Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Κορίτσια νομίζω οτι το έχασα πάλι το μωράκι μου…ξεπρήστηκε εντελώς το στήθος μου απο χθες.Κάθε βράδυ με πονούσε σήμερα όλη μερα και τώρα που είναι νύχτα τίποτα.Το νιώθω κιόλας οτι δεν μου αξίζει να πάει καλά με τόσες αρνητικές σκέψεις που έχω.Ίσως να μην είμαι ικανή και για δεύτερο παιδάκι,ίσως με τιμωρεί ο θεός που δεν έχω καθόλου πίστη.Σίγουρα εγώ φταίω πάντως.Είμαι σίγουρη οτι θα κάνω υπέρηχο και θα έχουν τελειώσει όλα…πρώτη φορά νιώθω τόση απελπισία…τώρα που κόντευω να κλείσω το 3μηνο και που έλεγα θα ηρεμήσω.Δεν με θέλει κορίτσια…Πως θα το ξεπεράσω πάλι δεν θα αντέξω αυτή τη φορά.

Νομίζω οτι έχω πάθει κάτι σαν κρίση πανικού…

Σκέφτομαι οτι όλοι θα πέσουν να με φάνε οτι φταίει η ψυχολογία μου και η αρνητική ενέργεια που έχω τόσο καιρό κτλ κτλ..σαν να τους ακούω.Δεν αντέχω άλλες τύψεις και ενοχές πραγματικά!

Το στήθος μου όλο το πρώτο τρίμηνο πρηζοταν και ξεπρηζοταν κάθε δύο τρεις μέρες με τρομερές διαφορές μεταξύ των φάσεων..την μια να μην μπορώ να το ακουμπήσω κ την άλλη σχεδόν τίποτα..όταν την πρώτη φορά που συνέβη επιβεβαίωσα ότι όλα ήταν καλά δεν ξανασχοληθηκα με το στήθος..μέχρι κ η αναγουλα μου είχε κοπεί δύο μέρες..ότι θες από συμπτώματα που έπαυσαν κ ξαναεπεστρεψαν..μην μεταφράζεις τίποτα είναι όλα ορμονικές διακυμάνσεις ...εννοείται ότι σε απασχολεί πηγαίνεις στον γιατρό κ επιβεβαιώνεις ότι όλα είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να μου πει κάποια ποιες είναι οι πιθανότητες αποβολής τη 12η βδομάδα;Είναι οσες και την 7η ή την 8η πχ;;Το πρώτο 3μηνο λένε οτι οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες κυρίως!Ισχύει;;Και πότε είσαι επιτέλους λίγο πιο ασφαλής;;Πρέπει να κλείσω και τη 13η όλη τη βδομάδα;Δεν μπορω!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Μπορεί να μου πει κάποια ποιες είναι οι πιθανότητες αποβολής τη 12η βδομάδα;Είναι οσες και την 7η ή την 8η πχ;;Το πρώτο 3μηνο λένε οτι οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες κυρίως!Ισχύει;;Και πότε είσαι επιτέλους λίγο πιο ασφαλής;;Πρέπει να κλείσω και τη 13η όλη τη βδομάδα;Δεν μπορω!!

Κορίτσι μου έχεις πολυυυ δρόμο ακόμα μπροστά σου...άσε τις πιθανότητες δεν βοηθάει πραγματικά...ουσιαστικά τώρα που είσαι 12 είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο να πάνε όλα καλά..να σκέφτεσαι το εξής...και γιατί να μην πάει καλά;;αλλά πραγματικά στο λέω δεν έχει νόημα κανένα να μετράς μέρα την μέρα..και ούτε να ψάχνεις ούτε να διαβάζεις..τον Θεό τον ίδιο να είχες να κάνεις μια ερώτηση τι θα τον ρωτουσες;;για σκέψου...αν θα ξεπεράσεις το όριο του πρώτου τριμήνου;;ηηη αν τα πας τέλεια σε όλα τα άλλα εξετάσεις γέννα μεγάλωμα αρρώστιες εφηβείες τρελές κλπ..εμένα με ταρακούνησε ελαφρώς κάτι τραγικό που είδα για μια οικογένεια Αμερική όπου τέσσερα από τα εφτά παιδιά της τα πάτησε φορτηγό καθώς έτρωγαν παγωτό στο πεζοδρόμιο..τότε ο μπαμπάς είπε κάτι που με άγγιξε πολύ...όταν λέει γίνεσαι γονιός προσεχείς να μην απλώσει το χεράκι το παιδί κ καεί με κάτι,,μην πέσει μην πληγωθεί..όταν το είδα αυτό είπα θεέ μου αυτό είναι κάτι πάνω από μένα..αυτό είσαι εσύ..αλήθεια σε νιώθω..αλλά θέλει πολύ δουλειά αυτό που περνάμε κ κυρίως με τον εαυτό μας αλλιώς κανείς δεν μπορεί να βοηθησει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Μπορεί να μου πει κάποια ποιες είναι οι πιθανότητες αποβολής τη 12η βδομάδα;Είναι οσες και την 7η ή την 8η πχ;;Το πρώτο 3μηνο λένε οτι οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες κυρίως!Ισχύει;;Και πότε είσαι επιτέλους λίγο πιο ασφαλής;;Πρέπει να κλείσω και τη 13η όλη τη βδομάδα;Δεν μπορω!!

ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΗΝΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
1ο Τρίμηνο 1ος μήνας 1-4
2ος μήνας 5-8
3ος μήνας 9-13
2ο Τρίμηνο 4ος μήνας 14-17
5ος μήνας 18-21
6ος μήνας 22-26
3ο Τρίμηνο 7ος μήνας 27-30
8ος μήνας 31-35
9ος μήνας 36-40

είσαι λίγο πιο ασφαλής μετά το 1ο τρίμηνο από όλες τις απόψεις, αποφάσισε να εμπιστευτείς ψυχολόγο γιατι απ τη στιγμή που θα πας πάλι θα χρειαστείς χρόνο όπως όλες οι σχέσεις για να υπάρχει εμπιστοσύνη χρειάζονται χρόνο. Τις σκέψεις που κάνεις τις κάνουμε όλες που χάσαμε μωρά, να μας κυριεύσουν δεν αφήνουμε.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mkp2020 said:

Μπορεί να μου πει κάποια ποιες είναι οι πιθανότητες αποβολής τη 12η βδομάδα;Είναι οσες και την 7η ή την 8η πχ;;Το πρώτο 3μηνο λένε οτι οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες κυρίως!Ισχύει;;Και πότε είσαι επιτέλους λίγο πιο ασφαλής;;Πρέπει να κλείσω και τη 13η όλη τη βδομάδα;Δεν μπορω!!

Κορίτσι μου δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω και πολύ φοβάμαι ότι καμία μας εδώ δε θα μπορέσει να το κάνει. Σε διαβάζω και πραγματικά είσαι σε πανικό συνέχεια. Πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό. Δε μπορείς να συνεχίσεις έτσι. Και η αυχενική να περάσει πάλι το ίδιο θα γίνεται. Πάλι κάποιο λόγο θα βρεις. Είμαι σίγουρη.
Έχω περάσει κι εγώ 2 αποβολές κ όταν ξανά έμεινα έγκυος είχα ένα παραπάνω άγχος αλλά αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό. Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό. Για το δικό σου καλό αλλά και των γύρω σου. 

Συγνώμη αν ακούγομαι απότομη. Νομίζω όμως ότι είναι ανάγκη να το δεις πιο σοβαρά το θέμα της βοήθειας. 
Θα σου πω μόνο κάτι που κάποτε με βοήθησε: δεν αξίζει να αγχώνεσαι και να στενοχωριέσαι για πράγματα που μπορούν να αλλάξουν ή για πράγματα που δεν μπορούν να αλλάξουν… 

Αυτη τη στιγμή δεν μπορείς να κανείς τίποτα! Η φύση ξέρει καλύτερα και εσυ οφείλεις να βοηθήσεις τη ζωούλα μέσα σου όσο περισσότερο μπορείς. Έτσι όμως δεν τη βοηθάς. Συγκεντρώσου στο παιδάκι που έχεις ήδη για να ξεχνιέσαι . Και αυτό σε χρειάζεται. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Κορίτσι μου δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω και πολύ φοβάμαι ότι καμία μας εδώ δε θα μπορέσει να το κάνει. Σε διαβάζω και πραγματικά είσαι σε πανικό συνέχεια. Πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό. Δε μπορείς να συνεχίσεις έτσι. Και η αυχενική να περάσει πάλι το ίδιο θα γίνεται. Πάλι κάποιο λόγο θα βρεις. Είμαι σίγουρη.
Έχω περάσει κι εγώ 2 αποβολές κ όταν ξανά έμεινα έγκυος είχα ένα παραπάνω άγχος αλλά αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό. Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό. Για το δικό σου καλό αλλά και των γύρω σου. 

Συγνώμη αν ακούγομαι απότομη. Νομίζω όμως ότι είναι ανάγκη να το δεις πιο σοβαρά το θέμα της βοήθειας. 
Θα σου πω μόνο κάτι που κάποτε με βοήθησε: δεν αξίζει να αγχώνεσαι και να στενοχωριέσαι για πράγματα που μπορούν να αλλάξουν ή για πράγματα που δεν μπορούν να αλλάξουν… 

Αυτη τη στιγμή δεν μπορείς να κανείς τίποτα! Η φύση ξέρει καλύτερα και εσυ οφείλεις να βοηθήσεις τη ζωούλα μέσα σου όσο περισσότερο μπορείς. Έτσι όμως δεν τη βοηθάς. Συγκεντρώσου στο παιδάκι που έχεις ήδη για να ξεχνιέσαι . Και αυτό σε χρειάζεται. 

Καλησπέρα!Δεν είσαι απότομη έχεις απολύτο δίκιο…όλες έχετε δίκιο βασικά.Μα το ξέρω οτι αυτό που κάνω δεν είναι καθόλου φυσιολογικό!Όταν με πιάνει βρίσκομαι σε απόλυτο πανικό!Μετά οταν ηρεμώ σκέφτομαι πιο λογικά αλλά δεν κρατάει και πολύ!Το σκέφτομαι σοβαρά το θέμα του ειδικού απλά δεν ξέρω καθόλου που να παω πρέπει να το ψάξω λιγο και να μην πάω τελείως στην τύχη.Πάντως ευχαριστώ που μου απαντάτε έστω και αυτό προς το παρόν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα!Δεν είσαι απότομη έχεις απολύτο δίκιο…όλες έχετε δίκιο βασικά.Μα το ξέρω οτι αυτό που κάνω δεν είναι καθόλου φυσιολογικό!Όταν με πιάνει βρίσκομαι σε απόλυτο πανικό!Μετά οταν ηρεμώ σκέφτομαι πιο λογικά αλλά δεν κρατάει και πολύ!Το σκέφτομαι σοβαρά το θέμα του ειδικού απλά δεν ξέρω καθόλου που να παω πρέπει να το ψάξω λιγο και να μην πάω τελείως στην τύχη.Πάντως ευχαριστώ που μου απαντάτε έστω και αυτό προς το παρόν βοηθάει.

τελικα εκανες υπερηχο;

θα συμφωνησω με τα κοριτσια.ειναι λογικο μετα απο απωλειες να εισαι πιο αγχωμενη.αλλα βρισκεσαι σε τετοιο σημειο που χρειαζεσαι ειδικο

αν θελεις σαν μια πρωτη επαφη μπορεις να μιλησεις με την φαιναρετη.λογικα θα μπορουν να σε κατευθυνουν

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2021 at 8:16 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα!Δεν είσαι απότομη έχεις απολύτο δίκιο…όλες έχετε δίκιο βασικά.Μα το ξέρω οτι αυτό που κάνω δεν είναι καθόλου φυσιολογικό!Όταν με πιάνει βρίσκομαι σε απόλυτο πανικό!Μετά οταν ηρεμώ σκέφτομαι πιο λογικά αλλά δεν κρατάει και πολύ!Το σκέφτομαι σοβαρά το θέμα του ειδικού απλά δεν ξέρω καθόλου που να παω πρέπει να το ψάξω λιγο και να μην πάω τελείως στην τύχη.Πάντως ευχαριστώ που μου απαντάτε έστω και αυτό προς το παρόν βοηθάει.

Τι έκανες κορίτσι πηγές για υπέρηχο;;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Τι έκανες κορίτσι πηγές για υπέρηχο;;

Καλησπέρα!Όχι δεν πήγα προσπάθησα να ηρεμήσω κάπως…αύριο έχω την αυχενική και εύχομαι όλα να είναι καλά.Δεν γίνεται να ζω με αυτό το άγχος ελπίζω να το κρατήσω και να μην υποτροπιάσω πάλι!!:(

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καλησπέρα!Όχι δεν πήγα προσπάθησα να ηρεμήσω κάπως…αύριο έχω την αυχενική και εύχομαι όλα να είναι καλά.Δεν γίνεται να ζω με αυτό το άγχος ελπίζω να το κρατήσω και να μην υποτροπιάσω πάλι!!:(

Μπράβο σου..έτσι προσπάθησε που κ που να αφήνεις λίγο το συναίσθημα κ να επιστρατεύεις την λογική..εγώ φαντάσου ενώ φοβόμουν του σκοτωμού στις αρχές πήγα για υπέρηχο μια στις 6,3 εβδομάδες και άκουσα κατευθείαν καρδούλα και μάλιστα πάνω από την κοιλιά υπέρηχο και μετα με δική μου απόφαση δεν πήγα στις δύο τρεις εβδομάδες αλλά μια κ μια στην 11 που το είχα σαν ορόσημο για παλινδρόμη που είχα ξαναπεράσει..είπα ρώσικη ρουλέτα ..ηη που θα τα δω όλα καλά ηηη κάτι που έχω ξαναζήσει έτσι κι αλλιώς ότι μπορώ το κάνω τα υπόλοιπα είπαμε δεν είναι στο χέρι μας..κ όντως όλα ήταν πολύ καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...