Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Διακοπη κυησης λογω κυστικης ινωσης


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, με πηραν τηλεφωνο σημερα και τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης εδειξαν οτι το μωρο μου νοσει με κυστικη ινωση. Θα προχωρησουμε σε διακοπη. Ειμαι 19 εβδομαδων και θα ηθελα τις εμπειριες σας αν εχετε ζησει κατι παρομοιο. Φοβαμαι παρα πολυ και δεν ξερω τι να περιμενω

  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Areti1987 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, με πηραν τηλεφωνο σημερα και τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης εδειξαν οτι το μωρο μου νοσει με κυστικη ινωση. Θα προχωρησουμε σε διακοπη. Ειμαι 19 εβδομαδων και θα ηθελα τις εμπειριες σας αν εχετε ζησει κατι παρομοιο. Φοβαμαι παρα πολυ και δεν ξερω τι να περιμενω

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ γι'αυτή την εξέλιξη ειλικρινά! Εγώ έχω κάνει διακοπή κύησης λόγω προβλήματος υγείας του μωρού στην 30η εβδομάδα οπότε μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις. Μη φοβάσαι, ο ψυχικός πόνος που νιώθεις αυτή τη στιγμή είναι το χειρότερο από όλα.. Η διαδικασια δεν έχει κάτι να σε τρομάζει. Εγώ έκανα τη διακοπή το Σεπτέμβρη με πρόκληση τοκετού και γέννησα φυσιολογικά, φαντάζομαι το ίδιο θα κάνεις και εσύ. Ότι μα ότι θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να τα πούμε.. Κουράγιο μόνο μπορώ να ευχηθώ, και πάλι λυπάμαι ειναι αβάσταχτο αυτό που νιώθεις το ξέρω καλά. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Areti1987 said:

Καλησπερα κοριτσια, με πηραν τηλεφωνο σημερα και τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης εδειξαν οτι το μωρο μου νοσει με κυστικη ινωση. Θα προχωρησουμε σε διακοπη. Ειμαι 19 εβδομαδων και θα ηθελα τις εμπειριες σας αν εχετε ζησει κατι παρομοιο. Φοβαμαι παρα πολυ και δεν ξερω τι να περιμενω

Καλησπέρα κορίτσι μου. Πραγματικά λυπάμαι πολύ, ξέρω δεν υπάρχουν λόγια για αυτές τις περιπτώσεις... Έκανα διακοπή την 17η εβδομάδα. Το να σου πώ να μη φοβάσαι είναι ανώφελο, όπως προείπαν το ψυχολογικό είναι το περισσότερο στη διαδικασία παρά ο πόνος και η διαδικασία. Έχεις ξαναγεννήσει; Αν ναι τότε ήδη γνωρίζεις την διαδικασία αλλά ο πόνος δεν συγκρίνεται με την κανονική γέννα. Στη τελική ζητάς και επισκληρίδιο αν δεις οτι δεν μπορείς άλλο. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, αν θέλεις να μάθεις την ακριβή διαδικασία ρώτα με.

Ένα θα σου πω μόνο, ξέρω, σε καταλαβαίνω και σε νιώθω, είναι δύσκολο, ψυχολογικά επώδυνο και ίσως να σκέφτεσαι πως θα ανταπεξέλθεις. Όμως όλα γίνονται για το καλύτερο, όσο σκληρό και αν ακούγεται κάνεις αυτό που πρέπει να γίνει. Είμαστε πολλές που κάναμε διακοπη, και όμως μετά τα καταφέραμε. Όλα θα πάνε καλα. Σου στέλνω την αγάπη μου και μια μεγάλη αγκαλιά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, smaro30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Πραγματικά λυπάμαι πολύ, ξέρω δεν υπάρχουν λόγια για αυτές τις περιπτώσεις... Έκανα διακοπή την 17η εβδομάδα. Το να σου πώ να μη φοβάσαι είναι ανώφελο, όπως προείπαν το ψυχολογικό είναι το περισσότερο στη διαδικασία παρά ο πόνος και η διαδικασία. Έχεις ξαναγεννήσει; Αν ναι τότε ήδη γνωρίζεις την διαδικασία αλλά ο πόνος δεν συγκρίνεται με την κανονική γέννα. Στη τελική ζητάς και επισκληρίδιο αν δεις οτι δεν μπορείς άλλο. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, αν θέλεις να μάθεις την ακριβή διαδικασία ρώτα με.

Ένα θα σου πω μόνο, ξέρω, σε καταλαβαίνω και σε νιώθω, είναι δύσκολο, ψυχολογικά επώδυνο και ίσως να σκέφτεσαι πως θα ανταπεξέλθεις. Όμως όλα γίνονται για το καλύτερο, όσο σκληρό και αν ακούγεται κάνεις αυτό που πρέπει να γίνει. Είμαστε πολλές που κάναμε διακοπη, και όμως μετά τα καταφέραμε. Όλα θα πάνε καλα. Σου στέλνω την αγάπη μου και μια μεγάλη αγκαλιά.

Ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω ιδεα. Τωρα μου δωσαν κατι φαρμακα για να με πιασουν πονοι κ προφανως να σταματησει η καρδιακη λειτουργια του εμβρυου. Ελπιζω να τελειωσει συντομα γιατι τρεμω ηδη απο τους πονους. Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Areti1987 said:

Ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω ιδεα. Τωρα μου δωσαν κατι φαρμακα για να με πιασουν πονοι κ προφανως να σταματησει η καρδιακη λειτουργια του εμβρυου. Ελπιζω να τελειωσει συντομα γιατι τρεμω ηδη απο τους πονους. Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

υπομονή κορίτσι μου και θα τελειώσει. Εφόσον σου έδωσαν τα πρώτα χάπια θα περιμένουν μάλλον να σπάσουν τα νερά. Εμένα μου έδωσαν 3 φορές χάπια για να προκληθούν συσπάσεις και μετά σπάνε τα νερά. Προς το τέλος της διαδικασίας μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και με πήγαν στις αίθουσες ωδίνων. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Εφόσον έχεις πόνους είναι καλό γιατι αυτό σημαίνει ότι ξεκίνησαν οι συσπάσεις. Ξέρω είναι επώδυνοι, αλλά κάνε υπομονή, κράτα γερά και θα τελειώσει!!!! Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Ότι αισθάνεσαι είναι φυσιολογικό, θα περάσει η μπόρα. Να σκέφτεσαι ότι κάνεις το καλύτερο και όλα θα περάσουν! Σου στέλνω δύναμη και η σκέψη μου είναι μαζί σου. Σε νιώθω, ξέρω πως είναι, πέρασα από εκεί και καταλαβαίνω. Πολλά φιλιά και μετά μη το βάλεις κάτω <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Areti1987 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, με πηραν τηλεφωνο σημερα και τα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης εδειξαν οτι το μωρο μου νοσει με κυστικη ινωση. Θα προχωρησουμε σε διακοπη. Ειμαι 19 εβδομαδων και θα ηθελα τις εμπειριες σας αν εχετε ζησει κατι παρομοιο. Φοβαμαι παρα πολυ και δεν ξερω τι να περιμενω

Πολυ λυπαμαι κοπελα μου. Δεν ειχε γινει προγεννητικος με τη θετικη χοριακη!;;; Ειστε φορείς κ οι 2; Σε ρωταω γιατι μια φιλη νοσεί  κ ο αντρας της κ θα κανουν εξωσωματικη για να αποφύγουν το 25% ποσοστο του να νοςησει το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nephele78 είπε:

Πολυ λυπαμαι κοπελα μου. Δεν ειχε γινει προγεννητικος με τη θετικη χοριακη!;;; Ειστε φορείς κ οι 2; Σε ρωταω γιατι μια φιλη νοσεί  κ ο αντρας της κ θα κανουν εξωσωματικη για να αποφύγουν το 25% ποσοστο του να νοςησει το μωρο..

Ειμαστε και οι 2 φορεις κ το μαθαμε καπως αργα. Τωρα και εμεις με προεμφυτικο θα παμε που ξερουμε

1 hour ago, smaro30 είπε:

υπομονή κορίτσι μου και θα τελειώσει. Εφόσον σου έδωσαν τα πρώτα χάπια θα περιμένουν μάλλον να σπάσουν τα νερά. Εμένα μου έδωσαν 3 φορές χάπια για να προκληθούν συσπάσεις και μετά σπάνε τα νερά. Προς το τέλος της διαδικασίας μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και με πήγαν στις αίθουσες ωδίνων. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Εφόσον έχεις πόνους είναι καλό γιατι αυτό σημαίνει ότι ξεκίνησαν οι συσπάσεις. Ξέρω είναι επώδυνοι, αλλά κάνε υπομονή, κράτα γερά και θα τελειώσει!!!! Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Ότι αισθάνεσαι είναι φυσιολογικό, θα περάσει η μπόρα. Να σκέφτεσαι ότι κάνεις το καλύτερο και όλα θα περάσουν! Σου στέλνω δύναμη και η σκέψη μου είναι μαζί σου. Σε νιώθω, ξέρω πως είναι, πέρασα από εκεί και καταλαβαίνω. Πολλά φιλιά και μετά μη το βάλεις κάτω <3

Τωρα 5 μιση θα μου βαλουν τα επομενα χαπια. Εχει σκληρυνει η κοιλια μου κ πλεον οι πονοι δεν υποφερονται. Μακαρι να τελειωσει σημερα και αυριο να ειμαι σπιτι μου

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Areti1987 είπε:

Ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω ιδεα. Τωρα μου δωσαν κατι φαρμακα για να με πιασουν πονοι κ προφανως να σταματησει η καρδιακη λειτουργια του εμβρυου. Ελπιζω να τελειωσει συντομα γιατι τρεμω ηδη απο τους πονους. Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου...Δεν ξέρω πραγματικά τι να σου γράψω. Να προσπαθήσεις να προχωρήσεις παρακάτω με ψηλά το κεφάλι. Μετά τις δύσκολες στιγμές θα έλθουν άλλες, χαρούμενες και θα δεις, η τύχη θα σου χαμογελάσει.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Areti1987 είπε:

Ειμαστε και οι 2 φορεις κ το μαθαμε καπως αργα. Τωρα και εμεις με προεμφυτικο θα παμε που ξερουμε

Καταλαβα...το ξεχνας κοριτσι μου τωρα ..βεβαια οσο  μπορεις αλλωστε να ξεχασεις..αλλα μωρακι θα εχεις συντομα και υγιές!να πανε ολα καλά και ανωδυνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εύχομαι όλο αυτό να τελειώσει σύντομα. Δε μπορώ να φανταστώ πως αισθάνεσαι αλλά σου στέλνω τις προσευχές μου να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται για σένα κορίτσι μου . Βγάλε τη δύναμη που έχεις μέσα σου ! Είσαι πιο δυνατή από όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Areti1987 είπε:

ΚΟριτσια ποση ωρα μπορει να παρει? Πεθαινω απο τους πονους κ πιο πολυ με ενοχλει το χερι που βαζουν να ελεγξουν

Κορίτσι μου κουράγιο! Σε εμένα είχε πάρει αρκετές ώρες γιατί δεν προχωρούσε η διαστολή γρήγορα αλλά όπως σου είπα και χθες είχα κάνει από νωρίς την επισκληριδειο οπότε μπορεί και να επηρέασε αυτό.. Αν πάρει φόρα η διαστολή θα σου σπάσουν και τα νερά και θα γίνει πολύ γρήγορα! Αυτό με το χέρι δυστυχώς είναι απαραίτητο για να βλέπουν τι γίνεται αλλά να ρωτάς να σου λενε πόση είναι η διαστολή σου και αν προχωράει.. Εύχομαι πραγματικά να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται και να πας επιτέλους σπιτάκι σου να ηρεμήσεις! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Areti1987 είπε:

ΚΟριτσια ποση ωρα μπορει να παρει? Πεθαινω απο τους πονους κ πιο πολυ με ενοχλει το χερι που βαζουν να ελεγξουν

Αρετή μου καλησπέρα, κάνε κουράγιο και για τώρα αλλά κυρίως γι'αυτο που θα έρθει όταν γυρίσεις στο σπίτι σου χωρίς το μωράκι σου.. Εγώ έκανα πέρυσι διακοπή στην 28η εβδομαδα λόγω ενός μικροελλειματος σε ένα χρωμόσωμα σε αμνιο που έγινε μετά την β επιπέδου και ακόμη δεν έχω συνέλθει ψυχολογικά.. Ίσως γιατί έγινε μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών, ίσως λόγω ηλικίας γιατί δε θα ήταν εύκολο να αποκτήσω άλλο μωρό, αλλά κυρίως γιατί αυτό το μωρό πήρε μαζί του όσα όμορφα είχα ζήσει και ονειρευτεί.. Η ζωή προχωράει και πρέπει κι εμείς να προχωράμε μαζί της.. Η σκέψη μου είναι μαζί σου.. Μπορεί να σου πάρει αρκετή ώρα αλλά αν σου σπασουν τα νερά μέσα σε 5 λεπτά θα έχει τελειώσει το μαρτύριο.. Κι εγώ έκανα επισκληριδιο αλλά δε με έπιασε.. Κανε κουράγιο.. 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Katerinasam είπε:

Αρετή μου καλησπέρα, κάνε κουράγιο και για τώρα αλλά κυρίως γι'αυτο που θα έρθει όταν γυρίσεις στο σπίτι σου χωρίς το μωράκι σου.. Εγώ έκανα πέρυσι διακοπή στην 28η εβδομαδα λόγω ενός μικροελλειματος σε ένα χρωμόσωμα σε αμνιο που έγινε μετά την β επιπέδου και ακόμη δεν έχω συνέλθει ψυχολογικά.. Ίσως γιατί έγινε μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών, ίσως λόγω ηλικίας γιατί δε θα ήταν εύκολο να αποκτήσω άλλο μωρό, αλλά κυρίως γιατί αυτό το μωρό πήρε μαζί του όσα όμορφα είχα ζήσει και ονειρευτεί.. Η ζωή προχωράει και πρέπει κι εμείς να προχωράμε μαζί της.. Η σκέψη μου είναι μαζί σου.. Μπορεί να σου πάρει αρκετή ώρα αλλά αν σου σπασουν τα νερά μέσα σε 5 λεπτά θα έχει τελειώσει το μαρτύριο.. Κι εγώ έκανα επισκληριδιο αλλά δε με έπιασε.. Κανε κουράγιο.. 

Ααχ κορίτσι μου πολύ κοινές οι ιστορίες μας.. Και εγω έτσι έμαθα ότι το μωρακι μου είχε ένα έλλειμμα και ένα διπλασιασμό στα χρωμοσωματα, σε αμνιο μετά τη Β επιπέδου. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς τα συναισθήματα αυτά.. Σου εύχομαι σύντομα ένα υγιέστατο παιδάκι στην αγκαλιά σου!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Ααχ κορίτσι μου πολύ κοινές οι ιστορίες μας.. Και εγω έτσι έμαθα ότι το μωρακι μου είχε ένα έλλειμμα και ένα διπλασιασμό στα χρωμοσωματα, σε αμνιο μετά τη Β επιπέδου. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς τα συναισθήματα αυτά.. Σου εύχομαι σύντομα ένα υγιέστατο παιδάκι στην αγκαλιά σου!! 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς εμείς ακόμη στην προσπάθεια είμαστε, συγκεκριμένα μετά την 7η αποτυχημένη εξωσωματική.. Εσύ έχεις παιδάκια;;; Σας είπαν αν ήταν κληρονομουμενο;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...