Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , Fili είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ /!!!!! Έκανα τη Δευτέρα τη δεύτερη μου ετ και περιμένω - ελπίζω-μια τεράστια χοριακη :))) 

Σου εύχομαι λοιπόν μια τεράστια χοριακη μέσα απ'τη καρδιά μου!❤

πρίν από 18 λεπτά , Troia είπε:

Αν δεν έχεις πάει σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής και σε αιματολόγο/ανοσολόγο, δεν τις έχεις κάνει όλες! Και ο σύζυγος σε εξειδικευμένο ουρολόγο. 

Κοπέλα μου έχω χασιμοτο το οποίο το παρακολουθω σε ενδοκρινολογο και ανακάλυψα στην πορεία ότι έχω ήπια θρομβοφιλια σε αιματολογο πολύ καλή στην επαρχία!Ο σύζυγος δε η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο αλλά έχει κάνει πολλά σπερμοδιαγραμματα ( είχε ολιγοασθενοτερατοσπερμια) και 2 dfi το πρώτο 28 και το δεύτερο 21!!Έχει πολύ καιρό που παίρνει βιταμίνες αλλά την Τρίτη κανονίσαμε ραντεβού σε ουρολόγο εξειδικευμένο στην πόλη μας!!

Εδώ θέλω να σε ευχαριστήσω και δημόσια γιατί έχω βοηθηθεί πάρα πολύ από αυτά που κατά καιρούς αναφέρεις!Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το δεις όπως ποθείς!!

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Μόλις γράφτηκα στο forum αλλά παρακολουθώ τις ιστορίες όλων των κοριτσιών από το 2019!Χαίρομαι με τις χαρές σας και στεναχωριέμαι με τις αποτυχίες σας! Εν ολίγοις η ιστορία μου!Ξεκινήσαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για παιδάκι το 2016!Έκτοτε έχω κάνει τρεις σπερματεγχυσεις (αποτυχημένες) 3 διέγερσεις και 3 εμβρυομεταφορες (πάντα κατέληγα με 1 έμβρυο 3 ημερών και στην τελευταία με 1 βλαστοκυστη μετά από δική μου παροτρυνση)(αποτυχημένες σε δημόσιο νοσοκομειο) απο χειρουργεία διάνοιξη μήτρας(αχρείαστο τελικά) λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση(όπου ζήτησα στον γιατρό να μου κάνει βιοψία ενδομητριου και όταν τον ρώτησα μου είπε δεν χρειάστηκε γιατί η μήτρα μου ήταν πολύ κόκκινη είχε το χρώμα της φραουλας)!Μετά την τελευταία μου εξωσωματικη έμεινα έγκυος φυσιολογικά αλλά παλλινδρομησε! Τότε αποφάσισα να κατέβω Αθήνα σε ένα κέντρο εξωσωματικής!!Ο γιατρός που είδε το ιστορικό μου μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα έχω ενδομητριωση(όταν του ανέφερα ότι είχα ήδη κανει υστεροσκοπηση και τι μου είπε ο προηγούμενος γιατρός μου είπε ότι αυτό είναι σημάδι χρονιάς φλεγμονής το κόκκινο χρώμα)! Έκανα βιοψία ενδομητριου και όντως είχα 2 μικρόβια και έναν ιό!Ακολούθησε ένα καλοκαίρι με 2 μήνες σχήματα αντιβίωσης και εγώ και ο σύζυγος και μια υστεροσκοπηση στο τέλος του καλοκαιριού όπου μου είπαν πως η φλεγμονη μου είναι αποδρομουσα και μου έδωσαν πάλι αντιβίωση για δέκα μέρες!!!

Από τότε προσπαθούμε με το σύζυγό φυσιολογικά αλλά αποφασίσαμε ότι θα κάνουμε την τελευταία μας εξωσωματικη τον Μάιο!!Από εξετάσεις τις εχω  κάνει κυριολεκτικά όλες!!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο (και δεν τα έχω γράψει ολα) και εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν χοριακες και είναι και αρκετές μια τεράστια χοριακη, στα κορίτσια που περιμένουν να κάνουν εξωσωματικη το πολυπόθητο αποτέλεσμα και στα κορίτσια που ήδη έχουν τα μωράκια τους που με τοσο κόπο απέκτησα να τα χαίρονται!!

Καλά βρε κορίτσι μου,την ενδομητριωση στην λαπαροσκόπηση δεν την είδε?? Δεν την καθάρισε?? Δεν σου έδωσε θεραπεία μετά  εφόσον υπήρχε?? Μου κάνει τρομερή εντύπωση!!

Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Καλά βρε κορίτσι μου,την ενδομητριωση στην λαπαροσκόπηση δεν την είδε?? Δεν την καθάρισε?? Δεν σου έδωσε θεραπεία μετά  εφόσον υπήρχε?? Μου κάνει τρομερή εντύπωση!!

