Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου… έχω πολύ καλά νέα, η επαναληπτική μου χοριακή σήμερα ήταν 1,287 (το Σάββατο ήταν 222). Τρέμω απ’τη χαρά μου. Υπέρηχο με το καλό την άλλη εβδομάδα.

μπραβοοοο κορίτσι μου!!πολλά συγχαρητήρια!!!όλα να πάνε κατ ευχήν!!!!

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, koukouvagia είπε:

Κορίτσια μου… έχω πολύ καλά νέα, η επαναληπτική μου χοριακή σήμερα ήταν 1,287 (το Σάββατο ήταν 222). Τρέμω απ’τη χαρά μου. Υπέρηχο με το καλό την άλλη εβδομάδα.

Συγχαρητήρια 

Πολύ ευχάριστα τα νέα , με το καλό ν ακούσετε καρδούλα

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Όλα να πάνε τέλεια εύχομαι 

Καλησπερα,νομιζω εψαχνες ραντεβου για κυστικη ινωση στο λαικο?
Σημερα δε θα ανοιγαν?Ακομα δεν εχει ανοιξει τιποτα...'η ανοιξε και δεν τα προλαβα?

4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

ποιοτητα δεν εννοειται η ωριμανση.αλλα η γεννετικη κ κυτταρικη μορφη κ πληροφορια..ετσι καπως μ το εξηγησε..οτι δηλ αν πχ εισαι ανω των 40 πλεον εκφυλιζεται ως κυτταρο κ αυτο. η αν φερει γεννετικες ανωμαλιες.. δν αλλαζει αυτο με ενα σκευασμα .

Αν ήταν μόνο αυτό και τέλος δλδ γενετική εκφύλιση δεν θα γινόταν προσπάθειες όπως με την αλλαγή ατράκτου που υποτίθεται θα φέρει το τέλος στη δωρεά. Εκεί κρατάνε τον πυρήνα που φέρει το γενετικό υλικό και αλλάζουν το κομμάτι που δεν τραβάει και κρασάρει όλο το ωάριο. Αυτό το κομμάτι προσπαθείς να βοηθήσεις πιο πριν με τις βιταμίνες. Φυσικά και δεν κάνουν θαύματα αλλά σίγουρα βελτιώνουν. Τώρα αν το πάνε από το ένα στο τρία και δεν φτάνει επειδή παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αυτό είναι άλλη ιστορία. Αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που από το 5 το πήγαν στο 7 και υπήρξε εγκυμοσύνη το πιστεύω ακράδαντα.. Anyway. Υπάρχουν πάμπολλες έρευνες εκεί έξω για τα συμπληρώματα έχουν τα συμπεράσματα τους θετικά η αρνητικά για όποιον θέλει να διαβάσει. 

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ρε κορίτσια μετά από ωοληψία πότε έρχεται συνήθως η περίοδος? Έκανα την Δευτέρα 15/11 και δεν μου έχει έρθει ακόμα. 

Μέχρι 16 μέρες μετά είναι συνήθως μέσα στα φυσιολογικά όρια! 

• Μου αρέσει 4

Κράτα το

πρίν από 40 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

Αν ήταν μόνο αυτό και τέλος δλδ γενετική εκφύλιση δεν θα γινόταν προσπάθειες όπως με την αλλαγή ατράκτου που υποτίθεται θα φέρει το τέλος στη δωρεά. Εκεί κρατάνε τον πυρήνα που φέρει το γενετικό υλικό και αλλάζουν το κομμάτι που δεν τραβάει και κρασάρει όλο το ωάριο. Αυτό το κομμάτι προσπαθείς να βοηθήσεις πιο πριν με τις βιταμίνες. Φυσικά και δεν κάνουν θαύματα αλλά σίγουρα βελτιώνουν. Τώρα αν το πάνε από το ένα στο τρία και δεν φτάνει επειδή παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο αυτό είναι άλλη ιστορία. Αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που από το 5 το πήγαν στο 7 και υπήρξε εγκυμοσύνη το πιστεύω ακράδαντα.. Anyway. Υπάρχουν πάμπολλες έρευνες εκεί έξω για τα συμπληρώματα έχουν τα συμπεράσματα τους θετικά η αρνητικά για όποιον θέλει να διαβάσει. 

Μέχρι 16 μέρες μετά είναι συνήθως μέσα στα  φυσιολογικά όρια! 

Μα πώς θα φέρει η αλλαγή μητρικής ατράκτου τέλος στη δωρεά, αφού ο πυρήνας του ωαριου είναι μεν της μητέρας, αλλά "το υλικό που κρασαρει" είναι δότριας (κι άρα νέας και υγιούς γυναίκας, που όπως και να χει τα κύτταρα της δεν "αργοπεθαίνουν" όπως εκείνα γυναικών μεγαλυτέρης ηλικίας); Τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα από αυτά που διάβασα! Γνήσια απορία, χωρίς καμία κακόβουλη πρόθεση! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!! Τέλεια τα νέα!!! Μπράβο!! Με το καλό να δείτε και το σπορακι σας τώρα!!:wub: Να πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου μέχρι τέλους!!

• Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

1 hour ago, despina. said:

Καλησπερα,νομιζω εψαχνες ραντεβου για κυστικη ινωση στο λαικο?
Σημερα δε θα ανοιγαν?Ακομα δεν εχει ανοιξει τιποτα...'η ανοιξε και δεν τα προλαβα?

Ναι έψαχνα. Σήμερα μου είχαν πει ότι θα ανοίξουν αλλά μπαίνω και δεν βλέπω τίποτα. Μπήκα εχτές βράδυ κατά τις 12, στις 3 και σήμερα από τις 11 έχω μπει πολλές φορές και πάλι τίποτα. Να τα έκλεισαν όλα από 8 έως 11 πχ είναι δυνατόν? Ελπίζω πως όχι. Παίρνω και τηλ στην γραμματεία αλλά δεν το σηκώνουν σήμερα

55 minutes ago, λουκουμαδακι said:

Ευχαριστώ. 16η μέρα είμαι σήμερα αλλά δεν την νιώθω να έρχεται. Θα περιμένω μέχρι Παρασκευή και αν είναι θα πάρω τον γιατρό. Ευχαριστώ

eardp2.png

πρίν από 20 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Μα πώς θα φέρει η αλλαγή μητρικής ατράκτου τέλος στη δωρεά, αφού ο πυρήνας του ωαριου είναι μεν της μητέρας, αλλά "το υλικό που κρασαρει" είναι δότριας (κι άρα νέας και υγιούς γυναίκας, που όπως και να χει τα κύτταρα της δεν "αργοπεθαίνουν" όπως εκείνα γυναικών μεγαλυτέρης ηλικίας); Τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα από αυτά που διάβασα! Γνήσια απορία, χωρίς καμία κακόβουλη πρόθεση! 

Εννοώ τέλος στη δωρεά και γέννηση παιδιού που δεν έχει το dna της μητέρας αλλά της δότριας. Κακή διατύπωση. Τέλος δωρεάς ως προς το dna. 

Κράτα το

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι έψαχνα. Σήμερα μου είχαν πει ότι θα ανοίξουν αλλά μπαίνω και δεν βλέπω τίποτα. Μπήκα εχτές βράδυ κατά τις 12, στις 3 και σήμερα από τις 11 έχω μπει πολλές φορές και πάλι τίποτα. Να τα έκλεισαν όλα από 8 έως 11 πχ είναι δυνατόν? Ελπίζω πως όχι. Παίρνω και τηλ στην γραμματεία αλλά δεν το σηκώνουν σήμερα

Μην ανησυχεις γιατι εμπαινα και κοιταζα κι εγω εκεινη την ωρα (8-11) αλλα τιποτα.Κι εγω πηρα και δεν το σηκωναν.
Θα τα ανοιξουν καμια κουλη ωρα φαινεται!

• Ευχαριστώ 1

πρίν από 18 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Στο πυρήνα του ωαρίου είναι ο γενετικός κώδικας, η αλυσίδα DNA δηλαδή που φέρει το γενετικό υλικό της βιολογικής μητέρας. Το γεγονός είναι ότι με τη μεταφορά της μητρικής ατράκτου ο γενετικός κώδικας είναι της ληπτριας και όχι της δοτριας παρόλο που το περίβλημα που φέρει το γενετικό κώδικα είναι της δοτριας το έμβρυο που θα δημιουργηθεί θα έχει 100% γενετικό κώδικα των γονιών του και όχι της δοτριας. Αυτό εννοεί η @λουκουμαδακι όταν αναφέρεται στο τέλος της δωρεάς όπως το κατάλαβα εγώ..

• Μου αρέσει 5

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

1 hour ago, λουκουμαδακι είπε:

Και ναι, συμφωνώ απόλυτα! Όλες οι έρευνες είναι δημοσιευμένες και δημόσιες.. προσβάσιμες σε όλους για το όποιο συμπλήρωμα διατροφής και τη σχέση του με τη βελτίωση ή όχι ωαρίων & σπερματοζωαρίων.. από εκεί και πέρα η κάθε μία από εμάς κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό της..! 

• Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

2 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Υπέροχα νέα!!! Μπράβο κοριτσάρα μου με το καλό!!!

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Το θέμα είναι να κάνουμε όσα μπορούμε και ας είναι για να μας βοηθάει ψυχολογικά μόνο. Βιταμίνες είναι, έστω και σε μικρή ποσότητα κάπου θα βοηθήσουν. 

Στον άντρα μου πάντως είδα μεγάλη διαφορά στις εξετάσεις με βιταμίνες και χωρίς. Εκεί έκαναν σίγουρα δουλειά 

μωρε μαζι σου .ο καθενας πρεπει να κανει οτι μπορει για να νιωθει μεσα του καλα κ να παρηγοριεται...κ αυτο ισχυει γενικα για ολα οσα επηρεαζουν την ψυχολογια...οχι μονο σε σκευασματα φαρμακα η πλασιμπο...αλλα γενικα σε σπορ, διακοπες, ταξιδια, χομπι. κι αυτο θεωρω σημαντικο κομματι γενικα για να την παλευουμε στην ολη προσπαθεια.

1 ώρα πρίν, λουκουμαδακι είπε:

το κακο απλα ειναι πως αν ο πυρηνας εχει θεμα...παει...και δυστυχως πολλες φορες εκει κρυβεται η ουσια του προβληματος καλως η κακως..μακαρι κ το υπολοιπο κομματι να βοηθηθει απο βιταμινες δεν το συζηταμε..παλι ομως θελει πολυ εξειδικευμενη καθοδηγηση..δηλ αυτο λεω οτι μια πολυβιταμινη πως να προσφερει κατι; οταν πχ καθε βιταμινη ξεχωριστα απο αυτες που συμπεριλαμβανει για να δρασει θελει 5πλασια η 10πλασια δοσολογια..γι αυτο θεωρω καλο να το συζηταμε με γιατρους που βλεπουν κ κρινουν συγκεκριμενες τιμες εξετασεων μας, ιστορικο κ ορμονικο προφιλ..δηλ λενε πχ εχεις σπω παρε ινοσιτολη..ποιος σ λεει ομως πως αυτα τα σκευασματα π κυκλοφορουν οταν εχεις σπω πρεπει να παιρνεις 4πλασια ποσοτητα απ την αναγραφομενη; θελω να πω οτι για να πεις οτι οντως κατι κανεις θελει πλ εξειδικευμενη γνωση κ καθοδηγηση κατα περιπτωση..εγω εκει εχω καταληξει..αλλιως ολες θα παιρναμε βιταμινες κ θα καναμε τα τελεια ωαρια με τη μια..αλλα ελα π καθομαστε κ το παλευουμε χρονια..γτ καλως η κακως το ντιενει δεν το αλλαζει καμια βιταμινη κ επισης καλως η κακως η ηλικια μας χτυπαει εμας τις γυναικες σε αυτο το κομματι..η φυση ετσι τα χει υπολογισει...μακαρι να ταν αλλιως...κ για να το ξαναπαω εκει π ξεκινησα η δικη μ γιατρος μ λεγε συγκεκριμενα οτι οι πολυβιταμινες δεν οφελουν πουθενα κ οτι πρεπει να εξεταζουμε αναλογα την περιπτωση να παιρνεις κατι συγκεκριμενο κ με εξετασεις κλπ..δηλ δεν ειναι πανακεια παμε ολες βουρ να παρουμε τα ιδια η να λεμε μα γιατι αφου το ταδε βοηθησε την ταδε..εμενα δεν μου κανει τπτ..κ γω οσο καιρο επαιρνα ενα φακελακι ινοφερτ τη μερα οπως λεει η συσκευασια σκατ...λες εκανα μετα συγχωρησεως...οταν πηρα το 4πλασιο σε συνδυασμο με φαρμακο μετφορμινη εφτιαξε ο κυκλος..αλλα μονη μ οσο κ να διαβαζα π να το βρισκα πως να το εκρινα;; αφου γιατροςδν ειμαι.. γι αυτο υπαρχουν οι γιατροι να μας καθοδηγουν.

