Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλυτερα το νυχτα μη δίνεις καθόλου μπουκάλι. Παλεψε το με θηλασμούς θα σου αυξήσει την παραγωγή..

Φανταζομαι πως εχεις αναγκη απο ύπνο αλλα σκεψου πως αυτο σε πολυ λιγο θα αλλάξει.

Εμενα ξυπνάει ανα 1,5 μιση ωρα, καθε θηλασμος κρατάει σιγουρα μιση ωρα. Δλδ ξυπανω ανα ωρα. Και μια φορα τη νυχτα βαζω και θηλαστρο που εκει μαζι με τον θηλασμο μου παιρνει μια ωρα ολο αυτο. Μονο χθες και προχθες εκανε το μωρο  απο μια φορα 2,5 ωρο σερι ύπνου. Σημερα εγινε ενός μήνα οποτε σιγα σιγα θα φτιαξει ο ύπνος του πιστεύω.

Επισης αν θες να δινεις 1 με 2 μπουκάλια(αν και για μενα είναι λάθος γιατι το μωρο θα σου φτιαξει την παραγωγή σου) δινε με.τη μεθοδο paced feeding οπου η σύγχυση θηλων ελαττώνεται κατα παρα πολυ.

Ετσι κι εγω. Ουτε οταν γεννησα ειχα πολυ αιμα. Το περισσότερο το ειδα για 3 ημερες καπου 15 ημερες μετα τη γεννα. Ολες τις άλλες μέρες μεχρι και σήμερα 2 3 μερες δεν εχω και μια βλεπω για λιγο αιμα και ξανα παλι μετα τιποτα.

Τι είναι η μέθοδος αυτή?,θα μου την βγάλει το ίντερνετ να δω ?απλά εμένα μπορεί και να θηλάζω μία ώρα συνεχόμενα...και μόλις την αφήσω πάλι συνεχίζει να κλαίει δεν ξέρω γτ το κάνει αυτό...δεν έχω γάλα?, δεν χορταινει??όση ώρα και να μείνει στο στήθος πάλι μετά δεν κάθεται ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια ,είμαι η βιολετα3 για κάποιο λόγο ξαφνικά δεν με άφηνε να μπω κ δεν δεχόταν τους κωδικούς μου ,μετά από τόσες μέρες κατάφερα να φτιάξω έναν άλλον λογαριασμό που τόσες μέρες δεν μου ενεργοποιούσαν και βλέπω ξαφνικά τώρα πως μπορώ να γράψω .

Σας είχα αφήσει στις 36 βδομάδες ,όπου πάμε στον γιατρό και διαπιστώνουμε πως ο μπέμπης αποφάσισε να γυρίσει με το κεφάλι πάνω δηλαδή ισχιακη προβολή ,το ανχος που πέρασε δεν περιγράφεται,γιατί λέω μετά από 3 φυσιολογικούς τοκετούς που να πάω τώρα για καισαρική,αν κ ο γιατρός μου ,μου είπε πως μπορώ να γεννήσω κανονικά κ ας είναι ισχιακό ,κάτι που εγώ δεν θα ήθελα φοβάμαι....Πάμε ξανά 37 βδομάδων τα ίδια ....Πήγαμε την Τετάρτη 38 και τελικά ο μπέμπης μας έκανε την χάρη και γύρισε με το κεφάλι κάτω και το καλό που του θέλω να μείνει εκεί :). Αποφάσισα με τον γιατρό μου να μπω με προκλήση την τρίτη!!!!Πάω να διαβάσω τα νέα σας !!!

On 19/10/2021 at 4:52 ΠΜ, Brigitt είπε:

Κορίτσια γέννησα κι εγώ στις 1 τα ξημερώματα στο σπίτι μέσα σε δύο ώρες χωρίς καμία παρέμβαση όπως ακριβώς ήθελα χωρίς κόψιμο ούτε ράμματα δεν χρειάστηκαν μετά και μπόρεσα αμέσως να σηκωθώ να περπατήσω χωρίς πόνο τώρα υστεροπονους έχω στη μήτρα με τραβάει αλλά κάνω υπομονή είχα φοβερά γρήγορο τοκετό ευτυχώς ... Τώρα έχω μια μπέμπα 53 εκατοστά 3700κ. την θήλασα αμέσως ήταν μαζί μου ο άντρας μου ο οποίος έβαλε τα κλάματα μόλις την είδε να γεννιέται δεν το περίμενα !!! Ο μικρός μου γιος (ο οποίος ξύπνησε από τα ουρλιαχτά μου των εξωθησεων) της έδινε φιλιά ξετρελαθηκε και ήθελε να την πάρει αγκαλιά έπαθα πλάκα δεν περίμενα να αντιδράσει έτσι μόλις 17 μηνών πολύ συγκινητικό!!!

Να σας ζήσει !! Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς θα την πάρετε σύντομα κοντά σας 

Πω πω να σου ζήσει ,μοναδική εμπειρία μπράβο σου!!!

On 19/10/2021 at 7:56 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Κοριτσαρες τι κανετε; Μπηκα και νομιζα πως θα εχετε γεννήσει ολες... Οσες γεννησατε να σας ζήσουν τα μωράκια σας! 

Εγω κανονικά ακομα εγκυος θα ήμουν ολο αυτο σκέφτομαι και που και που στεναχωριέμαι. Ομως το εχω στην αγκαλια μου και ολα καλα.

Καθίσαμε στην μοναδα 16 ημερες. 17η τον πηρα σπιτι. Αν και προωρακι , παει σφαίρα. Είναι πολυ καλος και δυνατός!

@βιολετα3 πως τα πας; Εμείς πηγαίναμε μαζι σε ημέρες!

@Brigitt τέλεια η εμπειρία σου ❤️❤️

Πέρασα μεγάλη αγωνία μέχρι να δω αν τελικά ο μπέμπης μας κάνει την χάρη να γυρίσει ξανά ,ευτυχώς εχει γυρίσει και αποφάσισα την τρίτη που θα είμαι 39 παρά μια μέρα να μπω με προκλήση.

Κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας όσες γεννησατε!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλυτερα το νυχτα μη δίνεις καθόλου μπουκάλι. Παλεψε το με θηλασμούς θα σου αυξήσει την παραγωγή..

Φανταζομαι πως εχεις αναγκη απο ύπνο αλλα σκεψου πως αυτο σε πολυ λιγο θα αλλάξει.

Εμενα ξυπνάει ανα 1,5 μιση ωρα, καθε θηλασμος κρατάει σιγουρα μιση ωρα. Δλδ ξυπανω ανα ωρα. Και μια φορα τη νυχτα βαζω και θηλαστρο που εκει μαζι με τον θηλασμο μου παιρνει μια ωρα ολο αυτο. Μονο χθες και προχθες εκανε το μωρο  απο μια φορα 2,5 ωρο σερι ύπνου. Σημερα εγινε ενός μήνα οποτε σιγα σιγα θα φτιαξει ο ύπνος του πιστεύω.

Επισης αν θες να δινεις 1 με 2 μπουκάλια(αν και για μενα είναι λάθος γιατι το μωρο θα σου φτιαξει την παραγωγή σου) δινε με.τη μεθοδο paced feeding οπου η σύγχυση θηλων ελαττώνεται κατα παρα πολυ.

Ετσι κι εγω. Ουτε οταν γεννησα ειχα πολυ αιμα. Το περισσότερο το ειδα για 3 ημερες καπου 15 ημερες μετα τη γεννα. Ολες τις άλλες μέρες μεχρι και σήμερα 2 3 μερες δεν εχω και μια βλεπω για λιγο αιμα και ξανα παλι μετα τιποτα.

ακομα καλυτερα απο το paced ειναι το sns. δεν κινδυνευει ουτε απο συγχυση και αυξανεται κι η παραγωγη. καλη επιτυχια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!Οποία γέννησε Ιασώ ας μας πει πως είναι τα πράγματα τώρα με το κοβιτ ,ο σύζυγος μπορούσε να βγει καθόλου έξω ?Και γενικά πως ήταν όλο το προσωπικό .

Link to comment
Share on other sites

 

Κοριτσια γεια σας! Να ρωτησω για μαρσιπο, το χαμε συζητησει και παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι τι ειχαμε πει.

Θελω να παρω εναν μαρσιπο απο το babywearing. Το θεμα μου ειναι αν ειναι καλη ιδεα για τοσο μικρη ηλικια. Λενε οτι ειναι απο νεογεννητο, αλλα η παιδιατρος με προβληματισε, μου ειπε οτι δεν πολυθελει μαρσιπο γιατι δεν θελει να καθεται πολυ το μωρο. Εγω παλι λατρευω το μαρσιπο και ειδικα αυτους στο site που ειναι απευθειας πανω σου το μωρο. Αλλα φοβαμαι κιολας να μην του κανω καμια ζημια! Εσεις χρησιμοποιειτε μαρσιπο; και αν ναι, απο ποια ηλικια και μετα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/10/2021 at 4:31 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Κι εγω ειχα θεματα στο 3ο μου με πρόσληψη βάρους. Αν θες να θηλασεις ομως δεν ειναι αργα. Καλεσε μια σύμβουλο θηλασμου και ολα θα πάνε καλα.

