Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μπορεί να μου πάρει το παιδί?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!Έχω ένα μπέμπη 9 μηνών....το θέμα μου είναι ότι θέλω να φύγω από το σπίτι.Με τον άντρα μου τα πράγματα  είναι πολύ χάλια...όλο τσακωμοι..με βρίζει με απειλεί....έκανα υπομονή για το παιδί να χρονίσει έστω αλλά δεν πάει άλλο έχει αρχίσει κ κάνει χειρονομίες .το πρόβλημα του ξεκινάει από τα χρήματα  που δεν υπάρχουν κ πάντα φταίω εγώ...δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι περνάω δεν γράφω γιαυτό. Το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω οπότε δεν έχω χρήματα. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι.ο πατέρας μου μένει με τη κοπέλα του ή μαμα μου μόνη της σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών.γιαυτο δεν έχω φύγει τόσο καιρό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική  βοήθεια.κ δεν ξέρουν τι συμβαίνει. αυτος μου λέει ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί....ότι δεν δουλεύω κ δεν έχω κ σπίτι  κ ότι έχει αλλάξει  ο νόμος. Ξέρει κάποιος τι ισχύει???μπορεί να μου πάρει όντως το παιδί μου?δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Ξέρω όμως ότι για το καλό του παιδιού μου κ το δικό μου πρέπει σίγουρα  να φύγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Thaliamp είπε:

Καλημέρα σε όλους!!Έχω ένα μπέμπη 9 μηνών....το θέμα μου είναι ότι θέλω να φύγω από το σπίτι.Με τον άντρα μου τα πράγματα  είναι πολύ χάλια...όλο τσακωμοι..με βρίζει με απειλεί....έκανα υπομονή για το παιδί να χρονίσει έστω αλλά δεν πάει άλλο έχει αρχίσει κ κάνει χειρονομίες .το πρόβλημα του ξεκινάει από τα χρήματα  που δεν υπάρχουν κ πάντα φταίω εγώ...δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι περνάω δεν γράφω γιαυτό. Το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω οπότε δεν έχω χρήματα. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι.ο πατέρας μου μένει με τη κοπέλα του ή μαμα μου μόνη της σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών.γιαυτο δεν έχω φύγει τόσο καιρό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική  βοήθεια.κ δεν ξέρουν τι συμβαίνει. αυτος μου λέει ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί....ότι δεν δουλεύω κ δεν έχω κ σπίτι  κ ότι έχει αλλάξει  ο νόμος. Ξέρει κάποιος τι ισχύει???μπορεί να μου πάρει όντως το παιδί μου?δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Ξέρω όμως ότι για το καλό του παιδιού μου κ το δικό μου πρέπει σίγουρα  να φύγω.

Καλημέρα! Πρέπει οπωσδήποτε να συμβουλευτείς δικηγόρο κατάλληλο για τέτοιες υποθέσεις. Δεν ξέρουμε ακριβώς τις αλλαγές τις καινούργιες με την συνεπιμέλεια, σίγουρα δεν χάνεις το παιδί σου αλλά υπάρχουν πολλά ανοιχτά μέτωπα στον χρόνο που θα μοιράζεται με τους γονείς και στον τόπο κατοικίας του αργότερα,για την ώρα δεν ξέρω γιατί είναι βρέφος. Πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο ότι και να πούμε εδώ είτε από ότι έχουμε ακούσει είτε κάποιες που το έχουν ζήσει πλέον υπάρχουν αλλαγές και δεν ξέρω σε τι βαθμό φτάνουν. Πρέπει να το δεις ολοκληρωμένα με τις βρισιές και τις απειλές τις χειρονομίες (σου ασκεί βία;) και ο μόνος αρμόδιος που θα σου πει τα σωστά βήματα είναι ένας δικηγόρος αυτός θα εκτιμήσει τι πρέπει να γίνει άμεσα. Εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα και όσο αναίμακτα γίνεται. Αν νιώθεις ότι πραγματικά απειλείσαι αστυνομία και στη μητέρα σου! 

  • Ευχαριστώ 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

Καλημέρα! Πρέπει οπωσδήποτε να συμβουλευτείς δικηγόρο κατάλληλο για τέτοιες υποθέσεις. Δεν ξέρουμε ακριβώς τις αλλαγές τις καινούργιες με την συνεπιμέλεια, σίγουρα δεν χάνεις το παιδί σου αλλά υπάρχουν πολλά ανοιχτά μέτωπα στον χρόνο που θα μοιράζεται με τους γονείς και στον τόπο κατοικίας του αργότερα,για την ώρα δεν ξέρω γιατί είναι βρέφος. Πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο ότι και να πούμε εδώ είτε από ότι έχουμε ακούσει είτε κάποιες που το έχουν ζήσει πλέον υπάρχουν αλλαγές και δεν ξέρω σε τι βαθμό φτάνουν. Πρέπει να το δεις ολοκληρωμένα με τις βρισιές και τις απειλές τις χειρονομίες (σου ασκεί βία;) και ο μόνος αρμόδιος που θα σου πει τα σωστά βήματα είναι ένας δικηγόρος αυτός θα εκτιμήσει τι πρέπει να γίνει άμεσα. Εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα και όσο αναίμακτα γίνεται. Αν νιώθεις ότι πραγματικά απειλείσαι αστυνομία και στη μητέρα σου! 

Σε ευχαριστώ  πολύ!!!!Ναι χτες με κλώτσησε στη παιδική χαρά ενώ έβλεπε ο κόσμος κ μπήκε στη μέση η αδερφή του που είναι η μόνη που ξέρει για όλα αυτά.σκεφτηκα να πάω να κάνω ασφαλιστικά μέτρα κ να ρωτήσω στην αστυνομία.θελω να πάρω δικηγόρο να ρωτήσω αρχικά αλλά δεν έχω χρήματα  κ δεν ήξερα αν θα μου απαντήσουν χωρίς κάποιο ραντεβού από κοντά!θα το δοκιμάσω όμως!

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Thaliamp είπε:

Σε ευχαριστώ  πολύ!!!!Ναι χτες με κλώτσησε στη παιδική χαρά ενώ έβλεπε ο κόσμος κ μπήκε στη μέση η αδερφή του που είναι η μόνη που ξέρει για όλα αυτά.σκεφτηκα να πάω να κάνω ασφαλιστικά μέτρα κ να ρωτήσω στην αστυνομία.θελω να πάρω δικηγόρο να ρωτήσω αρχικά αλλά δεν έχω χρήματα  κ δεν ήξερα αν θα μου απαντήσουν χωρίς κάποιο ραντεβού από κοντά!θα το δοκιμάσω όμως!

Μπορείς να τηλεφωνήσεις σε κάποια από τις εξειδικευμένες τηλεφωνικές γραμμές που είναι για γυναίκες, μητέρες κλπ. Όπως το 15900. Ψάξε και στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές τέτοιες.

Μην το αμελήσεις όμως η άσκηση βίας (λεκτικής, ψυχολογικής, σωματικής) δεν είναι απλή υπόθεση και πρέπει να βρεις την δύναμη να προστατεύσεις τον εαυτό σου και το παιδί σου. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Καλημέρα σε όλους!!Έχω ένα μπέμπη 9 μηνών....το θέμα μου είναι ότι θέλω να φύγω από το σπίτι.Με τον άντρα μου τα πράγματα  είναι πολύ χάλια...όλο τσακωμοι..με βρίζει με απειλεί....έκανα υπομονή για το παιδί να χρονίσει έστω αλλά δεν πάει άλλο έχει αρχίσει κ κάνει χειρονομίες .το πρόβλημα του ξεκινάει από τα χρήματα  που δεν υπάρχουν κ πάντα φταίω εγώ...δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι περνάω δεν γράφω γιαυτό. Το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω οπότε δεν έχω χρήματα. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι.ο πατέρας μου μένει με τη κοπέλα του ή μαμα μου μόνη της σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών.γιαυτο δεν έχω φύγει τόσο καιρό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική  βοήθεια.κ δεν ξέρουν τι συμβαίνει. αυτος μου λέει ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί....ότι δεν δουλεύω κ δεν έχω κ σπίτι  κ ότι έχει αλλάξει  ο νόμος. Ξέρει κάποιος τι ισχύει???μπορεί να μου πάρει όντως το παιδί μου?δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Ξέρω όμως ότι για το καλό του παιδιού μου κ το δικό μου πρέπει σίγουρα  να φύγω.

Κορίτσι στον συνήγορο του πολίτη υπάρχει η επιλογή δωρεάν νομικής συμβουλής! Μπορείς να το ψάξεις λίγο! Επίσης, τηλεφωνείς στο 15900  για κακοποίηση γυναικών και φυσικά κάνεις καταγγελία σε αστυνομία! Είσαι πολύ δυνατή και μπορείς να προστατεύσεις και τον εαυτό σου και το παιδί σου, να το θυμάσαι! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/6/2021 at 8:19 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Καλημέρα σε όλους!!Έχω ένα μπέμπη 9 μηνών....το θέμα μου είναι ότι θέλω να φύγω από το σπίτι.Με τον άντρα μου τα πράγματα  είναι πολύ χάλια...όλο τσακωμοι..με βρίζει με απειλεί....έκανα υπομονή για το παιδί να χρονίσει έστω αλλά δεν πάει άλλο έχει αρχίσει κ κάνει χειρονομίες .το πρόβλημα του ξεκινάει από τα χρήματα  που δεν υπάρχουν κ πάντα φταίω εγώ...δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι περνάω δεν γράφω γιαυτό. Το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω οπότε δεν έχω χρήματα. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι.ο πατέρας μου μένει με τη κοπέλα του ή μαμα μου μόνη της σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών.γιαυτο δεν έχω φύγει τόσο καιρό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική  βοήθεια.κ δεν ξέρουν τι συμβαίνει. αυτος μου λέει ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί....ότι δεν δουλεύω κ δεν έχω κ σπίτι  κ ότι έχει αλλάξει  ο νόμος. Ξέρει κάποιος τι ισχύει???μπορεί να μου πάρει όντως το παιδί μου?δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Ξέρω όμως ότι για το καλό του παιδιού μου κ το δικό μου πρέπει σίγουρα  να φύγω.

Θαλεια μου εχω στεναχωρηθη με ολα αυτα που διαβαζω αλλα παραλληλα εγω νευριασει..εννοειται παρε το παιδι σου και φυγε πριν γινουν τα πραγματα χειροτερα.και αν η μαμα σου ειναι διπλα σου πηγαινε στα 45 τετραγωνικα.εχω εναν γνωστο στον συνυγορο του πολιτη θελεις να του μιλησω?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!!!μίλησα με δικηγόρο...μου είπε ότι δεν μπορεί  να  μου πάρει  το παιδί...θα πάω να δώσω ιστορικό το καταθέτει στο δικαστήριο  κ σε μια βδομάδα έρχεται δικαστικός επιμελητής κ φουωφερνει τα χαρτιά.μετα πρέπει  να  εμφανιστεί  στο δικαστήριο  μέσα σε δύο 24ωρα...όπου ζητάω τη προσωρινή επιμέλεια.ετσι είναι το νόμιμο...δεν μπορώ να φύγω διαφορετικά γιατί  μπορεί  να με κατηγορήσει  για αρπαγή βρέφους. 

On 8/6/2021 at 5:30 ΜΜ, Fofi! είπε:

Θαλεια μου εχω στεναχωρηθη με ολα αυτα που διαβαζω αλλα παραλληλα εγω νευριασει..εννοειται παρε το παιδι σου και φυγε πριν γινουν τα πραγματα χειροτερα.και αν η μαμα σου ειναι διπλα σου πηγαινε στα 45 τετραγωνικα.εχω εναν γνωστο στον συνυγορο του πολιτη θελεις να του μιλησω?

Ευχαριστώ  πολύ Φώφη μου...μιλάμε τόσο καιρό αλλά  τι να σας πω κ εσάς...μίλησα στους γονείς  μου κ μου είπε ο πατέρας μου ότι θα με βοηθήσει...βέβαια  δεν τα είπα όλα δεν ήθελα  να τους στεναχωρήσω.μιλησα από το τηλ με μια δικηγόρο...μέσα στις επόμενες μέρες λογικά  θα πάω κ από κοντά...αλλά αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσω θα σου πω για τον γνωστό σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Thaliamp είπε:

Ευχαριστώ  πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!!!μίλησα με δικηγόρο...μου είπε ότι δεν μπορεί  να  μου πάρει  το παιδί...θα πάω να δώσω ιστορικό το καταθέτει στο δικαστήριο  κ σε μια βδομάδα έρχεται δικαστικός επιμελητής κ φουωφερνει τα χαρτιά.μετα πρέπει  να  εμφανιστεί  στο δικαστήριο  μέσα σε δύο 24ωρα...όπου ζητάω τη προσωρινή επιμέλεια.ετσι είναι το νόμιμο...δεν μπορώ να φύγω διαφορετικά γιατί  μπορεί  να με κατηγορήσει  για αρπαγή βρέφους. 

Ευχαριστώ  πολύ Φώφη μου...μιλάμε τόσο καιρό αλλά  τι να σας πω κ εσάς...μίλησα στους γονείς  μου κ μου είπε ο πατέρας μου ότι θα με βοηθήσει...βέβαια  δεν τα είπα όλα δεν ήθελα  να τους στεναχωρήσω.μιλησα από το τηλ με μια δικηγόρο...μέσα στις επόμενες μέρες λογικά  θα πάω κ από κοντά...αλλά αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσω θα σου πω για τον γνωστό σου!!!

Μπράβο κορίτσι μου για την απόφαση σου να σώσεις το μωράκι σου και εσένα από μια δυσκολη κατάσταση.Εισαι πολυ δυνατή και θα τα καταφερεις!

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Ευχαριστώ  πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!!!μίλησα με δικηγόρο...μου είπε ότι δεν μπορεί  να  μου πάρει  το παιδί...θα πάω να δώσω ιστορικό το καταθέτει στο δικαστήριο  κ σε μια βδομάδα έρχεται δικαστικός επιμελητής κ φουωφερνει τα χαρτιά.μετα πρέπει  να  εμφανιστεί  στο δικαστήριο  μέσα σε δύο 24ωρα...όπου ζητάω τη προσωρινή επιμέλεια.ετσι είναι το νόμιμο...δεν μπορώ να φύγω διαφορετικά γιατί  μπορεί  να με κατηγορήσει  για αρπαγή βρέφους. 

Ευχαριστώ  πολύ Φώφη μου...μιλάμε τόσο καιρό αλλά  τι να σας πω κ εσάς...μίλησα στους γονείς  μου κ μου είπε ο πατέρας μου ότι θα με βοηθήσει...βέβαια  δεν τα είπα όλα δεν ήθελα  να τους στεναχωρήσω.μιλησα από το τηλ με μια δικηγόρο...μέσα στις επόμενες μέρες λογικά  θα πάω κ από κοντά...αλλά αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσω θα σου πω για τον γνωστό σου!!!

Το παιδι το παιρνουν απο τη μανα μονο οταν η μανα ειναι πουτανα ή ναρκομανής /αλκοολική/τρελή και με στοιχεια.αν γινουν ολα αυτα που λες τοτε θα εχει το δικαιωμα να το παιρνει καθε δευτερο σαββατοκυριακο.θα οριστεί αναλογα το ποτε θα το παιρνει κ θα οριστεί κ μια διατροφή αναλογα με τη φορολογική του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Ευχαριστώ  πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!!!μίλησα με δικηγόρο...μου είπε ότι δεν μπορεί  να  μου πάρει  το παιδί...θα πάω να δώσω ιστορικό το καταθέτει στο δικαστήριο  κ σε μια βδομάδα έρχεται δικαστικός επιμελητής κ φουωφερνει τα χαρτιά.μετα πρέπει  να  εμφανιστεί  στο δικαστήριο  μέσα σε δύο 24ωρα...όπου ζητάω τη προσωρινή επιμέλεια.ετσι είναι το νόμιμο...δεν μπορώ να φύγω διαφορετικά γιατί  μπορεί  να με κατηγορήσει  για αρπαγή βρέφους. 

Ευχαριστώ  πολύ Φώφη μου...μιλάμε τόσο καιρό αλλά  τι να σας πω κ εσάς...μίλησα στους γονείς  μου κ μου είπε ο πατέρας μου ότι θα με βοηθήσει...βέβαια  δεν τα είπα όλα δεν ήθελα  να τους στεναχωρήσω.μιλησα από το τηλ με μια δικηγόρο...μέσα στις επόμενες μέρες λογικά  θα πάω κ από κοντά...αλλά αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσω θα σου πω για τον γνωστό σου!!!

Καλη δυναμη να προσεχεις πολυ τον εαυτο σου εχεις ενα μωρακι που σε χρειαζεται 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 7/6/2021 at 8:19 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Καλημέρα σε όλους!!Έχω ένα μπέμπη 9 μηνών....το θέμα μου είναι ότι θέλω να φύγω από το σπίτι.Με τον άντρα μου τα πράγματα  είναι πολύ χάλια...όλο τσακωμοι..με βρίζει με απειλεί....έκανα υπομονή για το παιδί να χρονίσει έστω αλλά δεν πάει άλλο έχει αρχίσει κ κάνει χειρονομίες .το πρόβλημα του ξεκινάει από τα χρήματα  που δεν υπάρχουν κ πάντα φταίω εγώ...δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι περνάω δεν γράφω γιαυτό. Το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω οπότε δεν έχω χρήματα. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι.ο πατέρας μου μένει με τη κοπέλα του ή μαμα μου μόνη της σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών.γιαυτο δεν έχω φύγει τόσο καιρό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική  βοήθεια.κ δεν ξέρουν τι συμβαίνει. αυτος μου λέει ότι δεν μπορώ να πάρω το παιδί....ότι δεν δουλεύω κ δεν έχω κ σπίτι  κ ότι έχει αλλάξει  ο νόμος. Ξέρει κάποιος τι ισχύει???μπορεί να μου πάρει όντως το παιδί μου?δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Ξέρω όμως ότι για το καλό του παιδιού μου κ το δικό μου πρέπει σίγουρα  να φύγω.

Δυστυχώς ξέρω περίπτωση παρόμοια και της πήρε το παιδί ο σύζυγος επειδή δούλευε. Την έβγαλε και τρελή στο δικαστήριο ενώ την κερατωνε. Γενικά είχε πρόβλημα ο άνθρωπος. Η κόρη τώρα πηγαίνει σε ψυχολόγους για φοβίες και ψυχαναγκασμούς. Τόσο καλή δουλειά έκανε ο κύριος.

Οπωσδήποτε δικηγόρο πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση. 

Εάν είχες αποδείξεις για την κακοποίηση θα σε βοηθούσε πάρα πολύ. Και τα 45 τετραγωνικά της μαμας σου μια χαρά ακούγονται, σε σχέση με αυτό που περνάς. Και σε 20 τετραγωνικά μια χαρά ζεις εάν είσαι ήρεμος. 

Δουλίτσα θα βρεις σιγά σιγά και θα πάρεις τη ζωή στα χέρια σου, εάν προσπαθήσεις.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Καλά έκανες και συμβουλευτηκες νομικό. 

Να ξέρεις επίσης ότι υπάρχει η 24ωρη τηλεφωνική γραμμή 15900 της γενικής γραμματείας δημογραφικής και οικογενειακής πολιτικής και ισότητας των φύλων, όπου σου απαντούν ειδικοί (ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί).  Προσφέρουν υποστήριξη και απευθείας σε παραπέμπουν σε συμβουλευτικο κέντρο  του πανελλαδικού δικτύου δομών κατά της βίας.

Υπάρχουν πάνω από 40 συμβουλευτικα κέντρα σε όλη την Ελλάδα  και πάνω από 20 ξενώνες όπου φιλοξενουνται γυναίκες με τα παιδιά τους μέχρι να σταθούν στα πόδια τους  (σε μυστικές τοποθεσίες για ευνόητους λόγους).

Στα συμβουλευτικα κέντρα προσφέρεται ψυχοκοινωνικη υποστήριξη και νομική και εργασιακή συμβουλευτικη.  Όλο το δίκτυο ανήκει στην γενική γραμματεία ισοτητας, χρηματοδοτειται από το εσπα, όλες οι υπηρεσίες είναι δωρεάν για σένα και φυσικά βρίσκεσαι σε δημόσια δομή, είσαι ασφαλής, υπάρχει κώδικας δεοντολογίας και το επαγγελματικό απόρρητο που σε προστατεύει. 

Το λέω και για όποια άλλη κοπέλα μπορεί να χρειαστεί βοήθεια,  κάνουν πολύ καλή δουλειά,  ειναι επαγγελματίες, είναι οι πλέον  ειδικοι για να βοηθήσουν γυναικες θύματα εμφυλης βίας και τους προσφέρουν  ουσιαστική βοήθεια. Παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη μέσα από συνεδρίες,  δίνουν πληροφορίες για το πως μπορείς να κινηθείς νομικά σωστα, συνεργάζονται με τον όαεδ για εύρεση εργασίας.  

Πάρε ένα τηλέφωνο,  σίγουρα κερδισμένη θα βγεις. 15900.

Έκανες πολύ καλά που αναζήτησες βοήθεια,  υφίστασαι  λεκτική και ψυχολογική βία, καμία γυναίκα δεν πρέπει να ανέχεται τέτοια συμπεριφορά.

Ενας ακόμα λόγος ειναι ότι εχεις ένα παιδί που δεν πρέπει να μεγαλώσει σε ενα κακοποιητικο περιβάλλον.

Εσύ εισαι αυτή που πρέπει να το εξασφαλίσεις αυτό και για το παιδί αλλά και για τον εαυτό σου.  Τους το οφείλεις. 

Καλό κουράγιο!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Koπέλα μου πολύ λυπάμαι για αυτά που διαβάζω και σου δώσανε σωστές συμβουλές οι προηγούμενες.

Κράτα ΟΤΙ αποδείξεις έχεις απο την συμπεριφορά του. Απο μηνύματα στο κινητό, απο καταγραφή συνομιλίας, βίντεο, κάποια φωτογραφία, μάρτυρες, οτιδήποτε.

Επίσης, πάρε τηλέφωνο σε κάποιο κέντρο κακοποίησης / γραμμή ανάγκης, και για την βοήθεια που θα σου δώσουν, αλλα και ως καταγραφή του συμβάντος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε η καταςταςη δε ειναι για να καθεςαι ουτε δευτερόλεπτο . Σε κλώτσησε σε ανοιχτο χώρο με μάρτυρες;;;; Φαντάσου τι μπορει να κανει οταν δεν τον βλέπουν..τηλεφώνησε στο 15900 και σε δικηγόρο.. τα 45 τετραγωνικά ειναι παλάτι!  Θα ειςαι ασφαλής και ήρεμη .. και εσυ και το παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...