Εδώ μου έκανε υστεροσκοπηση πριν την τρίτη μου εξωσωματικη και ενώ του είπα  να μου κάνει βιοψία ενδομητριου αυτός μου είπε ότι δεν χρειάστηκε γιατί η μήτρα μου ήταν πολύ κόκκινη!!Τελικά αποδείχθηκε ότι όντως είχα ενδομητριωση και μάλιστα ότι το κόκκινο ήταν ένδειξη χρονιάς φλεγμονής!Τρέχα γύρευε!!Μου έγινε μάθημα να μην εμπιστεύομαι δημόσια νοσοκομεία και επεμβάσεις σε δημόσια νοσοκομεία!!Βέβαια κ γιατρός ήταν ο βασικός υπαίτιος αλλά τι να πεις.......Τώρα όταν με ρωτάνε για τον συγκεκριμένο λέω μακριά[email protected]

πρίν από 27 λεπτά , Giouli36 είπε:

Εδώ μου έκανε υστεροσκοπηση πριν την τρίτη μου εξωσωματικη και ενώ του είπα  να μου κάνει βιοψία ενδομητριου αυτός μου είπε ότι δεν χρειάστηκε γιατί η μήτρα μου ήταν πολύ κόκκινη!!Τελικά αποδείχθηκε ότι όντως είχα ενδομητριωση και μάλιστα ότι το κόκκινο ήταν ένδειξη χρονιάς φλεγμονής!Τρέχα γύρευε!!Μου έγινε μάθημα να μην εμπιστεύομαι δημόσια νοσοκομεία και επεμβάσεις σε δημόσια νοσοκομεία!!Βέβαια κ γιατρός ήταν ο βασικός υπαίτιος αλλά τι να πεις.......Τώρα όταν με ρωτάνε για τον συγκεκριμένο λέω μακριά[email protected]

Τραγικό κορίτσι μου.. όλοι έχουμε πετύχει κομπογιαννίτες.. εύχομαι από εδώ και στο εξής να πάνε όλα κατ ευχήν!! Σου εύχομαι σύντομα να γεμίσει η αγκαλίτσα σου!! Είναι πολύ δύσκολη η ενδομητριωση.. ειδικά αν κάνεις κύστες και έχεις πόνους.. αλλά πλέον όλα διορθώνονται ώστε να έχεις μια ποιοτική ζωή.. και εννοείται δεν είναι λόγος για να μην πετύχεις μια εγκυμοσύνη!!  

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια χίλια συγνώμη μπέρδεψα την ενδομητριωδη με την ενδομητρητιδα!!!!Ενδομητριτιδα είχα και δεν την είχε δει στην υστεροσκοπηση ενω έκανε μπαμ!!!

Ένα μυαλό πρωί βράδυ τι να σου κάνει!!!!!!!

Διαφημίσεις

Κορίτσια πήρα προγεστερονη για να αδιαθετήσω. Την έχω κόψει μια εβδομάδα κι ακόμη δεν έχει έρθει η περίοδος. Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό. Σας έχει συμβεί;

Καλησπέρα σας.. έχω μια απορία σχετικά με το ενδομήτριο, το οποίο παχαίνει και το μέγιστο πάχος ειναι στην ωορηξία πχ 12 χιλιοστά.  Μετα την ωορηξία Και σε περιπτωση μη εγκυμοσυνης δηλαδή τι κάνει;  Παραμένει 12 χιλ. Μεχρι να πεςει;;Ή με καποιο τροπο αδυνατίζει και στο τέλος πέφτει με την  περιοδο..

12 ώρες πρίν, Dindindan είπε:

Κορίτσια πήρα προγεστερονη για να αδιαθετήσω. Την έχω κόψει μια εβδομάδα κι ακόμη δεν έχει έρθει η περίοδος. Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό. Σας έχει συμβεί;

Ίσως έχεις κυστουλα.. μου χει τύχει και μένα να πάρω προγεστερόνη και να μην έρθει κατευθείαν.. αλλά μετά από 4 μέρες.. 

14 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Κορίτσια χίλια συγνώμη μπέρδεψα την ενδομητριωδη με την ενδομητρητιδα!!!!Ενδομητριτιδα είχα και δεν την είχε δει στην υστεροσκοπηση ενω έκανε μπαμ!!!

Ένα μυαλό πρωί βράδυ τι να σου κάνει!!!!!!!

Δεν έχω εμπειρία από ενδομητρητιδα.. αλλά όπως και να χει είναι απαράδεκτος... Και όλα αυτά εις βάρος μας.. 

Κορίτσια έχει κάποια πολυκυστικες?? Και πόσα ωάρια καταφέρατε να κάνετε και να προχωρήσουν στην εξωσωματική... ?Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν έχω ιδέα... Παλιότερα που είχα πάρει μικρή ποσότητα ορμόνης για να προχωρήσω σε σπερματεγχυση είχα ανταποκριθεί πολύ καλά.. είχα κάνει 8.. και αναγκαστικά μου είχε δωσει αναστολείς για να μικρύνουν κάποια..

