Recommended Posts

Just now, mominthemaking είπε:

Γειά σου κοπέλα μου. Είμαστε μαζί. Κι εγώ έκανα απόξεση 17 Δεκέμβρη. Ημουν όμως 13 εβδομάδων δεν ξέρω αν έχει σημασία. Εγω δεν πονάω καθόλου στην περίοδο που μου έχει έρθει δύο φορές. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη πονούσα αρκετά...Τις επόμενες ημέρες θα μου έρθει η τρίτη και θα σου πω..Αν θέλεις μπορείς να πας για έναν υπέρηχο στην Παλαιογιαννίδου στο Έλενα να ελέγξει το ενδομήτριό σου. Εγώ πήγα μετά την απόξεση για να ήμουν ήσυχη. 

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ ήμουν 8 προς 9 εβδομάδων....Πήγα για υπέρηχο Όχι αμέσως αλλά μετά από κάνα μήνα και ήταν όλα οκ και την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για να δω αν είχα κάνει ωορηξια και το ανέφερα στον γιατρό αλλά ήταν όλα οκ!!!Σε ευχαριστώ πολύ προφανώς έγινε αυτό που μου είπε η μαία ότι σε άλλες επανέρχεται ο πόνος και σε άλλες φεύγει!!!!Δηλαδή άλλο ο υπέρηχος ενδομητρίου και άλλο ο απλος μάλλον βλακεία αυτο που ρωτάω?;-)

Just now, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ ήμουν 8 προς 9 εβδομάδων....Πήγα για υπέρηχο Όχι αμέσως αλλά μετά από κάνα μήνα και ήταν όλα οκ και την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για να δω αν είχα κάνει ωορηξια και το ανέφερα στον γιατρό αλλά ήταν όλα οκ!!!Σε ευχαριστώ πολύ προφανώς έγινε αυτό που μου είπε η μαία ότι σε άλλες επανέρχεται ο πόνος και σε άλλες φεύγει!!!!Δηλαδή άλλο ο υπέρηχος ενδομητρίου και άλλο ο απλος μάλλον βλακεία αυτο που ρωτάω?;-)

όχι καθόλου βλακεία!Απλά η συγκεκριμένη είναι πολύ έμπειρη και εξειδικευμένη και θα σου πει τι γίνεται πραγματικά. Όχι ότι αμφισβητώ τον γιατρό σου φυσικά αλλά μια δεύτερη γνώμη πάντα βοηθάει.

xu6xp2.png

Διαφημίσεις

Just now, Didimakia said:

Καλησπέρα κοριτσια θέλω να ρωτήσω κάτι έκανα απόξεση 15 Δεκέμβρη Εχθές μου ήρθε η τρίτη περίοδος αλλά πονάω πολύ ιδιαίτερα την 2η ημέρα ενω δεν υπηρχαν αυτα τα συμπτώματα πριν την αποξεση!!!Με πιάνουν δυνατές σουβλιες και πρέπει να διπλωθω για δευτερόλεπτα μέχρι να επανέλθω!!!Πήρα τον γιατρό μίλησα με την μαία και μου είπε ότι συνήθως άλλες γυναίκες πονάνε στην περιοδο μετά την αποξεση και άλλες Όχι!!!Εντωμεταξύ έκανα υπέρηχο πριν κάνα μήνα στον γιατρό ήταν όλα οκ έκανα και παπ τέλειο και καλλιέργεια!!!Ρωτάω αν κάποια έχει αντίστοιχα συμπτωματα δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ!!!

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μετά από απόξεση. Αλλά εγώ έχω έντονους πόνους την 1η και τη 2η ημέρα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. 

Just now, mominthemaking said:

όχι καθόλου βλακεία!Απλά η συγκεκριμένη είναι πολύ έμπειρη και εξειδικευμένη και θα σου πει τι γίνεται πραγματικά. Όχι ότι αμφισβητώ τον γιατρό σου φυσικά αλλά μια δεύτερη γνώμη πάντα βοηθάει.

Συμφωνώ!

• Μου αρέσει 1

On 1/3/2021 at 6:10 ΜΜ, VASSSO80 είπε:

Κι εγώ παρακολούθησα το λαιβ και δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε ιδιαίτερα. Ξέρω ότι η τεχνική του δεν αναγνωρίζεται από πολλούς γιατρούς και όπως είπε και ο ίδιος δεν έχει στατιστικά, ώστε να δούμε ποσό επιτυχημένη είναι.  Εμένα εκεί που με έχασε είναι ότι είναι τόσο αντίθετος με την υστεροσκοπηση και ότι η προτεινόμενη θεραπεία είναι δίμηνη θεραπεία κολπικων εγχύσεων με αντιβίωση ευρέος φάσματος χωρίς να στοχεύει σε συγκεκριμένο μικρόβιο. 

Καλημέρα! Για το εμα τεστ τι είπε; Γιατί αυτό εξειδικεύει στο μικρόβιο. 

Η τεχνική του πάντως  κ η πατέντα του δεν αναγνωρίζεται παγκοσμίως

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!Πού είσαι @Troia??έλα έχουμε πολλά νέα!!Και απορίες!!

@anoulious Χαίρομαι τόσο πολύ που σε πήρε!Τί άλλο σου είπε;;

• Μου αρέσει 2

xu6xp2.png

2 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Άλλο το Ερα τεστ κ άλλο το εμα;

πρίν από 2 λεπτά , anoulious είπε:

Καλημέρα. Μου τηλ η Τσεκούρα που είχα στείλει email. Να ευχαριστήσω την Τροία και δημοσίως( και τα άλλα κορίτσια) που μου έδωσε το email και μου είπε να στείλω. Αιφνιδιαστηκα που μου τηλ, γιατί είχαν περάσει ημέρες και ίσως μου ξέφυγαν ένα δύο θέματα. Έξαλλη με τις εγχύσεις, ότι καταστρέφουν και τα καλά μικρόβια κλπ.. Ως προς το σαλοσπιρ και αντιπηκτικη ενώ δεν εχω θρομβοφιλια, λόγω ηλικίας πιστεύει ότι πρέπει να πάρω και καλώς παίρνω και τα δύο. 

Α είδες βρήκε χρόνο κ σε πήρε. Όμως εντάξει αν κάποια χρειαζεται να κάνει τις εγχύσεις για να τη βοηθήσουν τί να κάνει...

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

πρίν από 1 λεπτό , Moomin είπε:

Άλλο το Ερα τεστ κ άλλο το εμα;

Α είδες βρήκε χρόνο κ σε πήρε. Όμως εντάξει αν κάποια χρειαζεται να κάνει τις εγχύσεις για να τη βοηθήσουν τί να κάνει...

Το ΕΡΑ είναι για το παράθυρο εμφύτευσης ενώ το ΕΜΑ για τις λοιμώξεις της μήτρας. Βρίσκει κ το μικρόβιο. Και τα δυο είναι από Ισπανια

• Μου αρέσει 2

19 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Καλησπέρα, όντως είπαν και αυτό! Αλλά δεν ξέρω καθόλου λεπτομέρειες τί ακριβώς κάνει. Από εδώ το έχω διαβάσει και έχω δει ότι έχει βοηθήσει. Άρα ερωτηματικό και γι'αυτό...

Προσωπικά κρατάω κάποιες πληροφορίες και προχωράω. 

Τα Intralip παντως πλεον τεινουν και αυτα να μην τα χρησιμοποιουν.

• Μου αρέσει 4

Just now, MaryH είπε:

Το ΕΡΑ είναι για το παράθυρο εμφύτευσης ενώ το ΕΜΑ για τις λοιμώξεις της μήτρας. Βρίσκει κ το μικρόβιο. Και τα δυο είναι από Ισπανια

Α κατάλαβα, ευχαριστω! Κάτι σχολίασε αλλά δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο εννοούσε. 

• Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Διαφημίσεις

Αν εχω καταλαβει καλα, χωρις να ειμαι υπερ του ενος η του αλλου η εξεταση του Νικα καθως γινεται με ειδικο μικροσκοπιο ηλεκτρονικο και δειχνει την τωρινη κατασταση του ενδομητριου. δηλαδη δεν αναλυει το μικροβιωμα αλλα αναλυει εικονες . Αρα φαινεται κατα καποιο τροπο η 'ζημια' που εχει γινει και εαν το ενδομητριο ειναι ονοιγενες κλπ αν υπαρχουν πινοποδια που δηλωνουν ικανοτητα εμφυτευσης κλπ.

Αν σας πω βεβαια οτι ολα αυτα ξεκινησαν απο ερευνες σε ζωα τι θα μου πειτε...αλλα τι να κανουμε. εχουν δημοσιευσει με τον σφακ case studies μπορείτε να βρειτε βιβλιογραφια με επιτυχία 

Οποτε ας πουμε η θεραπεια του παει καπως στα τυφλα γιατι σου λεει μπορει να μην υπαρχει ενεργο μικροβιο αλλα η ζημια να ειναι αποτελεσμα μακροχρονιων φλεγμονων και το 'εδαφος' να εχει καπως επηρεαστει. τωρα αν θα δουλεψει η θεραπεια - η οποια να πω κανονικα διαρκει εναμιση μηνα οχι απειρους μηνες που εχω διαβασει εδω....- θα φανει. Νομιζω θελει προσοχη να μην γινεται αλογιστη χρηση αντιβιοτικων....

γνωμη μου ειναι οτι εαν ο νικας σου βγαλει μεγαλης εκτασης φλεγμονη (σε εμενα ασ πουμε δεν ειχε βγαλει γιατι ακουγεται και αυτο οτι βγαζει προβλημα σε ολες) σιγουρα κατι υποδηλωνει. τωρα τι θεραπεια χρειαζεται αυτο το κρινει ο εκαστοτε γιατρος με τα υπερ και τα κατα

• Μου αρέσει 5

xu6xp2.png

8 hours ago, MaryH said:

Γεια σου Μαιρούλα. Για το ema test είπε ότι δεν το θεωρει αξιόπιστο καθώς με τον τρόπο που γίνεται συχνά επιμολύνεται το δείγμα κατι και δείχνει εσφαλμένα στοιχεία  και το αποτέλεσμα βγαίνει από το μηχάνημα χωρίς να ελέγχεται από το ανθρώπινο μάτι. Επίσης είπε ότι δεν είναι ούτε αυτό αναγνωρισμένο καθώς γίνεται μόνο σε ένα κέντρο στην Ισπανία. Ενώ αν ήταν αναγνωρισμένο θα γίνονταν παντού. Επιπλεον είπε ότι είναι πολύ ακριβό και διαφωνεί με το να στέλνουμε συνάλλαγμα. 

Just now, VASSSO80 είπε:

Γεια σου Μαιρούλα. Για το ema test είπε ότι δεν το θεωρει αξιόπιστο καθώς με τον τρόπο που γίνεται συχνά επιμολύνεται το δείγμα κατι και δείχνει εσφαλμένα στοιχεία  και το αποτέλεσμα βγαίνει από το μηχάνημα χωρίς να ελέγχεται από το ανθρώπινο μάτι. Επίσης είπε ότι δεν είναι ούτε αυτό αναγνωρισμένο καθώς γίνεται μόνο σε ένα κέντρο στην Ισπανία. Ενώ αν ήταν αναγνωρισμένο θα γίνονταν παντού. Επιπλεον είπε ότι είναι πολύ ακριβό και διαφωνεί με το να στέλνουμε συνάλλαγμα. 

Γεια σου  κορίτσι. Άρα έχουμε δυο μη αναγνωρισμένες πατέντες. Μια του Νικά κ μια το Εμα. Μήπως τελικά η βιοψία ενδομητριου είναι η πιο αξιόπιστη;

Just now, MaryH είπε:

Γεια σου  κορίτσι. Άρα έχουμε δυο μη αναγνωρισμένες πατέντες. Μια του Νικά κ μια το Εμα. Μήπως τελικά η βιοψία ενδομητριου είναι η πιο αξιόπιστη;

Καλησπερα κορίτσια στις 18 Γενάρη εκανα κ εγώ απόξεση από χτες έχω αδιαθετηση αλλά δεν έχω πολύ ροη όπως πριν είναι φυσιολογικό;;;

Just now, Depi1234 είπε:

Καλησπερα κορίτσια στις 18 Γενάρη εκανα κ εγώ απόξεση από χτες έχω αδιαθετηση αλλά δεν έχω πολύ ροη όπως πριν είναι φυσιολογικό;;;

Δεν γνωριζω κοπελα μου. Θα σου απαντησει σιγουρα καποιο κοριτσι που ειχε εμπειρια αποξεσης

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα