Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσια σημερα πηγα για καρδιοτοκογραφημα στη κλινικη. Μου χε πει τη Δευτερα ο γιατρος μου να παω να κανω ενα σημερα, αλλα νομιζω οτι θα πηγαινα εγω ετσι κι αλλιως γιατι σημερα απο το πρωι εχω συνεχεια σχεδον ενοχλησεις δεξια και αριστερα στη κοιλια μου σαν περιοδου και αγχωθηκα μηπως ξεκινουσε κανενας τοκετος σιγα σιγα! Τελικα δεν φανηκε κατι ιδιαιτερο στον καρδιοτοκογραφο, περα απο καποιες μικροσυσπασεις οι οποιες μου παν οτι ειναι φυσιολογικες. Εντομεταξυ το πατατακι κουνιοταν τοοοσο πολυ που πολλες απομακρυνοταν απο τον αισθητηρα και σταματουσα να ακουω τους παλμους!!! Τη πρωτη φορα αγχωθηκα πολυ, και δεν ηταν και κανεις εκει κοντα να φωναξω!! 

Πολυ μπερδεμα αυτο με τις συσπασεις! Και επειδη ειναι το πρωτο και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι οι κανονικες, το παραμικρο που νοιωθω προσπαθω να το ερμηνευσω αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρη! 

Πίστεψε με όταν μπεις σε διαδικασία τοκετού θα το καταλάβεις !!! Χαχα θα γίνουν επώδυνες αυτές δεν είναι τίποτα εγώ δεν δίνω καν σημασία και συνεχίζω τον ύπνο μου πλέον .. πόσο είσαι ?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 minutes ago, Brigitt said:

Πίστεψε με όταν μπεις σε διαδικασία τοκετού θα το καταλάβεις !!! Χαχα θα γίνουν επώδυνες αυτές δεν είναι τίποτα εγώ δεν δίνω καν σημασία και συνεχίζω τον ύπνο μου πλέον .. πόσο είσαι ?? 

Ειμαι στην 36η, μεθαυριο μπαινω στην 37η και γι αυτο αγχωθηκα. Αν και οι εβδομαδες ειναι μια χαρα αν θελει και τωρα να βγει, αλλα εγω δεν θελω ακομα γιατι ειναι και αναποδα! Οχι πως υπαρχουν πιθανοτητες να γυρισει, αλλα ποτε δεν ξερεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , depifish είπε:

Ειμαι στην 36η, μεθαυριο μπαινω στην 37η και γι αυτο αγχωθηκα. Αν και οι εβδομαδες ειναι μια χαρα αν θελει και τωρα να βγει, αλλα εγω δεν θελω ακομα γιατι ειναι και αναποδα! Οχι πως υπαρχουν πιθανοτητες να γυρισει, αλλα ποτε δεν ξερεις! 

Φυσικά μπορεί να γυρίσει και τελευταία στιγμή μην απογοητευεσαι !! Δώσε του χρόνο ... Εγώ που είμαι στην 38η δεν ξέρω γιατί αλλά η γέννα μου φαίνεται μακριά ... Έχω αρχίσει να κουράζομαι τώρα πια πολύ δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια σημερα πηγα για καρδιοτοκογραφημα στη κλινικη. Μου χε πει τη Δευτερα ο γιατρος μου να παω να κανω ενα σημερα, αλλα νομιζω οτι θα πηγαινα εγω ετσι κι αλλιως γιατι σημερα απο το πρωι εχω συνεχεια σχεδον ενοχλησεις δεξια και αριστερα στη κοιλια μου σαν περιοδου και αγχωθηκα μηπως ξεκινουσε κανενας τοκετος σιγα σιγα! Τελικα δεν φανηκε κατι ιδιαιτερο στον καρδιοτοκογραφο, περα απο καποιες μικροσυσπασεις οι οποιες μου παν οτι ειναι φυσιολογικες. Εντομεταξυ το πατατακι κουνιοταν τοοοσο πολυ που πολλες απομακρυνοταν απο τον αισθητηρα και σταματουσα να ακουω τους παλμους!!! Τη πρωτη φορα αγχωθηκα πολυ, και δεν ηταν και κανεις εκει κοντα να φωναξω!! 

Πολυ μπερδεμα αυτο με τις συσπασεις! Και επειδη ειναι το πρωτο και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι οι κανονικες, το παραμικρο που νοιωθω προσπαθω να το ερμηνευσω αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρη! 

 τα ίδια σκέφτομαι....άραγε ποτέ πρέπει να πάμε στο νοσοκομείο?έχω πόνους περιόδου ποτέ ελαφριους ποτέ πιο δυνατούς...αλλά είμαι ανεκτική στον πόνο και δεν ξέρω πότε θα έπρεπε να δώσω σημασία...

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Φυσικά μπορεί να γυρίσει και τελευταία στιγμή μην απογοητευεσαι !! Δώσε του χρόνο ... Εγώ που είμαι στην 38η δεν ξέρω γιατί αλλά η γέννα μου φαίνεται μακριά ... Έχω αρχίσει να κουράζομαι τώρα πια πολύ δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα !!!

Ούτε εγώ έχω όρεξη για τπτ....κουράζομαι πολύ εύκολα πλέον ...πονανε τα πόδια μου με το παραμικρό....η μέση μου...δεν έχω όρεξη καν για φαγητό..τρώω λίγο και είναι λες και έχω φάει ένα τονο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι χαζο; Εσεις μπορειτε να καταλαβετε τα μελη τογ σωματος του μωρου; Δηλαδη εννοω αν π.χ. ξαφνικα εμφανιστει ενα εξογκωμα αν ειναι κεφαλακι, κωλαρακι, ποδαρακι κτλ; Δεν μπορω καθολου να προσδιορισω που πεφτει τι!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι χαζο; Εσεις μπορειτε να καταλαβετε τα μελη τογ σωματος του μωρου; Δηλαδη εννοω αν π.χ. ξαφνικα εμφανιστει ενα εξογκωμα αν ειναι κεφαλακι, κωλαρακι, ποδαρακι κτλ; Δεν μπορω καθολου να προσδιορισω που πεφτει τι!! 

Εγω προσωπικά όχι ,απλά επειδή είδα στον υπέρηχο πως είναι περίπου η θέση μπορεί απλά να υποθεσω στο περίπου ότι ίσως είναι πχ πόδι .

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι χαζο; Εσεις μπορειτε να καταλαβετε τα μελη τογ σωματος του μωρου; Δηλαδη εννοω αν π.χ. ξαφνικα εμφανιστει ενα εξογκωμα αν ειναι κεφαλακι, κωλαρακι, ποδαρακι κτλ; Δεν μπορω καθολου να προσδιορισω που πεφτει τι!! 

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ ναι το καταλαβαίνω Γτ με το ποδαράκι του χτυπάει πιο δυνατά κ  όταν γίνεται το εξόγκωμα ειναι πιο μικρό,ενώ το κωλαρακι του είναι πιο μεγάλο κ τις μπουνιες τις νιώθω χαμηλά. Κ γενικά το καταλαβαίνω επειδή ξέρω ποια είναι η θέση του μωρού. Τώρα εσένα ίσως να ναι λίγο πιο δύσκολο επειδή δν έχει γυρίσει ακόμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Τι κάνετε??? Κορίτσια....χθες νόμιζα ότι θα γεννούσα. Με έπιασαν συσπάσεις το απόγευμα που γύρω στις 9 το βράδυ ήταν πολύ έντονες, πετρωνε ολόκληρη η κοιλιά μου. Είχα πολλά κολπικά υγρά κιτρινωπά και κράμπα στις γαμπες μου. Γενικά δεν ήμουν πολύ καλά. Έκλαιγα κιόλας από το άγχος μου μην γεννήσω γιατί είναι νωρίς για μένα. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι προετοιμασία της μήτρας.... Μου είπε ξεκούραση για 3-4 μέρες. Σήμερα μπαίνω στην 36η εβδομάδα. Αχ, μακάρι να κάνει υπομονή η μπεμπουλα μου και να κάτσει καμιά βδομάδα ακόμη στην κοιλίτσα μου μέσα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Καλημέρα!!! Τι κάνετε??? Κορίτσια....χθες νόμιζα ότι θα γεννούσα. Με έπιασαν συσπάσεις το απόγευμα που γύρω στις 9 το βράδυ ήταν πολύ έντονες, πετρωνε ολόκληρη η κοιλιά μου. Είχα πολλά κολπικά υγρά κιτρινωπά και κράμπα στις γαμπες μου. Γενικά δεν ήμουν πολύ καλά. Έκλαιγα κιόλας από το άγχος μου μην γεννήσω γιατί είναι νωρίς για μένα. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι προετοιμασία της μήτρας.... Μου είπε ξεκούραση για 3-4 μέρες. Σήμερα μπαίνω στην 36η εβδομάδα. Αχ, μακάρι να κάνει υπομονή η μπεμπουλα μου και να κάτσει καμιά βδομάδα ακόμη στην κοιλίτσα μου μέσα. 

Κορίτσι Μ τι βράδυ και αυτό....είναι ότι δεν ξέρουμε κιόλας και είναι όλο αυτό άγνωστο για εμάς...και πάλι όμως είσαι σε πολύ καλή εβδομάδα οπότε μην αγχώνεσαι....θα είναι όλα καλά....εύχομαι να είσαι καλύτερα σήμερα....ίσως είναι γτ αλλάζεις και μήνα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Κορίτσι Μ τι βράδυ και αυτό....είναι ότι δεν ξέρουμε κιόλας και είναι όλο αυτό άγνωστο για εμάς...και πάλι όμως είσαι σε πολύ καλή εβδομάδα οπότε μην αγχώνεσαι....θα είναι όλα καλά....εύχομαι να είσαι καλύτερα σήμερα....ίσως είναι γτ αλλάζεις και μήνα...

Σε ευχαριστώ. Ναι σήμερα είμαι μια χαρά. Σαν να μην συνέβη ποτέ το χθεσινό. Βέβαια, δεν κάνω τίποτα, στον καναπέ είμαι συνέχεια. Είναι άγνωστο για μας, όπως ακριβώς το λες κ με πιάνει πανικός όταν αισθάνομαι διάφορα. Τουλάχιστον μία εβδομάδα να τα καταφέρει ακόμη. Ο γιατρός ήταν πολύ κουλ αφού φτάσαμε ως εδώ. Ελπίζω να μην έχω τα ίδια πάλι το βράδυ. Εντωμεταξυ εγώ δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου που έχετε αναφέρει κάποια κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σε ευχαριστώ. Ναι σήμερα είμαι μια χαρά. Σαν να μην συνέβη ποτέ το χθεσινό. Βέβαια, δεν κάνω τίποτα, στον καναπέ είμαι συνέχεια. Είναι άγνωστο για μας, όπως ακριβώς το λες κ με πιάνει πανικός όταν αισθάνομαι διάφορα. Τουλάχιστον μία εβδομάδα να τα καταφέρει ακόμη. Ο γιατρός ήταν πολύ κουλ αφού φτάσαμε ως εδώ. Ελπίζω να μην έχω τα ίδια πάλι το βράδυ. Εντωμεταξυ εγώ δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου που έχετε αναφέρει κάποια κορίτσια. 

Ναι εγώ έχω συνέχεια παράδειγμα....άσε οι πόνοι στα πόδια μου....λίγο να μείνω όρθια νιώθω μια τρομερή πίεση -πονο....λίγο εμεινε κορίτσι Μ....με το καλό σου εύχομαι ...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα!!! Τι κάνετε??? Κορίτσια....χθες νόμιζα ότι θα γεννούσα. Με έπιασαν συσπάσεις το απόγευμα που γύρω στις 9 το βράδυ ήταν πολύ έντονες, πετρωνε ολόκληρη η κοιλιά μου. Είχα πολλά κολπικά υγρά κιτρινωπά και κράμπα στις γαμπες μου. Γενικά δεν ήμουν πολύ καλά. Έκλαιγα κιόλας από το άγχος μου μην γεννήσω γιατί είναι νωρίς για μένα. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι προετοιμασία της μήτρας.... Μου είπε ξεκούραση για 3-4 μέρες. Σήμερα μπαίνω στην 36η εβδομάδα. Αχ, μακάρι να κάνει υπομονή η μπεμπουλα μου και να κάτσει καμιά βδομάδα ακόμη στην κοιλίτσα μου μέσα. 

Αχ ακριβώς και γω πέρασα ψευτοτοκετο πως μου το είπε η μαία πως είμαι σε λανθάνουσα φάση είχα συσπάσεις από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 3 δεν κοιμήθηκα χαμηλές σε ένταση και στις 5μιση ξύπνησα από τον πόνο μέχρι τις 7μιση τις χρονομετρουσα ερχόταν κατά μέσο όρο κάθε πέντε μισή λεπτά και κρατούσε ένα λεπτό αλλά με μεγαλύτερα ένταση το πρωί που το είπα στη μαία μου είπε πως αν πήγαινα στο νοσοκομείο σε εκείνη τη φάση θα μου βάζανε όρο να το "βοηθησουν" και το πρωί θα είχα γεννήσει ... Μου είπε να περπατήσω και ίσως ξεκινήσει μόνος του εντος της μέρας αλλά ακόμα τίποτα ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα!!! Τι κάνετε??? Κορίτσια....χθες νόμιζα ότι θα γεννούσα. Με έπιασαν συσπάσεις το απόγευμα που γύρω στις 9 το βράδυ ήταν πολύ έντονες, πετρωνε ολόκληρη η κοιλιά μου. Είχα πολλά κολπικά υγρά κιτρινωπά και κράμπα στις γαμπες μου. Γενικά δεν ήμουν πολύ καλά. Έκλαιγα κιόλας από το άγχος μου μην γεννήσω γιατί είναι νωρίς για μένα. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, είναι προετοιμασία της μήτρας.... Μου είπε ξεκούραση για 3-4 μέρες. Σήμερα μπαίνω στην 36η εβδομάδα. Αχ, μακάρι να κάνει υπομονή η μπεμπουλα μου και να κάτσει καμιά βδομάδα ακόμη στην κοιλίτσα μου μέσα. 

Μην ανησυχείς κορίτσι , όλα αυτά τα συμπτώματα, όπως και της @depifish είναι προετοιμασία για τον τοκετό ο οποίος μπορεί να είναι 2-3 εβδομάδες  μακριά ακόμα . Και στις δυο μου εγκυμοσύνες έφτασα μέχρι 40 η εβδομάδα συμπληρωμένη και τελικά γέννησα με τεχνητούς πονους. Είχα πολλά συμπτώματα σαν τα δικά σας από αρκετά νωρίς όπως και τώρα. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως είμαστε κοντα στον τοκετό...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Εγώ δεν θέλω να γεννήσω ακόμη γιατί σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα. Μακάρι να καταφέρω να μείνει στην κοιλιά μου 1-2 εβδομάδες τουλάχιστον για να πάρει λίγο βάρος. Εμένα οι συσπάσεις δεν ήταν συνεχείς αλλά ήταν έντονες για 3 ώρες περίπου αλλά δεν ξέρω κάθε πόση ώρα. Το θέμα είναι ότι δεν το έχω ξαναζήσει όλο αυτό κ δεν ξέρω το κάθετι που νιώθω τι είναι. Ας πάνε όλα καλά για όλες μας!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ,μιας κ εγώ την επόμενη βδομάδα μπαίνω στον μήνα μου λέω να σοβαρευτώ και να φτιάξω την βαλίτσα ,έχω έτοιμα όλα τα ρούχα μου,εσώρουχα κτλ. Παντόφλες πήρα για το ντουζ ένα που είχα φέτος το καλοκαίρι για μέσα στο μαιευτήριο τι πήρατε?Της κλασικές χειμωνιάτικες που φοράμε μέσα στο σπίτι?Σκέφτομαι κ αν κάνει ζέστη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...