Recommended Posts

πρίν από 54 λεπτά , winspert είπε:

Στο τελευταίο σπεροδιαγραμμα ηταν περίπου 100χιλ...Εχουν υπάρξει απο 20-100...Τωρα παίρνει τις mfs plus...

Αγαπη μου,εχω ηδη πάρει 3 φορες φαρμακα οπου ηταν και το ταβανι μου...Ο γιατρός επιμένει να παρω φαρμακα για να βγάλουμε ωαρια και να έχουμε εμβρυα να βάζουμε...Ομως και στις αλλες διεγερσεις,οσα ωαρια κι αν εβγαζα παντα με 3 εμβρυα εμενα...

Κοριτσάκι μου,εχω ηδη ενα παιδακι με δικο μας υλικο και προσπαθούμε για το δεύτερο... Οπουε δεν τίθεται θεμα δοτη ή δοτριας...Έχουμε κανει οποτε οπως καταλαβαινεις τις περισσότερες εξετασεις... Σίγουρα ξερω πως το σπέρμα ειναι προβληματικο αλλα οταν στο Ρέα ειχαμε δυο στα δυο με το ίδιο υλικο στην ιδια κατάσταση, έχω αρχισει και προβληματίζομαι

Οπως γραφω και παραπανω εχω ηδη κανει τρεις διεγερσεις...Ειμαι δυστυχώς παλια στο φόρουμ και εχω αποκτησει και ενα παιδακι με τη βοήθεια του γιατρού που ειμαι τωρα...Αλλα πρωτα ηταν σε αλλο κέντρο ο γιατρός μου...ενω τωρα στο Μητέρα σα να μην πηγαινει κατι καλα μου φαίνεται...Μου είναι πολυ δυσκολο να αλλαξω για τέταρτη φορα γιατρό και φτου κ απ την αρχη... Γιατί απο τον ιδιο δεν εχω κανενα παραπονο...

Εκανα εγω ιντραλιπιντ στις προηγούμενες προσπάθειες και τη φορά που εμεινα εγκυος και γεννησα...Ηθελα να κανω παλι στην προηγούμενη εμβρυομεταφορα μου ομως με ενημερωσαν πως εχει καταργηθεί ο ορος αυτος...Δεν ειναι κατι κακο ή επικίνδυνο... όμως κυκλοφορεί ακομα; Το βρηκες εσυ; Αν μπορείς ενημερωσε με σε παρακαλώ...

Εχω κανει 3 διεγέρσεις και καταφερα και εμεινα εγκυος στην εκτη εμβρυομεταφορα και απέκτησα το γιο μου...Αυτο ηταν και το οριο μου στις διεγερσεις...Ομως τωρα προσπαθώ με φυσικους για το δεύτερο...δεν θελω να παρω αλλα φάρμακα...Αλλα κατι δεν μου κολλαει πλεον...Δεν ξερω τι γίνεται

Ναι ξέρω για το παιδάκι σου, νόμιζα οτι ήταν με τους φυσικούς από το Ρεα, αν ζητούσες κάποιο ραντεβού με τους έμβρυο λόγους τ Μητέρα, μήπως σου έλεγαν κάτι περισσότερο; θα το προσπαθήσεις όσο μπορείς για 2ο παιδάκι, αν δεν... Τουλάχιστον θα πεις ότι προσπαθησες πάρα πολύ, μήπως ξέρει αλλο κορίτσι απο φυσικούς ποσοστά επιτυχία, δηλ στους 5 φυσικούς ΜΟ 2 βλαστοκυστες 

Εγω που είμαι στο Σφ στο γεν... Ο γιατρός λενε οτι είναι πολύ καλός στους φυσικούς, αν έχει κ αλλο κορίτσι εμπειρία να σε βοηθήσει, εγω λογικά Γενάρη τρ να σ παω θα ήθελα να πάρω έστω σερπαφαρ μήπως έχουμε 2..αλλα ο φυσικός σε σχέση με τις διεγερσεις είναι 1000 καλύτερα, ολα αυτα τα φάρμακα κ οι ενεσεις τις διεγερσης με επιβαρύναν πολύ έχω κάνει 2

• Μου αρέσει 1

πρίν από 37 λεπτά , silvy22 είπε:

Ναι ξέρω για το παιδάκι σου, νόμιζα οτι ήταν με τους φυσικούς από το Ρεα, αν ζητούσες κάποιο ραντεβού με τους έμβρυο λόγους τ Μητέρα, μήπως σου έλεγαν κάτι περισσότερο; θα το προσπαθήσεις όσο μπορείς για 2ο παιδάκι, αν δεν... Τουλάχιστον θα πεις ότι προσπαθησες πάρα πολύ, μήπως ξέρει αλλο κορίτσι απο φυσικούς ποσοστά επιτυχία, δηλ στους 5 φυσικούς ΜΟ 2 βλαστοκυστες 

Εγω που είμαι στο Σφ στο γεν... Ο γιατρός λενε οτι είναι πολύ καλός στους φυσικούς, αν έχει κ αλλο κορίτσι εμπειρία να σε βοηθήσει, εγω λογικά Γενάρη τρ να σ παω θα ήθελα να πάρω έστω σερπαφαρ μήπως έχουμε 2..αλλα ο φυσικός σε σχέση με τις διεγερσεις είναι 1000 καλύτερα, ολα αυτα τα φάρμακα κ οι ενεσεις τις διεγερσης με επιβαρύναν πολύ έχω κάνει 2

Ναι,δεν ξερω καθόλου ποσοστά επιτυχίας...Αλλα μου κανει εντύπωση...Βρισκουν σπερματοζωάρια με το ζορι κ κανενα σχεδόν δεν προχωράει; Και στο Ρέα δύο στα δυο; Ααα,εχω δοκιμασει και σερπαφαρ εγω και εβγαλα παλι ένα και εκείνο δεν γονιμοποιηθηκε καν...Δεν ειναι οτι δεν το προσπαθησα και διαφορετικά...

• Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , Malntalia είπε:

Καλησπέρα! Υπάρχει λέει πρόταση για υποχρεωτικό εμβολιασμό πριν την ετ! Οκ, την έκανα την πρωτη δόση με δυσκολία πριν λίγες μέρες.. Αλλά που είναι η προσωπικη επιλογή? Που είναι τα δικαιώματα μας? 

Συμφωνω απόλυτα με τα ερωτήματα που θέτεις...στερούν την ελευθερία μας λίγο λίγο...το θέμα είναι πολύ βαθύ...ελπίζω να μην γίνει υποχρεωτικο πριν την εμβρυομεταφορα...η ίδια η Pfizer στην επίσημη σελίδα της λέει για τις έγκυες πως έχει data zero...δεν έχουν μελετηθεί ακόμη περιπτώσεις εγκύων...ο Θεός βοηθος

• Μου αρέσει 3

πρίν από 16 λεπτά , JJAA είπε:

Συμφωνω απόλυτα με τα ερωτήματα που θέτεις...στερούν την ελευθερία μας λίγο λίγο...το θέμα είναι πολύ βαθύ...ελπίζω να μην γίνει υποχρεωτικο πριν την εμβρυομεταφορα...η ίδια η Pfizer στην επίσημη σελίδα της λέει για τις έγκυες πως έχει data zero...δεν έχουν μελετηθεί ακόμη περιπτώσεις εγκύων...ο Θεός βοηθος

Και να μην μπουμε στη συζήτηση για το μας διαχωρίζουν από τις "κανονικές" Έγκυες.. Δηλαδή γτ εμάς από ετ μόνο?? 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 20 λεπτά , Malntalia είπε:

Και να μην μπουμε στη συζήτηση για το μας διαχωρίζουν από τις "κανονικές" Έγκυες.. Δηλαδή γτ εμάς από ετ μόνο?? 

Σωστό κ αυτό...

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Διαφημίσεις

18 minutes ago, Malntalia said:

Γενικα,ακομα και σημερα,η ιατρικη κοινοτητα και η κοινωνια αντιμετωπιζει τις γυναικες που απεκτησαν παιδια απο εξωσωματικη σαν ''παραξενες΄΄.Θυμαμαι που ειχε δει η παιδιατρος το μικρο πρωτη φορα και σε καποια φαση ειπα για την εξωσωματικη και μου λεει ''μα,δεν το εχουν γραψει στο βιβλιαριο του παιδιου οτι ειναι απο εξωσωματικη!''.Γιατι να το γραψουν?Οχι οτι το κρυβω,αλλα που βοηθαει?

Αλλη φορα ειχα παει για γυαλια και στο βιβλιαριο τελευταια σελιδα ειναι η σφραγιδα του ΕΟΠΠΥ κλπ.Λεει ο οφθαλμιατρος ''αααα..εχετε κανει εξωσωματικη?'' και με καρφωσε με ενα βλεμα λες και ειχα κατεβει απο τον πλανητη 333 εξω απο το ηλιακο συστημα.

• Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 2

1 hour ago, winspert said:

Μιλας σοβαρά;;;; Αυτο μου εχει κανει εντύπωση και το εχω μοιραστει και με τα κορίτσια εδω ..Ενω στο τελευταίο σπεροδιαγραμμα ο αντρας μου ειχε περίπου 100 χιλιάδες σπερματοζωάρια με αρκετα απο αυτα με καλή κινητικότητα,στο Μητέρα καποιες φορες δε βρισκουν κανενα και τον βαζουν να δωσει δεύτερη φορα δειγμα για να βρουν ενα με το ζόρι...Και μετα μου λεει ο γιατρός για διεγερση...Εδω δε βρισκουν ενα σπερματοζωάριο για το ενα ωαριο...Και θα βρουν 15 για τα ωαρια που θα βγαλω;;; Στο Ιασώ σε ποιον γιατρό εισαι; Και τι εχεις κανει μέχρι τωρα;

Πολύ σωστά ερωτήματα είναι αυτά..

στη δίκη μου περίπτωση ήταν και τα ωάρια αλλα και η μεθοδοσ Επιλογής σπερματοζωαρίου.άλλαξα διατροφή και ψυχολογία αλλάξανε κ αυτοί μέθοδο και πάνε καλύτερα τα πράγματα.

να σου θυμίσω κ εγώ φέτος έχω κάνει 9 ωοληψιες 4ωαρια - έμβρυα έχουν δώσει.τις αλλες πεντε ειτε κύστες είτε δε βρίσκανε τίποτα.

με τους φυσικούς θέλει πολλή υπομονή αγάπη μου…το ξέρω είναι η απόσταση και η απογοητευση και τα χρήματα και η ταλαιπωρία και όλα..

λιγο ακόμα και θα τα καταφερουμε όμως.

εχθες εκανα και υστεροσκοπηση και συνειδητοποίησα εκεί που τα συζήταγα ότι έχω 3 εγκυμοσύνες στο ενεργητικό και κανένα μωρακι και με έριξε αλλα θα συνεχίσω όσο μπορώ ακόμα.

Που θα μας πάει.θα το βρούμε το καλό!

• Μου αρέσει 7

xu6xp2.png

πρίν από 23 λεπτά , winspert είπε:

Σωστό κ αυτό...

Για να κάνεις εξωσωματική υποχρεωτικά κάνεις κάποιες εξετάσεις, όπως για ηπατίτιδα, aids, κλπ. Αν θες και μπορείς να συλλάβεις μόνη σου, δε σε υποχρεώνει κανείς σε τέτοιες εξετάσεις. Εδώ δεν υπάρχει διαχωρισμός;

Για να υιοθετήσεις περνάς απο κόσκινο. Οικογενειακή κατάσταση, ψυχολογικό προφίλ,εργασία, εισόδημα,κλπ. Για να γεννήσεις κανείς δεν ασχολείται με αυτά. Άρα κ δω ισχύει ο διαχωρισμός.

Όταν ο άντρας πάει στρατό κάνει υποχρεωτικά κάποια εμβόλια. Δεν υπάρχει επιλογή. Για να πάνε τα παιδιά σχολείο πρέπει να έχουν κάνει υποχρεωτικά κάποια εμβόλια. Δεν υπάρχει η ελεύθερη βούληση.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως πάντα υπάρχει κ θα υπάρχει κάποιου είδους διαχωρισμός και πάντα σε ένα οργανωμένο κράτος θα υπάρχουν υποχρεώσεις κ όχι μόνο δικαιώματα που πολλές φορές μπορεί να μη μας αρέσουν.

Το αν το εμβόλιο είναι ασφαλές ή όχι, ας το πούνε οι ειδικοί και όχι εμείς. Ρωτάμε τους γιατρούς μας και αποφασίζουμε παίρνοντας ένα ρίσκο είτε το κάνουμε, είτε όχι.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 31 λεπτά , Konisn είπε:

Για να κάνεις εξωσωματική υποχρεωτικά κάνεις κάποιες εξετάσεις, όπως για ηπατίτιδα, aids, κλπ. Αν θες και μπορείς να συλλάβεις μόνη σου, δε σε υποχρεώνει κανείς σε τέτοιες εξετάσεις. Εδώ δεν υπάρχει διαχωρισμός;

Για να υιοθετήσεις περνάς απο κόσκινο. Οικογενειακή κατάσταση, ψυχολογικό προφίλ,εργασία, εισόδημα,κλπ. Για να γεννήσεις κανείς δεν ασχολείται με αυτά. Άρα κ δω ισχύει ο διαχωρισμός.

Όταν ο άντρας πάει στρατό κάνει υποχρεωτικά κάποια εμβόλια. Δεν υπάρχει επιλογή. Για να πάνε τα παιδιά σχολείο πρέπει να έχουν κάνει υποχρεωτικά κάποια εμβόλια. Δεν υπάρχει η ελεύθερη βούληση.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως πάντα υπάρχει κ θα υπάρχει κάποιου είδους διαχωρισμός και πάντα σε ένα οργανωμένο κράτος θα υπάρχουν υποχρεώσεις κ όχι μόνο δικαιώματα που πολλές φορές μπορεί να μη μας αρέσουν.

Το αν το εμβόλιο είναι ασφαλές ή όχι, ας το πούνε οι ειδικοί και όχι εμείς. Ρωτάμε τους γιατρούς μας και αποφασίζουμε παίρνοντας ένα ρίσκο είτε το κάνουμε, είτε όχι.

Μου τα λες ολα αυτα για καποιο λογο; Ανεφερα κατι; Ζουμε πρωτόγνωρες καταστασεις...Ειπα αν ειναι ασφαλές ή οχι το εμβόλιο; Η καθεμια κρίνει για τον εαυτο της...Οσο λαθος ειναι να πω εγω μην κανεις το εμβόλιο (που δεν το εχω πει ποτε και σε κανέναν),αλλο τοσο λαθος ειναι να πεις εσυ σε καποιον να το κανει...οπου εσυ εννοω τον οποιοδήποτε...

• Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

1 ώρα πρίν, giannaher είπε:

Ναι,εχει βγει και ανακοινωση στο σαητ.Δεν ξερω ποιος θα μεινει,ποια μηχανηματα,τι θα εχου κλπ..ισως να ειναι και καλυτερα,ξερω γω?Εγω παντως αγχωνομαι πολυ!Δηλαδη διαβαζω και τι γραφουν τα αλλα κοριτσια για το Μτρ και δεν μου καθεται καλα.Μπορει να γινουν καλυτερα τα πραγματα και εγω απλα να υστεριαζω ως συνηθως.

Εχει κορυφαιους επιστημονες στο εμβρυολογικο του ρε γαμωτο.. θα ηταν κριμα.. 

Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , winspert είπε:

Μου τα λες ολα αυτα για καποιο λογο; Ανεφερα κατι; Ζουμε πρωτόγνωρες καταστασεις...Ειπα αν ειναι ασφαλές ή οχι το εμβόλιο; Η καθεμια κρίνει για τον εαυτο της...Οσο λαθος ειναι να πω εγω μην κανεις το εμβόλιο (που δεν το εχω πει ποτε και σε κανέναν),αλλο τοσο λαθος ειναι να πεις εσυ σε καποιον να το κανει...οπου εσυ εννοω τον οποιοδήποτε...

