Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουνίου 2022


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια ! 

έγραψα και νωρίτερα αλλά δεν αναρτήθηκε ...ελπίζω να μην εμφανιστεί 2 φορές χαχα

αυτές οι τιμές της αυχενικής μας τις εξηγούνε όταν κάνουμε την εξέταση? γιατί διαβάζω αυτά που γράφεται και μου φαίνονται κινέζικα :shock:

Επίσης το θέμα με το ντύσιμο είναι δύσκολο...εδώ επειδή δεν θέλει ο ιατρός να βγαίνω πολύ έξω λόγω της αποκόλλησης έχω βολευτεί με φόρμες... αλλά ακόμα και αυτές μετά το φαγητό με σφίγγουν παρότι δεν φαίνεται να έχω φουσκώσει πολύ ακόμα! 

Εμένα η ΠΗΤ είναι 30/6 άρα είμαι οριακά στον Ιούνιο μέσα :grin:

Εσάς ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 565
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Ακόμα μια μέρα που ασφυκτιώ στην στολη:)!! Έχω πολλές συμβουλές για ρούχα και σουτιέν, θα σας τα αναλύσω όλα μόλις σχολασω..στα γρήγορα, κολάν, φορέματα, και βαμβακερά σουτιέν χωρίς μπανελα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christina60 είπε:

καλησπέρα κορίτσια ! 

έγραψα και νωρίτερα αλλά δεν αναρτήθηκε ...ελπίζω να μην εμφανιστεί 2 φορές χαχα

αυτές οι τιμές της αυχενικής μας τις εξηγούνε όταν κάνουμε την εξέταση? γιατί διαβάζω αυτά που γράφεται και μου φαίνονται κινέζικα :shock:

Επίσης το θέμα με το ντύσιμο είναι δύσκολο...εδώ επειδή δεν θέλει ο ιατρός να βγαίνω πολύ έξω λόγω της αποκόλλησης έχω βολευτεί με φόρμες... αλλά ακόμα και αυτές μετά το φαγητό με σφίγγουν παρότι δεν φαίνεται να έχω φουσκώσει πολύ ακόμα! 

Εμένα η ΠΗΤ είναι 30/6 άρα είμαι οριακά στον Ιούνιο μέσα :grin:

Εσάς ? 

Τις πιο σημαντικές μετρήσεις τις σχολιάζουν εκείνη την ώρα, Π.χ σου λένε,  ότι το ρινικό οστό είναι 1,9 εκατ. δηλαδή σε φυσιολογικά πλαίσια.... εξάλλου η εξέταση διαρκει πολύ, οπότε δεν μπορούν να είναι στην μούγκα...

Οι πιθανότητες για τα σύνδρομα βγαίνουν στο τέλος, αφού τελειώσει η εξέταση και βγουν τα αποτελέσματα του αίματος.  Τις διαβάζεις στα αποτελεσματα της εξέτασης δηλαδή. 

Μην ανησυχείς όλα θα στα εξηγήσει ο υπερηχογραφιστης... αν όχι, ρώτα εσύ!!

Εγώ έχω ΠΗΤ 26/6... αλλά μάλλον για νωρίτερα με βλέπω λόγω διδύμων...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα, ειμαι νεα σε αυτο το φορουμ αλλα πολυ μ αρεσουν οι συζητησεις σας και ειπα να γραφτω να συμμετεχω και εγω μαζι σας. Ειμαι 27 χρονων ειχα μια παλινδρομη πρωτη κυηση και τωρα ειμαι ακριβως μετα απο μια αυχενικη διαφανεια με ΠΗΤ 25/06/2022 :) ειμαι πολυ χαρουμενη απλα οπως ειναι λογικο εχω λιγακι αγχος αν ολα πηγαινουν καλα δεδομενης της παλινδρομης που ειχα στο παρελθον. Οι τιμες της αυχενικης λενε:

τροποποιημενη πιθανοτητα:

Τ21  1 σε 16244

Τ18  <1 σε 20,000

Τ13 <1 σε 20,000

Προεκλαμψια πριν τις 37 εβδομαδες 1 σε 116 (ισως λογω ιστορικου της μητερας μου)

Περιορισμος εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 εβδομαδες 1 σε 362

φυλο δε μαθαμε. τι λετε να ειναι οταν δε φαινεται στην πρωτη αυχενικη διαφανεια? 

 

Πιστευετε ο τελευταιος δεικτης ειναι χαμηλος? Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη με ενημερωσε και για μια εξεταση αιματος που στελνουν στην Αμερικη που σου δειχνει καλυτερη διαγνωση σε βασικες μεταλλαξεις, πιστευετε αξιζει να δωσω 600 ευρω γι αυτη την εξεταση? θα ελεγα οτι ολα αξιζουν για το παιδακι μας που προκειται να γεννηθει :) τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας και απο εμενα, ειμαι νεα σε αυτο το φορουμ αλλα πολυ μ αρεσουν οι συζητησεις σας και ειπα να γραφτω να συμμετεχω και εγω μαζι σας. Ειμαι 27 χρονων ειχα μια παλινδρομη πρωτη κυηση και τωρα ειμαι ακριβως μετα απο μια αυχενικη διαφανεια με ΠΗΤ 25/06/2022 :) ειμαι πολυ χαρουμενη απλα οπως ειναι λογικο εχω λιγακι αγχος αν ολα πηγαινουν καλα δεδομενης της παλινδρομης που ειχα στο παρελθον. Οι τιμες της αυχενικης λενε:

τροποποιημενη πιθανοτητα:

Τ21  1 σε 16244

Τ18  <1 σε 20,000

Τ13 <1 σε 20,000

Προεκλαμψια πριν τις 37 εβδομαδες 1 σε 116 (ισως λογω ιστορικου της μητερας μου)

Περιορισμος εμβρυικης αναπτυξης πριν τις 37 εβδομαδες 1 σε 362

φυλο δε μαθαμε. τι λετε να ειναι οταν δε φαινεται στην πρωτη αυχενικη διαφανεια? 

 

Πιστευετε ο τελευταιος δεικτης ειναι χαμηλος? Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη με ενημερωσε και για μια εξεταση αιματος που στελνουν στην Αμερικη που σου δειχνει καλυτερη διαγνωση σε βασικες μεταλλαξεις, πιστευετε αξιζει να δωσω 600 ευρω γι αυτη την εξεταση? θα ελεγα οτι ολα αξιζουν για το παιδακι μας που προκειται να γεννηθει :) τι γνωμη εχετε?

Καλώς την!!

Με το καλό!!

Μην ανησυχείς, όλες είχαμε τις ατυχίες μας στο παρελθόν... αλλά η καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!!... θετική ενέργεια κι όλα θα πάνε καλά!!

Οι πιθανότητες σου είναι πολυ χαμηλές! Εισαι μικρούλα σε ηλικία, γιαυτό!

Αυτή τη μέτρηση για τον περιορισμό της βρεφικής ανάπτυξης,  δεν μου την γράφει στα αποτελέσματα εμένα... ο κίνδυνος προεκλαμψιας μου φαίνεται κάπως ψηλός, αλλά αν έχεις κληρονομικο ιστορικό πίεσης θα προσέχεις κι όλα θα πάνε καλά...

Για το φυλο και σε εμάς είπαν ότι επειδή δεν φαινόταν κάτι, μάλλον είναι κοριτσάκια... και κράτησαν επιφύλαξη οτι κατι μπορεί να φανεί αργότερα.. χαχαχα..

Για την εξέταση nipt, περιμένω να πάω στον δικό μου τον γιατρό να τον ρωτήσω αν χρειάζεται να την κάνω. Όχι τόσο για τα συχνά σύνδρομα (και οι δικές μου πιθανότητες είναι πολύ χαμηλές) αλλά για τα μικροελλειπτικα σύνδρομα που δεν ανιχνεύονται στην αυχενικη... αυτά τα σύνδρομα βέβαια είναι και πιο σπάνια και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο....

Θα σου πω όταν έχω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@athinaida μια φίλη μου πρότεινε της triumph, modern soft + cotton, χωρίς μπανέλα και βρήκα κι ένα της sloggi, zero feel wavy - αυτό είναι μπουστάκι. Αύριο το πρωί, σκέφτομαι να συρθώ σε ένα κατάστημα να τα δοκιμάσω γιατί δεν πάει άλλο. Θ α μας πει και η @Klaral βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Catalina2 είπε:

@athinaida μια φίλη μου πρότεινε της triumph, modern soft + cotton, χωρίς μπανέλα και βρήκα κι ένα της sloggi, zero feel wavy - αυτό είναι μπουστάκι. Αύριο το πρωί, σκέφτομαι να συρθώ σε ένα κατάστημα να τα δοκιμάσω γιατί δεν πάει άλλο. Θ α μας πει και η @Klaral βέβαια.

Thanks!!

Θα τα ψάξω αμέσως στο internet!!

Ναι, περιμενουμε και από την @Klaral...

Link to comment
Share on other sites

Hello κορίτσια!! Στα γρήγορα μια και σας βλέπω έτοιμες για shopping!! Εγώ βολευτηκα απίστευτα τα intimmissimi..απαλά μέχρι αηδιας, σαν να μην τα φοράς ένα πράγμα..από τιμουλες νορμάλ θα έλεγα από ότι θυμάμαι. Περισσότερα το βράδυ που η πλάση ησυχαζει:grin:

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Klaral είπε:

Hello κορίτσια!! Στα γρήγορα μια και σας βλέπω έτοιμες για shopping!! Εγώ βολευτηκα απίστευτα τα intimmissimi..απαλά μέχρι αηδιας, σαν να μην τα φοράς ένα πράγμα..από τιμουλες νορμάλ θα έλεγα από ότι θυμάμαι. Περισσότερα το βράδυ που η πλάση ησυχαζει:grin:

 

τα Intimmissimi φοβερα τα χρησιμοποιώ και πριν απο την εγκυμοσύνη, είναι μαλακα και βαμβακερά έχει και πολύ ωραία χρώματα και απλά και το βασικότερο για μένα δεν έχουν μπανέλα :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, athinaida said:

Καλώς την!!

Με το καλό!!

Μην ανησυχείς, όλες είχαμε τις ατυχίες μας στο παρελθόν... αλλά η καθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική!!... θετική ενέργεια κι όλα θα πάνε καλά!!

Οι πιθανότητες σου είναι πολυ χαμηλές! Εισαι μικρούλα σε ηλικία, γιαυτό!

Αυτή τη μέτρηση για τον περιορισμό της βρεφικής ανάπτυξης,  δεν μου την γράφει στα αποτελέσματα εμένα... ο κίνδυνος προεκλαμψιας μου φαίνεται κάπως ψηλός, αλλά αν έχεις κληρονομικο ιστορικό πίεσης θα προσέχεις κι όλα θα πάνε καλά...

Για το φυλο και σε εμάς είπαν ότι επειδή δεν φαινόταν κάτι, μάλλον είναι κοριτσάκια... και κράτησαν επιφύλαξη οτι κατι μπορεί να φανεί αργότερα.. χαχαχα..

Για την εξέταση nipt, περιμένω να πάω στον δικό μου τον γιατρό να τον ρωτήσω αν χρειάζεται να την κάνω. Όχι τόσο για τα συχνά σύνδρομα (και οι δικές μου πιθανότητες είναι πολύ χαμηλές) αλλά για τα μικροελλειπτικα σύνδρομα που δεν ανιχνεύονται στην αυχενικη... αυτά τα σύνδρομα βέβαια είναι και πιο σπάνια και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο....

Θα σου πω όταν έχω νεότερα...

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Ναι, οταν μάθεις για την εξέταση nipt ενημέρωσε μας! Εγώ έχω την Τρίτη ραντεβού στο γιατρό μου αν έχω νέα θα σας ενημερώσω!

1 hour ago, Christina60 said:

τα Intimmissimi φοβερα τα χρησιμοποιώ και πριν απο την εγκυμοσύνη, είναι μαλακα και βαμβακερά έχει και πολύ ωραία χρώματα και απλά και το βασικότερο για μένα δεν έχουν μπανέλα :)

Τα είχα δει κ εγώ τα ιντιμισιμι και θα Πάω να αγοράσω μου φαίνεται το Σάββατο! Φαίνονται όντως πολύ βολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν κορίτσια, οδηγίες προς ναυτιλομενους χαχαχαα!! Όσων αφορά τα σουτιέν, εμένα αυτά που σας είπα με βολεψαν τρελά..όπως και τα αντίστοιχα βαμβακερά εσώρουχα τους. Για τα ρούχα, αν και ήμουν σε βαριά εγκυμοσύνη καλοκαίρι και δεν έχω μεγάλη πείρα από χειμωνιάτικα, νομίζω σαλοπετες και φορέματα θα την κάνουν την δουλειά. Όσο μπορείτε αποφύγετε τα αμιγώς εγκυμοσύνης, είναι πανάκριβα. Και συνήθως κακόγουστα. Και κολάν, πολλά κολάν!! 

Αυτό που ήθελα να πω, είναι πόσο θαυμάζω τις μανουλες από εξωσωματική..παιδευτηκα πάρα πολύ να αποκτήσω τον γιο μου, είχα μια εξωμήτριο και πέντε αποβολές, αλλά ποτέ δεν είχα το σθένος σας και την επιμονή σας. Είστε όλες αξίες θαυμασμού για τα όσα περνάτε μέχρι να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά. Και αυτό σας κάνει υπέροχες μητέρες πριν καν γεννησετε. 

Όσο για την εγκυμοσύνη, χαρείτε το!! Είναι η μια και μοναδική που δεν θα έχετε άλλο παιδάκι να κυνηγάτε.. διαβάστε, δείτε ταινίες, χαρείτε με τον σύντροφό σας. Θα σας λείψουν αυτά όσο θα κάνετε προσπάθεια να καταλάβετε πως λειτουργεί το γκατζετακι μόλις γεννησετε. Η φύση κάνει την δουλειά της άψογα χιλιάδες χρόνια τώρα, και σύντομα θα κρατάτε τα υγιέστατα μωράκια σας αγκαλιά. 

Ότι άλλη πρακτική συμβουλή, ρωτήστε με. Λατρεύω να το παίζω έξυπνη χαχαχα

Υ.Γ Έρχεται αύριο η στολή μου!!

Σόρρυ για το σεντόνι:wub:

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Μανούλα Μαΐου εδώ και μπαίνω σφήνα για να σας πω για την nipt.

Είναι τρία τα πακέτα...το πρώτο είναι 350 το δεύτερο...αχ δεν το θυμάμαι καλά...420 αν δεν κάνω λάθος και 470 το τρίτο. 

Σε 10 μέρες έχετε τα αποτελεσματα!

Καλές και τελειομηνες εγκυμοσυνες!

  • Μου αρέσει 3

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, foroulina said:

Καλησπέρα κορίτσια!

Μανούλα Μαΐου εδώ και μπαίνω σφήνα για να σας πω για την nipt.

Είναι τρία τα πακέτα...το πρώτο είναι 350 το δεύτερο...αχ δεν το θυμάμαι καλά...420 αν δεν κάνω λάθος και 470 το τρίτο. 

Σε 10 μέρες έχετε τα αποτελεσματα!

Καλές και τελειομηνες εγκυμοσυνες!

Ευχαριστουμε! Κ εγώ θα την κάνω από βδομάδα να μάθω και το φύλο και να είμαι και πιο σίγουρη για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχαριστουμε! Κ εγώ θα την κάνω από βδομάδα να μάθω και το φύλο και να είμαι και πιο σίγουρη για τα αποτελέσματα της αυχενικής. 

Τίποτα κοπέλα μου!

Την έχω κάνει 2 φορές με σούπερ αυχενικη και καλή ηλικία.εννοω ότι δεν είμαι πάνω από 40.

Ήθελα απλά να κάνω ότι καλύτερο μπορώ από μεριάς μου.μου το πρότεινε ο γιατρός και το δέχτηκα.

Να την κάνεις και να βγουν σούπερ τα αποτελεσματα!


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...