Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Polly1 είπε:

Γίνονται συγκεκριμένη βδομάδα οι ενέσεις; Θυμάμαι είχα κάνει κι εγώ αλλά μετά τις 32,γιατί πάλι υπξρχε υποψία για πρόωρο λόγω τραχηλου. Τώρα δε μου χει αναφέρει κάτι ακόμη. Αλλά τώρα ακολουθούμε και διαφορετική πορεία  . Πάντως κανένα πρόβλημα με τα πνευμονια που 37+3 δε θεωρείται και τόσο τελειομηνο και γεννήθηκε και μόνο 2600

Στη μεγάλη που γεννήθηκε 35 βδομάδων δεν είχα κάνει.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα...σχεδόν τρία κιλά σκέψου βγήκε.

Τώρα μου είπε θα κάνουμε 25η βδομάδα, που κάναμε και θα επαναλάβουμε 28η.

Υποτίθεται ότι καλύπτει...

Αυτός το έχει τακτικη...είναι της παλιάς σχολής γενικά. 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

56 minutes ago, Polly1 said:

Οντως!! Και μπόνους μεγαλύτερος τραχηλος στις μετρήσεις που είχες ξενερώσει την προηγούμενη φορά!! 

Ουτε καν να μην το σκέφτεστε!! Θα υπήρχαν κι άλλοι δείκτες κι ο γιατρός θα σας προετρεπε να το ψάξετε!! Με το καλό το μωράκι σας!!

Ξεκινάει από 50 εκ ή ειναι ως 50 εκ;; Αν είναι 0 νούμερο,δηλαδή ως 50 εκ,ίσως τα βάλει τον 1ο μήνα. Αλλά επειδή είναι κοντομάνικο,αν του κάνουν στο φάρδος μπορεί να το φορέσει και περισσότερο.  Ένα τελειομηνο μωρο πάνω από 38,39 εβδομαδες συνήθως γεννιέται πάνω από 50 εκ. Τη μικρη μου 37+3 τη γέννησα 48,5. Αλλά τον πρώτο καιρό σίγουρα θα τα βάλει. Καλύτερα να προτιμάμε τα 0-3 που νομίζω φτάνουν ως τα 60 εκ. 

 

37 minutes ago, iwanna24 said:

Επειδή δεν ξέρουμε πότε θα έρθει η μικρή, (η μεγάλη ήταν οριακή), κάνουμε κάποιες ενέσεις για τα πνευμόνια...το έχει τακτική ο γιατρός...

Κοίτα να δεις, τα κοντομανικα εννοείται, θα τα βάλει...τα μακρυμάνικα όμως, που είναι 7 πολλά μου φαίνονται...ίσως να πάρεις 3-4..

Για λίγες ώρες ενοχλεί η κορτιζόνη...όμως όχι κάτι σπουδαίο ❤️

Και εγώ δεν κοιμάμαι καλά ...τουαλέτα μόνιμα...

Μπόνους κυριολεκτικά -_-

Από το hm είναι και γράφει το ταμπελάκι 50 φαντάζομαι ως 50 εκ…. Θα τα κρατήσω και ότι γίνει θεωρώ θα φορεθούν έστω λίγο στην αρχή… δεν κάνω άλλες αγορές σε αυτά τα νούμερα και ότι μου φέρουν σε δώρα μετά… εμένα ρε κορίτσια τον τράχηλο δεν μου τον μετράει κολπικά, μόνο από κοιλιά κατάφερε να τον δει πριν 2 βδομαδες και μου είπε περίπου 3+ σαν την β επιπέδου.. λέτε πρέπει να τον πιέσω να τον μετρήσει κολπικά ; Επίσης εμένα έχουν αρχίσει τσιμπήματα ψηλά στην κοιλιά σχεδόν κάτω απ τα πλευρά.. περίεργα θα τον ρωτήσω όταν ξανά πάω δε θέλω να τον ενοχλώ στο τηλ εφόσον δεν ειναι κάτι έντονο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

 

Από το hm είναι και γράφει το ταμπελάκι 50 φαντάζομαι ως 50 εκ…. Θα τα κρατήσω και ότι γίνει θεωρώ θα φορεθούν έστω λίγο στην αρχή… δεν κάνω άλλες αγορές σε αυτά τα νούμερα και ότι μου φέρουν σε δώρα μετά… εμένα ρε κορίτσια τον τράχηλο δεν μου τον μετράει κολπικά, μόνο από κοιλιά κατάφερε να τον δει πριν 2 βδομαδες και μου είπε περίπου 3+ σαν την β επιπέδου.. λέτε πρέπει να τον πιέσω να τον μετρήσει κολπικά ; Επίσης εμένα έχουν αρχίσει τσιμπήματα ψηλά στην κοιλιά σχεδόν κάτω απ τα πλευρά.. περίεργα θα τον ρωτήσω όταν ξανά πάω δε θέλω να τον ενοχλώ στο τηλ εφόσον δεν ειναι κάτι έντονο 

Τα κοντομάνικα θα τα φορέσει!! Κι εμένα μου φερε ήδη δώρο η μαμα 1-2 μηνων και μου φάνηκαν μικρά!! Ίσως επειδή έχω συνηθίσει από τη μεγάλη και μου φάνηκαν τωρα μικροσκοπικά!! Μια χαρά ο τράχηλος κι όσο περνάει ο καιρός είναι φυσικό να μικραίνει. Κολπικα μετριέται σε περιπτώσεις που υπάρχει θέμα και θέλουμε ακρίβεια!! Τσιμπήματα και μικρούς πόνους θα νιώθουμε!! Γίνεται ολοκληρη ανακατάταξη μέσα μας!! Χαχα!! Να μην είναι παρατεταμένοι κι έντονοι μόνο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Amalia90 είπε:

Κορίτσια καλημέρα κ από μένα, εγω τελευταία έχω το εξής, αποτι διάβασα λέγεται πόνος στην ηβική συμφηση, πυελικος πόνος κάτι τέτοιο. Για να καταλάβετε με πονάει σαν όταν κάνουμε ποδήλατο και πιάνονται οι μύες εκεί κάτω στο μπικίνι και μπροστά ξέρετε. Με πιάνει μόνο στο κρεβάτι όταν αλλάζω πλευρό κυρίως αλλά είναι ενοχλητικό. Διάβασα ότι βοηθάνε οι ασκήσεις keggel , η γεφυρα. Αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ με τον ύπνο μέχρι να βολευτω. Σκέφτομαι να πάρω μαξιλάρι εγκυμοσύνης αυτό που είναι σαν φίδι το μεγάλο, έχει καμία σας; Βοηθάει;

Αχ πραγματικά δεν υπάρχει ωραιότερο πραγμα από αυτό το μαξιλάρι! Έχεις δεν έχεις πόνους είναι φοβερός ο ύπνος αγκαλιά του! Αφού όταν γέννησα τον γιο μου το φύλαξα με μεγάλη δτεβαχωρια και τώρα το έβγαλα από την 8η βδομάδα!!!! Να πάρετε όλες για ύπνους μαγικούς!!!

 

ο άντρας μου κοιμάται αγκαλιά του τα μεσημέρια που είναι σπίτι :roll:

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Polly1 said:

Τα κοντομάνικα θα τα φορέσει!! Κι εμένα μου φερε ήδη δώρο η μαμα 1-2 μηνων και μου φάνηκαν μικρά!! Ίσως επειδή έχω συνηθίσει από τη μεγάλη και μου φάνηκαν τωρα μικροσκοπικά!! Μια χαρά ο τράχηλος κι όσο περνάει ο καιρός είναι φυσικό να μικραίνει. Κολπικα μετριέται σε περιπτώσεις που υπάρχει θέμα και θέλουμε ακρίβεια!! Τσιμπήματα και μικρούς πόνους θα νιώθουμε!! Γίνεται ολοκληρη ανακατάταξη μέσα μας!! Χαχα!! Να μην είναι παρατεταμένοι κι έντονοι μόνο!! 

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! Από τη μια θέλω μα περάσει ο καιρός και από την άλλη έχω να ετοιμάσω τόσα πράγματα που…. Για λίκνο τι γνώμη έχετε ; Θεωρείτε είναι απαραίτητο ή να πάει το μωράκι στο δωμάτιο στην κούνια στο 40ημερο με μια ενδοεπικοινωνία ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! Από τη μια θέλω μα περάσει ο καιρός και από την άλλη έχω να ετοιμάσω τόσα πράγματα που…. Για λίκνο τι γνώμη έχετε ; Θεωρείτε είναι απαραίτητο ή να πάει το μωράκι στο δωμάτιο στην κούνια στο 40ημερο με μια ενδοεπικοινωνία ; 

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας, συστήνει, τουλάχιστον 12 μήνες να είναι το νεογέννητο στο ίδιο δωμάτιο με εμάς.

Δεν θέλω να σε τρομάξω με κάτι. Θα σου πω απλά να το ψάξεις.

Προσωπικά, η κόρη μου η μεγάλη πήγε σε δικό της δωμάτιο, 16 μηνών και χωρίς να το θέλω και πολύ...

Η ίδια το ήθελε παραπάνω!

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! Από τη μια θέλω μα περάσει ο καιρός και από την άλλη έχω να ετοιμάσω τόσα πράγματα που…. Για λίκνο τι γνώμη έχετε ; Θεωρείτε είναι απαραίτητο ή να πάει το μωράκι στο δωμάτιο στην κούνια στο 40ημερο με μια ενδοεπικοινωνία ; 

Καλύτερα να είναι το μωρο στον ίδιο χώρο με σας!! Θα είσαι κι εσύ πιο ήρεμη!! Μην ακούς ότι θα κακομάθει κλπ!! Το 1ο τρίμηνο πάνω κάτω δε θα έχει καταλάβει καν ότι αποτελείτε πια 2 ξεχωριστά σώματα!! Δε θα εχει καταλαβει ότι γεννήθηκε!! Χαχα!! Γι αυτό και θα θέλει πολλές αγκαλιές!! Προσωπικά εμένα το λίκνο λόγω καισαρικης που δεν μπορούσα να κουνηθω δε με βόλεψε!! Αν είχα όμως απ αυτά που ανοίγουν από τη μια πλευρά θα βόλευε πολύ!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, iwanna24 said:

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας, συστήνει, τουλάχιστον 12 μήνες να είναι το νεογέννητο στο ίδιο δωμάτιο με εμάς.

Δεν θέλω να σε τρομάξω με κάτι. Θα σου πω απλά να το ψάξεις.

Προσωπικά, η κόρη μου η μεγάλη πήγε σε δικό της δωμάτιο, 16 μηνών και χωρίς να το θέλω και πολύ...

Η ίδια το ήθελε παραπάνω!

Δίκιο έχεις εσυ αλλά φοβάμαι λιγάκι γιατί με φοβίζουν ότι δε θα φεύγει μετά τους τρεις μήνες και θα κλαιει όταν το πάω στο δωμάτιο του….

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έχω λίκνο αλλά έχω σκοπό κατά την διάρκεια της ημέρας να το έχω στο δωμάτιο του το μωρό!να συνηθίζει κ αυτό κ εγώ... Τώρα βέβαια στα λόγια όλα εύκολα τα λέμε η πράξη να δούμε πως θα βγει!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Vasso87 said:

Εγώ θα έχω λίκνο αλλά έχω σκοπό κατά την διάρκεια της ημέρας να το έχω στο δωμάτιο του το μωρό!να συνηθίζει κ αυτό κ εγώ... Τώρα βέβαια στα λόγια όλα εύκολα τα λέμε η πράξη να δούμε πως θα βγει!

Ναι μα αυτό ακριβώς στα λόγια όλοι λένε… κ εγώ στην πράξη μπορεί να μη θέλω να φύγει από δίπλα μου! Αλλά οι παλιές μου λένε και καλά ότι το παιδί στο τρίμηνο πρέπει να πάει στο δωμάτιο του και να μπει ενδοεπικοινωνία…γιατί Αλλοως δύσκολα θα πάει, γι αυτό τα συζητάω εδώ γιατί δε γνωρίζω κ εγώ καθόλου ούτε έχω στον κύκλο μου κάποια νέα μανουλα

35 minutes ago, Polly1 said:

Καλύτερα να είναι το μωρο στον ίδιο χώρο με σας!! Θα είσαι κι εσύ πιο ήρεμη!! Μην ακούς ότι θα κακομάθει κλπ!! Το 1ο τρίμηνο πάνω κάτω δε θα έχει καταλάβει καν ότι αποτελείτε πια 2 ξεχωριστά σώματα!! Δε θα εχει καταλαβει ότι γεννήθηκε!! Χαχα!! Γι αυτό και θα θέλει πολλές αγκαλιές!! Προσωπικά εμένα το λίκνο λόγω καισαρικης που δεν μπορούσα να κουνηθω δε με βόλεψε!! Αν είχα όμως απ αυτά που ανοίγουν από τη μια πλευρά θα βόλευε πολύ!! 

Αυτά που ανοίγουν στο πλάι άρα είναι χρήσιμα θεωρείς ; Δεν πρέπει να σηκώνεσαι να αλλάζεις το μωρό πριν το ταΐσεις ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! Από τη μια θέλω μα περάσει ο καιρός και από την άλλη έχω να ετοιμάσω τόσα πράγματα που…. Για λίκνο τι γνώμη έχετε ; Θεωρείτε είναι απαραίτητο ή να πάει το μωράκι στο δωμάτιο στην κούνια στο 40ημερο με μια ενδοεπικοινωνία ; 

Το λίκνο με βόλεψε πολύ τους πρώτους μήνες με τον θηλασμό! Μετά το 6μηνο τον πήγα στο δωματιο του. Ήθελα να μάθει στο χώρο του κι εγώ με τον άντρα μου να είμαστε οι δυο μας όπως παλιά. Το υποστηρίζω πολύ αυτό όπως και το να μη φεύγει ο άντρας από το κρεβάτι για να κοιμάται το παιδί.

 

πηγε 6 μηνών στο δωματιο του αλλά σαν παιδί είχε στρωμένο ύπνο δε ξύπναγε σίγουρα για ένα 8ωρο τη νύχτα… σε άλλη περίπτωση δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα τον έστελνα σε άλλο δωματιο αν έπρεπε να ξυπναω κάθε 3 και λίγο 

 

εμενα άνοιγε στο πλάι και τον είχα κολλητά στο κρεβάτι. Με βόλεψε πολύ γιατί κάποιες στιγμές εσκυβα και του έδινα στήθος χωρίς να τον βγάλω από τι λίκνο ώστε να αποκοιμηθεί εκεί χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Δίκιο έχεις εσυ αλλά φοβάμαι λιγάκι γιατί με φοβίζουν ότι δε θα φεύγει μετά τους τρεις μήνες και θα κλαιει όταν το πάω στο δωμάτιο του….

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!δν θα θες ούτε εσύ να το βγάλεις απ' το δωμάτιο σας θα ξυπνάς κάθε λίγο κ λιγάκι να δεις αν αναπνέει κτλπ!συν αν θηλάζεις δν είναι πρακτικό!εμένα με βόλεψε το λίκνο αυτά τα καινούργια που ανοίγουν κι όλας!όχι αυτά με κάγκελο!όλα θα γίνουν στην ώρα τους μην σε αγχωνει

πρίν από 28 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ναι μα αυτό ακριβώς στα λόγια όλοι λένε… κ εγώ στην πράξη μπορεί να μη θέλω να φύγει από δίπλα μου! Αλλά οι παλιές μου λένε και καλά ότι το παιδί στο τρίμηνο πρέπει να πάει στο δωμάτιο του και να μπει ενδοεπικοινωνία…γιατί Αλλοως δύσκολα θα πάει, γι αυτό τα συζητάω εδώ γιατί δε γνωρίζω κ εγώ καθόλου ούτε έχω στον κύκλο μου κάποια νέα μανουλα

Αυτά που ανοίγουν στο πλάι άρα είναι χρήσιμα θεωρείς ; Δεν πρέπει να σηκώνεσαι να αλλάζεις το μωρό πριν το ταΐσεις ; 

Εγώ το άλλαζα στο κρεββάτι μας δν σηκώνομουν δν γινόταν δν λειτουργούσα χαχαχα!τον άλλαζα κατευθείαν στήθος κ κοιμόταν τέλεια 

πρίν από 21 λεπτά , Martinaa είπε:

Το λίκνο με βόλεψε πολύ τους πρώτους μήνες με τον θηλασμό! Μετά το 6μηνο τον πήγα στο δωματιο του. Ήθελα να μάθει στο χώρο του κι εγώ με τον άντρα μου να είμαστε οι δυο μας όπως παλιά. Το υποστηρίζω πολύ αυτό όπως και το να μη φεύγει ο άντρας από το κρεβάτι για να κοιμάται το παιδί.

 

πηγε 6 μηνών στο δωματιο του αλλά σαν παιδί είχε στρωμένο ύπνο δε ξύπναγε σίγουρα για ένα 8ωρο τη νύχτα… σε άλλη περίπτωση δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα τον έστελνα σε άλλο δωματιο αν έπρεπε να ξυπναω κάθε 3 και λίγο 

 

εμενα άνοιγε στο πλάι και τον είχα κολλητά στο κρεβάτι. Με βόλεψε πολύ γιατί κάποιες στιγμές εσκυβα και του έδινα στήθος χωρίς να τον βγάλω από τι λίκνο ώστε να αποκοιμηθεί εκεί χαχα

Εμένα ακόμα ξυπνάει δν υπάρχει είναι 26 μηνών!χτες δν κοιμήθηκε μεσημέρι λέω τέλεια θα κοιμηθεί νωρίς!κοιμήθηκε 10 το βράδυ κ 6 παρά το πρωί ξημερωμα τον ακούω μαμά κ γελούσε!είχε χορτάσει ύπνο δν υπάρχει!μετά ξανακοιμηθηκε στις 7 και 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Martinaa said:

Το λίκνο με βόλεψε πολύ τους πρώτους μήνες με τον θηλασμό! Μετά το 6μηνο τον πήγα στο δωματιο του. Ήθελα να μάθει στο χώρο του κι εγώ με τον άντρα μου να είμαστε οι δυο μας όπως παλιά. Το υποστηρίζω πολύ αυτό όπως και το να μη φεύγει ο άντρας από το κρεβάτι για να κοιμάται το παιδί.

 

πηγε 6 μηνών στο δωματιο του αλλά σαν παιδί είχε στρωμένο ύπνο δε ξύπναγε σίγουρα για ένα 8ωρο τη νύχτα… σε άλλη περίπτωση δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα τον έστελνα σε άλλο δωματιο αν έπρεπε να ξυπναω κάθε 3 και λίγο 

 

εμενα άνοιγε στο πλάι και τον είχα κολλητά στο κρεβάτι. Με βόλεψε πολύ γιατί κάποιες στιγμές εσκυβα και του έδινα στήθος χωρίς να τον βγάλω από τι λίκνο ώστε να αποκοιμηθεί εκεί χαχα

Φαντάζει ονειρικό το σενάριο που περιέγραψες να κοιμάται 8ωρο από τους 6μηνες! Χαχα μόνο του βγήκε ή έκανες κάτι γι αυτό ; 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ναι μα αυτό ακριβώς στα λόγια όλοι λένε… κ εγώ στην πράξη μπορεί να μη θέλω να φύγει από δίπλα μου! Αλλά οι παλιές μου λένε και καλά ότι το παιδί στο τρίμηνο πρέπει να πάει στο δωμάτιο του και να μπει ενδοεπικοινωνία…γιατί Αλλοως δύσκολα θα πάει, γι αυτό τα συζητάω εδώ γιατί δε γνωρίζω κ εγώ καθόλου ούτε έχω στον κύκλο μου κάποια νέα μανουλα

Αυτά που ανοίγουν στο πλάι άρα είναι χρήσιμα θεωρείς ; Δεν πρέπει να σηκώνεσαι να αλλάζεις το μωρό πριν το ταΐσεις ; 

Οι παλιές θα σου πουν πολλά και για πολλά θέματα!! Δε θα χουν κακή πρόθεση βέβαια, έτσι έμαθαν!! Τα πράγματα έχουν αλλάξει σε όλους τους τομείς και στον ύπνο και στον θηλασμο και στη διατροφή γενικα και τη συμπεριφορά!! Εσύ θα επιλέξεις τη μορφή γονεικοτητας που θες και ταιριάζει στην οικογένειά σας χωρίς τύψεις και ενοχές!! Όσον αφορά σ αυτο που ρώτησες η νέα γραμμή από επίσημους φορείς είναι να μένει το παιδί κοντά στον φροντιστή 1 χρόνο. Τα παιδιά σ αυτη την ηλικία δεν είναι χειρίστηκε,δεν έχουν άλλο τρόπο να δείξουν τις ανάγκες τους από το κλάμα!! Δε λένε πχ ας κλάψω τωρα λίγο να τους τρέξω,να τους έχω σούζα!!! Χαχαχα!! Τώρα το αν δε θα φεύγει μετά τους 3 μηνες είναι σχετικό και σχετιζεται με τα θέλω των γονιών και όχι με τις ανάγκες του παιδιού!! Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι κατακριτέο!! Το λίκνο από τη μια πλευρα,ναι ,πιστεύω θα με βόλευε! Εμένα προσωπικά που δεν μπορούσα να κουνήσω!! Γενικα κι ένα απλό λίκνο που δεν πέφτει η μια πλευρά (είναι και πιο φθηνά),θεωρώ θα ήταν μια χαρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Polly1 said:

Οι παλιές θα σου πουν πολλά και για πολλά θέματα!! Δε θα χουν κακή πρόθεση βέβαια, έτσι έμαθαν!! Τα πράγματα έχουν αλλάξει σε όλους τους τομείς και στον ύπνο και στον θηλασμο και στη διατροφή γενικα και τη συμπεριφορά!! Εσύ θα επιλέξεις τη μορφή γονεικοτητας που θες και ταιριάζει στην οικογένειά σας χωρίς τύψεις και ενοχές!! Όσον αφορά σ αυτο που ρώτησες η νέα γραμμή από επίσημους φορείς είναι να μένει το παιδί κοντά στον φροντιστή 1 χρόνο. Τα παιδιά σ αυτη την ηλικία δεν είναι χειρίστηκε,δεν έχουν άλλο τρόπο να δείξουν τις ανάγκες τους από το κλάμα!! Δε λένε πχ ας κλάψω τωρα λίγο να τους τρέξω,να τους έχω σούζα!!! Χαχαχα!! Τώρα το αν δε θα φεύγει μετά τους 3 μηνες είναι σχετικό και σχετιζεται με τα θέλω των γονιών και όχι με τις ανάγκες του παιδιού!! Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι κατακριτέο!! Το λίκνο από τη μια πλευρα,ναι ,πιστεύω θα με βόλευε! Εμένα προσωπικά που δεν μπορούσα να κουνήσω!! Γενικα κι ένα απλό λίκνο που δεν πέφτει η μια πλευρά (είναι και πιο φθηνά),θεωρώ θα ήταν μια χαρα

Καλά ναι σίγουρα η κάθε μανούλα κάνει ότι νομίζει χωρίς τύψεις! Απλα σκέφτομαι και τις περιττές αγορές πχ με το λίκνο αν είναι να χρησιμοποιήθει ελάχιστα, άλλες το έχουν μέχρι 6-7 μηνών βέβαια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...