Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που είχα διαβήτη αυτό που με βοηθούσε ήταν το βράδυ να τρώω κολοκύθια βραστά, η αγγουράκι η αυγό βραστό. Δεν τρώω υδατάνθρακα το βράδυ ούτε και τώρα. Επίσης δεν έπινα γαλα και δεν έτρωγα γιαούρτι γιατί με ανέβαζε πολύ. Και η στέβια με ανέβαζε πολύ και νομίζω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο. 
εμενα χθες στο ντοπλερ ήταν 2130 (32+4). Μου είπε ότι αν πάρει όλες τις μέρες θα φτάσει 3,5 κιλα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εμένα πάντως για προ ύπνου γάλα / γιαούρτι ή 2 φρυγανιές ολικής με τυρί μου έχει πει γιατρος. Ντόπλερ έχω την Τρίτη ! Έχετε δει τη φάτσα του ; Εγώ όχι !!!! Αύριο γίνομαι 32 εβδομάδων !

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Aircondition είπε:

Κ εμένα πάντως για προ ύπνου γάλα / γιαούρτι ή 2 φρυγανιές ολικής με τυρί μου έχει πει γιατρος. Ντόπλερ έχω την Τρίτη ! Έχετε δει τη φάτσα του ; Εγώ όχι !!!! Αύριο γίνομαι 32 εβδομάδων !

Τον έχω δει από τη β επιπέδου. Και χθες πάλι τον είδαμε αν και είχε μπροστά στο πρόσωπο του τον λώρο. Πιο πολύ μας παίδεψε να δούμε τα απόκρυφα του. Είναι ντροπαλό το αγόρι μου…:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angelinaki είπε:

Τον έχω δει από τη β επιπέδου. Και χθες πάλι τον είδαμε αν και είχε μπροστά στο πρόσωπο του τον λώρο. Πιο πολύ μας παίδεψε να δούμε τα απόκρυφα του. Είναι ντροπαλό το αγόρι μου…:lol:

Εμενα είχε το κεφαλι κατω και ηταν και ανασηκωμένο οποτε δεν φανηκε καθολου καλα,οπως ειπε ο συντροφος μου θα μας κανει έκπληξη:D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ydroxoos76 said:

εγώ χτυπάω πάνω από 100 και το μικρότερο 94

Να κανεις ινσουλινη.Δεν ειναι κατι τρομερο.Και σιγουρα ειναι πολυ πιο ακινδυνη απο τα φαρμακα που εχουμε παρει με το κιλο.Με τετοιες τιμες, σε εχει φαει και η πεινα δεν ξερω, προσπαθω να καταλαβω , χωρις παρεξηγηση, γιατι ο γιατρος σου δισταζει...

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aircondition είπε:

Κ εμένα πάντως για προ ύπνου γάλα / γιαούρτι ή 2 φρυγανιές ολικής με τυρί μου έχει πει γιατρος. Ντόπλερ έχω την Τρίτη ! Έχετε δει τη φάτσα του ; Εγώ όχι !!!! Αύριο γίνομαι 32 εβδομάδων !

Εγω ποτε!!!Δεν έχω ιδέα πως θα είναι!!μας έχει πάντα πλατη..ειναι σνομπ!!!:razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Foux είπε:

Εγω ποτε!!!Δεν έχω ιδέα πως θα είναι!!μας έχει πάντα πλατη..ειναι σνομπ!!!:razz:

K mena to idio !!!!!

8 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Να κανεις ινσουλινη.Δεν ειναι κατι τρομερο.Και σιγουρα ειναι πολυ πιο ακινδυνη απο τα φαρμακα που εχουμε παρει με το κιλο.Με τετοιες τιμες, σε εχει φαει και η πεινα δεν ξερω, προσπαθω να καταλαβω , χωρις παρεξηγηση, γιατι ο γιατρος σου δισταζει...

 

 

Εμένα πάντως είναι κατά της πείνας. Προτιμά περισσότερη ινσουλίνη για περισσότερο φαγητό παρά το αντίθετο , γιατί πρέπει να παίρνει το μωρό λέει τα απαραίτητα , αν δεν τρως ότι πρέπει δε θα τα παίρνει . 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ydroxoos76 είπε:

εγώ χτυπάω πάνω από 100 και το μικρότερο 94

Καλημερα υδροχοε και εμενα τωρα τοσο πηγε 103 και μικροτερο 98, τα μεταγευματικα τιποτα το πολυ 126. Το νηστείας είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστει μου ειπε έχει να κανει και με το τι τρως ολη μερα και ας μην ανεβαζω. Οποτε μου ειπε να κανω μια βδομάδα αυστηρη διαιτα τελευταία επιλογη και μετα ινσουλινη, βέβαια μου προτεινε διαιτολογο γιατί δεν μπορώ να φαω με τον οισοφαγο και πολλα. Μου εκοψε οτιδηποτε με σιτηρα, ρυζι και μακαρονια. Μου ειπε αν πειναω με την πρωτεινη να τρωω κινοα και με τα οσπρια 1η 2 ντακακια χαρουπιου γιατί δεν το ανεβαζουν και ήδη 3 μερες τωρα επεσε στο 84.ομως..πειναω και ποναω παρα πολυ. Αλλα αν είναι απο τον υδατανθρακα ε κριμα να βαλω ινσουλινη, λιγο εμεινε. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Να κανεις ινσουλινη.Δεν ειναι κατι τρομερο.Και σιγουρα ειναι πολυ πιο ακινδυνη απο τα φαρμακα που εχουμε παρει με το κιλο.Με τετοιες τιμες, σε εχει φαει και η πεινα δεν ξερω, προσπαθω να καταλαβω , χωρις παρεξηγηση, γιατι ο γιατρος σου δισταζει...

 

 

Ναι συμφωνώ δεν αντέχω άλλο πολύ πείνα ρε γμτ μην τρως το ένα όχι το άλλο με έχει φάει η στέρηση και δεν ευχαριστιέμαι τίποτα έτσι.... αμάν. @Ranoula και εμένα η ενδοκρινολόγος μου έβαλε και κάνω αυστηρή δίαιτα Αλλά και πάλι το νηστεως δεν πέφτει... Εντάξει πια στην ουρά είμαι χαζή μου δώσουν να κάνω μία μικρή δόση ινσουλίνη να τελειώνουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Aircondition said:

K mena to idio !!!!!

Εμένα πάντως είναι κατά της πείνας. Προτιμά περισσότερη ινσουλίνη για περισσότερο φαγητό παρά το αντίθετο , γιατί πρέπει να παίρνει το μωρό λέει τα απαραίτητα , αν δεν τρως ότι πρέπει δε θα τα παίρνει . 

Συμφωνω απολυτα.Μα η συμπληρωση με ινσουλινη ειναι στην ουσια κατι που λειπει ή να το πω καλυτερα που δεν τη διαχειριζεται σωστα ο οργανισμος μας και τον βοηθαμε. Δε ξερω σε τι βοηθαει το να φτασουμε τον οργανισμο μας στα ορια του.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Το νηστείας δεν έχει να κάνει μόνο με αυτά που τρώμε, αλλά και με τις ορμόνες. Όσο προχωραει η κυηση ο πλακούντας είναι αυτός που δυσκολεύει τα πράγματα. Επίσης, η ενδοκρινολόγος μου μου έχει πει ότι παιζει ρόλο και το utrogestan. Περιέχει κάποια ουσία που ανεβάζει το ζαχαρο! Κάποιες μέρες λοιπόν σταμάτησα να το βαζω κολπικά και το έπαιρνα από το στόμα για να μπορέσουν να μου πάρουν κολπικο δείγμα. Τα πρωινά μου ξέφυγαν! Τώρα που το ξαναβαζω κολπικά, κατέβηκε πάλι το πρωινό! 
Επισης με την ινσουλίνη βραδείας που παίρνουμε για να ρυθμιστεί το πρωινό, η διατροφή θα είναι το ίδιο στερητική. Μη νομίζετε ότι θα σας δώσει ινσουλίνη βραδινή και θα σας αφήνει να τρώτε παραπάνω… αυτό νομίζω συμβαίνει με την ινσουλίνη που παίρνεις για να ρυθμίσεις τα μεταγευματικα. Εγώ που είχα θέμα μόνο με το πρωινό, δεν είχε αλλάξει τίποτα στη διατροφή μου! Και δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Ρυθμίστηκε μετά τις 35-36 εβδομάδες νομίζω που αρχίζει και γερνάει ο πλακούντας οπότε επανέρχεται λίγο το σάκχαρο. Πάντως καλό είναι να ακούτε τον γιατρό σας. Ότι σας πει. Ινσουλίνη, ινσουλίνη, τι να κάνουμε. Φτάσαμε στο τέλος! Με το καλό σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

@Ydroxoos76μα ναι αν δεν πεφτει εννοείται να σου βαλει να τελειωσει ολο αυτο. Και εμενα αυτο ειπε απλα να δοκιμασω ενα τελευταιο 10ημερο αν αλλαζει κατι για να ξερει αν είναι ορμονικο η οχι. Και αλλιως θα μου την προσθεσει. Σε εμενα ομως πεφτει προς το παρον με την πολυ αυστηρη αλλα και πεινα και πονος ε δεν ξέρω εχω νευριασει πολυ. Είναι αυτο που λες δεν ευχαριστιεμαι τιποτα.

@Angelinaki@Angelinaki οπως τα λες μου τα ειπε και το ουτροτζεσταν και για τις ορμονες αλλα και οτι είναι ενα συνολο ολης μερας τι τρως, οποτε αν πεφτει με διατροφη δεν εχουν λογω για ινσουλινη γιαυτό και η προσπάθεια αν οχι την προσθετουμεκαι τελειωνουμε.

 

Παντως λιγο εμεινε προσπαθώ και εγω να μου δινω κουράγιο τι να κάνουμε υπομονη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι δν είπε κάνεις ότι δεν είναι απαραίτητη η διατροφή . Όμως άλλο σωστή διατροφή , κι άλλο κόβω τελείως ψωμί πατάτες μακαρονια όσπρια που ακούω κάποιες φορές. 
παντα βέβαια σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού μου , γιατί δν είμαι γιατρός εγώ , πρέπει να τρως σωστά χωρίς κάποια απαγόρευση τροφής (εννοώ σωστής τροφής όχι δρακουλινια) , και στις σωστές ποσότητες. Αν τρως σωστά κ οι τιμές ξεφεύγουν , τότε ακολουθείς αγωγή με ινσουλίνη , η οποία είναι ακίνδυνη για το έμβρυο. Το ανάποδο όμως , να κόψεις τελείως τροφές , ειδικά όταν το μωρό είναι σε πιο μικρή εβδομάδα κ δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως , εκτός ότι του στερείς απαραίτητα συστατικά , μπορεί να δημιουργηθούν κετονες , οι οποίες δημιουργούνται από την έλλειψη υδατάνθρακα , κάτι που δν είναι καλό για το έμβρυο. Άρα , σύμφωνα με το γιατρό , τρώμε και φρούτα και ψωμί κ μακαρονια κ πατατούλες κ απ όλα , αρκεί το αλεύρι να είναι πάντα ολικής , οι ποσότητες να είναι αυτές που έχουμε πει , και οι συνδυασμοί τροφών να είναι κ πάλι αυτές που έχουμε πει (μια τροφή που ανεβάσει σε συνδυασμό με μια τροφή που ρίχνει πχ) . Κ οποιοσ Μπορεί περπατάει . Το αποτέλεσμα ορίζει αν θα ξεκινήσεις ινσουλίνη , ποιας μορφής και τι μονάδων . Τώρα η κοπέλα που έχει θέματα με το γαστρικό σύστημα , πρέπει να συζητήσει με κλινικό διατροφολόγο για μια πολύ εξειδικευμένη διατροφή βασισμένη στους  3 αυτούς πυλώνες : εγκυμοσύνη , διαβήτης , γαστρικό πρόβλημα.  
Τώρα οι γιατροί που λένε διατροφή = απαγόρευση τροφών , γιατροί είναι , σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα από εμένα , απλά παραθέτω την άποψη του γιατρού που πηγαίνω εγώ γιατί είχα από πολύ νωρίς θέμα με ζάχαρο κ τα έχω μάθει πια. Ίσως έπαιζε ρόλο που εγώ ήμουν στην αρχή και θα ήταν όντως παράλογο να κόψεις τροφές όταν το μωρό έπρεπε να αναπτυχθεί! Αν και ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι στο πως χειριζόμαστε τις τροφές , ακόμα τρώω τέτοια «απαγορευμένα» είδη κ το μωρό ακόμα θεωρείται ότι αναπτύσσεται (32 εβδομάδα). 
αυτα από μένα !!! Πάντως δν περίμενα από τον εαυτό μου ότι θα μπορέσω τόσους μήνες να κρατηθώ χωρίς γλυκο... το κίνητρο τελικά παίζει πολυ σημαντικό ρόλο ! 
Πολύ μεγάλο κείμενο έγραψα....

σταματησα τη δουλειά κ έχω χρόνο τώρα χααχχα. Φιλάκια σε όλες :)

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Aircondition said:

Ναι δν είπε κάνεις ότι δεν είναι απαραίτητη η διατροφή . Όμως άλλο σωστή διατροφή , κι άλλο κόβω τελείως ψωμί πατάτες μακαρονια όσπρια που ακούω κάποιες φορές. 
παντα βέβαια σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού μου , γιατί δν είμαι γιατρός εγώ , πρέπει να τρως σωστά χωρίς κάποια απαγόρευση τροφής (εννοώ σωστής τροφής όχι δρακουλινια) , και στις σωστές ποσότητες. Αν τρως σωστά κ οι τιμές ξεφεύγουν , τότε ακολουθείς αγωγή με ινσουλίνη , η οποία είναι ακίνδυνη για το έμβρυο. Το ανάποδο όμως , να κόψεις τελείως τροφές , ειδικά όταν το μωρό είναι σε πιο μικρή εβδομάδα κ δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως , εκτός ότι του στερείς απαραίτητα συστατικά , μπορεί να δημιουργηθούν κετονες , οι οποίες δημιουργούνται από την έλλειψη υδατάνθρακα , κάτι που δν είναι καλό για το έμβρυο. Άρα , σύμφωνα με το γιατρό , τρώμε και φρούτα και ψωμί κ μακαρονια κ πατατούλες κ απ όλα , αρκεί το αλεύρι να είναι πάντα ολικής , οι ποσότητες να είναι αυτές που έχουμε πει , και οι συνδυασμοί τροφών να είναι κ πάλι αυτές που έχουμε πει (μια τροφή που ανεβάσει σε συνδυασμό με μια τροφή που ρίχνει πχ) . Κ οποιοσ Μπορεί περπατάει . Το αποτέλεσμα ορίζει αν θα ξεκινήσεις ινσουλίνη , ποιας μορφής και τι μονάδων . Τώρα η κοπέλα που έχει θέματα με το γαστρικό σύστημα , πρέπει να συζητήσει με κλινικό διατροφολόγο για μια πολύ εξειδικευμένη διατροφή βασισμένη στους  3 αυτούς πυλώνες : εγκυμοσύνη , διαβήτης , γαστρικό πρόβλημα.  
Τώρα οι γιατροί που λένε διατροφή = απαγόρευση τροφών , γιατροί είναι , σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα από εμένα , απλά παραθέτω την άποψη του γιατρού που πηγαίνω εγώ γιατί είχα από πολύ νωρίς θέμα με ζάχαρο κ τα έχω μάθει πια. Ίσως έπαιζε ρόλο που εγώ ήμουν στην αρχή και θα ήταν όντως παράλογο να κόψεις τροφές όταν το μωρό έπρεπε να αναπτυχθεί! Αν και ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι στο πως χειριζόμαστε τις τροφές , ακόμα τρώω τέτοια «απαγορευμένα» είδη κ το μωρό ακόμα θεωρείται ότι αναπτύσσεται (32 εβδομάδα). 
αυτα από μένα !!! Πάντως δν περίμενα από τον εαυτό μου ότι θα μπορέσω τόσους μήνες να κρατηθώ χωρίς γλυκο... το κίνητρο τελικά παίζει πολυ σημαντικό ρόλο ! 
Πολύ μεγάλο κείμενο έγραψα....

σταματησα τη δουλειά κ έχω χρόνο τώρα χααχχα. Φιλάκια σε όλες :)

Σωστά τα λες. Δεν κόβουμε υδατάνθρακες σε καμία περίπτωση από ότι μου έχει πει η ενδοκρινολογος στην εγκυμοσύνη διότι θες να παρέχεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά να αναπτυχθεί το έμβρυο. Εμένα με ρωτάει πάντα μπορούμε να κάνουμε κάτι σε θέμα διατροφής να το βελτιώσουμε; Εκεί που είχα κάνει βλακειες με γλυκά με στέβια και σπανακόπιτες με φύλλο ,ειχα περιθώριο, τα προσεξα και ρυθμίστηκε καλύτερα προς το παρόν τουλάχιστον. Τώρα προφανώς αν τα κάνεις όλα όπως πρεπει και είναι αρρυθμιστο θα πας σε ινσουλίνη.εμενα ο γυναικολόγος μου χει πει όπως ανέφερες ότι η ινσουλινη δεν ενέχει κανένα κίνδυνο για το έμβρυο. Τι να λέμε είναι μεγάλο ζόρι η διατροφή σε περίοδο εγκυμοσύνης εγώ εκεί που έφαγα τα γλυκά με στέβια είχα φτάσει στο αμήν ήθελα γλυκό σαν τρελή δεν την παλέυα καθόλου...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...