Στη δικη μου περίπτωση το μωρο δεν εκανε ικανοποιητικες θηλαστικες κινησεις. Κι έτσι εκανα φουλ θηλαστρο συν θηλασμό . Σε καθε θηλασμο βοηθουσα εγω με μαλαξεις. Μόλις η μικρη εγινε 3 κιλα ξεκινησε να θηλαζει κανονικά (την πηρα σπιτι 2300κιλα). 

Τωρα σε αυτο το μωρο, εκανα αποκλειστικα με θηλαστρο οσο ηταν στην μοναδα, μετα οταν ηρθε έπαθα μαστιτιδα (ακομα δεν εχω συνελθει) κανω φουλ θηλασμο (θηλαζει καπου 17 φορες το 24ωρο) συν θηλαστρο για λιγο καιρο ακομα.

Μηπως να δοκιμαζες να νοικιασεις θηλαστρο; Εισαι κοντα στη γεννα μπορει να το σωσεις αν θες.

Έχει περάσει ένας μήνας και κάτι από την γέννα έκανα και εγώ πάρα πολλούς θηλασμόυς μέσα στη μέρα και νύχτα 40 λεπτά διάρκειας και έπειτα από 20 λεπτά ξανά σαράντα λεπτό θηλασμό όλο αυτό για 20 μέρες συν θήλαστρο στο οποίο το έβαζα για 40 λεπτά και μάζευα 20ml με το ζόρι γενικά δεν υπήρχε ικανοποίητικο γάλα ενώ το παλεψα πολύ...δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος αυτό που ξέρω είναι ότι προσπάθησα όσο μπορούσα για να τα καταφέρω...εντωμεταξύ υπέστη και ένα ψυχολόγικο πόλεμο στο να σταματησω τον θηλασμό εγώ ήθελα να συνεχίσω και όλοι οι άλλοι μου έλεγαν σταματά αφού δεν έχεις γάλα όταν πια έγινε δραματικό το θέμα με τους εμετούς τότε σταμάτησα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Έχει περάσει ένας μήνας και κάτι από την γέννα έκανα και εγώ πάρα πολλούς θηλασμόυς μέσα στη μέρα και νύχτα 40 λεπτά διάρκειας και έπειτα από 20 λεπτά ξανά σαράντα λεπτό θηλασμό όλο αυτό για 20 μέρες συν θήλαστρο στο οποίο το έβαζα για 40 λεπτά και μάζευα 20ml με το ζόρι γενικά δεν υπήρχε ικανοποίητικο γάλα ενώ το παλεψα πολύ...δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος αυτό που ξέρω είναι ότι προσπάθησα όσο μπορούσα για να τα καταφέρω...εντωμεταξύ υπέστη και ένα ψυχολόγικο πόλεμο στο να σταματησω τον θηλασμό εγώ ήθελα να συνεχίσω και όλοι οι άλλοι μου έλεγαν σταματά αφού δεν έχεις γάλα όταν πια έγινε δραματικό το θέμα με τους εμετούς τότε σταμάτησα...

Έτσι ακριβώς έγινε κ σε μένα στην πρώτη μου κόρη ,στα δεύτερα είσαι πιο ενήμεροι,αλλά μην σκας το παν είναι να είστε κ οι 2 καλά.

Κορίτσια δεν το πιστεύω έφτασε η μέρα αύριο 6 το πρωί πρέπει να είμαστε στο μαιευτήριο.Ευελπιστω να πάνε όλα καλά!!!Αν κ σήμερα ξύπνησα με πόνο στον αυχένα κ την μισή μου πλατύ ,άλλαξε ο καιρός κ με έπιασε το αυχενικό μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, violeta3 said:

Έτσι ακριβώς έγινε κ σε μένα στην πρώτη μου κόρη ,στα δεύτερα είσαι πιο ενήμεροι,αλλά μην σκας το παν είναι να είστε κ οι 2 καλά.

Κορίτσια δεν το πιστεύω έφτασε η μέρα αύριο 6 το πρωί πρέπει να είμαστε στο μαιευτήριο.Ευελπιστω να πάνε όλα καλά!!!Αν κ σήμερα ξύπνησα με πόνο στον αυχένα κ την μισή μου πλατύ ,άλλαξε ο καιρός κ με έπιασε το αυχενικό μου.

Με το καλο να ερθει το μικρακι σου, να πανε ολα καλα και να το εχεις συντομα στην αγκαλια σου!!! Περιμενουμε νεα σου μολις μπορεσεις! ❤

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, violeta3 είπε:

Έτσι ακριβώς έγινε κ σε μένα στην πρώτη μου κόρη ,στα δεύτερα είσαι πιο ενήμεροι,αλλά μην σκας το παν είναι να είστε κ οι 2 καλά.

Κορίτσια δεν το πιστεύω έφτασε η μέρα αύριο 6 το πρωί πρέπει να είμαστε στο μαιευτήριο.Ευελπιστω να πάνε όλα καλά!!!Αν κ σήμερα ξύπνησα με πόνο στον αυχένα κ την μισή μου πλατύ ,άλλαξε ο καιρός κ με έπιασε το αυχενικό μου.

Με το καλό βρε κορίτσι να κρατήσεις το μπεμπακο σου να πάνε όλα καλά!! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο @violeta3!!!Ολα να πανε τέλεια!!! Κορίτσια εγω γεννησα το Σάββατο στις 37 εβδομάδες, εσπασαν τα νερά χωρίς πονους και φυγαμε για το μαιευτήριο.Αλλα μετα απο 14 ωρες που προσπαθησαμε να κατέβει (δεν ειχε προλάβει καν να εμπεδωθει) καναμε καισαρική τελικά και όλα καλά μόνο αυτό έχει σημασία!!! Ευχομαι ολόψυχα σε ολες τα καλύτερα για τα μπεμπακια σας να είστε υγιείς και ευτυχισμενες!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Milena είπε:

Με το καλο @violeta3!!!Ολα να πανε τέλεια!!! Κορίτσια εγω γεννησα το Σάββατο στις 37 εβδομάδες, εσπασαν τα νερά χωρίς πονους και φυγαμε για το μαιευτήριο.Αλλα μετα απο 14 ωρες που προσπαθησαμε να κατέβει (δεν ειχε προλάβει καν να εμπεδωθει) καναμε καισαρική τελικά και όλα καλά μόνο αυτό έχει σημασία!!! Ευχομαι ολόψυχα σε ολες τα καλύτερα για τα μπεμπακια σας να είστε υγιείς και ευτυχισμενες!!! 

Να σας ζήσει γερό και δυνατο να είναι καλή ανατροφή...καλή ανάρρωση και σε σενα

22 ώρες πρίν, violeta3 είπε:

Έτσι ακριβώς έγινε κ σε μένα στην πρώτη μου κόρη ,στα δεύτερα είσαι πιο ενήμεροι,αλλά μην σκας το παν είναι να είστε κ οι 2 καλά.

Κορίτσια δεν το πιστεύω έφτασε η μέρα αύριο 6 το πρωί πρέπει να είμαστε στο μαιευτήριο.Ευελπιστω να πάνε όλα καλά!!!Αν κ σήμερα ξύπνησα με πόνο στον αυχένα κ την μισή μου πλατύ ,άλλαξε ο καιρός κ με έπιασε το αυχενικό μου.

Με το καλό κορίτσι μου να έρθει το μωράκι σας...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Milena είπε:

Με το καλο @violeta3!!!Ολα να πανε τέλεια!!! Κορίτσια εγω γεννησα το Σάββατο στις 37 εβδομάδες, εσπασαν τα νερά χωρίς πονους και φυγαμε για το μαιευτήριο.Αλλα μετα απο 14 ωρες που προσπαθησαμε να κατέβει (δεν ειχε προλάβει καν να εμπεδωθει) καναμε καισαρική τελικά και όλα καλά μόνο αυτό έχει σημασία!!! Ευχομαι ολόψυχα σε ολες τα καλύτερα για τα μπεμπακια σας να είστε υγιείς και ευτυχισμενες!!! 

Να σας ζησει κορίτσι μου! Γερό κ καλοτυχο να είναι το μωράκι σας! Έσπασαν τα νερά τόσο νωρίς ε; Δν πειράζει σημασία έχει ότι είστε καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα γέννησα και εγώ το μωράκι μου !!!!Δεν θα έλεγα ότι ήταν η καλύτερη μου εμπειρία ,είχα έναν δύσκολο τοκετό με το μπεμπακι μου να μην θέλει να βγει ,αλλά δόξα το θεό όλα καλά !!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, violeta3 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα γέννησα και εγώ το μωράκι μου !!!!Δεν θα έλεγα ότι ήταν η καλύτερη μου εμπειρία ,είχα έναν δύσκολο τοκετό με το μπεμπακι μου να μην θέλει να βγει ,αλλά δόξα το θεό όλα καλά !!!

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου Βιολέτα μου! Καλή ανατροφη! Εύχομαι να είστε και οι δυο σας καλα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...