Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Angot είπε:

      οχι δεν εχω όνειρα , προσμονή εχω σαν παιδάκι.  δεν είναι απαραίτητα άγχος  η αίσθηση!  άλλο στις 35 και άλλο στις 28 ! αν φτάσω 35 θα κάνω open party κορίτσια …χαχαχ θα εχω και άνευ !!

      Μου θυμίζεις εμένα.. Λόγω των συσπάσεων που ξεκινησαν πολύ νωρίς κ νοσηλευτηκα μου φαινόταν  ακατόρθωτο οι 28 εβδομάδες που ήταν ο πρώτος στόχος! Μετά είχα στόχο να φτάσω τις 30 εβδ.. μετά τις 32... τώρα είμαι 32 +5 κ μακαρι να τα καταφερω μέχρι τις 34!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα τα καταφέρω μέχρι εδώ... Πλέον βεβαια ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω εχω τράχηλο 1,7!! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μέχρι να μπεις στο μήνα σου!

Εργαζομενες μανουλες εν μεσω πανδημιας


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Comet είπε:

Περαστικα σας κοριτσι μου.Το καλο με το δημοσιο ειναι οτι την αδεια σου τη βαζεις οποτε και οπως θελεις οπως και τις γονικες αδειες.Απο του χρονου θα τις δικαιουμαι.Αυτες δεν μπορουν να τις κοψουν.Ηθελα πολυ δευτερο παιδακι.Βασιστηκα στις διευκολυνσεις της δουλειας μου και σε ενα βαθμο στη μητερα μου.Οταν ξεκινησε η πανδημια εδω ημουν 5 μηνων ηδη.Δεν ξερω αν θα το καθυστερουσα.Ποιος περιμενε ομως κατι τετοιο.Και μετα το εμβολιο ειπαμε οτι φετος δεν θα ειναι οπως περυσι αλλα δυστυχως ακριβως τα ιδια.

Και μενα τελικα ο μεγαλος μολις εκανε 38,4.Του εδωσα ντεπον και πριν φυγω θα του δωσω και αλγκοφρεν κι ας ειναι απυρετος.Εχει κι εφημερια αποψε και θα γινεται χαμος παλι,δουλευει κι ο αντρας μου οποτε η μαμα μου παλι μονη.Εντωμεταξυ δεν ξερω αν ειναι απο το εμβολιο,εχει ακριβως 48 ωρες.Μακαρι γιατι αν ειναι ιωση αυριο μπορει να την εχει και το μωρο,και ρεπο εχω την Τριτη.

Εσυ στο σπιτι δουλευεις; Δυσκολο με το μωρο διπλα.Πως να συγκεντρωθεις;

Δουλεψα το πρωτο εξαμηνο απο το σπιτι μεχρι μαρτιο..μετα ξεκινησα τα πρωινα δουλεια και δεν πηγαινα απογευματα(περιμενα να κοιμηθει το βραδυ και ξεκινουσα δουλεια απο το σπιτι,πραγμα εξαντλητικο γιατι δεν ειχα κουραγιο και δεν κοιμομουν καθολου)και την πηγαινα στην μαμα μου με σκοπο οταν ανοιξουν τα σχολεια να καθομαι πιο πολλες ωρες στην δουλεια..αλλα το βλεπω δυσκολο με το σχοκειο γιατι με το που ξεκινησε εχει αρρωστησει 4 φορες.τωρα που απαγορετσε ο παιδιατρος το σχολειο οποτε ξεκιναμε παλι τα ιδια...το πρωι γιαγια και το βραδυ παλι δουλεια...δεν με αφηνει να δουλεψω ουτε 5 λεπτα οταν ειναι ξυπνια...εμενα ειχε τωρα 5 μερες 40 πυρετο ακατεβατο..αστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια! κι εγω εδω εργαζομενη μανουλα με ενα παιδακι σχεδον 20μηνων...γυρισα δουλεια στους 9μηνες...ξυπναω 6 καθε μερα, φευγω 8παρα και γυριζω κατα τις 5... το παιδι μου το κραταει γυναικα...το χειροτερο ειναι οτι ακομα δεν κοιμαμαι πανω απο 4ωρες σπαστες μες στη νυχτα γιατι η μικρη δεν λεει να μπει σε προγραμμα ακομα...απο ολα οσα εχω διαβασει κι εγω,λενε οτι τα παιδακια που εχουν δυσκολια με τον υπνο αυτορυθμιζονται γυρω στα 3...οποτε εχω μελλον ακομα..εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι βρισκεται ως ενα βαθμο η δυναμη κι η αντοχη,αναγκαστικα για να επιβιωσεις,εφοσον αλλη επιλογη δεν υπαρχει...αλλα σιγουρα η ελλειψη υπνου δημιουργει εκνευρισμο,ατονια,κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια είστε όλες αξίες θαυμασμού.. Comet,όντως αν βγαίνεις οικονομικά μια κοπέλα να τα κρατάει λίγες ώρες θα σε σώσει!! Έστω να απασχολεί λίγο τον μεγάλο για να κοιμάσαι όσο κοιμάται και ο μικρός. Η τηλεόραση είναι όντως ένα θέμα, αλλά και τι να πεις στην μανούλα που διαφορετικά θα πέσει κάτω από την κούραση..όλα με μέτρο και μια χαρά θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μας (και εμάς η γιατρός είναι κάθετη στο θέμα, και προσπαθούμε και εμείς με νύχια και με δόντια να είναι μακριά από οθόνες, αλλά καμιά φορά η πραγματικότητα μας ξεπερνά..)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

καλημερα κοριτσια! κι εγω εδω εργαζομενη μανουλα με ενα παιδακι σχεδον 20μηνων...γυρισα δουλεια στους 9μηνες...ξυπναω 6 καθε μερα, φευγω 8παρα και γυριζω κατα τις 5... το παιδι μου το κραταει γυναικα...το χειροτερο ειναι οτι ακομα δεν κοιμαμαι πανω απο 4ωρες σπαστες μες στη νυχτα γιατι η μικρη δεν λεει να μπει σε προγραμμα ακομα...απο ολα οσα εχω διαβασει κι εγω,λενε οτι τα παιδακια που εχουν δυσκολια με τον υπνο αυτορυθμιζονται γυρω στα 3...οποτε εχω μελλον ακομα..εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι βρισκεται ως ενα βαθμο η δυναμη κι η αντοχη,αναγκαστικα για να επιβιωσεις,εφοσον αλλη επιλογη δεν υπαρχει...αλλα σιγουρα η ελλειψη υπνου δημιουργει εκνευρισμο,ατονια,κλπ κλπ...

Κι ο μικρος μου δεν εχει προγραμμα στον υπνο ακομη.Ξυπναει πολλες φορες μες τη νυχτα.Στα 3;Ποπο...ηλπιζα να εεστρωνε νωριτερα .Πως θα το παλεψουμε ετσι;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Comet είπε:

Κι ο μικρος μου δεν εχει προγραμμα στον υπνο ακομη.Ξυπναει πολλες φορες μες τη νυχτα.Στα 3;Ποπο...ηλπιζα να εεστρωνε νωριτερα .Πως θα το παλεψουμε ετσι;

κοιτα επειδη ειλικρινα ενιωθα οτι το παιδι μου ειναι case study...μιας κι ειναι ικανη ανα μιση ωρα να ξυπναει για μια ωρα..και δεν εχω ουτε ενα παραδειγμα στο περιβαλλον μου που εστω να πλησιαζει.....αρχισα να το ψαχνω, να διαβαζω και μιλησα και με δυο ειδικους συμβουλους υπνου...ξεκαθαρα απο τα πιο πεταμενα λεφτα της ζωης μου...γιατι επι της ουσιας η ολη συμβουλευτικη εχει να κανει με παιδακια που εχουν πολυ πιο ευκολη συμπεριφορα κι ειναι εφικτες μικρες αλλαγες σε καποιες συνηθειες..η μια μου ειπε κιολας ειλικρινα οτι δεν θα δω  αλλαγη...η αλλη πηρε τα 75 και ελεγε αντελως ανεφαρμοστα πραγματα..οποτε πλεον το χουμε παρει αποφαση κι υπομενουμε...σε καποιες φασεις τα νευρα τεντωνουν στο φουλ...κι οι αντοχες φθηνουν...αλλα γενικα σκεφτομαι να ειναι καλα το παιδακι μου και χαλαλι...θα περασει κι αυτη η φαση..παντως κι οι δυο μου ανεφεραν τα 3 ετη ως κομβικο σημειο στις συνηθειες υπνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον,αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια και με πηρε ο αντρας μου οτι το μωρο εκανε εμμετο και εχει 38,5 πυρετο.Ο μεγαλος εχει ιωση απο την Κυριακη(πυρετο και συναχι-βηχα) αλλα το περναει σχετικα ηρεμα.Το rapid ηταν αρνητικο.Επισης και μενα σημερα με ποναει πολυ ο λαιμος.Και εγω τωρα σκεφτομαι γιατι να δουλευω και πως θα περασει το βραδυ και νιωθω και τυψεις γιατι το μωρο με ζηταει.Οποτε αναγκαστικα αυριο θα παρω 2 μερες αναρωτικη για να μεινω σπιτι με τα παιδιαΕλπιζω να ειναι σχετικα καλα μετα το μωρο και ο μεγαλος λογικα θα ναι τελειως καλα.Χτες βραδυ ημουν σπιτι.Αποψε επρεπε να τυχει;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Comet είπε:

Λοιπον,αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια και με πηρε ο αντρας μου οτι το μωρο εκανε εμμετο και εχει 38,5 πυρετο.Ο μεγαλος εχει ιωση απο την Κυριακη(πυρετο και συναχι-βηχα) αλλα το περναει σχετικα ηρεμα.Το rapid ηταν αρνητικο.Επισης και μενα σημερα με ποναει πολυ ο λαιμος.Και εγω τωρα σκεφτομαι γιατι να δουλευω και πως θα περασει το βραδυ και νιωθω και τυψεις γιατι το μωρο με ζηταει.Οποτε αναγκαστικα αυριο θα παρω 2 μερες αναρωτικη για να μεινω σπιτι με τα παιδιαΕλπιζω να ειναι σχετικα καλα μετα το μωρο και ο μεγαλος λογικα θα ναι τελειως καλα.Χτες βραδυ ημουν σπιτι.Αποψε επρεπε να τυχει;

αχ μωρε...ολα τα μικρακια με ιωση ειναι...κ η δικια μου απο την κυρ με μυξα βηχα κ πυρετο...μη νιωθεις τυψεις κοριτσι μου ολες τα ιδια περναμε...κ γω καθε μερα παω δουλεια κ το μυαλο μου στη μικρη ειναι κολλημενο που ειναι μες σρην γκρινια κ την ταλαιπωρια...ολο το βρ δεν κοιμαται γτ δν μπορει να αναπνευσει καλα η καημενη απ τη μυξα...θελει μονο αγκαλια νανκοιμαται πανω μας...καλα εκανες κ πηρες αναρρωτικη..να κατσεις μαζι τους...περαστικα σε ολα τα μικρακια!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

αχ μωρε...ολα τα μικρακια με ιωση ειναι...κ η δικια μου απο την κυρ με μυξα βηχα κ πυρετο...μη νιωθεις τυψεις κοριτσι μου ολες τα ιδια περναμε...κ γω καθε μερα παω δουλεια κ το μυαλο μου στη μικρη ειναι κολλημενο που ειναι μες σρην γκρινια κ την ταλαιπωρια...ολο το βρ δεν κοιμαται γτ δν μπορει να αναπνευσει καλα η καημενη απ τη μυξα...θελει μονο αγκαλια νανκοιμαται πανω μας...καλα εκανες κ πηρες αναρρωτικη..να κατσεις μαζι τους...περαστικα σε ολα τα μικρακια!

Σε ευχαριστω πολυ.Περαστικα και στη μικρη σου.Απο οτι καταλαβα κραταει πολυ αυτη η ιωση,Ο μεγαλος 5η μερα σημερα ειχε παλι το πρωι πυρετο.Γυρισα σπιτι και το μικρουλι ηταν ξαπλωμενο στο κρεβατι χωρις να κοιμαται σαν "λιωμενο".Πονεσε η ψυχη μου.Ενω επεσε ο πυρετος απο 38,3 που ειχε στις 5:30 και πηρε ντεπον τωρα εχει 37,5 παλι.Μαλλον θα τα παω στην παιδιατρο ,δεν ξερω.Την προηγουμενη φορα εκανε ωτιτιδα.Ο λαιμος μου με εχει πεθανει,εκανα ενα rapid πριν γυρισω και ηταν αρνητικο.Αχ...ας περασει γρηγορα αυτη τη φορα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Comet είπε:

Σε ευχαριστω πολυ.Περαστικα και στη μικρη σου.Απο οτι καταλαβα κραταει πολυ αυτη η ιωση,Ο μεγαλος 5η μερα σημερα ειχε παλι το πρωι πυρετο.Γυρισα σπιτι και το μικρουλι ηταν ξαπλωμενο στο κρεβατι χωρις να κοιμαται σαν "λιωμενο".Πονεσε η ψυχη μου.Ενω επεσε ο πυρετος απο 38,3 που ειχε στις 5:30 και πηρε ντεπον τωρα εχει 37,5 παλι.Μαλλον θα τα παω στην παιδιατρο ,δεν ξερω.Την προηγουμενη φορα εκανε ωτιτιδα.Ο λαιμος μου με εχει πεθανει,εκανα ενα rapid πριν γυρισω και ηταν αρνητικο.Αχ...ας περασει γρηγορα αυτη τη φορα

κ γω εχω το λαιμο..κ μενα αρνητικα τα ραπιντ...προφανως κυκλοφορουν πολλες ιωσεις κ με τις κωλομασκες εχουμε πλεον μηδενικα αντισωματα κ πεσμενο ανοσοποιητικο κ κολλαμε τα παντα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κ γω εχω το λαιμο..κ μενα αρνητικα τα ραπιντ...προφανως κυκλοφορουν πολλες ιωσεις κ με τις κωλομασκες εχουμε πλεον μηδενικα αντισωματα κ πεσμενο ανοσοποιητικο κ κολλαμε τα παντα.

Μαλλον αυτο ειναι.Παντως αυριο το πρωι θα τα δει η παιδιατρος.Εγω πηρα αναρωτικη 2 μερες.Τωρα που δεν εχουν πυρετο τρεχουν και γελανε και τα 2.Μονο εγω ειμαι κομματια.Ελπιζω να κοιμηθουν το μεσημερι να ξαπλωσω λιγο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ δυσκολεύομαι ... γυρνάω από τη δουλειά κομμάτια και πρέπει μετά να ασχοληθώ με τη μικρή που είναι μέσα στην ενέργεια. Δουλεύω επίσης βάρδιες και τώρα ξεκίνησα αποθηλασμο. Σταδιακό, έχω κόψει ημερήσιους. Και μενα ξυπνάει τη νύχτα. Εύχομαι να κοιμηθώ κάποτε χαχαχαχα:-P

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Και εγώ δυσκολεύομαι ... γυρνάω από τη δουλειά κομμάτια και πρέπει μετά να ασχοληθώ με τη μικρή που είναι μέσα στην ενέργεια. Δουλεύω επίσης βάρδιες και τώρα ξεκίνησα αποθηλασμο. Σταδιακό, έχω κόψει ημερήσιους. Και μενα ξυπνάει τη νύχτα. Εύχομαι να κοιμηθώ κάποτε χαχαχαχα:-P

Καλο και ανωδυνο αποθηλασμο ευχομαι και μακαρι αφου αποθηλασεις να μην ξυπναει πια το βραδυ.Δυσκολο οταν δεν κοιμαται καλα το μωρο.Εμεις συνεχιζουμε με την ιωση ,ο μεγαλος συνηλθε,μονο λιγο βηχα εχει.Το μωρο χαλια,2 βραδυα δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου,απορω πως αντεχει.Εγω λιγο καλυτερα,πολυ συναχι εχω.Αυριο βραδυ παω για δουλεια και ρεπο εχω το ερχομενο Σαββατο.Ελπιζω να ειναι καλυτερα αυριο.Κι ο μεγαλος θα παει παιδικο την Δευτερα,ελπιζω να μην κλαιει παλι.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλο και ανωδυνο αποθηλασμο ευχομαι και μακαρι αφου αποθηλασεις να μην ξυπναει πια το βραδυ.Δυσκολο οταν δεν κοιμαται καλα το μωρο.Εμεις συνεχιζουμε με την ιωση ,ο μεγαλος συνηλθε,μονο λιγο βηχα εχει.Το μωρο χαλια,2 βραδυα δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου,απορω πως αντεχει.Εγω λιγο καλυτερα,πολυ συναχι εχω.Αυριο βραδυ παω για δουλεια και ρεπο εχω το ερχομενο Σαββατο.Ελπιζω να ειναι καλυτερα αυριο.Κι ο μεγαλος θα παει παιδικο την Δευτερα,ελπιζω να μην κλαιει παλι.

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σας περαστικά!!!! είναι δύσκολα όταν φέρνουν ιώσεις τα παιδάκια στα πιο μικρά. Πρώτη φορά πάτε παιδικό; Εγώ ήμουν πολύ υπέρ στο να πάει η μικρή επειδή δουλεύουμε, το σκεφτόμουν από εγκυμοσύνη κιόλας, αλλά λόγω πανδημίας φοβήθηκα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Annitamik είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σας περαστικά!!!! είναι δύσκολα όταν φέρνουν ιώσεις τα παιδάκια στα πιο μικρά. Πρώτη φορά πάτε παιδικό; Εγώ ήμουν πολύ υπέρ στο να πάει η μικρή επειδή δουλεύουμε, το σκεφτόμουν από εγκυμοσύνη κιόλας, αλλά λόγω πανδημίας φοβήθηκα

Ναι πρωτη φορα αλλα ηταν 3,5 τον Αυγουστο που ξεκινησε,αν ηταν 2 μηνες μεγαλυτερος θα πηγαινε μικρα νηπια.Ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδακι που μεχρι 1,5 χρονων ηταν καθε μερα εξω κι ας δουλευα παλι νυχτες.Λογω της πολυ δυσκολης εγκυμοσυνης στο μικρο και της πανδημιας  κλειστηκε μεσα και μετα δεν ηθελε να βγει ουτε για σουπερ μαρκετ.Επεισης εχει μια μικρη καθυστερηση στην ομιλια(δεν μιλαει ακομη πολυ καθαρα παντα ) και ο παιδικος τον βοηθησε πολυ.Γι αυτους τους λογους πηγε παιδικο.Και οι 2 παιδιατροι που ειχα με παροτρυναν.Ηξερα οτι θα αρρωσταινει συχνα και θα κολλαει το μικρο.Σε 3 σχεδον μηνες αρρωστησε 3 φορες.Την πρωτη με γαστρεντεριτιδα (μιση μερα μονο)ελειπε ο μικρος και δεν κολλησε.Τις 2 επομενες ομως με πυρετο και συναχι ο μεγαλος τις περασε σχετικα ελαφρα και ο μπεμπης ζοριζεται πολυ.Σημερα εφτασε μεχρι 39,5 ο πυρετος του.Οσο για την πανδημια δεν ξερω,εμεις ειμαστε ολοι φουλ εμβολιασμοι,και την 3η δοση.Αλλα μπορει να κολλησει στον παιδικο.Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν μπορω να τον σταματησω,το χρειαζεται πολυ.Το σκεφτομαι,δεν ξερω.Αυτη τη βδομαδα θα παει και βλεπουμε.

 


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσακια,πως ειστε;Τα μικρα σας;Επανερχομαι να πω τον πονο μου.Χτες ο αντρας μου βγηκε θετικος,το προηγουμενο βραδυ κοιμοταν αγκαλια με τον μεγαλο που ειναι 4 γιατι ημουν στη δουλεια.Προς το παρον ειμαστε αρνητικοι και χαιρομαι γι αυτο μακαρι να μην κολλησαμε αλλα αποψε δουλευω και πρεπει να παω.Δεν δικαιουμαι αδεια οσο δεν νοσει κανεις μας.Θα τον κοιμησω και θα φυγω αλλα συνηθως ξυπναει μες τη νυχτα και ερχεται σε μενα κι αν δουλευω στον μπαμπα του.Δεν εχω επιλογη,θα το ρισκαρω και θα προσευχομαι να μην ξυπνησει πριν γυρισω.

Το μωρο ειναι στη μαμα μου απο χτες μπας και γλιτωσουν,τετοιες στιγμες ευχομαι πραγματικα να μην δουλευα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...