Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα!

βλέπω τα ωράρια και η ρουτίνα ύπνου της καθεμιάς μιας είναι εντελώς διαφορετικά :grin: εγώ στις 11-11:30 μμ είμαι για ύπνο αλλά ξύπνια από τις 6 πμ - έχω ήδη βάλει να μαγειρέψω, ψιλοσυγυρίζω κι ακούω τη μουσικούλα μου! Τα μωρά, ξύπνια κι αυτά, πολύ κούνημα πέρα δώθε και το ένα, τώρα τελευταία, πάει και κουρνιάζει κάτω από τα αριστερά μου πλευρά όπου έχω μόνιμα ένα εξόγκωμα :smile:

@Klaral για τον πόνο στον αφαλό, μου είχε πει η μαία ότι μπορεί να συμβεί και είχε προτείνει κάποιο έλαιο, για να είναι ενυδατωμένος διαρκώς! Επίσης, τι χαρτιά ετοιμάζεις;; Μόνο ληξιαρχική πράξη γάμου δε θέλουν;

@Annoula1990 υπομονή με τη δουλειά, πότε με το καλό θα σταματήσεις; οι κράμπες είναι φοβερό πράγμα, δύο έχω πάθει όλες κι όλες, μες στη  νύχτα, και ήταν πολύ επώδυνο,  αν και σύντομο! καλά, η τουαλέτα, δεύτερο σπίτι μου :-D

@im_leela υπομονή! λίγο έμεινε, ένας μήνας! τίποτα! παίρνεις μαγνήσιο;; βοηθά, υποτίθεται, με τις συσπάσεις. Ο γιατρός σου τι λέει;;

Ως προς τους παιδιάτρους, κάναμε 2 ραντεβού γνωριμίας - και οι δύο είπαν ότι το αναλυτικό ραντεβού, όπου δίνονται οδηγίες για όλα βασικά, είναι το πρώτο που έρχονται στο σπίτι. Σε σχέση με τις παιδιατρικές εξετάσεις που γίνονται τις πρώτες ημέρες και προσφέρουν και ως πακέτα τα διάφορα μαιευτήρια, μας είπαν να κάνουμε τον έλεγχο στα αυτιά και στα μάτια (και η 1 από τους 2 είπε και καρδιά). Ο έλεγχος ισχίων να γίνει 30-40 ημέρες μετά τη γέννηση, τα μεταβολικά μας είπαν όχι (και νομίζω ότι όσες είμαστε από εξωσωματική, έχουμε ήδη ελέγξει κάποια). @Klaral εσύ που έχεις ήδη ένα παιδάκι, τι εξετάσεις του είχες κάνει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

Καλημέρα!

βλέπω τα ωράρια και η ρουτίνα ύπνου της καθεμιάς μιας είναι εντελώς διαφορετικά :grin: εγώ στις 11-11:30 μμ είμαι για ύπνο αλλά ξύπνια από τις 6 πμ - έχω ήδη βάλει να μαγειρέψω, ψιλοσυγυρίζω κι ακούω τη μουσικούλα μου! Τα μωρά, ξύπνια κι αυτά, πολύ κούνημα πέρα δώθε και το ένα, τώρα τελευταία, πάει και κουρνιάζει κάτω από τα αριστερά μου πλευρά όπου έχω μόνιμα ένα εξόγκωμα :smile:

@Klaral για τον πόνο στον αφαλό, μου είχε πει η μαία ότι μπορεί να συμβεί και είχε προτείνει κάποιο έλαιο, για να είναι ενυδατωμένος διαρκώς! Επίσης, τι χαρτιά ετοιμάζεις;; Μόνο ληξιαρχική πράξη γάμου δε θέλουν;

@Annoula1990 υπομονή με τη δουλειά, πότε με το καλό θα σταματήσεις; οι κράμπες είναι φοβερό πράγμα, δύο έχω πάθει όλες κι όλες, μες στη  νύχτα, και ήταν πολύ επώδυνο,  αν και σύντομο! καλά, η τουαλέτα, δεύτερο σπίτι μου :-D

@im_leela υπομονή! λίγο έμεινε, ένας μήνας! τίποτα! παίρνεις μαγνήσιο;; βοηθά, υποτίθεται, με τις συσπάσεις. Ο γιατρός σου τι λέει;;

Ως προς τους παιδιάτρους, κάναμε 2 ραντεβού γνωριμίας - και οι δύο είπαν ότι το αναλυτικό ραντεβού, όπου δίνονται οδηγίες για όλα βασικά, είναι το πρώτο που έρχονται στο σπίτι. Σε σχέση με τις παιδιατρικές εξετάσεις που γίνονται τις πρώτες ημέρες και προσφέρουν και ως πακέτα τα διάφορα μαιευτήρια, μας είπαν να κάνουμε τον έλεγχο στα αυτιά και στα μάτια (και η 1 από τους 2 είπε και καρδιά). Ο έλεγχος ισχίων να γίνει 30-40 ημέρες μετά τη γέννηση, τα μεταβολικά μας είπαν όχι (και νομίζω ότι όσες είμαστε από εξωσωματική, έχουμε ήδη ελέγξει κάποια). @Klaral εσύ που έχεις ήδη ένα παιδάκι, τι εξετάσεις του είχες κάνει;

Καλημερα!!! Η δουλεια θα σταματησει μολις με πιασουν τα πρωτα πονακια, οπως σου ειπα ειμαι σε γραφειο καθιστη κ υπολογιστη κ ειναι κ δικο μου, οποτε δεν μπορω να φυγω.. μετα θα δουλευω απο το σπιτι αγκαλια με την μικρη στο μαρσιπο...

Οσον αφορα τις κλωτσιες, η μικρη μου, 2 βραδια τωρα χωνει καπου το κεφαλακι κ εχω κατι ποναρακια.. τεντωνει ποδια κατω απο το στηθος κ κεφαλι κατω χαμηλα κ ποναω.. την Πεμπτη θα μετρηθουμε ξανα, νομιζω εχει περιοριστει αρκετα ο χωρος της για αυτο με ενοχλουν τοσο οι κλωτσιες.. 

Γερη να ειναι, να μου φαει κ ολο τον Μαη κ με το καλο να μας ερθει!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! @Catalinaμου, στο Μητέρα που θα γεννήσω εγώ, ζητανε ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου 6μηνου, i-ban μητερας καλύτερα φωτοτυπία από το βιβλιάριο και ΑΜΚΑ μητέρας και πατέρα. Εγώ τα τυπώνω γιατί ο σύζυγος εκείνη την ώρα δεν παίζει με τίποτα να τα βρει αλλιώς....όσο για τις εξετάσεις, εγώ μεσα στο μαιευτήριο δεν έκανα καμία και το σκυλομετανιωσα..αν και ήταν συμβουλή του γυναικολόγου μου. Θα πρότεινα και εγώ τα αυτακια και τα μάτια. Ολα τα άλλα είναι πανάκριβα και πολύ εξειδικευμένα. Των ισχίων μας είπε ο γιατρός τότε ότι δεν χρειάζεται, ήταν όλα οκ με τον μικρό από την κλινική εξέταση, οπότε δεν ξέρω περισσότερα. Πάντως για παιδίατρο, ελπίζω να είστε όλες τυχερές και να βρείτε άμεσα, εμείς τρεις αλλάξαμε, αλλά τελικά πετύχαμε την καλύτερη. Αν κάποια μένει Αθήνα, με χαρά να την προτείνω.

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!

Χρόνια μας πολλά!!

Του χρόνου, με την βοήθεια της Παναγίας, θα γιορτάζουμε με τα μπουμπουκάκια μας αγκαλιά!!

Να χαιρόμαστε και τις δικές μας μανούλες,  μη ξεχνιόμαστε!!

Τι όμορφη μέρα σήμερα!!

Εσείς που είστε όρθιες, πάρτε τους συντρόφους σας και πηγαίνετε για ένα καφεδάκι στη λιακάδα!! Κι απολαύστε το φως και την ηρεμία!! Χάχαχα!!

22 ώρες πρίν, Klaral είπε:

Πάντως για παιδίατρο, ελπίζω να είστε όλες τυχερές και να βρείτε άμεσα, εμείς τρεις αλλάξαμε, αλλά τελικά πετύχαμε την καλύτερη. Αν κάποια μένει Αθήνα, με χαρά να την προτείνω.

Για πες την παιδίατρο... που βρίσκεται??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!! Εύχομαι του χρόνου να καμαρώνουμε όλες τα πρώτα τους βήματα!! @athinaida μου, η γιατρός είναι κοντά στην Καλλιθέα..είναι πραγματικά επαγγελματίας με πολλές γνώσεις, ψυχραιμία αλλά και τεράστια αγάπη για τα παιδιά..εμένα αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση. Καμία εξέταση δεν κράτησε λιγότερο από 40 λεπτά, και πάντα δίνει φοβερές οδηγίες για όλα. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου γράψω εδώ το όνομα, αλλά αν θέλεις μπορώ να στο γράψω σε pm. Αν και δύσκολα προτείνω γιατρούς, αυτή την προτείνω ανεπιφύλακτα!! Εμείς που αντιμετωπίσαμε ακόμα και τροφικές αλλεργίες, με τις οδηγίες και την ψυχραιμία της έχουμε καταφέρει να εισάγουμε τις πιο πολλές..ότι θέλεις, ρωτά με!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Klaral είπε:

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!! Εύχομαι του χρόνου να καμαρώνουμε όλες τα πρώτα τους βήματα!! @athinaida μου, η γιατρός είναι κοντά στην Καλλιθέα..είναι πραγματικά επαγγελματίας με πολλές γνώσεις, ψυχραιμία αλλά και τεράστια αγάπη για τα παιδιά..εμένα αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση. Καμία εξέταση δεν κράτησε λιγότερο από 40 λεπτά, και πάντα δίνει φοβερές οδηγίες για όλα. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου γράψω εδώ το όνομα, αλλά αν θέλεις μπορώ να στο γράψω σε pm. Αν και δύσκολα προτείνω γιατρούς, αυτή την προτείνω ανεπιφύλακτα!! Εμείς που αντιμετωπίσαμε ακόμα και τροφικές αλλεργίες, με τις οδηγίες και την ψυχραιμία της έχουμε καταφέρει να εισάγουμε τις πιο πολλές..ότι θέλεις, ρωτά με!!

Αχ Καλλιθέα, μου πέφτει μακρυά...

Εγω ψάχνω στα βορειοδυτικά προαστια...

Θα την έχω υπόψη μου όμως...

Ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 2:58 ΠΜ, im_leela είπε:

Και εγώ την Τετάρτη μπαίνω στον μήνα μου...:wub:

 

Έχει εδώ και κάποιες μέρες βρε κορίτσια που πονάω, έχω πολλές συσπάσεις, τις αντέχω δεν λέω, αλλά είναι πολλές!

Τα βράδια δυσκολευομαι να κοιμηθώ, το μωρό μου ρίχνει πολύ δυνατά μπουνιδια , έχω καούρες, πάω τουαλέτα, νιώθω πίεση στο στομάχι, όλα τα καλά! 

Ούτε το μπάνιο εννοείται μπορώ να χαρώ, κουράζομαι στα μισά και χρειάζομαι βοήθεια ....

 

Από πράγματα νομίζω είμαι έτοιμη, αν όχι πανέτοιμη! Δεν μου λείπει τίποτα!

Αλλά πώς θα αντέξω ακόμα 4-5 εβδομάδες δεν ξέρω 

:confused:

 

Εσείς πώς περνάτε;

Αχ ποσό σε καταλαβαίνω ακριβώς το ίδιο!!! Σήμερα πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει…. Με έστειλε Ιασώ να κάνω   Nsd ….και μου κάνανε δυο δόσεις κορτιζόνης γιατί φοβάται για πρόωρο τοκετό λόγω ιστορικού μου ( η μικρή μου γεννήθηκε 32η)… διανυω την 35+6 αλλά υπερυχογραφικα είμαι 33η+4….2200… λίγο είναι;; 

On 8/5/2022 at 11:43 ΠΜ, Klaral είπε:

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!! Εύχομαι του χρόνου να καμαρώνουμε όλες τα πρώτα τους βήματα!! @athinaida μου, η γιατρός είναι κοντά στην Καλλιθέα..είναι πραγματικά επαγγελματίας με πολλές γνώσεις, ψυχραιμία αλλά και τεράστια αγάπη για τα παιδιά..εμένα αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση. Καμία εξέταση δεν κράτησε λιγότερο από 40 λεπτά, και πάντα δίνει φοβερές οδηγίες για όλα. Δεν ξέρω αν μπορώ να σου γράψω εδώ το όνομα, αλλά αν θέλεις μπορώ να στο γράψω σε pm. Αν και δύσκολα προτείνω γιατρούς, αυτή την προτείνω ανεπιφύλακτα!! Εμείς που αντιμετωπίσαμε ακόμα και τροφικές αλλεργίες, με τις οδηγίες και την ψυχραιμία της έχουμε καταφέρει να εισάγουμε τις πιο πολλές..ότι θέλεις, ρωτά με!!

Καλημέραααα εγώ θα ήθελα να μάθω την γιατρό!!! Μένω Νέα Σμυρνη !!!

Link to comment
Share on other sites

@Lelaki83 καλημέρα!! Σου έχω στείλει πμ. Καλημέρα σε όλες..σαν πολύ ζέστη δεν ξεκίνησε;; Εγώ επιτέλους ετοιμάζω βαλίτσα, αν και είμαι σίγουρη ότι θα ξεχάσω τα μισά!! Έχω τρομερές καούρες και λίγες συσπάσεις κυρίως το βράδυ..καμία σχέση με τον γιο μου που είχα από τον έκτο συνεχώς. Κατά τα άλλα, νομίζω πια και εγώ ανυπομονώ πια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Lelaki83 είπε:

Αχ ποσό σε καταλαβαίνω ακριβώς το ίδιο!!! Σήμερα πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει…. Με έστειλε Ιασώ να κάνω   Nsd ….και μου κάνανε δυο δόσεις κορτιζόνης γιατί φοβάται για πρόωρο τοκετό λόγω ιστορικού μου ( η μικρή μου γεννήθηκε 32η)… διανυω την 35+6 αλλά υπερυχογραφικα είμαι 33η+4….2200… λίγο είναι;; 

Καλημέραααα εγώ θα ήθελα να μάθω την γιατρό!!! Μένω Νέα Σμυρνη !!!

Αφού είσαι υπερηχογραφικά τόσο, νομιζω είναι καλά και τα κιλακια του μωρού... 

Θα κάνεις και άλλες δόσεις; Τι σου είπε;

Εγώ αύριο έχω γιατρό οπότε αύριο βράδυ θα σας πω νέα μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Lelaki83 είπε:

Έκανα και εχτές δυο δόσεις !!! Δεν μου είπε για άλλες!! Περιμένουμε νέα σου!!!!

Πολύ καλά είναι ο μπέμπης , 2500 γραμμάρια (36η εβδομάδα ). Κάναμε και καλλιέργεια σήμερα, έχει πάρει θέση απλά είναι ακόμα ψηλά!

Σε δύο εβδομάδες έχω πάλι ραντεβού, που θα κάνω καρδιοτοκογραφο.. άντε να δούμε, ανυπομονώ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Angeliki97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καινούργια εδώ..εγώ εχω πητ 10/06 και πρόκειται να γεννήσω στο ιασω!! Από συσπάσεις ακόμα δεν νιώθω τίποτα, λέτε να αργήσω;;

Και εγω με πητ 8/06 τιποτα απο συσπασεις.. και ο καρδιοτοκογραφος δεν δειχνει ποναρακια.. περιμενουμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Angeliki97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καινούργια εδώ..εγώ εχω πητ 10/06 και πρόκειται να γεννήσω στο ιασω!! Από συσπάσεις ακόμα δεν νιώθω τίποτα, λέτε να αργήσω;;

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

είμαστε κάμποσες από εδώ για το Ιασώ, εγώ έχω ΠΗΤ 27/06 αλλά λόγω δίδυμης κύησης σίγουρα θα είναι νωρίτερα.

Συσπάσεις ούτε εγώ έχω νιώσει ακόμη και το μόνιμο ερώτημά μου είναι αν θα τις καταλάβω!

Κατά τ' άλλα, έκανα ένα τελευταίο doppler προχθές (34η) , τα μωρά είναι καλά, μεγάλα αρκετά ( το ένα ειδικά το έβγαλε 3 kg!!) και στον ένα σάκο έχω ξανά παραπάνω αμνιακό υγρό... βέβαια, σε αυτή τη φάση δεν κάνουμε τίποτα, δεν παρεμβαίνουμε, το πολύ πολύ να σπάσουν τα νερά - έτσι είπε ο εμβρυομητρικός, πολύ άνετος θα έλεγα :grin: ελπίζω να κρατηθούν λίγο, να βγει κι ο μάιος!

Από άλλα συμπτώματα, ευτυχώς είμαι καλά - δεν έχω πρηξίματα, πόνους, καούρες... μόνο μια τεράστια κοιλιά που με δυσκολεύει τη νύχτα.. α, και ροχαλίζω πολύ :-P

Εύχομαι σε όλ@ς καλή δύναμη και υπομονή!

 

@athinaida πώς είσαι;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Catalina2 είπε:

@athinaida πώς είσαι;;

Καλημέρα!!

Καλή Κυριακή!!

Τι όμορφη μέρα!!

Κι εγώ σήμερα κλείνω ακριβώς τις 34 εβδομάδες!! Και δεν το πιστεύω που έφτασα ως εδώ!!

Γιατρό ειχαμε πάει μεσοβδόμαδα,  πολύ ικανοποιημένος είναι με τα μωρά και την εξέλιξη τους! Τα βρήκε γύρω στα 2.200- 2.300.

Εξακολουθώ στο ίδιο μοτίβο (κρεβάτι),  αλλά οκ, μπορώ να σηκώνομαι λιγάκι να ξεμουδιαζω!! Επιτέλους!!

Doppler  μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε πάλι.. θα με δει σε δύο βδομάδες πάλι, 36η εβδομάδα δηλαδή,  εκτός απροόπτου!

@Catalina2 μη μασάς,  θα τον βγάλουμε τον Μάιο!! Εγω το πιστεύω!! Και όχι μόνο!! Έχω βάλει στόχο να κλείσω και την 37η εβδομάδα!!

Κσι τώρα πια δεν φοβάμαι τίποτα,  αφού έφτασα ως εδώ ( 8 εβδομάδες στο κρεβάτι ηδη), τι είναι 3 εβδομάδες??

Κατά τα άλλα,  νιωθω σαν θωρηκτό... και είμαι δηλαδή... με μια τεράστια κοιλιά... το βράδυ κοιμάμαι με δόσεις γιατί για να αλλάξω πλευρό είναι ολόκληρο project!

Και πεινάω σαν λύκος... αν καθυστερήσω ένα γεύμα σκοτώνω άνθρωπο... Ένα βράδυ που δεν έφαγα το τελευταίο γεύμα της διατροφής της ενδοκρινολογου, ξύπνησα στις 5 το πρωί και έψαχνα στο ψυγείο... χαχαχα 

Όλα καλά λοιπόν... 

Φιλιά πολλά σε όλα τα κορίτσια,  προχωράμε γερά!!

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...