Κατά λάθος απάντησα σε σένα. 

Απλά συμμετείχα στην κουβέντα των εμβολίων. Όπως είδες δεν είπα ποτέ και σε κανέναν να κάνει τίποτα ή να μη κάνει! Είπα πως ρωτάμε τον γιατρό μας και αποφασίζουμε παίρνοντας δυστυχώς σε κάθε περίπτωση ρίσκο. Αυτό δε το λες σίγουρα προτροπή. Είναι θέμα του καθενός τι θα κάνει. Όχι μόνο για το εμβόλιο, αλλά για όλα. Τοποθετήθηκα μόνο ως προς το οτι δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν διαχωρισμοί και πάντα πράγματα που πρέπει να κάνουμε χωρίς να θέλουμε. 

Έκανα γενική τοποθέτηση, χωρίς να έχω σκοπό να θίξω ή να πω σε κάποιον τι να κάνει, καθώς δε με αφορά.

18 minutes ago, IrenP said:

Εχει κορυφαιους επιστημονες στο εμβρυολογικο του ρε γαμωτο.. θα ηταν κριμα.. 

Το ξερω,εγω εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη!Και το κεντρο σαν κεντρο μου αρεσε απο αποψη οργανωσης,το στυλ του κλπ.Δεν σε ψαρωνε,δεν σε αγχωνε,ολα πολυ ωραια,εγω ενιωθα σχεδον σαν να ειμαι σπιτι μου.

• Μου αρέσει 1

κοριτσια μηπως ξερει καποια αν τα υψηλα λεμφοκυτταρα κ χαμηλα ουδετοροφυλλα σχετιζονται με καποιο αυτοανοσο;;; μου βγαινει παντα λιγο πανω απ το οριο το μεν κ λιγο κατω το δε..εδω κ πολλα χρονια..κ μου ειπε ο γιατρος να παω σε ανοσολογο. το χετε ξανακουσει;; εχετε καποιον να μου συστησετε; τωρα θα μου πειτε..γιατι το θυμηθηκε τωρα...ξερω κ γω...αλλα καλιο αργα παρα ποτε.

πρίν από 17 λεπτά , Pagotoula είπε:

κοριτσια μηπως ξερει καποια αν τα υψηλα λεμφοκυτταρα κ χαμηλα ουδετοροφυλλα σχετιζονται με καποιο αυτοανοσο;;; μου βγαινει παντα λιγο πανω απ το οριο το μεν κ λιγο κατω το δε..εδω κ πολλα χρονια..κ μου ειπε ο γιατρος να παω σε ανοσολογο. το χετε ξανακουσει;; εχετε καποιον να μου συστησετε;

Αντιστροφή λεμφοκυτταρικού τύπου εννοείς; Αν ναι το έχει η μητέρα μου τα τελευταία 3 χρόνια κ ο συζυγός μου. Το είχαν ψάξει με αιματολόγο, αλλά δε βρέθηκε κάτι κακό ή περίεργο. 

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Το σκέφτομαι πολυ σοβαρα...Δεν ξερω τι γίνεται...Αλλα παλι απο την αρχη; Δεν έχω πολλες δυνάμεις ακομα...Εσυ με καταλαβαίνεις...Θελω οσο τίποτα ενα δεύτερο παιδακι και κυριως ενα αδερφακι για το παιδι μου...Αλλα μου φαίνεται βουνο να παω σε καποιον που δεν με ξέρει,να του πω οτι εχω ήδη ενα παιδι και οτι στην ουσια θελω έναν φυσικό κύκλο χωρίς να παρω τίποτα...Τι κέρδος θα εχει αυτος με εναν φυσικο και γιατί να κατσει να ασχοληθει μαζι μου; Καταλαβαίνεις πως το ρωτάω!!!

καλε γιατι το λες αυτο;; απειροι γιατροι ασχολουνται με φυσικους..κι αυτη δουλεια τους δεν ειναι;; μονο για τις διεγερσεις ειναι;; οχι ρε συ..προφανως κ να πας αν θες.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα