Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μεικτή διατροφή αυτή η κατάρα!!


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Pagotoula είπε:

ρε τι κακο εχει κανει ο παπα..ροκας;;; χαχαχα γιατι σε χαραξε ετσι; πες μας κ εμας που δεν εχουμε διαβασει το αρθρο. εφοσον ομως θεωρεις οτι παει καλα κ σε καλυπτει αυτη η ποσοτητα κλπ...τι σε προβληματιζει;; με χεις μπλεξει αποψε...μηπως μωρε χρειαζεσαι απλα λιγη αγαπη-στηριξη-αποδοχη απο το περιβαλλον σου σε ολη αυτη την πρωτογνωρη φαση της μητροτητας κ δε νιωθεις πολυ καλα με τον εαυτο σου κ σου βγαινει εκει κ ολα τα ριχνεις στο θηλασμο;; στα λεω με πολλη αγαπη γιατι να ξερεις οοοοολες ανεξαιρετως βιωσαμε κ βιωνουμε τετοιες φασεις...ουυυ πολλες..κ γενικως εγω πιστευω η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε ολα... δηλ ειναι συνηθες να νιωθει καποια νεα μαμα πελαγωμενη, πιεσμενη..να ψαχνει ισορροπιες με το συζυγο..με τον εαυτο της...με το σωμα της κλπ κλπ κ να της βγαινει καπου ολο αυτο 

Γιατί διάβασα για τις αντλήσεις κ έβαλα θηλαστρο την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά. Αυτό με έκαψε. Το πρόβλημα μου σας είπα πιο είναι ότι ο μικρός κλαίει όταν τον βάζω στο στήθος. Κ επίσης κλαίει κ όταν του δίνω μπιμπερο ξένο. Γενικώς ταιζεται δύσκολα. Κ φυσικά έχω πελαγωσει. Η μαία μου έδειξε λίγο πως να πιάνω το στήθος κ πως να κάνω μασάζ ώστε να δυναμώσω την ροή κ πιάνει. Όπως κ επίσης το σύστημα να δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο. Γιατί κάνα πενταημερο δεν ξέραμε πως να τον ταισουμε.εκλαιγε μέχρι να του χωσουμε το αντλημενο με το μπιμπερο στο στόμα. Μόνο τότε ηρεμούσε.τωρα έχω να δώσω αντλημενο 3-4 μέρες κ αρχίζει κ ηρεμεί η κατάσταση. 

Κοίτα έχω μικροπαραπονακια από τους γονείς μου. Δεν θα ήθελα να επεκταθω η ουσία είναι ότι αν είχα λίγο πιο ηρεμη κ ομαλή μετάβαση από την επαγγελματική μου ζωή στην μητρότητα θα ήταν όλα καλύτερα. Μια μικρή επιλοχειο πρέπει να την περναω.

Το πρόβλημα μου δεν είναι κατά βάση ο θηλασμός. Αλλά το τάισμα του παιδιού μου γενικώς. 

πρίν από 6 λεπτά , *Μυρτώ είπε:

Κάπου μπερδευτήκαμε μάλλον! Η εντυπωση που μου προκλήθηκε αφορούσε αυτά που έγραψε η @GeoKKκαι μάλλον αναφερόταν στον Παπαβεντση ως γιατρό κι όχι ως σύμβουλο θηλασμού! Απο καθαρή περιέργεια ρώτησα! 

Δεν ξέρω τι διάβασες από τον ίδιο και αν σε μπέρδεψε! Το θέμα του αν τρώει το μωρό, αν χορταίνει, πόσες πανες κάνει την ημέρα, πώς είναι, το χρώμα κι όλα αυτά τα ωραία είναι οι major ανησυχίες των γονιών! Οι δε συζητήσεις για τα κακά του μωρού παει σε άλλο επίπεδο :)Επομένως είναι λογικό κι απολύτως κατανοητό αυτό που λες! 

Ο θηλασμός πέρα από το μωρό είναι κι ευεργετικός και για τη μαμά τόσο στην ψυχολογία, όσο και στην υγεία της! Άρα, ναι και οι διαβητικές γυναίκες επωφελούνται από τον θηλασμό! 

 

Κατάλαβα οτι της πρότεινε κάτι επικινδυνο σε σχέση με τον θηλασμό. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 minutes ago, Mighty86 said:

Γιατί διάβασα για τις αντλήσεις κ έβαλα θηλαστρο την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά. Αυτό με έκαψε. Το πρόβλημα μου σας είπα πιο είναι ότι ο μικρός κλαίει όταν τον βάζω στο στήθος. Κ επίσης κλαίει κ όταν του δίνω μπιμπερο ξένο. Γενικώς ταιζεται δύσκολα. Κ φυσικά έχω πελαγωσει. Η μαία μου έδειξε λίγο πως να πιάνω το στήθος κ πως να κάνω μασάζ ώστε να δυναμώσω την ροή κ πιάνει. Όπως κ επίσης το σύστημα να δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο. Γιατί κάνα πενταημερο δεν ξέραμε πως να τον ταισουμε.εκλαιγε μέχρι να του χωσουμε το αντλημενο με το μπιμπερο στο στόμα. Μόνο τότε ηρεμούσε.τωρα έχω να δώσω αντλημενο 3-4 μέρες κ αρχίζει κ ηρεμεί η κατάσταση. 

Κοίτα έχω μικροπαραπονακια από τους γονείς μου. Δεν θα ήθελα να επεκταθω η ουσία είναι ότι αν είχα λίγο πιο ηρεμη κ ομαλή μετάβαση από την επαγγελματική μου ζωή στην μητρότητα θα ήταν όλα καλύτερα.

Το πρόβλημα μου δεν είναι κατά βάση ο θηλασμός. Αλλά το τάισμα του παιδιού μου γενικώς. 

Κατάλαβα οτι της πρότεινε κάτι επικινδυνο σε σχέση με τον θηλασμό. 

Πολύ καλά το κατάλαβες. Μου πρότεινε κάτι επικίνδυνο σε σχέση με το θηλασμό και φυσικά απευθύνθηκα σ΄ αυτόν ως σύμβουλος θηλασμού και όχι ως παιδίατρος. Του το ξεκαθάρισα κιόλας από τη στιγμή που μπήκα μέσα στο ιατρείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mighty86 είπε:

Γιατί διάβασα για τις αντλήσεις κ έβαλα θηλαστρο την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά. Αυτό με έκαψε. Το πρόβλημα μου σας είπα πιο είναι ότι ο μικρός κλαίει όταν τον βάζω στο στήθος. Κ επίσης κλαίει κ όταν του δίνω μπιμπερο ξένο. Γενικώς ταιζεται δύσκολα. Κ φυσικά έχω πελαγωσει. Η μαία μου έδειξε λίγο πως να πιάνω το στήθος κ πως να κάνω μασάζ ώστε να δυναμώσω την ροή κ πιάνει. Όπως κ επίσης το σύστημα να δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο. Γιατί κάνα πενταημερο δεν ξέραμε πως να τον ταισουμε.εκλαιγε μέχρι να του χωσουμε το αντλημενο με το μπιμπερο στο στόμα. Μόνο τότε ηρεμούσε.τωρα έχω να δώσω αντλημενο 3-4 μέρες κ αρχίζει κ ηρεμεί η κατάσταση. 

Κοίτα έχω μικροπαραπονακια από τους γονείς μου. Δεν θα ήθελα να επεκταθω η ουσία είναι ότι αν είχα λίγο πιο ηρεμη κ ομαλή μετάβαση από την επαγγελματική μου ζωή στην μητρότητα θα ήταν όλα καλύτερα.

Το πρόβλημα μου δεν είναι κατά βάση ο θηλασμός. Αλλά το τάισμα του παιδιού μου γενικώς. 

πολλα μωρακια αντιμετωπιζουν δυσκολιες σιτισης, ειτε λογω οργανικων θεματων (γοπ, αλλεργιες, κλπ) ειτε λογω λαθος χειρισμων απο εμας, αλλα να ξερεις ειναι μια φαση που περνα πολυ πολυ συντομα.. θελει προφανως τωρα προσπαθεια κ επιμονη, αλλα θα βελτιωθει αν το παλεψεις..κανε οτι αντεχεις κ ως εκει που μπορεις..τωρα αγχωνεσαι με το θηλασμο κ το ξενο κλπ...μετα με τις τροφες..τις ποσοτητες..την ποικιλια..την αρνηση..την αφαγια..τη μονοφαγια..απαξ κ κανεις παιδακι ολα αυτα μες στο προγραμμα ειναι..οποτε δες το λιγο διαφορετικα..λιγο πιο χαλαρα κ με αυτοπεποιθηση κ ακου το ενστικτο σου..αν αντεχεις να επιμεινεις με το θηλασμο κ να το παλεψεις, καντο..δεν λεει κανεις οτι ειναι ευκολο, αλλα ειναι εφικτο...αν θεωρεις πως δεν εχεις την αντοχη, ας το να παει στο καλο..κατσε κανε μια ενδοσκοπιση να δεις τελικα τι θες κ τι αντεχεις κ πιστευω ολα θα ερθουν πιο ομαλα μετα.

αα κ κατι τελευταιο. .αν νιωθεις πως δεν μπορεις να το διαχειριστεις ολο αυτο το συναισθηματικο κομματι μονη σου, μην φοβηθεις να απευθυνθεις σε ειδικο.. ειναι κριμα να ταλαιπωριεσαι ολομοναχη...να ξερεις κνοι κωλοορμονες ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο γι αυτα τα συναισθηματα...ισως να σε βοηθησει να μιλησεις κ με ενα ψυχοθεραπευτη για τον εαυτο σου κ τα συναισθηματα σου γενικα..δεν ειναι κακο...ασχετο..σχετικο αυτο...αλλα ηθελα να στο πω κ θεωρω αφορα πολλες γυναικες...δεν ειναι κακο να ζηταμε βοηθεια...ισα ισα..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , GeoKK είπε:

Πολύ καλά το κατάλαβες. Μου πρότεινε κάτι επικίνδυνο σε σχέση με το θηλασμό και φυσικά απευθύνθηκα σ΄ αυτόν ως σύμβουλος θηλασμού και όχι ως παιδίατρος. Του το ξεκαθάρισα κιόλας από τη στιγμή που μπήκα μέσα στο ιατρείο.

@Mighty86Συγγνώμη κορίτσια παρεξήγησα! Όλα καλά, το κατάλαβα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Mighty86 είπε:

Γιατί διάβασα για τις αντλήσεις κ έβαλα θηλαστρο την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά. Αυτό με έκαψε. Το πρόβλημα μου σας είπα πιο είναι ότι ο μικρός κλαίει όταν τον βάζω στο στήθος. Κ επίσης κλαίει κ όταν του δίνω μπιμπερο ξένο. Γενικώς ταιζεται δύσκολα. Κ φυσικά έχω πελαγωσει. Η μαία μου έδειξε λίγο πως να πιάνω το στήθος κ πως να κάνω μασάζ ώστε να δυναμώσω την ροή κ πιάνει. Όπως κ επίσης το σύστημα να δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο. Γιατί κάνα πενταημερο δεν ξέραμε πως να τον ταισουμε.εκλαιγε μέχρι να του χωσουμε το αντλημενο με το μπιμπερο στο στόμα. Μόνο τότε ηρεμούσε.τωρα έχω να δώσω αντλημενο 3-4 μέρες κ αρχίζει κ ηρεμεί η κατάσταση. 

Κοίτα έχω μικροπαραπονακια από τους γονείς μου. Δεν θα ήθελα να επεκταθω η ουσία είναι ότι αν είχα λίγο πιο ηρεμη κ ομαλή μετάβαση από την επαγγελματική μου ζωή στην μητρότητα θα ήταν όλα καλύτερα. Μια μικρή επιλοχειο πρέπει να την περναω.

Το πρόβλημα μου δεν είναι κατά βάση ο θηλασμός. Αλλά το τάισμα του παιδιού μου γενικώς. 

Κατάλαβα οτι της πρότεινε κάτι επικινδυνο σε σχέση με τον θηλασμό. 

Μα που να το φανταστεις για το θηλαστρο; Πολλες κανουν αντλήσεις οπως εγώ κ δινουν.εγω δινω  κ δικο μου με μπιμπερό και ξενο και θηλαζω κ δινω κ πιπίλα κ στα 2 απο νεογεννητα..μια φιλη δε θηλάζει καθολου αλλα δινει ξενο κ δικο της με  μπιμπερό. Απειρες  περιπτωσεις γενικοτερα...να φανταστεις τη μερα πλεον βγαζω 400 μλ .παραπανω με τιποτα απο το θηλαστρο !!! κ αυτο το καταφερα κανοντας αντλήσεις καθε 2 /3 ωρες τη μερα κ 3/4 τη νυχτα για 2 μηνες κ τα μωρα συνεχεια στηθος.παραπανω δεν εβγαλα ποτέ!δινω ξενο κ βαζω κ μωρα στηθος τωρα κ λεω παλι καλα...μηπως το μωρο εχει κρυφή ΓοΠ κ το ξενο δε το μπορει καθολου γιστι τον ενοχλει ; Μηπως να αλλαξεις σε AR?αλλα η ευκολη ΡΟΗ του μπιμπερό φυσικα κ το βολευει γιατι ζορίζεται στο στηθος να ρουφα.επισης κ γω οταν δεν εχω πολυ γαλα κλαιει κ κανει σα τρελη η μικρή διοτι ειναι λαιμαργη.επισης παιζουν κ τα άλματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Pagotoula είπε:

πολλα μωρακια αντιμετωπιζουν δυσκολιες σιτισης, ειτε λογω οργανικων θεματων (γοπ, αλλεργιες, κλπ) ειτε λογω λαθος χειρισμων απο εμας, αλλα να ξερεις ειναι μια φαση που περνα πολυ πολυ συντομα.. θελει προφανως τωρα προσπαθεια κ επιμονη, αλλα θα βελτιωθει αν το παλεψεις..κανε οτι αντεχεις κ ως εκει που μπορεις..τωρα αγχωνεσαι με το θηλασμο κ το ξενο κλπ...μετα με τις τροφες..τις ποσοτητες..την ποικιλια..την αρνηση..την αφαγια..τη μονοφαγια..απαξ κ κανεις παιδακι ολα αυτα μες στο προγραμμα ειναι..οποτε δες το λιγο διαφορετικα..λιγο πιο χαλαρα κ με αυτοπεποιθηση κ ακου το ενστικτο σου..αν αντεχεις να επιμεινεις με το θηλασμο κ να το παλεψεις, καντο..δεν λεει κανεις οτι ειναι ευκολο, αλλα ειναι εφικτο...αν θεωρεις πως δεν εχεις την αντοχη, ας το να παει στο καλο..κατσε κανε μια ενδοσκοπιση να δεις τελικα τι θες κ τι αντεχεις κ πιστευω ολα θα ερθουν πιο ομαλα μετα.

Φυσικά για την ώρα είναι ξεκάθαρα δικοί μου λάθος χειρισμοί. Αν θυμάσαι την πρώτη φορά που μου απευθυνθηκες είχα το θέμα των ψευδοθηλων. Λύθηκε αυτό. Μετά είχα θέμα με τις αναγωγές γιατί είχε αυξηθεί η παραγωγή μου κ αυτός παραετρωγε κ τα έβγαζε.αλλα δεν το είχα καταλάβει τότε άργησα. Κ τώρα είναι το θέμα με το αντλημενο.

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.θα προσπαθήσω να χαλαρώσω κ όπου με πάει. Θα βοηθούσε να καταφέρει κ αυτός να τρώει καλύτερα κ να μην έχουμε πολλά κλαμματα.

 

πρίν από 6 λεπτά , Nephele78 είπε:

Μα που να το φανταστεις για το θηλαστρο; Πολλες κανουν αντλήσεις οπως εγώ κ δινουν.εγω δινω  κ δικο μου με μπιμπερό και ξενο και θηλαζω κ δινω κ πιπίλα κ στα 2 απο νεογεννητα..μια φιλη δε θηλάζει καθολου αλλα δινει ξενο κ δικο της με  μπιμπερό. Απειρες  περιπτωσεις γενικοτερα...να φανταστεις τη μερα πλεον βγαζω 400 μλ .παραπανω με τιποτα απο το θηλαστρο !!! κ αυτο το καταφερα κανοντας αντλήσεις καθε 2 /3 ωρες τη μερα κ 3/4 τη νυχτα για 2 μηνες κ τα μωρα συνεχεια στηθος.παραπανω δεν εβγαλα ποτέ!δινω ξενο κ βαζω κ μωρα στηθος τωρα κ λεω παλι καλα...μηπως το μωρο εχει κρυφή ΓοΠ κ το ξενο δε το μπορει καθολου γιστι τον ενοχλει ; Μηπως να αλλαξεις σε AR?αλλα η ευκολη ΡΟΗ του μπιμπερό φυσικα κ το βολευει γιατι ζορίζεται στο στηθος να ρουφα.επισης κ γω οταν δεν εχω πολυ γαλα κλαιει κ κανει σα τρελη η μικρή διοτι ειναι λαιμαργη.

Η παιδίατρος ήρθε δύο φορές από το σπίτι να δει πως τον ταιζω κ μου διαβεβαίωσε ότι δεν έχει γοπ. Μια ήπια παλινδρομησουλα μόνο. Τώρα τι να σου πω.σα σύμβουλο θηλασμού την αμφισβητώ γιατί δεν έχει μεταδοτικότητα αν κ με βοήθησε.δηλαδη δεν μου έδωσε κάποια λάθος οδηγία. Τις ψευδοθηλες στο μαιευτήριο μου της κοτσαραν κ με βοήθησε να απαλλαγω από αυτές. Σαν γιατρό δεν την αμφισβητώ όμως. Ξέρει όλα αυτά τα προβλήματα που έχω με τον ξένο κ τον θηλασμό κτλ είμαστε σε επικοινωνία.κ τις έχω πει κ για γοπ κ τέτοια.επισης πίνει ξένο εδώ κ 3 μήνες. Σε δύο φάσεις μου έκανε νερά κ τις δύο φορές του ειχαμε δωσει αντλημενο.το έχουμε τσεκαρει με τον άνδρα μου. Τώρα για αντιαναγωγικο το συζητήσαμε κ δεν θέλει. Θεωρεί ότι μπορεί να δημιουργηθούν χειρότερα θέματα.ποπο με δίδυμα κ θηλάζεις ρε θηρίο;;;;

πρίν από 26 λεπτά , Pagotoula είπε:

πολλα μωρακια αντιμετωπιζουν δυσκολιες σιτισης, ειτε λογω οργανικων θεματων (γοπ, αλλεργιες, κλπ) ειτε λογω λαθος χειρισμων απο εμας, αλλα να ξερεις ειναι μια φαση που περνα πολυ πολυ συντομα.. θελει προφανως τωρα προσπαθεια κ επιμονη, αλλα θα βελτιωθει αν το παλεψεις..κανε οτι αντεχεις κ ως εκει που μπορεις..τωρα αγχωνεσαι με το θηλασμο κ το ξενο κλπ...μετα με τις τροφες..τις ποσοτητες..την ποικιλια..την αρνηση..την αφαγια..τη μονοφαγια..απαξ κ κανεις παιδακι ολα αυτα μες στο προγραμμα ειναι..οποτε δες το λιγο διαφορετικα..λιγο πιο χαλαρα κ με αυτοπεποιθηση κ ακου το ενστικτο σου..αν αντεχεις να επιμεινεις με το θηλασμο κ να το παλεψεις, καντο..δεν λεει κανεις οτι ειναι ευκολο, αλλα ειναι εφικτο...αν θεωρεις πως δεν εχεις την αντοχη, ας το να παει στο καλο..κατσε κανε μια ενδοσκοπιση να δεις τελικα τι θες κ τι αντεχεις κ πιστευω ολα θα ερθουν πιο ομαλα μετα.

αα κ κατι τελευταιο. .αν νιωθεις πως δεν μπορεις να το διαχειριστεις ολο αυτο το συναισθηματικο κομματι μονη σου, μην φοβηθεις να απευθυνθεις σε ειδικο.. ειναι κριμα να ταλαιπωριεσαι ολομοναχη...να ξερεις κνοι κωλοορμονες ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο γι αυτα τα συναισθηματα...ισως να σε βοηθησει να μιλησεις κ με ενα ψυχοθεραπευτη για τον εαυτο σου κ τα συναισθηματα σου γενικα..δεν ειναι κακο...ασχετο..σχετικο αυτο...αλλα ηθελα να στο πω κ θεωρω αφορα πολλες γυναικες...δεν ειναι κακο να ζηταμε βοηθεια...ισα ισα..

 

πρίν από 18 λεπτά , Nephele78 είπε:

Μα που να το φανταστεις για το θηλαστρο; Πολλες κανουν αντλήσεις οπως εγώ κ δινουν.εγω δινω  κ δικο μου με μπιμπερό και ξενο και θηλαζω κ δινω κ πιπίλα κ στα 2 απο νεογεννητα..μια φιλη δε θηλάζει καθολου αλλα δινει ξενο κ δικο της με  μπιμπερό. Απειρες  περιπτωσεις γενικοτερα...να φανταστεις τη μερα πλεον βγαζω 400 μλ .παραπανω με τιποτα απο το θηλαστρο !!! κ αυτο το καταφερα κανοντας αντλήσεις καθε 2 /3 ωρες τη μερα κ 3/4 τη νυχτα για 2 μηνες κ τα μωρα συνεχεια στηθος.παραπανω δεν εβγαλα ποτέ!δινω ξενο κ βαζω κ μωρα στηθος τωρα κ λεω παλι καλα...μηπως το μωρο εχει κρυφή ΓοΠ κ το ξενο δε το μπορει καθολου γιστι τον ενοχλει ; Μηπως να αλλαξεις σε AR?αλλα η ευκολη ΡΟΗ του μπιμπερό φυσικα κ το βολευει γιατι ζορίζεται στο στηθος να ρουφα.επισης κ γω οταν δεν εχω πολυ γαλα κλαιει κ κανει σα τρελη η μικρή διοτι ειναι λαιμαργη.επισης παιζουν κ τα άλματα

Α ναι τα άλματα. Μπορεί να έφταιξε αυτό.πανω σε άλμα του έδωσα το αντλημενο.επισης κ τώρα περνάει άλμα. Είναι στην 15η εβδομάδα.

πρίν από 28 λεπτά , Pagotoula είπε:

πολλα μωρακια αντιμετωπιζουν δυσκολιες σιτισης, ειτε λογω οργανικων θεματων (γοπ, αλλεργιες, κλπ) ειτε λογω λαθος χειρισμων απο εμας, αλλα να ξερεις ειναι μια φαση που περνα πολυ πολυ συντομα.. θελει προφανως τωρα προσπαθεια κ επιμονη, αλλα θα βελτιωθει αν το παλεψεις..κανε οτι αντεχεις κ ως εκει που μπορεις..τωρα αγχωνεσαι με το θηλασμο κ το ξενο κλπ...μετα με τις τροφες..τις ποσοτητες..την ποικιλια..την αρνηση..την αφαγια..τη μονοφαγια..απαξ κ κανεις παιδακι ολα αυτα μες στο προγραμμα ειναι..οποτε δες το λιγο διαφορετικα..λιγο πιο χαλαρα κ με αυτοπεποιθηση κ ακου το ενστικτο σου..αν αντεχεις να επιμεινεις με το θηλασμο κ να το παλεψεις, καντο..δεν λεει κανεις οτι ειναι ευκολο, αλλα ειναι εφικτο...αν θεωρεις πως δεν εχεις την αντοχη, ας το να παει στο καλο..κατσε κανε μια ενδοσκοπιση να δεις τελικα τι θες κ τι αντεχεις κ πιστευω ολα θα ερθουν πιο ομαλα μετα.

αα κ κατι τελευταιο. .αν νιωθεις πως δεν μπορεις να το διαχειριστεις ολο αυτο το συναισθηματικο κομματι μονη σου, μην φοβηθεις να απευθυνθεις σε ειδικο.. ειναι κριμα να ταλαιπωριεσαι ολομοναχη...να ξερεις κνοι κωλοορμονες ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο γι αυτα τα συναισθηματα...ισως να σε βοηθησει να μιλησεις κ με ενα ψυχοθεραπευτη για τον εαυτο σου κ τα συναισθηματα σου γενικα..δεν ειναι κακο...ασχετο..σχετικο αυτο...αλλα ηθελα να στο πω κ θεωρω αφορα πολλες γυναικες...δεν ειναι κακο να ζηταμε βοηθεια...ισα ισα..

Αυτό μου το λέει κ ο άνδρας μου ότι μπορεί να έχω τσιμπησει μια μινι επιλοχειο. Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί αν συνεχίσω να νιώθω τόσο πεσμένη ναι τι να μου κάνει και η μαία η πιστοποιημένη

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Φυσικά για την ώρα είναι ξεκάθαρα δικοί μου λάθος χειρισμοί. Αν θυμάσαι την πρώτη φορά που μου απευθυνθηκες είχα το θέμα των ψευδοθηλων. Λύθηκε αυτό. Μετά είχα θέμα με τις αναγωγές γιατί είχε αυξηθεί η παραγωγή μου κ αυτός παραετρωγε κ τα έβγαζε.αλλα δεν το είχα καταλάβει τότε άργησα. Κ τώρα είναι το θέμα με το αντλημενο.

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.θα προσπαθήσω να χαλαρώσω κ όπου με πάει. Θα βοηθούσε να καταφέρει κ αυτός να τρώει καλύτερα κ να μην έχουμε πολλά κλαμματα.

 

Η παιδίατρος ήρθε δύο φορές από το σπίτι να δει πως τον ταιζω κ μου διαβεβαίωσε ότι δεν έχει γοπ. Μια ήπια παλινδρομησουλα μόνο. Τώρα τι να σου πω.σα σύμβουλο θηλασμού την αμφισβητώ γιατί δεν έχει μεταδοτικότητα αν κ με βοήθησε.δηλαδη δεν μου έδωσε κάποια λάθος οδηγία. Τις ψευδοθηλες στο μαιευτήριο μου της κοτσαραν κ με βοήθησε να απαλλαγω από αυτές. Σαν γιατρό δεν την αμφισβητώ όμως. Ξέρει όλα αυτά τα προβλήματα που έχω με τον ξένο κ τον θηλασμό κτλ είμαστε σε επικοινωνία.κ τις έχω πει κ για γοπ κ τέτοια.επισης πίνει ξένο εδώ κ 3 μήνες. Σε δύο φάσεις μου έκανε νερά κ τις δύο φορές του ειχαμε δωσει αντλημενο.το έχουμε τσεκαρει με τον άνδρα μου. Τώρα για αντιαναγωγικο το συζητήσαμε κ δεν θέλει. Θεωρεί ότι μπορεί να δημιουργηθούν χειρότερα θέματα.ποπο με δίδυμα κ θηλάζεις ρε θηρίο;;;;

 

Α ναι τα άλματα. Μπορεί να έφταιξε αυτό.πανω σε άλμα του έδωσα το αντλημενο.επισης κ τώρα περνάει άλμα. Είναι στην 15η εβδομάδα.

Αυτό μου το λέει κ ο άνδρας μου ότι μπορεί να έχω τσιμπησει μια μινι επιλοχειο. Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί αν συνεχίσω να νιώθω τόσο πεσμένη ναι τι να μου κάνει και η μαία η πιστοποιημένη

Αχ κοριτσάκι μου είναι ζόρι να μην τρώει το μωρό για τον οποιοδήποτε λόγο.Ο δικός μου χρονισε και μάλλον λόγω των δοντιών βλέπει κουτάλι και κλαίει,παρόλο που φουσκώνει από το γάλα το ότι δεν θέλει φαι με έχει σκάσει.Ασε που έχω δοκιμάσει τα πάντα.Λογικο να αγχωνεσαι

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2021 at 11:55 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Μα που να το φανταστεις για το θηλαστρο; Πολλες κανουν αντλήσεις οπως εγώ κ δινουν.εγω δινω  κ δικο μου με μπιμπερό και ξενο και θηλαζω κ δινω κ πιπίλα κ στα 2 απο νεογεννητα..μια φιλη δε θηλάζει καθολου αλλα δινει ξενο κ δικο της με  μπιμπερό. Απειρες  περιπτωσεις γενικοτερα...να φανταστεις τη μερα πλεον βγαζω 400 μλ .παραπανω με τιποτα απο το θηλαστρο !!! κ αυτο το καταφερα κανοντας αντλήσεις καθε 2 /3 ωρες τη μερα κ 3/4 τη νυχτα για 2 μηνες κ τα μωρα συνεχεια στηθος.παραπανω δεν εβγαλα ποτέ!δινω ξενο κ βαζω κ μωρα στηθος τωρα κ λεω παλι καλα...μηπως το μωρο εχει κρυφή ΓοΠ κ το ξενο δε το μπορει καθολου γιστι τον ενοχλει ; Μηπως να αλλαξεις σε AR?αλλα η ευκολη ΡΟΗ του μπιμπερό φυσικα κ το βολευει γιατι ζορίζεται στο στηθος να ρουφα.επισης κ γω οταν δεν εχω πολυ γαλα κλαιει κ κανει σα τρελη η μικρή διοτι ειναι λαιμαργη.επισης παιζουν κ τα άλματα

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω ένα παιδάκι 11 ημερών! Επειδή αγόρασα πρόσφατα θήλαστρο, θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να το συνδυάσω ώστε να δίνω το αντλημένο γάλα μου ως συμπλήρωμα αλλά και εάν θα μπορούσα να το κρατήσω ως τράπεζα στην κατάψυξη για όταν θα εισαγουμε τις στέρεες τροφές.


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2021 at 11:55 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Φυσικά για την ώρα είναι ξεκάθαρα δικοί μου λάθος χειρισμοί. Αν θυμάσαι την πρώτη φορά που μου απευθυνθηκες είχα το θέμα των ψευδοθηλων. Λύθηκε αυτό. Μετά είχα θέμα με τις αναγωγές γιατί είχε αυξηθεί η παραγωγή μου κ αυτός παραετρωγε κ τα έβγαζε.αλλα δεν το είχα καταλάβει τότε άργησα. Κ τώρα είναι το θέμα με το αντλημενο.

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.θα προσπαθήσω να χαλαρώσω κ όπου με πάει. Θα βοηθούσε να καταφέρει κ αυτός να τρώει καλύτερα κ να μην έχουμε πολλά κλαμματα.

 

Η παιδίατρος ήρθε δύο φορές από το σπίτι να δει πως τον ταιζω κ μου διαβεβαίωσε ότι δεν έχει γοπ. Μια ήπια παλινδρομησουλα μόνο. Τώρα τι να σου πω.σα σύμβουλο θηλασμού την αμφισβητώ γιατί δεν έχει μεταδοτικότητα αν κ με βοήθησε.δηλαδη δεν μου έδωσε κάποια λάθος οδηγία. Τις ψευδοθηλες στο μαιευτήριο μου της κοτσαραν κ με βοήθησε να απαλλαγω από αυτές. Σαν γιατρό δεν την αμφισβητώ όμως. Ξέρει όλα αυτά τα προβλήματα που έχω με τον ξένο κ τον θηλασμό κτλ είμαστε σε επικοινωνία.κ τις έχω πει κ για γοπ κ τέτοια.επισης πίνει ξένο εδώ κ 3 μήνες. Σε δύο φάσεις μου έκανε νερά κ τις δύο φορές του ειχαμε δωσει αντλημενο.το έχουμε τσεκαρει με τον άνδρα μου. Τώρα για αντιαναγωγικο το συζητήσαμε κ δεν θέλει. Θεωρεί ότι μπορεί να δημιουργηθούν χειρότερα θέματα.ποπο με δίδυμα κ θηλάζεις ρε θηρίο;;;;

 

Α ναι τα άλματα. Μπορεί να έφταιξε αυτό.πανω σε άλμα του έδωσα το αντλημενο.επισης κ τώρα περνάει άλμα. Είναι στην 15η εβδομάδα.

Αυτό μου το λέει κ ο άνδρας μου ότι μπορεί να έχω τσιμπησει μια μινι επιλοχειο. Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί αν συνεχίσω να νιώθω τόσο πεσμένη ναι τι να μου κάνει και η μαία η πιστοποιημένη

Μια λύση ισως θα ηταν τα μπιμπερό της medela που θέλουν προσπαθεια για να βγει το γάλα, δουλεύουν οπως ακριβως το στήθος , έχουν δύσκολη ροη. Οποτε να πει σε μια διαδικασία ο μικρός οτι γάλα κιαν πιεί οτι θα πρεπει να το προσπαθήσει.

 Το δεύτερο που θα σου πω ειναι οτι οταν γίνετε 5 μηνών θα αρχίσετε να χαζοτρωτε καμια κρεμουλα οποτε θα δεις οτι τζάμπα στεναχωριωσουν για δυο μηνες. Εκεί να δεις φαση. Χτες εδωσα κοτόπουλο τέτοια αηδία η μούρη του, δεν σου λέω τιποτα. Στόμα ερμητικα κλειστό.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2021 at 11:35 ΠΜ, Mighty86 είπε:

Γεια σας κ από εδώ.ανηκω στις μανουλες Μαρτίου 2021 και εντέλει του Φεβρουαρίου.

Δεν ήξερα πού να το βάλω το θέμα αλλά εγώ έτσι όπως το βιώνω είναι στις δύσκολες στιγμές. Ξέρω κ άλλες μανουλες που τραβανε τα ίδια με εμένα δηλαδή προσπαθούν να θηλάσουν ενώ δίνουν κ μπιμπερο γι'αυτό κ αποφάσισα να ανοίξω το θέμα αυτό. 

Ο γιοκας μου τον οποίο αποκτήσαμε με εξωσωματική γεννήθηκε στις 38w+6d με πρόκληση κ εντελει καισαρική γιατί είχα διαβήτη κύησης και ανησυχούσε κ ο γιατρός(παρόλο που έκανα διατροφή σκληρή κ έπαιρνα κ ινσουλίνη) 3470κιλακια. Στο μαιευτήριο ξεκίνησα να θηλάζω με ψευδοθηλες μιας κ οι θηλές μου είναι η μία εισεχουσα κ η άλλη επίπεδη αλλά το μικρό έφτασε 3050 κιλά κ εκεί του δώσαμε ξένο τρία εξηνταρια γιατί τόσα έπρεπε σύμφωνα με τον γιατρό κ τις μαίες.εκανε κ 3 αντλήσεις εν τω μεταξύ κ έβγαλα 3 μετά 10 κ μετά 25 ml. 

Μόλις βγήκαμε 3190 κ φτάσαμε στο σπίτι ήρθε κ η παιδίατρος,εμένα το στήθος άρχισε να πονάει φουσκώνει κτλ με άφησε να κάνω αποκλειστικό για 3-5 μέρες ούτε θυμάμαι όπου ο μικρός ξαναεχασε κ έφτασε 3050 και στις πάνες του είχε κρυστάλλους. Να μην τα πολυλογω δεν ξέρω τι λάθη κ πόσα έκανα τι έφταιξε ακριβώς πάντως δεν τάιζα σωστά οπότε βάλαμε μπιμπερο κ μάλιστα μπόλικο κ το μωρό συνήλθε γιατί ήταν σαν τον Ονούφριο.μαρεσει που φοβόμασταν μη βγει μεγαλόσωμο λόγω του διαβήτη κύησης κ τον βγάλαμε κ γρήγορα γρήγορα...

Συνέχισα να το παλεύω με τον θηλασμό νοίκιασα θηλαστρο νοσοκομειακό το οποίο άντεξα κ εβαλα 5 μέρες το πολύ,πέταξα τις ψευδοθηλες(άλλο βάσανο κ αυτές) κ λέω δεν θα ξαναθηλασω θα δώσω αντλημενο. Το παιδάκι μου όμως άρχισε να πιάνει χωρίς ψευδοθηλες και έτσι ξεκίνησα το μοτιβο θηλασμός και μετά μπιμπερο.μετα άρχισα να τον βάζω συνεχεια στήθος.σε κάποια φάση μου είπε η παιδίατρος ότι το παιδί παίρνει καλό βάρος κ αν θέλω να κάνω αποκλειστικό τον θηλασμό.δεν ήξερα πως να μειώσω τα μπουκάλια ακόμα κ τώρα δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει αυτό και έτσι διάβασα παπαβεντση κ έτσι μπακάλικα ξεκίνησα να βάζω θηλαστρο.ωσπου εκεί το Πάσχα περίπου να ήταν 2 μηνών του έδωσα αντλημενο και απο τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα. Δεν ήθελε να πιει ούτε ξένο ούτε να θηλάσει. Από τότε τον κυνηγάω να θηλάσει στον ύπνο του η τον ξεγελάω πρώτα με μπιμπερο κ μετά δίνω κ μπιμπερο όταν αρχίσει κ πεινάει πολύ το πίνει.εκει είχαμε κ μια στασιμότητα στο βάρος του κ ανησύχησα αρκετά.

Να πω σε αυτό το σημείο ότι η παιδίατρος μου είναι πιστοποιημένη σύμβουλος αλλά από μεταδοτικότητα 0.οποτε πήρα κ άλλη μία μαία-παλι πιστοποιημένη σύμβουλο κ μου ξαναεδωσε οδηγίες άντλησης κτλ 3 φορές την μέρα κ πως να κάνω μασάζ στο στήθος για να αυξήσω την ροή. Κ τριγωνελα.

Αλλά τα παράτησα με το θηλαστρο γιατί το αντλημενο σαμποτάρει τον θηλασμό, τράπεζα δεν θα έχει νόημα να κανω και αγχωνομουν κιόλας πάρα πολύ με το θηλαστρο μη τυχόν κ το βάλω λάθος στιγμή ενώ ο μικρός δεν έχει αδειάσει το στήθος μου.

Τώρα είναι 6600 κιλακια καλουτσικος χθες έδωσα από εκεί που έδινα 380-420 ml την μέρα ,μόνο 300 προκειμένου να θηλάσει το βράδυ σύμφωνα με τις οδηγίες της μαίας.αλλα εμένα δεν μου φαίνεται ότι θήλασε κ πολύ αποδοτικά.εριχνε τούφες ξυπνουσε θήλαζε δύο λεπτάκια τον έπαιρνε ο ύπνος. Ίσως φταίει κ η ζέστη εγώ είχα βγάλει την μπεμπελη θα προσπαθήσω να έχω πιο ανοιχτά σημερα

Όπως καταλαβαίνετε έτσι όπως τρώει πια (πρώτα μπιμπερο κλαμματα μετά στήθος κτλ )δεν είμαστε κ για πολλά πολλά όλο κλεισμένη σπίτι είμαι. Άντε να βγούμε μια καροτσαδα.

Θηλαστρο δεν πρόκειται να ξαναβάλω.εχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε;

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω με προσοχή και δεν έχω πολύ χρόνο. Να σου πω όμως πως στο πρώτο παιδάκι μου είχα τοοοοσο άγχος μη δώσω ξένο και σαμποτάρω τον θηλασμό που την αφυδάτωσα και παραλίγο να μπει νοσοκομείο. Έδωσα ξένο και μετά την έβαζα στο στήθος έτσι γιατί μου άρεσε. Χωρίς να αγχώνομαι αφού της έδινα το ξένο κανονικα. Κι εκείνη την ηρεμούσε το στήθος όποτε τα βρίσκαμε. Τελικά εμένα κατέβηκε για τα καλά το γάλα αλλά δεν σταμάτησα ποτε το ξένο. Δεν ήθελα άγχη και φασαρίες. Μόνο να το ευχαριστιόμαστε κι οι δυο! Θήλασα μέχρι που πήγε 14 μηνών και πια τον τελευταίο μήνα ο θηλασμός γινόταν μόνο για να κοιμηθεί. 
Στο δεύτερο μωρό δεν έκανα τα ιδια  λάθη. Ούτε μαίες και σύμβουλοι θηλασμού (που καμία τους δεν είχε γινει ακόμα μάνα για να ξέρει το άγχος της φρεσκομαμας!) ούτε αφυδατωσεις, ούτε άγχη ούτε τίποτα! Από την πρώτη στιγμή τον έβαλα στο στήθος και από τις πρώτες ημέρες συμπλήρωσα με λίγο ξένο. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί για σταφυλόκοκκο 10 ημέρες όπου δεν είχα το δικαίωμα να τον βλέπω. Του αντλούσα και  το άφηνα να του το δίνουν μαζί με συμπλήρωμα. Βγήκε και συνεχίσαμε με μεικτή διατροφή οπως κανουμε ακόμα  που είναι 8μιση μηνών. 
Αποψη μου προσπάθησε να χαλαρώσεις και να δίνεις στο παιδάκι σου οοοοσο γάλα (ξένο ή στηθος) χρειάζεται για να μην κλαίει. Ο μεικτός θηλασμός τίποτα κακό δεν έχει! Ακόμα και να θέλει μόνο να πιπιλίζει το στήθος σου γιατί τον χαλαρώνει είναι κι αυτό σημαντικό! Αν δεν θέλει οκ. Σεβαστό! Προσπάθησε να ευχαριστηθείς τις στιγμές αυτές μαζί με το μωρό σου γιατί είναι πολυ σύντομη η περιοδος του νεογέννητου και περνάει πολύ γρήγορα! Να σου ζήσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω ένα παιδάκι 11 ημερών! Επειδή αγόρασα πρόσφατα θήλαστρο, θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να το συνδυάσω ώστε να δίνω το αντλημένο γάλα μου ως συμπλήρωμα αλλά και εάν θα μπορούσα να το κρατήσω ως τράπεζα στην κατάψυξη για όταν θα εισαγουμε τις στέρεες τροφές.

Καλησπέρα!!  Επειδή το μωράκι σου είναι ακόμα πολύ μικρό και δεν σου έχει ρυθμιστεί η παραγωγή είναι πολύ εύκολο αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς θηλαστρο από τώρα να κάνεις υπερπαραγωγή και να έχεις μετά ιστορίες !!! Κάτι που μπορείς να κάνεις προς το παρόν  είναι όταν θηλάζεις από το ένα στήθος και συνήθως τρέχει και από το άλλο στην αρχή να βγάζεις με το χέρι και να το αποθηκεύεις και γενικά να αποσυμφωρεις το στήθος σου μόνο με το χέρι και αυτό να το αποθηκεύεις στην κατάψυξη και να γράφεις πάνω ημερομηνία ... Τράπεζα ξεκινά να κάνεις καλύτερα με το που εδραιωθεί ο θηλασμός 

Αν θέλεις πάλι να δίνεις απλά σαν συμπλήρωμα ώρες που δεν μπορείς να θηλάσεις μπορείς πάλι όταν θηλάζεις να βγάζεις γάλα με το θηλαστρο παράλληλα από το άλλο στήθος και να το δίνουν στο μωράκι αργότερα .. απλά να μην το δίνεται σε καμία περίπτωση με μπουκάλι αλλά με εναλλακτικό τρόπο σίτισης ώστε να μην πάθει σύγχυση θηλών κάτι "επικίνδυνο" για τον θηλασμό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, boockie είπε:

 

 

4 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

 

6 ώρες πρίν, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω ένα παιδάκι 11 ημερών! Επειδή αγόρασα πρόσφατα θήλαστρο, θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να το συνδυάσω ώστε να δίνω το αντλημένο γάλα μου ως συμπλήρωμα αλλά και εάν θα μπορούσα να το κρατήσω ως τράπεζα στην κατάψυξη για όταν θα εισαγουμε τις στέρεες τροφές.

Όταν λες ως συμπλήρωμα εννοείς φαντάζομαι όταν θα λείπεις; 

Από όσο γνωρίζω από φίλες μου που θηλάζουν αποκλειστικά κ δίνουν που κ που αντλημενο συνήθως κάνουν μια άντληση αργά την νύχτα που το στήθος γεμίζει κ το παιδί εκεί στον δευτερο-τριτο μήνα αρχίζει κ κοιμάται σερί 6 Ώρο. Έτσι για να μη μένει ανενεργό το στήθος κάνουν κ μια άντληση στο τρίωρο τους μένει κ αποθεμα. Οπότε κάνε λίγο υπομονή να στρώσει ο ύπνος του μωρού σου κ να φτιάξεις πρώτα την παραγωγή σου όπως είπε κ η Μπριζίτ. Μετά το δίνουν είτε με μπιμπερο σε οριζόντια κλήση είτε με σύριγγα. Στην τράπεζα καταψυξη αποσο μου έχει πει η μαία διατηρούνται ένα τριμηνο όμως πολλές τα αφήνουν κ για εξάμηνο. Μπορείς να πάρεις ειδικά σακουλάκια της Φίλιπς η μεντελα πχ κ να βάζεις μικρές ποσότητες όμως 60-100 ml καλύτερα για να είναι πιο διαχειρισιμο. 2 ημέρες μπορείς να έχεις το σακουλάκι στο ψυγείο αλλά για να προσθέσεις το νέο αντλημενο στο παλιό πρέπει να έχουν την ίδια θερμοκρασία. Μετά καταψυξη γράφεις κ ημερομηνία σε όρθια θέση καλύτερα μέσα σε ένα τάπερ μεγάλο κ πάντα να αφαιρεις τον αέρα από τα σακουλάκια. Το ξεπαγωνεις αφήνοντας στο στο ψυγείο κ μέχρι ένα 24 Ώρο διατηρείται κ μετά πρέπει να φαγωθεί όπου το ζεσταίνεις σε Μπεν Μαρί. 

Μετά τον σαραντισμο μπες σε τέτοιες διαδικασίες κ προσεκτικά γιατί μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ κ να μη πιάνει να θηλάσει απευθείας.

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Μια λύση ισως θα ηταν τα μπιμπερό της medela που θέλουν προσπαθεια για να βγει το γάλα, δουλεύουν οπως ακριβως το στήθος , έχουν δύσκολη ροη. Οποτε να πει σε μια διαδικασία ο μικρός οτι γάλα κιαν πιεί οτι θα πρεπει να το προσπαθήσει.

 Το δεύτερο που θα σου πω ειναι οτι οταν γίνετε 5 μηνών θα αρχίσετε να χαζοτρωτε καμια κρεμουλα οποτε θα δεις οτι τζάμπα στεναχωριωσουν για δυο μηνες. Εκεί να δεις φαση. Χτες εδωσα κοτόπουλο τέτοια αηδία η μούρη του, δεν σου λέω τιποτα. Στόμα ερμητικα κλειστό.

Μμμ το σκεφτόμουν αυτό μου το είχες ξαναπεί η κάπου το είχες ξανααναφερει κ το διάβασα. Έχω καταλήξει να χρησιμοποιω τα μπιμπερο της Φίλιπς που είναι πολύ φιλικά στον θηλασμό κ μέχρι να δώσω αντλημενο με το μπιμπερο δεν είχα θέμα. Αλλά τώρα που ζοριζομαι έτσι ίσως προμηθευτώ κ αυτό που λες της μεντελα να κάνω μια δοκιμή.

 

4 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω με προσοχή και δεν έχω πολύ χρόνο. Να σου πω όμως πως στο πρώτο παιδάκι μου είχα τοοοοσο άγχος μη δώσω ξένο και σαμποτάρω τον θηλασμό που την αφυδάτωσα και παραλίγο να μπει νοσοκομείο. Έδωσα ξένο και μετά την έβαζα στο στήθος έτσι γιατί μου άρεσε. Χωρίς να αγχώνομαι αφού της έδινα το ξένο κανονικα. Κι εκείνη την ηρεμούσε το στήθος όποτε τα βρίσκαμε. Τελικά εμένα κατέβηκε για τα καλά το γάλα αλλά δεν σταμάτησα ποτε το ξένο. Δεν ήθελα άγχη και φασαρίες. Μόνο να το ευχαριστιόμαστε κι οι δυο! Θήλασα μέχρι που πήγε 14 μηνών και πια τον τελευταίο μήνα ο θηλασμός γινόταν μόνο για να κοιμηθεί. 
Στο δεύτερο μωρό δεν έκανα τα ιδια  λάθη. Ούτε μαίες και σύμβουλοι θηλασμού (που καμία τους δεν είχε γινει ακόμα μάνα για να ξέρει το άγχος της φρεσκομαμας!) ούτε αφυδατωσεις, ούτε άγχη ούτε τίποτα! Από την πρώτη στιγμή τον έβαλα στο στήθος και από τις πρώτες ημέρες συμπλήρωσα με λίγο ξένο. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί για σταφυλόκοκκο 10 ημέρες όπου δεν είχα το δικαίωμα να τον βλέπω. Του αντλούσα και  το άφηνα να του το δίνουν μαζί με συμπλήρωμα. Βγήκε και συνεχίσαμε με μεικτή διατροφή οπως κανουμε ακόμα  που είναι 8μιση μηνών. 
Αποψη μου προσπάθησε να χαλαρώσεις και να δίνεις στο παιδάκι σου οοοοσο γάλα (ξένο ή στηθος) χρειάζεται για να μην κλαίει. Ο μεικτός θηλασμός τίποτα κακό δεν έχει! Ακόμα και να θέλει μόνο να πιπιλίζει το στήθος σου γιατί τον χαλαρώνει είναι κι αυτό σημαντικό! Αν δεν θέλει οκ. Σεβαστό! Προσπάθησε να ευχαριστηθείς τις στιγμές αυτές μαζί με το μωρό σου γιατί είναι πολυ σύντομη η περιοδος του νεογέννητου και περνάει πολύ γρήγορα! Να σου ζήσει!

Έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αυτήν την εβδομάδα. Τον βάζω να κοιμηθεί από τις 8-9 οπότε κ μου θηλάζει μέχρι την άλλη μέρα στον υπνο του.ενα δεκαωρο- δωδεκάωρο την βγάζουμε έτσι. Τις υπόλοιπες ωρες του δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο κ μετά κάθεται στο στήθος πιο εύκολα αλλά ανησυχώ πάντα για το αν του δίνω αρκετό συμπλήρωμα αν του φτάνει αν αν αν. Επίσης επειδή δεν μου έτρωγε το ξένο κ εκεί πραγματικά τα έχασα εντέλει διαπιστωσα ότι αν του το δώσω εντελώς κρύωμενο το πίνει μια χαρά.

Κεγω τον αφυδάτωσα όσο ήμασταν μαιευτ του έδωσα ξενο κ μετά τον ξανά αφυδατωσα όταν βγήκαμε το πρώτο πενταήμερο. Αλλά με παραπληροφόρησε κ μία μαία στο μαιευτήριο που ειχαμε δει τα ροζουλι στην πάνα του με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ( οι κρύσταλλοι)αυτά θα περάσουν (!!!!!!!)Απορώ πως δεν έπαθε ούτε καν ίκτερο. Κ εγώ πιστεύω όλα απ' το άγχος μου τα τράβηξα. Από την άλλη αν δεν είχα επιμείνει τώρα δεν θα μιλούσαμε καν για θηλασμό θα είχε τραβήξει έναν δρόμο. Οπότε πρέπει να συγχωρέσω τον εαυτό μου σιγά σιγά.ανθρωποι είμαστε λάθος κάνουμε. 

 όπως λες κ εσύ ταισμενο κάθεται πιο εύκολα στήθος. Προσπαθώ όμως να μου το αδειάζει για να τρώει όσο γίνεται περισσότερο δικό μου κ λιγότερο ξένο για να διατηρήσω την παραγωγουλα μου. Τα μεσημέρια επίσης κοιμάται μισή ωρίτσα ξυπνάει κάνει έναν καλό θηλασμό πάλι μεταξύ ύπνου κ ξύπνιου κ ξανά ρίχνει έναν καλό ύπνο άλλη μια ώρα.εγινε συνήθεια τώρα αυτό. Όταν είναι εντελώς ξύπνιος δεν βρίσκει κανένα ενδιαφέρον στο να θηλάσει. Μόνο με ξεγελασμα. 

Πώς θηλάσες μέχρι 14 μηνών; Προσαρμόστηκε το στήθος σου; Πόσους θηλασμους έκανες την μέρα; Πολύ σπάνιο για μεικτη διατροφή να τραβήξει τόσο πολύ.μπραβο. ιδανικά θα ήθελα κ εγώ να μπορώ να το θηλαζω έστω κ λίγο να τόσο μέχρι 1 έτους.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω με προσοχή και δεν έχω πολύ χρόνο. Να σου πω όμως πως στο πρώτο παιδάκι μου είχα τοοοοσο άγχος μη δώσω ξένο και σαμποτάρω τον θηλασμό που την αφυδάτωσα και παραλίγο να μπει νοσοκομείο. Έδωσα ξένο και μετά την έβαζα στο στήθος έτσι γιατί μου άρεσε. Χωρίς να αγχώνομαι αφού της έδινα το ξένο κανονικα. Κι εκείνη την ηρεμούσε το στήθος όποτε τα βρίσκαμε. Τελικά εμένα κατέβηκε για τα καλά το γάλα αλλά δεν σταμάτησα ποτε το ξένο. Δεν ήθελα άγχη και φασαρίες. Μόνο να το ευχαριστιόμαστε κι οι δυο! Θήλασα μέχρι που πήγε 14 μηνών και πια τον τελευταίο μήνα ο θηλασμός γινόταν μόνο για να κοιμηθεί. 
Στο δεύτερο μωρό δεν έκανα τα ιδια  λάθη. Ούτε μαίες και σύμβουλοι θηλασμού (που καμία τους δεν είχε γινει ακόμα μάνα για να ξέρει το άγχος της φρεσκομαμας!) ούτε αφυδατωσεις, ούτε άγχη ούτε τίποτα! Από την πρώτη στιγμή τον έβαλα στο στήθος και από τις πρώτες ημέρες συμπλήρωσα με λίγο ξένο. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί για σταφυλόκοκκο 10 ημέρες όπου δεν είχα το δικαίωμα να τον βλέπω. Του αντλούσα και  το άφηνα να του το δίνουν μαζί με συμπλήρωμα. Βγήκε και συνεχίσαμε με μεικτή διατροφή οπως κανουμε ακόμα  που είναι 8μιση μηνών. 
Αποψη μου προσπάθησε να χαλαρώσεις και να δίνεις στο παιδάκι σου οοοοσο γάλα (ξένο ή στηθος) χρειάζεται για να μην κλαίει. Ο μεικτός θηλασμός τίποτα κακό δεν έχει! Ακόμα και να θέλει μόνο να πιπιλίζει το στήθος σου γιατί τον χαλαρώνει είναι κι αυτό σημαντικό! Αν δεν θέλει οκ. Σεβαστό! Προσπάθησε να ευχαριστηθείς τις στιγμές αυτές μαζί με το μωρό σου γιατί είναι πολυ σύντομη η περιοδος του νεογέννητου και περνάει πολύ γρήγορα! Να σου ζήσει!

Σορυ για το νταμπλ ποστ αλλά δεν πρόλαβα να κάνω εντιτ.

Το πρόβλημα μου με τον μεικτό κ ο εφιάλτης μου είναι το βάρος του μωρού ένα μόνιμο άγχος. Όταν θηλάζει καλά μπορεί κ να το μπουκωσω άθελά μου λίγο παραπάνω, κάνει αναγωγές αλλά παίρνει κανονικά το βάρος του. Όταν δεν θέλει να θηλάσει πέφτει η παραγωγή μου κ αρχίζει κ αυτός κ δεν έχει καλές αυξήσεις στο βάρος του κ πέφτει λίγο στην καμπύλη του. Ως τώρα τον έχω διατηρήσει κομψότατο ούτε να ξεφύγει από κιλά ούτε να τίθεται κάποιο σοβαρό θέμα βάρους αλλά είμαι διαρκώς ανήσυχη. Δεν θέλω προς θεού να αποθαρρυνω τις κοπέλες που κάνουν μεικτό καλύτερα άλλωστε λίγο βυζί παρά καθόλου απλά να μοιραστούμε τυχον προβληματισμούς γιατί νομίζω πολλά μπορεί να δυσκολέψουν κάποια στον μεικτό αλλά κανείς δεν τα συζητάει. 

Η μητέρα μου μου αναφέρει ότι τότε που σπάνια άκουγες για αποκλειστικό θηλασμό ,και ο μεικτος ήταν πολυτελεια με τάιζε μεικτά για ένα εξάμηνο χωρίς να της δημιουργήσω κανένα απολύτως θέμα.πρωτα βυζί μετά μπουκάλι κ ούτε ωχ ούτε βωχ.

Αυτό με την απεργία θηλασμού ότι το παιδάκι δεν έχει καμία διάθεση να θηλάσει κ το θηλάζουν κοιμησμενο για αρκετό καιρό(όχι της απεργίες του τριημέρου η του γοπ) το έχω διαβάσει κ σε αποκλειστικό θηλασμό που δεν είναι στην μέση το θέμα της σύγχυσης. Μπορεί απλά το παιδί να βαριέται να θηλάσει για κάποιο λόγο. Φυσικά κάτι θα φταίει δεν λέω ότι είναι εκ φύσεως το αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι δλδ μήπως δεν είναι εντέλει λόγο σύγχυσης όλο αυτό αλλά μήπως διαισθάνεται το άγχος μου,την αρνητική ψυχολογία μου κτλ


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω ένα παιδάκι 11 ημερών! Επειδή αγόρασα πρόσφατα θήλαστρο, θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να το συνδυάσω ώστε να δίνω το αντλημένο γάλα μου ως συμπλήρωμα αλλά και εάν θα μπορούσα να το κρατήσω ως τράπεζα στην κατάψυξη για όταν θα εισαγουμε τις στέρεες τροφές.

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι! Θα συμφωνήσω με τη Briggit και τη Mighty! Αν δεν υπάρχει λόγος άντλησης, καλο θα ήταν να την αποφύγεις για τους λόγους που σου ανέφεραν! Βέβαια, εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες της οικογένειάς σου κι αναλόγως πράττεις! 

Ο χρόνος συντήρησης και διατήρησης μητρικού γάλακτος είναι:

Στη συντήρηση του ψυγείου: ιδανικά εώς 4 μέρες αλλά μπορεί και 1 βδομάδα (<4°C) 

Στον καταψύκτη του ψυγείου: 2 βδομάδες (-15°C) 

Στην κατάψυξη: 3-6 μήνες (-18°C) 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω ένα παιδάκι 11 ημερών! Επειδή αγόρασα πρόσφατα θήλαστρο, θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να το συνδυάσω ώστε να δίνω το αντλημένο γάλα μου ως συμπλήρωμα αλλά και εάν θα μπορούσα να το κρατήσω ως τράπεζα στην κατάψυξη για όταν θα εισαγουμε τις στέρεες τροφές.

Να σου ζησει κοπελα μου! Θα κανεις αντλήσεις καθε 2 ωρες τη μερα κ καθε 3 ωρες το βραδυ ..για να εχεις καλη παραγωγή ..και θα κρατας σε σακουλάκια στη καταψυξη.. θα θηλαζεισ Και θα δινεις και το αντλημένο με μπιμπερό .αν δε θες να δωσεις μπιμπερό θα θηλάζεις μονο αποκλειστικα κ το αντλημένο θα το βαζεις καταψυξη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...