Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 hours ago, Αγγελίνα said:

Κ θήλαστρο κ αποστειρωτή, μου τα έδωσε η κουνιαδα μου.. Λόγω κοβιντ μου είπαν ότι απλά τηλεφωνικά μιλάς με παιδίατρο.. Σκέφτομαι δλδ απλά να πάρω ένα τηλ πριν γεννήσω.. 

Το μόνο που μου έμεινε να παραγγείλω είναι βρεφικά προϊόντα περιποιησης κ ψευδοθηλες.. Ξέρετε μηπως πως μετράμε το νούμερο για τις ψευδοθηλες;; 

Εγω αναφερομαι σε ιδιωτη γιατρο που σιγα ενω δε σε ξερει να σου δωσει πληροφοριες τηλεφωνικα..Εσυ μαλλον σε γιατρο Νοσοκομειου;Τις ψευδοθηλες ουτε τις σκεφτηκα.Χρειαζονται πραγματι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω αναφερομαι σε ιδιωτη γιατρο που σιγα ενω δε σε ξερει να σου δωσει πληροφοριες τηλεφωνικα..Εσυ μαλλον σε γιατρο Νοσοκομειου;Τις ψευδοθηλες ουτε τις σκεφτηκα.Χρειαζονται πραγματι;

Όχι σε ιδιώτη αναφέρομαι.. Κ μου είπαν πως επειδή γίνεται χαμός τώρα με τα μικρά κ τις αρρώστιες, απλά να πάρω ένα τηλ να μου πει 2 πράγματα κ να με καθοδηγήσει.. Ετσι δλδ έκανε κ μια φίλη μου πρόσφατα.. 

Σχετικά με τις ψευδοθηλες, μπορεί να είναι κ αχρείαστες αλλά ξέρω περιπτώσεις που τις βοήθησαν πολύ τις πρώτες μέρες μάλιστα που ήταν μες στο νοσοκομείο.. οπότε είπα να πάρω για να μαι καλυμμένη! Απλά δν ξέρω τι νούμερο να πάρω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω αναφερομαι σε ιδιωτη γιατρο που σιγα ενω δε σε ξερει να σου δωσει πληροφοριες τηλεφωνικα..Εσυ μαλλον σε γιατρο Νοσοκομειου;Τις ψευδοθηλες ουτε τις σκεφτηκα.Χρειαζονται πραγματι;

Annoulious με το καλό μην αγχώνεσαι  για παιδιατρο πριν γεννήσεις.  Δεν χρειάζεται να τον δεις από κοντά πριν γιατί οι πληροφορίες που θα σου δωσει θα ειναι γενικές κ αόριστος καμια σχέση με αυτά που θα αντιμετωπίσεις.  Διάλεξε ένα γιατρο που σου έχουν συστήσει που έχει καλό βιογραφικό που είναι κοντά κ μην αγχώνεσαι . Εγω γέννησα 15 Αύγουστο οποτε γιατρός ούτε για δείγμα δεν υπήρχε για τουλάχιστον 15 μέρες.  Κάλεσα 2 στο σπίτι κ μόνο στην εξέταση διάλεξα.  Πριν τι να καταλάβω κ οι δυο συμπαθητικές ήταν παρόμοια πράγματα λεγαν . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, linaa said:

Annoulious με το καλό μην αγχώνεσαι  για παιδιατρο πριν γεννήσεις.  Δεν χρειάζεται να τον δεις από κοντά πριν γιατί οι πληροφορίες που θα σου δωσει θα ειναι γενικές κ αόριστος καμια σχέση με αυτά που θα αντιμετωπίσεις.  Διάλεξε ένα γιατρο που σου έχουν συστήσει που έχει καλό βιογραφικό που είναι κοντά κ μην αγχώνεσαι . Εγω γέννησα 15 Αύγουστο οποτε γιατρός ούτε για δείγμα δεν υπήρχε για τουλάχιστον 15 μέρες.  Κάλεσα 2 στο σπίτι κ μόνο στην εξέταση διάλεξα.  Πριν τι να καταλάβω κ οι δυο συμπαθητικές ήταν παρόμοια πράγματα λεγαν . 

Κοίτα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Η αδερφη μου στην αρχή δεν είχε καθόλου γάλα..Το παιδί δεν μπορούσε να μείνει νηστικό...Έπρεπε να μιλήσει με κάποιον να της πει να δώσει φορμουλα,πόσο κλπ...Γιατί ήτανε ασχετη και δεν ήξερε τίποτα ..Ασχετα που τελικά θηλασε αποκλειστικά 1 χρονο..Και εγώ δυστυχώς  πολύ λίγες μέρες μετά θα πρέπει να αφήσω τον μικρό για τουλάχιστον 8-9 ώρες λόγω της θεραπείας μου στο Νοσοκομείο...Κάπως θα πρέπει να οργανωθεί αυτό..Αυτό με αγχωνει πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Πήγα χθές στο γιατρό όλα καλά με τη μπέμπα ήταν σχεδόν 3 κιλά. Μπήκα σήμερα 37η εβδομάδα. Θα με δει μου είπε και την άλλη Τετάρτη και κανονίζουμε για τη γέννα με πιθανότερη ημερομηνία την Δευτέρα 13-12. Μου έκοψε και όλα τα φάρμακα εκτός από το μαγνήσιο που το παίρνω 3 φορές την ημέρα. Εγώ εκτός από κάτι πονάκια περιόδου αραιά και που δεν νιώθω τίποτα.... Δόξα το Θεό φτάσαμε ως εδώ.....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μπήκα να δω τα νέα σας κ ξαναπετάγομαι (μη χάσω :D)

Σχετικά με τις ψευδοθηλές @Αγγελίνα@anoulious επειδή κάηκα με το θέμα... Σε άλλες το θέμα του θηλασμού έρχεται αβίαστα σε άλλες όχι ανάλογα την ανατομία και το αν πιάσει σωστά το παιδί... Οπότε βλέποντας και κάνοντας δε χρειάζονται δηλαδή ψευδοθηλές σίγουρα και θέλει προσοχή η χρήση τους. Καταρχάς θέλει σωστό νούμερο να εφαρμόζει καλά, μπορεί να σας βοηθήσει μαία στο μαιευτήριο για αυτό άλλωστε πουλάνε κ στα καταστήματα στη είσοδο. Οι θηλες μόλις αρχίσει ο θηλασμός μεγαλώνουν λίγο οπότε ίσως αλλάζει κ το νούμερο. Εγώ εβαλα μόλις γύρισα σπιτι γιατί πονούσαν πάρα πολύ και αν δεν έβαζα μάλλον θα παρατούσα το θηλασμό. Όμως επαναπαύτηκα σε αυτές ενώ μόλις περάσει η οποία πληγή πρέπει σταδιακά να ξαναμπαίνει το παιδί στο στήθος πριν πάθει σύγχυση θηλών. Σε δύο τρεις μέρες χρήσης θυμάμαι τον ξαναεβαλα δοκιμαστικά κ δεν ειχε θέμα οπότε σκέφτηκα όλα καλά κ συνέχισα με αυτές. Δέκα μέρες μετά το παιδί δεν αναγνώριζε το στήθος, θήλαζε μόνο με αυτές. Και σταδιακά δυσκόλευε ο θηλασμός γιατί αυτές ξεκολλούσαν μέσα στη νύχτα έπρεπε να τις έχω αποστειρωμενες κλπ..

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και συνετέλεσε αρκετά στο να σταματήσει ο θηλασμός στους 3-4 μήνες ενώ ήθελα να συνεχίσω ως τους 6 τουλάχιστον... Οπότε ενημερωθείτε καλά για το θέμα πριν τις χρησιμοποιήσετε. Να πω και τα θετικά όμως ότι αν δε τις έβαζα στην αρχή μπορεί να είχα παρατήσει το θηλασμό στις 3 μέρες..απλά ήθελε φειδώ!

Συγνώμη για το μακρυναρι :-P

Εύχομαι μια εύκολη γέννα σε όλες σας και να υποδεχθείτε τα μωράκια σας σύντομα με το καλό!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, olpapa said:

Γεια σας κορίτσια μπήκα να δω τα νέα σας κ ξαναπετάγομαι (μη χάσω :D)

Σχετικά με τις ψευδοθηλές @Αγγελίνα@anoulious επειδή κάηκα με το θέμα... Σε άλλες το θέμα του θηλασμού έρχεται αβίαστα σε άλλες όχι ανάλογα την ανατομία και το αν πιάσει σωστά το παιδί... Οπότε βλέποντας και κάνοντας δε χρειάζονται δηλαδή ψευδοθηλές σίγουρα και θέλει προσοχή η χρήση τους. Καταρχάς θέλει σωστό νούμερο να εφαρμόζει καλά, μπορεί να σας βοηθήσει μαία στο μαιευτήριο για αυτό άλλωστε πουλάνε κ στα καταστήματα στη είσοδο. Οι θηλες μόλις αρχίσει ο θηλασμός μεγαλώνουν λίγο οπότε ίσως αλλάζει κ το νούμερο. Εγώ εβαλα μόλις γύρισα σπιτι γιατί πονούσαν πάρα πολύ και αν δεν έβαζα μάλλον θα παρατούσα το θηλασμό. Όμως επαναπαύτηκα σε αυτές ενώ μόλις περάσει η οποία πληγή πρέπει σταδιακά να ξαναμπαίνει το παιδί στο στήθος πριν πάθει σύγχυση θηλών. Σε δύο τρεις μέρες χρήσης θυμάμαι τον ξαναεβαλα δοκιμαστικά κ δεν ειχε θέμα οπότε σκέφτηκα όλα καλά κ συνέχισα με αυτές. Δέκα μέρες μετά το παιδί δεν αναγνώριζε το στήθος, θήλαζε μόνο με αυτές. Και σταδιακά δυσκόλευε ο θηλασμός γιατί αυτές ξεκολλούσαν μέσα στη νύχτα έπρεπε να τις έχω αποστειρωμενες κλπ..

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και συνετέλεσε αρκετά στο να σταματήσει ο θηλασμός στους 3-4 μήνες ενώ ήθελα να συνεχίσω ως τους 6 τουλάχιστον... Οπότε ενημερωθείτε καλά για το θέμα πριν τις χρησιμοποιήσετε. Να πω και τα θετικά όμως ότι αν δε τις έβαζα στην αρχή μπορεί να είχα παρατήσει το θηλασμό στις 3 μέρες..απλά ήθελε φειδώ!

Συγνώμη για το μακρυναρι :-P

Εύχομαι μια εύκολη γέννα σε όλες σας και να υποδεχθείτε τα μωράκια σας σύντομα με το καλό!

Ευχαριστουμε πολυ!! Παντα χρησιμες οι συμβουλες σου. Εσυ πως εισαι;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, anoulious said:

Ευχαριστουμε πολυ!! Παντα χρησιμες οι συμβουλες σου. Εσυ πως εισαι;

Μακάρι να μπορώ να βοηθήσω! 

Επιστρέφω στη δουλειά Γενάρη κ είπαμε να ξεκινήσουμε βρεφικό...η μία ίωση μετά την άλλη δύο μήνες! Ακόμα αναρρωνουμε κ θα δούμε τελικά αν θα τον πάμε με τη νέα χρονιά... Κατά τα άλλα μεγαλώνει είναι στη φάση που ψιλοκαθεται ξεκαρδιζεται λέει τα τα μπα μπα κ χαιρόμαστε! Να ξέρετε κορίτσια ανάλογα και το μωράκι βέβαια αλλά το πρώτο τρίμηνο είναι λίγο δύσκολα, γιατί ο μόνος τρόπος επικοινωνίας του είναι το κλάμα κ έχουν κολικούς κλπ κ για εμάς βέβαια είναι αλλαγή μεγάλη. Μετά το τρίμηνο είναι υπέροχα!

Εσύ πώς είσαι; Πότε το βλέπει ο γιατρός; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, olpapa said:

Μακάρι να μπορώ να βοηθήσω! 

Επιστρέφω στη δουλειά Γενάρη κ είπαμε να ξεκινήσουμε βρεφικό...η μία ίωση μετά την άλλη δύο μήνες! Ακόμα αναρρωνουμε κ θα δούμε τελικά αν θα τον πάμε με τη νέα χρονιά... Κατά τα άλλα μεγαλώνει είναι στη φάση που ψιλοκαθεται ξεκαρδιζεται λέει τα τα μπα μπα κ χαιρόμαστε! Να ξέρετε κορίτσια ανάλογα και το μωράκι βέβαια αλλά το πρώτο τρίμηνο είναι λίγο δύσκολα, γιατί ο μόνος τρόπος επικοινωνίας του είναι το κλάμα κ έχουν κολικούς κλπ κ για εμάς βέβαια είναι αλλαγή μεγάλη. Μετά το τρίμηνο είναι υπέροχα!

Εσύ πώς είσαι; Πότε το βλέπει ο γιατρός; 

Ενός έτος περίπου θα είναι όταν θα τον πας βρεφικό;Να υποθέσω ότι οι ιδιωτικοί επειδή είναι μικρά τα παιδιά είναι πιο ακριβοί από τους παιδικούς;

Εγώ θα μπω καλώς εχόντων να γεννήσω  την εβδομάδα των Χριστουγέννων..Επειδή θα γεννήσω με καισαρική και είναι τέσσερις διανυκτερευσεις σκέφτομαι αν μπω πχ21/12 και βγω Χριστούγεννα λόγω αργίας μήπως ψιλο υπολειτουργούν στην κλινική...Δηλαδή δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα....Αλλιώς θα πρέπει να μείνω μέσα Χριστούγεννα που δε θα ήθελα...

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, anoulious said:

Ενός έτος περίπου θα είναι όταν θα τον πας βρεφικό;Να υποθέσω ότι οι ιδιωτικοί επειδή είναι μικρά τα παιδιά είναι πιο ακριβοί από τους παιδικούς;

Εγώ θα μπω καλώς εχόντων να γεννήσω  την εβδομάδα των Χριστουγέννων..Επειδή θα γεννήσω με καισαρική και είναι τέσσερις διανυκτερευσεις σκέφτομαι αν μπω πχ21/12 και βγω Χριστούγεννα λόγω αργίας μήπως ψιλο υπολειτουργούν στην κλινική...Δηλαδή δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα....Αλλιώς θα πρέπει να μείνω μέσα Χριστούγεννα που δε θα ήθελα...

 

Ξεκινήσαμε όταν ήταν 6 μισή μηνών, λέγαμε για να προσαρμοστεί σιγά σιγά. Από προσαρμογή δεν είχε θέμα αλλά πολύ χάλια οι ιώσεις σε αυτή την ηλικία. Και κολλήσαμε κ όλοι βέβαια. Γενάρη θα ναι 9 μηνών. Είναι θέμα κ οι βρεφικοι γιατί για τόσο μικρή ηλικία κάτω από 1-1μιση έχουν λίγοι και λίγες θέσεις...οι ιδιωτικοί όπου ρωτήσαμε κάτω από 350 δε βρήκαμε και δεν είχαν κιόλας, πρέπει να κλείσεις θέση δηλ Γενάρη έως Απρίλη για να πας Σεπτέμβρη. Κάπου Μάιο Ιούνιο δε θυμάμαι γινονται αιτήσεις για voucher μέσω ΕΣΠΑ, παίρνεις αυτό το βαουτσερ κ σου επιδοτεί μέρος του ποσού, πχ από Γενάρη βρήκαμε έναν κ θα δίνουμε με το βαουτσερ 150 το μήνα αντί για 370. Είναι κ οι δημοτικοί αλλά στη περιοχή μας, μας είπαν ότι πρακτικά κάτω από ενάμιση δε παίρνουν.

Ρώτησε το γιατρό σου αλλά φαντάζομαι θα λειτουργούν κανονικά κ τις αργίες. Σε ιδιωτικό θα γεννήσεις;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...