• Μου αρέσει 7

1 hour ago, Pagotoula είπε:

μωρε μαζι σου .ο καθενας πρεπει να κανει οτι μπορει για να νιωθει μεσα του καλα κ να παρηγοριεται...κ αυτο ισχυει γενικα για ολα οσα επηρεαζουν την ψυχολογια...οχι μονο σε σκευασματα φαρμακα η πλασιμπο...αλλα γενικα σε σπορ, διακοπες, ταξιδια, χομπι. κι αυτο θεωρω σημαντικο κομματι γενικα για να την παλευουμε στην ολη προσπαθεια.

το κακο απλα ειναι πως αν ο πυρηνας εχει θεμα...παει...και δυστυχως πολλες φορες εκει κρυβεται η ουσια του προβληματος καλως η κακως..μακαρι κ το υπολοιπο κομματι να βοηθηθει απο βιταμινες δεν το συζηταμε..παλι ομως θελει πολυ εξειδικευμενη καθοδηγηση..δηλ αυτο λεω οτι μια πολυβιταμινη πως να προσφερει κατι; οταν πχ καθε βιταμινη ξεχωριστα απο αυτες που συμπεριλαμβανει για να δρασει θελει 5πλασια η 10πλασια δοσολογια..γι αυτο θεωρω καλο να το συζηταμε με γιατρους που βλεπουν κ κρινουν συγκεκριμενες τιμες εξετασεων μας, ιστορικο κ ορμονικο προφιλ..δηλ λενε πχ εχεις σπω παρε ινοσιτολη..ποιος σ λεει ομως πως αυτα τα σκευασματα π κυκλοφορουν οταν εχεις σπω πρεπει να παιρνεις 4πλασια ποσοτητα απ την αναγραφομενη; θελω να πω οτι για να πεις οτι οντως κατι κανεις θελει πλ εξειδικευμενη γνωση κ καθοδηγηση κατα περιπτωση..εγω εκει εχω καταληξει..αλλιως ολες θα παιρναμε βιταμινες κ θα καναμε τα τελεια ωαρια με τη μια..αλλα ελα π καθομαστε κ το παλευουμε χρονια..γτ καλως η κακως το ντιενει δεν το αλλαζει καμια βιταμινη κ επισης καλως η κακως η ηλικια μας χτυπαει εμας τις γυναικες σε αυτο το κομματι..η φυση ετσι τα χει υπολογισει...μακαρι να ταν αλλιως...κ για να το ξαναπαω εκει π ξεκινησα η δικη μ γιατρος μ λεγε συγκεκριμενα οτι οι πολυβιταμινες δεν οφελουν πουθενα κ οτι πρεπει να εξεταζουμε αναλογα την περιπτωση να παιρνεις κατι συγκεκριμενο κ με εξετασεις κλπ..δηλ δεν ειναι πανακεια παμε ολες βουρ να παρουμε τα ιδια η να λεμε μα γιατι αφου το ταδε βοηθησε την ταδε..εμενα δεν μου κανει τπτ..κ γω οσο καιρο επαιρνα ενα φακελακι ινοφερτ τη μερα οπως λεει η συσκευασια σκατ...λες εκανα μετα συγχωρησεως...οταν πηρα το 4πλασιο σε συνδυασμο με φαρμακο μετφορμινη εφτιαξε ο κυκλος..αλλα μονη μ οσο κ να διαβαζα π να το βρισκα πως να το εκρινα;; αφου γιατροςδν ειμαι.. γι αυτο υπαρχουν οι γιατροι να μας καθοδηγουν.

Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου κοριτσάκι μου..! Οι πολυβιταμινες καταρχήν με τις ποσότητες που περιέχουν στη κάθε βιταμίνη για εμένα δεν αξίζουν τα λεφτά τους και αν κάποιος διαβάσει τις έρευνες που υπάρχουν για το κάθε συμπλήρωμα και δεί τις ποσότητες που χρησιμοποιήθηκαν μέχρι να επέλθει η όποια βελτίωση θα γελάσει με τις ποσότητες που περιέχουν οι πολυβιταμινες..! Και θα το φέρω και σε ένα σχετικό παράδειγμα που έχω και πρόσφατο.. Ο Ψευδάργυρος στους άντρες αυξάνει τη τεστοστερόνη και κατ'επεκταση βελτιώνει τη σπερματογένεση. Δεν είναι προς debate αυτό που αναφέρω, είναι δεδομένο και μάλιστα χρησιμοποιείται ως θεραπεία σε ηλικιωμένους άντρες με χαμηλή τεστοστερόνη. Η minimum ποσότητα η όποια χρειάζεται για να αυξηθεί η τεστοστερόνη με ψευδάργυρο είναι στα 50mg elemental zinc x2 φορές την ημέρα. Σαν συμπλήρωμα τώρα το zinc (ψευδάργυρος) δεν υπάρχει σε "αγνή" μορφή αλλά υπάρχει πχ ως zinc sulfate/zinc picolinate/zinc gluconate/zinc acetate κοκ.. η αναλογία για παράδειγμα από zinc sulfate σε elemental zinc είναι 23% που σημαίνει σε αριθμούς ότι 220mg zinc sulfate αντιστοιχούν σε 50mg elemental zinc. Για κάθε μορφή ψευδαργύρου αντιστοιχεί και διαφορετική αναλογία σε elemental zinc. Αν δείτε στις πολυβιταμινες ενός ανδρικού συμπληρώματος διατροφής (τυχαία αναφέρω Wellmen conception) γράφουν συνήθως zinc 15mg χωρίς να αναφέρουν πολλές φορές κάν τι μορφής zinc είναι! Αν πάρουμε οτι είναι zinc sulfate (που είναι η συνηθέστερη μορφή) τα 15mg αντιστοιχούν σε περίπου 3,4mg elemental zinc! Και αυτό είναι μόνο ένα..

Επίσης θα συμφωνήσω ως προς το ότι θα πρέπει να συμβουλευόμαστε γιατρό πριν πάρουμε το οτιδήποτε! Το ότι κάτι δουλεύει για εμένα πχ δεν σημαίνει ότι θα δουλέψει και για άλλη κοπέλα! Χρειάζονται διαφορετικές δοσολογίες ανάλογα τη περίπτωση εννοείτε και μόνο ένας εξειδικευμένος γιατρός μπορεί να το ορίσει αυτό με ασφάλεια ανά περίπτωση! Και θα επανέλθω στο ίδιο παράδειγμα που έφερα πιο πάνω με το zinc.. το να λάβει κάποιος τέτοια ποσότητα ψευδαργύρου (100mg/day elemental zinc) είναι τοξικό για τον άνθρωπο! Χρειάζεται στενή παρακολούθηση με το θεράποντα ιατρό όπου θα δώσει συμπληρωματική θεραπεία ώστε να αποφευχθεί η τοξικότητα του ψευδαργύρου! Εν προκειμένω χρειάζεται να γίνει ταυτόχρονη λήψη του ψευδαργύρου με 2mg copper (χαλκός) και φυσικά συχνές εξετάσεις. Αυτά δεν θα μπορούσε να τα ξέρει κάποιος από εμάς αλλά μόνο ένας εξειδικευμένος γιατρός!

Αυτό ξαναλέω είναι μόνο ένα παράδειγμα, ένα μόνο στοιχείο που βοηθάει στην ανδρική υπογονιμότητα ανάμεσα στα πολλά που υπάρχουν.. οι πολυβιταμινες με βάση τις έρευνες αμφιβάλλω ότι προσφέρουν κάπου και καλό είναι να μην παίρνουμε τίποτα από μόνες μας και χωρίς τη παρακολούθηση θεράποντος ιατρού. 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ..:oops:

• Μου αρέσει 5

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις