Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

@Kaity8 την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι έβαλα τα κλαμματα κ πηρα τηλέφωνο να ερθει η μαμά μου 30 χρονων γαϊδούρα χαχαχα!!!εμεινε μέχρι σήμερα θα λείψει 3 μερες κ θα δω αν θα την ξαναφωναξω..Κακα τα ψέμματα ειναι μεγάλη ευκολία κ ειμαι τυχερή που έχω τη δυνατότητα αυτή..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Kaity8 είπε:

Κι εμείς είχαμε απόκλιση 400γρ προς τα κάτω! Ευτυχώς όμως στο μαιευτήριο δεν έχασε καθόλου, αντιθέτως πηρε 30γρ! :lol: 

Επίσης εγω ξεκινησα 71 κιλα, έχασα 6 κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όπου τα ξανα πηρα, και τώρα είμαι 66! Ούτε του παπά μην το πείτε!! :P

Μια ερώτηση στα κορίτσια που γεννησαν: Πως τα πάτε μα τις ορμόνες;;; Εγω απο εχθες που βγήκαμε από το μαιευτήριο με πιάνουν συνεχώς τα κλάματα! 

 

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Καλότυχο και γερό να είναι το μπεμπακι σου! ❤ 

Όσο για τις ορμόνες...πολύ κλάμα! Προχθές έκλαψα με τους τίτλους αρχής του ραδιο αρβύλα :lol:

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Να ρωτησω λιγο τωρα που μιλατε για ορμονες..Ολοι μου ελεγαν οτι στον 9 θα νιωθεις τοσο κουρασμενη απο την εγκυμοσυνη που θα λες ποτε να γεννησεις...Ειναι φυσιολογικο που δε νιωθω ετσι;Ολες ετσι νιωθατε-νιωθετε; Για μενα , παρα τα προβληματα υγειας που εχω και που με δυσκολεψαν πολυ, ητανε η πιο ομορφη περιοδος...Ενα παραμυθι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , anoulious είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Να ρωτησω λιγο τωρα που μιλατε για ορμονες..Ολοι μου ελεγαν οτι στον 9 θα νιωθεις τοσο κουρασμενη απο την εγκυμοσυνη που θα λες ποτε να γεννησεις...Ειναι φυσιολογικο που δε νιωθω ετσι;Ολες ετσι νιωθατε-νιωθετε; Για μενα , παρα τα προβληματα υγειας που εχω και που με δυσκολεψαν πολυ, ητανε η πιο ομορφη περιοδος...Ενα παραμυθι...

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κ εγώ !!!! Κοιμάμαι μια χαρά , νιώθω ήρεμη , δν έχω νεύρα κ αισθάνομαι ότι θα άντεχα κ άλλο έτσι !!! Παίζει ρόλο που είμαι 37 εβδομάδα κ όχι 39-40 ; Δεν ξέρω !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , anoulious είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Να ρωτησω λιγο τωρα που μιλατε για ορμονες..Ολοι μου ελεγαν οτι στον 9 θα νιωθεις τοσο κουρασμενη απο την εγκυμοσυνη που θα λες ποτε να γεννησεις...Ειναι φυσιολογικο που δε νιωθω ετσι;Ολες ετσι νιωθατε-νιωθετε; Για μενα , παρα τα προβληματα υγειας που εχω και που με δυσκολεψαν πολυ, ητανε η πιο ομορφη περιοδος...Ενα παραμυθι...

Αν απαντησω για εμενα! Εγω δεν ενιωσα ποτε κουρασμενη σε ολη την περίοδο της εγκυμοσύνης ουτε υπνηλια ουτε κουραση! Τωρα που γενναω σε μια βδομαδα είναι απλα κανα 2 βδομάδες οπου με βαραινει η κοιλια και οταν κουνιεται το μωρο χαμηλα ποναω αρκετα. Αλλα ειναι και μεγαλη η μπέμπα και πιο βαρια η κοιλια και ισως παιζει ρολο! Τωρα οσων αφιρα το πως νιωθω.. Εδω και 3 μηνες μετραω τις μερες και τα προβλήματα δεν με αφησαν να τη χαρω καθολου, πιστεύω θα κανω προσπαθεια να τα ξεχασω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, Aircondition said:

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κ εγώ !!!! Κοιμάμαι μια χαρά , νιώθω ήρεμη , δν έχω νεύρα κ αισθάνομαι ότι θα άντεχα κ άλλο έτσι !!! Παίζει ρόλο που είμαι 37 εβδομάδα κ όχι 39-40 ; Δεν ξέρω !!!

