Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!!!! @athinaida μου, ευχαριστούμε πολύ, ευτυχώς όλα καλά και σχετικά σύντομα!! Νομίζω σε εμένα, τον άντρα μου και τους γονείς μου έπαιξε πολύ ρόλο ο εμβολιασμός.. υπομονή με το σάκχαρο, δεν έμεινε και πολύ!! Σε άλλα νέα, και εμένα κάπου τώρα θα μου κάνει Doppler από ότι κατάλαβα, και θα μου πάρει και καλλιέργεια..οπότε χτύπησαν τα καμπανάκια ότι πλησιάζουμε κορίτσια!!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/4/2022 at 7:16 ΜΜ, Christina60 είπε:

Κορίτσια hello! 

Είχα πολύ καιρό να μπω και να γράψω! Βλέπω όλες προχωράμε μια χαρά... Φτου φτου φτου! 

Εχουμε πελαγώσει με τον άνδρα μου τόσο πολύ με το θέμα καρότσι και δωμάτιο και λίκνο και καλαθουνες και και και... Που διάβασα τώρα και όλα αυτά για το μαιευτήριο και λέω πάει... Δεν έχω αγοράσει ΤΊΠΟΤΑ εντομεταξυ!! 

Μπήκα στην 29η εβδομάδα βέβαια... Είμαι και με covid 4η μέρα, ευτυχώς 2 μέρες κράτησε το δύσκολο που είχα πυρετό.. Αλλά τώρα απλά ένας ενοχλητικός βήχας.. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω.. Έχει καμία σας πόνο ανάμεσα στα ισχια? Σαν πιάσιμο από γυμναστική.. Το σημείο λέγεται ηβικο οστό και είναι ουσιαστικά ψηλά στους προσαγωγούς.. 

Πήρα σήμερα τον ιατρό και μου είπε ότι δεν είναι πολύ συνηθισμένο αλλά είναι επειδή η λεκάνη μας παίρνει σιγά σιγά θέση τοκετού.. Αλλά δεν είναι πολύ νωρίς.. Πως θα είμαι δλδ στο τέλος του 8ου??? Με αγχωσαι δεν με ήρεμησε!!! Και μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά.. Να ξεκουραστώ 2 μέρες και βλέπουμε... Και όχι τίποτα άλλο έχω και το άγχος ότι δεν μπορώ να πάω να με δει λόγω κορονοιου... 

Εγώ το ακούω πολύ συχνά βρε κορίτσι μου για τον πόνο εκεί, είμαι και σε ομάδες στο φβ και το γράφουν πολλές..... Έχω και εγώ εκει πόνο, παιδευομαι πολύ το βράδυ, βάζω μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα και είναι σχετικά καλύτερα

7 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!!! @athinaida μου, ευχαριστούμε πολύ, ευτυχώς όλα καλά και σχετικά σύντομα!! Νομίζω σε εμένα, τον άντρα μου και τους γονείς μου έπαιξε πολύ ρόλο ο εμβολιασμός.. υπομονή με το σάκχαρο, δεν έμεινε και πολύ!! Σε άλλα νέα, και εμένα κάπου τώρα θα μου κάνει Doppler από ότι κατάλαβα, και θα μου πάρει και καλλιέργεια..οπότε χτύπησαν τα καμπανάκια ότι πλησιάζουμε κορίτσια!!:)

Εγώ ακούω συχνά την λέξη Doppler από τον γιατρό μου, σε κάθε εξέταση σχεδόν, βλέπει κάθε φορά τα πάντα στο μωρό, πως αιματνεται ο εγκέφαλος, ο πλακούντας κλπ... Τώρα δεν ξέρω ίσως μπερδευομαι για το τι είναι αυτή η εξέταση!

Πάντως και εγώ τώρα στις 28 του μήνα θα κάνω καλλιέργεια... 

Πλησιάζει ο καιρός δεν λες τίποτα! 32η εβδομάδα μπαίνω αύριο:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

είμαστε όλες στην τελική ευθεία, με τα θεματάκια μας, αλλά ευτυχώς τίποτα σοβαρό!

@Christina60 περαστικά σου! όσο για το πελάγωμα, σε καταλαβαίνω απόλυτα - χάος πραγματικό! πήγαμε να δούμε για καρότσι, δε χωράει στα πορτ μπαγκάζ (διδύμων) των αυτοκινήτων μας για κανένα λόγο, ούτε 2 κουνιες χωράνε στο δωμάτιο... άντε να διαλέξεις ανάμεσα σε όλα αυτά και εν μεσω δουλειάς!

@athinaida συνέχισε αυτό που κάνεις, όλα καλά! εγώ έκανα ένα πρώτο επίσημο doppler την προηγούμενη εβδομάδα - συνηθίζεται μάλλον στα δίδυμα να κάνουν νωρίτερα και επαναλαμβάνουν μετά, τη 32η (ανάλογα και το γιατρό βέβαια). Κάνω λοιπόν το doppler και δείχνει αυξημένο αμνιακό (υδράμνιο) κι αρχίζουν να μου λένε για κινδυνο πρόωρου τοκετού και μπορεί να σπάσουν τα νερα κτλ. κτλ - πανικός! ένα 24ωρο ήμουν σε σοκ, μπήκα και παρήγγειλα πάνες και 2 φορμάκια σκεπτόμενη να έχουν κάτι να φορέσουν αν γεννηθούν τώρα :grin::grin: τελικά, η ενδοκρινολόγος με έβαλε σε διατροφή και αυτοέλεγχο ζαχάρου και μέσα σε 4 ημέρες, επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα το αμνιακό, έληξε ο συναγερμός, γλιτωσα κι εγώ από την τρέλα :-D

Προγραμματίσαμε και ενέσεις κορτιζόνης για την επόμενη εβδομάδα αρα Πασχα ανάλατο φέτος!

Από ψυχολογία, πώς τα πάτε;; εγώ έχω μια αγωνία που αυξάνεται - σκέφτομαι την καισαρική, πώς θα είμαι μετά; θα μπορώ να φροντίσω κάποιον, κάποιους δηλ γιατι είναι και δύο!

Λίστα μαιευτηρίου πήρα αλλά τα έχετε ήδη συζητησει!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! 33η εβδομαδα μπηκα σημερα.. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!

Χθες φτιαξαμε βαλιτσα με τον συζυγο, βεβαια θα προσθετω κ αλλα πραγματακια σιγα σιγα..

Κ μενα με εχουν σε διατροφη κ μετρησεις 4 φορες την μερα, αλλα ευτυχως παει πολυ καλα.. αλλα πολυ πεινα βρε κοριτσια, η μπεμπα μου παιρνει βαρος κανονικα αλλα εγω ειμαι σταθερη στα κιλα μου! Υπομονη κανω κ μολις γεννησω με το καλο θα επισκευτω ζαχαροπλαστειο να φαω οτι γλυκο βρω μπροστα μου!!!!

Ευτυχως δεν εχω καθολου αγχος σχετικα με την γεννα.. το μονο μου αγχος ειναι ο θηλασμος.. τα βραδια βλεπω στον υπνο μου οτι θηλαζω μωρα κ κλαιω... ελπιζω να παει καλα αυτο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 8:10 ΜΜ, Catalina2 είπε:

Καλησπέρα!

είμαστε όλες στην τελική ευθεία, με τα θεματάκια μας, αλλά ευτυχώς τίποτα σοβαρό!

@Christina60 περαστικά σου! όσο για το πελάγωμα, σε καταλαβαίνω απόλυτα - χάος πραγματικό! πήγαμε να δούμε για καρότσι, δε χωράει στα πορτ μπαγκάζ (διδύμων) των αυτοκινήτων μας για κανένα λόγο, ούτε 2 κουνιες χωράνε στο δωμάτιο... άντε να διαλέξεις ανάμεσα σε όλα αυτά και εν μεσω δουλειάς!

@athinaida συνέχισε αυτό που κάνεις, όλα καλά! εγώ έκανα ένα πρώτο επίσημο doppler την προηγούμενη εβδομάδα - συνηθίζεται μάλλον στα δίδυμα να κάνουν νωρίτερα και επαναλαμβάνουν μετά, τη 32η (ανάλογα και το γιατρό βέβαια). Κάνω λοιπόν το doppler και δείχνει αυξημένο αμνιακό (υδράμνιο) κι αρχίζουν να μου λένε για κινδυνο πρόωρου τοκετού και μπορεί να σπάσουν τα νερα κτλ. κτλ - πανικός! ένα 24ωρο ήμουν σε σοκ, μπήκα και παρήγγειλα πάνες και 2 φορμάκια σκεπτόμενη να έχουν κάτι να φορέσουν αν γεννηθούν τώρα :grin::grin: τελικά, η ενδοκρινολόγος με έβαλε σε διατροφή και αυτοέλεγχο ζαχάρου και μέσα σε 4 ημέρες, επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα το αμνιακό, έληξε ο συναγερμός, γλιτωσα κι εγώ από την τρέλα :-D

Προγραμματίσαμε και ενέσεις κορτιζόνης για την επόμενη εβδομάδα αρα Πασχα ανάλατο φέτος!

Από ψυχολογία, πώς τα πάτε;; εγώ έχω μια αγωνία που αυξάνεται - σκέφτομαι την καισαρική, πώς θα είμαι μετά; θα μπορώ να φροντίσω κάποιον, κάποιους δηλ γιατι είναι και δύο!

Λίστα μαιευτηρίου πήρα αλλά τα έχετε ήδη συζητησει!

 

Αχ από ψυχολογία άστα... Μονο άγχος... Όλοι λένε να απόλαυσεις αυτές τις στιγμές και εγώ όλο νομίζω ότι κάτι παθαίνω... 

Γενικά κάθε μέρα είναι διαφορετική.. Κάθε μέρα έχω και μια καινούργια αίσθηση στο σώμα μου... 

Doppler εγώ στις 4 Μαΐου που τότε θα είμαι 32η εβδομάδα... 

Είμαι τέλος Ιουνίου οπότε όλα τα κάνω λίγο πιο μετά από τις περισσότερες :)

Επίσης βρήκαμε κούνια επιτέλους... Μεταχειρισμένη από ένα site mumcycle.. Μπορεί να το ξέρετε ήδη.. Αξίζει ένα ψάξιμο γιατί έχει πράγματα σε καλή κατάσταση! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/4/2022 at 12:42 ΠΜ, Christina60 είπε:

Αχ από ψυχολογία άστα... Μονο άγχος... Όλοι λένε να απόλαυσεις αυτές τις στιγμές και εγώ όλο νομίζω ότι κάτι παθαίνω... 

Γενικά κάθε μέρα είναι διαφορετική.. Κάθε μέρα έχω και μια καινούργια αίσθηση στο σώμα μου... 

Doppler εγώ στις 4 Μαΐου που τότε θα είμαι 32η εβδομάδα... 

Είμαι τέλος Ιουνίου οπότε όλα τα κάνω λίγο πιο μετά από τις περισσότερες :)

Επίσης βρήκαμε κούνια επιτέλους... Μεταχειρισμένη από ένα site mumcycle.. Μπορεί να το ξέρετε ήδη.. Αξίζει ένα ψάξιμο γιατί έχει πράγματα σε καλή κατάσταση! 

Καλημέρα!

πώς είστε όλες/ όλοι; @athinaida αντέχουμε;; @Klaral πώς είσαι; @Annoula1990 πώς πάνε οι μετρήσεις;; δοκίμασες να φας γλυκάκι με υποκατάστατο ζάχαρης;

εγώ, με τη διατροφή της ενδοκρινολόγου και τη μείωση του αμνιακού, νιώθω πολύ καλύτερα, σαν να έχει φύγει ένα πρήξιμο, έχασα και λίγο βάρος, οπότε πορεύομαι κάπως πιο άνετα!

Οποια έχει κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης: πονάνε; έχουν συγκεκριμένη χρονική διάρκεια;; δηλ. τις κάνουμε τώρα και ξεμπερδεύουμε; ή επαναλαμβάνουμε κάποια στιγμή;

@Christina60Είναι φυσιολογικό, νομίζω, με όλες αυτές τις αλλαγές που βιώνουμε να υπάρχει και άγχος. Αλλά, τι στο καλό; Οι γυναίκες γεννάνε εδώ και χιλιάδες χρόνια, θα τα καταφέρουμε κι εμείς μια χαρά :)

Το site που αναφέρεις είναι όντως καλή περίπτωση για μεταχειρισμένα, κι εγώ εκεί κοιτούσα μέχρι να αρχίσουν να μας φέρνουν φίλοι και γνωστοί τα δικά τους οπότε δε χρειάστηκε να αγοράσω κάτι, μόνο καρότσι θα χρειαστούμε αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη!

Καλή επιτυχία στο doppler - εγώ τα κάνω και λίγο νωρίτερα λόγω δίδυμης κύησης... και τώρα που το σκέφτομαι, παρόλο που έχω ΠΗΤ 27/06, στις μανούλες Μαϊου έπρεπε να γράφω :grin::grin:

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

πώς είστε όλες/ όλοι; @athinaida αντέχουμε;; @Klaral πώς είσαι; @Annoula1990 πώς πάνε οι μετρήσεις;; δοκίμασες να φας γλυκάκι με υποκατάστατο ζάχαρης;

εγώ, με τη διατροφή της ενδοκρινολόγου και τη μείωση του αμνιακού, νιώθω πολύ καλύτερα, σαν να έχει φύγει ένα πρήξιμο, έχασα και λίγο βάρος, οπότε πορεύομαι κάπως πιο άνετα!

Οποια έχει κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης: πονάνε; έχουν συγκεκριμένη χρονική διάρκεια;; δηλ. τις κάνουμε τώρα και ξεμπερδεύουμε; ή επαναλαμβάνουμε κάποια στιγμή;

@Christina60Είναι φυσιολογικό, νομίζω, με όλες αυτές τις αλλαγές που βιώνουμε να υπάρχει και άγχος. Αλλά, τι στο καλό; Οι γυναίκες γεννάνε εδώ και χιλιάδες χρόνια, θα τα καταφέρουμε κι εμείς μια χαρά :)

Το site που αναφέρεις είναι όντως καλή περίπτωση για μεταχειρισμένα, κι εγώ εκεί κοιτούσα μέχρι να αρχίσουν να μας φέρνουν φίλοι και γνωστοί τα δικά τους οπότε δε χρειάστηκε να αγοράσω κάτι, μόνο καρότσι θα χρειαστούμε αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη!

Καλή επιτυχία στο doppler - εγώ τα κάνω και λίγο νωρίτερα λόγω δίδυμης κύησης... και τώρα που το σκέφτομαι, παρόλο που έχω ΠΗΤ 27/06, στις μανούλες Μαϊου έπρεπε να γράφω :grin::grin:

 

 

Καλημερα! Ευτυχως οι μετρησεις πανε σουπερ αλλα με σωστη διατροφη. Το περασμενο Σαββατο βγηκαμε με τον συζυγο για φαγητο, εφαγα λιιιιγο παραπανω κ αμεσως ανεβηκε! Πηρα μια σοκολατα ιον με στεβια, μου εφτιαξε κ η μαμα μου κορμο με φυστικοβουτυρο και ευτυχως αυτα δεν μου ανεβαζουν το σακχαρο.. σημερα θα στειλω τις μετρησεις στην ενδοκρινολογο μπας κ απο 4 μου τις κανει 2, ετσι μου ειχε πει οταν ξεκινησαμε..

Κοριτσια μου εγω ειμαι 33η εβδομαδα και ξεκινησαν σιγα σιγα ψιλοποναρακια περιοδου, η γυναικολογος μου με καθυσηχασε οτι ειναι φυσιολογικο.. και ποναω και στους προσαγωγους λες κ εχω κανει πολυ γυμναστικη κ πιαστηκα.. μου ειπε να ξεκινησω περπατημα μιση με μια ωρα σιγα σιγα! 

Εσεις πως πατε;

Τελικη ευθεια!!!! Εγω εχω πητ 8/6, αλλα νιωθω οτι θα γεννησω 20 Μαη.. δεν ξερω γτ, ετσι πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Annoula1990 είπε:

Καλημερα! Ευτυχως οι μετρησεις πανε σουπερ αλλα με σωστη διατροφη. Το περασμενο Σαββατο βγηκαμε με τον συζυγο για φαγητο, εφαγα λιιιιγο παραπανω κ αμεσως ανεβηκε! Πηρα μια σοκολατα ιον με στεβια, μου εφτιαξε κ η μαμα μου κορμο με φυστικοβουτυρο και ευτυχως αυτα δεν μου ανεβαζουν το σακχαρο.. σημερα θα στειλω τις μετρησεις στην ενδοκρινολογο μπας κ απο 4 μου τις κανει 2, ετσι μου ειχε πει οταν ξεκινησαμε..

Κοριτσια μου εγω ειμαι 33η εβδομαδα και ξεκινησαν σιγα σιγα ψιλοποναρακια περιοδου, η γυναικολογος μου με καθυσηχασε οτι ειναι φυσιολογικο.. και ποναω και στους προσαγωγους λες κ εχω κανει πολυ γυμναστικη κ πιαστηκα.. μου ειπε να ξεκινησω περπατημα μιση με μια ωρα σιγα σιγα! 

Εσεις πως πατε;

Τελικη ευθεια!!!! Εγω εχω πητ 8/6, αλλα νιωθω οτι θα γεννησω 20 Μαη.. δεν ξερω γτ, ετσι πιστευω!

Μπράβο!

Κι εγώ την Ίον με στέβια δοκίμασα κι ένα γλυκό από το Φύσις (ζαχαροπλαστείο) με σιρόπι αγαύης και ήταν μια χαρά - ευτυχώς!

Εφόσον είναι καλές οι μετρήσεις σου, υποθέτω θα σου τις μειώσει - κι εμένα καπως έτσι το πήγε, κάνω μόνο τυχαίες μετρήσεις πλέον, κυρίως αν πειραματιστώ με κάποια τροφή εκτός διατροφής.

Για τους πόνους που λες, δεν τους έχω νιώσει, είμαι 30η εβδομάδα, να ξέρω δηλ. ότι μου έρχεται κι αυτό;;!:-D:-D

Σου εύχομαι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Catalina2 είπε:

Μπράβο!

Κι εγώ την Ίον με στέβια δοκίμασα κι ένα γλυκό από το Φύσις (ζαχαροπλαστείο) με σιρόπι αγαύης και ήταν μια χαρά - ευτυχώς!

Εφόσον είναι καλές οι μετρήσεις σου, υποθέτω θα σου τις μειώσει - κι εμένα καπως έτσι το πήγε, κάνω μόνο τυχαίες μετρήσεις πλέον, κυρίως αν πειραματιστώ με κάποια τροφή εκτός διατροφής.

Για τους πόνους που λες, δεν τους έχω νιώσει, είμαι 30η εβδομάδα, να ξέρω δηλ. ότι μου έρχεται κι αυτό;;!:-D:-D

Σου εύχομαι όλα καλά!

Και εγω εκτος απο τις 4 μετρησεις μπορει να φαω κατι στο ενδιαμεσο γτ ΠΕΙΝΑΩΩΩΩ και μετριεμαι να δω τι εκανα.. δλδ μπορει να φαω καμια χουφτιτσα πατατακια, τετοια λιχουδιτσες, αλλα οχι ποσοτητα, ισα ισα να μου φυγει η καψα! Πολυ λιχουδω η κορη θα βγει!

Πιστευω ποναρακια θα εχουμε ολες σιγα σιγα.. εμενα εφτασε κ 2 κιλα σχεδον η μικρη.. χθες ενω πονουσα ξαφνικα αλλαξε θεση η μικρη κ περασε ο πονος, αρα εχει να κανει κ που παει κ καθεται πιστευω! Αλλα στον καρδιοτοκογραφο δεν κανω συσπασεις ακομα.. κ γενικα δεν νιωθω πετρωματα κ συσπασεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Όλα μια χαρά, και εγώ μικροπονακια, αλλά και πολύ κούραση.. ευτυχώς σταματάω μετά το Πάσχα την δουλειά και θα κάτσω λίγο. Με τις μετρήσεις τα έχω κάνει σαν τα μούτρα μου, αλλά οπότε προλαβαίνω και κάνω δεν είμαι ποτέ εκτός ορίων, οπότε και από αυτό οκ!! Τώρα έβαλα καινούργιο μπελά στο κεφάλι μου, σταθμό για τον μικρό από Οκτώβρη, οπότε τρέχω και με αυτό!! Νομίζω θα ξαπλώσω όταν γεννήσω :-D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κι από εμένα!!

Εγώ εδώ από την κρεβατι μου παρακολουθώ ένα περιστερακι κάθε μέρα να προσπαθεί να φτιάξει την φωλια του απέναντι σε ένα δέντρο... κουβαλάει κάθε μέρα κλαδάκια...κοίτα να δεις σύμπτωση, λέω... και τι σοφή που είναι η φύση....

Εμείς την Μ.Δευτερα πάμε για doppler κι έχω αγχωθεί... από ότι διάβαζα μας δίνει πολλές πληροφορίες αυτή εξέταση... μακάρι να βγουν όλα καλά... γιατί δεν θέλω ακόμη να γεννήσω.. είναι πολυ νωρίς ακομα για τα μωρά, ειμαι στην 30η εβδομάδα...

Έχω βάλει στόχο να φτάσω το τέλος Μαΐου,  να φτάσω τις 36 εβδομάδες... αντε να δούμε...

@Catalina2 εγώ έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης από την 26η εβδομάδα... δεν με πονεσαν ιδιαίτερα,  οσο πονάνε συνήθως οι ενέσεις στον πωπο δηλαδή... απλά τσούζει λίγο το φάρμακο μετά,  αλλα μην φανταστείς κάτι τραγικό....

δεν ξέρω αν θα τις επαναλάβω αργότερα, καλή απορία... θα ρωτήσω τον γιατρό!

 @Annoula1990 κι εγώ πειναω και λιγουρευομαι διάφορα ... προς το παρόν είμαι σε αυστηρή διατροφή κάθε τρεις ώρες και με 6 μετρήσεις την ημέρα,  από Δευτέρα θα τις στείλω στο ενδοκρινολογο να δούμε τι θα μου πει....

ένα παστέλι Ρόδου "Μελεκουνι" μου έλειψε βρε κορίτσια.. ή ένα ποντικάκι πάστα... τέλος πάντων,  ας μην τα λέω και μπαίνουμε σε πειρασμούς...

Θα τα ξαναπούμε!

Φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

το κάνετε??

Εγώ εχθές έκανα doppler.  Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά είπε ο γιατρός,  ο τράχηλος είναι σταθερός,  οι ροές του αίματος όπως πρέπει,  τα αμνιακα υγρά μια χαρά,  τα μωρά παίρνουν βάρος φυσιολογικά!

Έτσι πήρα μια μεγάλη ανάσα γιατί ειχα τρελη αγωνία.

Φυσικά παραμένω στο ίδιο μοτίβο,  ξάπλα με την ίδια αγωγή, αλλά νιώθω οτι ο στόχος μου να φτασω τις 36 εβδομάδες ειναι εφικτός ή τουλάχιστον δεν αποκλείεται προς το παρόν..., βεβαια έχω μελλον ακόμα... Θεού θέλοντος...

Είπαμε οτι θα ξανακάνουμε doppler σε 4 εβδομάδες και βλέποντας και κάνοντας...

Να σας ρωτήσω, για φυλξη βλαστοκυτταρων το σκέφτεστε? Εγώ σκέφτομαι την δημόσια τράπεζα της Ακαδημίας Αθηνών... εκεί κάνεις δωρεά το ομφαλοπλακουντιακο αιμα, αυτό είναι εντελώς δωρεάν,  αλλά δεν το κρατάνε αποκλειστικά για το μωρό, το κάνεις δωρεά για όποιον ιστοσυμβατο ληπτη το χρειαστεί. Αυτό που μπορούν να κρατήσουν για αποκλειστική χρήση δική μας είναι μέρος του ομφάλιου λώρου που περιέχει μεσεγχυματικα κύτταρα.  Αυτό το είδος κυττάρων ακόμα βρίσκεται υπό έρευνα, οι επιστήμονες ελπίζουν να μπορέσουν από αυτά τα κύτταρα να δημιουργήσουν όργανα στο εργαστήριο...

Ακόμα όμως όλα αυτά είναι υπό έρευνα...

Και το κόστος φύλαξης τους είναι 800 ευρώ για κάθε ομφάλιο λώρο... για εμάς που θα είναι δύο είναι λογαριασμός... έχω μπλεχτεί... εσείς τι σκέφτεστε??

Για πείτε νέα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα!! Υπεροχα νεα!! 

Θελω κ εγω να φυλαξω βλαστοκυτταρα αλλα νομιζω θα το αναβαλω γτ πεφτουν πολλα τα εξοδα μας.. ισως στην 2η γεννα, αν κανω!!! 

Απο νεα, περιμενω να περασουν οι εβδομαδες.. αρχιζω κ βαραινω σιγα σιγα κ δυσκολευομαι σε πολλα πραγματα! Αλλα ολα καλα! 

Κοριτσια ξεκινησατε καρδιοτοκογραφο εσεις; εμενα η γιατρος με εχει 2 φορες την εβδομαδα να κανω...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, athinaida said:

Καλημερα κοριτσια!!

το κάνετε??

Εγώ εχθές έκανα doppler.  Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά είπε ο γιατρός,  ο τράχηλος είναι σταθερός,  οι ροές του αίματος όπως πρέπει,  τα αμνιακα υγρά μια χαρά,  τα μωρά παίρνουν βάρος φυσιολογικά!

Έτσι πήρα μια μεγάλη ανάσα γιατί ειχα τρελη αγωνία.

Φυσικά παραμένω στο ίδιο μοτίβο,  ξάπλα με την ίδια αγωγή, αλλά νιώθω οτι ο στόχος μου να φτασω τις 36 εβδομάδες ειναι εφικτός ή τουλάχιστον δεν αποκλείεται προς το παρόν..., βεβαια έχω μελλον ακόμα... Θεού θέλοντος...

Είπαμε οτι θα ξανακάνουμε doppler σε 4 εβδομάδες και βλέποντας και κάνοντας...

Να σας ρωτήσω, για φυλξη βλαστοκυτταρων το σκέφτεστε? Εγώ σκέφτομαι την δημόσια τράπεζα της Ακαδημίας Αθηνών... εκεί κάνεις δωρεά το ομφαλοπλακουντιακο αιμα, αυτό είναι εντελώς δωρεάν,  αλλά δεν το κρατάνε αποκλειστικά για το μωρό, το κάνεις δωρεά για όποιον ιστοσυμβατο ληπτη το χρειαστεί. Αυτό που μπορούν να κρατήσουν για αποκλειστική χρήση δική μας είναι μέρος του ομφάλιου λώρου που περιέχει μεσεγχυματικα κύτταρα.  Αυτό το είδος κυττάρων ακόμα βρίσκεται υπό έρευνα, οι επιστήμονες ελπίζουν να μπορέσουν από αυτά τα κύτταρα να δημιουργήσουν όργανα στο εργαστήριο...

Ακόμα όμως όλα αυτά είναι υπό έρευνα...

Και το κόστος φύλαξης τους είναι 800 ευρώ για κάθε ομφάλιο λώρο... για εμάς που θα είναι δύο είναι λογαριασμός... έχω μπλεχτεί... εσείς τι σκέφτεστε??

Για πείτε νέα??

Γεια σας κορίτσια , κ εγώ σκέφτομαι τη φύλαξη βλαστοκυττάρων ιδιωτικά με την future health κάπως έτσι λέγεται … 1500€ για 20 χρόνια … είναι ένα έξοδο αλλά λέω γιατί να μην το κάνω ; 

6 hours ago, Annoula1990 said:

Καλημεραααα!! Υπεροχα νεα!! 

Θελω κ εγω να φυλαξω βλαστοκυτταρα αλλα νομιζω θα το αναβαλω γτ πεφτουν πολλα τα εξοδα μας.. ισως στην 2η γεννα, αν κανω!!! 

Απο νεα, περιμενω να περασουν οι εβδομαδες.. αρχιζω κ βαραινω σιγα σιγα κ δυσκολευομαι σε πολλα πραγματα! Αλλα ολα καλα! 

Κοριτσια ξεκινησατε καρδιοτοκογραφο εσεις; εμενα η γιατρος με εχει 2 φορες την εβδομαδα να κανω...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Ελπίζω όλα καλά!! Εγώ πήγα στον γιατρο εχθές, όλα καλά, 40η θέση ο μικρός, μικρό μωρό αλλά άριστο μου είπε. Όσο για τα βλαστοκύτταρα που συζητάτε, στην πρώτη γέννα μου είχε πει η μαία καλύτερα όχι, γιατί πρέπει να κοπεί άμεσα ο λώρος, που δεν είναι ότι καλύτερο για το μωρό..και ο γιατρός δεν μου το πρότεινε, χωρίς να λέω ότι αυτό είναι το σωστό. Μάλλον κάθε γιατρός έχει την γνώμη του. Πάντως η κουμπάρα μου που το έκανε, τα έδωσε στην δημόσια τράπεζα και δεν χρεώθηκε κάτι, αν θέλετε το τσεκαρετε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...