Alex1989

2η καισαρική: σε ποια εβδομάδα;

Recommended Posts

On 10/6/2021 at 9:20 ΜΜ, vikib είπε:

Με το καλο το μωρακι σου! 

Την δευτερη καισαρικη την εκανα 39+2,μονος ο γιατρος με εβαλε για τοτε

Αλλα κ στις 38να κανεις δ νομιζω οτι θα υπαρξει θεμα. 38+2εκανα την πρωτη(προκληση που δ επιασε), ειχα κανει κ κορτιζονες κ ηταν ολα μια χαρα

Δυστυχως, οτι εμπειριες να εχει μια αλλη γυναικα, πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο που σε παρακολουθει. Τα λεει λιγο περιεργα

Αλλιως βρισκεις τωρα αλλον. Τι πιο απλο ειδικα με προγραμματισμενη καισαρικη

Κορίτσια να ρωτήσω....γιατί ενέσεις κορτιζόνης για πνευμονία;;;;χρειάζονται σε αυτές τις εβδομάδες;;;;38;;;; Δηλαδή εσείς τις κάνατε προληπτικά;;;από την στιγμή που μπαίνουμε στον μήνα μας 36 εβδομάδα χρειάζονται αυτές οι ενέσεις;;;;

πρίν από 6 λεπτά , Emilly800 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω....γιατί ενέσεις κορτιζόνης για πνευμονία;;;;χρειάζονται σε αυτές τις εβδομάδες;;;;38;;;; Δηλαδή εσείς τις κάνατε προληπτικά;;;από την στιγμή που μπαίνουμε στον μήνα μας 36 εβδομάδα χρειάζονται αυτές οι ενέσεις;;;;

στην πρωτη εγκυμοσυνη τις εκανα για αλλο λογο

ειχα ενα ατυχημα στον 6ο περιπου,κ μαζι με το ζαχαρο,φοβηθηκαν για πρωορο τοκετο

στη δευτερη προληπτικα τελειως αφου ηταν προγραμματισμενη καισαρικη,κ τις κανουν ακομη κ αν κανεις τη  καισαρικη μετα τις 38(τουλ ετσι ηταν το πρωτοκολλο στο νοσοκομειο που γεννησα πριν 4χρ.σε αλλες πολεις δ κανανε ξερω απο φιλες)

αν πας για φυσιολογικο δ ειναι απαραιτητο,η κ προκληση.ακομη κ αν εισαι 37εβδ.με το  φ.τ συνηθως δ εχουν θεμα με τα πνευμονια τα μωρακια

πρίν από 15 λεπτά , Alex1989 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα είναι ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη τώρα στο τέλος απογοητεύτηκα πολύ με τον γιατρό μου κ έχω ξενερώσει απίστευτα μαζί του, εδώ που μένω δεν έχω πολλές επιλογές από γιατρους. Έκανα απόπειρα να αλλάξω γιατρό πριν μισό μήνα αλλά δεν τα κατάφερα.μεσολαβησα σε έναν γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο να με αναλάβει κ μου έριξε άκυρο ξέρετε για ποιον λόγο ; Επειδή πριν λίγο καιρό πριν μπει στο νοσοκομείο ήταν Βοηθός του τώρα γιατρού μου στην κλινική...κ δεν θέλει λέει να μπει στη μέση...  Κ η αλήθεια είναι ότι διστάζω να γεννήσω στην εφημερία  χωρίς να με έχει παρακολουθήσει κανείς ξανά στο νοσοκομείο πιο πριν. Νομίζω πως εδώ που είμαι δεν έχω περιθώρια να κάνω κάτι, δεν νιώθω καλά με  τον γιατρό μου αλλά ανυπομονώ να γεννήσω κ να μην τον ξαναδώ.ς έχει χαλάσει πολύ ο τρόπος του κ όσο σκέφτομαι ότι θα τον πληρώσω κιόλαςβενα σωρό λεφτά , τρελενομαι...

καταλαβαινω απολυτα να μην θελεις να μπεις σε αυτην την διαδικασια,αλλα αν το νοσοκομειο ειναι αξιοπρεπες,κ δ εχεις ακουσει κτ τραγικο για καποιον απο τους γιατρους κ στην εφημερια να πας,ολα καλα θα πανε.

γτ να δωσεις τοσα λεφτα  σε καποιον που η γεννα σου γι αυτον ειναι μια εγχειρηση ρουτινας;

φυσικα υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα επιχειρηματα,αλλα σκεψου αυτο το τοσο απλο

απλα κ εγω για πιο σιγουρια θα ηθελα εστω τριτο τριμηνο να πηγαινω στο νοσοκομειο για παρακολουθηση,οπως εκανα κ απο το πρωτο,κ ας μην ειχα σκοπο να γεννησω εκει μεχρι τοτε.κλεισε ενα ραντεβου αμεσα στο μαιευτηριο κ οταν πας πες οτι απλα θελεις να κανονισεις ημερομηνια για καισαρικη.με οποιον γιατρο μπορει.δ θα σε αφησουν ετσι

κ αυτος που σε παρακολουθει θα ξερει οτι απλα πηγες στην εφημερια.κ ας τυχει κ στον παλιο βοηθο του,τι μπορει να σου πει;

Διαφημίσεις

Κ εμένα ο δικός μου γιατρός μου είχε πει περίπου 10 μέρες πριν την ΠΗΤ ότι θα κάνω καισαρική. Την έκανα 38+4  απ' ότι θυμάμαι. Ενέσεις κορτιζόνης μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται απ' τη στιγμή που είναι τελειομηνο. Ο κάθε γιατρός κ το κάθε νοσοκομείο έχουν μάλλον το δικό τους πρωτόκολλο. Εμένα ο γιος μου πάντως δεν χρειάστηκε καθόλου οξυγόνο μετά τη γέννα κ ας γεννήθηκε μικρούλης

πρίν από 15 λεπτά , vikib είπε:

ειχα ενα ατυχημα στον 6ο περιπου,κ μαζι με το ζαχαρο,φοβηθηκαν για πρωορο τοκετο

στη δευτερη προληπτικα τελειως αφου ηταν προγραμματισμενη καισαρικη,κ τις κανουν ακομη κ αν κανεις τη  καισαρικη μετα τις 38(τουλ ετσι ηταν το πρωτοκολλο στο νοσοκομειο που γεννησα πριν 4χρ.σε αλλες πολεις δ κανανε ξερω απο φιλες)

αν πας για φυσιολογικο δ ειναι απαραιτητο,η κ προκληση.ακομη κ αν εισαι 37εβδ.με το  φ.τ συνηθως δ εχουν θεμα με τα πνευμονια τα μωρακια

καταλαβαινω απολυτα να μην θελεις να μπεις σε αυτην την διαδικασια,αλλα αν το νοσοκομειο ειναι αξιοπρεπες,κ δ εχεις ακουσει κτ τραγικο για καποιον απο τους γιατρους κ στην εφημερια να πας,ολα καλα θα πανε.

γτ να δωσεις τοσα λεφτα  σε καποιον που η γεννα σου γι αυτον ειναι μια εγχειρηση ρουτινας;

απλα κ εγω για πιο σιγουρια θα ηθελα εστω τριτο τριμηνο να πηγαινω στο νοσοκομειο για παρακολουθηση,οπως εκανα κ απο το πρωτο,κ ας μην ειχα σκοπο να γεννησω εκει μεχρι τοτε.κλεισε ενα ραντεβου αμεσα στο μαιευτηριο κ οταν πας πες οτι απλα θελεις να κανονισεις ημερομηνια για καισαρικη.με οποιον γιατρο μπορει.δ θα σε αφησουν ετσι

κ αυτος που σε παρακολουθει θα ξερει οτι απλα πηγες στην εφημερια.κ ας τυχει κ στον παλιο βοηθο του,τι μπορει να σου πει;

Όχι καισαρικη πάω κ εγώ...και να σου πω έχει κολήσει το μυαλό μου να το βγάλω το γρηγορότερο που γίνεται το μωράκι δηλαδή αν μου πουν κ δύο εβδομάδες πριν την πητ..λόγω άγχους που τραβάω για βλακείες ....αλλά αν είναι επικίνδυνο...τον γιο μου τον έβγαλα 39 ακριβώς ...χωρίς θέματα..θα ρωτήσω τώρα στο ντομπλερ ανάπτυξης κ στην συνέχεια στο νοσοκομείο που θα γεννήσω για το πρωτόκολλο τους...

πρίν από 27 λεπτά , vikib είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το νοσοκομείο μας εδώ δεν είναι και από τα πιο οργανωμένα κ έχει έλλειψεις καθώς είναι κ σε νησί. Κ οι εμπειρίες που έχω ακούσει από γέννα είναι οι περισσότερες αρνητικές, βέβαια δεν ξέρω αν ήταν υπεύθυνοι οι ίδιοι γιατροί. Οι μαίες κ νοσοκόμες σχεδόν αδιάφορες .. καταλαβαίνω ότι ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του κ είναι υποκειμενικό, αλλά επηρεάζομαι κιόλας. Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που λες θα μπορούσα να κλείσω ένα ραντεβού άμεσα για να δω τι θα μου πουν κ να πάρω μια γνώμη. Όταν ο γιατρός του νοσοκομείου έμαθε ότι θέλω να με αναλαβει εκείνος  επειδή με θυμήθηκε καθώς στην πρώτη  μου γέννα στην καισαρική μου ήταν μαζί με τον γιατρό μου, αμέσως μετά τον πήρε τηλ κ του το είπε. Κ με πήρε τηλέφωνο την επόμενη μέρα ι γιατρός μου κ μου είπε να διαλέξω τι θέλω να κάνω , νοσοκομείο ή κλινική μαζί του. Κ αν επιλέξω νοσοκομείο, να μην πάω στο καθορισμένο ραντεβού μαζί του που είχα σε δύο μέρες.... Με νευρίασε πολύ αυτό .. λες κ δεν τον πλήρωνα στις επισκέψεις κ πήγαινα δωρεάν...

ydztp2.png
To get the code: 

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Όχι καισαρικη πάω κ εγώ...και να σου πω έχει κολήσει το μυαλό μου να το βγάλω το γρηγορότερο που γίνεται το μωράκι δηλαδή αν μου πουν κ δύο εβδομάδες πριν την πητ..λόγω άγχους που τραβάω για βλακείες ....αλλά αν είναι επικίνδυνο...τον γιο μου τον έβγαλα 39 ακριβώς ...χωρίς θέματα..θα ρωτήσω τώρα στο ντομπλερ ανάπτυξης κ στην συνέχεια στο νοσοκομείο που θα γεννήσω για το πρωτόκολλο τους...

κοιταξε να δεις.εγω προσωπικα ειμαι απολυτα υπερ στην προσωποποιηση καθε περιπτωσης.κανεις δ λεει οτι ενα μωρακι 35,36,37εβδ θα παθει κτ αν γεννηθει φυσιολογικα η με καισαρικη κ χωρις ενεσεις.η μπορει κ να παρουσιασει ταχυπνοια καποιο μωρακι που γεννηθηκε 39εβδ κ φυσιολογικα.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.κ ακουμε τον γιατρο μας

αλλο αν ο γιατρος μας τα λεει περιεργα

3 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το νοσοκομείο μας εδώ δεν είναι και από τα πιο οργανωμένα κ έχει έλλειψεις καθώς είναι κ σε νησί. Κ οι εμπειρίες που έχω ακούσει από γέννα είναι οι περισσότερες αρνητικές, βέβαια δεν ξέρω αν ήταν υπεύθυνοι οι ίδιοι γιατροί. Οι μαίες κ νοσοκόμες σχεδόν αδιάφορες .. καταλαβαίνω ότι ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του κ είναι υποκειμενικό, αλλά επηρεάζομαι κιόλας. Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που λες θα μπορούσα να κλείσω ένα ραντεβού άμεσα για να δω τι θα μου πουν κ να πάρω μια γνώμη. Όταν ο γιατρός του νοσοκομείου έμαθε ότι θέλω να με αναλαβει εκείνος  επειδή με θυμήθηκε καθώς στην πρώτη  μου γέννα στην καισαρική μου ήταν μαζί με τον γιατρό μου, αμέσως μετά τον πήρε τηλ κ του το είπε. Κ με πήρε τηλέφωνο την επόμενη μέρα ι γιατρός μου κ μου είπε να διαλέξω τι θέλω να κάνω , νοσοκομείο ή κλινική μαζί του. Κ αν επιλέξω νοσοκομείο, να μην πάω στο καθορισμένο ραντεβού μαζί του που είχα σε δύο μέρες.... Με νευρίασε πολύ αυτό .. λες κ δεν τον πλήρωνα στις επισκέψεις κ πήγαινα δωρεάν...

καταλαβαινω τους φοβους σου

επρεπε να διαλεξεις να μην πας στον ραντεβου.σου εκανε ξεκαθαρο ψυχολογικο εκβιασμο.δ σε σεβεται καθολου

τζαμπα τα λεφτα που ειναι να του δωσεις

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα