Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μεικτή διατροφή αυτή η κατάρα!!


Recommended Posts

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωρά σας και να τα χαίρεστε! 

Εγώ έκανα δίδυμα και έκανα μεικτή διατροφή για ένα μήνα περίπου. Δεν είχε καθόλου βοήθεια ο άντρας μου εργαζόταν και δεν τα κατάφερα παραπάνω! Ήταν όμως απίθανο συναίσθημα! Ζήλευα τις κοπέλες που είχαν ένα μωρό και μπορούσαν να το θηλάζουν όλη μέρα χωρίς να κλαιει το άλλο μωρό δίπλα! Ήμουν από την άλλη τυχερή γιατί έζησα το θαύμα της γέννησης και της ανατροφής των διδύμων! Έξι μήνες μετά την γέννηση των διδύμων έμεινα ξανά έγκυος. Θα ηθελα πολύ αυτό το μωρό να το θηλάσω! Ήθελα να ζήσω ξανά αυτό το υπέροχο συναίσθημα. Ήξερα ότι θα είναι πάλι πολύ δύσκολο. Δύο μωρά 15 μηνών και ένα νεογέννητο. Πήρα την απόφαση να μην το θηλάσω για να είμαι εγώ και τα τρία μου παιδιά καλά! Και είμαστε καλά!

Να είστε καλά και όσο αντέχετε να θηλάζετε τα μωρά σας αλλά δεν έρχονται πάντα τα πράγματα όπως τα περιμένεις. Πάντα θα νιώθεις ενοχικά γιατί μπορεί να μπορούσες λίγο παραπάνω και δεν το έκανες αλλά οι ενοχές δε βοηθούν! Σε εξουθενώνουν ψυχικά και δε σε αφήνουν να πας παρακάτω!

Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 49 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Α καλά, αν απαριθμήσω τι έχω ακουσει κατά καιρούς που θήλασα για 2,5 χρόνια και μάλιστα αγόρι... Θα φρικαρεις!!! Αλλά αν ο μπαμπάς σας είναι σύμμαχός σας, τους γράφετε κανονικά όλους και κάνετε το καλυτερο για την οικογένειά σας!  

Πέρα από τον Παπαβεντση (που είναι εξαιρετικός) υπάρχει και η Άννα Πατσουρου που το βιβλίο της είναι δυσεύρετο! Αλλά μπορείς να δεις βιντεάκια στο YouTube! 

 

 

Α μάλιστα θα τα δω. Όχι ο μπαμπάς είναι υποστηρικτικός πάρα πολύ αλλά λείπει λόγω δουλειάς φυσικά ,δουλεύαμε μαζί αλλά τώρα έχει πέσει όλο το βάρος πάνω του κ νιώθω κ άσχημα γιατί τρέχει σα το Βέγγο. Τεσπα δεν θέλω να δικαιολογώ τον εαυτό μου το ζήτημα δεν είναι αυτό.αλλα να χαλαρώσω κ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ κ δυναμαι.

Πάντως στο περιβάλλον μου έχω φίλες που θήλασαν με μεγάλη ευκολία χωρίς όλα αυτά τα τερτιπια που λέτε κ που χρειάζεται να κάνω εγώ.δηλαδη δεν είναι για όλους τόσο δύσκολο πράγμα ο θηλασμός ούτε τόσο ψυχοφθόρος. Η ίσως σε κάποιες γυναίκες βγαίνει πιο αβίαστα...

πρίν από 34 λεπτά , Joann είπε:

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωρά σας και να τα χαίρεστε! 

Εγώ έκανα δίδυμα και έκανα μεικτή διατροφή για ένα μήνα περίπου. Δεν είχε καθόλου βοήθεια ο άντρας μου εργαζόταν και δεν τα κατάφερα παραπάνω! Ήταν όμως απίθανο συναίσθημα! Ζήλευα τις κοπέλες που είχαν ένα μωρό και μπορούσαν να το θηλάζουν όλη μέρα χωρίς να κλαιει το άλλο μωρό δίπλα! Ήμουν από την άλλη τυχερή γιατί έζησα το θαύμα της γέννησης και της ανατροφής των διδύμων! Έξι μήνες μετά την γέννηση των διδύμων έμεινα ξανά έγκυος. Θα ηθελα πολύ αυτό το μωρό να το θηλάσω! Ήθελα να ζήσω ξανά αυτό το υπέροχο συναίσθημα. Ήξερα ότι θα είναι πάλι πολύ δύσκολο. Δύο μωρά 15 μηνών και ένα νεογέννητο. Πήρα την απόφαση να μην το θηλάσω για να είμαι εγώ και τα τρία μου παιδιά καλά! Και είμαστε καλά!

Να είστε καλά και όσο αντέχετε να θηλάζετε τα μωρά σας αλλά δεν έρχονται πάντα τα πράγματα όπως τα περιμένεις. Πάντα θα νιώθεις ενοχικά γιατί μπορεί να μπορούσες λίγο παραπάνω και δεν το έκανες αλλά οι ενοχές δε βοηθούν! Σε εξουθενώνουν ψυχικά και δε σε αφήνουν να πας παρακάτω!

Σας φιλώ!

Το να παίρνει γενναίες αποφάσεις μια μαμά σαν αυτή που πήρες εσύ είναι κ αυτό που την κάνει κ επιτυχημένη. Εγώ ακόμα δεν έχω βρει τον μπουσουλα μου προσπαθώ όμως...άλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι.

3 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει ο μπέμπης!Από ότι κατάλαβα θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό η έστω να προσπαθήσεις.Θηλασα το μεγάλο 4 μήνες αποκλειστικά και 2 μεικτό και το μικρό σχεδόν ένα χρόνο αποκλειστικά.

Ξέρω ότι στο μεικτό πρώτα δίνεις στήθος και μετά το μπιμπερο.Εχω κάνει και θηλαστρο σαν συμπλήρωμα η όταν λειπω και στους 2 και είναι ταλαιπωρία.Επισης τώρα αυτό δεν σε βολεύει.Παντως ειναι καλό που το βράδυ μόνο θηλάζει και εννοείται αυτό βολεύει περισσότερο από το μπιμπερο και παρόλο που είναι 3 μηνών πια το ότι θηλάζε κοιμόταν ξυπνούσε και ξαναθηλαζε δεν είναι περίεργο.Τα περισσοτερα έτσι κάνουν και ναι δεν μπορείς να πας και σε πολλά μέρη.

Η μαία θεώρησε ότι δεν έχεις αρκετό γάλα και δεν κάθεται και σου πρότεινε θηλαστρο;

Αν θέλεις να θηλάσει βάζε τον πρώτα στο στήθος και συχνά κι ας τραβάει μόνο λίγο.Να είστε κάπου ήσυχα ώστε να μην αποσπάται και δροσερά αλλιώς θα νυσταξει.Εννοειται αν πεινάει και κλαίει μετά δίνεις συμπλήρωμα.Ο στόχος είναι να το μειώσεις σταδιακά.

