Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Κ εμενα μ είπε στον 6ο βρώμη για απογευματινό. 

Και εμένα μου κάνει εντύπωση στο επόμενο εμβόλιο θα την ρωτήσω σε. 10 μερες έχουμε το τελευταίο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Penny28 είπε:

Και εμένα μου κάνει εντύπωση στο επόμενο εμβόλιο θα την ρωτήσω σε. 10 μερες έχουμε το τελευταίο! 

Δε στο ανέφερε καθόλου? Τι έχεις δώσει μέχρι στιγμής?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Δε στο ανέφερε καθόλου? Τι έχεις δώσει μέχρι στιγμής?

Τρώει φρούτα λαχανικά και αοι Τετάρτη κρέας και ζυμαρικό....δεν ξέρω γιατί δεν μας έδωσε! 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, itsathina said:

15΄ θέλει, το λέει στις οδηγίες.. λέει σχεδόν για όλα στις οδηγίες.
Γίνεται.. βελούδο!! Δεν υπερβάλω!!

Σε ποια εβδομάδα είστε; Και εμείς σε άλμα! 

Λοιπόν, κοράσια @Roulaa@, @depifish, για την D3 μου είπε στο 6μηνο, αν θέλω σταματάω. Συνήθως όσα πίνουν και ξένο δε χρειάζεται παραπάνω.. αλλά και να συνεχίσω, μόνο καλό κάνει είπε.
Μου είπε να δώσω βρώμη (γιούχουυ!!), ότι καλό είναι να τρώει 120ml με 150ml και όχι πάνω από 200ml στερεή τροφή και όταν φτάσω στα 120ml, τότε να σταματήσω να συμπληρώνω με γάλα.
Ξέχασα να ρωτήσω πρόταση για D3. Είναι καμιά άλλη κοπέλα εδώ που δίνει άλλης μάρκας να μας πει; ΑΝ και εδώ που φτάσαμε..
 

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! Ισως τελικά να μην της δωσω, ευελπιστώ οτι απο την Παρασκευή που θα φτιαξει ο καιρός και θα βγούμε επιτελους εξω, οτι δεν θα ξαναχαλασει τοσο πολυ πάλι! Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις για τη βρωμη!!! 

5 hours ago, Roulaa@ said:

Ακριβώς τα ίδια μ είπε κ ο δικός μ κ για τη d κ για τα μλ στα φρούτα. Κ στο κρέας (κοτόπουλο ή μοσχάρι) μ είπε 70γρ το περισσότερο να δίνω όχι παραπάνω αλλά αν ζητήσει κ άλλο να δώσω απ τα λαχανικά. Όοοοοοταν ξεκινήσουμε. Εμένα σήμερα έφαγε 100γρ φρούτα κ δε του έδωσα γάλα. Λες έπρεπε να του δώσω ε? Σήμερα έχει όλη τη μέρα γκρίνια απίστευτη. Δε ξέρω αν το κάνουν κ τα δικά σας αλλά εμένα τρώει τις κάλτσες. Είτε στο ριλαξ είτε ξάπλα να είναι βαζει τα πόδια στο στόμα βγαζει τη κάλτσα κ τη τρώει. Μονίμως ξεκαλτσωτος. 23η εβδομάδα μπήκαμε σήμερα 

Εμείς κοντεύουμε να τη τελειώσουμε την 23η και ακομα δεν το κανει αυτο! κλαψ!! 

Οσο για γκρινια κοριτσια... χαμος! Γκρινια γκρινια ολη μερα μιρλι μιρλι μιρλι ειναι!! Εκει που γελά στο καπακι λες και τη τσιμπα κατι και παλι μιρλα! Σαν να υπαρχει διακοπτακι που να λεει "οχι μη γελας! μη ξεχνιεσαι! μονο μιρλι μιρλι τωρα!" Αμαν πια!! Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημένη! Οσο για το γαλα... παει παλι κι αυτο... πηρε τη κατηφορα! Της φτιαχνω γαλατακι, κοιταει καλα καλα οοοολη τη διαδικασια, απλωνει χερακι να πιασει μπιμπερο, της το βαζω στο στομα, πινει δυο γουλιες και μετα του παιζει μια χαστουκα και το διωχνει! Παω να το ξαναβαλω και του ξαναπαιζει, και αν προσπαθησω να το ξαναπλησιασω βαραει μυγες στον αερα, αρχίζει τις καρατιές! Και εννοειται συνοδευεται τις περισσοτερες φορες με διαφορους τονους μιρλι μιρλι! 

2 hours ago, Penny28 said:

Κλείσαμε την 24η εβδομάδα αν τα έχω υπολογίσει σωστά....εμας δεν μας έχει πει κάτι για βρώμη και θέλω να της δώσω...θα φάμε ζυμαρικό βέβαια τώρα που τρώμε κρέας!!!και εγώ της εδεινα D3 οσο θήλαζα μετά μας είπε δεν είναι ανάγκη γιατί έχει το γάλα της μέσα έπειτα που εδεινα σταγόνες για να μπορεί να κάνει κακά της πιο εύκολα είχε και D3 μέσα! 

Κορίτσια έσκασε το πρώτο δοντάκι μας μπορεί για αυτό η μικρούλα μου να ήταν ανήσυχη...ποσο πολύ θα πονάνε δεν μπορώ να το σκεφτώ!!

μπραβο!!! καλη αρχη! με το καλο και τα υπολοιπα και με οσο λιγοτερο πονο! Τις προαλλες μας ελεγε ενας φιλος, οτι με τα δυο του αγορια δεν καταλαβανε ποτε βγηκαν τα δοντια λεει, το καταλαβαν επειδη καπου εβρισκε λεει το κουταλι οταν τα ταιζαν... και οτι δεν ειχαν ουτε γκρινια ουτε τιποτα... μα ειναι δυνατον;;;; Και μια φιλη που εχει ενα αγορακι 7 μηνών περιπου και εχει βγαλει 2 μου ειπε οτι ουτε αυτος ειχε γκρινια ή κλαμα. Μα πως γινεται δεν μπορω να καταλαβω... Μηπως τα κοριτσακια ειναι πιο μυγιαγκιχτα λετε; Εμενα απο 2.5 μηνών που εχει ξεκινησει να βαζει γροθια στο στομα μες στη γκρινια ειναι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εμένα σήμερα έφαγε 100γρ φρούτα κ δε του έδωσα γάλα. Λες έπρεπε να του δώσω ε? Σήμερα έχει όλη τη μέρα γκρίνια απίστευτη. Δε ξέρω αν το κάνουν κ τα δικά σας αλλά εμένα τρώει τις κάλτσες. Είτε στο ριλαξ είτε ξάπλα να είναι βαζει τα πόδια στο στόμα βγαζει τη κάλτσα κ τη τρώει. Μονίμως ξεκαλτσωτος. 23η εβδομάδα μπήκαμε σήμερα 

Μην αγχώνεσαι.. το πολύ πολύ να σου πείνασε πιο νωρίς μετά! Εμένα μου είπε στο περίπου 50gr άπαχο κρέας (μοσχαράκι ή κοτόπουλο). Θα έχω στο μυαλό μου έως 70gr.
Καλάα, η μια μας κάλτσα αγνοείται μόνιμα!!

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Θέλω να πιστεύω ότι είναι δόντια ή αλμα κ όχι να τον πηραξε ο χυμός πορτοκάλι που του έδωσα 1η μέρα σήμερα 

Έβαλες πορτοκάλι στην φρουτόκρεμα εννοείς; Εμένα μου το έχει στο τέλος και μου είπε το χορηγούμε αρχικά μία-μία κουταλιά στην φρουτόκρεμα
που προτιμά το παιδί και αυξάνουμε σταδιακά, διότι μερικές φορές προκαλεί αλλεργικές εκδηλώσεις, αλλά και γιατί είναι πολύ όξινο και τα πειράζει. 
Χυμό όμως δε δίνουμε, δεν κάνει μέχρι το χρόνο! Αν έδωσες χυμό, είναι καούρα μάλλον.. εδώ πιάνει εμάς.

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ για βιταμίνη D, δίνω την deltius, η οποία συνταγογραφειται κιόλας. Από ότι γνωρίζω είναι η πιο καθαρή d που υπάρχει γιατί η μικρή εμένα έχει αλλεργία κ κάνουμε αποχή από πολλά κ έτσι έψαχνα κάποια χωρίς πρόσθετα. Την ίδια παίρνω κι εγώ πλέον γιατί έκανα εξετάσεις κ έχω ανεπάρκεια. 

Ευχαριστούμε πολύ!(: 
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την deltius.

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

εμας δεν μας έχει πει κάτι για βρώμη και θέλω να της δώσω...θα φάμε ζυμαρικό βέβαια τώρα που τρώμε κρέας!

Εμένα πάλι δε μου έχει πει για ζυμαρικό.. καλά ο παιδίατρος μου και βρώμη μου είπε στον 8ο.
Ο παιδογαστρεντερολόγος όμως μου είπε μπορώ να δώσω μαχαχαχ οπότε θα δώσω. Τι μακαρονάκι θα δώσεις; 
Παιδιά, αν βλέπω καλά, εμένα μου έχει ζυμαρικό μετά το χρόνο.. τι στο καλό; παλαιάς κοπής μου βγήκε.

** διαβάζω εδώ ον-λαίν ότι από την ηλικία των 8,5 μηνών το βρέφος μπορεί να καταναλώνει και όσπρια και μακαρόνια.
και τα όσπρια μου τα έχει στο έτος.. και αυγό ψάρι στον 8ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Μην αγχώνεσαι.. το πολύ πολύ να σου πείνασε πιο νωρίς μετά! Εμένα μου είπε στο περίπου 50gr άπαχο κρέας (μοσχαράκι ή κοτόπουλο). Θα έχω στο μυαλό μου έως 70gr.
Καλάα, η μια μας κάλτσα αγνοείται μόνιμα!!

Έβαλες πορτοκάλι στην φρουτόκρεμα εννοείς; Εμένα μου το έχει στο τέλος και μου είπε το χορηγούμε αρχικά μία-μία κουταλιά στην φρουτόκρεμα
που προτιμά το παιδί και αυξάνουμε σταδιακά, διότι μερικές φορές προκαλεί αλλεργικές εκδηλώσεις, αλλά και γιατί είναι πολύ όξινο και τα πειράζει. 
Χυμό όμως δε δίνουμε, δεν κάνει μέχρι το χρόνο! Αν έδωσες χυμό, είναι καούρα μάλλον.. εδώ πιάνει εμάς.

Ευχαριστούμε πολύ!(: 
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την deltius.

Εμένα πάλι δε μου έχει πει για ζυμαρικό.. καλά ο παιδίατρος μου και βρώμη μου είπε στον 8ο.
Ο παιδογαστρεντερολόγος όμως μου είπε μπορώ να δώσω μαχαχαχ οπότε θα δώσω. Τι μακαρονάκι θα δώσεις; 
Παιδιά, αν βλέπω καλά, εμένα μου έχει ζυμαρικό μετά το χρόνο.. τι στο καλό; παλαιάς κοπής μου βγήκε.

** διαβάζω εδώ ον-λαίν ότι από την ηλικία των 8,5 μηνών το βρέφος μπορεί να καταναλώνει και όσπρια και μακαρόνια.
και τα όσπρια μου τα έχει στο έτος.. και αυγό ψάρι στον 8ο.

Σχεδόν 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό πορτοκάλι έβαλα στη φρουτόκρεμα. Ε δεν υπάρχουν κ άλλα φρούτα που μπορώ να βάλω. Μηλο αχλάδι αβοκάντο χυμό πορτοκάλι μπανάνα κ μ είπε κ ακτινίδιο το πράσινο μέρος( χωρίς τα σποράκια) αν δυσκολευεται να κάνει κακα. Κ ειπα να το βάλω κ αυτό γιατί έχει πολύ βιταμίνη c.

Εσεις τι φρούτα εχετε εισάγει?

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! Ισως τελικά να μην της δωσω, ευελπιστώ οτι απο την Παρασκευή που θα φτιαξει ο καιρός και θα βγούμε επιτελους εξω, οτι δεν θα ξαναχαλασει τοσο πολυ πάλι! Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις για τη βρωμη!!! 

Εμείς κοντεύουμε να τη τελειώσουμε την 23η και ακομα δεν το κανει αυτο! κλαψ!! 

Οσο για γκρινια κοριτσια... χαμος! Γκρινια γκρινια ολη μερα μιρλι μιρλι μιρλι ειναι!! Εκει που γελά στο καπακι λες και τη τσιμπα κατι και παλι μιρλα! Σαν να υπαρχει διακοπτακι που να λεει "οχι μη γελας! μη ξεχνιεσαι! μονο μιρλι μιρλι τωρα!" Αμαν πια!! Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημένη! Οσο για το γαλα... παει παλι κι αυτο... πηρε τη κατηφορα! Της φτιαχνω γαλατακι, κοιταει καλα καλα οοοολη τη διαδικασια, απλωνει χερακι να πιασει μπιμπερο, της το βαζω στο στομα, πινει δυο γουλιες και μετα του παιζει μια χαστουκα και το διωχνει! Παω να το ξαναβαλω και του ξαναπαιζει, και αν προσπαθησω να το ξαναπλησιασω βαραει μυγες στον αερα, αρχίζει τις καρατιές! Και εννοειται συνοδευεται τις περισσοτερες φορες με διαφορους τονους μιρλι μιρλι! 

μπραβο!!! καλη αρχη! με το καλο και τα υπολοιπα και με οσο λιγοτερο πονο! Τις προαλλες μας ελεγε ενας φιλος, οτι με τα δυο του αγορια δεν καταλαβανε ποτε βγηκαν τα δοντια λεει, το καταλαβαν επειδη καπου εβρισκε λεει το κουταλι οταν τα ταιζαν... και οτι δεν ειχαν ουτε γκρινια ουτε τιποτα... μα ειναι δυνατον;;;; Και μια φιλη που εχει ενα αγορακι 7 μηνών περιπου και εχει βγαλει 2 μου ειπε οτι ουτε αυτος ειχε γκρινια ή κλαμα. Μα πως γινεται δεν μπορω να καταλαβω... Μηπως τα κοριτσακια ειναι πιο μυγιαγκιχτα λετε; Εμενα απο 2.5 μηνών που εχει ξεκινησει να βαζει γροθια στο στομα μες στη γκρινια ειναι! 

Η κόρη μου όσο γκρινιάρα κ αν ήταν δόντια δε τη καταλάβαμε πως έβγαλε. Τπτ σ λεω από δόντια. Δεν έβαζε τπτ στο στόμα γενικά σε αυτί το κομμάτι ήταν τέλεια!!! Μόνο σε αυτό βασικά σε όλα τα άλλα μαρτύριο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! Ισως τελικά να μην της δωσω, ευελπιστώ οτι απο την Παρασκευή που θα φτιαξει ο καιρός και θα βγούμε επιτελους εξω, οτι δεν θα ξαναχαλασει τοσο πολυ πάλι! Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις για τη βρωμη!!! 

Εμείς κοντεύουμε να τη τελειώσουμε την 23η και ακομα δεν το κανει αυτο! κλαψ!! 

Οσο για γκρινια κοριτσια... χαμος! Γκρινια γκρινια ολη μερα μιρλι μιρλι μιρλι ειναι!! Εκει που γελά στο καπακι λες και τη τσιμπα κατι και παλι μιρλα! Σαν να υπαρχει διακοπτακι που να λεει "οχι μη γελας! μη ξεχνιεσαι! μονο μιρλι μιρλι τωρα!" Αμαν πια!! Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημένη! Οσο για το γαλα... παει παλι κι αυτο... πηρε τη κατηφορα! Της φτιαχνω γαλατακι, κοιταει καλα καλα οοοολη τη διαδικασια, απλωνει χερακι να πιασει μπιμπερο, της το βαζω στο στομα, πινει δυο γουλιες και μετα του παιζει μια χαστουκα και το διωχνει! Παω να το ξαναβαλω και του ξαναπαιζει, και αν προσπαθησω να το ξαναπλησιασω βαραει μυγες στον αερα, αρχίζει τις καρατιές! Και εννοειται συνοδευεται τις περισσοτερες φορες με διαφορους τονους μιρλι μιρλι! 

μπραβο!!! καλη αρχη! με το καλο και τα υπολοιπα και με οσο λιγοτερο πονο! Τις προαλλες μας ελεγε ενας φιλος, οτι με τα δυο του αγορια δεν καταλαβανε ποτε βγηκαν τα δοντια λεει, το καταλαβαν επειδη καπου εβρισκε λεει το κουταλι οταν τα ταιζαν... και οτι δεν ειχαν ουτε γκρινια ουτε τιποτα... μα ειναι δυνατον;;;; Και μια φιλη που εχει ενα αγορακι 7 μηνών περιπου και εχει βγαλει 2 μου ειπε οτι ουτε αυτος ειχε γκρινια ή κλαμα. Μα πως γινεται δεν μπορω να καταλαβω... Μηπως τα κοριτσακια ειναι πιο μυγιαγκιχτα λετε; Εμενα απο 2.5 μηνών που εχει ξεκινησει να βαζει γροθια στο στομα μες στη γκρινια ειναι! 

Σαν να περιγράφεις τον μπεμπη μου ,όλη μέρα γκρίνια εκτός κ αν έχει κάποιον από πάνω να κάνει τον καραγκιόζη,να χορεύει να τραγουδάει.Αλλιως όλο αγκαλιά,δράμα η κατάσταση,εχθές δεν κοιμήθηκε καθόλου ,με το που τον ακουμπούσα κάτω έκλαιγε με κλειστά μάτια ,κ το μεσημέρι κ το βράδυ ,ειδικά το βράδυ ν έχω πυρετό κ να θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου ,είναι κ βαρύς 8 κιλά πονάει όλο μου το σώμα.

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Σχεδόν 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό πορτοκάλι έβαλα στη φρουτόκρεμα. Ε δεν υπάρχουν κ άλλα φρούτα που μπορώ να βάλω. Μηλο αχλάδι αβοκάντο χυμό πορτοκάλι μπανάνα κ μ είπε κ ακτινίδιο το πράσινο μέρος( χωρίς τα σποράκια) αν δυσκολευεται να κάνει κακα. Κ ειπα να το βάλω κ αυτό γιατί έχει πολύ βιταμίνη c.

Εσεις τι φρούτα εχετε εισάγει?

Η κόρη μου όσο γκρινιάρα κ αν ήταν δόντια δε τη καταλάβαμε πως έβγαλε. Τπτ σ λεω από δόντια. Δεν έβαζε τπτ στο στόμα γενικά σε αυτί το κομμάτι ήταν τέλεια!!! Μόνο σε αυτό βασικά σε όλα τα άλλα μαρτύριο!!!

Καλύτερα μείνει σε αυτά τα φρούτα μέχρι να βγουν τα καλοκαιρινά,μην δώσεις κάτι που δεν είναι εποχής

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Σαν να περιγράφεις τον μπεμπη μου ,όλη μέρα γκρίνια εκτός κ αν έχει κάποιον από πάνω να κάνει τον καραγκιόζη,να χορεύει να τραγουδάει.Αλλιως όλο αγκαλιά,δράμα η κατάσταση,εχθές δεν κοιμήθηκε καθόλου ,με το που τον ακουμπούσα κάτω έκλαιγε με κλειστά μάτια ,κ το μεσημέρι κ το βράδυ ,ειδικά το βράδυ ν έχω πυρετό κ να θέλει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου ,είναι κ βαρύς 8 κιλά πονάει όλο μου το σώμα.

Καλύτερα μείνει σε αυτά τα φρούτα μέχρι να βγουν τα καλοκαιρινά,μην δώσεις κάτι που δεν είναι εποχής

Αχ ρε κορίτσι μου πόσο σε νιώθω να ξέρεις!!! Πως είσαι? Έκανες πολύ πυρετό? Δε μπορεί να στον κρατήσει κανένας λίγο αγκαλιά?

