Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Κορίτσι μου σε νιώθω απόλυτα..το πέρασα και το περνάω ακόμα τώρα στον όγδοο..δυστυχώς οι περισσότερες που περάσαμε αποβολές έχουμε κατάλοιπα...βασανιστικά αργά πέρασαν για μένα και οι μήνες κ έχω ξαγρυπνισει άπειρα βραδιά σε αυτούς τους μήνες και χθες επίσης γιατί μπαίνανε σκέψεις στο μυαλό κ δεν μπορούσα να τις αποβάλλω..προσπάθησε να βάζεις στο πρόγραμμα σου πράγματα που σε ευχαριστούν γιατι αυτό το άγχος δεν τελειώνει ούτε με το πέρας του πρώτου τριμήνου..για την ακρίβεια από την στιγμή που γίνεσαι μανούλα μια ζωή θα έχεις εγνοια.αλλα το μωρό σου είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι.

Να σου πω συγκεκριμένα μου είπε σε κάποια φάση η αδερφή μου τότε στις αρχές ότι φοβήθηκε πολύ..είπα λέει η αδερφή μου δεν είναι καλά θα τρελαθεί...τελικά δεν τρελάθηκα χαχαχαχα...ακόμα...σφιγκω τα δόντια κ προσπαθώ να την παλέψω μέχρι το τέλος..όλα καλά θα πάνε για όλες μας..

Χαίρομαι που με καταλαβαίνει κάποιος!!!Εγω φοβάμαι μήπως επηρεάζεται και το μωράκι απο ολο αυτό το άγχος και το σκέφτομαι και αυτό και γίνομαι χειρότερα γιατί φοβάμαι μην πάθει κάτι εξαιτίας μου!!Υπάρχει τέτοια περίπτωση;;Αχ τι θα κάνω με τις φοβίες και τις ανασφάλειές μου;;Και εγω νιώθω οτι θα τρελαθώ στο τέλος…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Χαίρομαι που με καταλαβαίνει κάποιος!!!Εγω φοβάμαι μήπως επηρεάζεται και το μωράκι απο ολο αυτό το άγχος και το σκέφτομαι και αυτό και γίνομαι χειρότερα γιατί φοβάμαι μην πάθει κάτι εξαιτίας μου!!Υπάρχει τέτοια περίπτωση;;Αχ τι θα κάνω με τις φοβίες και τις ανασφάλειές μου;;Και εγω νιώθω οτι θα τρελαθώ στο τέλος…

Δεν παθαίνει τίποτα το μωράκι θα γεννηθεί γερό και ευτυχισμένο..ίσως αν το δούμε στην πραγματική του διάσταση το θέμα...ότι όλα δεν είναι στο χέρι μας...μετέθεσε αυτήν την ευθύνη και το βάρος στον Θεό που αυτός τα ορίζει όλα..όποτε εγώ όταν το σκεφτώ αυτό κ το πιστέψω κάπως αισθάνομαι καλύτερα..δεν φταιξαμε σε τίποτα ως τώρα κ τώρα το καλό θα γίνει κ τα μωράκια θα γεννηθούν θα τα δεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Χαίρομαι που με καταλαβαίνει κάποιος!!!Εγω φοβάμαι μήπως επηρεάζεται και το μωράκι απο ολο αυτό το άγχος και το σκέφτομαι και αυτό και γίνομαι χειρότερα γιατί φοβάμαι μην πάθει κάτι εξαιτίας μου!!Υπάρχει τέτοια περίπτωση;;Αχ τι θα κάνω με τις φοβίες και τις ανασφάλειές μου;;Και εγω νιώθω οτι θα τρελαθώ στο τέλος…

Δεν παθαίνει τίποτα το μωράκι από το άγχος σου.Με τόσο άγχος που είχα εγώ στον μεγαλο κι όμως όλα πήγαν καλά και γεννήθηκε τελειομηνο κι υγιέστατο και πολύ ήρεμο μωράκι .Έχει όμως δίκιο η Emily.Αστο στο Θεό και χαλάρωσε,ότι είναι να γίνει θα γίνει...

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι οτι σχεδόν κάθε μέρα φοβάμαι οτι θα παω για υπέρηχο την επόμενη φορά και θα έχει σταματήσει η καρδούλα.Το ξέρω οτι δεν πρέπει να σκέφτομαι ετσι αλλά δεν το ελέγχω πλεον.Τώρα είμαι 12+1 και περιμένω πως και πως να κλείσω εστω το 3μηνο γιατί δεν αντέχω άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Το πρόβλημα μου είναι οτι σχεδόν κάθε μέρα φοβάμαι οτι θα παω για υπέρηχο την επόμενη φορά και θα έχει σταματήσει η καρδούλα.Το ξέρω οτι δεν πρέπει να σκέφτομαι ετσι αλλά δεν το ελέγχω πλεον.Τώρα είμαι 12+1 και περιμένω πως και πως να κλείσω εστω το 3μηνο γιατί δεν αντέχω άλλο!!

Ποπό έτσι ακριβώς και γω ήμουν!! Μια φορά προς το τέλος έψαχνε ο γιατρός και γω χλωμιασα!! Αλλά κάθε φορά είχα τρομερό άγχος.. Ξαπλωνα σιωπηλή και μαγκωμενη και προσευχομουν από μέσα μου να είναι όλα καλα!! Εφιαλτες έβλεπα.. Δεν χάρηκα καθόλου την εγκυμοσύνη μου, μα καθόλου.. Ήμουν συνέχεια με τα μούτρα κάτω.. Και μου την έλεγαν κιόλας γιατί είμαι ετσι:angry:. Ο άντρας μου νόμιζε ότι δεν ήθελα μωρό αλλά συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο!! Επειδή το ήθελα πάρα πολύ φοβόμουν μην το χάσω!! Τώρα τι να σου πω.. Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Όλα καλά θα πάνε στο τέλος!! Να το ξέρεις αυτό καταβαθος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!Σήμερα είμαι σε αθλία κατάσταση…είδα εφιάλτη οτι πήγα να κάνω την αυχενική και μου είπαν οτι πρέπει να το ρίξω το μωρό,ηταν τόσο ζωντανό που νόμιζα οτι ηταν αλήθεια έκανα πόση ώρα να συνέλθω οταν ξύπνησα και ακόμα δηλαδή είμαι ταραγμένη.Λετε να σημαίνει κάτι το όνειρο η ολο αυτό είναι καθαρά απο το άγχος μου;;Πόσο πιθανό είναι στη βδομάδα που είμαι να γίνει αποβολή;;Σίγουρα το μωράκι μου ηταν καλά οταν ήμουν 11+6 γιατί έκανα υπέρηχο.Σήμερα είμαι 12+3 τΙ μπορεί να έχει παει στραβά απο τότε;;Θέλω να κλάψω και ούτε γ αυτό δεν έχω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Σήμερα είμαι σε αθλία κατάσταση…είδα εφιάλτη οτι πήγα να κάνω την αυχενική και μου είπαν οτι πρέπει να το ρίξω το μωρό,ηταν τόσο ζωντανό που νόμιζα οτι ηταν αλήθεια έκανα πόση ώρα να συνέλθω οταν ξύπνησα και ακόμα δηλαδή είμαι ταραγμένη.Λετε να σημαίνει κάτι το όνειρο η ολο αυτό είναι καθαρά απο το άγχος μου;;Πόσο πιθανό είναι στη βδομάδα που είμαι να γίνει αποβολή;;Σίγουρα το μωράκι μου ηταν καλά οταν ήμουν 11+6 γιατί έκανα υπέρηχο.Σήμερα είμαι 12+3 τΙ μπορεί να έχει παει στραβά απο τότε;;Θέλω να κλάψω και ούτε γ αυτό δεν έχω κουράγιο.

Κορίτσι μου και τα άσχημα όνειρα είναι της εγκυμοσύνης χαρακτηριστικό..έβλεπα και εγώ και πολλές έγκυες εφιάλτες με τα μωρά..κάνουμε και κακό ύπνο...αφού πηγές και είναι όλα οκ με το μωράκι και ήσουν ήδη δωδέκατη εβδομάδα ο κίνδυνος άρχισε να ελαχιστοποιείται για αποβολή.μολις τέσσερις μέρες πέρασαν από τον υπέρηχο το μωράκι είναι μια χαρά..πότε θα κάνεις αυχενική;;να πάρεις μια πρώτη ανάσα τουλάχιστον...ότι θέλεις να το βγάζεις από μέσα σου εδώ θα είμαστε ..πολλές γυναίκες ζοριζομαστε στην εγκυμοσύνη δεν μπορούν όλες να διαχειριστούν τις φοβίες..και εγώ έτσι έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Σήμερα είμαι σε αθλία κατάσταση…είδα εφιάλτη οτι πήγα να κάνω την αυχενική και μου είπαν οτι πρέπει να το ρίξω το μωρό,ηταν τόσο ζωντανό που νόμιζα οτι ηταν αλήθεια έκανα πόση ώρα να συνέλθω οταν ξύπνησα και ακόμα δηλαδή είμαι ταραγμένη.Λετε να σημαίνει κάτι το όνειρο η ολο αυτό είναι καθαρά απο το άγχος μου;;Πόσο πιθανό είναι στη βδομάδα που είμαι να γίνει αποβολή;;Σίγουρα το μωράκι μου ηταν καλά οταν ήμουν 11+6 γιατί έκανα υπέρηχο.Σήμερα είμαι 12+3 τΙ μπορεί να έχει παει στραβά απο τότε;;Θέλω να κλάψω και ούτε γ αυτό δεν έχω κουράγιο.

Αν είναι δυνατόν ηρέμησε λίγο κ απόλαυσε την  όμορφη και ευλογημένη περίοδο που περνάς.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Σήμερα είμαι σε αθλία κατάσταση…είδα εφιάλτη οτι πήγα να κάνω την αυχενική και μου είπαν οτι πρέπει να το ρίξω το μωρό,ηταν τόσο ζωντανό που νόμιζα οτι ηταν αλήθεια έκανα πόση ώρα να συνέλθω οταν ξύπνησα και ακόμα δηλαδή είμαι ταραγμένη.Λετε να σημαίνει κάτι το όνειρο η ολο αυτό είναι καθαρά απο το άγχος μου;;Πόσο πιθανό είναι στη βδομάδα που είμαι να γίνει αποβολή;;Σίγουρα το μωράκι μου ηταν καλά οταν ήμουν 11+6 γιατί έκανα υπέρηχο.Σήμερα είμαι 12+3 τΙ μπορεί να έχει παει στραβά απο τότε;;Θέλω να κλάψω και ούτε γ αυτό δεν έχω κουράγιο.

Μηπως να δεις εναν ειδικο?

Δεν ειναι ταμπου χρειαζεσαι λιγη βοηθεια 

Σε νιωθω απολυτα ωστοσο περασα και εγω αποβολη και αυτο δεν ξεχνιεται το κουβαλαμε αλλα πρειπει να τοο διαχειριστουμε και να προχωρησουμε 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Αυχενική έχω την Παρασκευή και τρέμω μήπως παω έχουν τελειώσει όλα.Δεν είναι ταμπού ο ψυχολόγος ισα ισα απλά θέλει πολύ χρόνο και στη φάση που είμαι δεν έχω καθόλου υπομονή για συνεδρίες κτλ.Το μόνο που θέλω για αρχή είναι να παω στην αυχενική και να είναι ολα καλά αλλά με την ψυχολογία που έχω δεν το βλέπω…έχω κουραστεί τσακώνομαι συνέχεια και με τον άντρα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 41 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Αυχενική έχω την Παρασκευή και τρέμω μήπως παω έχουν τελειώσει όλα.Δεν είναι ταμπού ο ψυχολόγος ισα ισα απλά θέλει πολύ χρόνο και στη φάση που είμαι δεν έχω καθόλου υπομονή για συνεδρίες κτλ.Το μόνο που θέλω για αρχή είναι να παω στην αυχενική και να είναι ολα καλά αλλά με την ψυχολογία που έχω δεν το βλέπω…έχω κουραστεί τσακώνομαι συνέχεια και με τον άντρα μου!

Όλα καλά θα πηγαίνουν αν το παιδί είναι γερό ολα θα εξελίσσονται μια χαρά.αν όχι τότε ο θεός ξέρει όλα για καλό γίνονται.δες το έτσι σε παρακαλώ κ μην επιβαρύνεις άλλο τον εαυτό σου κριμας είσαι. Εγώ πολύ ταλαίπωρη νιώθω απο τότε που γέννησα.ειναι δύσκολη διαδικασία κ είμαστε πολύ δυνατές οι γυναίκες που το φέρνουμε αυτό εις πέρας.μην βάζεις τον εαυτό σου κ σε πιο σκληρές δοκιμασίες.προσπαθησε να κάνεις θετικές σκέψεις.εχει εφαρμογές στα ανδροιντ που βοηθάνε στο positive thinking.τσεκαρε μήπως σε βοηθήσει κάποια.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Αυχενική έχω την Παρασκευή και τρέμω μήπως παω έχουν τελειώσει όλα.Δεν είναι ταμπού ο ψυχολόγος ισα ισα απλά θέλει πολύ χρόνο και στη φάση που είμαι δεν έχω καθόλου υπομονή για συνεδρίες κτλ.Το μόνο που θέλω για αρχή είναι να παω στην αυχενική και να είναι ολα καλά αλλά με την ψυχολογία που έχω δεν το βλέπω…έχω κουραστεί τσακώνομαι συνέχεια και με τον άντρα μου!

απλα θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι πλεον οι ψυχολογοι δεν θελουν 10χρονια να φτασουν να δουνε αν οταν ησουν βρεφος, η μανα σου σου μιλουσε γλυκα η οχι και πως αυτο επιβαρυνε την ψυχοσυνθεση σου...δινουν πολυ αμεσες λυσεις σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα κ σου δειχνουν τον τροπο να σκεφτεσαι μονη κ να στηριζεσαι στα ποδια σου..οποτε καλο θα ηταν να το σκεφτεις..

εχω χασει δυο μωρα κι εχω παλεψει 6χρονια να κανω παιδι με εξωσωματικες κλπ κλπ..ναι ημουν πολυ αγχωμενη κ τρομοκρατημενη σε ολη την 3η εγκυμοσυνη. δεν την απολαυσα λεπτο.. δεν το ελεγα πουθενα κι ευτυχως που δεν φαινομουν κιολας κ γλιτωνα απο ερωτησεις..αυτο που εχω να σου πω ειναι πως απαξ κ κανεις το παιδι,τα αγχη γινονται πολλαπλασια κ πολυ μεγαλυτερα..κι εγω πιστευα οτι γεννωντας ολα θα τελειωναν..ηθελα απλα να διακτινιστω σε εκεινη τη μερα κ θεωρουσα πως απλα θα τελειωνε ο πανικος μου εκει..αλλα δεν ειναι καθολου ετσι..με ενα παιδι στη ζωη σου παντα υπαρχει αγχος..η δικια μου πχ με το που γεννηθηκε νοσηλευτηκε στη μενν...εκει να δεις αγχος...η εγκυμοσυνη μου φαινοταν παραδεισος...και γενικα αγχος υπαρχει σε καθε πυρετο, σε καθε χτυπημα. σε καθε πεσιμο..στο θηλασμο...στην τροφη...στην αναπτυξη..στην ομιλια..στην κοινωνικοποιηση..στην ανατροφη...σε ολα.οποτε καλο θα ηταν να μοιραστεις τους φοβους και τα αγχη σου απο τωρα με εναν ειδικο. θεωρω πως στην κατασταση σου ειναι ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ουσιαστικα κ να σε στηριξει κ μετεπειτα στην μητροτητα..το ταξιδι με τις χαρες κ τα αγχη του ξεκιναει με τον τοκετο...δεν τελειωνει εκει..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω οτι το έχασα πάλι το μωράκι μου…ξεπρήστηκε εντελώς το στήθος μου απο χθες.Κάθε βράδυ με πονούσε σήμερα όλη μερα και τώρα που είναι νύχτα τίποτα.Το νιώθω κιόλας οτι δεν μου αξίζει να πάει καλά με τόσες αρνητικές σκέψεις που έχω.Ίσως να μην είμαι ικανή και για δεύτερο παιδάκι,ίσως με τιμωρεί ο θεός που δεν έχω καθόλου πίστη.Σίγουρα εγώ φταίω πάντως.Είμαι σίγουρη οτι θα κάνω υπέρηχο και θα έχουν τελειώσει όλα…πρώτη φορά νιώθω τόση απελπισία…τώρα που κόντευω να κλείσω το 3μηνο και που έλεγα θα ηρεμήσω.Δεν με θέλει κορίτσια…Πως θα το ξεπεράσω πάλι δεν θα αντέξω αυτή τη φορά.

Νομίζω οτι έχω πάθει κάτι σαν κρίση πανικού…

Σκέφτομαι οτι όλοι θα πέσουν να με φάνε οτι φταίει η ψυχολογία μου και η αρνητική ενέργεια που έχω τόσο καιρό κτλ κτλ..σαν να τους ακούω.Δεν αντέχω άλλες τύψεις και ενοχές πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Κορίτσια νομίζω οτι το έχασα πάλι το μωράκι μου…ξεπρήστηκε εντελώς το στήθος μου απο χθες.Κάθε βράδυ με πονούσε σήμερα όλη μερα και τώρα που είναι νύχτα τίποτα.Το νιώθω κιόλας οτι δεν μου αξίζει να πάει καλά με τόσες αρνητικές σκέψεις που έχω.Ίσως να μην είμαι ικανή και για δεύτερο παιδάκι,ίσως με τιμωρεί ο θεός που δεν έχω καθόλου πίστη.Σίγουρα εγώ φταίω πάντως.Είμαι σίγουρη οτι θα κάνω υπέρηχο και θα έχουν τελειώσει όλα…πρώτη φορά νιώθω τόση απελπισία…τώρα που κόντευω να κλείσω το 3μηνο και που έλεγα θα ηρεμήσω.Δεν με θέλει κορίτσια…Πως θα το ξεπεράσω πάλι δεν θα αντέξω αυτή τη φορά.

Νομίζω οτι έχω πάθει κάτι σαν κρίση πανικού…

Σκέφτομαι οτι όλοι θα πέσουν να με φάνε οτι φταίει η ψυχολογία μου και η αρνητική ενέργεια που έχω τόσο καιρό κτλ κτλ..σαν να τους ακούω.Δεν αντέχω άλλες τύψεις και ενοχές πραγματικά!

Ειναι πολυ κριμα και πολυ δυσκολο να κανεις συνεχως τετοιες σκεψεις. αλιμονο αν καθε φορα που ξεπρηζεται το στηθος, σημαινει οτι σε τιμωρει ο Θεος και να καταληγεις να παθαινεις κριση πανικου ουσα εγκυος..σιγουρα χρειαζεσαι βοηθεια ειδικου. δυστυχως δεν μπορει καμια μας να σε βοηθησει πισω απο ενα κινητο και στο λεω πολυ φιλικα. ισως ακομα κι ολο αυτο, σου κανει κακο. γιατι προφανως και ουτε πιστευεις ουτε εστρερνιζεσαι οσα θετικα πραγματα κι αν ακους σε αυτη την φαση. πηγαινε να συμβουλευτεις καποιον. πρεπει να διαχειριστεις ολα αυτα τα συναισθηματα και να ξεφορτωθεις τοσες τυψεις κι ενοχες, που ειναι πιθανον να πηγαζουν κι απο κατι τελειως διαφορετικο στη ζωη σου, που δεν μπορεις να ξεχωρισεις. καλη δυναμη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Τίποτα θα πάω να κάνω υπέρηχο γοα αρχή μήπως ηρεμήσω και μετά θα βρω εναν ψυχολόγο να πάω οπωσδήποτε!Αρκεί να είναι καλά το μωράκι μου.Στη φάση που είμαι δεν νομίζω οτι μπορώ να διαχειριστώ και τρίτη απώλεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...