Ήθελα να σε ρωτήσω εσένα πως θηλάζει βράδυ; Γιατί εμένα θήλαζε χθες κάθε 3-4 ώρες για δύο τρία λεπτά από το ένα στήθος κ κοιμότανε κατευθείαν.για αυτό είπα ότι δεν μου φάνηκε αποδοτικός ο θηλασμός.δεν έχω πρόβλημα να ξυπνάει όσες φορές θέλει κ να θηλαζει


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει ο μπέμπης! Αφού θέλεις να θηλασεις, θα τα καταφέρεις! Μόνο οι πανες είναι κριτήριο αν το παιδι χορταινει! Συνέχεια το μωρό στο στήθος κι αυτό ξέρει τι πρέπει να κάνει! 

Έχει δίκιο ότι ο θηλασμός δυστυχώς σαμποταρεται από τις ψευδοθηλές και το μπιμπερό! Αφού έχεις τράπεζα αντλημένου γάλακτος, για αρχή, εναλλακτικά θα μπορούσες να πάρεις ένα ποτηράκι με σκληρό στόμιο προκειμένου να αποφύγει το μωράκι πιθανή σύγχυση θηλών ή να δίνεις το γάλα με το κουταλάκι και να μην σαμποταρεις τον θηλασμό!

Για να διατηρήσεις την παραγωγή σου θέλεις τουλάχιστον 8 θηλασμούς την ημέρα! Αν κάνεις λιγότερους, πιθανά να μειώνεται η παραγωγή σου, άρα το μωράκι λογικό να θέλει και συμπλήρωμα! Μου κάνει εντυπωση που έχεις συμβουλο θηλασμού κι ακόμη είσαι πελαγωμένη, γιατί καταλαβαίνω ότι ο θηλασμός μπορεί να άγχος τη μαμά! Ίσως θα πρέπει να βάζεις συνεχεια το μωρό στο στήθος και σιγά σιγά να μειώνεις φόρμουλα, έως ότου στο τέλος δίνεις μόνο στήθος! Θέλει υπομονή κι επιμονή! 

 

Πόσες πάνες πρέπει να έχει;εμένα έχει 5-7 περίπου.κανα δύο μαζί με κακα


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mighty86 said:

Σε ευχαριστώ πολύ κ εσύ να χαίρεσαι το παιδακι σου.

Έχω μια μικρή ποσότητα στην κατάψυξη αλλά αν είναι να σαμποταριστει είτε ο θηλασμός είτε το ξένο δεν μπορώ να του το δώσω γιατί μετά η μόνη επιλογή σίτισης θα είναι με θηλαστρο το οποίο είναι το μόνο που ξέρω ότι δεν θέλω να κάνω.

Πίνει ξένο αλλά μόνο στο τρίωρο κ αφού πεινάσει πολύ.κ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει αν του κόψω τελείως τον θηλασμο

Κατά ταλλα δεν ξέρω κεγω τι θέλω γιατί έχω μπει σε αυτήν την λούπα.νομιζω θέλω να θηλάσω αλλά δεν έχω την αυτοπεποίθηση. Σκέφτομαι την επιστροφή στην δουλειά ,κ ότι δεν έχω κ πολύ βοήθεια ώστε να αφοσιωθω στον θηλασμό ίσως αυτό τα σαμποτάρει όλα από την αρχή κ έχω μπλέξει σε χειρότερη κατάσταση.

για χαλινο δεν τίθεται θέμα το έχουμε κοιτάξει άλλωστε ποτέ δεν είχε θέμα να πιάσει να θηλάσει σωστά όταν θελει κ επίσης το δοκιμάσαμε το sns τον εκνευρίζει πάρα πολύ..είναι κ τριών μηνών πια!

Για να το γυρίσω μόνο σε μπιμπερο,φοβάμαι μήπως χαλάσει η βραδινή του συνηθεια όπου μετά τις 9 θηλάζω αποκλειστικά μέχρι το άλλο πρωί κ με βολεύει.το πρόβλημα είναι η μέρα που δεν θέλει να κάθεται στο στήθος. 

έχω πει ότι θα προσπαθήσω μέχρι να πάει 4 μηνών να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση την μέρα κ αν πλέον με τον θηλασμό φαίνεται να παίρνει βάρος κτλ.δηλαδη σε δύο τρεις βδομάδες.αλλιως θα τα παρατήσω μάλλον κ θα γυρίσω στο ξένο.ετσι λέω αλλά συνέχεια προσπαθώ κ άλλο κ άλλο..

Καταρχας διάβασα όλα τα σχόλια και απαντάω συνολικά.

Μου δίνει την εντύπωση ενός μωρού που δεν μπορεί να κάνει σωστή αντληση από το στηθος. Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Τους λόγους θα πρέπει να τους ψάξετε σε βάθος, και όχι επιφανειακά. Το θέμα του χαλινού, δηλαδή του κοψίματος της μεμβράνης κάτω από τη γλώσσα και όχι της γλώσσας, όπως λανθασμένα πιστεύεις, είναι πολύ σημαντικό, όχι τόσο για το θηλασμό αλλά για τη μετέπειτα ζωή του, ομιλία, οδοντοφυΐα κλπ. Και φυσικά οι 3 μήνες δεν είναι αργά για να το βρεις. Επίσης, είναι πολύ λίγοι αυτοί που ξέρουν να δουν τον χαλινο. Σε εμάς ο Παπαβεντσης ΔΕΝ τον ειδε. Επισης ακολουθησαμε καποιες οδηγιες του που ισως να ήταν και επικινδυνες, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ. Η σύγχυση θηλών οδηγεί επίσης σε μη σωστή αντληση, και αντιμετωπίζεται συνήθως με υπομονή, επιμονή, εκπαίδευση με ασκήσεις και ισως ενδυνάμωση της γλώσσας.

Το γεγονός ότι είδατε κρυστάλλους στην πάνα, απο όσο θυμάμαι και διορθώστε με αν κάνω λαθος, είναι ένδειξη αφυδάτωσης. Που σημαίνει ότι το μωρό δεν τρεφόταν επαρκώς.

Εμενα, δυο μερες μετά που ξεκίνησα τριγωνελλα, το μωρό δεν ήθελε καθόλου να θηλάσει, προφανως γιατί της μύριζα άσχημα. Μου πήρε άλλες τέσσερις μέρες μετά τη διακοπή να φύγει η μυρωδιά. Το αποτέλεσμα ήταν καμία αύξηση παραγωγής και μια εβδομάδα πίσω στην προσπάθειά μας.

Γενικα, βλέποντας και τη δικιά μου, τα μωρά δεν προτιμούν το μπουκάλι από το στήθος για την αυξημένη ροή. Η ροή σου μάλιστα μπορεί με σωστή αντληση να αυξηθεί τόσο πολύ που να την δυσκολεύει.

Η σύμβουλος που εμένα με βοήθησε, μου ζήτησε να ζυγίζω τις πανες, γιατί είναι ο μονος αξιόπιστος τρόπος. Μια πάνα είναι γεμάτη με 150 αλλά και με 230 γραμμάρια. Αυτά τα 80 γραμμάρια σε κάθε πάνα, όταν θεωρείς ότι το μωρό δεν τρέφεται επαρκώς, είναι πολύ σημαντικά.

Ολα αυτά, μπορει να είναι κουραστικά για κάποια, αλλά βοηθητικά για κάποια άλλη μητέρα. Όλα εξαρτώνται, οπως φυσικά ισχύει για όλα τα πράγματα, από τη θέλησή μας. Ναι, σε πολλες περιπτωσεις ο θηλασμος έρχεται αβίαστα, φυσιολογικά, σε αλλες ομως θέλει λίγη ή και πολύ παραπάνω προσπάθεια. Θα σου προτείνω, ανεπηρέαστη από όλους και όλες, να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις, και μετά να το πράξεις. Το πιο σημαντικό είναι να είστε ευτυχισμένοι οι τρεις σας και να απολαμβανεται το μεγάλωμα του μωρού σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ναι προφανώς θέλει την ροή του μπιμπερο κ την γευση του δικού μου.αλλα δεν το είχε πάθει πριν δώσω αντλημενο. Παλιά θήλαζα πρώτα κ του έδινα ξένο επειδή δεν του έφτανε.τωρα δεν θέλει να κάτσει στο στήθος. Κ γκρινιάζει κ με την γεύση του ξενου. Δεν έχει σύγχυση τόσο όσο θέλει την ροη κεγω μάλλον δεν έχω κ την ανάλογη παραγωγη

ιδανικα το θηλαστρο θα ειναι μεγαλη βοηθεια.ωστε να αυξησεις την παραγωγη σου κ να δινεις αντλημενο

αν δ το θες,δες για συμπληρωματα αυξησης παραγωγης

επισης το ιδανικο ειναι σωληνακι,συριγγα,κυπελο η κουταλι για το συμπληρωμα.απο την στιγμη που εχει μαθει στο μπιμπερο σιγουρα εισαι σε δυσκολη φαση.ειδικα που δ καθεται μερα στο στηθος

το συμπληρωμα παντως το μειωνεις σταδιακα,θηλαζωντας ολο κ παραπανω.αν δλδ τωρα δινεις 8 90αρια ,για καμια βδομαδα θα δωσεις 7 90αρια,η 8 80αρια για παραδειγμα

αν τρεφεται το βλεπεις απο τις πανες.κ απο την στιγμη που δ εχει εδραιωθει ο θηλασμος εγω θα το εβαζα στηθος ανα διωρο απο θηλασμο σε θηλασμο,κ οσο καθοταν.κ βραδυ στο τριωρο το πολυ

βοηθαει να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο θηλαζει

δ ξερω αν δινεις πιπιλα.κ τι μπιμπερο εχεις.βοηθανε τα mendela,κ γενικα με μικρη ροη,θηλες για νεογεννητο.να το ταιζεις αλλα με διαλλειμματα

4 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Υπάρχει άρθρο που λέει λύσεις για την σύγχυση και αυτα είναι από αυτο (δεν τα έβγαλα εγώ από το μυαλό μου φυσικά αλλά άνθρωποι ειδικοί) !! Δώσε στο μωρό σου ξένο γάλα με μπιμπερο δεν έγινε και κάτι !! Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις αντοχές να παλέψουν με όλα αυτά τα θέματα που δημιουργούνται στον θηλασμό λόγω κακής ενημέρωσης ... Πάνω απ όλα να νιώθει καλά η μητέρα και είτε δίνει κάποια ξένο είτε θηλάζει είναι το ίδιο καλή μητέρα ...

φυσικα συμφωνω με αυτο,οπως κ ολες τις αλλες  συμβουλες της μπριγκιτε

βλεπω το προσπαθησες απο την αρχη πολυ,κ απευθυνθηκες κ σε ειδικους

αλλα δυστυχως κανατε κακη αρχη,κ ισως ειναι πολυ δυσκολο πλεον να καταφερεις αποκλειστικο θηλασμο

οπως κ να εχει,μπραβο για την μεχρι τωρα προσπαθεια!

δυστυχως οι ειδικοι υγειας δ ειναι σωστα ενημερωμενοι για τον θηλασμο,κ πολλες φορες οι συμβουλες τους οδηγουν σε προβληματα

πολλες νεες μαμαδες δ μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει μεικτη.που εχεις κ τον θηλασμο με οτι συνεπαγεται,κ αποστειρωσεις-ετοιμασια ξενου

δ νομιζω καμια εδω να κρινει αν εισαι καλη μαμα.που δ τιθεται θεμα με βαση το γαλα του μωρου.δ υπαρχει κανενας λογος να αυτομαστιγωνεσαι

αλλα πρεπει να αποφασισεις τι θελεις.δ το λεω εκβιαστικα.ουτε γτ θα δωσεις αναφορα σε εμας.αλλα πρεπει να εισαι αποφασιστικη για να τα καταφερεις.θελει υπομονη κ επιμονη ο θηλασμος.κ υποστηριξη.κ αυτοπεποιθηση

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Πόσες πάνες πρέπει να έχει;εμένα έχει 5-7 περίπου.κανα δύο μαζί με κακα

Μια χαρά είναι οι πανες, μην άγχεσαι! Θέλουμε τουλάχιστον 5 γεμάτες πάνες ημερησίως! 

Νομίζω ότι ο θηλασμός δεν θέλει άγχος και θέλει αυτοπεποιθηση! Εγώ στην αρχή έλεγα ας πάμε για 40 μέρες, μετά ας πάμε για 3 μήνες, μετά για 6 μήνες κλπ! Ήθελα να θηλασω, είχα ενημερωθεί σχετικά, αλλά δεν ήξερα πώς θα πάει! Και επειδή δεν "πιεσα"  τον εαυτό μου, ήμουν πιο ήρεμη  και το άφησα να συμβαίνει! Κι όταν έβλεπα ότι μήνα με τον μήνα παιρνει καλό βάρος ο μικρός, τόσο γεμιζα με σιγουριά ότι όλα πάνε καλά και συνέχιζα! 

Αν έχεις την υπομονή και την επιμονή μπορείς να θηλάσεις! Τα κορίτσια από πανω τα χουν πει όλα! Το παιδί σου μια χαρά θα μεγαλώσει, είτε θηλάσεις είτε όχι! Μην γεμίζεις τον εαυτό σου με τυψεις! 

 

 

 

1 ώρα πρίν, GeoKK είπε:

 Σε εμάς ο Παπαβεντσης ΔΕΝ τον ειδε. Επισης ακολουθησαμε καποιες οδηγιες του που ισως να ήταν και επικινδυνες, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ. 

Σοβαρά; Σοκ!!! Θα ήθελες να επεκταθεις λίγο παραπάνω, έστω και πμ; Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά έχω διαβάσει 3 βιβλία του και μου άρεσε! Αν εξαιρέσεις στην εισαγωγή της τροφής που δεν συμφωνώ με κάποιες τροφές, στα αλλά είναι οκ (για μένα)! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, GeoKK είπε:

Καταρχας διάβασα όλα τα σχόλια και απαντάω συνολικά.

Μου δίνει την εντύπωση ενός μωρού που δεν μπορεί να κάνει σωστή αντληση από το στηθος. Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Τους λόγους θα πρέπει να τους ψάξετε σε βάθος, και όχι επιφανειακά. Το θέμα του χαλινού, δηλαδή του κοψίματος της μεμβράνης κάτω από τη γλώσσα και όχι της γλώσσας, όπως λανθασμένα πιστεύεις, είναι πολύ σημαντικό, όχι τόσο για το θηλασμό αλλά για τη μετέπειτα ζωή του, ομιλία, οδοντοφυΐα κλπ. Και φυσικά οι 3 μήνες δεν είναι αργά για να το βρεις. Επίσης, είναι πολύ λίγοι αυτοί που ξέρουν να δουν τον χαλινο. Σε εμάς ο Παπαβεντσης ΔΕΝ τον ειδε. Επισης ακολουθησαμε καποιες οδηγιες του που ισως να ήταν και επικινδυνες, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ. Η σύγχυση θηλών οδηγεί επίσης σε μη σωστή αντληση, και αντιμετωπίζεται συνήθως με υπομονή, επιμονή, εκπαίδευση με ασκήσεις και ισως ενδυνάμωση της γλώσσας.

Το γεγονός ότι είδατε κρυστάλλους στην πάνα, απο όσο θυμάμαι και διορθώστε με αν κάνω λαθος, είναι ένδειξη αφυδάτωσης. Που σημαίνει ότι το μωρό δεν τρεφόταν επαρκώς.

Εμενα, δυο μερες μετά που ξεκίνησα τριγωνελλα, το μωρό δεν ήθελε καθόλου να θηλάσει, προφανως γιατί της μύριζα άσχημα. Μου πήρε άλλες τέσσερις μέρες μετά τη διακοπή να φύγει η μυρωδιά. Το αποτέλεσμα ήταν καμία αύξηση παραγωγής και μια εβδομάδα πίσω στην προσπάθειά μας.

Γενικα, βλέποντας και τη δικιά μου, τα μωρά δεν προτιμούν το μπουκάλι από το στήθος για την αυξημένη ροή. Η ροή σου μάλιστα μπορεί με σωστή αντληση να αυξηθεί τόσο πολύ που να την δυσκολεύει.

Η σύμβουλος που εμένα με βοήθησε, μου ζήτησε να ζυγίζω τις πανες, γιατί είναι ο μονος αξιόπιστος τρόπος. Μια πάνα είναι γεμάτη με 150 αλλά και με 230 γραμμάρια. Αυτά τα 80 γραμμάρια σε κάθε πάνα, όταν θεωρείς ότι το μωρό δεν τρέφεται επαρκώς, είναι πολύ σημαντικά.

Ολα αυτά, μπορει να είναι κουραστικά για κάποια, αλλά βοηθητικά για κάποια άλλη μητέρα. Όλα εξαρτώνται, οπως φυσικά ισχύει για όλα τα πράγματα, από τη θέλησή μας. Ναι, σε πολλες περιπτωσεις ο θηλασμος έρχεται αβίαστα, φυσιολογικά, σε αλλες ομως θέλει λίγη ή και πολύ παραπάνω προσπάθεια. Θα σου προτείνω, ανεπηρέαστη από όλους και όλες, να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις, και μετά να το πράξεις. Το πιο σημαντικό είναι να είστε ευτυχισμένοι οι τρεις σας και να απολαμβανεται το μεγάλωμα του μωρού σας.

Ναι φυσικά δεν έτρωγε καλά κ αφυδατωθηκε. Το πρόβλημα ήταν οι ψευδοθηλες κ ότι εγώ δεν τον έβαζα όσο συχνά έπρεπε στο στήθος.αυτος είχε χάσει κ βάρος κ τον έπαιρνε ο ύπνος κ με έπαιρνε κ εμένα κ δεν μπορούσα να ξυπνήσω.ημουν πάρα πολύ εξαντλημένη από την γέννα. Φυσικά δεν αντλούσε σωστά με τις ψευδοθηλες.

Απο δεκαοκτώ ημερών κ μετά όμως έπιασε καλά κ θήλασε απευθείας.

Δεν υπάρχει θέμα στην άντληση το έχουν δει αυτοί που θα έπρεπε να το δουν κ θηλάζει σωστά. Εκτός κ αν εννοείς ότι δεν το αδειάζει. Φυσικά μπαινοβγαίνει εκνευρίζεται κ μόνο τις νύχτες θηλάζει καλά που δεν είναι αυξημένη η όρεξη του κ είναι πιο γεμάτο το στήθος μου.

Για το χαλινο είμαι ενημερωμένη ξέρω κ τον κατάλληλο γιατρό. Αλλά δεν δίνω βάση γιατί ξέρω πιο είναι ακριβώς το θέμα.

Δεν είναι η ροή σε σχέση με το μπιμπερο.δεν είχα θέματα σύγχυσης όσο θήλαζε πρώτα από το στήθος κ μετά έπαιρνε μπιμπερο σκονη. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μια μέρα που του έδωσα ενα ενενηνταρι αντλημενο. Το ξένο που παίρνει δεν είναι νόστιμο προκειμένου να μην το προτιμάει από το δικό μου. Το αντλημενο όμως είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό εμένα μου είναι απόλυτος ξεκάθαρο. Όπως επίσης κ το γεγονός ότι είναι θέμα ροής από την στιγμή που το ξεγελάω με μπιμπερο πρώτα. Κ μετά κάθεται. Δεν έχει σύγχυση ακριβώς.απεργια κάνει. Έμαθε στο εύκολο κ γρήγορο

Επίσης δεν έχω αυξημένη παραγωγή επειδή δεν κάνω τους ανάλογους θηλασμους που πρέπει μέσα στο εικοσιτετράωρο.θηλαζω ακριβώς τα μισά από όσο πρέπει. Γύρω στους 6-7 θηλασμους κ από τα δυο στήθη ενώ οι περισσότερες θηλάζετε 12 φορές.τουλαχιστον στην αρχή. Τώρα που έβαζα 3 φορές την μέρα θηλαστρο για 2-3 εβδομάδες ίσως να αυξήθηκε αλλά κ πάλι από την στιγμή που ο μικρός κάθεται με τα χίλια ζόρια δεν θα διατηρηθεί.

Θεωρώ σωστή την συνταγογράφησης της τριγωνελας στην περίπτωση μου,δεν θα λύσει από μόνη της το πρόβλημα αλλά μπορεί να με βοηθησει. Αντιμετωπίζω θέματα ορμονικά.ειχα διαβήτη κύησης κ σπω κ η τριγωνελα βοηθάει εν μέρει να ρυθμιστούν αυτά ακριβώς τα θέματα. Όσο μπορεί να καλμάρει πχ το χαμομήλι τα τσακισμένα νεύρα ενός ανθρώπου. Η ινσουλινοαντισταση δεν βοηθάει τον θηλασμο.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mighty86 είπε:

Δεν είναι η ροή σε σχέση με το μπιμπερο.δεν είχα θέματα σύγχυσης όσο θήλαζε πρώτα από το στήθος κ μετά έπαιρνε μπιμπερο σκονη. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μια μέρα που του έδωσα ενα ενενηνταρι αντλημενο. Το ξένο που παίρνει δεν είναι νόστιμο προκειμένου να μην το προτιμάει από το δικό μου. Το αντλημενο όμως είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό εμένα μου είναι απόλυτος ξεκάθαρο. Όπως επίσης κ το γεγονός ότι είναι θέμα ροής από την στιγμή που το ξεγελάω με μπιμπερο πρώτα. Κ μετά κάθεται. Δεν έχει σύγχυση ακριβώς.απεργια κάνει. Έμαθε στο εύκολο κ γρήγορο

 

Η απεργία του μωρού μπορεί να είναι αποτέλεσμα της σύγχυσης θηλών! Σύγχυση θηλών μπορεί να πάθει οποιαδήποτε στιγμή το μωρό, όχι απαραίτητα από την αρχή! Είναι λογικό να προτιμά το αντλημένο ο μικρός από την φόρμουλα! 

Οι λευκοί ήχοι αλήθεια βοηθούν, όπως κι εσύ το είδες να συμβαίνει! Στην απεργία λόγω σύγχυσης ή όχι θέλει υπομονή, αλλιώς η μείωση θηλασμων αναπόφευκτα θα οδηγήσει σε αποθηλασμό! Αν θέλεις αύξηση παραγωγής οι αντλήσεις (ιδίως με νοσοκομειακό θηλαστρο) θα βοηθήσουν! Αλλά αυτό που θα βοηθήσει σίγουρα είναι το μωρό συνέχεια στο στήθος! 

Φαίνεται ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, άρα μια χαρά ενημερωμένη είσαι! Κάτι σε τράβα πίσω! Μπορει να φταίει που έκανες κακή αρχή, αν και το έψαξες! Εγώ θα σου έλεγα να είσαι πιο σίγουρη για τον εαυτό σου! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Mighty86 said:

Ναι φυσικά δεν έτρωγε καλά κ αφυδατωθηκε. Το πρόβλημα ήταν οι ψευδοθηλες κ ότι εγώ δεν τον έβαζα όσο συχνά έπρεπε στο στήθος.αυτος είχε χάσει κ βάρος κ τον έπαιρνε ο ύπνος κ με έπαιρνε κ εμένα κ δεν μπορούσα να ξυπνήσω.ημουν πάρα πολύ εξαντλημένη από την γέννα. Φυσικά δεν αντλούσε σωστά με τις ψευδοθηλες.

Απο δεκαοκτώ ημερών κ μετά όμως έπιασε καλά κ θήλασε απευθείας.

Δεν υπάρχει θέμα στην άντληση το έχουν δει αυτοί που θα έπρεπε να το δουν κ θηλάζει σωστά. Εκτός κ αν εννοείς ότι δεν το αδειάζει. Φυσικά μπαινοβγαίνει εκνευρίζεται κ μόνο τις νύχτες θηλάζει καλά που δεν είναι αυξημένη η όρεξη του κ είναι πιο γεμάτο το στήθος μου.

Για το χαλινο είμαι ενημερωμένη ξέρω κ τον κατάλληλο γιατρό. Αλλά δεν δίνω βάση γιατί ξέρω πιο είναι ακριβώς το θέμα.

Δεν είναι η ροή σε σχέση με το μπιμπερο.δεν είχα θέματα σύγχυσης όσο θήλαζε πρώτα από το στήθος κ μετά έπαιρνε μπιμπερο σκονη. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μια μέρα που του έδωσα ενα ενενηνταρι αντλημενο. Το ξένο που παίρνει δεν είναι νόστιμο προκειμένου να μην το προτιμάει από το δικό μου. Το αντλημενο όμως είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό εμένα μου είναι απόλυτος ξεκάθαρο. Όπως επίσης κ το γεγονός ότι είναι θέμα ροής από την στιγμή που το ξεγελάω με μπιμπερο πρώτα. Κ μετά κάθεται. Δεν έχει σύγχυση ακριβώς.απεργια κάνει. Έμαθε στο εύκολο κ γρήγορο

Επίσης δεν έχω αυξημένη παραγωγή επειδή δεν κάνω τους ανάλογους θηλασμους που πρέπει μέσα στο εικοσιτετράωρο.θηλαζω ακριβώς τα μισά από όσο πρέπει. Γύρω στους 6-7 θηλασμους κ από τα δυο στήθη ενώ οι περισσότερες θηλάζετε 12 φορές.τουλαχιστον στην αρχή. Τώρα που έβαζα 3 φορές την μέρα θηλαστρο για 2-3 εβδομάδες ίσως να αυξήθηκε αλλά κ πάλι από την στιγμή που ο μικρός κάθεται με τα χίλια ζόρια δεν θα διατηρηθεί.

Θεωρώ σωστή την συνταγογράφησης της τριγωνελας στην περίπτωση μου,δεν θα λύσει από μόνη της το πρόβλημα αλλά μπορεί να με βοηθησει. Αντιμετωπίζω θέματα ορμονικά.ειχα διαβήτη κύησης κ σπω κ η τριγωνελα βοηθάει εν μέρει να ρυθμιστούν αυτά ακριβώς τα θέματα. Όσο μπορεί να καλμάρει πχ το χαμομήλι τα τσακισμένα νεύρα ενός ανθρώπου. Η ινσουλινοαντισταση δεν βοηθάει τον θηλασμο.

Θέλω να σε καθησυχάσω λίγο και να σου πω πως δεν υπάρχει στάνταρ για αυτό με τους πόσους θηλασμους πρέπει να κάνεις ή με τι διάρκεια. Εμένα η μικρή μου καθόταν πάντα πέντε λεπτά στο στήθος κ θήλαζε... Κ όταν ήταν πάρα πολύ μωρό μέχρι να σαραντησει πνιγόταν από την αυξημένη ροή κ είχαμε θέμα με υπέρπαραγωγη..  μετά ασιαθετησα κ δεν ήθελε να θηλάσει στους δύο μήνες κ την θηλαζα όρθια κάποιες φορές μέχρι να ηρεμήσει... Ή στους κολικούς της για παράδειγμα έμενε νηστική για πέντε ώρες σου μιλάω για ημερών μωρό κ να μην δέχεται ούτε πιπίλα για να ηρεμήσει..  βέβαια το παιδάκι μου είχε αλλεργία... Αλλά αν με ρωτάς ακόμα την "θηλάζω" με όσο γάλα έχω..  παρότι πλέον εκνευρίζεται που δεν έχει όσο θέλει κ αλλάζω συνέχεια στήθος , πιο πολύ θηλάζει για ύπνο... Κ τώρα είναι 13 μηνών, από κιλά είναι στα 8,100 κ 75εκ ύψος ο γιατρός λέει πως πρέπει να πάρει βάρος ακόμα..  εγώ να σου πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι κ τόσο..  το μόνο που με αγχωνεο είναι να παίρνει σίδηρο κ ασβέστιο τόσο από τις τροφές κ τώρα που είμαστε σε φάση πρόκλησης κ σιγά σιγά το Μαναρακι Μ ξεκινάει με τα γαλακτοκομικά να μπορεί να είναι υγιείς. Αν θέλεις να θηλάσεις θα τα καταφέρεις. Ειδικά αν δεν έχεις αδιαθετησει ακόμα. Είναι αυξημένη η προλακτίνη σου .. οπότε μην αγχώνεσαι , όλα καλά. Το μωρό συνηθίζει με αυτό που του δίνεις εσύ. Θα έχεις κλάματα , θα έχεις την άρνηση του..  προσπάθησε να κερδίσεις αυτό που θέλεις κ όλα καλά. Να τρέφεσαι καλά κ παρατήρησε σε παρακαλω κ τις κενώσεις.

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Μια χαρά είναι οι πανες, μην άγχεσαι! Θέλουμε τουλάχιστον 5 γεμάτες πάνες ημερησίως! 

Νομίζω ότι ο θηλασμός δεν θέλει άγχος και θέλει αυτοπεποιθηση! Εγώ στην αρχή έλεγα ας πάμε για 40 μέρες, μετά ας πάμε για 3 μήνες, μετά για 6 μήνες κλπ! Ήθελα να θηλασω, είχα ενημερωθεί σχετικά, αλλά δεν ήξερα πώς θα πάει! Και επειδή δεν "πιεσα"  τον εαυτό μου, ήμουν πιο ήρεμη  και το άφησα να συμβαίνει! Κι όταν έβλεπα ότι μήνα με τον μήνα παιρνει καλό βάρος ο μικρός, τόσο γεμιζα με σιγουριά ότι όλα πάνε καλά και συνέχιζα! 

Αν έχεις την υπομονή και την επιμονή μπορείς να θηλάσεις! Τα κορίτσια από πανω τα χουν πει όλα! Το παιδί σου μια χαρά θα μεγαλώσει, είτε θηλάσεις είτε όχι! Μην γεμίζεις τον εαυτό σου με τυψεις! 

 

 

 

Σοβαρά; Σοκ!!! Θα ήθελες να επεκταθεις λίγο παραπάνω, έστω και πμ; Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά έχω διαβάσει 3 βιβλία του και μου άρεσε! Αν εξαιρέσεις στην εισαγωγή της τροφής που δεν συμφωνώ με κάποιες τροφές, στα αλλά είναι οκ (για μένα)! 

Τι σου κάνει εντύπωση; Το θέμα του θηλασμού είναι τόσο προσωπικό κ τόσο πολύ βασίζεται στο ένστικτο της μάνας που δεν μπορεί να σου δώσει λύσεις πάντα ένας ειδικός.εκτος κ αν τα βρείτε κ σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο κ σε καταλάβει αμέσως.  αν δεν είχα διαβάσει παπαβεντση για επαναγαλακτισμο μια χαρά θα ήμουν ακόμα κ με τον μεικτό θηλασμο.  Μια χαρά έτρωγε το παιδάκι μου.δινω 350-400ml ξένο σε τριών μηνών παιδάκι.αρα ο θηλασμός είναι μισός κ πάνω. Για κάποιους μπορεί να είναι πολύ λίγο εγω το θεωρώ μια χαρά. Τώρα έκανα πισογυρισμα εκεί που τον μάθαινα να θηλάζει χωρίς ψευδοθηλες.πιστευω σε κάνα δυο βδομάδες θα κάθεται πάλι στο στήθος με περισσότερη ευκολία..


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ναι φυσικά δεν έτρωγε καλά κ αφυδατωθηκε. Το πρόβλημα ήταν οι ψευδοθηλες κ ότι εγώ δεν τον έβαζα όσο συχνά έπρεπε στο στήθος.αυτος είχε χάσει κ βάρος κ τον έπαιρνε ο ύπνος κ με έπαιρνε κ εμένα κ δεν μπορούσα να ξυπνήσω.ημουν πάρα πολύ εξαντλημένη από την γέννα. Φυσικά δεν αντλούσε σωστά με τις ψευδοθηλες.

Απο δεκαοκτώ ημερών κ μετά όμως έπιασε καλά κ θήλασε απευθείας.

Δεν υπάρχει θέμα στην άντληση το έχουν δει αυτοί που θα έπρεπε να το δουν κ θηλάζει σωστά. Εκτός κ αν εννοείς ότι δεν το αδειάζει. Φυσικά μπαινοβγαίνει εκνευρίζεται κ μόνο τις νύχτες θηλάζει καλά που δεν είναι αυξημένη η όρεξη του κ είναι πιο γεμάτο το στήθος μου.

Για το χαλινο είμαι ενημερωμένη ξέρω κ τον κατάλληλο γιατρό. Αλλά δεν δίνω βάση γιατί ξέρω πιο είναι ακριβώς το θέμα.

Δεν είναι η ροή σε σχέση με το μπιμπερο.δεν είχα θέματα σύγχυσης όσο θήλαζε πρώτα από το στήθος κ μετά έπαιρνε μπιμπερο σκονη. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μια μέρα που του έδωσα ενα ενενηνταρι αντλημενο. Το ξένο που παίρνει δεν είναι νόστιμο προκειμένου να μην το προτιμάει από το δικό μου. Το αντλημενο όμως είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό εμένα μου είναι απόλυτος ξεκάθαρο. Όπως επίσης κ το γεγονός ότι είναι θέμα ροής από την στιγμή που το ξεγελάω με μπιμπερο πρώτα. Κ μετά κάθεται. Δεν έχει σύγχυση ακριβώς.απεργια κάνει. Έμαθε στο εύκολο κ γρήγορο

Επίσης δεν έχω αυξημένη παραγωγή επειδή δεν κάνω τους ανάλογους θηλασμους που πρέπει μέσα στο εικοσιτετράωρο.θηλαζω ακριβώς τα μισά από όσο πρέπει. Γύρω στους 6-7 θηλασμους κ από τα δυο στήθη ενώ οι περισσότερες θηλάζετε 12 φορές.τουλαχιστον στην αρχή. Τώρα που έβαζα 3 φορές την μέρα θηλαστρο για 2-3 εβδομάδες ίσως να αυξήθηκε αλλά κ πάλι από την στιγμή που ο μικρός κάθεται με τα χίλια ζόρια δεν θα διατηρηθεί.

Θεωρώ σωστή την συνταγογράφησης της τριγωνελας στην περίπτωση μου,δεν θα λύσει από μόνη της το πρόβλημα αλλά μπορεί να με βοηθησει. Αντιμετωπίζω θέματα ορμονικά.ειχα διαβήτη κύησης κ σπω κ η τριγωνελα βοηθάει εν μέρει να ρυθμιστούν αυτά ακριβώς τα θέματα. Όσο μπορεί να καλμάρει πχ το χαμομήλι τα τσακισμένα νεύρα ενός ανθρώπου. Η ινσουλινοαντισταση δεν βοηθάει τον θηλασμο.

δεν ξερω αν βοηθα η τριγωνελα σε οσα λες. ειχα διαβητη κυησης, εχω προδιαβητη κ αντισταση στην ινσουλινη κ συνδρομο πολυκυστικων, αλλα κανεις δεν μου τη συνεστησε ως λυση, ουτε οι συμβουλοι, ουτε παιδιατρος, ουτε γυναικολογος, ουτε η ενδοκρινολ, που θεωρω τοπ. δεν το χω στο μυαλο μου για ρυθμιση ορμονων κλπ..αλλα θα το ψαξω κιολας..το μονο που επινα ηταν ασβεστιο, καποια φαση κατι πολυβιταμινες κ μετα το 1ο ετος θηλασμου, ξεκινησα παλι το γλουκοφαζ που επαιρνα κ πολλα χρονια πριν κ στις εξωσωματικες κ στην εγκυμοσυνη. θα διαφωνησω με καποιο κοριτσι που εγραψε πως το γεγονος οτι δεν εχεις περιοδο ειναι ενδειξη οτι παει κατι καλα,γιατι ειδικα για εμας με συνδρομο πολυκυστικων κλπ θεματα, μετα απο μια εγκυμοσυνη ειναι πολυ συχνο φαινομενο να ειναι απορυθμισμενες ολες οι ορμονες κ να καθυστερει η περιοδος. εχω φιλη με σπω που ενω δεν θηλαζε καν, της ηρθε στους 8μηνες. δυστυχως εχουμε αυτη την προδιαθεση με το να παραμενουν τα ωοθηλακια μικροσκοπικα κ να μην μεγαλωνουν. ποσο μαλλον μετα απο γεννα. τωρα επεκταθηκαμε στο ενδοκρινολογικο κομματι, απλα το κανω για να μην θεωρεις πως κατι φταιει ορμονικα κ σε σαμποταρει. απειρες γυναικες με πολυκυστικες θηλαζουν. μην σε αγχωνει αυτο. πιστευω με οσα γραφεις σημερα εχεις ψαξει πολλα κ τις λυσεις τις εχεις βρει κ μονη σου, οπως το ειπε μια κοπελα παραπανω, απλα θελει σιγουρα πολλη προσπαθεια κ επιμονη για να εφαρμοσεις οσα χρειαζεται. κ σιγουρα δεν ειναι κ ευκολο ολο αυτο που καλεισαι να κανεις, αλλα δεν ειναι κ ακατορθωτο. οποτε ζυγισε μεσα σου τι μπορεις κ τι αντεχεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Η απεργία του μωρού μπορεί να είναι αποτέλεσμα της σύγχυσης θηλών! Σύγχυση θηλών μπορεί να πάθει οποιαδήποτε στιγμή το μωρό, όχι απαραίτητα από την αρχή! Είναι λογικό να προτιμά το αντλημένο ο μικρός από την φόρμουλα! 

Οι λευκοί ήχοι αλήθεια βοηθούν, όπως κι εσύ το είδες να συμβαίνει! Στην απεργία λόγω σύγχυσης ή όχι θέλει υπομονή, αλλιώς η μείωση θηλασμων αναπόφευκτα θα οδηγήσει σε αποθηλασμό! Αν θέλεις αύξηση παραγωγής οι αντλήσεις (ιδίως με νοσοκομειακό θηλαστρο) θα βοηθήσουν! Αλλά αυτό που θα βοηθήσει σίγουρα είναι το μωρό συνέχεια στο στήθος! 

Φαίνεται ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, άρα μια χαρά ενημερωμένη είσαι! Κάτι σε τράβα πίσω! Μπορει να φταίει που έκανες κακή αρχή, αν και το έψαξες! Εγώ θα σου έλεγα να είσαι πιο σίγουρη για τον εαυτό σου! 

 Ναι έχω θέμα. Πρώτον φοβία με το βάρος του. Και δεύτερον επειδή τα έκανα σκατα δις γενικώς φοβάμαι 

πρίν από 6 λεπτά , Pagotoula είπε:

δεν ξερω αν βοηθα η τριγωνελα σε οσα λες. ειχα διαβητη κυησης, εχω προδιαβητη κ αντισταση στην ινσουλινη κ συνδρομο πολυκυστικων, αλλα κανεις δεν μου τη συνεστησε ως λυση, ουτε οι συμβουλοι, ουτε παιδιατρος, ουτε γυναικολογος, ουτε η ενδοκρινολ, που θεωρω τοπ. δεν το χω στο μυαλο μου για ρυθμιση ορμονων κλπ..αλλα θα το ψαξω κιολας..το μονο που επινα ηταν ασβεστιο, καποια φαση κατι πολυβιταμινες κ μετα το 1ο ετος θηλασμου, ξεκινησα παλι το γλουκοφαζ που επαιρνα κ πολλα χρονια πριν κ στις εξωσωματικες κ στην εγκυμοσυνη. θα διαφωνησω με καποιο κοριτσι που εγραψε πως το γεγονος οτι δεν εχεις περιοδο ειναι ενδειξη οτι παει κατι καλα,γιατι ειδικα για εμας με συνδρομο πολυκυστικων κλπ θεματα, μετα απο μια εγκυμοσυνη ειναι πολυ συχνο φαινομενο να ειναι απορυθμισμενες ολες οι ορμονες κ να καθυστερει η περιοδος. εχω φιλη με σπω που ενω δεν θηλαζε καν, της ηρθε στους 8μηνες. δυστυχως εχουμε αυτη την προδιαθεση με το να παραμενουν τα ωοθηλακια μικροσκοπικα κ να μην μεγαλωνουν. ποσο μαλλον μετα απο γεννα. τωρα επεκταθηκαμε στο ενδοκρινολογικο κομματι, απλα το κανω για να μην θεωρεις πως κατι φταιει ορμονικα κ σε σαμποταρει. απειρες γυναικες με πολυκυστικες θηλαζουν. μην σε αγχωνει αυτο. πιστευω με οσα γραφεις σημερα εχεις ψαξει πολλα κ τις λυσεις τις εχεις βρει κ μονη σου, οπως το ειπε μια κοπελα παραπανω, απλα θελει σιγουρα πολλη προσπαθεια κ επιμονη για να εφαρμοσεις οσα χρειαζεται. κ σιγουρα δεν ειναι κ ευκολο ολο αυτο που καλεισαι να κανεις, αλλα δεν ειναι κ ακατορθωτο. οποτε ζυγισε μεσα σου τι μπορεις κ τι αντεχεις. 

Ναι γι'αυτό δεν έρχεται η περίοδος μου λόγω πολυκυστικοτητας κ όχι λόγω θηλασμού.το είδε κ ο γιατρός. Γιατί θηλάζουν κανονικά οι γυναίκες με ζαχαρώδη διαβήτη;;;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mighty86 είπε:

Τι σου κάνει εντύπωση; Το θέμα του θηλασμού είναι τόσο προσωπικό κ τόσο πολύ βασίζεται στο ένστικτο της μάνας που δεν μπορεί να σου δώσει λύσεις πάντα ένας ειδικός.εκτος κ αν τα βρείτε κ σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο κ σε καταλάβει αμέσως.  αν δεν είχα διαβάσει παπαβεντση για επαναγαλακτισμο μια χαρά θα ήμουν ακόμα κ με τον μεικτό θηλασμο.  Μια χαρά έτρωγε το παιδάκι μου.δινω 350-400ml ξένο σε τριών μηνών παιδάκι.αρα ο θηλασμός είναι μισός κ πάνω. Για κάποιους μπορεί να είναι πολύ λίγο εγω το θεωρώ μια χαρά. Τώρα έκανα πισογυρισμα εκεί που τον μάθαινα να θηλάζει χωρίς ψευδοθηλες.πιστευω σε κάνα δυο βδομάδες θα κάθεται πάλι στο στήθος με περισσότερη ευκολία..

ρε τι κακο εχει κανει ο παπα..ροκας;;; χαχαχα γιατι σε χαραξε ετσι; πες μας κ εμας που δεν εχουμε διαβασει το αρθρο. εφοσον ομως θεωρεις οτι παει καλα κ σε καλυπτει αυτη η ποσοτητα κλπ...τι σε προβληματιζει;; με χεις μπλεξει αποψε...μηπως μωρε χρειαζεσαι απλα λιγη αγαπη-στηριξη-αποδοχη απο το περιβαλλον σου σε ολη αυτη την πρωτογνωρη φαση της μητροτητας κ δε νιωθεις πολυ καλα με τον εαυτο σου κ σου βγαινει εκει κ ολα τα ριχνεις στο θηλασμο;; στα λεω με πολλη αγαπη γιατι να ξερεις οοοοολες ανεξαιρετως βιωσαμε κ βιωνουμε τετοιες φασεις...ουυυ πολλες..κ γενικως εγω πιστευω η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε ολα... δηλ ειναι συνηθες να νιωθει καποια νεα μαμα πελαγωμενη, πιεσμενη..να ψαχνει ισορροπιες με το συζυγο..με τον εαυτο της...με το σωμα της κλπ κλπ κ να της βγαινει καπου ολο αυτο 

πρίν από 8 λεπτά , Mighty86 είπε:

 Ναι έχω θέμα. Πρώτον φοβία με το βάρος του. Και δεύτερον επειδή τα έκανα σκατα δις γενικώς φοβάμαι 

Ναι γι'αυτό δεν έρχεται η περίοδος μου λόγω πολυκυστικοτητας κ όχι λόγω θηλασμού.το είδε κ ο γιατρός. Γιατί θηλάζουν κανονικά οι γυναίκες με ζαχαρώδη διαβήτη;;;

εννοειται μπορουν κ θηλαζουν κ οι διαβητικες γυναικες! κ μαλιστα ο θηλασμος προστατευει απο εμφανιση αλλων συγγενων παθησεων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Α μάλιστα θα τα δω. Όχι ο μπαμπάς είναι υποστηρικτικός πάρα πολύ αλλά λείπει λόγω δουλειάς φυσικά ,δουλεύαμε μαζί αλλά τώρα έχει πέσει όλο το βάρος πάνω του κ νιώθω κ άσχημα γιατί τρέχει σα το Βέγγο. Τεσπα δεν θέλω να δικαιολογώ τον εαυτό μου το ζήτημα δεν είναι αυτό.αλλα να χαλαρώσω κ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ κ δυναμαι.

Πάντως στο περιβάλλον μου έχω φίλες που θήλασαν με μεγάλη ευκολία χωρίς όλα αυτά τα τερτιπια που λέτε κ που χρειάζεται να κάνω εγώ.δηλαδη δεν είναι για όλους τόσο δύσκολο πράγμα ο θηλασμός ούτε τόσο ψυχοφθόρος. Η ίσως σε κάποιες γυναίκες βγαίνει πιο αβίαστα...

Το να παίρνει γενναίες αποφάσεις μια μαμά σαν αυτή που πήρες εσύ είναι κ αυτό που την κάνει κ επιτυχημένη. Εγώ ακόμα δεν έχω βρει τον μπουσουλα μου προσπαθώ όμως...άλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι.

Ήθελα να σε ρωτήσω εσένα πως θηλάζει βράδυ; Γιατί εμένα θήλαζε χθες κάθε 3-4 ώρες για δύο τρία λεπτά από το ένα στήθος κ κοιμότανε κατευθείαν.για αυτό είπα ότι δεν μου φάνηκε αποδοτικός ο θηλασμός.δεν έχω πρόβλημα να ξυπνάει όσες φορές θέλει κ να θηλαζει

Εμείς αποθηλασαμε πλήρως πριν 1 μήνα.Ομως μέχρι τότε ξυπνούσε σίγουρα 2-3 φορές το βράδυ,θηλάζε 5 λεπτά και τέλος.Και πιο μικρός πάντα θηλάζε γρήγορα.Σε αντίθεση με τον μεγάλο που έκανε ώρες στο στήθος.Απο τις πάνες ήξερα ότι τρώει αρκετά.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mighty86 είπε:

Τι σου κάνει εντύπωση; Το θέμα του θηλασμού είναι τόσο προσωπικό κ τόσο πολύ βασίζεται στο ένστικτο της μάνας που δεν μπορεί να σου δώσει λύσεις πάντα ένας ειδικός.εκτος κ αν τα βρείτε κ σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο κ σε καταλάβει αμέσως.  αν δεν είχα διαβάσει παπαβεντση για επαναγαλακτισμο μια χαρά θα ήμουν ακόμα κ με τον μεικτό θηλασμο.  Μια χαρά έτρωγε το παιδάκι μου.δινω 350-400ml ξένο σε τριών μηνών παιδάκι.αρα ο θηλασμός είναι μισός κ πάνω. Για κάποιους μπορεί να είναι πολύ λίγο εγω το θεωρώ μια χαρά. Τώρα έκανα πισογυρισμα εκεί που τον μάθαινα να θηλάζει χωρίς ψευδοθηλες.πιστευω σε κάνα δυο βδομάδες θα κάθεται πάλι στο στήθος με περισσότερη ευκολία..

Κάπου μπερδευτήκαμε μάλλον! Η εντυπωση που μου προκλήθηκε αφορούσε αυτά που έγραψε η @GeoKKκαι μάλλον αναφερόταν στον Παπαβεντση ως γιατρό κι όχι ως σύμβουλο θηλασμού! Απο καθαρή περιέργεια ρώτησα! 

Δεν ξέρω τι διάβασες από τον ίδιο και αν σε μπέρδεψε! Το θέμα του αν τρώει το μωρό, αν χορταίνει, πόσες πανες κάνει την ημέρα, πώς είναι, το χρώμα κι όλα αυτά τα ωραία είναι οι major ανησυχίες των γονιών! Οι δε συζητήσεις για τα κακά του μωρού παει σε άλλο επίπεδο :)Επομένως είναι λογικό κι απολύτως κατανοητό αυτό που λες! 

Ο θηλασμός πέρα από το μωρό είναι κι ευεργετικός και για τη μαμά τόσο στην ψυχολογία, όσο και στην υγεία της! Άρα, ναι και οι διαβητικές γυναίκες επωφελούνται από τον θηλασμό! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...