Εγω δεν κοιμαμαι καθολου καλα,αλλα ημουν παντα δυσκολη στον υπνο με βοτανα και εναλλακτικες θεραπειες που τα εκοψα αναγκαστικα συν οι ορμονες, οποτε χειροτερεψε η κατασταση..Αναφερομαι στο ψυχολογικο πιο πολυ...Δεν νομιζω οτι κανει διαφορα 37 ή 38 ή 39...

26 minutes ago, Ranoula said:

Αν απαντησω για εμενα! Εγω δεν ενιωσα ποτε κουρασμενη σε ολη την περίοδο της εγκυμοσύνης ουτε υπνηλια ουτε κουραση! Τωρα που γενναω σε μια βδομαδα είναι απλα κανα 2 βδομάδες οπου με βαραινει η κοιλια και οταν κουνιεται το μωρο χαμηλα ποναω αρκετα. Αλλα ειναι και μεγαλη η μπέμπα και πιο βαρια η κοιλια και ισως παιζει ρολο! Τωρα οσων αφιρα το πως νιωθω.. Εδω και 3 μηνες μετραω τις μερες και τα προβλήματα δεν με αφησαν να τη χαρω καθολου, πιστεύω θα κανω προσπαθεια να τα ξεχασω.. 

Και εγω εχω πονακια πλεον , που δεν ειχα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω δεν κοιμαμαι καθολου καλα,αλλα ημουν παντα δυσκολη στον υπνο με βοτανα και εναλλακτικες θεραπειες που τα εκοψα αναγκαστικα συν οι ορμονες, οποτε χειροτερεψε η κατασταση..Αναφερομαι στο ψυχολογικο πιο πολυ...Δεν νομιζω οτι κανει διαφορα 37 ή 38 ή 39...

Και εγω εχω πονακια πλεον , που δεν ειχα...

Αα οχι ψυχολογικά και εγω μια χαρα είμαι! Δεν βλέπω καποια διαφορα! Ισα ισα που τωρα που ξερω οτι οποτε και να βγει ειμαι στο μηνα μου και δεν κινδυνεύει μπιρω να πω νιωθω και ακομη καλυτερα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ranoula είπε:

Αα οχι ψυχολογικά και εγω μια χαρα είμαι! Δεν βλέπω καποια διαφορα! Ισα ισα που τωρα που ξερω οτι οποτε και να βγει ειμαι στο μηνα μου και δεν κινδυνεύει μπιρω να πω νιωθω και ακομη καλυτερα! 

Πόνους έχω στο τριγωνάκι κάτω χαμηλά κάθε φορά που αλλάζω πλευρό κ καθε φορά που σηκώνομαι να περπατήσω αν κάθομαι πολλή ώρα. Επίσης πολλές φορές πονάω χαμηλά στη κοιλιά λόγω αίσθησης τραβήγματος αλλά βάζω κρέμα κ με ανακουφίζει ! Ψυχολογικά καλά νιώθω (αν κ φοβάμαι λίγο το μετά της καισαρικης τον πόνο κτλ ). Εγώ όμως είχα καταλάβει , όταν έλεγαν ότι τον τελευταίο μήνα δε θα μπορείς , ότι εννοούσαν από θέμα κούρασης βάρους πρήξιματος κτλ , δν είχα καταλάβει ψυχολογικά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Aircondition said:

Πόνους έχω στο τριγωνάκι κάτω χαμηλά κάθε φορά που αλλάζω πλευρό κ καθε φορά που σηκώνομαι να περπατήσω αν κάθομαι πολλή ώρα. Επίσης πολλές φορές πονάω χαμηλά στη κοιλιά λόγω αίσθησης τραβήγματος αλλά βάζω κρέμα κ με ανακουφίζει ! Ψυχολογικά καλά νιώθω (αν κ φοβάμαι λίγο το μετά της καισαρικης τον πόνο κτλ ). Εγώ όμως είχα καταλάβει , όταν έλεγαν ότι τον τελευταίο μήνα δε θα μπορείς , ότι εννοούσαν από θέμα κούρασης βάρους πρήξιματος κτλ , δν είχα καταλάβει ψυχολογικά..

Εγω "νιωθω" την κοιλια μου...Δεν ξερω πως να το περιγραψω...Κατι λιγοτερο απο πονους περιοδου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Aircondition είπε:

Πόνους έχω στο τριγωνάκι κάτω χαμηλά κάθε φορά που αλλάζω πλευρό κ καθε φορά που σηκώνομαι να περπατήσω αν κάθομαι πολλή ώρα. Επίσης πολλές φορές πονάω χαμηλά στη κοιλιά λόγω αίσθησης τραβήγματος αλλά βάζω κρέμα κ με ανακουφίζει ! Ψυχολογικά καλά νιώθω (αν κ φοβάμαι λίγο το μετά της καισαρικης τον πόνο κτλ ). Εγώ όμως είχα καταλάβει , όταν έλεγαν ότι τον τελευταίο μήνα δε θα μπορείς , ότι εννοούσαν από θέμα κούρασης βάρους πρήξιματος κτλ , δν είχα καταλάβει ψυχολογικά..

Νομιζω εννοουν το συνολο, δηλαδη βαραινεις κουραζεσαι, ερχεται η ωρα και φοβασαι και ολα αυτα σε επηρεάζπυν ψυχολογικά. Υο περασα αυτο αλλα στο 8ο. Ηταν λιγες μερες μεχρι να τα βαλω σε ταξη στο μυαλο μου και μετα τιποτα και εγω μια χαρα ειμαι! Εγω ποναω όταν κουνιεται χαμηλα παρα πολυ απο κατω αλλά αν κοιμάται ουτε εγκυος δεν νιωθω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, anoulious είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Να ρωτησω λιγο τωρα που μιλατε για ορμονες..Ολοι μου ελεγαν οτι στον 9 θα νιωθεις τοσο κουρασμενη απο την εγκυμοσυνη που θα λες ποτε να γεννησεις...Ειναι φυσιολογικο που δε νιωθω ετσι;Ολες ετσι νιωθατε-νιωθετε; Για μενα , παρα τα προβληματα υγειας που εχω και που με δυσκολεψαν πολυ, ητανε η πιο ομορφη περιοδος...Ενα παραμυθι...

Εγώ είμαι από αυτές που δεν άντεχα καθόλου στην εγκυμοσύνη! Άκουγα που μου λέγανε είναι η καλύτερη περίοδος και απορούσα! Γενικά δεν περνούσα καθόλου καλά, χωρίς να έχω ιδιαίτερα προβλήματα ή κούραση, απλά δεν μου άρεσε! Με περιοριζε πάρα πολύ σε όλα! Στον 9ο έφτασα στο αμήν έλεγα αντε να γεννήσω να τελειώνουμε! Το μόνο που ήθελα ήταν να την κρατήσω στην αγκαλιά μου κ να τελειώσει η εγκυμοσύνη. Αυτο όμως θεωρώ έχει να κάνει με την κάθε γυναίκα! Έχω ακούσει κ γυναίκες που τους αρέσει πάρα πολύ η περίοδος της εγκυμοσύνης, θεωρώ είναι όλα φυσιολογικά οπότε να μην το σκέφτεσαι καν, δεν σημαίνει τίποτα αυτό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@anoulious να νιώθεις τυχερή που έχεις αυτο το αίσθημα!!!Κ εγώ την απόλαυσα μέχρι τέλους..απλα είναι λογικό οταν κοντεύεις να σε κυριεύει η ανυπομονησία να γνωρίσεις το πλασματάκι σου!!!Μας καταβάλει κ το άγχος μαζι με τη κούραση κ το εξτρα βάρος κ γινόμαστε λιιιιγο παραπανω γκρινιάρες!!!

@Aircondition να ναι το τελευταίο που σκέφτεσαι οι πόνοι!!!Την τριτη μερα με ένα απλό παυσίπονο εισαι μια χαρά!!!οσο απίστευτο κ αν σου φαίνεται!!έβαζα υποθετο κ ήμουν σούπερ!!Γέννησα Πεμπτη κ το Τελευταίο παυσίπονο το πήρα Τριτη!!Σε μια βδομάδα ήμουν 100% λειτουργική χωρις καμια βοηθεια!!!Δεν έχω εμπειρία φυσιολογικού τοκετού αλλα παλι με κλειστά μάτια καισαρική θα διάλεγα!!!Θα δεις κ ποση δύναμη θα αντλήσεις απο το μωράκι σου!!!!:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που αναφέρατε για τις ορμόνες μια από τα ίδια.. οι πρώτες μέρες στην κλινική ήταν οκ , μετά από 4-5 μέρες αφού γέννησα με έπιαναν μονίμως τα κλάμματα , ένιωθα θα έλεγα χαμένη μέχρι κ λυπημένη κάποιες φορές ( και είναι το δεύτερο παιδάκι μου).. είχα κ φοβερές τύψεις για την πρώτη μου κόρη.. μετά από 1,5 εβδομάδα αφού γέννησα μπορώ να πω πως ξαφνικά υποχώρησαν όλα.. ακόμα βέβαια μπορεί να με πιάσουν τα κλάματα έτσι στα ξαφνικά , η μια μικρή απελπισία.. αλλά επανέρχομαι γρήγορα!! Ορμόνες στο φουλ!!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Foux είπε:

@anoulious να νιώθεις τυχερή που έχεις αυτο το αίσθημα!!!Κ εγώ την απόλαυσα μέχρι τέλους..απλα είναι λογικό οταν κοντεύεις να σε κυριεύει η ανυπομονησία να γνωρίσεις το πλασματάκι σου!!!Μας καταβάλει κ το άγχος μαζι με τη κούραση κ το εξτρα βάρος κ γινόμαστε λιιιιγο παραπανω γκρινιάρες!!!

@Aircondition να ναι το τελευταίο που σκέφτεσαι οι πόνοι!!!Την τριτη μερα με ένα απλό παυσίπονο εισαι μια χαρά!!!οσο απίστευτο κ αν σου φαίνεται!!έβαζα υποθετο κ ήμουν σούπερ!!Γέννησα Πεμπτη κ το Τελευταίο παυσίπονο το πήρα Τριτη!!Σε μια βδομάδα ήμουν 100% λειτουργική χωρις καμια βοηθεια!!!Δεν έχω εμπειρία φυσιολογικού τοκετού αλλα παλι με κλειστά μάτια καισαρική θα διάλεγα!!!Θα δεις κ ποση δύναμη θα αντλήσεις απο το μωράκι σου!!!!:x

Ευχαριστούμε πολύ , να είναι γερό κ να το χαρείς, μπράβο μακάρι να είναι το ίδιο κ για εμένα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Πως είναι αυτές που γέννησαν;Οι υπόλοιπες; Το έχω ξαναρωτησει..Όσες γέννησαν ή το έχουν ήδη αποφασίσει...Από τις προαιρετικες -extra εξετάσεις ποιες κανάτε ή θα κάνετε; Εμένα το μαιευτήριο μου προτείνει έλεγχο μεταβολικων νοσηματων,ακοής,οφθαλμίατρικο και ισχυων..Νομίζω μου είχε απαντήσει η Καντι και την ευχαριστώ ότι εκείνη έκανε έλεγχο ακοής..Κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...