Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , iwanna24 είπε:

Επιτέλους κλείνουμε το θέμα με τις Β και πάμε ολοταχώς για ντοπλερ και ψώνια!

Τα καταφέραμε κόρες ❤️❤️❤️

Μιας που είπες ψώνια βρε αγαπημένη...για βοηθήστε λίγο εμάς τις νέες μανουλες με το θέμα με τα φόρμακια. Μιας και γενναμε καλοκαίρι, πρέπει να έχουμε και μακρυμάνικα με πόδια; Πώς θα κινηθούμε όσο; Επίσης χρειαζόμαστε για τον πρώτο καιρό κουβέρτακια κλπ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Emmi@ είπε:

Μιας που είπες ψώνια βρε αγαπημένη...για βοηθήστε λίγο εμάς τις νέες μανουλες με το θέμα με τα φόρμακια. Μιας και γενναμε καλοκαίρι, πρέπει να έχουμε και μακρυμάνικα με πόδια; Πώς θα κινηθούμε όσο; Επίσης χρειαζόμαστε για τον πρώτο καιρό κουβέρτακια κλπ; 

Να σου πω την αλήθεια...κάνει πάρα πολλή ζέστη...εμείς με την πάνα την είχαμε μόνιμα.

Στο μαιευτήριο, τις πρώτες ώρες της έβαλαν ένα μακρυμάνικο αλλά χωρίς πόδια...επειδή δεν μπορούν αμέσως να ρυθμίσουν θερμοκρασια...

Εγώ είχα μια πικέ κουβέρτα και την είχα στο μαιευτήριο και έπειτα τα βράδια όταν βγαίναμε για τα ποδαράκια...

Τωρα έτσι θα κινηθώ...εγώ την πάτησα και πήρα αρκετά μακριά που τελικά δεν τα έβαλε ποτέ...

Ειδικά Κρήτη, μιλάμε για καύσωνα...και γέννησα μια Ιούνιο... φαντάσου Ιούλιο...

Εγώ προτείνω αμανικα φορμακια και καμιά ελαφριά , πικέ κουβέρτα και ένα δύο μακρυμάνικα για το μαιευτήριο. 

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , iwanna24 είπε:

Να σου πω την αλήθεια...κάνει πάρα πολλή ζέστη...εμείς με την πάνα την είχαμε μόνιμα.

Στο μαιευτήριο, τις πρώτες ώρες της έβαλαν ένα μακρυμάνικο αλλά χωρίς πόδια...επειδή δεν μπορούν αμέσως να ρυθμίσουν θερμοκρασια...

Εγώ είχα μια πικέ κουβέρτα και την είχα στο μαιευτήριο και έπειτα τα βράδια όταν βγαίναμε για τα ποδαράκια...

Τωρα έτσι θα κινηθώ...εγώ την πάτησα και πήρα αρκετά μακριά που τελικά δεν τα έβαλε ποτέ...

Ειδικά Κρήτη, μιλάμε για καύσωνα...και γέννησα μια Ιούνιο... φαντάσου Ιούλιο...

Εγώ προτείνω αμανικα φορμακια και καμιά ελαφριά , πικέ κουβέρτα και ένα δύο μακρυμάνικα για το μαιευτήριο. 

 

Εγώ Αθήνα είμαι, οπότε βράζουμε και εγώ κάθε χρόνο κλασσικά..τέλεια τέλεια, σιγά σιγά αρχίζουν μου δίνουν πράγματα,. Κοιτάζω και εγώ για αυτό ρωτάω γιατί είμαι και λίγο άσχετη και οι ανιψιές μου γεννήθηκαν φθινόπωρο η μία και χειμώνα η άλλη και δεν έχω ιδέα..αχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Emmi@ είπε:

Μιας που είπες ψώνια βρε αγαπημένη...για βοηθήστε λίγο εμάς τις νέες μανουλες με το θέμα με τα φόρμακια. Μιας και γενναμε καλοκαίρι, πρέπει να έχουμε και μακρυμάνικα με πόδια; Πώς θα κινηθούμε όσο; Επίσης χρειαζόμαστε για τον πρώτο καιρό κουβέρτακια κλπ; 

Και εγώ είμαι μπερδεμένη με το τι πρέπει να αγοράσουμε για τις πρώτες μέρες... Μου έχουν πει πάντως ότι όσο είναι στο μαιευτήριο θα έχω μαζί μου μακρυμανικο φορμακι λεπτό μέχρι να προσαρμοστεί η θερμοκρασία του.. Και από εκεί και πέρα και κοντό να φοράς θα πρέπει και καλτσακια γιατί κρατάει ζεστά τα πόδια για τους κολικούς.. 

Αυτά γνωρίζω! Εμείς έχουμε και αρκετή ζέστη μέσα στο σπίτι θα σκάσει ο μικρούλης! Μας βλέπω σαλόνι και κλιματιστικό όλη μέρα και νύχτα :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , iwanna24 είπε:

Είναι τέλειο που για όλες πήγαν καλά τα πράγματα και συνεχίζουμε όλες μαζί, με θετική ενέργεια!

Προτείνω κάποια στιγμή, να φτιάξουμε μια ομάδα στο φβ, κλειστή, μεταξύ μας.

Αρχικά, για να μην χαθούμε και γιατί είναι όλα πιο άμεσα και εύκολα.

Εγώ μέσα είμαι για μετά που θα γεννησουμε να λέμε για τα ζουζούνια μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Κορίτσια μόλις έκανα την β επιπέδου!! Όλα καλά με το μωράκι και ο τράχηλος μια χαρά 3,85 αλλά είναι μόνο 440γρ.ειμαι 22+4.. ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά και ότι είναι πολύ ζωηρή δεν καθόταν με τίποτα για να την βγάλει φωτογραφία!! Ωωω ρε τι έχω να τραβήξω??

 

Τέλεια!!! Μια χαρά είναι στα κιλά της φυσιολογική! Στο λέω εγώ που το έψαξα χαχαχα..

Και εμένα δεν βγήκε καθαρή φώτο αυτήν την φορά μόνο προφίλ γιατί έμπαινε μπροστά στο μισό πρόσωπο ο ομφάλιος λορος και το χαλούσε! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Εγώ μέσα είμαι για μετά που θα γεννησουμε να λέμε για τα ζουζούνια μας!!!

Αααα και εγώ μέσα είμαι!!!

πρίν από 15 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Και εγώ είμαι μπερδεμένη με το τι πρέπει να αγοράσουμε για τις πρώτες μέρες... Μου έχουν πει πάντως ότι όσο είναι στο μαιευτήριο θα έχω μαζί μου μακρυμανικο φορμακι λεπτό μέχρι να προσαρμοστεί η θερμοκρασία του.. Και από εκεί και πέρα και κοντό να φοράς θα πρέπει και καλτσακια γιατί κρατάει ζεστά τα πόδια για τους κολικούς.. 

Αυτά γνωρίζω! Εμείς έχουμε και αρκετή ζέστη μέσα στο σπίτι θα σκάσει ο μικρούλης! Μας βλέπω σαλόνι και κλιματιστικό όλη μέρα και νύχτα :P

Καλτσακια λες και για μετά ε;; Καλά εντάξει κοντό φόρμακι και καλτσακι με μπουτακι έξω, το κάνω εικόνα και θέλω ήδη να δαγκωσω μπουτακι, αχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xrisaaaaaa said:

Εγώ μέσα είμαι για μετά που θα γεννησουμε να λέμε για τα ζουζούνια μας!!!

Συγχαρητήρια! Πήρες μεγάλη χαρά σήμερα - κράτα την όσο περισσότερο μπορείς!

Με το καλό να μας πάει όλες έτσι έως τέλους κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , VDald είπε:

Συγχαρητήρια! Πήρες μεγάλη χαρά σήμερα - κράτα την όσο περισσότερο μπορείς!

Με το καλό να μας πάει όλες έτσι έως τέλους κορίτσια!

Αχχ το πιο ωραίο συναίσθημα! Δεν ήθελα να τελειώσει!! Έτσι να πάμε κορίτσια όλες μέχρι το τέλος!! τώρα γρήγορα θα περάσει ο καιρός από εδώ και πέρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια!! Συγχαρητήρια για τις Β επιπέδου!! Σκέφτομαι να πάρω πέρα από τα καλοκαιρινά κι ένα λεπτο μακρυμανικο και ένα μακρύ παντελονακι να υπάρχει,να το βάζω με κοντομάνικο ζιπουνακι και ζακέτα. Εξάλλου θα χουμε και σεντονακια και κουβερτούλες λεπτές. Ζεσταίνονται πολύ πιο εύκολα απ ότι εμείς.  Το πρώτο το γέννησα καταχείμωνο και η παιδίατρος μου έλεγε να μην το ντύνω σαν κρεμμύδι! Και πράγματι πάρα πολλές φορες γκρινιαζε γιατί ήθελε λιγότερα ρούχα-σκεπάσματα. Οπότε φαντάζομαι τι έχει να γίνει το καλοκαιρι!! Όλον τον καιρό θα τον βγάλουν με ζιπουνακια!! Θα πάρω 10 και 5 φορμακια πιο καλά να βγαίνουμε εξω!! Και από μακριά αυτά που είπα πιο πάνω και τέλος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , VDald είπε:

Συγχαρητήρια! Πήρες μεγάλη χαρά σήμερα - κράτα την όσο περισσότερο μπορείς!

Με το καλό να μας πάει όλες έτσι έως τέλους κορίτσια!

Αχχ το πιο ωραίο συναίσθημα! Δεν ήθελα να τελειώσει!! Έτσι να πάμε κορίτσια όλες μέχρι το τέλος!! τώρα γρήγορα θα περάσει ο καιρός από εδώ και πέρα..

 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω εσείς κάνατε καμία άλλη εξέταση εκτός από αυχενική και β επιπέδου? Με ρώτησε ο γιατρός σήμερα αν έκανα γιατί η β επιπέδου καλύπτει λέει το 60%..εγώ δεν έχω κάνει αλλά μου είπε με αυτά τα αποτελέσματα δεν υπάρχει λόγος να κάνω αλλά αν θέλω μπορώ να κάνω!! Με έβαλε σε σκέψεις βέβαια αλλά ο άντρας μου λέει να μην κάνω..θα ρωτήσω και τον γιατρό την Δευτέρα που έχω ραντεβού

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον καιρό ψάχνω ξανα κάθισμα αυτοκινητου. Μου είχαν δώσει αυγο για το πρώτο αλλά δε θέλω να το ξσναχρησιμοποιησω,είναι πολύ παλιό και μου φαίνεται πλέον ακατάλληλο. Έλεγα να πάρω 0-36kg αλλά έχω ακούσει ότι ουσιαστικά δεν είναι για νεογέννητα. Έχω φάει και κόλλημα να έχει περάσει από ADAC και δεν υπάρχει κάποιο σε 0-36 που να χει περάσει το τεστ. Το θέμα είναι να πάρω αυγο που θα ναι για τον πρώτο χρόνο ή και λιγότερο για να κουμπώνει στο καρότσι ή είναι πεταμένα λεφτά για τόσο λίγο διαστημα; Κι επίσης έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να μένει στο αυγο για πάνω από 2 ώρες είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι,οπότε σκέφτομαι ότι τελικά ίσως δε βολέψει το αυγο πάνω στο καρότσι. Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάθισμα 0-18,άλλωστε το καρότσι μου είναι και για νεογέννητο και χωρίς πορτ μπεμπέ!! Το ξερω οτι σας μπέρδεψα, αλλά πείτε καμιά ιδεα-εμπειρια!!

 

πρίν από 14 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Αχχ το πιο ωραίο συναίσθημα! Δεν ήθελα να τελειώσει!! Έτσι να πάμε κορίτσια όλες μέχρι το τέλος!! τώρα γρήγορα θα περάσει ο καιρός από εδώ και πέρα..

 

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω εσείς κάνατε καμία άλλη εξέταση εκτός από αυχενική και β επιπέδου? Με ρώτησε ο γιατρός σήμερα αν έκανα γιατί η β επιπέδου καλύπτει λέει το 60%..εγώ δεν έχω κάνει αλλά μου είπε με αυτά τα αποτελέσματα δεν υπάρχει λόγος να κάνω αλλά αν θέλω μπορώ να κάνω!! Με έβαλε σε σκέψεις βέβαια αλλά ο άντρας μου λέει να μην κάνω..θα ρωτήσω και τον γιατρό την Δευτέρα που έχω ραντεβού

Είναι και η καρδιολογικη που την κάνει παιδοκαρδιολογος. Συνήθως γίνεται μετά από ένδειξη στη Β επιπέδου.  Είναι προαιρετική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη την έκανα επειδή είχα εγώ φοβηθεί από τις δικές μου αρρυθμίες,ταχυπαλμιες λόγω εγκυμοσύνης και τελικά όλα οκ. Σ αυτήν τωρα δεν την έκανα. Δεν έχω τα προηγούμενα συμπτώματα, έχω ελεγχθεί από καρδιολόγο μετά τη γεννα και δεν υπήρξε κάποια ύποπτη ένδειξη, οπότε δε θα την κανω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Polly1 είπε:

Αυτόν τον καιρό ψάχνω ξανα κάθισμα αυτοκινητου. Μου είχαν δώσει αυγο για το πρώτο αλλά δε θέλω να το ξσναχρησιμοποιησω,είναι πολύ παλιό και μου φαίνεται πλέον ακατάλληλο. Έλεγα να πάρω 0-36kg αλλά έχω ακούσει ότι ουσιαστικά δεν είναι για νεογέννητα. Έχω φάει και κόλλημα να έχει περάσει από ADAC και δεν υπάρχει κάποιο σε 0-36 που να χει περάσει το τεστ. Το θέμα είναι να πάρω αυγο που θα ναι για τον πρώτο χρόνο ή και λιγότερο για να κουμπώνει στο καρότσι ή είναι πεταμένα λεφτά για τόσο λίγο διαστημα; Κι επίσης έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να μένει στο αυγο για πάνω από 2 ώρες είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι,οπότε σκέφτομαι ότι τελικά ίσως δε βολέψει το αυγο πάνω στο καρότσι. Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάθισμα 0-18,άλλωστε το καρότσι μου είναι και για νεογέννητο και χωρίς πορτ μπεμπέ!! Το ξερω οτι σας μπέρδεψα, αλλά πείτε καμιά ιδεα-εμπειρια!!

 

Είναι και η καρδιολογικη που την κάνει παιδοκαρδιολογος. Συνήθως γίνεται μετά από ένδειξη στη Β επιπέδου.  Είναι προαιρετική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη την έκανα επειδή είχα εγώ φοβηθεί από τις δικές μου αρρυθμίες,ταχυπαλμιες λόγω εγκυμοσύνης και τελικά όλα οκ. Σ αυτήν τωρα δεν την έκανα. Δεν έχω τα προηγούμενα συμπτώματα, έχω ελεγχθεί από καρδιολόγο μετά τη γεννα και δεν υπήρξε κάποια ύποπτη ένδειξη, οπότε δε θα την κανω

Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα εκτός από αυτές τις 2.. θα ρωτήσω και τον γιατρό να δω τι θα μου πει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Polly1 είπε:

Αυτόν τον καιρό ψάχνω ξανα κάθισμα αυτοκινητου. Μου είχαν δώσει αυγο για το πρώτο αλλά δε θέλω να το ξσναχρησιμοποιησω,είναι πολύ παλιό και μου φαίνεται πλέον ακατάλληλο. Έλεγα να πάρω 0-36kg αλλά έχω ακούσει ότι ουσιαστικά δεν είναι για νεογέννητα. Έχω φάει και κόλλημα να έχει περάσει από ADAC και δεν υπάρχει κάποιο σε 0-36 που να χει περάσει το τεστ. Το θέμα είναι να πάρω αυγο που θα ναι για τον πρώτο χρόνο ή και λιγότερο για να κουμπώνει στο καρότσι ή είναι πεταμένα λεφτά για τόσο λίγο διαστημα; Κι επίσης έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να μένει στο αυγο για πάνω από 2 ώρες είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι,οπότε σκέφτομαι ότι τελικά ίσως δε βολέψει το αυγο πάνω στο καρότσι. Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάθισμα 0-18,άλλωστε το καρότσι μου είναι και για νεογέννητο και χωρίς πορτ μπεμπέ!! Το ξερω οτι σας μπέρδεψα, αλλά πείτε καμιά ιδεα-εμπειρια!!

 

Είναι και η καρδιολογικη που την κάνει παιδοκαρδιολογος. Συνήθως γίνεται μετά από ένδειξη στη Β επιπέδου.  Είναι προαιρετική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη την έκανα επειδή είχα εγώ φοβηθεί από τις δικές μου αρρυθμίες,ταχυπαλμιες λόγω εγκυμοσύνης και τελικά όλα οκ. Σ αυτήν τωρα δεν την έκανα. Δεν έχω τα προηγούμενα συμπτώματα, έχω ελεγχθεί από καρδιολόγο μετά τη γεννα και δεν υπήρξε κάποια ύποπτη ένδειξη, οπότε δε θα την κανω

Εγώ είχα πάρει στο .πρώτο γιο κάθισμα από 0-36 μηνών!έχω μείνει ευχαριστημένη πόλυ κ τώρα θα πάει κ στο δεύτερο μωρό!δν είχαμε ποτέ πρόβλημα!για το αυγό το έχω ακούσει κ γω αυτό που λες ότι πάνω από 2 ώρες δν κάνει να μένουν μέσα συν ότι χωράνε συνήθως ως 9 μηνών!τζάμπα λεφτά θεωρώ το αυγό να αγοραστεί μόνο του

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Polly1 είπε:

Αυτόν τον καιρό ψάχνω ξανα κάθισμα αυτοκινητου. Μου είχαν δώσει αυγο για το πρώτο αλλά δε θέλω να το ξσναχρησιμοποιησω,είναι πολύ παλιό και μου φαίνεται πλέον ακατάλληλο. Έλεγα να πάρω 0-36kg αλλά έχω ακούσει ότι ουσιαστικά δεν είναι για νεογέννητα. Έχω φάει και κόλλημα να έχει περάσει από ADAC και δεν υπάρχει κάποιο σε 0-36 που να χει περάσει το τεστ. Το θέμα είναι να πάρω αυγο που θα ναι για τον πρώτο χρόνο ή και λιγότερο για να κουμπώνει στο καρότσι ή είναι πεταμένα λεφτά για τόσο λίγο διαστημα; Κι επίσης έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να μένει στο αυγο για πάνω από 2 ώρες είτε στο αυτοκίνητο είτε στο καρότσι,οπότε σκέφτομαι ότι τελικά ίσως δε βολέψει το αυγο πάνω στο καρότσι. Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρω κάθισμα 0-18,άλλωστε το καρότσι μου είναι και για νεογέννητο και χωρίς πορτ μπεμπέ!! Το ξερω οτι σας μπέρδεψα, αλλά πείτε καμιά ιδεα-εμπειρια!!

 

Είναι και η καρδιολογικη που την κάνει παιδοκαρδιολογος. Συνήθως γίνεται μετά από ένδειξη στη Β επιπέδου.  Είναι προαιρετική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη την έκανα επειδή είχα εγώ φοβηθεί από τις δικές μου αρρυθμίες,ταχυπαλμιες λόγω εγκυμοσύνης και τελικά όλα οκ. Σ αυτήν τωρα δεν την έκανα. Δεν έχω τα προηγούμενα συμπτώματα, έχω ελεγχθεί από καρδιολόγο μετά τη γεννα και δεν υπήρξε κάποια ύποπτη ένδειξη, οπότε δε θα την κανω

Έχω δει το joie stages που είναι για 0-25kg. Είναι πολύ τίμιο για τα χρήματα του, και με ζώνη κ με isofix, εύκολες οδηγίες για το δέσιμο πάνω στο κάθισμα. Δεν ξέρω αν έχει περάσει από αυτό που είπες, αν το ψάξεις πες μου κ εμένα! Το έχω δει κ από κοντά στα Mothercare και μου φάνηκε ικανοποιητικο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...