Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Εργαζομενες μανουλες εν μεσω πανδημιας


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!Εχω 2 αγορακια 3,5 και 1,5 ετων και ειμαι νοσηλευτρια σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο.Ηξερα οτι γυρνοντας στη δουλεια μετα την αδεια μητροτητας θα ηταν ζορικα με 2 μικρα αλλα δεν τα περιμενα ετσι.Δουλευω παντα νυχτα (11-7) ωστε τη μερα να ειμαι με τα παιδια και ο μεγαλος ξεκινησε φετος παιδικο σταθμο.Τα κραταει βραδυ ο αντρας μου(οταν δεν δουλευει γιατι ειναι γιατρος)και συχνα η μαμα μου που μενει πολυ κοντα.Καλα πηγαινε σχετικα μεχρι αρχες Σεπτεμβρη που μας κοψαν τις αδειες και τωρα που φουντωνει η κατασταση θα δουλευω με ενα ρεπο.Κοιμαμαι 2 ωρες το πρωι και στο ρεπο μου ενα 6-7 ωρο νυχτα.Σημερα ο μεγαλος ειναι αρρωστος(εχει συναχι και βηχα οποτε αυριο δεν θα παει παιδικο)αρα υπνος αυριο ισως μια ωρα.Πολυ δυσκολα.Οι αλλες μανουλες που δουλευετε πως τα βγαζετε περα;

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δύσκολα.. πολύ δύσκολα! Στον ίδιο τομέα κ εγώ αλλά έχω ιδιωτικό ιατρείο κ αυτό κάνει κάπως καλύτερα τα πράγματα σε περίπτωση ανάγκης. Ο άντρας μου δουλεύει 8-4 κ έπειτα τρέχω στη δουλειά να προλάβω τα ραντεβού. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο κ φοβάμαι πολύ μήπως κολλήσω κάτι με όλη αυτή την κατάσταση... Να μη μιλήσω για τις δουλειές στο σπίτι ή την προετοιμασία φαγητού. Η μικρή σε λίγο θα γίνει 2 κ δεν πηγαίνει ακόμα σχολείο, είμαστε όλη μέρα στο πόδι! Περαστικά εύχομαι γιατί το ωράριο που περιγράφεις, είναι πολύ βαρύ! Με τόσο λίγο ύπνο κ χωρίς άδεια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Δύσκολα.. πολύ δύσκολα! Στον ίδιο τομέα κ εγώ αλλά έχω ιδιωτικό ιατρείο κ αυτό κάνει κάπως καλύτερα τα πράγματα σε περίπτωση ανάγκης. Ο άντρας μου δουλεύει 8-4 κ έπειτα τρέχω στη δουλειά να προλάβω τα ραντεβού. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο κ φοβάμαι πολύ μήπως κολλήσω κάτι με όλη αυτή την κατάσταση... Να μη μιλήσω για τις δουλειές στο σπίτι ή την προετοιμασία φαγητού. Η μικρή σε λίγο θα γίνει 2 κ δεν πηγαίνει ακόμα σχολείο, είμαστε όλη μέρα στο πόδι! Περαστικά εύχομαι γιατί το ωράριο που περιγράφεις, είναι πολύ βαρύ! Με τόσο λίγο ύπνο κ χωρίς άδεια...

Με το καλο να γεννησεις!Ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τοτε.Δυστυχως λογω πανδημιας ζορισανε πολυ τα πραγματα.Κρατουσα την αδεια μου για οταν παει ο μεγαλος παιδικο,να παιρνω αδεια οταν αρρωσταινει ωστε να ειμαι σπιτι.Επισης θα δουλευα μια μερα λιγοτερο τη βδομαδα(θα την εσπαγα ετσι) για να ξεκουραζομαι.Δυστυχως κολλαει και το μωρο και καταλαβαινεις τι γινεται.Σκεφτομουν να μην πηγαινε ετσι οπως ειναι τα πραγματα αλλα ειναι η ηλικια του(αν ηταν 2 μηνες μεγαλυτερος θα πηγαινε μικρα νηπια τωρα)επισης εχει μια μικρη καθυστεριση στην ομιλια και ο παιδικος τον εχει βοηθησει πολυ.Τελος αν δεν παει σημαινει οτι θα γυριζω απο τη δουλεια 7:30 και αυτος ξυπναει 8:30 οποτε μια ωρα υπνος με το ζορι.Και δεν κοιμαται και μεσημερι.Τωρα τον παω παιδικο,παω σουπερ,πληρωνω λογαριασμους και ξαπλωνω 9 το πρωι.Τον κοιμηζω 10 το βραδυ και φευγω για δουλεια.Αν δεν ειχα και τη μαμα μου δεν ξερω τι θα εκανα.Μαλλον δεν θα εκανα 2ο.

Το κακο ειναι οτι ετσι πως πανε τα πραγματα αδεια θα δουμε μετα το Πασχα οπως και περυσι.Εχω κουραστει πολυ.Και δεν εχω και αντοχες να ασχολουμαι πολυ μαζι τους οπως θα επρεπε.Θελουν να παιξουμε κι εγω νυσταζω.Τελευταια νιωθω  ενοχες.Ξερω οτι δεν φταιω εγω αλλα...Η γιατρος μου λεει για την ομιλια να διαβαζουμε παραμυθια και οχι τηλεοραση αλλα πρεπει τουλαχιστον να τεντωσω τα ποδια μου το μεσημερι που κοιμαται το μωρο.Αν δεν εχει τηλεοραση δεν καθεται.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Comet είπε:

Με το καλο να γεννησεις!Ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τοτε.Δυστυχως λογω πανδημιας ζορισανε πολυ τα πραγματα.Κρατουσα την αδεια μου για οταν παει ο μεγαλος παιδικο,να παιρνω αδεια οταν αρρωσταινει ωστε να ειμαι σπιτι.Επισης θα δουλευα μια μερα λιγοτερο τη βδομαδα(θα την εσπαγα ετσι) για να ξεκουραζομαι.Δυστυχως κολλαει και το μωρο και καταλαβαινεις τι γινεται.Σκεφτομουν να μην πηγαινε ετσι οπως ειναι τα πραγματα αλλα ειναι η ηλικια του(αν ηταν 2 μηνες μεγαλυτερος θα πηγαινε μικρα νηπια τωρα)επισης εχει μια μικρη καθυστεριση στην ομιλια και ο παιδικος τον εχει βοηθησει πολυ.Τελος αν δεν παει σημαινει οτι θα γυριζω απο τη δουλεια 7:30 και αυτος ξυπναει 8:30 οποτε μια ωρα υπνος με το ζορι.Και δεν κοιμαται και μεσημερι.Τωρα τον παω παιδικο,παω σουπερ,πληρωνω λογαριασμους και ξαπλωνω 9 το πρωι.Τον κοιμηζω 10 το βραδυ και φευγω για δουλεια.Αν δεν ειχα και τη μαμα μου δεν ξερω τι θα εκανα.Μαλλον δεν θα εκανα 2ο.

Το κακο ειναι οτι ετσι πως πανε τα πραγματα αδεια θα δουμε μετα το Πασχα οπως και περυσι.Εχω κουραστει πολυ.Και δεν εχω και αντοχες να ασχολουμαι πολυ μαζι τους οπως θα επρεπε.Θελουν να παιξουμε κι εγω νυσταζω.Τελευταια νιωθω  ενοχες.Ξερω οτι δεν φταιω εγω αλλα...Η γιατρος μου λεει για την ομιλια να διαβαζουμε παραμυθια και οχι τηλεοραση αλλα πρεπει τουλαχιστον να τεντωσω τα ποδια μου το μεσημερι που κοιμαται το μωρο.Αν δεν εχει τηλεοραση δεν καθεται.

Σε καταλαβαινω απολυτα..η φυση της δουλειας μου ειναι να ειμαι 24ωρες το 24ωρο σε εναν υπολογιστη..και τωρα με ενα παιδι και τα εχω παιξει..ηδη εχω απο τριτη βραδυ ειμαι με μια ωρα υπνο...η μικρη βαρια ιωση και εχει ο θεος..δεν ξερω πραγματικα που την αντλουμε τοση δυναμη..και ολα η μαμα....για αυτο ειπα δεν παω για δευτερο παιδι..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fofi! είπε:

Σε καταλαβαινω απολυτα..η φυση της δουλειας μου ειναι να ειμαι 24ωρες το 24ωρο σε εναν υπολογιστη..και τωρα με ενα παιδι και τα εχω παιξει..ηδη εχω απο τριτη βραδυ ειμαι με μια ωρα υπνο...η μικρη βαρια ιωση και εχει ο θεος..δεν ξερω πραγματικα που την αντλουμε τοση δυναμη..και ολα η μαμα....για αυτο ειπα δεν παω για δευτερο παιδι..

Περαστικα σας κοριτσι μου.Το καλο με το δημοσιο ειναι οτι την αδεια σου τη βαζεις οποτε και οπως θελεις οπως και τις γονικες αδειες.Απο του χρονου θα τις δικαιουμαι.Αυτες δεν μπορουν να τις κοψουν.Ηθελα πολυ δευτερο παιδακι.Βασιστηκα στις διευκολυνσεις της δουλειας μου και σε ενα βαθμο στη μητερα μου.Οταν ξεκινησε η πανδημια εδω ημουν 5 μηνων ηδη.Δεν ξερω αν θα το καθυστερουσα.Ποιος περιμενε ομως κατι τετοιο.Και μετα το εμβολιο ειπαμε οτι φετος δεν θα ειναι οπως περυσι αλλα δυστυχως ακριβως τα ιδια.

Και μενα τελικα ο μεγαλος μολις εκανε 38,4.Του εδωσα ντεπον και πριν φυγω θα του δωσω και αλγκοφρεν κι ας ειναι απυρετος.Εχει κι εφημερια αποψε και θα γινεται χαμος παλι,δουλευει κι ο αντρας μου οποτε η μαμα μου παλι μονη.Εντωμεταξυ δεν ξερω αν ειναι απο το εμβολιο,εχει ακριβως 48 ωρες.Μακαρι γιατι αν ειναι ιωση αυριο μπορει να την εχει και το μωρο,και ρεπο εχω την Τριτη.

Εσυ στο σπιτι δουλευεις; Δυσκολο με το μωρο διπλα.Πως να συγκεντρωθεις;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια,σας διαβάζω και σας θαυμάζω! Πώς αντέχετε ; Εγω Εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό τομέα,έχω μειώσει κατά παρα πολυ τη δουλειά με τεράστιο οικονομικό κόστος κι έχω μόνο 1 παιδάκι! Στον δικό μας χώρο τα πράγματα είναι τόσο απάνθρωπα αν δεν είσαι στο δημόσιο,ώστε το να μειώσεις τις ώρες εργασίας είναι μονόδρομος αλλιώς θα βλέπαμε το παιδί ένα τρίωρο το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Polly1 είπε:

Βρε κορίτσια,σας διαβάζω και σας θαυμάζω! Πώς αντέχετε ; Εγω Εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό τομέα,έχω μειώσει κατά παρα πολυ τη δουλειά με τεράστιο οικονομικό κόστος κι έχω μόνο 1 παιδάκι! Στον δικό μας χώρο τα πράγματα είναι τόσο απάνθρωπα αν δεν είσαι στο δημόσιο,ώστε το να μειώσεις τις ώρες εργασίας είναι μονόδρομος αλλιώς θα βλέπαμε το παιδί ένα τρίωρο το πρωί!

Καμια φορα αναρωτιεμαι πως αντεχω αλλα αλλη λυση δεν βλεπω.Δεν μπορω να μειωσω ωρες,η συνεχιζω ετσι η μενω ανεργη.Αυτο δεν παιζει οποτε συνεχιζω .Το κακο με το δημοσιο ειναι οτι οι παλιες δουλευουν τα πρωινα και οι μωρομανες  που συνηθως ειναι οι πιο νεες τα απογευματα.Η μονη λυση για μενα ηταν οι νυχτες τις οποιες καμια δεν θελει.Να κανω απογευματα και να  αφηνω ομως στη μαμα μου 2 μωρα 8 ωρες τη μερα και να πρεπει και να τα κοιμιζει αφου θα γυριζω 11:30 δεν παιζει.Και ετσι να μην βλεπω και το μεγαλο σχεδον καθολου αφου παει σχολειο.Λεω υπομονη κανα χρονο να παει και ο μικρος παιδικο και θα ειναι καλυτερα για ολους

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες..μόλις έγινα μέλος στην παρέα σας!! Πόσο σας καταλαβαίνω!! Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών και είμαι 8 εβδομάδων έγκυος στο δεύτερο.. εργάζομαι και εγώ με βάρδιες (σε αεροπορική εταιρεία) και έχω σχεδόν τρελαθεί. Εργάζομαι συνήθως 7 ημέρες συνεχόμενα, σε ότι βάρδια μπορείτε να φανταστείτε, με αποτέλεσμα να κοιμάμαι περίπου 4-5 ώρες την ημέρα..ο μικρός όπως είναι φυσικό δεν στέκεται και εγώ τρέχω από πίσω με αναγουλες και ναυτίες!! Ευτυχως έχω βοήθεια, αλλά η κούραση παραμένει.. εύχομαι σε όλες μας κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Klaral είπε:

Καλησπέρα σε όλες..μόλις έγινα μέλος στην παρέα σας!! Πόσο σας καταλαβαίνω!! Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών και είμαι 8 εβδομάδων έγκυος στο δεύτερο.. εργάζομαι και εγώ με βάρδιες (σε αεροπορική εταιρεία) και έχω σχεδόν τρελαθεί. Εργάζομαι συνήθως 7 ημέρες συνεχόμενα, σε ότι βάρδια μπορείτε να φανταστείτε, με αποτέλεσμα να κοιμάμαι περίπου 4-5 ώρες την ημέρα..ο μικρός όπως είναι φυσικό δεν στέκεται και εγώ τρέχω από πίσω με αναγουλες και ναυτίες!! Ευτυχως έχω βοήθεια, αλλά η κούραση παραμένει.. εύχομαι σε όλες μας κουράγιο!!

Καλο κουραγιο κοριτσι μου και με το καλο το μωρακι σου.Δυσκολες και οι βαρδιες.Τα μωρα σου θα εχουν μικρη διαφορα.Εκει να δεις τρεξιμο αλλα και χαρα.Τωρα παιζουν μπροστα μου με μια μπαλα και γελανε κι εγω ποσο τα χαιρομαι.

Πολλες φορες σκεφτομαι ποσο θα ηθελα να μην δουλευω(και αγαπαω πολυ τη δουλεια μου).Νιωθω οτι χανω πραγματα και ειμαι και απο τις τυχερες που εκατσα μεχρι να χρονισει το μωρο.Δεν με νοιαζει που δουλευω Κυριακες και αργιες ,πεθυμησα να κοιμηθω ενα βραδυ αγκαλιτσα με το μωρο μου.Απο οταν αποθηλασα στο χρονο εχει να συμβει.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διαβάζω κ σας θαυμάζω πραγματικά!!! Εγώ ακόμα δεν έχω παιδί και ομως δουλεύω 9-6 με 3 ώρες διάλειμμα (1-4) ομως επειδή εργάζομαι σε άλλη πόλη πρέπει να ξυπνάω στις 6 να ετοιμάζω και την τσαντούλα με το φαγητό μου και το πολύ ως τις 7:30 να φεύγω από το σπίτι γιατί έχει και κίνηση στο δρόμο… 6 σχολάω αλλά στο σπίτι μπαίνω 7-7:30! Ο άντρας μου είναι φυσιοθεραπευτής εργάζεται και αυτος 9-7 με διάλειμμα το μεσημέρι 2 ώρες περίπου! Όταν συζητάμε για το πως θα τα βγάζουμε πέρα με το μωρό μου φαίνεται αδύνατο, εκτός αν βρω και εγώ δύναμη σαν εσας!!! Σίγουρα με μόνο το σύζυγο να εργάζεται δε θα τα βγάζουμε πέρα δυστυχώς…! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες..μόλις έγινα μέλος στην παρέα σας!! Πόσο σας καταλαβαίνω!! Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών και είμαι 8 εβδομάδων έγκυος στο δεύτερο.. εργάζομαι και εγώ με βάρδιες (σε αεροπορική εταιρεία) και έχω σχεδόν τρελαθεί. Εργάζομαι συνήθως 7 ημέρες συνεχόμενα, σε ότι βάρδια μπορείτε να φανταστείτε, με αποτέλεσμα να κοιμάμαι περίπου 4-5 ώρες την ημέρα..ο μικρός όπως είναι φυσικό δεν στέκεται και εγώ τρέχω από πίσω με αναγουλες και ναυτίες!! Ευτυχως έχω βοήθεια, αλλά η κούραση παραμένει.. εύχομαι σε όλες μας κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια σας διαβάζω κ σας θαυμάζω πραγματικά!!! Εγώ ακόμα δεν έχω παιδί και ομως δουλεύω 9-6 με 3 ώρες διάλειμμα (1-4) ομως επειδή εργάζομαι σε άλλη πόλη πρέπει να ξυπνάω στις 6 να ετοιμάζω και την τσαντούλα με το φαγητό μου και το πολύ ως τις 7:30 να φεύγω από το σπίτι γιατί έχει και κίνηση στο δρόμο… 6 σχολάω αλλά στο σπίτι μπαίνω 7-7:30! Ο άντρας μου είναι φυσιοθεραπευτής εργάζεται και αυτος 9-7 με διάλειμμα το μεσημέρι 2 ώρες περίπου! Όταν συζητάμε για το πως θα τα βγάζουμε πέρα με το μωρό μου φαίνεται αδύνατο, εκτός αν βρω και εγώ δύναμη σαν εσας!!! Σίγουρα με μόνο το σύζυγο να εργάζεται δε θα τα βγάζουμε πέρα δυστυχώς…! 

Σιγουρα θα βρεις τη δυναμη,οι μαμαδες ολα τα καταφερνουμε.Θα χρειαστεις βοηθεια  ομως θα βρεις τον τροπο.Εγω καμια φορα αυτο σκεφτομαι,οτι μπορει να ξενυχταω αλλα τουλαχιστον τη μερα ειμαι μαζι τους,με οσες αντοχες μου μενουν.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!Εχω 2 αγορακια 3,5 και 1,5 ετων και ειμαι νοσηλευτρια σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο.Ηξερα οτι γυρνοντας στη δουλεια μετα την αδεια μητροτητας θα ηταν ζορικα με 2 μικρα αλλα δεν τα περιμενα ετσι.Δουλευω παντα νυχτα (11-7) ωστε τη μερα να ειμαι με τα παιδια και ο μεγαλος ξεκινησε φετος παιδικο σταθμο.Τα κραταει βραδυ ο αντρας μου(οταν δεν δουλευει γιατι ειναι γιατρος)και συχνα η μαμα μου που μενει πολυ κοντα.Καλα πηγαινε σχετικα μεχρι αρχες Σεπτεμβρη που μας κοψαν τις αδειες και τωρα που φουντωνει η κατασταση θα δουλευω με ενα ρεπο.Κοιμαμαι 2 ωρες το πρωι και στο ρεπο μου ενα 6-7 ωρο νυχτα.Σημερα ο μεγαλος ειναι αρρωστος(εχει συναχι και βηχα οποτε αυριο δεν θα παει παιδικο)αρα υπνος αυριο ισως μια ωρα.Πολυ δυσκολα.Οι αλλες μανουλες που δουλευετε πως τα βγαζετε περα;

Εγω θα αου προτεινα να πάρετε μια γυναίκα για το μωρο να το κρατάει και να παίζουν ως τις 11-12 το πρωί κι εσυ να κοιμάσαι στο δωμάτιο σου. Δεν ειναι τοσο τραγικό, θα ξυπνάς πιο κεφάτη και με διάθεση για παιχνίδι. Δεν βγαίνει το προγράμμα που περιγράφεις. Πόσους μηνες θα το κανεις; Εισαι αξία θαυμασμού γυρίζω στην δουλειά τον Ιανουάριο και θελω να αποθηλασω γιατι ο μικρός ξυπνάει απο τις 12 και μετα καθε μια με δυο ωρες και μου φαίνεται αδύνατον να τα καταφέρνω να ειμαι λειτουργική στη δουλειά μου. 

Τηλεοραση βλέπει λόγω του μεγάλου; Εμας ο παιδίατρος ηταν καταπέλτης να μη δει ως τα δυο και πράγματι την ανοίξαμε 28 Οκτωβρίου να δούμε λιγο παρέλαση και φοβήθηκε έβαλε τα κλάμματα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!Εχω 2 αγορακια 3,5 και 1,5 ετων και ειμαι νοσηλευτρια σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο.Ηξερα οτι γυρνοντας στη δουλεια μετα την αδεια μητροτητας θα ηταν ζορικα με 2 μικρα αλλα δεν τα περιμενα ετσι.Δουλευω παντα νυχτα (11-7) ωστε τη μερα να ειμαι με τα παιδια και ο μεγαλος ξεκινησε φετος παιδικο σταθμο.Τα κραταει βραδυ ο αντρας μου(οταν δεν δουλευει γιατι ειναι γιατρος)και συχνα η μαμα μου που μενει πολυ κοντα.Καλα πηγαινε σχετικα μεχρι αρχες Σεπτεμβρη που μας κοψαν τις αδειες και τωρα που φουντωνει η κατασταση θα δουλευω με ενα ρεπο.Κοιμαμαι 2 ωρες το πρωι και στο ρεπο μου ενα 6-7 ωρο νυχτα.Σημερα ο μεγαλος ειναι αρρωστος(εχει συναχι και βηχα οποτε αυριο δεν θα παει παιδικο)αρα υπνος αυριο ισως μια ωρα.Πολυ δυσκολα.Οι αλλες μανουλες που δουλευετε πως τα βγαζετε περα;

Πω πω δύσκολο μου φαίνεται το πρόγραμμα σου. Κι εμείς πολύ δύσκολα βέβαια τη βγάζουμε. Έχω δίδυμα 4 χρόνων κ μωράκι 9 μηνών. Τις καθημερινές το πρωί τα παιδιά πάνε σχολείο κι εγώ είμαι αυτοκόλλητη με το μωρό κ προσπαθώ να δουλέψω από το σπίτι φροντίζοντας παράλληλα το μωρό κ κάνοντας κ τις δουλειές του σπιτιού. Πολύ πίεση κι ελάχιστος ύπνος . Ξαπλώνω 1 περίπου το βράδυ κ μέχρι τις 7:30 το πρωί που σηκώνομαι να ετοιμάσω τους μεγάλους για σχολείο μπορεί να σηκωθώ από 3-5 φορές για θηλασμό.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Καντι είπε:

Εγω θα αου προτεινα να πάρετε μια γυναίκα για το μωρο να το κρατάει και να παίζουν ως τις 11-12 το πρωί κι εσυ να κοιμάσαι στο δωμάτιο σου. Δεν ειναι τοσο τραγικό, θα ξυπνάς πιο κεφάτη και με διάθεση για παιχνίδι. Δεν βγαίνει το προγράμμα που περιγράφεις. Πόσους μηνες θα το κανεις; Εισαι αξία θαυμασμού γυρίζω στην δουλειά τον Ιανουάριο και θελω να αποθηλασω γιατι ο μικρός ξυπνάει απο τις 12 και μετα καθε μια με δυο ωρες και μου φαίνεται αδύνατον να τα καταφέρνω να ειμαι λειτουργική στη δουλειά μου. 

Τηλεοραση βλέπει λόγω του μεγάλου; Εμας ο παιδίατρος ηταν καταπέλτης να μη δει ως τα δυο και πράγματι την ανοίξαμε 28 Οκτωβρίου να δούμε λιγο παρέλαση και φοβήθηκε έβαλε τα κλάμματα.

Τηλεοραση βλεπει ο μεγαλος αφου γυρισει απο τον παιδικο στις 2 οταν κοιμαται το μωρο το μεσημερι .Αλλιως κανει φασαρια και το ξυπναει.Αυτος δεν κοιμαται μεσημερι εδω και μηνες.Σημερα που κοιμηθηκε λογω του πυρετου δεν καταφερα να τον κοιμησω πριν φυγω οποτε τα κοιμησε και τα δυο η μαμα μου.

Δεν ειχα αυτο το προγραμμα στο μυαλο.Εχω ξανακανει μονο νυχτες αφοτου γυρισα απο την αδεια μητροτητας του μεγαλου για 8 μηνες μεχρι να παρω αδεια λογω της εγκυμοσυνης του μικρου στις 7 βδομαδες κυησης.Τοτε τον κρατουσε πρωι η μαμα μου και κοιμομουν 7:30 με 11:30.Αλλα δεν αρρωστησε καθολου τοτε και σαν μωρο κοιμοταν σερι οποτε ηταν καλα.Τωρα μου βγηκαν αλλιως τα πραγματα.Σκεφτομουν να βρω μια κοπελα να τα κραταει 3 ωρες το απογευμα ωστε να κοιμαμαι τοτε αλλα με την πανδημια δεν ξερω.

Παντως κι εγω λογω δουλειας αποθηλασα.Ηταν βεβαια ενα χρονων.Δεν προκειται να αντεξεις αν ξυπνας συστηματικα τοσες φορες μες τη νυχτα.

πρίν από 35 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Πω πω δύσκολο μου φαίνεται το πρόγραμμα σου. Κι εμείς πολύ δύσκολα βέβαια τη βγάζουμε. Έχω δίδυμα 4 χρόνων κ μωράκι 9 μηνών. Τις καθημερινές το πρωί τα παιδιά πάνε σχολείο κι εγώ είμαι αυτοκόλλητη με το μωρό κ προσπαθώ να δουλέψω από το σπίτι φροντίζοντας παράλληλα το μωρό κ κάνοντας κ τις δουλειές του σπιτιού. Πολύ πίεση κι ελάχιστος ύπνος . Ξαπλώνω 1 περίπου το βράδυ κ μέχρι τις 7:30 το πρωί που σηκώνομαι να ετοιμάσω τους μεγάλους για σχολείο μπορεί να σηκωθώ από 3-5 φορές για θηλασμό.

Να σου ζησουν κοριτσι μου.3 παιδακια,τι ωραια!Παντα ιδανικα ηθελα 3 αλλα για πολλους λογους δεν θα συμβει αυτο.Δεν πειραζει ,ας ειναι καλα τα αγορακια μου.Παντως μου φαινεται πολυ δυσκολο να δουλευεις απο το σπιτι με το μωρο διπλα.Τουλαχιστον οταν ειμαι στη δουλεια δεν εχω να με αποσπουν.Απλα αγχωνομαι οταν τα αφηνω αρρωστα,οπως ολες οι μανουλες φανταζομαι.Μπραβο κοριτσι μου,γερη να εισαι!


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...