Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Να ρωτήσω κ εγώ κορίτσια πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων θρομβοφιλιας? Μόνο αυτές δεν έχω κάνει κ είπαμε με το γιατρό εφόσον έχουμε υγιης βλαστοκυστη στον προεμφυτευτικο, πριν την εμβρυομεταφορα να γίνει κ αυτός ο έλεγχος... Βέβαια στις τελευταίες εμβρυομεταφορες έκανα προληπτικά κ αντιπηκτικες. 

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια. Εύχομαι σε όλες με το καλό να γνωρίσετε τα παιδάκια σας. Ήθελα να σας ρωτήσω.. Πέρασε κάποια από εσάς αποκόλληση στην εγκυμοσύνη; ( μακάρι να μην το πέρασε καμία) 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 47 λεπτά , Katerina96 είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Εύχομαι σε όλες με το καλό να γνωρίσετε τα παιδάκια σας. Ήθελα να σας ρωτήσω.. Πέρασε κάποια από εσάς αποκόλληση στην εγκυμοσύνη; ( μακάρι να μην το πέρασε καμία) 

Καλησπέρα!! Εγω ειχα αποκόλληση στην αρχή, περίπου 9η εβδομάδα! Δεν είχα καθόλου πόνους, μόνο ειχα δει αίμα σαν να μου έρχεται περίοδος. Πηγα αμέσως γιατρό, μου έκανε μια ενεση στον πωπό, μου έδωσε utrogestan, ειπε ξαπλα και μετά ηταν όλα καλά! 


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Skorpina είπε:

Πραγματικά δεν υπάρχει..εγώ έχω τρομερή αϋπνία τα βράδια και υπνηλία τη μέρα έχει γίνει άνω κάτω το ρολόι μου,οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. Δύσκινησια με συχνοουρια συνδυασμός φωτιά! Πάω τουαλέτα και μπορεί να ξαναθελω μέσα σε 5 λεπτά ενα απίστευτο πράγμα!

Και πας τρεχαλα για να βγάλεις μια σταγονιτσα.Κι εγώ τρομερή αϋπνία το βράδυ.Μας προετοιμάζει η φύση για τα ξενύχτια που θα τραβήξουμε.χαχα

6 ώρες πρίν, Kaity8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Καλό μήνα!!! Συνειδητοποιείτε ότι μπορεί κάποιες απο την ομαδούλα μας θα γεννήσουν μέχρι το τέλος του μηνα;;; Εγω ανυπομονώ σαν τρελή!!! Βέβαια εγω μπαινω στον μήνα μου στις 25/11, στη γιορτή μου!!! Αλλά λίγος καιρός μας έμεινε!!! Εμεις δεν έχουμε ετοιμάσει τίποτα! Περιμένω στις επόμενες μέρες να ερθει η κουνια κ η συρταριερα και να ξεκινήσω το πλύσιμο! Κατα τα άλλα, εχθες με ταραξε στις κλωτσιές ο μικρός! Μιλάμε για κάτι δυνατές κλωτσιές! Τις τελευταίες 10 μερες που την έχω βγάλει ξάπλα, έχουν μειωθεί παρα πολυ οι συσπάσεις και ειμαι πολύ καλύτερα τώρα! Ρυθμίστηκε και το ζαχαρο από την κορτιζονη επιτέλους! Βάρος δεν νιώθω να έχω, κάποιες φορές που σηκώνομαι από καρέκλα ή κρεβάτι, μου πέρνει λίγη ώρα για να ισιώσω, αλλα επειδή είμαι μειον 4 κιλα από την αρχή της εγκυμοσύνης, νομίζω γιαυτό δεν νιώθω τόσο το βάρος! 

Μπράβο βρε Καίτη!Τι άγχος κι αυτό με το σάκχαρο που τραβάτε βρε κορίτσια!Καλώς να σου έρθουν τα πράγματα!Καλέ ναιι το κοντέρ μετράει αντιστροφα ❤️❤️

6 ώρες πρίν, Ranoula είπε:

Καλημερα κοριτσια !! Καλο μηνα και τυχερο!! Μπηκε ο μηνας που καποιες ισως γνωρισουν τα μωρακια τους! Με το καλο ολες μας, με ενα πονο και με υγιη μωρακια!! 

Σε αλλα νεα λογικο να κοντευουμε να σκασουμε, αφού είναι ετοιμα τα μικρουλια μας και μονο περνουν βαρος! 

Για εμένα είναι ένα σύνηθες φαινόμενο γιατί πραγματικά αν βάλω τον κωλο σε καρέκλα δεν σηκώνομαι αν το φαγητό δεν φτάσει στην αμυγδαλή.Οποτε από σκάσιμο είμαστε γνώστες.χαχα Σοβαρά τώρα όμως δεν νιώθετε κι εσείς σαν γιουβαρλάκια που γυρνάνε στο κρεβάτι?Έχουμε βάλει κάμερα στο υπνοδωμάτιο κι έρχονται ειδοποιήσεις κάθε φορά που πιανει κίνηση.εφοσον καταφέρω να κοιμηθώ δεν μένω σε ένα σημείο πάνω από ένα τέταρτο και φυσικά για να γυρίσω είναι άθλος.χαχα

Κορίτσια τώρα που μπήκα σχεδόν στον μήνα μου έχω γεμίσει υποσεντονα τα κρεβάτια και τους καναπέδες.μην έχω κάνα απρόοπτο κι έχω να καθαρίζω κιόλας μετά χαχχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Kaity8 είπε:

Καλησπέρα!! Εγω ειχα αποκόλληση στην αρχή, περίπου 9η εβδομάδα! Δεν είχα καθόλου πόνους, μόνο ειχα δει αίμα σαν να μου έρχεται περίοδος. Πηγα αμέσως γιατρό, μου έκανε μια ενεση στον πωπό, μου έδωσε utrogestan, ειπε ξαπλα και μετά ηταν όλα καλά! 

Κάπως ετσι και εγώ. Χαίρομαι που πήγαν ολα καλα. Αισιως κόλλησε και μένα ο πλακούντας είχα και εγώ στην ίδια εβδομάδα. Ακόμα ξάπλα βέβαια με λίγες βόλτες μέσα στο σπίτι. Είχε επηρεαστεί ο τράχηλος; (δεν ξέρω αν σχετίζονται απλά έχω αγχωθεί) μετά σηκώθηκες ή πήγε όλη η εγκυμοσύνη ξάπλα; προγεστερονη παίρνεις μεχρι τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Katerina96 είπε:

Κάπως ετσι και εγώ. Χαίρομαι που πήγαν ολα καλα. Αισιως κόλλησε και μένα ο πλακούντας είχα και εγώ στην ίδια εβδομάδα. Ακόμα ξάπλα βέβαια με λίγες βόλτες μέσα στο σπίτι. Είχε επηρεαστεί ο τράχηλος; (δεν ξέρω αν σχετίζονται απλά έχω αγχωθεί) μετά σηκώθηκες ή πήγε όλη η εγκυμοσύνη ξάπλα; προγεστερονη παίρνεις μεχρι τώρα; 

Δεν ξερω αν έγινε κάτι με τον τραχηλο... Ημουν ξάπλα περίπου 3 εβδομαδες μέχρι δλδ το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό, οταν με είδε και ηταν ολα καλα, μου μειωσε τα utrogestan, τα οποία τα παίρνω καθόλου όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και μετά ήμουν πάντα προσεκτική αλλά έβγαινα και τις βόλτες μου, εκανα τις δουλίτσες μου... Τωρα βέβαια ήμουν παλι στο κρεβάτι λόγω συσπασεων αλλα πλέον πανε ολα καλα! Γενικά όμως έχω πολλές φίλες οι οποίες είχαν αποκόλληση στην αρχή της εγκυμοσύνης, χωρίς όμως να έχουν κάνει κάποια βαριά δουλειά ή κάποια απότομη κίνηση, και πήγαν σε όλες καλά. Εύχομαι να πηγαίνουν και σε σένα το ίδιο καλα!!! Σε ποια εβδομαδα είσαι τωρα;


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Kaity8 είπε:

Δεν ξερω αν έγινε κάτι με τον τραχηλο... Ημουν ξάπλα περίπου 3 εβδομαδες μέχρι δλδ το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό, οταν με είδε και ηταν ολα καλα, μου μειωσε τα utrogestan, τα οποία τα παίρνω καθόλου όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και μετά ήμουν πάντα προσεκτική αλλά έβγαινα και τις βόλτες μου, εκανα τις δουλίτσες μου... Τωρα βέβαια ήμουν παλι στο κρεβάτι λόγω συσπασεων αλλα πλέον πανε ολα καλα! Γενικά όμως έχω πολλές φίλες οι οποίες είχαν αποκόλληση στην αρχή της εγκυμοσύνης, χωρίς όμως να έχουν κάνει κάποια βαριά δουλειά ή κάποια απότομη κίνηση, και πήγαν σε όλες καλά. Εύχομαι να πηγαίνουν και σε σένα το ίδιο καλα!!! Σε ποια εβδομαδα είσαι τωρα;

Σε ευχαριστω κορίτσι μου για τις πληροφορίες. Έκλεισε η αποκόλληση και περιμένω την β επιπέδου.. Τώρα είμαι 20 εβδομάδων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Katerina96 είπε:

Σε ευχαριστω κορίτσι μου για τις πληροφορίες. Έκλεισε η αποκόλληση και περιμένω την β επιπέδου.. Τώρα είμαι 20 εβδομάδων

Ολα καλα να σου πάνε εύχομαι!!! Με το καλο να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!! 


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!! Τι κάνετε ;; Καλό μήνα να έχουμε!!! Σε κάποιες αυτός ο μήνας θα μας φέρει τα μωράκια μας!! Νιώθω ότι είμαι μια από αυτές!! Σε 4 μέρες μπαίνω στον μήνα μου κ κάτι μέσα μου , μου λέει ότι μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το μωράκι μου!! Για να δούμε!! Αύριο έχω καρδιοτοκογραφο κ γιατρό, θα τον ρωτήσω πως το βλέπει κ εκείνος! Ανυπομονώ να δω το μωράκι μου, όχι ότι φαίνονται η καταλαβαίνω κ πολλά τώρα πια από τον υπέρηχο , γιατί είναι μεγάλο αλλά κ μόνο την καρδούλα που ακούμε αρκεί..

σε αλλα νέα ζω δραμα με καούρες , παλινδρομήσεις , κ σήμερα κ ανακατωσούρα.. άμα φάω από το απόγευμα κ μετά παθαίνω παλινδρόμηση στον ύπνο , άμα δεν φάω υποφέρω από απίστευτες καούρες.. άμα φάω κάτι ελαφρύ , ισχύει το ίδιο με τις καούρες.. υπομονή όμως δεν πειράζει η ουρα έμεινε που λένε!!

  • Μου αρέσει 4

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αντε με το καλο σε όλες μας!!Εγώ το άλλο Σάββατο μπαινω στον 9ο κ απλά δεν το πιστευω!!!!Ανυπομονησία στο κόκκινο!!Μόνο χαρτιά μου έχουν μείνει θα πεταχτώ μεσα στη βδομαδα να τα βγάλω Κ Αυτά!!:D

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποια, αν ξεχάσουμε μια δόση ινσουλίνης (24ωρης) τι γίνεται ; 
μπορούμε να την κάνουμε πχ το επόμενο πρωί, αν η συνήθης δόση ήταν βράδυ ;

ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Γεια σας κορίτσια !!! Τι κάνετε ;; Καλό μήνα να έχουμε!!! Σε κάποιες αυτός ο μήνας θα μας φέρει τα μωράκια μας!! Νιώθω ότι είμαι μια από αυτές!! Σε 4 μέρες μπαίνω στον μήνα μου κ κάτι μέσα μου , μου λέει ότι μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το μωράκι μου!! Για να δούμε!! Αύριο έχω καρδιοτοκογραφο κ γιατρό, θα τον ρωτήσω πως το βλέπει κ εκείνος! Ανυπομονώ να δω το μωράκι μου, όχι ότι φαίνονται η καταλαβαίνω κ πολλά τώρα πια από τον υπέρηχο , γιατί είναι μεγάλο αλλά κ μόνο την καρδούλα που ακούμε αρκεί..

σε αλλα νέα ζω δραμα με καούρες , παλινδρομήσεις , κ σήμερα κ ανακατωσούρα.. άμα φάω από το απόγευμα κ μετά παθαίνω παλινδρόμηση στον ύπνο , άμα δεν φάω υποφέρω από απίστευτες καούρες.. άμα φάω κάτι ελαφρύ , ισχύει το ίδιο με τις καούρες.. υπομονή όμως δεν πειράζει η ουρα έμεινε που λένε!!

Καλή επιτυχία για σήμερα καλή μου ❤️ Συζήτησε με τον γιατρό σου να σου δώσει κάτι να μην υποφερεις:(.Πιες ένα γαλατάκι κρύο πριν κοιμηθείς.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Μπαίνει σιγά σιγά ο χειμώνας! Εδώ έχουμε βροχούλες! Σκέφτομαι να ξεκινήσω δειλά δειλά καμία δουλίτσα μέχρι το τέλος του μήνα, μετά να στολιστώ και να περιμένω τον μπέμπη μου! 32+3 σήμερα! Αύριο έχω Doppler. Ελπίζω να είναι όλα καλά, να φύγει και αυτό το άγχος και να μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελικη ευθεία! Με το καλό σε όλες μας!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα. Εσάς τα μωράκια σας τι θέση έχουν στην κοιλίτσα σας; από ποια εβδομάδα ήταν με το κεφάλι κάτω; 

Εμείς είμαστε 32 εβδομάδα και ακόμα τα ποδαράκια μας είναι κάτω και τιναζομαι σε κάθε χτύπημα πλέον. 

πρίν από 12 λεπτά , Angelinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Μπαίνει σιγά σιγά ο χειμώνας! Εδώ έχουμε βροχούλες! Σκέφτομαι να ξεκινήσω δειλά δειλά καμία δουλίτσα μέχρι το τέλος του μήνα, μετά να στολιστώ και να περιμένω τον μπέμπη μου! 32+3 σήμερα! Αύριο έχω Doppler. Ελπίζω να είναι όλα καλά, να φύγει και αυτό το άγχος και να μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελικη ευθεία! Με το καλό σε όλες μας!!!

Καλή επιτυχία για το Doppler. Κ εμείς την Πέμπτη έχουμε. :)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Aircondition said:

Καλημέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κάποια, αν ξεχάσουμε μια δόση ινσουλίνης (24ωρης) τι γίνεται ; 
μπορούμε να την κάνουμε πχ το επόμενο πρωί, αν η συνήθης δόση ήταν βράδυ ;

ευχαριστω πολύ !

Καλημερα.Νομιζω οτι αν ξεχασεις την 24η τη βραδυνη, κανεις το πρωι μιση.Εγω το εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...