Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 17 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι ενώ δεν είχα έχω τώρα το απόγευμα πόνους δ ξέρω εάν είναι κοιλιά μέση η πόδια .. δ ξέρω ενώ ήμουν πολύ καλα σήμερα ξέφυγα κ βλέπω παντού φαντάσματα .. δηλαδή ακόμα κ εμένα την ίδια κούρασα 

      Λογικη τη βρίσκω την αντίδραση σου,δεν περνάμε και λίγα για να κάνουμε ένα παιδάκι.Δεν ξέρω που οφείλονται οι πόνοι σου,πάντως υπάρχει περίπτωση να είναι εμφύτευσης ☺️

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, violeta3 είπε:

Έχει κατέβει το γάλα φουλ από την τρίτη μέρα ,είδη από το μαιευτήριο θήλαζε παρά πολύ.Σημερα έχουμε από της 5 το απόγευμα στο στήθος δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από της 8 το πρωί.Ευελπιστω κάποια στιγμή να τρώει ανά 2,3 Ώρο 

Θα στρώσει σιγά σιγά με τις μέρες! Τώρα είναι ακόμα νεογέννητο! Έχει τόσο δα μικρό στομαχακι που αδειάζει με το παραμικρό κ θέλει συνεχώς γέμισμα! Μην αγχώνεσαι καθόλου! Απλά όταν κοιμάται φρόντιζε να τρως κ να κοιμάσαι κ συ για να ξεκουράζεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Θα στρώσει σιγά σιγά με τις μέρες! Τώρα είναι ακόμα νεογέννητο! Έχει τόσο δα μικρό στομαχακι που αδειάζει με το παραμικρό κ θέλει συνεχώς γέμισμα! Μην αγχώνεσαι καθόλου! Απλά όταν κοιμάται φρόντιζε να τρως κ να κοιμάσαι κ συ για να ξεκουράζεσαι!!!

Καλημέρα το ξέρω ,αλλά λέω έστω να κοιμηθεί μια ώρα σερι ?Εχθές ειμασταν στο στήθος από της 5 το απόγευμα μέχρι κ σημερα 7 το πρωί ,με πολύ μικρά διαλείμματα 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Χαχαχαχα!!! Να σου ζήσει!!!! Εγώ απορούσα το αντίθετο μέχρι που το μετάνιωσα!!! Απορούσα δεν θα ξυπνήσει να φάει επιτέλους;;;!!!  Κ ανησυχούσα κ έπαιρνα τηλέφωνο τον ξαδελφουλη μου που είναι παιδίατρος κ την κανονική μου παιδίατρο. Μου λέγανε πως είμαι τυχερή αλλά να την ξυπνάω να τρώει!! Πέρασαν οι μέρες κ γύρισε ο τροχός!!! Τώρα έχει πονακια κ κλαίει αρκετά συχνά με αποτέλεσμα να παρακαλάμε να κοιμηθει!!.... Έχουμε κατεβάσει εφαρμογή με λευκούς ήχους κ πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ!!! 

Ακριβώς κ μένα έτσι!!! Άσε τι την κάνω για να ξεκινήσει να ρουφάει!!!!!!! Καλά λέγανε ο θηλασμός θέλει υπομονή κ από τους δύο!!! 

Καλημέρα.... Πες μας ποια εφαρμογή είναι!!

Κορίτσια, τι κάνετε??? Εμείς είμαστε καλά... Αν κ στο μαιευτήριο, δεν καταφέραμε να θηλασουμε. Από την Τετάρτη που ήρθαμε σπίτι, πάμε κάθε μέρα κ καλύτερα με τον θηλασμό. Χθες βέβαια ήταν σχεδόν όλη μέρα στο στήθος κ δεν το άφηνε καθόλου. Προσπαθεί ακόμη να φτάσει την παραγωγή στα μέτρα της λόγω των ημερών που χάσαμε. Θέλω να ρωτήσω τις μανουλες που κάνετε μικρή διατροφή κ θηλασμό κ φόρμουλα. Πως ακριβώς το κάνετε? Ξεκινάτε με θηλασμό για συγκεκριμένη ώρα από το κάθε στήθος κ μετά μπουκάλι? Όποια βοήθεια, δεκτή....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα.... Πες μας ποια εφαρμογή είναι!!

Κορίτσια, τι κάνετε??? Εμείς είμαστε καλά... Αν κ στο μαιευτήριο, δεν καταφέραμε να θηλασουμε. Από την Τετάρτη που ήρθαμε σπίτι, πάμε κάθε μέρα κ καλύτερα με τον θηλασμό. Χθες βέβαια ήταν σχεδόν όλη μέρα στο στήθος κ δεν το άφηνε καθόλου. Προσπαθεί ακόμη να φτάσει την παραγωγή στα μέτρα της λόγω των ημερών που χάσαμε. Θέλω να ρωτήσω τις μανουλες που κάνετε μικρή διατροφή κ θηλασμό κ φόρμουλα. Πως ακριβώς το κάνετε? Ξεκινάτε με θηλασμό για συγκεκριμένη ώρα από το κάθε στήθος κ μετά μπουκάλι? Όποια βοήθεια, δεκτή....

Και εγώ το ίδιο πράγμα μπήκα να ρωτήσω τώρα...εμείς έχουμε κάποιες συγκεκριμένες ώρες της μέρας τις οποίες μας πιάνει μεγάλη σύγχυση λόγω κολικών...το καταλαβαίνω γτ έχει αέρια...το ξένο γάλα επειδή της πέφτει πιο βαρύ την βοηθάει να κάνει κακα...το παρατήρησα με παρακολούθηση κάποιων ημερών....αυτό συμβαίνει κάθε μέρα από τις έξι η ώρα και μετά αφού την κάνω μπάνιο 9-11....εγώ θηλάζω και από τα δύο στήθη και μετά δίνω ένα συμπλήρωμα...

Κορίτσια ξέρω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ότι καλύτερο αλλά έχω αποφασίσει πως θα δίνω και κάποια γεύματα φόρμουλα...έχω μπει και έχω διαβάσει ότι η μικτή διατροφή αν γίνει σωστά μπορεί να κρατήσει όσο και ένας αποκλειστικός θηλασμός .. γνωρίζετε ποιος είναι ο σωστός τρόπος?μέχρι πόσα μπουκάλια είμαστε οκ ?φυσικά πρώτα θηλασμός και μετά συμπληρώμα...δεν θέλω να απευθυνθώ σε σύμβουλο γτ η πίεση για αποκλειστικό θηλασμό είναι μεγάλη όπως επίσης είναι και πολύ κατακριτέο οποία αντίθετη τακτική...ο λόγος που θέλω να δίνω μπουκάλι κάποιες συγκεκριμένες ώρες είναι πρώτον επειδή πραγματικά την βοηθάει να κάνει κακα και δεύτερον όση ώρα και να θηλάζω μόλις την αφήσω κλαίει ..πίστευα πως με τις μέρες θα καλυτερεύει αλλά δυστυχώς όχι και φτάνουμε ενός Μήνου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, violeta3 said:

Κορίτσια καλημέρα πως τα πάτε με τα μωράκια σας?Έχουμε γεννήσει όλες?

Βρε κορίτσια το πιο δύσκολο για μένα είναι ο καθαρισμός του αφαλού,ποτέ περίπου πέφτει?

 

Καλημερα! Νομιζω σε καμια 10αρια μερες ειχε πεσει και μας! Ασε και μενα ηταν το χειροτερο μου! Με ανατριχιαζε.παρα πολυ και παραλληλα φοβομουν ποση δυναμη να βαλω και ποσο να επιμεινω! Εκλαιγε και η μικρουλα πολυ, και ενω μου λεγανε οτι κλαιει επειδη τη παγωνει το οινοπνευμα και οχι επειδη ποναει, εγω παλι δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρη! Φοβομουν μην κανω καμια αποτομη κινηση και τη πονεσω! Υπομονη λιγες μερουλες και θα φυγει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , depifish είπε:

Καλημερα! Νομιζω σε καμια 10αρια μερες ειχε πεσει και μας! Ασε και μενα ηταν το χειροτερο μου! Με ανατριχιαζε.παρα πολυ και παραλληλα φοβομουν ποση δυναμη να βαλω και ποσο να επιμεινω! Εκλαιγε και η μικρουλα πολυ, και ενω μου λεγανε οτι κλαιει επειδη τη παγωνει το οινοπνευμα και οχι επειδη ποναει, εγω παλι δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρη! Φοβομουν μην κανω καμια αποτομη κινηση και τη πονεσω! Υπομονη λιγες μερουλες και θα φυγει! 

Αυτο φοβάμαι κ εγώ μήπως την ώρα που κλαίει και κουνιέται καταλάθος τον τραυμάτισω

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Dimitra93 said:

Και εγώ το ίδιο πράγμα μπήκα να ρωτήσω τώρα...εμείς έχουμε κάποιες συγκεκριμένες ώρες της μέρας τις οποίες μας πιάνει μεγάλη σύγχυση λόγω κολικών...το καταλαβαίνω γτ έχει αέρια...το ξένο γάλα επειδή της πέφτει πιο βαρύ την βοηθάει να κάνει κακα...το παρατήρησα με παρακολούθηση κάποιων ημερών....αυτό συμβαίνει κάθε μέρα από τις έξι η ώρα και μετά αφού την κάνω μπάνιο 9-11....εγώ θηλάζω και από τα δύο στήθη και μετά δίνω ένα συμπλήρωμα...

Κορίτσια ξέρω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ότι καλύτερο αλλά έχω αποφασίσει πως θα δίνω και κάποια γεύματα φόρμουλα...έχω μπει και έχω διαβάσει ότι η μικτή διατροφή αν γίνει σωστά μπορεί να κρατήσει όσο και ένας αποκλειστικός θηλασμός .. γνωρίζετε ποιος είναι ο σωστός τρόπος?μέχρι πόσα μπουκάλια είμαστε οκ ?φυσικά πρώτα θηλασμός και μετά συμπληρώμα...δεν θέλω να απευθυνθώ σε σύμβουλο γτ η πίεση για αποκλειστικό θηλασμό είναι μεγάλη όπως επίσης είναι και πολύ κατακριτέο οποία αντίθετη τακτική...ο λόγος που θέλω να δίνω μπουκάλι κάποιες συγκεκριμένες ώρες είναι πρώτον επειδή πραγματικά την βοηθάει να κάνει κακα και δεύτερον όση ώρα και να θηλάζω μόλις την αφήσω κλαίει ..πίστευα πως με τις μέρες θα καλυτερεύει αλλά δυστυχώς όχι και φτάνουμε ενός Μήνου....

Και μεις ετσι πορευομαστε ακομα, και ειναι σχεδον 27 ημερων. Η ροη μου και η παραγωγη μου δεν εχει φτασει ουτε καν τα 90-120ml που ζητα σε καθε γευμα! Αφου καμια φορα αναρωτιεμαι αν οντως τελικα πινει κατι απο μενα για να τρωει τοσο πολυ μετα απο το ξενο. Πλεον νομιζω κιολας οτι εχει αρχισει να παθαινει συγχιση θηλων, δεν ανοιγει πολυ το στομα παντα και με ποναει πολυ οταν θηλαζω το οποιο σημαινει οτι δεν πιανει σωστα. Τη βγαζω και τη ξαναβγαζω συνεχως μεχρι να καταφερει να πιασει καπως καλα, πολυ ταπαιπωρια... Και παραλληλα παρατηρησα οτι στο μπουκαλι ανοιγει παραπανω το στομα απο οσο πρεπει και πολλες φορες της το βαζω και καθεται με το στομα ανοιχτο χωρις να ξερει πως να το διαχειριστει ή απλα το πεταει. Και κει παλι προσπαθω ξανα και ξανα μεχρι να το πιασει και αυτο σωστα! Εγω παντως πηρα μια συμβουλο να ρθει απο δω για να δει πρωτα απο ολα αν κανω κατι λαθος, και να με κατευθυνει απο δω και περα. Δεν θεωρω να κατακρινουν οτι και να επιλεξεις, αλλα σιγουρα ειναι ολες ετσι; Θα σου πω εντυπωσεις απο αυτη που θα ρθει σε μενα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι από τις μανούλες Ιουνίου διδυμομανουλα! Αν χρειάζεται κάποια θήλαστρο λίγο μεταχειρισμένο medela, πουλαω το δικό μου. Ας μου στείλει αν ενδιαφέρεται κάποια πμ. 


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, violeta3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως τα πάτε με τα μωράκια σας?Έχουμε γεννήσει όλες?

Βρε κορίτσια το πιο δύσκολο για μένα είναι ο καθαρισμός του αφαλού,ποτέ περίπου πέφτει?

 

Και εγώ ανατριχιαζα και φοβόμουν μην μολυνθεί...στις δέκα μέρες ακριβώς έπεσε εμάς...

Αλήθεια έχουμε γεννήσει όλες??

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Και μεις ετσι πορευομαστε ακομα, και ειναι σχεδον 27 ημερων. Η ροη μου και η παραγωγη μου δεν εχει φτασει ουτε καν τα 90-120ml που ζητα σε καθε γευμα! Αφου καμια φορα αναρωτιεμαι αν οντως τελικα πινει κατι απο μενα για να τρωει τοσο πολυ μετα απο το ξενο. Πλεον νομιζω κιολας οτι εχει αρχισει να παθαινει συγχιση θηλων, δεν ανοιγει πολυ το στομα παντα και με ποναει πολυ οταν θηλαζω το οποιο σημαινει οτι δεν πιανει σωστα. Τη βγαζω και τη ξαναβγαζω συνεχως μεχρι να καταφερει να πιασει καπως καλα, πολυ ταπαιπωρια... Και παραλληλα παρατηρησα οτι στο μπουκαλι ανοιγει παραπανω το στομα απο οσο πρεπει και πολλες φορες της το βαζω και καθεται με το στομα ανοιχτο χωρις να ξερει πως να το διαχειριστει ή απλα το πεταει. Και κει παλι προσπαθω ξανα και ξανα μεχρι να το πιασει και αυτο σωστα! Εγω παντως πηρα μια συμβουλο να ρθει απο δω για να δει πρωτα απο ολα αν κανω κατι λαθος, και να με κατευθυνει απο δω και περα. Δεν θεωρω να κατακρινουν οτι και να επιλεξεις, αλλα σιγουρα ειναι ολες ετσι; Θα σου πω εντυπωσεις απο αυτη που θα ρθει σε μενα. 

Ναι πες μου σε παρακαλώ εντυπώσεις και γενικά αν σ είπε κάτι χρήσιμο...αλήθεια που την βρήκες?γενικά που βρίσκεις μια σύμβουλο θηλασμού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Dimitra93 said:

Και εγώ ανατριχιαζα και φοβόμουν μην μολυνθεί...στις δέκα μέρες ακριβώς έπεσε εμάς...

Αλήθεια έχουμε γεννήσει όλες??

Ναι πες μου σε παρακαλώ εντυπώσεις και γενικά αν σ είπε κάτι χρήσιμο...αλήθεια που την βρήκες?γενικά που βρίσκεις μια σύμβουλο θηλασμού?

Γραψε στο google "ibclc πιστοποιημενοι συμβουλοι" και στην πρωτη ιστοσελιδα (thilasmos) εχει μια λιστα με ολα τα ονοματα των πιστοποιημενων συμβουλων θηλασμου ανα πολη. Εκει θα βρεις ποιοι ειναι στην περιοχη σου. Γενικα υπαρχουν πολλοι, αλλα μονο αυτοι ειναι πιστοποιημενοι αρα και πιο εγκυροι. Υπαρχουν και εθελοντες που μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο να σε κατευθυνουν, μπορεις να τους βρεις στο site του προγραμματος Αλκυον epilegothilasmo (10525 ειναι η τηλεφωνικη γραμμη στηριξης, 9-2 καθημερινες) οπως επισης και στο site της la leche league greece μπορεις νς βρεις εθελοντες συμβουλους της περιοχης σου αλλα νομιζω οτι και αυτοι μονο τηλεφωνικα βοηθανε και σε αυτη τη φαση που ειμαι εγω προτιμω καποιον να ρθει απο κοντα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή κορίτσια λέγεται λευκοί ήχοι για μωρά κ απεικονίζεται με μια ζωγραφιά ενός μωρού με μια πιπίλα να κοιμάται!!! Έχει διάφορους ήχους!!! 

Ο ομφάλιος λώρος μας έπεσε ακριβώς στις 10 μέρες μετά την κλινική!! Στο σύνολο 15 μέρες! Ήταν ανατριχιαστικό αλλά έπρεπε να τον καθαρίζουμε!!! Έπειτα συνεχίζουμε να καθαρίζουμε την περιοχή μέχρι να γίνει σαν τον δικό μας!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω άλλη μια απορία για οποία ξέρει...ακούω συχνά από κοπέλες και φίλες μου ότι άλλαξαν γάλα η ότι κάτι τα πειραζει από το δικό τους...το λεγόμενο ΓΟΠ η όπως λέγεται τέλος πάντων...πως θα ξεκαθαρίσω όμως οι γουλιες που Μ βγάζει αν είναι επειδή έφαγε πιο πολύ η επειδή την πειράζει κάτι ...το παθαίνουμε και με το δικό μου και με την φόρμουλα ..ρουκέτα μου έχει κάνει δύο φορές αλλά γουλιες μου βγάζει συνέχεια...και μάλιστα μερικές φορές μετά από ώρα που έχει φάει ...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dimitra93 said:

Κορίτσια έχω άλλη μια απορία για οποία ξέρει...ακούω συχνά από κοπέλες και φίλες μου ότι άλλαξαν γάλα η ότι κάτι τα πειραζει από το δικό τους...το λεγόμενο ΓΟΠ η όπως λέγεται τέλος πάντων...πως θα ξεκαθαρίσω όμως οι γουλιες που Μ βγάζει αν είναι επειδή έφαγε πιο πολύ η επειδή την πειράζει κάτι ...το παθαίνουμε και με το δικό μου και με την φόρμουλα ..ρουκέτα μου έχει κάνει δύο φορές αλλά γουλιες μου βγάζει συνέχεια...και μάλιστα μερικές φορές μετά από ώρα που έχει φάει ...

Αν δεν κανω λαθος, την γοπ τη καταλαβαινεις επειδη το μωρο κλαει και δεν θελει να φαει. Ειχε το μικρο μιας φιλης και μου χε πει οτι ετσι το καταλαβαν. Οι γουλιες νομιζω δεν εχουν σχεση, το κανουν ολα τα μωρακια αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη. Οπως επισης και εμετο μου χε πει η παιδιατρος οτι ειναι φυσιολογικο να κανει αμα φαει πολυ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα της πρώτες μέρες στο σπίτι θέλανε και τα δικά σας συνέχεια στήθος ?Σήμερα από της 1μιση το μεσημέρι μέχρι και 9μιση το βράδυ στο στήθος με μικρά διαλείμματα,το στήθος το νιώθω αντίο.Ρωτησα και την μαία και μου είπε είναι φυσιολογικό και ότι το μωρό κάθεται τόσες ώρες και ότι έχει αδειάσει δεν πάει να πει ότι δεν έχω γάλα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...