Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Πήγα σήμερα και γω στον γιατρό 37+0 να δω ακόμα πόσα ραντεβού θα κάνω το έχω απορία χαχα !!! Η μπέμπα είναι καλά το κεφάλι έχει κατέβει πιο χαμηλά γι αυτό νιώθω περισσότερο την πίεση και κάτι σαν τρύπημα ώρες ώρες κατά τ'αλλα η διαστολή είναι ίδια να δούμε πότε θα θελήσει να βγει και αυτή !! Και είναι 3.100 περίπου ... Ελπίζω να μην με παιδεψει βδομάδες ακόμα γιατί θα "εκραγω"

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 hours ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλησπέρα ,βάζετε κάποια κρέμα για προετοιμασία των θηλέων για τον θηλασμό?

Αυτες τις μερες παρακολουθω κατι δωρεαν μαθηματα τοκετου εδω στα Χανια, και τα δυο πρωτα ηταν παρα πολυ αναλυτικα σε οτι αφορα τον θηλασμο. Εκει η μαια μας.προτεινε την Nipple care της frezyderm προληπτικα ή αβοκαντελαιο, σε περιπτωση τραυματισμων μετα στον θηλασμο βαζεις αλλα. 

Επισης μας εδωσε ενα φυλλαδιο απο το Εθνικο Προγραμμα Προαγωγης του μητρικου Θηλασμου "Αριαδνη" του Υπουργειου Υγειας, οπου στο site τους εχει παααρα πολλες χρησιμες πληροφοριες και εχει ακομα και γραμμη βοηθειας. Ειναι σε μια προσπαθεια να ξαναμπει ο μητρικος θηλασμος πιο δυναμικα και ενεργα στη κοινωνια και στη ζωη μας, γιατι τα τελευταια χρονια λογω και λαθος ή ελλειπης πληροφορησης αλλα και λογω μαρκετινγκ, πολλες γυναικες δεν τα καταφεραν. Το site ειναι www.epilegothilasmo.gr για οποια κοπελα θα ηθελε να ριξει μια ματια. 

Εγω δεν ειναι απο τις γυναικες που αν δεν τα καταφερω να θηλασω θα παθω καταθλιψη και τετοια, αλλα εννοειται οτι θελω να γνωριζω οσο το δυνατον περισσοτερα για το θεμα ωστε να κανω οτι μπορω να το καταφερω για το καλο κυριως της μικρης μου. Αλλα εννοειται αν χρειαστει συμπληρωμα π.χ. δεν θα παω κοντρα στην επιστημη! Παρολαυτα, θελει προσοχη στα μαιευτηρια κυριως που πολλες φορες με τη πρωτη δυσκολια σου προωθουν αμεσως ετοιμο γαλα, οπως κανουν και πολλοι παιδιατροι επισης!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Αυτες τις μερες παρακολουθω κατι δωρεαν μαθηματα τοκετου εδω στα Χανια, και τα δυο πρωτα ηταν παρα πολυ αναλυτικα σε οτι αφορα τον θηλασμο. Εκει η μαια μας.προτεινε την Nipple care της frezyderm προληπτικα ή αβοκαντελαιο, σε περιπτωση τραυματισμων μετα στον θηλασμο βαζεις αλλα. 

Επισης μας εδωσε ενα φυλλαδιο απο το Εθνικο Προγραμμα Προαγωγης του μητρικου Θηλασμου "Αριαδνη" του Υπουργειου Υγειας, οπου στο site τους εχει παααρα πολλες χρησιμες πληροφοριες και εχει ακομα και γραμμη βοηθειας. Ειναι σε μια προσπαθεια να ξαναμπει ο μητρικος θηλασμος πιο δυναμικα και ενεργα στη κοινωνια και στη ζωη μας, γιατι τα τελευταια χρονια λογω και λαθος ή ελλειπης πληροφορησης αλλα και λογω μαρκετινγκ, πολλες γυναικες δεν τα καταφεραν. Το site ειναι www.epilegothilasmo.gr για οποια κοπελα θα ηθελε να ριξει μια ματια. 

Εγω δεν ειναι απο τις γυναικες που αν δεν τα καταφερω να θηλασω θα παθω καταθλιψη και τετοια, αλλα εννοειται οτι θελω να γνωριζω οσο το δυνατον περισσοτερα για το θεμα ωστε να κανω οτι μπορω να το καταφερω για το καλο κυριως της μικρης μου. Αλλα εννοειται αν χρειαστει συμπληρωμα π.χ. δεν θα παω κοντρα στην επιστημη! Παρολαυτα, θελει προσοχη στα μαιευτηρια κυριως που πολλες φορες με τη πρωτη δυσκολια σου προωθουν αμεσως ετοιμο γαλα, οπως κανουν και πολλοι παιδιατροι επισης!! 

Αυτήν την κρέμα τ frezydern έχω σας είπε ότι καλό είναι να την χρησιμοποιήσουμε?Κοίτα κ εγώ δεν θα τρελαθώ είναι το 4ο παιδί αν θα τα καταφέρουμε καλώς αν όχι πάλι καλώς δεν θα καθήσω  να σκάσω .

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2021 at 8:35 PM, Blondie 2020 said:

Ελααα μια χαρα βαρος εχουν κ τα 2! Τουλαχιστον εισαι σε σουπερ εβδομαδα οποτε οποτε ειναι! Εγω ειμαι 36+3 κ γενναω την Τριτη, 37+1, σε 5 μερες! Σημερα το συνηδητοποιησα κ εχει αρχισει το αγχος! Αυριο εχω γιατρο για τις λεπτομερειες κ για να δω τα μωρακια μου στην κοιλια μου τελευταια φορα πριν τα δω απο κοντα!

Ποτε λεγαμε για γιατρους ποτε φτανουμε ε??

Αχ, έφτασε η ώρα σου! Με το καλό να τα υποδεχτείτε! Σου εύχομαι να έχεις καλή διάθεση στο χειρουργείο και να το βιώσεις όμορφα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, βιολετα3 said:

Αυτήν την κρέμα τ frezydern έχω σας είπε ότι καλό είναι να την χρησιμοποιήσουμε?Κοίτα κ εγώ δεν θα τρελαθώ είναι το 4ο παιδί αν θα τα καταφέρουμε καλώς αν όχι πάλι καλώς δεν θα καθήσω  να σκάσω .

Ναι μας ειπε οτι καλο ειναι να τη βαζουμε απο πριν ξεκινησουμε το θηλασμο. Ειναι βρωσιμη και μπορει να χρησιμοποιηθει και στο θηλασμο μετα. Επειδη εγω της ανεφερα οτι εχω ενα ειδος ξηροτητας στις θηλες μου, με παροτρινε να τη χρησιμοποιησω αυτην ή αβοκαντελαιο. Μετα που θα ξεκινησει ο θηλασμος, μας ειπε οτι γενικα η καλυτερη ειναι αυτη η medala purelan που ειναι 100% λανολινη. 

Εμενα ειναι το πρωτο, οποτε θελω να προσπαθησω οσο μπορω και να προετοιμαστω και ενημερωθω οσο το δυνατον καλυτερα! Αλλα εννοειται οτι αν δεν τα καταφερω δεν θα τρελαθω κι εγω! 

3 hours ago, Brigitt said:

Γεια σας κορίτσια!! Πήγα σήμερα και γω στον γιατρό 37+0 να δω ακόμα πόσα ραντεβού θα κάνω το έχω απορία χαχα !!! Η μπέμπα είναι καλά το κεφάλι έχει κατέβει πιο χαμηλά γι αυτό νιώθω περισσότερο την πίεση και κάτι σαν τρύπημα ώρες ώρες κατά τ'αλλα η διαστολή είναι ίδια να δούμε πότε θα θελήσει να βγει και αυτή !! Και είναι 3.100 περίπου ... Ελπίζω να μην με παιδεψει βδομάδες ακόμα γιατί θα "εκραγω"

Πλησιαζεις και συ ολο και πιο πολυ! Αφου εχει παρει και θεση μια χαρα εισαι, και τα κιλα της σουπερ! Λιγουλακι υπομονη ακομα! ❤

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα ,κοιταζοντας τι άλλο χρειάζομαι να έχω είδα ότι μου λείπουν τα επιθέματα στήθους.Σε μια αναζήτηση στο google είδα ότι ξεκινάμε από 5+ευρώ το κουτί  ανάλογα ποσά έχει μέσα,είδα όμως πως υπάρχουν κ επαναχρησιμοποίημενα που τα πλένεις που ξεκινάνε από 7,5+ τα 4 σετ .Θυμάμαι στα κορίτσια μου ότι τα μιας χρήσης κολλούσαν στην θηλη μου όταν σκεγνωναν και πονούσα στην αρχή όταν τα άλλαζα.Σκεφτηκα πως κ ένα σωρό λεφτά θα γλυτώσω με τα επαναχρησιμοποιημενα και δεν θα έχω θέμα με τ θηλές .το λέτε?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ,κοιταζοντας τι άλλο χρειάζομαι να έχω είδα ότι μου λείπουν τα επιθέματα στήθους.Σε μια αναζήτηση στο google είδα ότι ξεκινάμε από 5+ευρώ το κουτί  ανάλογα ποσά έχει μέσα,είδα όμως πως υπάρχουν κ επαναχρησιμοποίημενα που τα πλένεις που ξεκινάνε από 7,5+ τα 4 σετ .Θυμάμαι στα κορίτσια μου ότι τα μιας χρήσης κολλούσαν στην θηλη μου όταν σκεγνωναν και πονούσα στην αρχή όταν τα άλλαζα.Σκεφτηκα πως κ ένα σωρό λεφτά θα γλυτώσω με τα επαναχρησιμοποιημενα και δεν θα έχω θέμα με τ θηλές .το λέτε?

Καλημέρα καλημέρα.... Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά αγόρασα μιας χρήσης.... Τα επαναχρησιμοποιημενα μου φαίνεται ότι θα είναι δύσκολο να τα πλένω, να περιμένω να στεγνώσουν κ να τα χρησιμοποιώ. Βέβαια, δεν ξέρω πόση ροή μπορεί να έχω κ πόσο συχνά χρειάζεται αλλαγή. 1 κουτί πήρα για αρχή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, σας ευχαριστώ ολες παρα πολυ❤️

Ειστε ολες υπέροχες.

Τα νεα μας τωρα είναι οτι μεταφερθηκαμε απο την ΜΕΝΝ 3 στην ΜΕΝΝ 2. Η 3 είναι τα βαρια περιστατικά.. Δε φοραμε οξυγόνο πλέον, είμαστε σε θερμοκοιτίδα και τρέφεται σιγά σιγα απο χθες. 

Ενημέρωση για το ποτε θα φύγουμε δεν λένε ποτέ. Το μαθαίνεις τελευταία στιγμή. Η ενημέρωση ετσι κι αλλιως απ τους γιατρούς κρατάει κυριολεκτικά ένα λεπτό. Καλα παμε και το γεγονος οτι άλλαξε μονάδα , μου έδωσε χαρά. Ελπιζω να μην αργησει να παρει εξητηριο. Ακουω για γονεις που τα έχουν μέσα 2 μηνες και τρελαίνομαι. Ελπιζω σε μια βδομάδα το πολυ να τον εχω αν και δε νομίζω. Ο γυναικολόγος μου , μου ειπε να εχω στο μυαλο μου πως οσο θα τον ειχα στην κοιλια μου μεχρι 36+ βδομάδων τοσο θα ειναι στην μονάδα. 

  • Μου αρέσει 7

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ,κοιταζοντας τι άλλο χρειάζομαι να έχω είδα ότι μου λείπουν τα επιθέματα στήθους.Σε μια αναζήτηση στο google είδα ότι ξεκινάμε από 5+ευρώ το κουτί  ανάλογα ποσά έχει μέσα,είδα όμως πως υπάρχουν κ επαναχρησιμοποίημενα που τα πλένεις που ξεκινάνε από 7,5+ τα 4 σετ .Θυμάμαι στα κορίτσια μου ότι τα μιας χρήσης κολλούσαν στην θηλη μου όταν σκεγνωναν και πονούσα στην αρχή όταν τα άλλαζα.Σκεφτηκα πως κ ένα σωρό λεφτά θα γλυτώσω με τα επαναχρησιμοποιημενα και δεν θα έχω θέμα με τ θηλές .το λέτε?

Ποια εννοείς τα κοχύλια που είναι σιλικόνης?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Brigitt είπε:

Ποια εννοείς τα κοχύλια που είναι σιλικόνης?? 

Οχι ,όχι κανονικά επιθέματα σαν αυτά που τα βάζουμε για να μην λερωνομαστε που είναι σαν βαμβάκι ,τα επαναχρησιμοποιημενα είναι από ύφασμα βαμβακερό που τα πλένεις και τα ξαναχρησιμοποιεις 

πρίν από 38 λεπτά , xrys1988 είπε:

Καλημέρα καλημέρα.... Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά αγόρασα μιας χρήσης.... Τα επαναχρησιμοποιημενα μου φαίνεται ότι θα είναι δύσκολο να τα πλένω, να περιμένω να στεγνώσουν κ να τα χρησιμοποιώ. Βέβαια, δεν ξέρω πόση ροή μπορεί να έχω κ πόσο συχνά χρειάζεται αλλαγή. 1 κουτί πήρα για αρχή. 

Θυμάμαι στα κορίτσια μου είχα πάρει αρκετά κουτιά ,ανάλογα πόσο καιρό θα θηλάσεις κιόλας.Επειδη είναι μικρά κ χρειάζονται ίσα ίσα σε ένα νεράκι σκέφτηκα ότι ίσως με βγάλει από μεγάλο κόστος από το να αγοράζω συνέχεια μιας χρήσεως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Οχι ,όχι κανονικά επιθέματα σαν αυτά που τα βάζουμε για να μην λερωνομαστε που είναι σαν βαμβάκι ,τα επαναχρησιμοποιημενα είναι από ύφασμα βαμβακερό που τα πλένεις και τα ξαναχρησιμοποιεις 

Θυμάμαι στα κορίτσια μου είχα πάρει αρκετά κουτιά ,ανάλογα πόσο καιρό θα θηλάσεις κιόλας.Επειδη είναι μικρά κ χρειάζονται ίσα ίσα σε ένα νεράκι σκέφτηκα ότι ίσως με βγάλει από μεγάλο κόστος από το να αγοράζω συνέχεια μιας χρήσεως

Ναι ναι κατάλαβα τι εννοείς. Απλά επειδή εμένα είναι το πρώτο παιδάκι, δεν ξέρω αν και για πόσο καιρό θα καταφέρω να θηλάσω... Οπότε θα δω πως θα πάει κ θα αγορασω μετά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Οχι ,όχι κανονικά επιθέματα σαν αυτά που τα βάζουμε για να μην λερωνομαστε που είναι σαν βαμβάκι ,τα επαναχρησιμοποιημενα είναι από ύφασμα βαμβακερό που τα πλένεις και τα ξαναχρησιμοποιεις 

Θυμάμαι στα κορίτσια μου είχα πάρει αρκετά κουτιά ,ανάλογα πόσο καιρό θα θηλάσεις κιόλας.Επειδη είναι μικρά κ χρειάζονται ίσα ίσα σε ένα νεράκι σκέφτηκα ότι ίσως με βγάλει από μεγάλο κόστος από το να αγοράζω συνέχεια μιας χρήσεως

Απλά σκέφτομαι εμένα που μου έτρεχε πολύ το γάλα τα άλλα της μια χρήσης γινόταν μέσα όπως οι πάνες και φούσκωναν (σαν τζελ) ... Αυτά πως απορροφούν το γάλα και σε τι μορφή αν είναι απλά βαμβακερα αν τα στύψεις με το χέρι το γάλα θα τρέχει ?? Δεν τα ξέρω γι αυτό ρωτάω αν θα είναι πρακτικα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Απλά σκέφτομαι εμένα που μου έτρεχε πολύ το γάλα τα άλλα της μια χρήσης γινόταν μέσα όπως οι πάνες και φούσκωναν (σαν τζελ) ... Αυτά πως απορροφούν το γάλα και σε τι μορφή αν είναι απλά βαμβακερα αν τα στύψεις με το χέρι το γάλα θα τρέχει ?? Δεν τα ξέρω γι αυτό ρωτάω αν θα είναι πρακτικα 

Ουτε κ εγώ τα ξέρω πρώτη φορά τα είδα ,λογικά κάνουν την ίδια δουλειά με την διαφορά ότι αυτά τα ξαναχρησιμοποιεις.Εγω πάντως θα πάρω πιστεύω θα με βολεψει κυρίως στο ότι δεν χρειάζεται να ξοδεύω συνέχεια χρήματα να παίρνω τα  μιας χρήσεως ,θα πάρω μόνο ένα πακέτο της μιας χρήσεως για να έχω κ στο μαιευτήριο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Farmakotriftena said:

Κοριτσια μου, σας ευχαριστώ ολες παρα πολυ❤️

Ειστε ολες υπέροχες.

Τα νεα μας τωρα είναι οτι μεταφερθηκαμε απο την ΜΕΝΝ 3 στην ΜΕΝΝ 2. Η 3 είναι τα βαρια περιστατικά.. Δε φοραμε οξυγόνο πλέον, είμαστε σε θερμοκοιτίδα και τρέφεται σιγά σιγα απο χθες. 

Ενημέρωση για το ποτε θα φύγουμε δεν λένε ποτέ. Το μαθαίνεις τελευταία στιγμή. Η ενημέρωση ετσι κι αλλιως απ τους γιατρούς κρατάει κυριολεκτικά ένα λεπτό. Καλα παμε και το γεγονος οτι άλλαξε μονάδα , μου έδωσε χαρά. Ελπιζω να μην αργησει να παρει εξητηριο. Ακουω για γονεις που τα έχουν μέσα 2 μηνες και τρελαίνομαι. Ελπιζω σε μια βδομάδα το πολυ να τον εχω αν και δε νομίζω. Ο γυναικολόγος μου , μου ειπε να εχω στο μυαλο μου πως οσο θα τον ειχα στην κοιλια μου μεχρι 36+ βδομάδων τοσο θα ειναι στην μονάδα. 

Ειδες που πανε ολα καλα?? Υπομονη κ ευχομαι γρηγορα σπιτι, ειναι ομως σε καλα χερια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα πηγα για καρδιοτοκογραφημα στη κλινικη. Μου χε πει τη Δευτερα ο γιατρος μου να παω να κανω ενα σημερα, αλλα νομιζω οτι θα πηγαινα εγω ετσι κι αλλιως γιατι σημερα απο το πρωι εχω συνεχεια σχεδον ενοχλησεις δεξια και αριστερα στη κοιλια μου σαν περιοδου και αγχωθηκα μηπως ξεκινουσε κανενας τοκετος σιγα σιγα! Τελικα δεν φανηκε κατι ιδιαιτερο στον καρδιοτοκογραφο, περα απο καποιες μικροσυσπασεις οι οποιες μου παν οτι ειναι φυσιολογικες. Εντομεταξυ το πατατακι κουνιοταν τοοοσο πολυ που πολλες απομακρυνοταν απο τον αισθητηρα και σταματουσα να ακουω τους παλμους!!! Τη πρωτη φορα αγχωθηκα πολυ, και δεν ηταν και κανεις εκει κοντα να φωναξω!! 

Πολυ μπερδεμα αυτο με τις συσπασεις! Και επειδη ειναι το πρωτο και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι οι κανονικες, το παραμικρο που νοιωθω προσπαθω να το ερμηνευσω αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...