Ε ναι αυτό εννοείται. Να μη βάλω λες χυμό πορτοκάλι κ ακτινίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε?? Να ρωτήσω... Τα μωράκια σας γυρίζουν μπρούμυτα? Εμένα γυρίζει μπρούμυτα εδώ κ 2 μήνες περίπου. Κάθε φορά που την αφήνω σε μια επιφάνεια, αμέσως γυρίζει μπρούμυτα. Στον ύπνο όμως, όπως την έβαζα ανάσκελα, έτσι έμενε ανάσκελα. Απόψε το βράδυ όμως γύρισε μόνη της μπρούμυτα κατά τις 5 το πρωί κ δεν ήξερα αν έπρεπε να την αφήσω έτσι.... Ααααα δεν μπορεί να γυρίσει μόνη της ξανά ανάσκελα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xrys1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε?? Να ρωτήσω... Τα μωράκια σας γυρίζουν μπρούμυτα? Εμένα γυρίζει μπρούμυτα εδώ κ 2 μήνες περίπου. Κάθε φορά που την αφήνω σε μια επιφάνεια, αμέσως γυρίζει μπρούμυτα. Στον ύπνο όμως, όπως την έβαζα ανάσκελα, έτσι έμενε ανάσκελα. Απόψε το βράδυ όμως γύρισε μόνη της μπρούμυτα κατά τις 5 το πρωί κ δεν ήξερα αν έπρεπε να την αφήσω έτσι.... Ααααα δεν μπορεί να γυρίσει μόνη της ξανά ανάσκελα. 

Κ εμενα έχει πολύ καιρό που γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα αλλά στον ύπνο του ποτέ δεν έχει γυρίσει. Ίσως επειδή του φοράω υπνόσακο χωρίς πόδια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Κ εμενα έχει πολύ καιρό που γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα αλλά στον ύπνο του ποτέ δεν έχει γυρίσει. Ίσως επειδή του φοράω υπνόσακο χωρίς πόδια. 

Κι εμένα υπνοσακο χωρίς πόδια φοράει. Απορώ πως κατάφερε κ γύρισε... Γυρίζει σε 2 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Μην αγχώνεσαι.. το πολύ πολύ να σου πείνασε πιο νωρίς μετά! Εμένα μου είπε στο περίπου 50gr άπαχο κρέας (μοσχαράκι ή κοτόπουλο). Θα έχω στο μυαλό μου έως 70gr.
Καλάα, η μια μας κάλτσα αγνοείται μόνιμα!!

Έβαλες πορτοκάλι στην φρουτόκρεμα εννοείς; Εμένα μου το έχει στο τέλος και μου είπε το χορηγούμε αρχικά μία-μία κουταλιά στην φρουτόκρεμα
που προτιμά το παιδί και αυξάνουμε σταδιακά, διότι μερικές φορές προκαλεί αλλεργικές εκδηλώσεις, αλλά και γιατί είναι πολύ όξινο και τα πειράζει. 
Χυμό όμως δε δίνουμε, δεν κάνει μέχρι το χρόνο! Αν έδωσες χυμό, είναι καούρα μάλλον.. εδώ πιάνει εμάς.

Ευχαριστούμε πολύ!(: 
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την deltius.

Εμένα πάλι δε μου έχει πει για ζυμαρικό.. καλά ο παιδίατρος μου και βρώμη μου είπε στον 8ο.
Ο παιδογαστρεντερολόγος όμως μου είπε μπορώ να δώσω μαχαχαχ οπότε θα δώσω. Τι μακαρονάκι θα δώσεις; 
Παιδιά, αν βλέπω καλά, εμένα μου έχει ζυμαρικό μετά το χρόνο.. τι στο καλό; παλαιάς κοπής μου βγήκε.

** διαβάζω εδώ ον-λαίν ότι από την ηλικία των 8,5 μηνών το βρέφος μπορεί να καταναλώνει και όσπρια και μακαρόνια.
και τα όσπρια μου τα έχει στο έτος.. και αυγό ψάρι στον 8ο.

Μου είπε ζυμαρικό χωρίς αυγό κριθαράκι η μανέστρα σου έχει δώσει πλάνο?? Γιατί εμένα μου τα λέει κάθε φορά που πάμε...σε 10 μερες έχουμε ξανά και θα δούμε τι θα μας πει 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! Ισως τελικά να μην της δωσω, ευελπιστώ οτι απο την Παρασκευή που θα φτιαξει ο καιρός και θα βγούμε επιτελους εξω, οτι δεν θα ξαναχαλασει τοσο πολυ πάλι! Περιμένω να μου πεις εντυπωσεις για τη βρωμη!!! 

Εμείς κοντεύουμε να τη τελειώσουμε την 23η και ακομα δεν το κανει αυτο! κλαψ!! 

Οσο για γκρινια κοριτσια... χαμος! Γκρινια γκρινια ολη μερα μιρλι μιρλι μιρλι ειναι!! Εκει που γελά στο καπακι λες και τη τσιμπα κατι και παλι μιρλα! Σαν να υπαρχει διακοπτακι που να λεει "οχι μη γελας! μη ξεχνιεσαι! μονο μιρλι μιρλι τωρα!" Αμαν πια!! Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημένη! Οσο για το γαλα... παει παλι κι αυτο... πηρε τη κατηφορα! Της φτιαχνω γαλατακι, κοιταει καλα καλα οοοολη τη διαδικασια, απλωνει χερακι να πιασει μπιμπερο, της το βαζω στο στομα, πινει δυο γουλιες και μετα του παιζει μια χαστουκα και το διωχνει! Παω να το ξαναβαλω και του ξαναπαιζει, και αν προσπαθησω να το ξαναπλησιασω βαραει μυγες στον αερα, αρχίζει τις καρατιές! Και εννοειται συνοδευεται τις περισσοτερες φορες με διαφορους τονους μιρλι μιρλι! 

μπραβο!!! καλη αρχη! με το καλο και τα υπολοιπα και με οσο λιγοτερο πονο! Τις προαλλες μας ελεγε ενας φιλος, οτι με τα δυο του αγορια δεν καταλαβανε ποτε βγηκαν τα δοντια λεει, το καταλαβαν επειδη καπου εβρισκε λεει το κουταλι οταν τα ταιζαν... και οτι δεν ειχαν ουτε γκρινια ουτε τιποτα... μα ειναι δυνατον;;;; Και μια φιλη που εχει ενα αγορακι 7 μηνών περιπου και εχει βγαλει 2 μου ειπε οτι ουτε αυτος ειχε γκρινια ή κλαμα. Μα πως γινεται δεν μπορω να καταλαβω... Μηπως τα κοριτσακια ειναι πιο μυγιαγκιχτα λετε; Εμενα απο 2.5 μηνών που εχει ξεκινησει να βαζει γροθια στο στομα μες στη γκρινια ειναι! 

Ευχαριστούμε!!!Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαμε τρελά πράγματα με το δόντι απλα εκεί που ήταν πολύ ήσυχη για μερικές μέρες ήταν ανήσυχη και λίγο γκρίνια αλλά εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η συμπεριφορά γιατί την έχω συνηθίσει αλλιώς...δεν πιστεύω ότι στα κοριτσια η αγόρια τα κορίτσια ίσως θα έλεγα στο παιδί γενικά! Ελπίζω να βγάλει και τα υπόλοιπα κάπως έτσι και καλύτερα της έβαλα κρέμα που παρεμπιπτόντως επιτέλους ήρθε και κάτι με γρατζουνισε και λέω μπα αποκλείεται και μετά βλέπω τσακ ένα ασπρουλακι στα ούλα της!!Η κρεμα είναι της HELENVITA BABY First Teeth Relieving Gel με εκχύλισμα χαμομηλιού, γλυκόριζας και ξυλιτόλη. Εγω έβαλα στα δικά μου ούλα (μην γελάσετε αλλά ότι δίνω στην μικρή περνάει πρώτα από εμένα ειδικά τα φαγητά) δεν κατάλαβα κάτι αλλά ήταν πολύ  μικρή η ποσότητα πιο μικρή και από φακή της βάζω και δίνει να είναι λίγο καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Αχ ρε κορίτσι μου πόσο σε νιώθω να ξέρεις!!! Πως είσαι? Έκανες πολύ πυρετό? Δε μπορεί να στον κρατήσει κανένας λίγο αγκαλιά?

Ε ναι αυτό εννοείται. Να μη βάλω λες χυμό πορτοκάλι κ ακτινίδιο?

Έκανα πυρετό στης 7 το πρωί κ από τότε έχω ένα 37ελπιζω να ήταν ο τελευταίος μεγάλος πυρετός,έχω ξεκινήσει ψευδάργυρο και 3πλασιασα την d3.Για το μωρό φοβάμαι πότε θα δείξει αν κόλλησε?πόσες μέρες θέλει?Φοράω συνέχεια μάσκα .Δυστυχώς δεν έχω ο άντρας μου θα ασχοληθει λίγο αλλά αυτές τ μέρες έρχεται αργά από την δουλειά.

Πορτοκάλι να βάλεις ,τώρα ακτινίδιο ποτέ είναι η εποχή του?Αλλά κ πάλι είναι τόσο ανωστα που θα σου χαλάσει την γεύση.Ειχα πάρει εγώ αυτές τ μέρες να φτιάξω στα κορίτσια σμουθις κ ήταν χάλια

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Σχεδόν 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό πορτοκάλι έβαλα στη φρουτόκρεμα. Ε δεν υπάρχουν κ άλλα φρούτα που μπορώ να βάλω. Μηλο αχλάδι αβοκάντο χυμό πορτοκάλι μπανάνα κ μ είπε κ ακτινίδιο το πράσινο μέρος( χωρίς τα σποράκια) αν δυσκολευεται να κάνει κακα. Κ ειπα να το βάλω κ αυτό γιατί έχει πολύ βιταμίνη c.

 Εσεις τι φρούτα εχετε εισάγει?

Εγώ μόνο αχλάδι, μήλο, μπανάνα.. όχι καλά έκανες που έβαλες ένα κουταλάκι του γλυκού, εγώ νόμιζα πως έδωσες χυμό με το μπιμπερό βρε Ρούλα όπως το είπες.
ΑΝ δεις πάλι σήμερα πως τον πειράζει σταμάτα το για μερικές μέρες..
Χθες ο παιδογάστρ. μου είπε να διατηρήσω την εισαγωγή ανά 2 μέρες στα φρούτα, αλλά στα λαχανικά δε τον πειράζει. Οπότε θα της βάλω σήμερα σέλινο, κολοκυθάκι.
Γιατί, πολύ σφίγγεται για να μου τα κάνει 2 μέρες τώρα..

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Μου είπε ζυμαρικό χωρίς αυγό κριθαράκι η μανέστρα σου έχει δώσει πλάνο?? Γιατί εμένα μου τα λέει κάθε φορά που πάμε...σε 10 μερες έχουμε ξανά και θα δούμε τι θα μας πει 

Ναι, μου έχει δώσει πλάνο.. όμως γενικά έχω πολλά αρχεία + τον εθνικό διατροφικό οδηγό που λέει τι και πως.
Όποια θέλει, ας μου στείλε να της τα στείλω, δε ξέρω αν μπορώ να τα βάλω εδώ.

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε?? Να ρωτήσω... Τα μωράκια σας γυρίζουν μπρούμυτα? Εμένα γυρίζει μπρούμυτα εδώ κ 2 μήνες περίπου. Κάθε φορά που την αφήνω σε μια επιφάνεια, αμέσως γυρίζει μπρούμυτα. Στον ύπνο όμως, όπως την έβαζα ανάσκελα, έτσι έμενε ανάσκελα. Απόψε το βράδυ όμως γύρισε μόνη της μπρούμυτα κατά τις 5 το πρωί κ δεν ήξερα αν έπρεπε να την αφήσω έτσι.... Ααααα δεν μπορεί να γυρίσει μόνη της ξανά ανάσκελα. 

Εμένα γυρίζει μπρούμυτα-ανάσκελα αλλά στον ύπνο προς το παρόν ποτέ..
Κανονικά λέει πως δεν πρέπει να κοιμούνται μπρούμυτα.. αλλά εγώ ίσως την αφήσω αν δω ότι το διαχειρίζεται και αναπνέει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...