9 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Καλησπέρα σας.. έχω μια απορία σχετικά με το ενδομήτριο, το οποίο παχαίνει και το μέγιστο πάχος ειναι στην ωορηξία πχ 12 χιλιοστά.  Μετα την ωορηξία Και σε περιπτωση μη εγκυμοσυνης δηλαδή τι κάνει;  Παραμένει 12 χιλ. Μεχρι να πεςει;;Ή με καποιο τροπο αδυνατίζει και στο τέλος πέφτει με την  περιοδο..

Καλημερα κοριτσι μου. Αποβαλλεται με την επομενη περιοδο..

@Bela Καλημερα και με το καλο.. μια τέλεια χοριακή! Την έκανες;?

• Ευχαριστώ 1

10 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Ίσως έχεις κυστουλα.. μου χει τύχει και μένα να πάρω προγεστερόνη και να μην έρθει κατευθείαν.. αλλά μετά από 4 μέρες.. 

Δεν έχω εμπειρία από ενδομητρητιδα.. αλλά όπως και να χει είναι απαράδεκτος... Και όλα αυτά εις βάρος μας.. 

Κορίτσια έχει κάποια πολυκυστικες?? Και πόσα ωάρια καταφέρατε να κάνετε και να προχωρήσουν στην εξωσωματική... ?Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και δεν έχω ιδέα... Παλιότερα που είχα πάρει μικρή ποσότητα ορμόνης για να προχωρήσω σε σπερματεγχυση είχα ανταποκριθεί πολύ καλά.. είχα κάνει 8.. και αναγκαστικά μου είχε δωσει αναστολείς για να μικρύνουν κάποια..

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω πολυκυστικες. Εβγαλα 22,εμειναν από 16 και μετά 8 στην πρώτη μου εξωσωματικη, έβαλα τα 2 και έπιασε το ενα! 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Μια ερώτηση. Υπάρχει κάποια που έκανε μόνο ένα ωάριο εμφύτευση και πέτυχε; Για να μειώσεις της πιθανότητες για δίδυμη κύηση. Ή οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις δύο γιατί αλλιώς τα ποσοστά επιτυχίας είναι ελάχιστα; 

• Μου αρέσει 1

Καλημερα Κοριτσια! @Bela καλη επιτυχια με μια μεγαλη χοριακη. Εγω ξεκινησα απο χθες τα τεστ θετικα σημερα 7η μερα εμβρυομεταφορας. Τεταρτη χοριακη! Συγκρατημένα αισιόδοξη και χαρουμενη καθως τη προηγουμενη ειχα θετικο αλλα δεν προχωρησε .. 

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μια ερώτηση. Υπάρχει κάποια που έκανε μόνο ένα ωάριο εμφύτευση και πέτυχε; Για να μειώσεις της πιθανότητες για δίδυμη κύηση. Ή οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις δύο γιατί αλλιώς τα ποσοστά επιτυχίας είναι ελάχιστα; 

Καλημερα! Εγω παντα εβαζα δυο, ωστοσο ξερω περιπτωσεις που βάζαν ενα κ επιανε..τωρα ολα σχετικα ειναι και τα πολλα δεν ειναι οτι καλυτερο σιγουρα με ενα οι πιθανότητες ειναι μικρότερες ωστοσο θεωρω πως αν ειναι καλο κ εχει δυναμική θα εμφυτευτεί..

• Μου αρέσει 7

Και πως θα ξέρω αν είναι καλό; Θα μου το πει ο γιατρός αυτό; Ξέρω ότι κάνω ηλίθιες ερωτήσεις αλλά με προβληματίζει το θέμα ως μονογονεϊκή οικογένεια.

πρίν από 13 λεπτά , Laky είπε:

Άμα θες να βάλεις ένα βάζεις ένα δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις 2. Αλλά οι πιθανότητες είναι μικρές χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείεται να εμφυτευτεί το 1. Και φυσικά μπορεί να βάλεις 1 και να πιάσει κιόλας.

ugAHp3.png

jfV0p3.png

πρίν από 4 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Άμα θες να βάλεις ένα βάζεις ένα δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις 2. Αλλά οι πιθανότητες είναι μικρές χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείεται να εμφυτευτεί το 1. Και φυσικά μπορεί να βάλεις 1 και να πιάσει κιόλας.

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την ενημέρωση. Απλά δεν έχω δει ποτέ καμία να βάζει ένα. Και λίγο αγχωθηκα να σας πω την αλήθεια. Τώρα θα ξεκινήσω τη διαδικασία και δε τα ξέρω και πολύ καλά τα πράγματα.

Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις