Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , marilia35 είπε:

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!δν θα θες ούτε εσύ να το βγάλεις απ' το δωμάτιο σας θα ξυπνάς κάθε λίγο κ λιγάκι να δεις αν αναπνέει κτλπ!συν αν θηλάζεις δν είναι πρακτικό!εμένα με βόλεψε το λίκνο αυτά τα καινούργια που ανοίγουν κι όλας!όχι αυτά με κάγκελο!όλα θα γίνουν στην ώρα τους μην σε αγχωνει

Εγώ το άλλαζα στο κρεββάτι μας δν σηκώνομουν δν γινόταν δν λειτουργούσα χαχαχα!τον άλλαζα κατευθείαν στήθος κ κοιμόταν τέλεια 

Εμένα ακόμα ξυπνάει δν υπάρχει είναι 26 μηνών!χτες δν κοιμήθηκε μεσημέρι λέω τέλεια θα κοιμηθεί νωρίς!κοιμήθηκε 10 το βράδυ κ 6 παρά το πρωί ξημερωμα τον ακούω μαμά κ γελούσε!είχε χορτάσει ύπνο δν υπάρχει!μετά ξανακοιμηθηκε στις 7 και 

Τα ιδια ακριβώς κι εμένα!! Είναι 25,5 μηνων η δικιά μου!!! Εσένα είναι αγόρι ή κορίτσι το πρώτο σου; Δεν κοιμάται μεσημέρι από 20 μηνων! Μετά το βράδυ 8:30 έχει κοιμηθεί!! Μ έχει βολέψει αυτό το πρόγραμμα! Τώρα καλοκαιρι, θα αλλάξει λίγο πάλι,θα δούμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Polly1 είπε:

Τα ιδια ακριβώς κι εμένα!! Είναι 25,5 μηνων η δικιά μου!!! Εσένα είναι αγόρι ή κορίτσι το πρώτο σου; Δεν κοιμάται μεσημέρι από 20 μηνων! Μετά το βράδυ 8:30 έχει κοιμηθεί!! Μ έχει βολέψει αυτό το πρόγραμμα! Τώρα καλοκαιρι, θα αλλάξει λίγο πάλι,θα δούμε!!

 Αγοράκι έχω!καλά είναι έτσι!εμένα αν δν κοιμηθεί κοιμάται 10 το βράδυ!σίγουρα καλοκαιράκι τώρα καμία βολτιτσα θα αλλάξουν λίγο!εγώ δν μπορώ όταν δν κοιμάται μεσημέρι ως το βράδυ έχω πονοκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Καλά ναι σίγουρα η κάθε μανούλα κάνει ότι νομίζει χωρίς τύψεις! Απλα σκέφτομαι και τις περιττές αγορές πχ με το λίκνο αν είναι να χρησιμοποιήθει ελάχιστα, άλλες το έχουν μέχρι 6-7 μηνών βέβαια 

Ναι, είναι ένα θέμα αυτό!! Εμένα 5 μηνων δε χωρούσε πια και την έβαλα στην κουνια και δίπλα εγω ! Σκέψου και τη φωλιά, εγω έχω ακόμη διαφωνίες, αλλά είμαι στο ψαξιμο!! Επίσης πράγματα που σου φαίνονται εξωπραγματικα ,τότε θα σου φαίνονται εντελώς φυσιολογικά! Πχ θεωρούσα τη συγκοίμηση το πιο ανεύθυνο κι επικίνδυνο πράγμα!! Κι έκανα τελικά συγκοίμηση από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο!!! Χαχαχα!! Γενικα ακολουθούμε και το παιδί! Το θέμα του ύπνου το κατακτούν γύρω στα 3 έτη!! Εκτός κι αν το αφήσεις και πλανταξει στο κλάμα 3,4 βραδια μέχρι να παραιτηθεί και να καταλάβει ότι πια πρέπει να κοιμάται μονο του. Είναι το λεγόμενο πρόγραμμα ύπνου που πρεσβευουν αρκετοί παιδίατροι ακόμη κσι υπάρχει σε πολλά βιβλία. Ως θεωρία παιδαγωγική και αναπτυξιακή έχει καταρριφθεί. Εύχομαι σε όλες μας εύκολα μωρα!! Αυτό μονο!!!

πρίν από 7 λεπτά , marilia35 είπε:

 Αγοράκι έχω!καλά είναι έτσι!εμένα αν δν κοιμηθεί κοιμάται 10 το βράδυ!σίγουρα καλοκαιράκι τώρα καμία βολτιτσα θα αλλάξουν λίγο!εγώ δν μπορώ όταν δν κοιμάται μεσημέρι ως το βράδυ έχω πονοκεφαλο

Εμενα το αντίθετο!! Αν κοιμηθει το μεσημέρι, το βράδυ θα κοιμηθει 10:30!Εκεί να δεις πονοκέφαλο!!!χαχαχ!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννήσω έλεγα και εγώ, όχι αγκαλιές πολλές , να μάθει στο κρεβάτι της και όλα αυτά...

Και τελικά, έχασα κάποιες πρώτες στιγμές με ένα άγχος που εγώ δημιούργησα...όταν λύθηκα και άφησα το παιδί να με οδηγήσει όλα έγιναν ευκολότερα.

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κάνω πολύ ατσάλο ύπνο κορίτσια και την συγκοιμηση την φοβάμαι πολύ. Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να μην κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι γιατί δεν θα κοιμάμαι εγώ..αχαχα, σκέφτομαι να βάλω το Πορτ μπεμπέ δίπλα μου στο κρεβάτι και να κοιμάται εκεί από την αρχή. Έτσι και αλλιώς στο σπίτι που είμαστε έχουμε ένα υπνοδωμάτιο και η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Μετά τον χρόνο που θα μετακομίσουμε κιόλας σε άλλο σπίτι εκεί θα πάει κούνια και δωμάτιο, να έχει ο καθένας τον χώρο του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Polly1 είπε:

Ναι, είναι ένα θέμα αυτό!! Εμένα 5 μηνων δε χωρούσε πια και την έβαλα στην κουνια και δίπλα εγω ! Σκέψου και τη φωλιά, εγω έχω ακόμη διαφωνίες, αλλά είμαι στο ψαξιμο!! Επίσης πράγματα που σου φαίνονται εξωπραγματικα ,τότε θα σου φαίνονται εντελώς φυσιολογικά! Πχ θεωρούσα τη συγκοίμηση το πιο ανεύθυνο κι επικίνδυνο πράγμα!! Κι έκανα τελικά συγκοίμηση από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο!!! Χαχαχα!! Γενικα ακολουθούμε και το παιδί! Το θέμα του ύπνου το κατακτούν γύρω στα 3 έτη!! Εκτός κι αν το αφήσεις και πλανταξει στο κλάμα 3,4 βραδια μέχρι να παραιτηθεί και να καταλάβει ότι πια πρέπει να κοιμάται μονο του. Είναι το λεγόμενο πρόγραμμα ύπνου που πρεσβευουν αρκετοί παιδίατροι ακόμη κσι υπάρχει σε πολλά βιβλία. Ως θεωρία παιδαγωγική και αναπτυξιακή έχει καταρριφθεί. Εύχομαι σε όλες μας εύκολα μωρα!! Αυτό μονο!!!

Εμενα το αντίθετο!! Αν κοιμηθει το μεσημέρι, το βράδυ θα κοιμηθει 10:30!Εκεί να δεις πονοκέφαλο!!!χαχαχ!!

Ακριβώς τα ίδια...

Έλεγα καλά , κοιμούνται με τα μωρά να τα πνίξουν;

πρίν από 5 λεπτά , Emmi@ είπε:

Εγώ κάνω πολύ ατσάλο ύπνο κορίτσια και την συγκοιμηση την φοβάμαι πολύ. Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να μην κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι γιατί δεν θα κοιμάμαι εγώ..αχαχα, σκέφτομαι να βάλω το Πορτ μπεμπέ δίπλα μου στο κρεβάτι και να κοιμάται εκεί από την αρχή. Έτσι και αλλιώς στο σπίτι που είμαστε έχουμε ένα υπνοδωμάτιο και η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Μετά τον χρόνο που θα μετακομίσουμε κιόλας σε άλλο σπίτι εκεί θα πάει κούνια και δωμάτιο, να έχει ο καθένας τον χώρο του. 

Και εγώ τέτοιο ύπνο έκανα...άσε που δεν άκουγα τίποτα...όλα άλλαξαν μόλις ήρθε η μικρή...άκουγα και το κιχ

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Polly1 είπε:

Ναι, είναι ένα θέμα αυτό!! Εμένα 5 μηνων δε χωρούσε πια και την έβαλα στην κουνια και δίπλα εγω ! Σκέψου και τη φωλιά, εγω έχω ακόμη διαφωνίες, αλλά είμαι στο ψαξιμο!! Επίσης πράγματα που σου φαίνονται εξωπραγματικα ,τότε θα σου φαίνονται εντελώς φυσιολογικά! Πχ θεωρούσα τη συγκοίμηση το πιο ανεύθυνο κι επικίνδυνο πράγμα!! Κι έκανα τελικά συγκοίμηση από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο!!! Χαχαχα!! Γενικα ακολουθούμε και το παιδί! Το θέμα του ύπνου το κατακτούν γύρω στα 3 έτη!! Εκτός κι αν το αφήσεις και πλανταξει στο κλάμα 3,4 βραδια μέχρι να παραιτηθεί και να καταλάβει ότι πια πρέπει να κοιμάται μονο του. Είναι το λεγόμενο πρόγραμμα ύπνου που πρεσβευουν αρκετοί παιδίατροι ακόμη κσι υπάρχει σε πολλά βιβλία. Ως θεωρία παιδαγωγική και αναπτυξιακή έχει καταρριφθεί. Εύχομαι σε όλες μας εύκολα μωρα!! Αυτό μονο!!!

Εμενα το αντίθετο!! Αν κοιμηθει το μεσημέρι, το βράδυ θα κοιμηθει 10:30!Εκεί να δεις πονοκέφαλο!!!χαχαχ!!

Χαχαχαχαχαχα τι να κάνουμε!αυτό που λες δν μπόρεσα στιγμή να το επιχειρήσω!θα κλάψει 3-4 βράδυα θα μάθει!εμείς κάναμε συγκοιμηση εκεί που έβγαζε δόντια κ άγχος αποχωρισμού δηλαδή από 7 μηνών ως 1 έτους!μετα μπήκε στην κούνια του κ δίπλα μας!δν μας επηρέασε καθόλου σαν ζευγάρι όλοι μαζί είμαστε!ίσα ίσα ο άντρας μου τον θέλει στο δωμάτιο μαζί μας!μου λέει εεε θα πάει φαντάρος κ θα φύγει τότε χαχαχα!ήθελα τώρα μα τον έβγαζα αλλά εμεινα έγκυος κ δν είχα διάθεση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , iwanna24 είπε:

Ακριβώς τα ίδια...

Έλεγα καλά , κοιμούνται με τα μωρά να τα πνίξουν;

Και εγώ τέτοιο ύπνο έκανα...άσε που δεν άκουγα τίποτα...όλα άλλαξαν μόλις ήρθε η μικρή...άκουγα και το κιχ

Αλήθεια; Φοβάμαι πολύ ρε συ. Πηδάω για να αλλάξω πλευρό. Σκέψου ότι και τώρα μπρούμυτα κοιμάμαι, και δεν ακούω και τίποτα. Τρέμω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Emmi@ είπε:

Αλήθεια; Φοβάμαι πολύ ρε συ. Πηδάω για να αλλάξω πλευρό. Σκέψου ότι και τώρα μπρούμυτα κοιμάμαι, και δεν ακούω και τίποτα. Τρέμω.

Καμία σχέση...αλλάζεις πάρα πολύ...δεν ξέρω πως...αν κρίνω από εμένα...με βόλεψε φοβερά να κοιμόμαστε μαζί.

Βασικά κοιμομασταν μαζί, μέχρι πριν λίγες μέρες...που αποφάσισε να κοιμάται δύο κρεβάτι της...

Κάποια βράδια μας λείπει αλλά είναι επιλογή της...

Φαντάζομαι όταν με το καλό, έρθει το μωρό, θα επιστρέψει...όλοι μαζί.

Σήμερα μου έφερε δύο λουλούδια...μου είπε μαμά το ένα για σένα, το άλλο για το μωρό μας, να είναι χαρούμενο...

Την είχαμε πάρει γιατρό και χάρηκε...

Χαϊδεύει την κοιλιά και της λέει ανυπομονώ να έρθεις. 

  • Μου αρέσει 4

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Φαντάζει ονειρικό το σενάριο που περιέγραψες να κοιμάται 8ωρο από τους 6μηνες! Χαχα μόνο του βγήκε ή έκανες κάτι γι αυτό ; 

Πιστεύω είναι και στο παιδί. Τώρα 2,5 ετών το βράδυ κοιμάται συνεχόμενα 13 ώρες σίγουρα χωρίς να ξυπνάει.. 

Δεν πιστεύω ότι έκανα κάτι εγώ σίγουρα το παιδί βοήθησε την κατάσταση αλλά όταν το μετέφερα στο δωματιο τους στους 6 μήνες του έκανα την εκπαίδευση που τον άφηνα να κλαίει και δεν τον σήκωνα μέχρι που κοιμόταν. Ε δεν ήθελε πολύ, σε 3 μέρες άρχισε να κοιμάται από μόνος τους χωρίς μα διαμαρτύρεται! 
πραγματικα ο όπου το λέω ότι έχουμε κάνει μοβο 2 άσχημα βραδιά απ όταν γεννήθηκε δε το πιστεύει κανεις! Είναι υπναρας ο γιοκας μου! Ελπίζω και μικρός μας που έρχεται να είναι έτσι…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marilia35 είπε:

Χαχαχαχαχαχα τι να κάνουμε!αυτό που λες δν μπόρεσα στιγμή να το επιχειρήσω!θα κλάψει 3-4 βράδυα θα μάθει!εμείς κάναμε συγκοιμηση εκεί που έβγαζε δόντια κ άγχος αποχωρισμού δηλαδή από 7 μηνών ως 1 έτους!μετα μπήκε στην κούνια του κ δίπλα μας!δν μας επηρέασε καθόλου σαν ζευγάρι όλοι μαζί είμαστε!ίσα ίσα ο άντρας μου τον θέλει στο δωμάτιο μαζί μας!μου λέει εεε θα πάει φαντάρος κ θα φύγει τότε χαχαχα!ήθελα τώρα μα τον έβγαζα αλλά εμεινα έγκυος κ δν είχα διάθεση 

Το σίγουρο είναι ότι δεν μένουν για πάντα...και δεν μας στερούνται ❤️

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Καλά ναι σίγουρα η κάθε μανούλα κάνει ότι νομίζει χωρίς τύψεις! Απλα σκέφτομαι και τις περιττές αγορές πχ με το λίκνο αν είναι να χρησιμοποιήθει ελάχιστα, άλλες το έχουν μέχρι 6-7 μηνών βέβαια 

Το ιδανικό θα είναι να βρεις κάποια να σου δανείσει λίκνο! Ακριβώς επειδή είναι για μικρό χρονικό διάστημα.. δε ξέρεις αν όντως θα σε βολέψει ή όχι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , iwanna24 είπε:

Το σίγουρο είναι ότι δεν μένουν για πάντα...και δεν μας στερούνται ❤️

Έτσι είναι ναι!θυμάμαι κ γω όταν ήταν νεογέννητο έκλαιγε κ είχα μια παιδίατρο μου έλεγε μην το περνεις αγκαλιά μην τον κακομαθσινεις πάρε ένα αρκουδάκι με λευκούς ήχους!25 ημερών άλλαξα γιατρό για πολλούς λόγους κ μου είχε πει εννοείτε θα τον έχεις αγκαλιά δν κακομαθαιμουν την μαμά του θέλει!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marilia35 είπε:

Έτσι είναι ναι!θυμάμαι κ γω όταν ήταν νεογέννητο έκλαιγε κ είχα μια παιδίατρο μου έλεγε μην το περνεις αγκαλιά μην τον κακομαθσινεις πάρε ένα αρκουδάκι με λευκούς ήχους!25 ημερών άλλαξα γιατρό για πολλούς λόγους κ μου είχε πει εννοείτε θα τον έχεις αγκαλιά δν κακομαθαιμουν την μαμά του θέλει!

Μα είναι δυνατόν στο νεογέννητο να στερείς την αγκαλιά; Δεν καταλαβαίνουν καν ότι έχουν γεννηθεί τον πρώτο καιρό, μόνο την μαμά τους θέλουν τα μαναρια μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...