Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

Έτσι κοριτσια δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τιποτα ασχημο!!!Όπως είναι να έρθουν τα πράγματα θα έρθουν δεν μπορούμε να το αποφυγουμε!!Όπως λέει κ η @Catmom ❤️ κάποτε γεννούσαν μόνες ΜΟΝΕΣ στους στάβλους κ στα χωράφια,χωρις καμια ιατρική περίθαλψη!!Εμεις εχουμε πλεον ολα τα μεσα κ ολη την πολυτελεια να εχουμε γιατρους κ μαιες!!Κ εννοειται θα λετε στον γιατρό Κ την παραμικρή φοβία!!!Ξέρουν να μας τα εξηγήσουν όλα γιατι το ζουν καθε μερα!!Εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε λεπτομέρειές γιατι δεν είμαστε ειδικοί!!Όσο μπορείτε να ενημερώνεστε κοριτσια κανει καλο!!!Να μην είμαστε σε πλήρη άγνοια!!Όταν έχεις κάποια ιδέα Κ μια γενική εικόνα θα είναι πιο εύκολα να διαχειριστούμε το άγχος του άγνωστου!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου, θα σας πω τη δίκη μου εμπειρία η οποία ήταν πολύ καλή. Με είδε ο γιατρός μου Τετάρτη βράδυ και μου λέει πήγαινε στο σπίτι και έλα το πρωί στις 8. Γυρίζω σπίτι, κοιμάμαι μια χαρά και το πρωί πάω στο νοσοκομείο να με δει. Με βλέπει ο γιατρός, μου λέει τι κανεις; Καλά του λέω. Δεν πονάς; Όχι του λέω. Εγώ περίμενα ότι θα ερχόσουν τη νύχτα μου λέει, έχεις από χθες διαστολή. Εγώ τίποτα! Βάζει να με δει, μου βάζει χέρι, καλά μου λέει δεν πονάς; Όχι του λέω! Με βάζει σε ένα δωμάτιο και πήγαινε στις μαίες και έλεγε πηγαίνετε στο τάδε δωμάτιο να δείτε μια κοπέλα που γεννάει και δεν πονάει. Είχα γίνει το αξιοθέατο του νοσοκομείου. :D

Απο τις 8 το πρωί που είχα καρδιοτοκογραφο κατά τη μια νιώθω να σπάνε τα νερά. Πόνος καθόλου! Περνάει ο γιατρός του λέω σπάσανε τα νερά. Με κοιτάει, όντως είχαν σπάσει. Οκ μου λέει προχωράμε. Κατά τις τρεις μου έριξαν στον ορό τεχνητούς πόνους για να επισπεύσουμε τη διαδικασία. Μέχρι τότε, πόνος καθόλου! Τίποτα! Με τους τεχνητούς πόνους άρχισαν κάτι πονάκια τα οποία ήταν υποφερτά, δεν μπορώ να πω. 
6:30 το απόγευμα με πήραν στην αίθουσα τοκετού και 7.05 βγήκε η μπουμπου! Δε βγήκε νωρίτερα γιατί φοβόμουν να σπρώξω πολύ δυνατά και μόλις έφτανε να βγει κρατιόμουν. Του είπε η μαία κάποια στιγμή κόψε τη να βγει το μωρό και ο γιατρός μου της είπε δεν την κόβω, το μωρό χωραει! Όντως δεν με έκοψε και πήρα μόνο δυο ράμματα! Μόλις γέννησα, μου έδωσε το μωρό στην αγκαλιά μου και θήλασε αμέσως. Βγήκε πεινασμένο το πουλάκι μου! Του λένε η Παιδιατρος φωνάζει να δώσουμε το μωρό και ο γιατρός λέει σε λίγο, το παιδί πεινάει, να πάρει το πρωτο γάλα. Μετά με έραψε, σηκώθηκα, πήρα τον ορό μου στο χέρι και πήγα στο δωμάτιο. Μου φέρανε και το μωράκι μετά από λίγο! Από την επόμενη μερα καθόμουν οκλαδόν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα πόνο καθόλου από κάτω, δεν είχα και ράμματα… Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να έχω και μια δεύτερη γεννα τόσο εύκολη και εύχομαι όλες σας να γεννήσετε τόσο καλά!!!:wub:

Δεν έκανα επισκληρίδειο γιατί δεν κάνουν στο νοσοκομείο. 
(Καποια ανέφερε για δυσκοιλιότητα, δεν κατάλαβα γιατί, αλλά πριν τον τοκετό σου κάνουν κλυσμα.)

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Angelinaki είπε:

Κορίτσια μου, θα σας πω τη δίκη μου εμπειρία η οποία ήταν πολύ καλή. Με είδε ο γιατρός μου Τετάρτη βράδυ και μου λέει πήγαινε στο σπίτι και έλα το πρωί στις 8. Γυρίζω σπίτι, κοιμάμαι μια χαρά και το πρωί πάω στο νοσοκομείο να με δει. Με βλέπει ο γιατρός, μου λέει τι κανεις; Καλά του λέω. Δεν πονάς; Όχι του λέω. Εγώ περίμενα ότι θα ερχόσουν τη νύχτα μου λέει, έχεις από χθες διαστολή. Εγώ τίποτα! Βάζει να με δει, μου βάζει χέρι, καλά μου λέει δεν πονάς; Όχι του λέω! Με βάζει σε ένα δωμάτιο και πήγαινε στις μαίες και έλεγε πηγαίνετε στο τάδε δωμάτιο να δείτε μια κοπέλα που γεννάει και δεν πονάει. Είχα γίνει το αξιοθέατο του νοσοκομείου. :D

Απο τις 8 το πρωί που είχα καρδιοτοκογραφο κατά τη μια νιώθω να σπάνε τα νερά. Πόνος καθόλου! Περνάει ο γιατρός του λέω σπάσανε τα νερά. Με κοιτάει, όντως είχαν σπάσει. Οκ μου λέει προχωράμε. Κατά τις τρεις μου έριξαν στον ορό τεχνητούς πόνους για να επισπεύσουμε τη διαδικασία. Μέχρι τότε, πόνος καθόλου! Τίποτα! Με τους τεχνητούς πόνους άρχισαν κάτι πονάκια τα οποία ήταν υποφερτά, δεν μπορώ να πω. 
6:30 το απόγευμα με πήραν στην αίθουσα τοκετού και 7.05 βγήκε η μπουμπου! Δε βγήκε νωρίτερα γιατί φοβόμουν να σπρώξω πολύ δυνατά και μόλις έφτανε να βγει κρατιόμουν. Του είπε η μαία κάποια στιγμή κόψε τη να βγει το μωρό και ο γιατρός μου της είπε δεν την κόβω, το μωρό χωραει! Όντως δεν με έκοψε και πήρα μόνο δυο ράμματα! Μόλις γέννησα, μου έδωσε το μωρό στην αγκαλιά μου και θήλασε αμέσως. Βγήκε πεινασμένο το πουλάκι μου! Του λένε η Παιδιατρος φωνάζει να δώσουμε το μωρό και ο γιατρός λέει σε λίγο, το παιδί πεινάει, να πάρει το πρωτο γάλα. Μετά με έραψε, σηκώθηκα, πήρα τον ορό μου στο χέρι και πήγα στο δωμάτιο. Μου φέρανε και το μωράκι μετά από λίγο! Από την επόμενη μερα καθόμουν οκλαδόν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα πόνο καθόλου από κάτω, δεν είχα και ράμματα… Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να έχω και μια δεύτερη γεννα τόσο εύκολη και εύχομαι όλες σας να γεννήσετε τόσο καλά!!!:wub:

Δεν έκανα επισκληρίδειο γιατί δεν κάνουν στο νοσοκομείο. 
(Καποια ανέφερε για δυσκοιλιότητα, δεν κατάλαβα γιατί, αλλά πριν τον τοκετό σου κάνουν κλυσμα.)

Να σου ζήσει κορίτσι μου. Καλέ σε ποιο νοσοκομείο υπάρχει τόσο καλός γιατρός; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelinaki είπε:

Κορίτσια μου, θα σας πω τη δίκη μου εμπειρία η οποία ήταν πολύ καλή. Με είδε ο γιατρός μου Τετάρτη βράδυ και μου λέει πήγαινε στο σπίτι και έλα το πρωί στις 8. Γυρίζω σπίτι, κοιμάμαι μια χαρά και το πρωί πάω στο νοσοκομείο να με δει. Με βλέπει ο γιατρός, μου λέει τι κανεις; Καλά του λέω. Δεν πονάς; Όχι του λέω. Εγώ περίμενα ότι θα ερχόσουν τη νύχτα μου λέει, έχεις από χθες διαστολή. Εγώ τίποτα! Βάζει να με δει, μου βάζει χέρι, καλά μου λέει δεν πονάς; Όχι του λέω! Με βάζει σε ένα δωμάτιο και πήγαινε στις μαίες και έλεγε πηγαίνετε στο τάδε δωμάτιο να δείτε μια κοπέλα που γεννάει και δεν πονάει. Είχα γίνει το αξιοθέατο του νοσοκομείου. :D

Απο τις 8 το πρωί που είχα καρδιοτοκογραφο κατά τη μια νιώθω να σπάνε τα νερά. Πόνος καθόλου! Περνάει ο γιατρός του λέω σπάσανε τα νερά. Με κοιτάει, όντως είχαν σπάσει. Οκ μου λέει προχωράμε. Κατά τις τρεις μου έριξαν στον ορό τεχνητούς πόνους για να επισπεύσουμε τη διαδικασία. Μέχρι τότε, πόνος καθόλου! Τίποτα! Με τους τεχνητούς πόνους άρχισαν κάτι πονάκια τα οποία ήταν υποφερτά, δεν μπορώ να πω. 
6:30 το απόγευμα με πήραν στην αίθουσα τοκετού και 7.05 βγήκε η μπουμπου! Δε βγήκε νωρίτερα γιατί φοβόμουν να σπρώξω πολύ δυνατά και μόλις έφτανε να βγει κρατιόμουν. Του είπε η μαία κάποια στιγμή κόψε τη να βγει το μωρό και ο γιατρός μου της είπε δεν την κόβω, το μωρό χωραει! Όντως δεν με έκοψε και πήρα μόνο δυο ράμματα! Μόλις γέννησα, μου έδωσε το μωρό στην αγκαλιά μου και θήλασε αμέσως. Βγήκε πεινασμένο το πουλάκι μου! Του λένε η Παιδιατρος φωνάζει να δώσουμε το μωρό και ο γιατρός λέει σε λίγο, το παιδί πεινάει, να πάρει το πρωτο γάλα. Μετά με έραψε, σηκώθηκα, πήρα τον ορό μου στο χέρι και πήγα στο δωμάτιο. Μου φέρανε και το μωράκι μετά από λίγο! Από την επόμενη μερα καθόμουν οκλαδόν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα πόνο καθόλου από κάτω, δεν είχα και ράμματα… Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να έχω και μια δεύτερη γεννα τόσο εύκολη και εύχομαι όλες σας να γεννήσετε τόσο καλά!!!:wub:

Δεν έκανα επισκληρίδειο γιατί δεν κάνουν στο νοσοκομείο. 
(Καποια ανέφερε για δυσκοιλιότητα, δεν κατάλαβα γιατί, αλλά πριν τον τοκετό σου κάνουν κλυσμα.)

Χαχα , εγώ είπα για δυσκοιλιότητα , εννοούσα ότι δε μπορώ να σφιχτω σε αυτή την περίπτωση ποσό μάλλον στη γεννά (ξανά συγγνώμη για την αναφορά χαχαχ)!  Τι ωραιο το πρώτο μέρος... έλεγα μακάρι κ εγώ να μη ποναω... εκεί που διάβασα το «κόψε» μ έπιασε ένα σφυξιμο! Πάντως ο γιατρός σου πρέπει να είναι πολύ καλός... 2 στα 2 είχε ! Μια με τη Μαια μια με τον παιδίατρο πήρε αποφάσεις υπέρ σου κ του παιδιού , όχι τσάτρα πάτρα να τελειώνουμε ! Μπράβο του :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Κορίτσια μου, θα σας πω τη δίκη μου εμπειρία η οποία ήταν πολύ καλή. Με είδε ο γιατρός μου Τετάρτη βράδυ και μου λέει πήγαινε στο σπίτι και έλα το πρωί στις 8. Γυρίζω σπίτι, κοιμάμαι μια χαρά και το πρωί πάω στο νοσοκομείο να με δει. Με βλέπει ο γιατρός, μου λέει τι κανεις; Καλά του λέω. Δεν πονάς; Όχι του λέω. Εγώ περίμενα ότι θα ερχόσουν τη νύχτα μου λέει, έχεις από χθες διαστολή. Εγώ τίποτα! Βάζει να με δει, μου βάζει χέρι, καλά μου λέει δεν πονάς; Όχι του λέω! Με βάζει σε ένα δωμάτιο και πήγαινε στις μαίες και έλεγε πηγαίνετε στο τάδε δωμάτιο να δείτε μια κοπέλα που γεννάει και δεν πονάει. Είχα γίνει το αξιοθέατο του νοσοκομείου. :D

Απο τις 8 το πρωί που είχα καρδιοτοκογραφο κατά τη μια νιώθω να σπάνε τα νερά. Πόνος καθόλου! Περνάει ο γιατρός του λέω σπάσανε τα νερά. Με κοιτάει, όντως είχαν σπάσει. Οκ μου λέει προχωράμε. Κατά τις τρεις μου έριξαν στον ορό τεχνητούς πόνους για να επισπεύσουμε τη διαδικασία. Μέχρι τότε, πόνος καθόλου! Τίποτα! Με τους τεχνητούς πόνους άρχισαν κάτι πονάκια τα οποία ήταν υποφερτά, δεν μπορώ να πω. 
6:30 το απόγευμα με πήραν στην αίθουσα τοκετού και 7.05 βγήκε η μπουμπου! Δε βγήκε νωρίτερα γιατί φοβόμουν να σπρώξω πολύ δυνατά και μόλις έφτανε να βγει κρατιόμουν. Του είπε η μαία κάποια στιγμή κόψε τη να βγει το μωρό και ο γιατρός μου της είπε δεν την κόβω, το μωρό χωραει! Όντως δεν με έκοψε και πήρα μόνο δυο ράμματα! Μόλις γέννησα, μου έδωσε το μωρό στην αγκαλιά μου και θήλασε αμέσως. Βγήκε πεινασμένο το πουλάκι μου! Του λένε η Παιδιατρος φωνάζει να δώσουμε το μωρό και ο γιατρός λέει σε λίγο, το παιδί πεινάει, να πάρει το πρωτο γάλα. Μετά με έραψε, σηκώθηκα, πήρα τον ορό μου στο χέρι και πήγα στο δωμάτιο. Μου φέρανε και το μωράκι μετά από λίγο! Από την επόμενη μερα καθόμουν οκλαδόν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα πόνο καθόλου από κάτω, δεν είχα και ράμματα… Η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή! Ελπίζω να έχω και μια δεύτερη γεννα τόσο εύκολη και εύχομαι όλες σας να γεννήσετε τόσο καλά!!!:wub:

Δεν έκανα επισκληρίδειο γιατί δεν κάνουν στο νοσοκομείο. 
(Καποια ανέφερε για δυσκοιλιότητα, δεν κατάλαβα γιατί, αλλά πριν τον τοκετό σου κάνουν κλυσμα.)

Ναι έλα γιατρέ που είσαι!Η κοπέλα που δεν πονάω είμαι .βρήκα ένα μωρό στο κρεβάτι!γέννησα?Τι όμορφο ήταν αυτό που διαβάσαμε κι ελπιδοφόρο!Ωραία εμπειρία πρέπει να ήταν!μπράβο βρε αγγελινακιι

  • Χαχα 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aircondition είπε:

Χαχα , εγώ είπα για δυσκοιλιότητα , εννοούσα ότι δε μπορώ να σφιχτω σε αυτή την περίπτωση ποσό μάλλον στη γεννά (ξανά συγγνώμη για την αναφορά χαχαχ)!  Τι ωραιο το πρώτο μέρος... έλεγα μακάρι κ εγώ να μη ποναω... εκεί που διάβασα το «κόψε» μ έπιασε ένα σφυξιμο! Πάντως ο γιατρός σου πρέπει να είναι πολύ καλός... 2 στα 2 είχε ! Μια με τη Μαια μια με τον παιδίατρο πήρε αποφάσεις υπέρ σου κ του παιδιού , όχι τσάτρα πάτρα να τελειώνουμε ! Μπράβο του :)

Είναι παρά πολύ καλός! Να προσθέσω ότι εκείνη την ημέρα άρχιζε η άδεια του και σχολουσε το μεσημέρι. Έπρεπε να φύγει λοιπόν γιατί είχε άδεια και θα πήγαινε σε κάποιο συνέδριο. Αντιθέτως μου είπε ότι θα με περιμένει όσο χρειαστεί για να γεννήσω φυσιολογικά (ενώ θα μπορούσε άνετα να με βάλει για καισαρική), έφυγε για το συνέδριο και μετά με το που γύρισε ήρθε να με δει χωρίς να δουλεύει και ήταν και Σαββατοκύριακο! Είναι πολύ καλός!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

Διάβασα λίγο αυτά που έχετε γράψει, δεν σας προλαβαίνω!!! Νομίζω ότι η ανοργανωσιά (δεν ξέρω αν υπάρχει καν αυτή η λέξη) και η αναβλητικοτητα μου με την εγκυμοσύνη έχουν χειροτερεψει πάρα πολύ! Δεν μπορώ να συγκεντρωθω ούτε για πολύ απλά και βασικά πράγματα! Αχ τέλος πάντων..

Η αλήθεια είναι κορίτσια μου κι εγώ φοβάμαι και τον φυσιολογικό αλλά και την καισαρική. Νομίζω την καισαρική την φοβάμαι πιο πολύ λόγω τομής και ανάρρωσης μετά όχι τόσο την στιγμή της γέννας. Αλλά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, και θα το παλέψω. Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό που έγραψε η αγαπητή @Catmom ❤️. Πιστεύω πως η κάθε μία θα κάνει το καλύτερο για εκείνη. Μην ξεχνάτε πως για να είναι το μωράκι καλά πρέπει κυρίως να είναι η μαμά καλά! Οπότε κορίτσια μου, χωρίς άγχη και σκέψεις και στερεότυπα να κάνουμε αυτό που εμείς νιώθουμε και αυτό που μας αγχώνει λιγότερο και τότε όλα θα πάνε καλά με όποιον τρόπο και αν έρθει το μωράκι μας στον κόσμο. Φτάνει πια η τόση πίεση που δεχόμαστε για όλα εμείς οι γυναίκες, είναι το σώμα μας και η απόφαση μας! 

@Angelinaki ο γιατρός σου κάνει κάποιο τουρ;; να αναλάβει μια από εμάς κάθε μέρα :lol: συγχαρητήρια πάνω από όλα γιατί φέρθηκε σαν άνθρωπος και σεβάστηκε όλα τα δικαιώματα σου! Πραγματικά η ιστορία σου ήταν υπέροχη και πολύ ελπιδοφόρα! Μακάρι να υπήρχαν τέτοιοι γιατροί παντού και μακάρι όλες μας να ζήσουμε μια τέτοια εμπειρία στον τοκετό μας! 

Κορίτσια μου αν σου σπάσουν τα νερά και πας νοσοκομείο σφινα, φαντάζομαι δεν προλαβαίνουν να σου κάνουν κλύσμα..εκεί τι γίνεται;; εγω το έχω και αυτό ένα άγχος! Αν γίνει κάποιο ατύχημα;; ντρέπομαι μόνο στην σκέψη :lol::oops:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Eva n στο μυαλό μου είσαι!!!Κ εγώ έχω μια φοβία με αυτό το θεμα..Τι φάση με το κλυσμα;;Κ αν δεν προλαβαινουμε;;ουφφφ..Κ θελω να προλάβω να έχω κάνει κ μπανιο να μαι περιποιημένη Χαχαχ δεν μπορώ να μαι όπως να ναι κ εγω ντρέπομαι..:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Foux είπε:

@Eva n στο μυαλό μου είσαι!!!Κ εγώ έχω μια φοβία με αυτό το θεμα..Τι φάση με το κλυσμα;;Κ αν δεν προλαβαινουμε;;ουφφφ..Κ θελω να προλάβω να έχω κάνει κ μπανιο να μαι περιποιημένη Χαχαχ δεν μπορώ να μαι όπως να ναι κ εγω ντρέπομαι..:lol:

Ασε σου λέω! Το σκέφτομαι συνέχεια! Γτ αν πας κ έχεις ήδη διαστολή δεν νομίζω να ασχοληθούν με το κλύσμα :lol: εκεί απλά πας και λες από μέσα σου 'γιατροί είναι, τόσα έχουν δει τα μάτια τους' και ίσως νιώσουμε καλύτερα. Νομίζω ένα ντουζάκι πριν πάμε νοσοκομείο το προλαβαίνουμε. Πόσο αγχωτικη διαδικασία θεέ μου!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

Διάβασα λίγο αυτά που έχετε γράψει, δεν σας προλαβαίνω!!! Νομίζω ότι η ανοργανωσιά (δεν ξέρω αν υπάρχει καν αυτή η λέξη) και η αναβλητικοτητα μου με την εγκυμοσύνη έχουν χειροτερεψει πάρα πολύ! Δεν μπορώ να συγκεντρωθω ούτε για πολύ απλά και βασικά πράγματα! Αχ τέλος πάντων..

Η αλήθεια είναι κορίτσια μου κι εγώ φοβάμαι και τον φυσιολογικό αλλά και την καισαρική. Νομίζω την καισαρική την φοβάμαι πιο πολύ λόγω τομής και ανάρρωσης μετά όχι τόσο την στιγμή της γέννας. Αλλά θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, και θα το παλέψω. Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό που έγραψε η αγαπητή @Catmom ❤️. Πιστεύω πως η κάθε μία θα κάνει το καλύτερο για εκείνη. Μην ξεχνάτε πως για να είναι το μωράκι καλά πρέπει κυρίως να είναι η μαμά καλά! Οπότε κορίτσια μου, χωρίς άγχη και σκέψεις και στερεότυπα να κάνουμε αυτό που εμείς νιώθουμε και αυτό που μας αγχώνει λιγότερο και τότε όλα θα πάνε καλά με όποιον τρόπο και αν έρθει το μωράκι μας στον κόσμο. Φτάνει πια η τόση πίεση που δεχόμαστε για όλα εμείς οι γυναίκες, είναι το σώμα μας και η απόφαση μας! 

@Angelinaki ο γιατρός σου κάνει κάποιο τουρ;; να αναλάβει μια από εμάς κάθε μέρα :lol: συγχαρητήρια πάνω από όλα γιατί φέρθηκε σαν άνθρωπος και σεβάστηκε όλα τα δικαιώματα σου! Πραγματικά η ιστορία σου ήταν υπέροχη και πολύ ελπιδοφόρα! Μακάρι να υπήρχαν τέτοιοι γιατροί παντού και μακάρι όλες μας να ζήσουμε μια τέτοια εμπειρία στον τοκετό μας! 

Κορίτσια μου αν σου σπάσουν τα νερά και πας νοσοκομείο σφινα, φαντάζομαι δεν προλαβαίνουν να σου κάνουν κλύσμα..εκεί τι γίνεται;; εγω το έχω και αυτό ένα άγχος! Αν γίνει κάποιο ατύχημα;; ντρέπομαι μόνο στην σκέψη :lol::oops:

Κι εγώ φοβάμαι λίγο το κλύσμα.Δεν έχω ξανακάνει και ντρέπομαι.Ασε που δεν ξέρω θα προλάβω να φτάσω τουαλέτα?Θα ακουστει το μέσα μου σε όλο τον όροφο?:lol:Κι επίσης πότε το κάνουν?πριν την επισκληριδιο ή μετά?

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα κορίτσια με το κλισμα συμπάσχω! Την πρώτη φορά δεν μοθ έκαναν! Νομίζω πως η μαία ξέχασε !!! Γιατί μετά το ειπα στον γιατρό κ απόρησε ! Για καλή μου τύχη είχα φάει ελάχιστο ρυζι το μεσημέρι και πριν πάω στην κλινική όταν έσπασαν τα νερά είχα πάει κ τουαλέτα σπίτι μου!! Οποτε δεν είχαμε ατυχήματα ! Μια φίλη μου στο εξωτερικό δεν της έκαναν κ είχε ατύχημα :eek: αλλά είναι συνηθισμένο για τους γιατρούς να το ξέρετε , όσο κ αν μας κάνει να ντρεπόμαστε εμάς! @Catmom ❤️ πριν την επισκληρίδειο γίνεται! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚιΚορίτσια καλημέρα! Η εμπειρία που περιέγραψε το @Angelinaki παραπάνω είναι ιδανική κ σας την εύχομαι πραγματικά! 

Εμένα οι 2 προηγούμενοι τοκετοι μου είχαν πόνο, δεν μπορώ να πω, αλλά γενικά η εμπειρία ήταν πολύ θετική! 

Ο 1ος κρατησε 24 ώρες σχεδόν! Γι αυτό να ξέρετε οι πρώτοτοκες θα έχετε χρόνο από τη στιγμή που θα σας πιάσουν οι πόνοι η σπάσουν τα νερά, να κάνετε το μπανακι σας, να ετοιμαστείτε πριν φύγετε. Οι πόνοι στην αρχή ήταν κάθε 20-30λεπτα γι αυτό η μαία μου είπε να μείνω σπίτι μέχρι να γίνουν το πολύ κάθε 10 η 7-8 λεπτά! (Βέβαια έτυχε κ με είχε δει την προηγούμενη μέρα ότι δεν είχα καθόλου διαστολη). Οπότε πέρασα σχεδόν όλη τη μέρα σπίτι κ περπατούσα για να κατέβει το μωρό κ να κάνω διαστολη.. κ όταν πήγα στο μαιευτήριο είχα ήδη 6-7 διαστολη (καλά θα μπορούσα να είχα πάει κ νωρίτερα) έκανα επισκληριδιο, δεν το σκέφτηκα καν μετά από τόσες ώρες πόνου κ από κει κ πέρα ημουν χαλαρή κ δεν πονεσα πάρα ελάχιστα στις εξωθησεις, με 2-3 σπρωξιματα βγηκε το μωρό.. Μόνο 2 ράμματα εξωτερικά μου έκαναν κ η ανάρρωση ήταν γρήγορη.

Να σημειώσω ότι επισκληριδιο μου εκαναν μικρή δόση, να νιώθω τα πόδια μου, περπατούσα κανονικά κ να μπορώ να σπρωξω (χωρίς να πονάω, απλά ένιωθα μια πίεση). Είναι καλύτερο θεωρώ από το να σου κάνουν μεγάλη δόση κ να μεινεις καθηλωμενη στο κρεβατι. 

Ο 2ος τοκετός κράτησε (μόνο χάχα) ένα 8ωρο! Μου εσπασαν τα νερά αυτή τη φορά, ετοιμάστηκα χαλαρα κ πήγα νοσοκομείο μετά από 3 ωρες μόλις είχαν αρχίσει οι πόνοι. Μου έκαναν κ κλύσμα (με άφησαν μόνη στο δωμάτιο χάχα). Οταν με έλεγξαν για διαστολη πονεσα είναι η αληθεια αρκετά. Είχα 2-3 διαστολη κ πόνους κάθε 10'. Μετά από λίγο έκανα επισκληριδιο, μικρή δόση πάλι. Οι εξωθησεις κράτησαν πιο πολύ αυτή τη φορά, ζορίστηκα λίγο γιατί ήταν πιο μεγάλο το μωρό, αλλά η ανάρρωση ήταν μια χαρά επίσης (γύρω στα 4 ράμματα). 

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα κ να μην τρόμαξα καμία με την περιγραφή μου! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Catmom ❤️ είπε:

Ναι έλα γιατρέ που είσαι!Η κοπέλα που δεν πονάω είμαι .βρήκα ένα μωρό στο κρεβάτι!γέννησα?Τι όμορφο ήταν αυτό που διαβάσαμε κι ελπιδοφόρο!Ωραία εμπειρία πρέπει να ήταν!μπράβο βρε αγγελινακιι

Εντάξει πρέπει να είσαι η ψυχή του πάρτι κάθε φορά που κάνεις ανάρτηση γελάω με την ψυχή μου.... Μα έχεις φοβερό χιούμορ!!! Χαχαχαχα

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!!  διαβάζω τις εμπειρίες τοκετού σας όπως τις περιγράφετε Και σίγουρα κάθε κοπέλα το έχει ζήσει διαφορετικά. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι σκέφτομαι πως θα γεννήσω αρκεί το μωρό μου να βγει γερό δυνατό και να μην κινδυνέψει κανένας από τους δύο. Οραματίζομαι συνέχεια τη στιγμή που θα την αντικρίσω και δεν με νοιάζει τίποτα άλλο. Είμαι σίγουρη ότι ο γιατρός μου θα κάνει το καλύτερο για μένα και το μωρό. Γενικά είμαι χαλαρή Αν και νιώθω κάποιες συσπάσεις το απόγευμα προς το βραδάκι. Τεντώνει η κοιλιά μου και γίνεται σαν καρούμπαλο για 2-4 δευτερόλεπτα παίρνω δυο-τρεις καλές ανάσες και χαλαρώνω αμέσως. 

Και επειδή είχαμε και συζήτηση παλαιότερα για το διαβήτη κύησης να αναφέρω και εγώ για τα κορίτσια που έχουν σάκχαρο και το παρακολουθούν ότι πήγα στο Έλενα που είχα ραντεβού γιατί και εμένα είχε τσιμπήσει λίγο στις πρωινές τιμές και μίλησα με τη βενάκη που με παρακολουθεί. Την ξαναρώτησα αν τα φάρμακα που παίρνουμε επηρεάζουν τις τιμές και ήταν κατηγορηματική για δεύτερη φορά. Ωστόσο δεν μου έδωσε αμέσως ινσουλίνη μου είπε να το παρακολουθήσω περίπου δέκα μέρες ακόμα και αν δεν στρώσει με την αυστηρή διατροφή που μου έδωσε τότε θα δει τι δόση θα μου δώσει. Με ρώτησε πόσα κιλά έχω βάλει και της είπα 4 και εκεί απόρησε. Μου έδωσε συγχαρητήρια Για τα τόσα λίγα κιλά που έχω βάλει... Πού να ήξερε η έρμη ότι δεν μπορώ να φάω τίποτα υποφέρω.... Ειδικά τις τελευταίες εβδομάδες ρε κορίτσια η καούρα είναι φρικτή... Την παλεύω να μην πάρω μααλόξ αλλά χθες πραγματικά Με έπιασαν τα κλάματα Δεν μπορούσα να σταθώ από την καούρα. Ρώτησα τη μαία και μου είπε να πάρω gaviscon. Αν κάποια έχει και καμία άλλη συμβουλή ας μου πει. Εντάξει είναι φρικτό αυτό έχω καταντήσει να πίνω νερό και να παθαίνω καούρα ήμαρτον...

Σεντόνι έγραψα...

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ydroxoos76 είπε:

Την ξαναρώτησα αν τα φάρμακα που παίρνουμε επηρεάζουν τις τιμές και ήταν κατηγορηματική για δεύτερη φορά. 

Δηλαδή ; Κατηγορηματική θετικά η αρνητικά εννοείς ; Καλημέρα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...