Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , anoulious είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για την πιπίλα;

Να πω εδώ όπως έγραψα παραπάνω ότι επειδή δεν έχω πολύ γάλα και το μωρό τώρα έγινε 3 κιλά, θηλάζω ,δίνω και ξένο γάλα,κάνω και αντλήσεις..

Η παιδίατρος μου είπε με μέτρο,μετά το θηλασμό ,τάισμα αν δεν ηρεμει τώρα που σε λίγες μέρες γίνεται 1μηνος.

Ο δικός μου ειδικά τις βραδυνές ώρες είναι πάρα πολύ ανησυχος.Του εδωσα πρώτη φορά πριν λιγο,αφού τον ξαναεβαλα στο στήθος και έκανα τα πάντα του μόλις του την έδωσα πριν λιγο ξεράθηκε..Είναι πολύ κακη για το μωρό;

 

 

Καλε τι κακή? Αφού την θελει ειναι πολυ καλη για το μωρό. Μια χαρά αφού το βοήθησε να ηρεμήσει. Βασικά είναι πολύ καλύτερο απτο να κανει το στήθος πιπίλα κ να μην μπορείς να σαλεψεις για να κοιματε . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κορίτσια εγώ του έδωσα από την αρχή σχεδόν πιπίλα κ δν είχα ρωτήσει τον παιδίατρο .Βέβαια τώρα εδώ την θέλει καθόλου κ με έχει τρελάνει γτ πιπιλίζει στο στήθος κ δν μπορώ να κανω τπτ . Είναι δυο μηνών . Για ποιο λόγο δλδ δν κάνει να δώσουμε πιπίλα ;; 

 

11 ώρες πρίν, linaa είπε:

Καλε τι κακή? Αφού την θελει ειναι πολυ καλη για το μωρό. Μια χαρά αφού το βοήθησε να ηρεμήσει. Βασικά είναι πολύ καλύτερο απτο να κανει το στήθος πιπίλα κ να μην μπορείς να σαλεψεις για να κοιματε . 

Ρε κορίτσια εγώ του έδωσα από την αρχή σχεδόν πιπίλα κ δν είχα ρωτήσει τον παιδίατρο .Βέβαια τώρα εδώ την θέλει καθόλου κ με έχει τρελάνει γτ πιπιλίζει στο στήθος κ δν μπορώ να κανω τπτ . Είναι δυο μηνών . Για ποιο λόγο δλδ δν κάνει να δώσουμε πιπίλα ;; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για την πιπίλα;

Να πω εδώ όπως έγραψα παραπάνω ότι επειδή δεν έχω πολύ γάλα και το μωρό τώρα έγινε 3 κιλά, θηλάζω ,δίνω και ξένο γάλα,κάνω και αντλήσεις..

Η παιδίατρος μου είπε με μέτρο,μετά το θηλασμό ,τάισμα αν δεν ηρεμει τώρα που σε λίγες μέρες γίνεται 1μηνος.

Ο δικός μου ειδικά τις βραδυνές ώρες είναι πάρα πολύ ανησυχος.Του εδωσα πρώτη φορά πριν λιγο,αφού τον ξαναεβαλα στο στήθος και έκανα τα πάντα του μόλις του την έδωσα πριν λιγο ξεράθηκε..Είναι πολύ κακη για το μωρό;

 

 

Έτσι κανω κι εγώ όπως σου είπε η παιδίατρος σου! Με μέτρο πάντα και συνήθως μετα από τον θηλασμό εαν δεν ηρεμεί..  δεν νομίζω ότι είναι κακό! Εγω τουλάχιστον δεν την έχω σαν εύκολη λύση, μόνο στα σκούρα του την δίνω!


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 7:51 ΜΜ, cmnight είπε:

Γειά σας! Γεννήσαμε 2.1.2022! Πρωτόχρονιατικο δώρο! Γράφω εδώ στου Δεκεμβρίου γιατί είμαστε πιο κοντά στις εμπειρίες ηλικιακα... Από τις μανούλες του Γενάρη. Έχουμε 2 βδομάδες ζωής αυριο κ ακόμα νιώθω πελαγωμενη. Θηλάζω αποκλειστικά και υπερβολικά ακατασταστα. Πέρασα μια απόλυτα τραυματική εμπειρία στη κλινική π με ευθύνη μου θα κατονομασω, γενεσις Θεσσαλονίκης. Είχα rooming in κ καισαρική κ δεν είχα σύνοδο οπότε ήμουν μάλλον κακό σπυρί για το προσωπικό γιατί χρειαζόμουν βοήθεια. Λογος για τον οποίο πήγα σε κλινική άλλωστε πάρα το ότι είμαι άνεργη μητέρα. Υπέστη σοβαρή ψυχολογικγ κακόποιησγ ότι δεν έχω γάλα, ότι χιλια δυο. Καμισ απόλυτως υποστήριξη και βοήθεια. Αντιθέτως με μάλωναν ενώ ζητούσα βοήθεια για το μωράκι π έκλαιγε. Δώσαμε ξένο γάλα. Ενω ειχα. Βάλαμε ψευδοθηλες ενώ δεν έχω καν επίπεδες ή εισεχουσες θήλες, από την πρώτη μέρα ζωής του μωρού αντί να το βοήθησουμε να πιάσει. Τις οποίες κουβαλάω ακομα... Γιατί τις έμαθε κ δεν μπορουμε να τις βγάλουμε. 

Εξαιτίας τους με το ξένο γαλα κ τη μείωση του θηλασμού στο στήθος πέτρωσε το στήθος μου κ ήρθε ειδικός σπίτι να με ξεπετρωσει.

Τελος πάντων πέρασα απαισια κ μου κατέστρεψαν τις πρώτες στιγμές του μωρού μου. Πράγμα που με βαραίνει. 

 

Στο σημερα, παλευω με αποκλειστικο θηλασμό, με το κλασικό άγχος αν παίρνει βάρος το παιδί. Σε αυτό έχει προστεθεί ότι το μωράκι μας νιώθει ακόμα τρομερή ανασφάλεια κ θελει πιο πολυ από ποτέ να είναι μόνιμα στο στήθος. Μονιμα. Εκεί κοιμάται. Κυρίως μέσα στην μέρα. Δεν τρώει δήλαδη κ να κοιμηθει. Τρώει κ κοιμάται πάνω στο στήθος κ όταν την βγάλω να την ακουμπήσω κλαίει κ σφαδάζει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι καθόλου. Να έχω μια επιπλέον κούραση. Ευτυχώς βρήκα την ξαπλωτη στάση θήλασμου γιατί τα χέρια μου δεν τα ένιωθα πια. Αλλα εκεί δεν καταλαβαίνω πόσο τρώει. 

Σήμερα πήγαμε τη πρώτη μας βόλτα. Κ αναρωτιόμουν πως θα κάτσει στο καροτσι. Τελικά μετα από λιγο σπαρακτικό ουρλιαχτό στην αρχή κοιμήθηκε 1.15 κ ένιωσα άνθρωπος που απλά περπατούσα κ δεν είχα κπ στο στήθος μου. 

Το καλο είναι οτι εχω βοήθεια στο σπίτι τη μαμά μου. Αλλα είχα πολλη πολλή ανάγκη να μοιραστώ τι ζω μαζί μεε άλλες μανούλες. Να μου πει καμια αν αντιμετώπιζε κάτι τέτοιο κ τι έκανε. 

 

Καλησπέρα! Εγώ γεννησα 30.12..Μια από τα ίδια στο νοσοκομείο..παρακαλουσα τις μαιες να έρθουν να μου δείξουν.. Λες κ γεννήθηκα ξέροντας πως να θηλάζω! Τις πρώτες μέρες εκεί δώσαμε ξένο γάλα.. Αλλά από την 3η μέρα δίνω μονο δικό μου απλά κατά 90% με μπουκάλι από αντλήσεις που κάνω! Δλδ 1-2 φορές τη μέρα να θηλάσω.. Νιώθω κουρασμένη, εξουθενωμενη βασικά..γτ κ με τις αντλήσεις ξυπνάω πάντα νωρίτερα για να υπάρχει έτοιμο γάλα, μιας κ το στήθος το πιάνει ανάλογα με τα κέφια του.. Ξέρω βέβαια ότι φταίω εγώ σε αυτό.. Αλλά εκτός από το ότι δν ήξερα πως να χειριστώ τον θηλασμό, ήθελα να νιώθω κ την ασφάλεια ότι ξέρω πόσο τρώει.. Τουλάχιστον έχουμε ένα πρόγραμμα συν πλην 3ωρων! Άλλες φορές μπορεί να πειναει στις 2 ώρες κ κτ, άλλες λίγο μετά τις 3..Θα ήθελα να πετύχω αποκλειστικο θηλασμό, ίσως με πχ 1 μπουκάλι την ημέρα αλλά δν ξέρω αν τα καταφέρω.. Κ αν έχω την αντοχή να το προσπαθήσω.. 

Σχετικά με την πιπιλα κ εγώ έδωσα από την 2η εβδομάδα.. Δε ρώτησα κανέναν αλλά τον ηρεμεί όταν έρχονται δύσκολες στιγμές με κλάμα! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Αν κ δεν ανηκω στις μανουλες Δεκεμβριου, γτ γεννησα Ιανουαριο 22 διαβασα που λετε για τη μη υποστηριξη θηλασμου που παρεχουν οι κλινικες κ θελω να επιβεβαιωσω οτι την ιδια ακριβως εμπειρια αποκομισα κ απο πασιγνωστη κλινικη της Αθηνας. Γεννησα σχεδον 1 μηνα νωριτερα, το μωρακι εχασε βαρος, ανεβασε λιγο ικτερο, επεσε το ζαχαρο του, εγω με καισαρικη να ποναω, χωρις συνοδο, κ σπασμενες φλεβες παντου γτ ουτε φλεβα δε μπορουσαν να βαλουν (φαντασου περιμενα 1 ολοκληρο 24ωρο αναισθησιολογο να μου φερουν να βαλει φλεβα, αφου μου εσπασαν 2) κ οταν τελικα ηρθε, κ μου λεει οτι θα μου βαλει κοντα στον καρπο, ενω ηξερε οτι εκει θα μου την τραβηξει το μωρο κ θα ξανασπασει, της ειπα εγω ποια φλεβα ψηλα ειχα χρησιμοποιησει σε παλιοτερη νοσηλεια κ ειχε αντεξει κ εβαλε τλκ εκει. Κ λεει αα ναι ειχες δικιο. Οι νοσηλευτριες ερχοντουσαν 1' βαζαν απλως το μωρο στο στηθος, το οποιο επιανε αμεσως με λαχταρα κ εξαφανιζονταν λεγοντας μια χαρα τρωει. Το μωρο βεβαια σε 1' κοιμοταν γτ ακομα δεν ειχα ροη κ κουραζοταν κ πειναγε. Οι θηλες μου ματωμενες, το μωρο αδυνατιζε, του δωσαν ξενο, κανεις δε με βοηθησε, εγω εκλαιγα κ πιεζομουν ολη μερα κ το αποτελεσμα ολης της τραυματικης εμπειριας ηταν να αποφασισω να το κοψω που ουτε κ εκει μου ειπαν οτι πρεπει με θηλαστρο να βγαζω για να μην πετρωσει.

Νομιζω δε θα το ξεπερασω ποτε οτι ενω ειχα τοση θεληση να θηλασω, δεν τα καταφερα. Συνεχιζω να κλαιω οταν παω να την παρω αγκαλια κ ψαχνει  απεγνωσμενα στηθος παρολονπου τρωει αποκλειστικα σκονη. Συγγνωμη για το ασχετο αλλα ειχα πολυ αναγκη να τα πω!

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, Angel3 said:

Γεια σας!

Αν κ δεν ανηκω στις μανουλες Δεκεμβριου, γτ γεννησα Ιανουαριο 22 διαβασα που λετε για τη μη υποστηριξη θηλασμου που παρεχουν οι κλινικες κ θελω να επιβεβαιωσω οτι την ιδια ακριβως εμπειρια αποκομισα κ απο πασιγνωστη κλινικη της Αθηνας. Γεννησα σχεδον 1 μηνα νωριτερα, το μωρακι εχασε βαρος, ανεβασε λιγο ικτερο, επεσε το ζαχαρο του, εγω με καισαρικη να ποναω, χωρις συνοδο, κ σπασμενες φλεβες παντου γτ ουτε φλεβα δε μπορουσαν να βαλουν (φαντασου περιμενα 1 ολοκληρο 24ωρο αναισθησιολογο να μου φερουν να βαλει φλεβα, αφου μου εσπασαν 2) κ οταν τελικα ηρθε, κ μου λεει οτι θα μου βαλει κοντα στον καρπο, ενω ηξερε οτι εκει θα μου την τραβηξει το μωρο κ θα ξανασπασει, της ειπα εγω ποια φλεβα ψηλα ειχα χρησιμοποιησει σε παλιοτερη νοσηλεια κ ειχε αντεξει κ εβαλε τλκ εκει. Κ λεει αα ναι ειχες δικιο. Οι νοσηλευτριες ερχοντουσαν 1' βαζαν απλως το μωρο στο στηθος, το οποιο επιανε αμεσως με λαχταρα κ εξαφανιζονταν λεγοντας μια χαρα τρωει. Το μωρο βεβαια σε 1' κοιμοταν γτ ακομα δεν ειχα ροη κ κουραζοταν κ πειναγε. Οι θηλες μου ματωμενες, το μωρο αδυνατιζε, του δωσαν ξενο, κανεις δε με βοηθησε, εγω εκλαιγα κ πιεζομουν ολη μερα κ το αποτελεσμα ολης της τραυματικης εμπειριας ηταν να αποφασισω να το κοψω που ουτε κ εκει μου ειπαν οτι πρεπει με θηλαστρο να βγαζω για να μην πετρωσει.

