Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , iwanna24 είπε:

Σήμερα σε σκεφτόμουν...έφαγα ένα μπιφτέκι και ήταν ροζ και λέω που είσαι Χρύσα να πάθεις νευρικό!

Κοριτσάκι μου αν δεν έχεις πρόβλημα με κάτι στην εγκυμοσύνη δεν χρειάζεται να νιώθεις άγχος...εγώ έχω θέμα με τον τράχηλο και αποφεύγω οτιδήποτε...όλα καλά!

 

 

 

 

 

 

Έχω να μετρήσω τράχηλο από την αυχενική..που ήταν οκ αποτι μου είπαν.  Από τότε όταν κάνω τους υπερήχους δεν ξέρω αν φαίνεται από την κοιλιά που βλέπει το μωράκι η ο τράχηλος φαίνεται μόνο διακολπικα. Το ξέρω ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν και πρέπει εμείς να τους το λέμε αλλά δεν είχα ιδέα πόσο σημαντικό ήταν μέχρι που σας διάβασα εδώ μέσα. Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο (που θα τον μετρήσουμε) να μην έχω κάποιο θέμα Παναγία μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

@VDald legofer λέγεται! είναι βέβαια λίγο αηδία αλλά από το να έχω θέμα καλύτερα..

Και εγώ δεν τα πάω καλά με τα χάπια.. είναι η πρώτη φορά που παίρνω τόσα πολλά και ζοριζομαι.. νομίζω μου φέρνουν φούσκωμα.. τόσο χάλια είναι η καμπύλη ζαχάρου? Τέλος του μήνα νομίζω θα κάνω κάτι τέτοιο μου είχε πει

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 6:36 ΜΜ, Emmi@ είπε:

Συμφωνώ πολύ. 

Εγώ ας πούμε ξερω ότι πάω για καισαρική λόγω αντιπηκτικων και σαλοσπιρ, επίσης πάω για καισαρική λόγω πολλών κιλών, καθώς και λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας. Και αυτά δεν είναι ανάγκη να μου τα πει  ο γιατρός. Τα καταλαβαίνω και μόνη μου, γι'αυτό ακριβώς και έχω συμβιβαστεί με την ιδέα και δεν με πειράζει και ιδιαίτερα κιόλας. Η κάθε κοπέλα ξέρει και εκείνη και ο γιατρός το ιστορικό της. Εγώ προσωπικά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. 

Καλησπέρα! Συγνώμη που πετάγομαι εδώ πέρα, είμαι από τις μανουλες Μαϊου τώρα είμαι 31η εβδομάδα και επειδη κοιτούσα λίγο συζητήσεις όσον αφορά τον τοκετό βρέθηκα στην συζήτηση... Επειδή κι εγώ παίρνω σαλοσπιρ λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας αλλά δεν μου έχει πει ο γιατρός κάτι για καισαρική.. σου είπε ότι λόγω του σαλοσπιρ πρέπει να κάνεις καισαρική ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Amalia90 είπε:

Έχω να μετρήσω τράχηλο από την αυχενική..που ήταν οκ αποτι μου είπαν.  Από τότε όταν κάνω τους υπερήχους δεν ξέρω αν φαίνεται από την κοιλιά που βλέπει το μωράκι η ο τράχηλος φαίνεται μόνο διακολπικα. Το ξέρω ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν και πρέπει εμείς να τους το λέμε αλλά δεν είχα ιδέα πόσο σημαντικό ήταν μέχρι που σας διάβασα εδώ μέσα. Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο (που θα τον μετρήσουμε) να μην έχω κάποιο θέμα Παναγία μου

Εμένα ο γιατρός δεν μου τον μετράει ποτέ..τον είχα πει μια φορά και μου είχε πει στην β επιπέδου! Και χτες που έκανα β επιπέδου αλλά και στην αυχενική δεν μου τον μέτρησε κολπικά αλλά από την κοιλιά!! 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Xrisaaaaaa said:

Και εγώ δεν τα πάω καλά με τα χάπια.. είναι η πρώτη φορά που παίρνω τόσα πολλά και ζοριζομαι.. νομίζω μου φέρνουν φούσκωμα.. τόσο χάλια είναι η καμπύλη ζαχάρου? Τέλος του μήνα νομίζω θα κάνω κάτι τέτοιο μου είχε πει

Όχι, πολλά κορίτσια την έκαναν ήδη κ τα κατάφεραν. Εγώ κάνω ακόμη εμετούς κάποια πρωινά κ γι αυτό με ζορίζει πολύ. Μην παίρνεις παράδειγμα από εμένα. 
 

9 minutes ago, Eva92 said:

Καλησπέρα! Συγνώμη που πετάγομαι εδώ πέρα, είμαι από τις μανουλες Μαϊου τώρα είμαι 31η εβδομάδα και επειδη κοιτούσα λίγο συζητήσεις όσον αφορά τον τοκετό βρέθηκα στην συζήτηση... Επειδή κι εγώ παίρνω σαλοσπιρ λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας αλλά δεν μου έχει πει ο γιατρός κάτι για καισαρική.. σου είπε ότι λόγω του σαλοσπιρ πρέπει να κάνεις καισαρική ? 

Καλησπέρα! Θα σου απαντήσουν τα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Νομίζω βέβαια πως δεν σχετίζεται το σαλοσπιρ με την καισαρική! 
Με το καλό εύχομαι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , VDald είπε:

Όχι, πολλά κορίτσια την έκαναν ήδη κ τα κατάφεραν. Εγώ κάνω ακόμη εμετούς κάποια πρωινά κ γι αυτό με ζορίζει πολύ. Μην παίρνεις παράδειγμα από εμένα. 
 

Καλησπέρα! Θα σου απαντήσουν τα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Νομίζω βέβαια πως δεν σχετίζεται το σαλοσπιρ με την καισαρική! 
Με το καλό εύχομαι.

Ευτυχώς δεν έκανα ούτε μια φορά εμετό!! πόσο κοστίζει η καμπύλη ζαχάρου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Martinaa είπε:

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! 
Αρχικα είναι μικρότερο από τα άλλα της περιοχής, δεν είναι τόσο χαοτικό! Μου έκανε πολύ ζεστό! Οι νοσοκόμες πολύ βοηθητικές σχετικά με τον θηλασμό και με ότι τις είχα ανάγκη! Και με το θέμα μπάνιου και αλλαγής πάνας μας βοήθησαν πολύ και το φαγητό ήταν μια χαρά! 
Από το δωματιο το δίκλινο έμεινα πολύ ευχαριστημένη είχε πολύ χώρο και μια χαρά μπάνιο! Λίγο που είδα τα τρίκλινα μου φάνηκαν στριμωχτά αλλά παντού έτσι είναι

Τέλεια γιατί έχω ακουσει καλά λόγια γενικά… Κ εγώ δίκλινο θα έχω πρώτα ο θεός .! ! ! Άντε με το καλό λίγο έμεινε μωρεε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Eva92 είπε:

Καλησπέρα! Συγνώμη που πετάγομαι εδώ πέρα, είμαι από τις μανουλες Μαϊου τώρα είμαι 31η εβδομάδα και επειδη κοιτούσα λίγο συζητήσεις όσον αφορά τον τοκετό βρέθηκα στην συζήτηση... Επειδή κι εγώ παίρνω σαλοσπιρ λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας αλλά δεν μου έχει πει ο γιατρός κάτι για καισαρική.. σου είπε ότι λόγω του σαλοσπιρ πρέπει να κάνεις καισαρική ? 

Καλησπέρα...εγώ που κάνω και ενέσεις ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι φυσιολογικά κανονικά...απλά δεν θα κάνω επισκληριδιο.

πρίν από 29 λεπτά , Amalia90 είπε:

Έχω να μετρήσω τράχηλο από την αυχενική..που ήταν οκ αποτι μου είπαν.  Από τότε όταν κάνω τους υπερήχους δεν ξέρω αν φαίνεται από την κοιλιά που βλέπει το μωράκι η ο τράχηλος φαίνεται μόνο διακολπικα. Το ξέρω ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν και πρέπει εμείς να τους το λέμε αλλά δεν είχα ιδέα πόσο σημαντικό ήταν μέχρι που σας διάβασα εδώ μέσα. Ελπίζω στον επόμενο υπέρηχο (που θα τον μετρήσουμε) να μην έχω κάποιο θέμα Παναγία μου

Εγώ προτείνω να τον μετρήσετε.

Θα είναι καλός.

Μόνο ένα 5% έχει κάποιο θέμα με τον τράχηλο.

Όμως γιατί όχι;

Να στον μετρήσει κολπικά. Δεν είναι κάτι. 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , VDald είπε:

Όχι, πολλά κορίτσια την έκαναν ήδη κ τα κατάφεραν. Εγώ κάνω ακόμη εμετούς κάποια πρωινά κ γι αυτό με ζορίζει πολύ. Μην παίρνεις παράδειγμα από εμένα. 
 

Καλησπέρα! Θα σου απαντήσουν τα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Νομίζω βέβαια πως δεν σχετίζεται το σαλοσπιρ με την καισαρική! 
Με το καλό εύχομαι.

Σε ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου ! 

πρίν από 11 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπέρα...εγώ που κάνω και ενέσεις ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι φυσιολογικά κανονικά...απλά δεν θα κάνω επισκληριδιο.

Εγώ προτείνω να τον μετρήσετε.

Θα είναι καλός.

Μόνο ένα 5% έχει κάποιο θέμα με τον τράχηλο.

Όμως γιατί όχι;

Να στον μετρήσει κολπικά. Δεν είναι κάτι. 

Καλά εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο, προτιμώ χίλιες φορές την καισαρική να πάμε προγραμματισμένα... Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση με το καλό το μωρό σου !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Eva92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου ! 

Καλά εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω φυσιολογικό χωρίς επισκληριδιο, προτιμώ χίλιες φορές την καισαρική να πάμε προγραμματισμένα... Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση με το καλό το μωρό σου !! 

Θα σου πω...για να κάνεις επισκληριδιο, πρέπει να έχει προηγηθεί μια απόχη από σαλοσπιρ και ενέσεις.

Αν πάτε προγραμματισμένα, μπορείς να κάνεις...αν όμως σπάσουν τα νερά και δεν ξέρεις προφανώς πότε, είναι δύσκολο.

Ότι νιώθεις και θες...εγώ θα σου έλεγα να το συζητήσεις με τον γιατρό και έπειτα να το αφήσεις να δεις πως θα πάει. 

Μην νομίζεις ότι είμαι ατρόμητη...και εγώ νόμιζα ότι θα χρειαστώ επισκληριδιο όμως τελικά δεν χρειάστηκα...

Με το καλό το μωράκι ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, ΕΛΕΝΗ12 said:

Κορίτσια από ποναλακια πως τα πάτε ; Σήμερα πχ δεν έχω κάνει κάτι τρομερό καο έχω ποναλακια χαμηλά σαν περιόδου, πόνο στην αριστερή μεριά της μέσης ανα διαστήματα και γενικά νιώθω πρησμένη….

 

2 hours ago, Xrisaaaaaa said:

Εγώ από το πολύ περπάτημα νιώθω καμία φορά πόνο κάτω χαμηλά..Από βάρη όχι αν και σηκώνω και εγώ σακούλες την σκούπα αλλά προσπαθώ να το ελέγχω λίγο

Κορίτσια εγώ όταν κουράζομαι, είμαι πολύ ώρα όρθια, περπατάω ή σε καρέκλα, μετά νιώθω απίστευτο βάρος χαμηλά, σαν να πέφτει το μωρό ένα πράγμα.. επίσης η κοιλιά όσο φτάνουμε προς το βράδυ διπλάσια και πέτρα! Έχω περιέργεια να δω που θα φτάσει, φουσκώσαμε απότομα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Καλησπέρα! Συγνώμη που πετάγομαι εδώ πέρα, είμαι από τις μανουλες Μαϊου τώρα είμαι 31η εβδομάδα και επειδη κοιτούσα λίγο συζητήσεις όσον αφορά τον τοκετό βρέθηκα στην συζήτηση... Επειδή κι εγώ παίρνω σαλοσπιρ λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας αλλά δεν μου έχει πει ο γιατρός κάτι για καισαρική.. σου είπε ότι λόγω του σαλοσπιρ πρέπει να κάνεις καισαρική ? 

Καλησπέρα!!

Ναι εμένα ο γιατρός μου έτσι μου εχει πει..λόγω σαλοσπιρ και αντιπηκτικων ( πιθανότητα και λόγω κιλών γιατί έχω κιλά παραπάνω) πάμε πρώτα ο Θεός για καισαρική. Βέβαια εδώ τα κορίτσια που το έχουμε συζητήσει μου έχουν πει ότι δεν παίζει ρολο, αλλά η κάθε μία πάει σύμφωνα με το τι θα της πει ο γιατρός της και να σου πω την αλήθεια προτιμώ προγραμματισμένα με τις ενεσουλες μου γιατί έχω ένα ψυχολογικό να της σταματήσω πάρα να αγχώνομαι και να με πιάσει καμία κρισαρα...

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Emmi@ είπε:

Καλησπέρα!!

Ναι εμένα ο γιατρός μου έτσι μου εχει πει..λόγω σαλοσπιρ και αντιπηκτικων ( πιθανότητα και λόγω κιλών γιατί έχω κιλά παραπάνω) πάμε πρώτα ο Θεός για καισαρική. Βέβαια εδώ τα κορίτσια που το έχουμε συζητήσει μου έχουν πει ότι δεν παίζει ρολο, αλλά η κάθε μία πάει σύμφωνα με το τι θα της πει ο γιατρός της και να σου πω την αλήθεια προτιμώ προγραμματισμένα με τις ενεσουλες μου γιατί έχω ένα ψυχολογικό να της σταματήσω πάρα να αγχώνομαι και να με πιάσει καμία κρισαρα...

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!

Ναι κατάλαβα... Εγώ θα πάω στον αιματολογο που με παρακολουθεί στην 34η εβδομάδα για να μου δώσει οδηγίες τοκετού όπως μου είπε στο προηγούμενο ραντεβού... Για να δούμε τι θα μου πει για το σαλοσπιρ και αν θα το συνεχίσω κλπ... 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου με το καλό και το δικό σου μωράκι !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Πλάκα κάνεις? Εγώ έξω βασικά δεν έτρωγα πριν μπιφτέκια πόσο τώρα!! Και εμείς σήμερα πήγαμε για τα και τώρα σαν να με έπιασε διάρροια...και σκεφτόμουν μήπως έφαγα τίποτα και με πείραξε.. αλλά κοτόπουλο με ρύζι έφαγα και το μαγαζί είναι πολύ καλό δεν νομίζω! Από το σίδηρο μπορεί...

Σε πιάνει και σένα διαρροια από τον σιδηρο;; Αντε και νόμιζα ότι είμαι η μοναδική!! Στον γιατρό μου φαίνεται περίεργο! Σπάνιο μου λέει!! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, iwanna24 said:

Και το έβαζες από νεογέννητο;

 

Να σου πω δεν πολυθυμαμαι, αλλά αν όχι από νεογέννητο από πολύ νωρίς σίγουρα, 1-2 μηνών... 

Εγώ κορίτσια μια χαρά κουράζομαι, σηκώνω καμιά φορά και τον μικρό μου που είναι 15 κιλά όταν αναγκάζομαι, σηκώνω βάρη, αλλά εντάξει, σε λογικα επίπεδα, κουράζομαι και λαχανιαζω εύκολα. Αλλά αν έχεις φυσιολογική εγκυμοσύνη δε νομίζω ότι χρειάζονται υστερίες, παλιά οι γυναίκες έγκυες έκαναν ένα σωρό δουλειές και σηκωναν παιδιά κι απ όλα. Προσοχή σε λογικα πλαίσια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...