωαρίων μας μπορεί να βελτιωθεί με αλλαγές στον τρόπο ζωής.

• Μου αρέσει 1

18 minutes ago, Troia said:

Πάντως η Τσεκούρα στο έλενα έλεγε ότι η ποιότητα των ωαρίων μας μπορεί να βελτιωθεί με αλλαγές στον τρόπο ζωής.

Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ!

eardp2.png

1 hour ago, Ellidr said:

Ρε κορίτσια είναι φυσιολογικό να έχω λίγο αιματακι απλά ελάχιστο στο σκούπισμα σήμερα ;

Λέτε να είναι από τη διαδικασία ;;. .

Ή όπως μπήκαν βγήκαν;

Καλέ δεν βγαίνουν αυτά έτσι! Χαχα μην αγχώνεσαι, αυτά τωρα έχουν γίνει ένα με σένα! Από την ωοληψια είναι κατά πάσα πιθανότητα. 

πρίν από 50 λεπτά , Troia είπε:

Η Τσεκουρα ποσο ετων ειναι; Επειδη τωρα πλεον ανω των 60 θα ειναι  υποχρεωτικα τα εμβολια ;;;!!;;  Θα εχει τρελαθει ;! Ειναι πιο μικρη;

ZAeBp3.png

Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mary.G είπε:

Καλέ δεν βγαίνουν αυτά έτσι! Χαχα μην αγχώνεσαι, αυτά τωρα έχουν γίνει ένα με σένα! Από την ωοληψια είναι κατά πάσα πιθανότητα. 

Ναι εντάξει μίλησα με το γιατρό μου 

Καλημέρα με καθυσηχασε μου λέει είναι φυσιολογικό 

Ουφφφ 

7 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Η Τσεκουρα ποσο ετων ειναι; Επειδη τωρα πλεον ανω των 60 θα ειναι  υποχρεωτικα τα εμβολια ;;;!!;;  Θα εχει τρελαθει ;! Ειναι πιο μικρη;

Σιγά μην πτοηθεί. Ίσως να προτιμά το πρόστιμο χαχαχαχχα

πρίν από 25 λεπτά , Ellidr είπε:

Ναι εντάξει μίλησα με το γιατρό μου 

Καλημέρα με καθυσηχασε μου λέει είναι φυσιολογικό 

Ουφφφ 

Μην αγχώνεσαι βρε δεν είναι τίποτα. 

• Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

10 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Από το Αμκα της είχα δει ότι είναι του '59. Ναι, δεν το είχα σκεφτεί ότι ίσως πλέον κάνει το εμβόλιο και επιστρέψει και στ θέση της...

• Μου αρέσει 1

11 hours ago, Nephele78 said:

Εγώ πάντως γιατρό αντιεμβολιαστή δε θα εμπιστευόμουν...

• Μου αρέσει 4

Καλημερα σας! Τη Δευτέρα πρώτα ο Θεός θα γίνει το πρώτο τεστ κύησης! Για να δούμε! Πάντως από τα πολλά φάρμακα έχω πρηστεί και πονάω χαμηλά. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα