Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια !! Για το βάρος που ρωτήσατε θεωρώ ότι εφόσον δεν είπε κάτι ο γιατρός δεν υπάρχει λόγος άγχους, γιατί μην ξεχνάτε ότι ο υπέρηχος έχει και απόκλιση είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω! Άσε που όντως τις τελευταίες εβδομάδες παίρνουν αρκετό βάρος!

εγω 36&4 κ έχω αρκετά πονάκια από χθες σαν ενόχληση περιόδου! Την Τρίτη θα πάω στον γιατρό να δούμε τον τράχηλο! Μάλλον πλησιάζω , έτσι νιώθω !!

  • Μου αρέσει 6

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

31 minutes ago, Καντι said:

Εμενα ηταν 32+3 ; 1830. Μια χαρα θα ειναι! Ειναι κι εσας ψηλός;

Μακαρι , γιατι ανησυχησα λιγακι αν και ο εμβρυομητρικος δεν ανησυχησε καθολου. Για το υψος δεν εχω ιδεα. Λενε και πιθανο υψος; Η δοτρια, αν μας ειπανε αληθεια ,ειναι σαν και εμενα περιπου,1,68 . Μονο  ο αντρας μου ειναι ψηλος. 1, 95 και γενικα μεγαλοσωμος ανθρωπος. Αφου λεει θα βγουνε να μου δειξουν το μωρο και θα ψαχνουν κανενα μικροσωμο και θα δουνε εμενα και θα πουνε λαθος καναμε!

3 hours ago, Eve087 said:

:D:DΜάλλον,αλλά μην ανησυχείς τις τελευταίες εβδομάδες παίρνουν τα περισσότερα κιλά οπότε μέχρι με το καλό να γεννήσεις θα έχει πάρει όσα του αναλογούν.

Παντως η ανηψια μου στο τελος  πηρε ελαχιστα. Μακαρι να παχυνει λιγο ο  μικρος στο τελος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@anoulious πάντως πέρσι κ στην κουνιαδα μου έλεγαν ότι είναι μικρό το μωρό κ τράβηξαν όσο μπόρεσαν την εγκυμοσύνη κ τελικά γεννήθηκε 3200!παντως έχεις καιρό ακόμα, μην αγχώνεσαι.. Κ να γεννηθεί λίγο πιο μικρό, δν παίζει κπ ρόλο!

Εγω κορίτσια 3 φορές σήμερα είχα έντονες συσπάσεις.. Βέβαια διηρκησαν λιγοτερο από λεπτό αλλά ήταν ένιωσα πολύ παράξενα! Μάλλον από εδώ κ πέρα θα ναι συχνό φαινόμενο ε; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , anoulious είπε:

Μακαρι , γιατι ανησυχησα λιγακι αν και ο εμβρυομητρικος δεν ανησυχησε καθολου. Για το υψος δεν εχω ιδεα. Λενε και πιθανο υψος; Η δοτρια, αν μας ειπανε αληθεια ,ειναι σαν και εμενα περιπου,1,68 . Μονο  ο αντρας μου ειναι ψηλος. 1, 95 και γενικα μεγαλοσωμος ανθρωπος. Αφου λεει θα βγουνε να μου δειξουν το μωρο και θα ψαχνουν κανενα μικροσωμο και θα δουνε εμενα και θα πουνε λαθος καναμε!

Παντως η ανηψια μου στο τελος  πηρε ελαχιστα. Μακαρι να παχυνει λιγο ο  μικρος στο τελος

Εγώ Αννούλα έκανα ντοπλερ 31+3 Κ ο μπεμπης ήταν 1740..άρα είμαστε στα ίδια.. μου είπε ότι είναι μια χαρά...

πρίν από 7 λεπτά , natassaki2006 είπε:

Εγώ Αννούλα έκανα ντοπλερ 31+3 Κ ο μπεμπης ήταν 1740..άρα είμαστε στα ίδια.. μου είπε ότι είναι μια χαρά...

9 μέρες μετά στον γυναικολόγο μου μου είπε ότι ήταν 2.070γρ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, natassaki2006 said:

Εγώ Αννούλα έκανα ντοπλερ 31+3 Κ ο μπεμπης ήταν 1740..άρα είμαστε στα ίδια.. μου είπε ότι είναι μια χαρά...

9 μέρες μετά στον γυναικολόγο μου μου είπε ότι ήταν 2.070γρ..

Α ενταξει τοτε. Η 29η θεση καπως μου φανηκε..11 μερες μετα εχω εγω ραντεβου στο γυναικολογο μου. Θα δουμε ποσος θα ειναι.Θα σας πω.

Κατι τελειως ασχετο.Με εχει πιασει μια τοσο εντονη διαθεση για περιποιηση.. Απο κρεμες, μακιγιαζ.. Και που να βαφτω να παω.?!!.Αφου σημερα εβαλα στον εμβρυομητρικο ενα μπορντω   eyeliner που ειχα παρει απο εξω για ειδικες περιστασεις !!Απορησα και εγω..Ειναι φυσιολογικο ή ειμαι λιγο περιεργη;

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , anoulious είπε:

Α ενταξει τοτε. Η 29η θεση καπως μου φανηκε..11 μερες μετα εχω εγω ραντεβου στο γυναικολογο μου. Θα δουμε ποσος θα ειναι.Θα σας πω.

Κατι τελειως ασχετο.Με εχει πιασει μια τοσο εντονη διαθεση για περιποιηση.. Απο κρεμες, μακιγιαζ.. Και που να βαφτω να παω.?!!.Αφου σημερα εβαλα στον εμβρυομητρικο ενα μπορντω   eyeliner που ειχα παρει απο εξω για ειδικες περιστασεις !!Απορησα και εγω..Ειναι φυσιολογικο ή ειμαι λιγο περιεργη;

Απλά λογικά σου έλειψαν όλα αυτά!! Εγώ ακούω λίγη μουσική τυχαία στην tv κ αρχίζω να χορεύω :-o.. Είναι που είναι περιοριστική η εγκυμοσύνη, είναι κ ο covid που τα κάνει όλα χειρότερα! Υπομονή ως την άνοιξη που θα οργωσουμε τους δρόμους με τα καροτσάκια μας (κ το eye liner μας) :-P!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Αγγελίνα said:

Απλά λογικά σου έλειψαν όλα αυτά!! Εγώ ακούω λίγη μουσική τυχαία στην tv κ αρχίζω να χορεύω :-o.. Είναι που είναι περιοριστική η εγκυμοσύνη, είναι κ ο covid που τα κάνει όλα χειρότερα! Υπομονή ως την άνοιξη που θα οργωσουμε τους δρόμους με τα καροτσάκια μας (κ το eye liner μας) :-P!! 

Εχει να πεσει μακιγιαζ με το καροτσι!!!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Μακαρι , γιατι ανησυχησα λιγακι αν και ο εμβρυομητρικος δεν ανησυχησε καθολου. Για το υψος δεν εχω ιδεα. Λενε και πιθανο υψος; Η δοτρια, αν μας ειπανε αληθεια ,ειναι σαν και εμενα περιπου,1,68 . Μονο  ο αντρας μου ειναι ψηλος. 1, 95 και γενικα μεγαλοσωμος ανθρωπος. Αφου λεει θα βγουνε να μου δειξουν το μωρο και θα ψαχνουν κανενα μικροσωμο και θα δουνε εμενα και θα πουνε λαθος καναμε!

Παντως η ανηψια μου στο τελος  πηρε ελαχιστα. Μακαρι να παχυνει λιγο ο  μικρος στο τελος

Δεν ξερω αν λέγανε σε μενα γιατι ηταν ψηλό μωρο . Ο έμβρυομητρικος μου τον χαρακτήριζε πάντα ψηλόλιγνο. Και όντως ετσι γεννήθηκε. Και ακομα και τωρα στην καμπύλη στο ύψος ειναι στο 97% , στα ανώτερα φυσιολογικά.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλησπερα κοριτσια.Εκανα σημερα doopler.Ολα καλα. 31 και 6 και το μωρο 1741γρ. Ειναι στην 29η θεση. (αρκετα χαμηλα?)Μας ειπε φυσιολογικος αδυνατουλης.Βλεπω τα υπολοιπα μωρακια ειναι πιο "μεγαλα".. Ειχε και αλλη κοπελα σε παρομοιες εβδομαδες τοσο αδυνατο μωρο?

δεν θεωρειται μικρο το μωρο σου. αν ηταν κατω της 10ης εκατοστιαιας ελεγχονται παραγοντες κινδυνου. κ παλι ομως ελαχιστα μπορεις να κανεις για να αλλαξει αυτο και καποιες φορες απλα δεν αλλαζει. στις τελευταιες βδομαδες εξαλλου η αναπτυξη ειναι πολυ διαφορετικη κ ραγδαια. επισης σε καμια περιπτωση δεν εχει να κανει με τη μετεπειτα πορεια του ως βρεφος. η δικια μου ηταν στην 11η με 14η εκατοστιαια εως και την 35η εβδομαδα. γεννηθηκε τελικα 3060 και περιττο να σου πω οτι με αποκλειστικο θηλασμο, 6μηνων ηταν σχεδον 10κιλα. μισελεν κανονικο...μην καθεσαι κ αγχωνεσαι με ανευ σημασιας πραγματα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Α ενταξει τοτε. Η 29η θεση καπως μου φανηκε..11 μερες μετα εχω εγω ραντεβου στο γυναικολογο μου. Θα δουμε ποσος θα ειναι.Θα σας πω.

Κατι τελειως ασχετο.Με εχει πιασει μια τοσο εντονη διαθεση για περιποιηση.. Απο κρεμες, μακιγιαζ.. Και που να βαφτω να παω.?!!.Αφου σημερα εβαλα στον εμβρυομητρικο ενα μπορντω   eyeliner που ειχα παρει απο εξω για ειδικες περιστασεις !!Απορησα και εγω..Ειναι φυσιολογικο ή ειμαι λιγο περιεργη;

Γεια σου ρε Αννούλα με τα ωραία σου!!!!

Καλημέρα σε όλες!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είπα να πάρω τηλ στο ικα πριν παραλάβω την απόφαση για την άδεια κύησης από την υπηρεσία μου! Τελικά μου είπαν ότι δε θέλουν αυτήν την απόφαση αλλά θέλουν ένα τρίπτυχο (!) που θα πάω να πάρω τη Δευτέρα.. Θα το πάω στη γιατρό μου για να μου γράψει την ΠΗΤ (ενώ εγώ έχω απλά μια βεβαίωση της σχετικά με την ΠΗΤ, τώρα μου είπαν ότι πρέπει να είναι πάνω σε αυτό το έντυπο όλα μαζεμενα), μετά κτ θα συμπληρωσω κ εγώ κ θα το στείλω στα κεντρικά της υπηρεσίας για να μου το υπογράψουν κ αυτοί κ να μου το στείλουν.. Αραγε να εννοούσε ταχυδρομικά;; (θα τα ρωτήσω βέβαια κ όλα από κοντά τη Δευτέρα).. Αλλά αν μιλάμε για ταχυδρομικά πιάσε το αυγό κ κουρευ' το! Εδώ ηλεκτρονικα κ με καθυστέρησαν πάρα πολύ! 

Σε άλλα νέα ο μπόμπιρας έχει ζωηρεψει πάρα πολύ! Το βράδυ έκανα πάνω από μία ώρα να κοιμηθώ από την ώρα που ξάπλωσα γτ δε σταματούσε τις κλωτσιές.. Κ κατά τη διάρκεια της νύχτας πάλι τα ίδια αλλά ευτυχώς αν με πάρει ο ύπνος, δύσκολα τον χάνω! Κ τώρα όμως παλι κάνει κτ κωλο τούμπες.. Κ γενικα νιώθω μόνιμα κάπως αποσυντονισμενη.. Αφηρημενη.. Κουρασμένη.. Όλα μαζί.. Με νιώθετε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είπα να πάρω τηλ στο ικα πριν παραλάβω την απόφαση για την άδεια κύησης από την υπηρεσία μου! Τελικά μου είπαν ότι δε θέλουν αυτήν την απόφαση αλλά θέλουν ένα τρίπτυχο (!) που θα πάω να πάρω τη Δευτέρα.. Θα το πάω στη γιατρό μου για να μου γράψει την ΠΗΤ (ενώ εγώ έχω απλά μια βεβαίωση της σχετικά με την ΠΗΤ, τώρα μου είπαν ότι πρέπει να είναι πάνω σε αυτό το έντυπο όλα μαζεμενα), μετά κτ θα συμπληρωσω κ εγώ κ θα το στείλω στα κεντρικά της υπηρεσίας για να μου το υπογράψουν κ αυτοί κ να μου το στείλουν.. Αραγε να εννοούσε ταχυδρομικά;; (θα τα ρωτήσω βέβαια κ όλα από κοντά τη Δευτέρα).. Αλλά αν μιλάμε για ταχυδρομικά πιάσε το αυγό κ κουρευ' το! Εδώ ηλεκτρονικα κ με καθυστέρησαν πάρα πολύ! 

Σε άλλα νέα ο μπόμπιρας έχει ζωηρεψει πάρα πολύ! Το βράδυ έκανα πάνω από μία ώρα να κοιμηθώ από την ώρα που ξάπλωσα γτ δε σταματούσε τις κλωτσιές.. Κ κατά τη διάρκεια της νύχτας πάλι τα ίδια αλλά ευτυχώς αν με πάρει ο ύπνος, δύσκολα τον χάνω! Κ τώρα όμως παλι κάνει κτ κωλο τούμπες.. Κ γενικα νιώθω μόνιμα κάπως αποσυντονισμενη.. Αφηρημενη.. Κουρασμένη.. Όλα μαζί.. Με νιώθετε; 

Απολύτως όμως...συμπασχω..ξύπνια από τις 4 σήμερα.. χθες νομίζω τον πείραξε η ένεση κορτιζόνης...πολύ κωλοτούμπα όμως...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Μακαρι , γιατι ανησυχησα λιγακι αν και ο εμβρυομητρικος δεν ανησυχησε καθολου. Για το υψος δεν εχω ιδεα. Λενε και πιθανο υψος; Η δοτρια, αν μας ειπανε αληθεια ,ειναι σαν και εμενα περιπου,1,68 . Μονο  ο αντρας μου ειναι ψηλος. 1, 95 και γενικα μεγαλοσωμος ανθρωπος. Αφου λεει θα βγουνε να μου δειξουν το μωρο και θα ψαχνουν κανενα μικροσωμο και θα δουνε εμενα και θα πουνε λαθος καναμε!

Παντως η ανηψια μου στο τελος  πηρε ελαχιστα. Μακαρι να παχυνει λιγο ο  μικρος στο τελος

Κι εμένα ήταν αρκετά μικρό το μωρό στο doppler 32 εβδομαδες, 1700gr.

Βέβαια ο γιατρός με καθησυχασε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αιμάτωση η την ανάπτυξη του, απλα θα γεννηθεί σχετικά μικρό. Το παρακολουθούμε απλά ότι συνεχίζει να μεγαλώνει και δεν μένει στάσιμο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dwra2020 said:

Κι εμένα ήταν αρκετά μικρό το μωρό στο doppler 32 εβδομαδες, 1700gr.

Βέβαια ο γιατρός με καθησυχασε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αιμάτωση η την ανάπτυξη του, απλα θα γεννηθεί σχετικά μικρό. Το παρακολουθούμε απλά ότι συνεχίζει να μεγαλώνει και δεν μένει στάσιμο. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, και εμενα με καθησυχασε.

Κοριτσια μια που απο χθες, εχω ξεκινησει να σας γραφω βλακειες, να γραψω αλλη μια;

Ο εμβρυομητρικος μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ενδειξεις προωρου τοκετου. Το ξερω οτι μπορει να συμβει ο,τιδηποτε,να σπασουν τα νερα νωριτερα, να κλπ αλλα επειδη ειναι η εβδομαδα της χαζομαρας να γραψω αυτο που με προβληματισε!!Ιδανικα θα ηθελα το μωρο να μεινει οσο πιο πολυ γινεται.. Η τελευταια ημερα της εβδομαδος που ειπε ο εμβρυομητρικος να γεννησω ειναι 24/12. Θα θελατε να γεννησετε και να ειστε Χριστουγεννα μεσα μονες; Στην κλινικη μου ο συζυγος σε μη μονοκλινο μισαωρα επιτρεπεται..  Απο την αλλη ενα παιδακι που εχει γεννεθλια Χριστουγεννα, θα "υποβαθμιζονται"παντα τα γεννεθλια του γιατι ολοι γιορταζουν.. Εγω δηλαδη δεν θα ηθελα ουτε ονομαστικη γιορτη ουτε γεννεθλια να εχω τετοιες μερες..Μου αρεσει που εχω γεννεθλια ασχετη μερα, ειναι μονο δικη μου.. Λεω βλακειες;

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, και εμενα με καθησυχασε.

Κοριτσια μια που απο χθες, εχω ξεκινησει να σας γραφω βλακειες, να γραψω αλλη μια;

Ο εμβρυομητρικος μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ενδειξεις προωρου τοκετου. Το ξερω οτι μπορει να συμβει ο,τιδηποτε,να σπασουν τα νερα νωριτερα, να κλπ αλλα επειδη ειναι η εβδομαδα της χαζομαρας να γραψω αυτο που με προβληματισε!!Ιδανικα θα ηθελα το μωρο να μεινει οσο πιο πολυ γινεται.. Η τελευταια ημερα της εβδομαδος που ειπε ο εμβρυομητρικος να γεννησω ειναι 24/12. Θα θελατε να γεννησετε και να ειστε Χριστουγεννα μεσα μονες; Στην κλινικη μου ο συζυγος σε μη μονοκλινο μισαωρα επιτρεπεται..  Απο την αλλη ενα παιδακι που εχει γεννεθλια Χριστουγεννα, θα "υποβαθμιζονται"παντα τα γεννεθλια του γιατι ολοι γιορταζουν.. Εγω δηλαδη δεν θα ηθελα ουτε ονομαστικη γιορτη ουτε γεννεθλια να εχω τετοιες μερες..Μου αρεσει που εχω γεννεθλια ασχετη μερα, ειναι μονο δικη μου.. Λεω βλακειες;

 

 

 

 

 

 

 

Ας την βαφτίσουμε την εβδομάδα των παραλογων σκέψεων! Κ εγώ πιστεύω (αν όλα πάνε καλά έως τότε ) ότι θα μπω με πρόκληση εκεί γύρω στις 25-30/12. Κ για να μαι ειλικρινής χαίρομαι που στο νοσοκομείο δε θα γίνεται χαμός από κόσμο κ από αλλα προγραμματισμένα χειρουργεία κ που θα έχω τα πιο διαφορετικά Χριστούγεννα της ζωής μου! Έτσι κ αλλιώς με αυτά τα κρούσματα που θα μπορούσα να πάω κ με πόσο φόβο, αν δν ήμουν έγκυος;; Θα καθόμουν μέσα κ θα ευχόμουν του χρόνου να τα έχουμε καταφέρει να γίνουμε γονεις! Αυτό δλδ που ευχόμουν τα τελευταία χρόνια! 

Σχετικά με τα γενέθλια του μικρού, ο σύζυγος μου γιορτάζει Χριστούγεννα κ είναι πολύ ωραίο που μαζευόμαστε όλοι πολύ πιο εύκολα από μια άσχετη ημ/νια κ έχουν όλοι γιορτινή διάθεση! Δλδ όταν κάναμε γιορτή στο σπίτι μας κ ερχόντουσαν όλοι με τα γιορτινά τους κτλ, ήταν πιο "φανταζί" απ τα δικά μου γενέθλια που είναι καλοκαίρι κ απλά μπορεί να μαζευτούμε στο μπαλκόνι! Αλλά κ παλιότερα που τα γιόρταζε έξω.. Ήταν πάλι διαφορετικά! Κ οσες φίλες μου έχουν γιορτή/γενέθλια μέσα στα Χριστουγεννα το χαίρονται πολύ! Αντε το πολύ πολύ να χάνει κανένα δώρο γτ θα συμψηφιζεται με αυτό των εορτών :razz:

Ελπίζω να σε έκανα να το δεις έστω κ λίγο διαφορετικα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...