Νομιζω δε θα το ξεπερασω ποτε οτι ενω ειχα τοση θεληση να θηλασω, δεν τα καταφερα. Συνεχιζω να κλαιω οταν παω να την παρω αγκαλια κ ψαχνει  απεγνωσμενα στηθος παρολονπου τρωει αποκλειστικα σκονη. Συγγνωμη για το ασχετο αλλα ειχα πολυ αναγκη να τα πω!

Κοπελα μου σε καταλαβαινω.....εισαι η μανουλα του παιδιου σου ειτε θηλασεις ειτε οχι.. .προσπαθησε να μη στεναχωριεσαι γιατι το μωρο αφουγκραζεται...ζησε αυτες τις μοναδικες στιγμες γιατι θα φυγουν πολυ γρηγορα και δε θα τις θυμασαι...το μωρο σου παντα στην αγκαλια σου θα ηρεμει γιατι εισαι η μανουλα του...εχεις δικιο για τη μηδενικη υποστηριξη σεπολλα μσιευτηρια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, είμαι απο τις μανουλες Νοεμβρίου αλλα γεννησα νωρίτερα 23/10. Οσο αφορά το μαιευτήριο και τον θηλασμό εχω κι εγώ άσχημη εμπειρία...Γεννησα με καισαρική και το μωρό μου το έφεραν μετα απο 5 ώρες, εννοείται ειχα ζητήσει rooming in. Εγω νομιζα πως το μωρό έπινε, μεχρι που καταλαβα το τελευταίο βράδυ πριν βγούμε οτι ζήτημα να ειχε πιεί μερικα ml παρόλο που όλες οι μαίες μου ελεγαν ότι πιάνει και πινει μια χαρά, καμία σχέση. Εννοείται έκανε ίκτερο και να είναι καλά μια μαία που στο τέλος της βάρδιας της ηρθε και ειδε το στήθος μου και μου εκανε μαλαξεις κλπ δεν ειχα καθόλου γάλα.. και το μωρό ήταν πολύ αδυναμο και δεν έπιανε με τπτ οποτε πηρε ξένο. Καμια ομως δεν μου προτεινε να βγαλω με θηλαστρο εστω τα λιγα ml που μπορεί να ειχα. Για να μην τα πολυλογω ανεβαινε ο ίκτερος και στο σπίτι γυρισαμε με ξενο και μπιμπερο.Δεν καταφερα να τη βαλω στο στηθος παρα τις προσπάθειες που εκανα κι ετσι αντλω αποκλειστικά και πίνει μητρικό μόνο.Τωρα που μεγαλωσε λιγακι (κοντευει 3 μηνων) καποιες φορές έχει πιάσει και εχει πιει αν και μετα από λίγο κουράζεται γιατί εννοείται εχει μαθει σε αλλη ροη. Είναι τρομερά καλό και γλυκό μωρό, είναι ζήτημα από τοτε που γεννήθηκε να έχει κλαψει δεκα λεπτα συνολικά.Την εχω αγκαλιά όποτε και οσο θέλει, κοιμάται στην κουνια στο καρότσι στο ρηλαξ και τελευταία κοιμάται 8-9 ωρες το βράδυ.Αυτο που θελω να πω ειναι πως οτι και αν δωσουμε ειτε ξενο ειτε δικο μας είτε και τα δυο με οποιονδήποτε τρόπο το μόνο που μετράει ειναι η αγκαλιά μας και η αγάπη μας και αυτο που τους μεταδιδουμε.Τις πρωτες μερες εκλαψα τοσο πολύ που δεν τα βρηκα με τον θηλασμό, ενιωσα αχρηστη και ανίκανη να μην μπορω να προσφέρω το πιο φυσικό πράγμα στο μωρό μου και το μετανιωσα.Γιατι περασαν τοσο γρήγορα εκεινες οι πρωτες πολύτιμες μέρες....ναι ειναι κουραστικό να αντλείς και να αποστειρωνεις κλπ κλπ αλλα εφόσον δεν μπορεσα τον θηλασμό βρήκα ενα ρυθμο και παω.Ευχομαι σε ολες να απολαμβάνετε τα μωράκια σας, να ειστε γερές και υγιεις το ίδιο και τα αστερακια μας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα μαιευτήρια οντως απαράδεκτα να μην βοηθάνε κοπέλες που έχουν θέληση να θηλάσουν..Επίσης οντως απαράδεκτο έστω κ μέσω κορωνοιου να μην επιτρέπεται συνοδός ειδικά στις κοπέλες με καισαρική..Κ εγώ με καισαρική γέννησα Κ παρ' όλο που δεν έκανα rooming in ειναι ζόρι να σαι μόνος!!Επίσης αποδεχτείτε πως όλες οι κλινικές δίνουν γάλα στο μωρο γιατι ετσι απλα τους βολευει κ δεν γίνεται να στο φέρνουν κάθε τρεις κ λίγο..Ακόμα κ αποκλειστικό να ζητήσεις,αν δεν κάνεις rooming in δεν πρόκειται να το τηρήσουν..γι αυτό κ έρχονται τα μωρά μας κ είναι ήρεμα κ κοιμούνται αντί να θηλάσουν..Εγώ δυσκολεύτηκα στις αρχές που γυρίσαμε σπίτι,έδωσα ξένο Αλλα δεν σταμάτησα να προσπαθώ σε συνδυασμό με θήλαστρο προκειμένου να μη πρηζομαι..3 μερες μου πήρε κ πλέον σχεδόν 2 μηνών θηλαζουμε πολυ καλα κ δίνω κάποιες μέρες συμπληρωμα αν βλεπω οτι δεν χορταίνει!!Όσες θελετε θα το προσπαθείτε χωρις να τα παρατατε,ακόμη κ αν δεν γίνει δεν θα πεθάνουμε κιολας!!!Πρώτα να ναι καλά η μαμα για να ναι κ τα μωρά μας!!Εύχομαι όλες να είστε καλά κ Αφήστε πισω οποιαδήποτε άσχημη εμπειρία!!Κρατάμε αγκαλια τα θαυματακια μας κ είναι το μόνο που έχει σημασία!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 8:20 ΜΜ, βιολετα3 είπε:

Πραγματικά δοκίμασε κ πες μου.Αν θυμάμαι καλά 3,4 μέρες αλλά είχα συνέχεια ένα μικρό βαμβάκι με ελαιόλαδο πάνω στην αιμορροΐδα, μόλις κατάλαβα πως μαλάκωσε λίγο στο ντουζ προσπαθούσα να την βάλω μέσα.Επισης σε κάθε κένωση πλένομουν 

λοιπον, τα νταφλον θεωρω οτι εμενα προσωπικα δε με βοηθησαν καθολου ! αυτο που βοηθησε τελικα ειναι ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ειδικά μετα απο κένωση αλλα εγω πλενομουν κ σε ασχετο χρονο γιατι μου ειπε η μητερα μου οτι το κρυο -οσο αντεχεται- νερο βοηθαει στη συρρικνωση. επισης αμυγδαλελαιο,... θαυματουργο ! πλυσιμο και λαδι και εφυγε τελικα ! 

μια ερωτηση, αμα συμβει μια φορα ειναι ποιο... επιρρεπης η κατασταση πλεον ? δλδ μπορει να ερχεται και να φευγει ή το ολο θεμα επανερχεται στο πριν 100% ? γιατι εγω δεν ειχα ΠΟΤΕ κατι τετοιο, μετα τη γεννα εμφανιστηκε πρωτη φορα στη ζωη μου 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Τι κάνετε;Χαθήκαμε.Εγω δυστυχώς κόλλησα covid.Απο το σύζυγο που δεν πήγαινε ούτε δουλειά,ούτε σε ασανσέρ έμπαινε,δεν είδαμε κανένα μόνο με διπλή μάσκα ψώνια..Τι να πω...

Δυστυχώς τα μονοκλωνικα έχουν τελειώσει στη χώρα και περιμένω να δω μήπως πάρω κάτι αλλά χάπια πολύ καινούργια...

Με τον μπέμπη μόνη  ,έρχεται μαμά μου λίγο την ημέρα,άρρωστη νομίζω ότι είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις...Να θέλεις μια ώρα με πυρετό να κοιμηθείς και να μην μπορείς..Ευτυχώς μπέμπης δεν κόλλησε..Υπάρχει καμμία,εύχομαι να μην υπάρχει,που να πέρασε τόσο μικρό μωρό covid?

 

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@anoulious Ελα ρε κορίτσι μου περαστικά!!!!Τι να πω...ειμαστε οχυρωμένοι απο παντού αλλα τελικα ουτε αυτο αρκεί απο ότι βλέπω!!!!Εύχομαι να φύγει ηπια κ να μην επηρεαστεί το μωράκι σου!!Εγώ όσα μωράκια η παιδακια εχω ακούσει μέχρι σήμερα ευτυχως το πέρασαν πολυ ελαφριά!!Ενημέρωσε μας πως θα τα πας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 7:51 ΜΜ, cmnight είπε:

Γειά σας! Γεννήσαμε 2.1.2022! Πρωτόχρονιατικο δώρο! Γράφω εδώ στου Δεκεμβρίου γιατί είμαστε πιο κοντά στις εμπειρίες ηλικιακα... Από τις μανούλες του Γενάρη. Έχουμε 2 βδομάδες ζωής αυριο κ ακόμα νιώθω πελαγωμενη. Θηλάζω αποκλειστικά και υπερβολικά ακατασταστα. Πέρασα μια απόλυτα τραυματική εμπειρία στη κλινική π με ευθύνη μου θα κατονομασω, γενεσις Θεσσαλονίκης. Είχα rooming in κ καισαρική κ δεν είχα σύνοδο οπότε ήμουν μάλλον κακό σπυρί για το προσωπικό γιατί χρειαζόμουν βοήθεια. Λογος για τον οποίο πήγα σε κλινική άλλωστε πάρα το ότι είμαι άνεργη μητέρα. Υπέστη σοβαρή ψυχολογικγ κακόποιησγ ότι δεν έχω γάλα, ότι χιλια δυο. Καμισ απόλυτως υποστήριξη και βοήθεια. Αντιθέτως με μάλωναν ενώ ζητούσα βοήθεια για το μωράκι π έκλαιγε. Δώσαμε ξένο γάλα. Ενω ειχα. Βάλαμε ψευδοθηλες ενώ δεν έχω καν επίπεδες ή εισεχουσες θήλες, από την πρώτη μέρα ζωής του μωρού αντί να το βοήθησουμε να πιάσει. Τις οποίες κουβαλάω ακομα... Γιατί τις έμαθε κ δεν μπορουμε να τις βγάλουμε. 

Εξαιτίας τους με το ξένο γαλα κ τη μείωση του θηλασμού στο στήθος πέτρωσε το στήθος μου κ ήρθε ειδικός σπίτι να με ξεπετρωσει.

Τελος πάντων πέρασα απαισια κ μου κατέστρεψαν τις πρώτες στιγμές του μωρού μου. Πράγμα που με βαραίνει. 

 

Στο σημερα, παλευω με αποκλειστικο θηλασμό, με το κλασικό άγχος αν παίρνει βάρος το παιδί. Σε αυτό έχει προστεθεί ότι το μωράκι μας νιώθει ακόμα τρομερή ανασφάλεια κ θελει πιο πολυ από ποτέ να είναι μόνιμα στο στήθος. Μονιμα. Εκεί κοιμάται. Κυρίως μέσα στην μέρα. Δεν τρώει δήλαδη κ να κοιμηθει. Τρώει κ κοιμάται πάνω στο στήθος κ όταν την βγάλω να την ακουμπήσω κλαίει κ σφαδάζει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι καθόλου. Να έχω μια επιπλέον κούραση. Ευτυχώς βρήκα την ξαπλωτη στάση θήλασμου γιατί τα χέρια μου δεν τα ένιωθα πια. Αλλα εκεί δεν καταλαβαίνω πόσο τρώει. 

Σήμερα πήγαμε τη πρώτη μας βόλτα. Κ αναρωτιόμουν πως θα κάτσει στο καροτσι. Τελικά μετα από λιγο σπαρακτικό ουρλιαχτό στην αρχή κοιμήθηκε 1.15 κ ένιωσα άνθρωπος που απλά περπατούσα κ δεν είχα κπ στο στήθος μου. 

Το καλο είναι οτι εχω βοήθεια στο σπίτι τη μαμά μου. Αλλα είχα πολλη πολλή ανάγκη να μοιραστώ τι ζω μαζί μεε άλλες μανούλες. Να μου πει καμια αν αντιμετώπιζε κάτι τέτοιο κ τι έκανε. 

 

Να σου ζήσει γλυκιά μανούλα το μωράκι σου! Γερό, χαρούμενο και καλότυχο! Κι εσείς γεροί να το καμαρωνετε. Εγώ γέννησα στις 17 Μαρτίου του 21, αλλά χάζεψα λίγο το "παρεακι" σας, να πάρω λίγη μωρουδιλα! 

Όλες τα περάσαμε, έτσι ακριβώς όπως τα λες. Και νομίζω δεν θα αλλάζαμε ουτε λεπτό οι περισσότερες. Έτσι θα είναι, το μωράκι για λίγο καιρό ακόμη που σε έχει απόλυτη ανάγκη. Χρειάζεται το γάλα σου,  το δέρμα σου, τη μυρωδιά σου, είσαι η παρηγοριά του. Μην ανησυχείς για τις ψευδοθηλες. Κι εγώ τις χρειάστηκα, αλλά το μωράκι θα μεγαλώσει και θα δυναμώσει το στοματάκι του και θα τις αφήσεις στην άκρη. Το άλλο που με κουραζε ήταν ότι όταν τον είχα αγκαλιά ήθελε να περπατάω. Στην αρχή νόμιζα ότι του αρέσει το κούνημα, μετά κατάλαβα ότι του άρεσε να αλλάζουν οι εικόνες, ότι μπορούσε να δει τέλος πάντων. Στην πρώτη βόλτα κάπου εκεί στο σαραντισμο, κοιμήθηκε στη βόλτα και κάνα δυωρο στο σπίτι μετά. Δεν το πιστεύαμε. Δεν επαναλήφθηκε όμως. Τυχερή που έχεις τη μαμά σου. Αναντικαταστατη! Αν δεν ήταν η μαμά μου, δεν θα τα είχα καταφέρει  να θηλασω.

Θέλει υπομονή, είναι κουραστικό αλλά θα περάσει γρήγορα και θα σου λείπει αυτή η περίοδος. Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες!

  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 12:57 ΜΜ, anoulious είπε:

Κορίτσια καλημέρα.Τι κάνετε;Χαθήκαμε.Εγω δυστυχώς κόλλησα covid.Απο το σύζυγο που δεν πήγαινε ούτε δουλειά,ούτε σε ασανσέρ έμπαινε,δεν είδαμε κανένα μόνο με διπλή μάσκα ψώνια..Τι να πω...

Δυστυχώς τα μονοκλωνικα έχουν τελειώσει στη χώρα και περιμένω να δω μήπως πάρω κάτι αλλά χάπια πολύ καινούργια...

Με τον μπέμπη μόνη  ,έρχεται μαμά μου λίγο την ημέρα,άρρωστη νομίζω ότι είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις...Να θέλεις μια ώρα με πυρετό να κοιμηθείς και να μην μπορείς..Ευτυχώς μπέμπης δεν κόλλησε..Υπάρχει καμμία,εύχομαι να μην υπάρχει,που να πέρασε τόσο μικρό μωρό covid?

 

 

Περαστικά σου Άννα!! Υπομονή, εμεις δεν κολλήσαμε covid αλλα πριν λίγες μέρες έκανε ο μικρός μου εμετούς και τον ξεψαχνίσαμε... κάναμε υπέρηχους για να αποκλείσουμε παλινδρομιση και στενωση πυλωρου, ευτυχώς τπτ από αυτά δεν είχε, και κάναμε και καλλιέργεια ουρων για να αποκλείσουμε ουρολοιμωξη.. Τελικά καταλήξαμε στο ότι πέρασε μια ίωση την οποία την κόλλησε από τον άντρα μ ο ποιος είχε θέματα με το στομάχι του κάποιες μέρες! Τώρα είναι καλά ευτυχως! Δεν θυμάμαι εάν θηλάζεις, αλλα θα του κάνει καλό γιατι θα παρει αντισώματα. Ακόμα και τώρα που είσαι με covid να τον θηλάζεις, βαζε μασκουλα οταν τον έχεις αγκαλιά. Έτσι μας είχαν πει σε ένα σεμινάριο για τον θηλασμό που ειχα παει. Περαστικά σας εύχομαι!


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 17/1/2022 at 7:38 ΜΜ, Angel3 είπε:

Γεια σας!

Αν κ δεν ανηκω στις μανουλες Δεκεμβριου, γτ γεννησα Ιανουαριο 22 διαβασα που λετε για τη μη υποστηριξη θηλασμου που παρεχουν οι κλινικες κ θελω να επιβεβαιωσω οτι την ιδια ακριβως εμπειρια αποκομισα κ απο πασιγνωστη κλινικη της Αθηνας. Γεννησα σχεδον 1 μηνα νωριτερα, το μωρακι εχασε βαρος, ανεβασε λιγο ικτερο, επεσε το ζαχαρο του, εγω με καισαρικη να ποναω, χωρις συνοδο, κ σπασμενες φλεβες παντου γτ ουτε φλεβα δε μπορουσαν να βαλουν (φαντασου περιμενα 1 ολοκληρο 24ωρο αναισθησιολογο να μου φερουν να βαλει φλεβα, αφου μου εσπασαν 2) κ οταν τελικα ηρθε, κ μου λεει οτι θα μου βαλει κοντα στον καρπο, ενω ηξερε οτι εκει θα μου την τραβηξει το μωρο κ θα ξανασπασει, της ειπα εγω ποια φλεβα ψηλα ειχα χρησιμοποιησει σε παλιοτερη νοσηλεια κ ειχε αντεξει κ εβαλε τλκ εκει. Κ λεει αα ναι ειχες δικιο. Οι νοσηλευτριες ερχοντουσαν 1' βαζαν απλως το μωρο στο στηθος, το οποιο επιανε αμεσως με λαχταρα κ εξαφανιζονταν λεγοντας μια χαρα τρωει. Το μωρο βεβαια σε 1' κοιμοταν γτ ακομα δεν ειχα ροη κ κουραζοταν κ πειναγε. Οι θηλες μου ματωμενες, το μωρο αδυνατιζε, του δωσαν ξενο, κανεις δε με βοηθησε, εγω εκλαιγα κ πιεζομουν ολη μερα κ το αποτελεσμα ολης της τραυματικης εμπειριας ηταν να αποφασισω να το κοψω που ουτε κ εκει μου ειπαν οτι πρεπει με θηλαστρο να βγαζω για να μην πετρωσει.

Νομιζω δε θα το ξεπερασω ποτε οτι ενω ειχα τοση θεληση να θηλασω, δεν τα καταφερα. Συνεχιζω να κλαιω οταν παω να την παρω αγκαλια κ ψαχνει  απεγνωσμενα στηθος παρολονπου τρωει αποκλειστικα σκονη. Συγγνωμη για το ασχετο αλλα ειχα πολυ αναγκη να τα πω!

Λυπάμαι για όσα περάσες. Δεν είναι άσχετο. Μπορείς να δεις με κπ σύμβουλο θηλασμού αν μπορεί να επανέλθει ο θηλασμός μιλά με τον οργανισμό la leche Greece εθελοντές βοηθάνε. Δεν είμαι ειδική δεν ξέρω αν γίνεται αλλά σε ένα συμπόσιο τους μίλησε μια μαμά που το έκανε. Επίσης εγω π θηλάζω αποκλειστικά νιώθω απόγνωση πολύ συχνά κ σκέφτομαι να το κόψω κ να πάω στο ξενο γάλα. Έχω μόνιμο στρες για το θέμα του ύπνου. Δεν έχω βρει ακόμη καλό παιδίατρο. Θέλω να πω ότι έχουμε τις ίδιες αγωνίες πάνω κάτω. Δεν είσαι ανίκανη. Είσαι το μεγάλο ποσοστό που από κακή καθοδήγηση δυσκολεύτηκε να θηλάσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2022 at 10:38 PM, elise said:

λοιπον, τα νταφλον θεωρω οτι εμενα προσωπικα δε με βοηθησαν καθολου ! αυτο που βοηθησε τελικα ειναι ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ειδικά μετα απο κένωση αλλα εγω πλενομουν κ σε ασχετο χρονο γιατι μου ειπε η μητερα μου οτι το κρυο -οσο αντεχεται- νερο βοηθαει στη συρρικνωση. επισης αμυγδαλελαιο,... θαυματουργο ! πλυσιμο και λαδι και εφυγε τελικα ! 

μια ερωτηση, αμα συμβει μια φορα ειναι ποιο... επιρρεπης η κατασταση πλεον ? δλδ μπορει να ερχεται και να φευγει ή το ολο θεμα επανερχεται στο πριν 100% ? γιατι εγω δεν ειχα ΠΟΤΕ κατι τετοιο, μετα τη γεννα εμφανιστηκε πρωτη φορα στη ζωη μου 

@elise @βιολετα3 εγω ειχα και στην εγκυμοσυνη - περα απο συνεχες πλυσιμο προτεινω και φυτικη κρεμα απ το φαρμακειο haemocream της παουερ χελθ - με ιπποκαστανο

ειναι λιγο πιο επιρρεπης η κατασταση αν εμφανισεις μια φορα - αλλα μη φανταστεις οτι θα εχεις συνεχεια. αν ομως σε καποια περιπτωση πιεστεις πολυ με πχ κενωση μπορει να ξαναεμφανιστουν.


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...