Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Bluee19 είπε:

      η οικονομ σου είχε πει πως έχει λίγο αυξημένες τιμές απλώς δεν χρειάζεσαι αντιπηκτικές ή σου είχε πει πως η εξετάσεις σου είναι καθαρές ; 

      Η οικονομ μου είχε κάνει κάποιες βασικές εξετάσεις (πρωτεΐνη c,s , αντιπηκτικό λύκου,καρδιολογική,  αντί θρόμβινη) και βάσει αυτών και του ιστορικού μου είχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνω τον γονιδιακό έλεγχο για τις μεταλλάξεις. Το ίδιο είπε κ ο γυναικολόγος και εγω τώρα επέμενα και μου τις έδωσε και ενώ όλα είναι καλά βγήκε το PAI-1. Φφφ φοβάμαι κορίτσια μήπως έχει γίνει ήδη κάτι κακό 

Μεικτή διατροφή αυτή η κατάρα!!


Recommended Posts

@Nephele78 @*Μυρτώ @Mighty86 @Brigitt Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμένω σίγουρα να περάσουν 40 ημέρες ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμός και μετά θα ξεκινήσω να φτιάχνω τράπεζα στην κατάψυξη! Να του το δίνω ως συμπληρώμα μου φαίνεται και εμένα περιττό εφόσον είμαστε μαζί κάθε μέρα, όλη μέρα και δεν εργάζομαι! Έχω αγοράσει το θήλαστρο της Medela swing  και τα σακουλάκια της! Έχω κάνει άντληση μια φορά πιο πολύ για να δω τη διαδικασία αλλά και επειδή ένιωθα το στήθος μου απίστευτα βαρύ. 


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, boockie είπε:

@Nephele78 @*Μυρτώ @Mighty86 @Brigitt Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα περιμένω σίγουρα να περάσουν 40 ημέρες ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμός και μετά θα ξεκινήσω να φτιάχνω τράπεζα στην κατάψυξη! Να του το δίνω ως συμπληρώμα μου φαίνεται και εμένα περιττό εφόσον είμαστε μαζί κάθε μέρα, όλη μέρα και δεν εργάζομαι! Έχω αγοράσει το θήλαστρο της Medela swing  και τα σακουλάκια της! Έχω κάνει άντληση μια φορά πιο πολύ για να δω τη διαδικασία αλλά και επειδή ένιωθα το στήθος μου απίστευτα βαρύ. 

Αν δε δουλευεις τοτε ολα μια χαρα! Θα θηλάζεις κ θα κανεις κ αντλήσεις για να Εχεις καβα για μετα!!καλους  θηλασμούς! :-)

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2021 at 4:06 ΠΜ, Mighty86 είπε:

 

Όταν λες ως συμπλήρωμα εννοείς φαντάζομαι όταν θα λείπεις; 

Από όσο γνωρίζω από φίλες μου που θηλάζουν αποκλειστικά κ δίνουν που κ που αντλημενο συνήθως κάνουν μια άντληση αργά την νύχτα που το στήθος γεμίζει κ το παιδί εκεί στον δευτερο-τριτο μήνα αρχίζει κ κοιμάται σερί 6 Ώρο. Έτσι για να μη μένει ανενεργό το στήθος κάνουν κ μια άντληση στο τρίωρο τους μένει κ αποθεμα. Οπότε κάνε λίγο υπομονή να στρώσει ο ύπνος του μωρού σου κ να φτιάξεις πρώτα την παραγωγή σου όπως είπε κ η Μπριζίτ. Μετά το δίνουν είτε με μπιμπερο σε οριζόντια κλήση είτε με σύριγγα. Στην τράπεζα καταψυξη αποσο μου έχει πει η μαία διατηρούνται ένα τριμηνο όμως πολλές τα αφήνουν κ για εξάμηνο. Μπορείς να πάρεις ειδικά σακουλάκια της Φίλιπς η μεντελα πχ κ να βάζεις μικρές ποσότητες όμως 60-100 ml καλύτερα για να είναι πιο διαχειρισιμο. 2 ημέρες μπορείς να έχεις το σακουλάκι στο ψυγείο αλλά για να προσθέσεις το νέο αντλημενο στο παλιό πρέπει να έχουν την ίδια θερμοκρασία. Μετά καταψυξη γράφεις κ ημερομηνία σε όρθια θέση καλύτερα μέσα σε ένα τάπερ μεγάλο κ πάντα να αφαιρεις τον αέρα από τα σακουλάκια. Το ξεπαγωνεις αφήνοντας στο στο ψυγείο κ μέχρι ένα 24 Ώρο διατηρείται κ μετά πρέπει να φαγωθεί όπου το ζεσταίνεις σε Μπεν Μαρί. 

Μετά τον σαραντισμο μπες σε τέτοιες διαδικασίες κ προσεκτικά γιατί μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ κ να μη πιάνει να θηλάσει απευθείας.

Μμμ το σκεφτόμουν αυτό μου το είχες ξαναπεί η κάπου το είχες ξανααναφερει κ το διάβασα. Έχω καταλήξει να χρησιμοποιω τα μπιμπερο της Φίλιπς που είναι πολύ φιλικά στον θηλασμό κ μέχρι να δώσω αντλημενο με το μπιμπερο δεν είχα θέμα. Αλλά τώρα που ζοριζομαι έτσι ίσως προμηθευτώ κ αυτό που λες της μεντελα να κάνω μια δοκιμή.

 

Έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αυτήν την εβδομάδα. Τον βάζω να κοιμηθεί από τις 8-9 οπότε κ μου θηλάζει μέχρι την άλλη μέρα στον υπνο του.ενα δεκαωρο- δωδεκάωρο την βγάζουμε έτσι. Τις υπόλοιπες ωρες του δίνω πρώτα λίγο μπιμπερο κ μετά κάθεται στο στήθος πιο εύκολα αλλά ανησυχώ πάντα για το αν του δίνω αρκετό συμπλήρωμα αν του φτάνει αν αν αν. Επίσης επειδή δεν μου έτρωγε το ξένο κ εκεί πραγματικά τα έχασα εντέλει διαπιστωσα ότι αν του το δώσω εντελώς κρύωμενο το πίνει μια χαρά.

Κεγω τον αφυδάτωσα όσο ήμασταν μαιευτ του έδωσα ξενο κ μετά τον ξανά αφυδατωσα όταν βγήκαμε το πρώτο πενταήμερο. Αλλά με παραπληροφόρησε κ μία μαία στο μαιευτήριο που ειχαμε δει τα ροζουλι στην πάνα του με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό ( οι κρύσταλλοι)αυτά θα περάσουν (!!!!!!!)Απορώ πως δεν έπαθε ούτε καν ίκτερο. Κ εγώ πιστεύω όλα απ' το άγχος μου τα τράβηξα. Από την άλλη αν δεν είχα επιμείνει τώρα δεν θα μιλούσαμε καν για θηλασμό θα είχε τραβήξει έναν δρόμο. Οπότε πρέπει να συγχωρέσω τον εαυτό μου σιγά σιγά.ανθρωποι είμαστε λάθος κάνουμε. 

 όπως λες κ εσύ ταισμενο κάθεται πιο εύκολα στήθος. Προσπαθώ όμως να μου το αδειάζει για να τρώει όσο γίνεται περισσότερο δικό μου κ λιγότερο ξένο για να διατηρήσω την παραγωγουλα μου. Τα μεσημέρια επίσης κοιμάται μισή ωρίτσα ξυπνάει κάνει έναν καλό θηλασμό πάλι μεταξύ ύπνου κ ξύπνιου κ ξανά ρίχνει έναν καλό ύπνο άλλη μια ώρα.εγινε συνήθεια τώρα αυτό. Όταν είναι εντελώς ξύπνιος δεν βρίσκει κανένα ενδιαφέρον στο να θηλάσει. Μόνο με ξεγελασμα. 

Πώς θηλάσες μέχρι 14 μηνών; Προσαρμόστηκε το στήθος σου; Πόσους θηλασμους έκανες την μέρα; Πολύ σπάνιο για μεικτη διατροφή να τραβήξει τόσο πολύ.μπραβο. ιδανικά θα ήθελα κ εγώ να μπορώ να το θηλαζω έστω κ λίγο να τόσο μέχρι 1 έτους.

Καθόλου σπάνιο δεν είναι! Όλες οι φίλες μου το ίδιο έκαναν. Όταν το μωρό μπαίνει στο στήθος και θηλάζει το γάλα θα κατεβαίνει. Θα προσαρμοστεί στο να κατεβαίνει τόσο όσο του χρειάζεται. Δεν την έβαζα λίγη ώρα όμως. Οοοοση ώρα χρειαζόταν και για οποιονδήποτε λόγο. Όχι μόνο γιατί πεινούσε. Και γιατί πονούσε και γιατί ήθελε να κοιμηθεί. Και με τον γιο τώρα το ίδιο κάνω. Καλά αυτός έχει λατρεία με το στήθος. Το προτιμά από το μπουκάλι. 
Τη μικρή τη θήλασα μέχρι να γίνει 14 μηνών όπου το έκοψα επειδή είχα μείνει ξανά έγκυος και απέβαλα όποτε έπρεπε να κάνω απόξεση να πάρω αντιβιωσεις κτλ και λέω εντάξει.. ας μη θηλάζει άλλο και πινει και φάρμακα μαζί. Στο καπάκι ξανάμεινα έγκυος έτσι κι αλλιώς και με βόλεψε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Καθόλου σπάνιο δεν είναι! Όλες οι φίλες μου το ίδιο έκαναν. Όταν το μωρό μπαίνει στο στήθος και θηλάζει το γάλα θα κατεβαίνει. Θα προσαρμοστεί στο να κατεβαίνει τόσο όσο του χρειάζεται. Δεν την έβαζα λίγη ώρα όμως. Οοοοση ώρα χρειαζόταν και για οποιονδήποτε λόγο. Όχι μόνο γιατί πεινούσε. Και γιατί πονούσε και γιατί ήθελε να κοιμηθεί. Και με τον γιο τώρα το ίδιο κάνω. Καλά αυτός έχει λατρεία με το στήθος. Το προτιμά από το μπουκάλι. 
Τη μικρή τη θήλασα μέχρι να γίνει 14 μηνών όπου το έκοψα επειδή είχα μείνει ξανά έγκυος και απέβαλα όποτε έπρεπε να κάνω απόξεση να πάρω αντιβιωσεις κτλ και λέω εντάξει.. ας μη θηλάζει άλλο και πινει και φάρμακα μαζί. Στο καπάκι ξανάμεινα έγκυος έτσι κι αλλιώς και με βόλεψε. 

Εμένα όμως δεν κάθεται παρά μόνο μεταξύ ύπνου κ ξύπνιου.κ συμπλήρωμα πως αποφάσισες ποσοτητα;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εμένα όμως δεν κάθεται παρά μόνο μεταξύ ύπνου κ ξύπνιου.κ συμπλήρωμα πως αποφάσισες ποσοτητα;

Εγώ είχα φοβηθεί πολύ που είχε αφυδατωθει κι έτσι στην αρχή έδινα ΠΟΛΥ συμπλήρωμα. Φανταζόμουν πως από εμένα δεν έπαιρνε πολύ και έδινα ξένο σχεδόν όσο έπρεπε να παίρνει στο σύνολο. Και μετά από δυο μήνες ήρθε η παιδίατρος και βρήκε ένα μωρό τούμπανο! Την είχα παχύνει παρά πολύ. Όποτε μου είπε πως έχω πολύ γάλα και να κόψω σιγά σιγά το ξένο. Εγώ το μείωσα αλλά δεν ήθελα να το κόψω. Τα είχαμε βρει μια χαρά με τη μικρή μου έτσι και δεν υπήρχε θέμα να μπαίνω πάλι σε άγχη και φασαρίες. Με τον μικρό ήρθαν εύκολα τα πράγματα, έδινα συμπλήρωμα τρεις φορές τη μέρα και την υπόλοιπη μέρα ήταν μόνο στήθος. Έτσι κάνουμε ακόμα συν ότι φάει από τροφές (λίγα πράγματα για την ώρα- είναι ζόρικος) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...